iftcn vóór 1 Juni moeten geschieden, zal gehouden worden bij gelegenheid van de veetentoonstelling der Zeeuwsche Lar.dbouw-maatschappij. De begrooting dienst 1890 werd vastgesteld in ontvaDgst en uitgaaf tot een bedrag van 847,83, (N. R. Ct.) Gemengde Berichten. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond ge durende de maand Januari 582 telegrammen en ont ving er 584, terwijl werden overgenomen en verder geseind 914, totaal behandeld 2080 stuks. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 26, verzond 19, samen 45 telegrammen; dat te 's-Gra- venpolder ontving 37, verzond 34, samen 71 dat te Hoedekenskerke ontving 23, verzond 16, samen 39; dat te Heinkenszand ontving 24, verzond 19, samen 43 en dat te 's-Heer Arendskerke ontving 9, verzond 13, samen 22 telegrammen. Nisse. Zaterdagavond werd hier vergadering van het musschengilde gehouden. Uit het verslag bleek, dat 3224 doode musschen, of wat daarmede werd gelijk gesteld, waren inge leverd. Van de 43 leden waren 34 opgekomen, die een zeer genoegelijken avond doorbrachtenvooral ook, omdat een viertal leden door voordrachten van luimige dichtstukjes eene aangename afwisseling aan boden. L. Bosman werd tot koning verklaard, dewijl hij het grootste aantal, 504, had bijeengebracht. Het bestuur werd herkozen. In de Synagoge der Nederl. Israël, gemeente te 's-Hage werden Zaterdag een paar knapen plotseling ongesteld na het drinken van den hun toegereikten wijn, die bij eene ceremonie werd gebruikt. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen; hetbleek.dat er bij vergissing uit eene verkeerde flesch was geschon ken. De knaapjes bevinden zich intusschen redelijk wel. Woensdagmiddag had op de Schelde even buiten de haven van Ter-Neuzen een ernstig ongeluk plaats. Twee visscherslieden uit Philippine begaven zich in een rank sloepje buiten de haven om zich naar de mosselbanken te begeven. Buiten gekomen kantelde het bootje bij sterke 6bbe en geraakten beiden, F. Voerman en J. Hulst, te water. Zwemmende trachtten zij den wal te bereikenHulst kon het evenwel tegen den sterken stroom niet lang volhouden en verdween weld a in de diepte. Ook Voerman ware zeker ver dronken zonder de hulp van sergeant Nelissen en den heer Koch, die toevallig bij den Westhavendam aan wezig waren. Sergeant Nelissen wist met behulp van een vlaggestok, die bij het herbergje aldaar staat, en bijgestaan door genoemden heer, Voerman te redden, die, bijna ui'geput door koude en het langdurig zwem men, het weldra bad moeten opgeven. De verdronkene, nog pas 26 jaar, was \oarremens eerstdaags in het huwelijk te treden. Tot heden is zijn lijk niet gevonden. Een woord van hulde voor de redders is niet te onpas. Om hun reddingswerk te doen, aarzelden zij niet zich op dit gevaarlijke punt te water te begeven. (T.-2V. Cf.) Het Nederlandsch barkschip ^Jantje", kapitpin Boompaal, is Donderdag Jbij Duinkerken gezonken. Het schip, groot 432 register ton, reeder M. E Kuipers te Delfzijl, werd in 1861 te Geestemunde gebouwd. Van de elf man, waaruit de equipage bestond, hebben zich vijf in een sloep kunnen redden dio in zee werden opgenomen door de visschersschuit 148, van Graveland, die hen naar Duinkerken bracht. Na de noodige veizorging te hebben ontvangen, zijn de geredden door bemiddeling van het Noderlandsche consulaat d'.en dag nog naar Antwerpen vertrokken, waar de Nederlandsche consul voor bun verd -re reis naar het vaderland zal zorgen. De zes overige p -rsonen dar bemanning zijn in de golven omgekomenhet zijn: de kapitein van de Jantje", de stuurman, de kok, twee matrozen en de zoon van den kapitein. Op de botermarkt te Zutfen is dezer dagen een nieuwerwetsch opschrift geplaatst in het latijn, in goed Hollandsch luidende: Vertrouw, maar zie toe wi9n". Bij den commissaris van politie zou zicb, volgens de Zutf. Ct. aknu een brave landman vervoegd hebben met de vraag: lOf meneer èm niet onder de rose kon zeggen, wie van de haeren botterkoopars niet goed te vertrouwen was." Bij het doen van werkzaamheden in een tuin te Utrecht werden reeds eenige meikevers in den grond gevonden, die door het zachte winterweer reeds uit de larven verpopt zijn. Uit het onderzoek van het suikergoed (snoep goed) te 's-Hage bleek, dat een keer arsenicum (in ulevellenpapier) werd gevonden. Ia 5 monsters su.ker- goed werd loodchromaat ontdektin een dar gevallen werd het ook quantitatief bepaald en bevonden, dat daarvan 40 milligram op 130 gram suikergoed aan wezig was. Fuchsine werd bij 10 monsters gevonden. Het is alzoo niet te verwonderen, dat het snoppgoed bij de j'Ugd vele magen van streek brengt. (Vad Mrt betrekking tot het vergaan van de Loch Moidart bij Callantsoog deelt de heldersche Courant het bijna ongelooflijke feit mede, dat, toen de sleep boot Hercules te Nieuwediep terugkeerde, en zich ten dienste van de reddingboot stplde, telephonisch door de plaatselijke commissie der »Noord- en Zuid- hollandsche R4ddingmaatschappij" te Helder aan die te Callaatsoog werd aangeboder, da Haldersche redding boot ter hulp te zenden, maar dit aanbod werd afge slagen. De vuurpijlen bleken niet verder te dragen dan tot 300 meter en het schip lag op 500 meter van de kust. Een jong mensch wilde zich zwemmend redden verstijfd door de kou werd hij op het strand geworpen er was geen wollen deken bij de hand. In de herberg op een half uur afstand gebracht, trachtte men zijne levensgeesten op te wekken, maar zij, die het beproef den, misten daarin de noodige bedrevenheid. Oadanks het rooskleurige rapport over ons reddings wezen, dat weinige dagen geleden het licht zag, schijnt aan de voortreffelijkheid dier inrichting nog wel wat ta ontbreken. Ten einde onze lezers niet geheel onkundig te laten omtrent den toestand in de door den hoogen waterstand geteisterde streken volgen hier een paar berichten. Men meldt uit Waalwijk: Ten gevolge van het werken van den Baardwijkschen overlaat, zijn de bui tenpolders van bet midden der Langstaat overstroomd, waardoor de gewone communicatie, langs de grint wegen door die polders, met het kanton Heusden tij delijk verbroken is. De communicatie tusschen 's-Bosch en Vlijmen is verbroken, doordat de weg is ondergeloopen. De over tocht geschiedt met roeibootjes. Uit Vlijmen Het gaat ons als den kinderen Israels, die zaten neer en weenden langs de zoomen van Babylon's wijd uitgestrekte stroomen. Met droefheid staren wij op de uitgestrekte watervlakte, die aan alle zijden ons omringt. Terwijl de natuur zich krachtig ontwikkelt en alle arbeid herleeft, is als met ésn slag alle vei keer gestaakt. Reeds komen er groote aken om in het verkeer te voorzien. Alle diligences van Van Gend en Loos, die van Heusden en Waalwijk, hebben den dienst gestaakt, de route van 's-Bosch naar Waalwijk en Heusden, waarop dagelijks honderden voertuigen passeereD, is thans doodsch en stil, en dat, terwijl de Staten-Generaal en de regeering reeds in 1875 hebben besloten, een spoorweg van Zwaluwe naar 's-Bosch te leggen ten einde in de behoeftp van het ver ko er voor de Langstraat te voorzien Die spoor weg is het merkwaardigste monument voor Neder landsche langzaamheid om geen ander woord te gebruiken dat men zich kan denken. Intusschen is deze toestand voor vtlen een ramp, als men slechts nagaat, dat van uit het geheel land van Heusden en Altena geen belangrijke plaats kan worden bereikt zonder over water te moeten, wat in dezen tijd van drukken veehandel een niet geringe last is voor heD, die willen koopen o! verkoopen. De markten te 's-Bosch en Waalwijk kunnen met vee niet worden bezocht, tenzij met met zeer groote moeite en kosten. De Amerikaansche Regeering is voornemens, na afloop van het tegenwoordige contract met de »Siate Emigration Company", het geheele toezicht over te New-York aankomende landverhuizers in eigen handen te nemen en hen te doen landen, waar zij tegen allen invloed van buiten kunnen beschermd worden, waar schijnlijk op het Gouverneurseiland, in de haven. Eene commissie heeft zich te Londen gevormd om »Het Nederlandsch Tooneel" te bewegeD, met zijn gezelschap aldaar een reeks voorstellingen te geven. De onderhandelingen zijn gaande. In de jaarvergaderirg der aandeelhouders van den Londen-Tilbury-Southern-spoorweg betreurde de voorzitter Doughty Browne het, dat de invoer van Hollandsch vee moest gestaakt worden maar hij hield zich overtuigd, dat de quarantaine-maatregelen der Engelsche Regeering onvermijdelijk waren tegenover de gevaren, welke uit Duitschland dreigdenhij ge loofde, dat de quarantaine spoedig weder opgeheven zal worden, omdat de veeziekte in Duitschland ver mindert. De Maatschappij verwacht alsdan de hervatting van het levendig verkeer in Hollandsch vee, dat naar zijn b'rekening jaarlijks 15,000 pd. st. zal opbrergen. D> Maatschappij zal prachtige inrichtingen aan de Theemshaven, ook voor het verkeer van andere Hol- landsche producten, openstellen. Gevoel van eigenwaarde. Bij gelegenheid van den dood der oude Duitsche Keizerin Augusta bracht een on derwijzer zijo leerlingen in heiinnering hoeveel droevige slagen het Keizerlijk, huis in de laatste jaren gotri ffan hebben. Toen hij daaraan ovenwei nog iels toevoegde en er op wees, hoeveel zegen Krizer Wilhelm daaren tegen weer geschonken is in zijne vijf hoopvolle spruiten, riep een zesjarige dreumes: »0, dat haalt dan nog niet bij den zegen bij ons, want wij zijn thuis met ons elvei broers 1" Een tweede Robinson Ciusoe. Op een onbewoond eiland in de nabijheid van Santa C«-uz heelt man een matroos gevonden, die bijna dood van uitputting was. Hij noemde zich Robriguez, en zeide acht jaar op het eiland te hebben doorgebracht. Men heeft hem naar Spanje, zijn vaderland, gezonden. Te Markraustad, nabij Leipzig, stierven onlangs achter elkander plotseling de burgemeester en zijn echtgenoote. Het is thans gebleken, dat beiden met arsenicum zijn vergiftigd en wel door hun eenige dochter, die t"gen den zin barer ouders betrekking had aangeknoopt met een tooneelspeler en door deze misdaad de t^gen hare verbintenis aangevoerde be zwaren uit den weg heeft willen ruimen. Een belangrijke juweelendiefstal heeft plaats ge had bij een juwelier te Parijs. Daze was bezig een en andar weg te nemen en naar een achterplaats te brengen, terwijl hij de deur openliet. Van dia korte afwezigheid gebruik makende, gingen twee onbekenden met 24 horlog-s, 7 armbanden, 4 kettingen, 5 medaillons en verscheidene andere gouden voorwerpen, te zamen voor omtrent 12000 frc., op den loop. De juwelier bsm-rkte den diefstal eerst na zijn ontbijt, toen bij de uitstalling wilde schikken. Een klein meisje, dat niet ver van daar melk uitdroeg, heeft het signale ment der dieven kunnen geven. Bliksem gevolgd door regen. Wat is de oorzaak dat bij onweder, terstond nadat het heeft gebliksemd, de regen in grooter hoeveelheden neervalt Deze vraag wordt door dr. Lasba in een wetenschappelijk blad op de volgende wijze beantwoord. De bliksem is niet do oorzaak van het hardere re genen, doch de grootere hoeveelheid regen, die neervalt, schijnt veeleer de oorzaak van den bliksem te zijn. Op welke wijze ook de dampkrings-electriciteit ont staat, zooveel is zeker, dat zij door de wolken gecon denseerd wordt. Wordt nu de oppervlakte van een wolk door een windvlaag veranderd, waardoor de wolk gedwongen wordt regen aftegeven, dan wordt de opper vlakte van de wolk kleiner, de daarop gecondenseerde eleciriciteit krijgt een hoogere spanning, waarvan ont lading het gevolg is. Ea dtzj ontlading is juist de bliksem. Hieruit blijkt dus weder, dat het niet altijd even gemakkelijk is, oorzaak en gevolgen van elkander te onderscheiden. Baron Rotschild had een kamerdienaar noodig. Iemand, van zeer goede aanbevelingen voorzien, meldt zich aan. De beroemde bankier ontvangt hem met zijn gewone minzaamheid. »Je hebt goede aanbevelingenje staat mij wel aan »De baron zal wel zoo vriendelijk zijn zelf te be palen »Mijn middelen veroorloven mij je te geven, wat je verlangt, als je eischen niet overdreven hoog zijn. Dns zeg maar zelf, wat je meent te moeten vragen". »Neen, neen, baron zeg u bet maar". Volstrekt niet. Kom maar voor den dag met wat je hebben moet". Welnu, laat de baron mij dan/300 's jaars geven". »Ik geef je 600. Ik mag gaarne zien, dat men bescheiden is in zijn eischen'.' »Dan dacht ik, dat ik, zooals gebruikelijk is, wel om de door den baron afgelegde kleederen mag vragen". »Die zal je ook hebben. Is dat alles »Als de baron mij veroorlooft mijn wenschen open en rond te kennen te geven, dan wou ik nog wel vriendelijk verzoeken om uw oude laarzen en tevens om éen percent van alle winsten, die door uw kantoor worden gemaakt. Dat éen percentje werd wonder genoeg niet toegestaan. Huisvrouw. »Grietje, weet je ook, hoe laat mijnheer van nacht thuis gekomen is?" Dienstmeisje: »Neen, mevrouw; maar van morgen om 7 uur waren zijn laarzen nog warm." Onder leiding van prof. L^yden is te Berlijn een influonza-conterentie gehouden, waaraan c. a. de heeren Hirsch en Senator, afgevaardigde van de Duit sche Maatsch. van geneeskunde, en prof. Fürbringer en Zuelzer deelnamen, alsmede twee vertegenwoordigers van de Vereeniging tot bevordering der openbare ge zondheid in de Duitsche hoofdstad. Er werd besloten een algemeen onderzoek in te stellen naar oorsprong, aard en verloop der ziekte, en zich daartoe in verbin ding te stellen met het internationale comité te Lon den, het Keiz. gezondheidsbureau te Berlijn, de Re geering, en de directiën van de militaire en civiele geneeskundige diensten. De uitkomsten van het overleg zullen in een rapport worden saamgevat. Laatsta en teiographlsche berichten. 's-Gravenlinge. Professor Buijs Ballot, de beroemde weeikundige, is te Utrecht aan de gevolgen der influ enza overleden in den ouderdom van 73 jaren. Ingezonden Stukken. ZUIVELBEREIDING. Melkgebreken. I. De verschillende eigenschappen die de melk kan bezitten zijn van groot belang voor de zuivelbereiding, daar deze door een gebrek aan de melk geheel onmo gelijk kan gemaakt worden. Het is van liet grootste belang voor den zuivelboer die te kennen en de oor zaken daarvan op te sporenwij zullen daarom hier de verschillende gebreken, die zich bij melk kunnen voordoen en zooveel mogelijk hunne bestrijding, in het kort bespreken. Onder melkgebreken verstaat men eenen abnormalen toestand der melk, zonder dat men met zekerheid kan zeggen dat de melkgeefster ziek is, en welke hoe danigheid die vloeistof in den regel eerst verkrijgt, wanneer zij eenigen tijd aan de buitenlucht wordt blcotgesteld. De meest voorkomende melkgebreken zijn de vo'gende I. Waterachtige melk. II. Slijmige melk. III. Roode melk. IV. Snel stollende melk. V. Stiel bedervende melk. VI. Blauwe melk. VII. Het kaasachtig worden der melk. VIII. Bittere melk. IX. Moeilijk te karnen melk. I. Waterachtige melk is in 't oogloopend dun- vloeiend, blauwwit van kleur en heeft hare oorzaak te danken aan eene ongeveer 25 pet. te geringe hoe veelheid botervet en kaasstof. Algemeen is het bekend dat de verschillende veerassen zich door eene meer of minder vette melk onderscheiden zoo leveren b. v. de veerassen die het hoogland bewonen eene quantitatief veel vet bavattende melk, terwijl de laaglandrassen eene minder vette melk opbrengen. De waterachtige melk kan verder ontstaan door slecht of bedorven voedsel, evenals zij het gevolg kan zijn van storingen der verteringswerktuigen. Verande ring van voeder, mits op rationeele wijze toegepast, zal in de meeste gevallen het gebrek doen ophouden. II. Da slijmige melk is niet dunvloeiend zooals gewone melk, maar onderscheidt zich van deze door eene dikke, slijmige hoedanigheid, welke zich reeds in de uier der koe gevormd heeft, of ook deze eigenschap eeist eenige uren ra het melken vertoont. Da room van zulke melk scheidt zich óf zeer moeilijk óf in 't geheel niet af, zoodat bij het karnen merkbare ver liezen ontstaan. Heeft slijmige melk lang gestaan, zoo gaat zij in eenen rottenden toestand over, waarbij zich op den bod?m van het vat, waarin zij bewaard werd, eene gele draderige vloeistof vormt, welke in hooge mate besmettelijk is voor gezonde melk, zelfs in die mate dat 1000 L. goede melk door ',2 L. dezer bedorven vloeistof totaal voor verdere bewerking onge schikt wordt. Da gisting der in de melk voorhanden bacterieën is het grootst tusschen 30 en 40° C., terwijl zij bij 60° werkeloos blijft. Het slijmachtig zijn der melk komt het meest in de warme zomermaanden voor en verdwijnt bij wisseling van temperatuur. Over de oorzaak dezer kranke melk is men het niet algemeen eens, echter is het aan te nemen dat het voeder der beesten van grooten invloed op het ontstaan daarvan is. Als middel tot het bestrijden van dit groot euvel is de uiterste zindelijkheid, het uitzwavelen van alle melkgereedschap, vaatwerk, kelder, gebiedend nood zakelijk zoomede eene verwarming der melk op 65° C. Het is zeer raadzaam bij de dieren, waarvan deze slechte, onbruikbare melk afkomstig is, de hulp van eenen bekwamen veearts in te roepen, die op eene grondige reiniging van het bloed zal moeten werken. (Wordt vervolgd.) W. J. VAN DEN BOSCH. Burgerlijke Stand 6003 van 30 Jan. tot 3 Febr. 1890. Eerste huwelijksafkondiging 2, van Joost Fre- derik Bax, 26 j., jm., te Goes, onlangs te Doornspijk en Johanna Krull, 23 j jl, te Spannum (gem. Hen- naarderadeel). Ter secretarie was ons de vorige maal verkeerd opgegeven als getrouwdFrans Bokelaar, 27 j., jm., en Theodora Knogt, 27 jjd., (dit paar is nog slechts ondertrouwd). Daarentegen zijn Getrouwd: 30, Marinus De Leeuw, 20 j., jm., te Kattendijke en Johanna Weststrate, 21 j., jd., te Góes. Geboren: 1, Petrus Franciscus, z. v. Jacob Loijks en Adriana Murks. Verfcaopmgen en Verpachtingen. Datum. Plaati. Voorwerpen. Informatiën. 4 Febr. Goes, woonhuizen, schuren, erven, Mulock Houwer. 6 lleinkenszaud, inboedel en varkeus, De Ronde Bresaer. 6 Driewegen, planken en heestiaal, Pelle. 8 Kattendijke, hout enz., Hollmann. 10 Kloetinge, huizen, erven, tuin, schuur enz., Gallis Merens. 10 Ierseke, mangels, Hollmann. 11 Goes, woonhuizen, Pelle en L. Croin. 12 Kloetinge, woonhuizen en erfpachtsrecht, Mulock Houwer 12 Kruiningen, woonhuis, tuin enz., Prins. 12 "Wemeldinge, hoereninspan, Pilaar. 13 Ierseke, beeatenpeeën enzMulock Houwer. 14 Ierseke, verp. rischplaats, Mr. Liebert. 20 Wemeldinge, bouw- en weiland, Gallis Merens. 21 Wolfertsdijk, inspan, Pelle. 26/27 Febr., Borsele, inspan, V. d. Kloes 26 Febr., Kamperland, inspan, Itoelof. 26 Goes, inboedel en bibliotheek. Gallis Merens. 27 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 28 Zuid-Kraaijert, inspan, Pilaar, 28 Kruiningen, inspan, Prins. Baarland, hofstede en land, Pelle en Lansen Croin. 1 Maart, 's-Heer Arendsk., bouw- en weiland, De Ronde Bresser. 3 Kapelle, inspan, Mulock Houwer. B Kattendijke, inspan, Pelle. 5 Ierseke, onroerende goederen, Gallis Merens. 6 '8-IIeerenhoek, inspan, Da Ronde Bresser. 7 - Heinkenszand, inspan, Do Ronde Bre99er. 7 Ierseke, hoereninspan, Gallis Merens. 7 Ierseke, plantoesters en loods, Pelle. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorji. Nah. voorm. Nau. 4 Februari. 2.40 2.57 9.10 9.27 5 v 3.13 3.31 9.43 10.1 6 3.46 4.1 10.10 10.31 7 4.17 4 33 10.47 1 11.3 8 4.50 5.6 11.20 I 11.36 9 5.23 5 40 11.56 10 a 5.56 6.14 0.10 0.26 Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand Januari 1890. Wed. J. C. Van der Eist, Amsterdam. A. Van Akkeren, Amsterdam. Mej. A. Verheijen, s-Graven- hage. C. Benedictus, Rotterdam E. Walpoel 9 Van Heinkenszand: J. Hoozen, Amsterdam. P. Roks, Wilhelminadorp. Van Kamperland: J. De Kooze, Gouda. Van Nieuwdorp: A. Kusse, Middelburg. Van Wemeldinge: F. Bruggeman, s-Graven- hage. Verzonden geweest naar Amerika Van 's-Heer Arendskerke: T. Impens, 9 Naar België: Van Hansweerd: E. Nagels, Antwerpen. Naar Engeland Perrij, Brighton. Marktberichten. ROTTERDAM, 3 Febr. 1890. Naar Vlas op bet land was levendige vraag, vooral voor betera soorten. Ter markt was 41340 steen blauw en 2690 steen wit, waarvoor matige vraag was. Het werd gedeeltelijk tot prijzen ten gunste van de koopera verkocht. Aardappelen: Zeeuw sche 1,75 a 2, Flakkeesche 2 a ƒ2,50. Gra nen Tarwe 10 a 20 ets. Iagar, Rogge 10 ets. lager, Wintergerst 20 ets. hooger, Bruine B o o n e n 25 ets. lager. Buitenlandsche stil, Meel onveranderd. TARWEf 5,25 a f 7,25 WINTERGERST- 4,— - 5,70 ZOMERGERST- 3,50 - 4.65 ROGGE- 4 50 - 5,50 HAVER- 2,— - 3,75 PAARDENBOONEN - 5,— - 5,80 DUIVENBOONEN- 6,50 - 7,25 BRUINE BOONEN- 6,75 - 8,50 WITTE BOONEN- 7,— t - 8,75 BLAUWE ERWTEN 7,— - 8,— MESTINGERWTEN 5,50 - 6,25 KANARIEZAAD- 5,75 - 7,— Correspondentie. Aan C. V. te Kolijnsplaat. Bij nader onderzoek is ons gebleken, dat de u bekende zaak nog niet hare beslissing heeft gekregen, zoodat wij daarvan nog geene mededeeling kunnen doen.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2