1890. N°. 18. Dinsdag 11 Februari. 77s,e jaargang. LOTING NATIONALE MILITIE vrijwilligers bij de Nat. Militie Rupsen en Rupsennesten De Declaratiën De lijst der kinderen Tot Onbezoldigd Rijksveldwachter GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prqs per kwartaal, xoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkcopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 eeat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ot« A an vr agon om en vermelding van liefdegaven 6 cent per regel Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEMEENTE door den heer Commissaris des Koniogs is bepaald op Zaterdag den 22 Februari 1890, des voormiadags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS. De militieplichtigen worden opgeroepen ten gestelden dage. ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende, wegens broederdiensi of eenige wettige zoon, op Vrijdag den 14 Februari a. ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 8 Februari 1890. Burgemeester en Wethoudars van Goes. J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN Zij, die genegen zijn om als ▼oor deze gemeente op te treden, kunnen zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tasichen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter ge meentesecretarie aangeven, wordende door het gemeente bestuur f 95 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Zij, die zich als vrijwilligers aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1 56 meter lang, tuischen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot bet volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed ■edelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke sij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn t lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Vrijdag den 14 dezer, des namiddags te éen uur 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; So. voor gediend hebbende personen het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 'twelk zij laatst gediend hebben, eu 4o. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, deu 8 Februari 1899. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN Op Maandag den 3 Maart en zoo noodig volgende dagen zal door of van wege de politie eene schouw Sehouden worden over de boomen en plantsoenen io eze gemeente, ten einde te zieo of aan de bepalingen op het zuiveren en verbranden der is voldaan. Goes, den 8 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. O. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1889 moeten voor het einde der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als anderszins, Last heeft gegevenzullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldoen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voort vloeiende. Goes, den 8 Februari 1890- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. boven zes en beneden twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op ae staten der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs of die huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen gedurende de maand Februari op eiken werkdag van des voor middags 9 tot des namiddags 2 nren. Goes, den 8 Februari 189U. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zijn benoemd de agenten van politie ADRIAAN VINK, HENDRIE SIMON VALKENBURG en JAN ZWAMA. Goes, den 8 Februari 1890. De Burgemeester, Hoofd van politie te Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 10 Februari 1890. Tegenover al de beweging, die in de meeste anti revolutionaire bladen gemaakt wordt over de afstem ming door de Eerste Kamer van de begrooting van den Min. van Koloniën, eeD bewegiDg, die zich zelfs gaat uiten door het betu gen van adhaesie aan een motie door de a.-r. kitivereeniging ^Nederland en Oranje" te Amsterdam ten gunste van mr. Keuchenius, welke motie op echt anti-revolutionaire wijze aanvangt met betuiging van smartelijke verwondering over het feit, dat de liberale paitij van haar zoo weinig ge rechtvaardigd overwicht iu de Eerste Kamer der Staten-Generaal gabruik heeft durven maken om de begrootiDg van Koloniën te verwerpen, tegenover al die beweging zeggen wij, verdient opmerking het kalme en verstandige woord, dat De Vaderlander aan den val van den heer Keuchenius wijdt, te meer daar dit blad, hoewel om zijne eerlijkheid door de anti revolutionairen Diet gaarne tot de hunnen gerekend, toch nog veel minder bij de liberalen mag worden ingedeeld. Na eerst in het kort te hebben in het licht gesteld de verdiensten van den heer K'uchenius, die natuurlijk groote verwachtingen hadden opgewekt, komt bet blad onverholen uit voor de teleurstelling, die de minister Keuchenius velen heeft bereid. »Zelf« zijn beste vrienden aldus gaat De Vader lander voort konden hun teleurstelling kwalijk verbergen. De Standaard zelfs Het die half gesmoorde zuchten hooren, die veel zegden tot den goeden ver staander. Oogeveer twee jaren is nu de heer K. minister en men kan niet zeggen, dat hij ons verder hei ft gebracht. En dat moet men zeggen van den man, die als Minerva uit het hoofd van Jupiter, van top tot teen gewapend verscheen voor land en volk. Helaas, hij bleek een goed criticus maar geeo man van de daad te zijn. Hel goede dat men van hem ver wachtte, deed hij niet. Wel deed hij het kwadedat men van hem vreesde. Eq dat was tweeërlei. Allereerst vreesde men het heftige, het opbruisende in het karakter van den heer K. Hij bezit meer kennis dan wijsheid, meer kracht dan d 'Orzicbt. En in de tweede plaats duchtte men dat zijn gods dienstige denkbeelden hem zouden brengen tot stappen die voor de rust en het welzijn van Indië gevaarlijk kunnen zijn, en kreukend voor zijne tegenpartij. En die beduchtheid blijkt niet ongegrond te zijn geweest. Niemand had er zich over verwonderd, indien de heer K. onbewimpeld zijn Cnristelijke overtuiging had doen uitkomen, ook als Minister, voor zoover dat met den eigenaardigen toestand van Indiè bestaanbaar is. Maar het staat te vreezen, dat hij de hartstochten der dweepzieke Mohammedanen zal prikkelen zonder de kracht vau het evangelie op de rechte wijze te verhoogen. Wanneer nu een aantal liberale leden der Esrste Kamer znlk een minister niet geschikt achten, om Indië te besturen wanneer zelfs zijn beste vrienden zwijgen, als hij wordt aangevallenis het dan ge oorloofd om te zeggengodsdiensthaat deed Keuche nius vallen Wij betreuren het diep, dat de heer Keuchenius, van wien ook wij betere dingen verwachtten, zoo is tegengevallen. De Standaard heeft ook dezen uitne- menden man geen goed, maar kwaad gedaan, en in zijn ongeveinsd christendom dien alsem laten droppeleD, welke zoo veler geestelijk leven thans bederft, en ook in andere opzichten hun geen goed doet." De Standaard is er tea hoogste verbolgen over, dat »van allen kant de liberalistische pers het praatje aandraagt, dat het votum der Eerste Kamer niet het kabinet, maar alleen Keuchenius raakt, en dat er alzoo voor eene kabinets quaeztie of ministeriëele crisis geen aanleiding bestaat." De Stand, kan intus- tchen dat zpraatje" niet alleen lezen in de pers, die zij de liberalistische noemt, maar ook in de conserva tieve organen Dv. Z.-H. en N. Zutf. Ct.) en in het hoofdorgaan der r.-kath., de Tijd. Uit Den Haag wordt aan de JV. R. Ct. gemeld, dat van de verwerping der begrooting van den Minister van Koloniën geen kabinetsquaestie zal worden ge maakt verder dat da leiders dar antirevolutionaire partij in en buiten de Tweede Kamer, de heeren De Savornin Lohman en dr. A. Kuyper, Vrijdag met eenige Ministers een onderhoud gehad hebben. De Ministerraad heeft thans zijn advies over de ontslagaanvrage van den Minister van Koloniën uitgebracht en aan den Koning verzonden. Ch.der de antirevolutionaire pers is éan orgaan, dat niet meedoet a*n de beweging om op het kabinet pressie uit te oefenen, dat het zich niet van mr. Keu chenius z*l afscheiden. De Delvenaar laat, zegt de Standaard, alleen een wanklank hooren. »Naar luid van dit blad zit er niets aDdeis op, en moet het dan nu ook maar zoo loopen. Juist zooals het Haagsche Dagblad adviseert. Een kabinet ook zonder Keuchenius zal best gaan en Keuchenius kan dan in de Tweede Kamer weer oreeren." De Standaard verklaart van dit advies, dat hot zonder onze geestverwanten spijt en verbazing zal wekken." Dit neemt niet weg, dat het met de een stemmigheid onder de antirevolutionaire pers, waarop de Standaard roemde, nu gedaan is. Door Ged. Staten van Zeeland is, met ingang van 15 Febr., beDoemd tot klerk bij den prov. water staat de heer C. Ho lies telle te Tolen. (M.Cf.) Het D. v. Z.-H. deelt mede, dat de hear N. Van den Brandhof, gouverneur van Curscao, geen ontslag heeft gevraagd, doch alleen verlof. Kan dat niet verleend worden, dan wenscht hij van zijne betrekking ontheven te worden. De regeering heeft op dit verzoek noch geen beslissing genomen. De luit. t/z. 2e kl. C. A. D o m i n i c u s is svan non-activiteit geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. In tegenspraak met een eerste bericht, verzekert men thans, dat de heer mr. A. E. J. Nysingh zijne b( noeming tot lid der Eerste Kamer voor Drente heeft aangenomen. In den toestand van het Kamerlid mr. Ver niers van der Loef f valt eenige vooruitgang waar te nemen. De Indépendance Beige verzekert, dat er tot dusver geen voorstel aan deu Koning der Belgen ge daan is door de Regeeriogen van Frankrijk en Neder land om Z. M. als arbiter te doen optreden in zake het geschil over de grensregeling in Guyana. Aan het Hblad wordt uit Parijs geseind, dat volgens de laatste daar ontvangen berichten de Neder- landsche Regeering bereid is, het voorbehoud, dat zij heeft gemaakt bij het aanbieden van het scheidsrechter schap over het geschil in Suriname, te laten varen. Iu dit geval zou de Czaar nog bereid zijn als scheids rechter op te treden. Zoo spreekt ook de Tempsdoch eecigszins minder zeker: ^>11 Be pourrait", dat Nederland zich op 't zelfde terrein plaatste als Frankrijk, wat den Czaar zou ver oorloven de taak te aanvaarden. Dit blad voegt daarbij, dat het Nederlandsche voorbehoud hierin bestond, dat de uitspraak van den scheidsrechter geen definitieve beslissing zou zijn, maar door de regeeringen ad refe rendum zou worden genomen. Dit is moeilijk te ge- looven, want de Minister heeft indertijd juist het tegendeel aan de Eerste Kamer verklaard. Wat is waarheid in deze? vraagt Het Vaderland. In zijne te Haarlem gehouden rede, waarin de heer dr. Schaepman behalve 's lands weerbaarheid ook het belastingstelsel besprak, deelde hij o. a. mede, dat hij het slapende kapitaal gaarne eens uit zijne rust zou willen wakker schudden. Beteekent dit, dat de heer Schaepman wel genegen zou zijn een wetsvoorstel in te dienen op de goederen iu de doode hand Zeker durven wij het niet zeggen, maar van die zijde komende, zou zulk een voorstel ongetwijfeld de meeste kans hebben van aanneming, zegt de Arnh. Ct. Naar de Amst. Ct. verneemt, is prof. C. M. Kan, hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, ernstig ongesteld. Aan de Rijkslandbonwschool te Wageningon kan een adsistent geplaatst worden, bekwaam in het ver richten van scheikundige onderzoekingen. Jaarwedde 1000. Zich vóór 15 Februari aanmelden. In een partic. correspondentie in de IV. R. Ct' uit Batavia, dd. 11 Jan. wordt o. a. het volgende gemeld: Nu ik toch over ziekten schrijf en over hetgeen daar mede in verband staat, moet ik even iets vertellen, dat de groote verdienste heeft te bewijzen, dat I n - d i nog niet r ij p is voor godsdienstige onverdraagzaamheid, omdat het gezond verstand er te hoog in eere staat. Te Depok is, zooals men weet, eene school voor inlandsche christenen, eene zendingsschool van streng orthodoxe richting, en ieder, die te Depok woont, be hoort ongeveer tot de getrouwe aanhangers der leer van onze Dordtsche vaderen. Natuurlijk had men daar dan ook tot nog toe eenen gepasten afkeer van de vaccinatie, en hiertegen bestond geen bezwaar zoolang er geen pokken waren. Maar zie, daar vertoonen zich in het laatst van verleden jaar te Depok kinderpokken; een kind aan huis van een der onderwijzers ik meen van de bedienden wordt aangetast. En toen heeft de geheeld gemeente de gewetensbezwaren aan kant gezet en zich laten inenten. Deze opvatting van de zaak is practisch en verstandig. Ik kan er best in komen, dat men, zoolang er geene buitengewone reden toe bestaat, ook geene voorzorgen neemtmaar be staat die reden wol, dan is verzuim schuldig. Aldus was ook de redeneering van een officier van gezondheid van mijne kennis, dia tot de antirevolutionaire richting behoorde. Nu dezelfle echter in Nederland is, ïijn zijne ideeën veel minder natuurlijk gewordeD, wat de vaccinatie betreft. Waaruit blijken zoude, dat het warme klimaat verzachtend op de zeden werkt in zaken van confrssioneelen aard. Dat zij en blijvo zoo, ter wille van onze rustl Koloniën. - Door de Iodische regeering is dr. Snouck Hur- gronje opgedragen, te onderzoeken of en zoo ja, welke regelen zouden kunnen gesteld worden voor het toe zicht op de Mohamedaansche geestelijken en op het Moh. godsdienstig onderwijs, en de resultaten van dat onderzoek, waai van ook afhankelijk zal zijn te stellen het antwoord op de vraag aan wie c. q. het toezicht zou zijn op te dragen, aan de regeering mede te deelen. De minister van koloniën heeft gelijk, door voorzichtig te zijn met het telegrapheeren van de namen \ao de gesneuvelde mindere militairen. Dat daarmee ook bij officieren leelijke vergissingen kunnen voorkomen leert ons bet volgende voorval. In het begin vau den Atjeh-oorlog dienden bij het Ind. leger twee zonen van Nederlandsche generaals, de le luitenants Beekman en Beekman. Beekman sneuvelde te Atj-hzijn naam werd over geseind naar het ministerie van koloniën, maar de eene of andere achtelooze telegrafist maakt van Beekman, B ekman. Door deze vergissing heeft de generaal Beekman zes of meer weken in zak en a*ch gezeten over het verlies van zijn zoon, om later te hooren, dat zijne droefheid geen reden van bestaan had. Onder de minlere militairen komen er eene massa voor, die geheel of bijna geheel gelijkluidende namen hebbenmen zou daardoor, telegrapheerende, tal van flaters begaan. (J. B.) Aan een schrijven uit de Preanger ontleent het Dat. Rbl. het bericht dat dr. O. Snouck Hurgronje in het huwelijk zou zijn getreden met de dochter van den hoofdpanghoeloe van Soemedang Raden Hadji Mohamed Andrai. Dit bericht plaatst het blad natuurlijk slechts onder reserve, daar zulk een verbintenis, wanneer die althans (en dat zou toch wel het geval zijn) iets meer heeft te beduiden dan het anemen" van een inlandsche vrouw door een Europeaan, toch meerdere ruchtbaar heid zou gekregen hebben. De berichtgever echter schrijft pertinent en voegt er zelfs bij dat de resident der Preanger Regentschappen geheel op de hoogte is van deze aangelegenheid. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Toezegging van beroep verleend naar Biezelinge aan R. W. F. Kijftenbelt, cand. te Hoevelaken. Io het Maandbericht van hst Nederlandsche Zendelinggenootschap is opgenomen het zestiende jaar verslag der »Kwaitgulden-Vereeniging", ten behoeve der protestantsch-chri8telijke scholen in de Minahassa. Daaruit blijkt, dat er ia 1889 totaal 4057,82 lj2 is ingekomen. Op de lijst der benoembaren tot de betrekking van leeraar in het Fransch aan de Hoogere Burger school te Goes zijn geplaatst de heerenA. L. Hondius, onderwijzer aan de rijksnormaallessen te DelftL. P. J. Vermeulen, onderwijzer te Breda A. Fabrics, tijde lijk leeraar te Amsterdam. De heer F. A. N. Dikkenberg te Zeist, tijdelijk benoemd tot onderw. aan de Chr. school te Wisse- kerke, is thans als zoodanig benoemd aan de Chr. school voor on- en minvermogenden te Middelburg. Volgens de gewijzigde wet op het lager onder wijs, wordt ter tegemoetkoming in de kosten welke voor rekening der gemeente blijven, voor ieder school gaand kind, met uitzondering van bedeelden en onver- mogenden, een schoolgeld geheven. Tot dia kosten behooren, volgens de wet, o. a. de uitgaven ten be hoeve van het herhalingsonderwijs. Hieruit heeft da Minister van Binnenlandsche Zaken gedistilleerd, dat ook het herhalingsonderwijs aan de verplichte school- gelJhefïiog onderworpen is. Voor deze opvatting is veel te zeggen. Maar het ware dunkt ons meer io het belang van het herhalingsonderwijs geweest

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1