OOESCHË (MRANT. 1890. N°. 14. Zaterdag 1 Februari. 77s,e jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 31 Januari 1890. De Familie Lonei% blijspel van L'Arrongp, op gevoerd door het tocneelgezelscbap van de Nieuwe Rotterdamsche schouwburgmaatschappij onder directie van Alex. Faassen Co., verschafte gisteravond aan het niet talrijk opgekomen publiek in de groote zaal van het koffiehuis »de Prins van Oranje" alhier een aangenam n avon Het stuk zeil trekt niet bijzonder de aandacht of het moest zijn door enkele allerzonderlingste passages, zooals b.v. een hardvochtig vader, die de gewoonte bezit over alles en nog wat 2ich boos te maken, en die zich met de meest mogelijke kalmte door een tooneelspeler, dien hij nog nooit heeft gezien, maar op wien hij min of meer verbeten is, omdat zijne dochter op dien kunstenaar verliefd is, de les laat lezen over het opvoedingssysteem, dat hij ten opzichte van zijn zoon in practijk brengt. Dit eene staaltje is zeker voldoende om te doen zien, dat de familie Lonei wat inhoud en strekking betreft weinig staat boven de blijspelen, die heden ten dage vooral van Duitschland tot ons overwaaien. Alleen goed gespeeld kunnen zij bij het publiek de vereischte aandacht wekkeo. En goed gespeeld werd er gisteravond. Dat de oude garde van bet gezelschap als altijd voldeed behoeft nauwelijks verzekerd te worden. Het zijn voor het Goegche publiek oude bekenden en zelfs de heer Van Nieuwland was nog altijd dezelfde, d. w. z. nog altijd happende, snuivende, blazende, schreeuwende en amu8eerende des ondanks of wellicht daarom. Maar ook de nieuwe leden van het gezelschap toonden op het toonaai op hun plaats te zijn en mogen een aanwinst voor de vereeniging genoemd worden. Dat dhr. Moorondanks zijne rollende oogen en de wonderlijke gezichten, die hij te pas en te onpas trekt, van hen het eerst genoemd wordt, zal wel niemand verwonderen. Zijn naam heeft op het gebied van tooneelspel een goeden klank en ongetwijfeld moet hij onder de beste tooneelspelers van ons land gerekend worden. Hij heeft eene groote gemakkelijkheid om zich op het tooneel te bewpgen en hij weet aan elke scène waarin hij optreedt een bijzonder relief te geven. Maar na hem dient ongetwijfeld in de eerste plaats genoemd te worden de heer Van den Heuvel. Deze jonge tooneelspeler vervulde gisteravond de niet ge makkelijke rol van den 21jarigen zoon, die niet hard werkt en die daarom door zijn streDgen vader met hardheid wordt behandeld, wat hij maar noode ver draagt en waartegen zijn trots meermalen in verzet komt, hoewel hij toch beseft, dat hij niet zonder schuld is. Vooral de scèae in het 3j bedrijf, waarin de vader hem het ouderlijk huis ontzegt, werd voor treffelijk door hem gespeeld. Zijne toetreding tot het gezelschap van den heer Faassen is daarvoor een groote aanwinst. Ook de heer Erfmann voldeed zeer goed en wekte sympathie door de wijze, waarop hij de rol van dr. Bruno Von Seewald vervulde. Ook hem hoopt het Goesche publiek ongetwijfeld nog meermalen te zien optreden. Mevr. Schepers had in de rol van freule Von Seewald geene gelegenheid om in alle opzichten van haar talent als actrice te doen blijken. Iq het eerste bedrijf, in het gesprek met haar neef, was zij echter zeer voldoende. Wij hopen, dat de heer Faassen met de leden van zijn gezelschap, die gisteravond hier zijn opgetreden, onze stad dezeu winter nogmaals een bezoek zal willen brengen. Prinses Wilhelmina is geheel van hare ongesteld heid hersteld en in staat weder al hare lessen te hervatten. Ook Z. M. is van zijne onlangs gemelde lichte on gesteldheid genezen. Thans is echter volgens het TV. v. d. D. H. M. de Koningin door een lichte verkoudheid aangegrepen, zoodat de gewone rijtoeren niet meer gemaakt kunnen worden en H. M. hare vertrekken niet mag verlaten. Naar aanleiding van dit bericht deelt men nader mede, dat H. K. H. prinses Wilhelmina reeds sedert ruim drie weken hare gewone lessen hervatte en bij gunstig weder uitging. De ongesteldheid, waaraan H. K. H. gedurende de laatste dagen der Kerstvacantie leed, was dan ook gelukkig slechts van lichten aard en korten duur. H. M, de Koningin heeft zich ten gevolge eener zware verkoudheid sedert eenige dagen moetenontzien, doch het is onjuist dat H. M. hare vertrekken niet zou hebben mogen verlaten. Ierseke. Uit 5 sollicitanten is benoemd tot klerk ter secretarie alhier (salaris/200) de heer R. Lau rence van Fijnaart. Scliore. Tegen Woensdag jl. waren de aandeelhou ders der weegbrug ^Eendracht maakt macht" opgeroepen om rekeniag en verantwoording te hooren doen over die brug in 1889. Uit dat vei slag bleek, dat gewogen warenaan granen 9,631 kilo, uien 9,038 kilo, hooi en stroo 296,522 kilo, aardappels 74,600 kilo, steenkolen 11,080 kilo, pulp 12,162 kilo, suikerbieten 2,197,365 kilo, totaal 2,610,400 kilo,, benevens 7 stuks vee. Bewijst dit de goede diensten dier brug, niet minder waren de aandeelhouders tevreden over de ontvangst, aangezien aan elk hunner 20 pet. kon worden uit gekeerd. Niets ongewoons was het dus, dat men de campagne van 1889 met een keurigen maaltijd, waarbij het niet aan toosten en nog wat ontbrak, aan de vergetelheid ontrukken wilde. Tot lid der Provinciale Staten is te Amsterdam gekozen de heer J. H. A. A. K a 1 ff (liberaal) met 2517 stemmen. De heer Aug. Hendrichs (ultramontaan) had er 1474, de heer W. Hovy (anti-rev.) 716. Naar men aan de Zw. Ct. meldt, zal de heer Verniers Van der LoefT, van wiens ernstige ziekte reeds melding werd gemaakt, naar alle waar schijnlijkheid dit jaar de zittingen van de Tweede Kamer niet kunnen bijwonen. Omtrent den heer mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirxland, lid van de Eerste Kamer, die Woensdag na een wekenlang lijden op 48jarigen leeftijd overleden is, schrijft do iV. R. Ct. Hagenaar van geboorte en opvoeding (hij was de zoon van den kamerheer van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, later korten tijd minister van buitenlandsche zaken, mr. L. N. baron Van der Goes van Dirkxland), trad Van der Goes na zijne academische studiën vol tooid te hebben, in dienst bij de Exploitatie-maatschappij, om zijne practische vorming te voltooien. Als spoorwegindustriëel heeft hij, zoowel in het moederland als in Indië, waar hij geruimen tijd door bracht, de resultaten zijner grondige staathuishoud kundige studiën dienstbaar gemaakt aan de bevorde ring van de materiëeie belangen van handel en nijver heid, en krachtig steeds voorgestaan eene goede inrichting van het vervoerwezen en lage spoorweg tarieven. Vervulde hij met grooten ijver de betrekking van directeur der Samarang-Joana stoomtrammaatschappij, in velerlei opzichten trachtte hij xich nattig te maken voor de maatschappij. Da parlementaire loopbaan van den heer Van der Goes was van korten duur, maar ook in die loopbaan maakte hij zich zeer verdienstelijk. Ia 1886 vaardigde de residentie hem met nu wijlen mr. Greeve naar de Tweede Kamer af, en daardoor behaaldeD, najareolangen strijd, de liberalen weder de overwinning in de hof stad. Na medegewerkt te hebben om aan de Grondwets herziening haar regelmatigen gang te verzekeren, werd hij opnieuw afgevaardigd om aan de tweede lezing deel te nemen. Op zijne kennis en zijne werkkracht werd, ofschoon hij jong lid was, herhaaldelijk een beroep gedaan door zijne benoeming tot rapporteur over hoogst be langrijke wetsontwerpen, het spoorwegwezen, de spoor wegtarieven en de groote belangen van handel, scheep vaart en industrie in Indië rakende, en de schrijver van de onder den indruk van de suikercrisis in Sep tember 4886 opgestelde en door deskundigen zeer geroemde brochure: *De suikercultuur en de spoor- wegtarieveri1kweet zich steeds met voorbeeldige toewijding van de taak die hem werd toebedeeld. Toen in 1888 bij de algemeene verkiezingen de anti-liberale beweging ook dezen hoogst verdienste lijken Haagscheo afgevaardigde bad getroffen, werd hij aanstonds een zeldzaam bewijs van erkenning van verdiensten door de Zuidhollandsche Staten r.aar de Eerste Kamer afgevaardigd, en ook daar had hij herhaalde malen gelegenheid blijk te geven van zijne ervaring en kennis. Bescheiden en eenvoudig in zijn optreden, was hij een man van karakter. Voorstander der liberale be ginselen, behoorde bij tot de ijverigste leden van het bestuur der nieuwe vrijzinnige kies vereeniging f's-Gra- venhage." Veel had men van Van dar Goes nog kunnen en mogen verwachten. Zijn dood is niet alleen voor zijne betrekkingen, maar ook voor land en volk een groot verlies." j>Hoe zooveel venijn in de ziel van een god vruchtige vraagt men zich af bij het lezen der volgende karakterschets, die De Hoop van de Ned. Herv. Kerk geeft: »Het Genootschap is een vreemd, onkerksch, anti christelijk gedrocht, uit den afgrond opgekomen, waar aan heerschappij is gegeven over de kerken en onder welks roede de kerken zich jarenlang gekromd hebben. Het heeft den naam van Hervormde Kerk zich aan gematigd, zich de stoffelijke goederen der kerken toege- eigend, over de bediening in de kerken willekeurig beschikt en bepaald, wie al of niet leden zullen zijn dar kerke Ghristihet heeft de ware belijders van den Heiland slechts benauwd, verdrukt, vervolgd, uit geworpenhet heeft nimmer iets gedaan tot uitbreiding van 's Heeren koninkrijk, maar alleen gestreefd] naar en jgearbeid tot bevestiging en uitbreiding van zijn eigen macht en heerschappij." Dat klinkt anders dan het: x>Kinderkens, hebt elkander lief." ArnhCt.) Thans is de vierde nota verschenen van den ingenieur C. LpJy, betreffende het technisch onderzoek, naar de droogmaking der Zuiderzee. De volgende conclusiëD, omtrent den invloed van de afsluiting der Zuiderzeeprovinciën, zijn daaraan ontleend x»l. dat na afsluiting der Zuiderzee volgens eene lijn Noord-HollandWieringenFriesland, of meer algemeen na elke afsluiting, waarbij de IJsel binnen de afsluiting valt, in ruime mate in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord-Holland voorzien kan worden »2. dat na gedeeltelijke droogmaking binnen de afsluiting volgens het schetsontwerp, dat in de vorige nota is medegedeeld, in ruime mate zoowel in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord- Holland als in die der drooggemaakte gronden voor zien kan worden »3. dat voor dc waterverversching het voordeel eener noordelijke afsluiting der Zuiderzeo boven eene afslui ting met vrijlating van den IJsel voornamelijk Fries land betrtft, welke provincie bij eerstgenoemde afsluiting in ruime mate, doch bij laatstgenoemde iu het geheel niet van versch zoetwater voorzien kan worden." Wat de scheepvaart op de Zuiderzee betreft, meent de heer Lely te kunnen verklaren »i. dat de Zuiderzee van overwegend belaDg is voor de binnenlandsche scheepvaart, doch van weinig belang voor de buitenlandsche scheepvaart; »2. dat eene afsluiting der Zuiderzee volgens eene lijn Noord-HollandWieriDgenFriesland tot stand gebracht kan worden zonder benadeeling der scheep- vaartbelangen >3. dat eene gedeeltelijke droogmaking binnen de ontworpen afsluiting volgens het vroeger medegedeelde schetsontwerp over het algemeen geenszins nadeelig, maar veeleer voordeelig voor de scheepvaart zal zijn." Voor het waarborgfonds voor de inzending van Nederland8ch vee (rundvee, paarden en scha pen) op de internationale landbouwten toonstelling, in April 1890 te houden te Buenos- Ayres (hoofdstad van de Argentijnsche R°publiek in Zuid-Amerika), is deelgenomen door het rijk voor hoogstens 12,000; door een vijftal provinciën voor 8500 door een 35tal maatschappijen en afdeelingen voor 6673,73door een groot aantal particulieren voor 5775, totaal 32,948,70. Er moet echter meer geld zijn, om aanvankelijk alles te kunnen betalen. Hiervoor is een syadicaat gevormd, d. w. z. een vereeniging van (thans reeds 27) personen, die het comité een bankiers-crediet hebben geopend en die zich pond-ponds-gewijze aansprakelijk gesteld hebben voor het denkbare geval, dat het verlies, op de onderneming te lijden, de totaal-waarborgstelling mocht overtreffen. Op 45 Januari zijn nu uit Rotterdam met het stoomschip »Schiedam" van de Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij de eerste aangekochte runderen ver tonden (6 stieren en 30 kalfgevende koeien), grooten- deels afkomstig uit Friesland en Noord-Holland. Alles is in de uitstekende hokken van de N. A. S. M. zoo goed mogelijk geborgen en voorts verzekerd tegen alle gevaftr (66k van ziekte en sterfte daar ginder). Een deskundig lid der commissie is mede aan boord, opdat het vee in elk opzicht naar behooren worde verzorgd, ook bij het kalveren. Het verder in te zenden vee zal per stoomschip sZaandam", ook van de N. A. S. M., in Februari vertrekken. De zorg voor het tentoonstellen en verdere bemoeie nissen te Buenos-Ayres is welwillend aanvaard door den heer L. Van Riet, Nederl. consul aldaar, die, in 1889 in Nederland zijnde, een en ander mede beeft besproken en voorbereid. Wat de technische zorgen aangaat voor het ten toongestelde vee, deze worden, onder 's heeren Van Riets leiding, opgedragen aan da heeren de Beukelaer, veehandelaars op Argentinië, terwijl ook hier te lande het comité met raad en daad wordt bijgestaan door den heer CV. de Beukelaer, die, zoowel bij den aankoop als bij de voorbereiding van al het benoodigde krachtig meewerkt om de zaak te doen slagen, welke in dat geval voor onze veefokkers en veehandelaars een schoone toekomst opent. Staten-Generaal. Iq de zitting der Eerste Kamer van gisteren sprak de voorzitter bij den aanvang een zeer waardeerend woord ter nagedachtenis van het medelid baron Van der Goes, die aller achting en genegenheid vei wierf wegens zijn bekwaamheid, goed karakter en omgang, en wiens heengaan voor de famii'e en hst vaderland een groot verlies is. Bij de oorlogsbegrooting herhaalde de heer Van Royen de grieven van den heer Tindal tegen onze onvoldoende legerorganisatie en mobilisatiebij hoopte, dat de heer Tindal zou voortgaan met zijn betoogen om eindelijk zijn overtuiging in de vertegenwoordiging te doen doordringen. Hij en de heer Alberda bestreden de oprichting eener dynamietfabriek te Groningen. De heeren Alberda en Viruly zouden in afwachting der defensiewetten voorstemmen. De Minister van Oorlog verzekerde, dat hij wel advies inwint van, maar zich niet laat leiden door de inspecteurs der verschillende wapens; hij is overtuigd, dat de mobilisatie snel en ongestoord mogelijk is bij is bereid in comité-generaal de vragen van den heer Van Royen te beantwoorden. Beslist is niet, dat de dynamietfabriek te Groningen zal komen, in elk geval zou alle gevaar vermeden kunnen worden, men zal den uitslag der proeven met brisante middelen moeten afwachten. De heeren Van Royen en Werlheim meenden, dat een comité hier niet gewenscht is, maar veeleer bij de andere Kamer thuis behoort en de aanneming geen vertrouwen in den Minister uitspreekt. Het hoofdstuk is daarop aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. Ook de begrooting van Waterstaat is aangenomen. Bij de behandeling van hoofdstuk Koloniëo bracht de heer Wertheim de Surinaamsche quaestie ter sprake. De Minister vergoelijkte de daad van den gouverneur, hoewel hij den vorm, waarin deze zijne verwijten tot de Koloniale Staten heeft garicht, afkeurde. Daar juist de vorm het hoofdpunt van het geschil uitmaakt, stelde dus eigenlijk de Minister de Staten vrijwel in het gelijk. Heden worden de discussiën over deze zaak voort gezet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Borsele door ds. J. Willemse, predikant te 's-Heerenhoek. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 31 Januari 4890, zijn de navolgende personen veroordeeld: wegens open bare dronkenschapII. F. te 's-Heerenhoek, A. H. te Wemeldinge, W. v. S. te Wolfertsdijk, J. V. te Hein- kenszand, J. M. te Baarland, ieder tot 2 b. s. 2 d. h., II. S. te Wolfertsdijk, tot 3 b. s. 3 d. b., K. K. te Kamp rland en A. B. te's-Heer Arendskerke, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.- het zonder vergun ning bevisschen van een aan een ander in uitsluitend gebruik gegeven perceel in de Oester-ScheldeD. Z. te Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h., M. P. en G. v. d, B. te Ierseke, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.het zich als gezagvoerder van een vaartuig in een sluis van een rijkskanaal niet gedragen naar de bevelen van een kanaalbeambte: B, v. O. te Rotterdam, tot 15 b. s. 5 d. h.het als gezagvoerder van een vaartuig hiermede niet tijdig stoppen voor een brug in een rijksknaal, hoewel daartoe het sein gegeven was M. v. O. te Rotterdam, tot 15 b. s. 5 d. h. het loopen over eens anders grond, waartoe de toe gang op eene blijkbare wijze was verbodenJ. V., J. P., A. Da DJ. De K., J. De J., M. v. S., T. G., allen te Ierseke, en W. V. te Borsele, ieder tot 0,50 b. s. 1 d. h.het in een voor het publiek toe gankelijke lokaliteit toedienen van sterkedrank in bet klein zonder vergunning: C. Lte Ovezand, tot 8 b. s. 4 d. b.lo. het aanwenden van pogin gen om wild te bemachtigen door middel van eene wildstrik, 2o. het zich met wildstrikken in het veil bevinden buiten openbare wegen en voetpaden: J. H., te Baarland, tot 5 b. s. 3 d. h.het zich met wildstrikken in het veld bevinden bu.ten openbare wegen en voetpaden: A. G., te 's-H. Arendskerke, tot 3 b. s. 3 d. h.het bejagen van eens anders jachtveld zonder acte of vergunningA. de M. te Ovezand, tot 2 maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteP. K., M. v. d. II. te Kortgene, ieder tot 2 maal 5 b. s. 4 d. b. voor iedere boetehet jagen op een ZondagE. d' H. te Doel (Bdgië) tot 3 b, 3 d. h. het zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden zonder acteA. B. te Kamperland, tot 5 b. s. 3 d. h. het bevisschen der Schelde zonder het vereischte con sent te kunnen vertoonenP. F. N. R. te Bouchante (België) en F. R. te Sas van Gen*, ieder tot /2 b. s. 2 d. h.het in het openbaar houden van een voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraak: J. L. D., te Ierseke tot 15 b. s. 3 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdM. v. S. t9 I :rseke, beklaagd van het loopen over eens anders grond, waartoe de toegang op een blijkbare wijze verboden was. Arrondissements-Rechlbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: M. Z, 21 j., teNieuwdorp, thans in hechtenis, wegens diefstal tot twee jra" ge-

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1