1890. N°. 10, Donderdag 23 Januari. 77sle jaargang. IIOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ot. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Tot en met 31 Januari bestaat de gelegenheid aan ons bureau tot betaling van nog verschuldigde abonnements- en advertentiegelden over 1889. Na dien datum zullen wij zoo vrij zijn, over het bedrag per postquitantie te beschikken. De Administratie. GOES, 22 Januari 1890. Maandagavond hield de afdeeling ©Goes" van den Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn in het koffiehuis ©De Prins van Oranje" alhier eene openbare bijeenkomst, toe gankelijk voor vrouwen en maDnen, ter bespreking van het nationaal petitionnement. Jbr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, die, zooals ds. Huet het later uitdrukte, ©geloof ik hier ais voor zitter fungeert" sprak een inleidend woord, waarbij hij erop wees, dat in de geschiedenis der 19e eeuw het streven naar de oplossing van de sociale quaestie eene belangrijke bladzijde zal innemen. Die quaestie is veel omvattend, maar een der hoofdonderdeelen van het vraagstukhoe ieder te geven, wat hem van rechtswege toekomt, hoe ieder waarachtige vrijheid te waarborgen, is zeer zeker het punt, dat de vrouwen bond beoogt, omdat het getuigt vau het streven om da vrouw waarlijk vrij te maken van de slavenbanden, waarin velen harer nog geketend zijn. De voorzitster van het hoofdbestuur van den vrouwenbond, douarière Klerck geboren Gravinne Van Hogendorp, was voor nemens hedenavond dia zaak te bepleiten, doch onge steldheid verhinderde haar dit. Hare zuster, Gravinne Van Hogendorp, had thaDS de beleefdheid de taak van de voorzitster overtenemen. Zij begon met te wijzen op de groote zonde der ontucht en op de gevolgen, die deze na zich sleept; zij deelde made, dat op het congres, ten vorigen jar a te Amsterdam gehouden, telkenmale, wanneer middelen werden besproken om de prostitutie te bestrijden, de overtuiging werd uitgesproken, dat alle pogingen daar toe ijdel zouden blijken zoolang de overheid, de Staat duldde, dac er huizen van ontucht waren, haar, die zich daarin aan het kwaad overgaven aan reglementen bond, en hare handelingen daardoor stempelde tot eeu bedrijf. De vrouwenbond beeft gemeend, dat het zijn taak was te trachten Neerland's volk wakker te roepen, het te wijzen op het kwaad, dat in zijn midden voort woekerde en het op te wekken zich te vereenigen tot het zanden van een adres aan de 2e Kamer der Staten- Generaal, om deze te verzoeken een einde te willen maken aan het feit, dat meerbedoelde inrichtingen van rechtswege erkend en geduld worden. Maar dit petitionement moet nationaal zijn, dat wil zeggen ieder die overtuigd is van het verkeerde van het be staan dier buizen, moet in de gelegenheid zijn het te ondarleekenen. Er zijn tweërlei soorten van petitione- menten, nl. die, welke onderteekend worden door enkelen, die geacht mogen worden de zaak, die het betreft, grondig te hebben onderzocht en te kennen, en petitionementen, welke da dragers zijn van tallooze handteekeniogen van zooveleD, die daarmede toonen in te stemmen met den inhoud van het verzoekschrift. Een zoodanig adres had in eene zaak. als deze zeker verreweg de voorkeur. Hierna las de spreekster het petitionement voor om eindelijk allen op te wekken van hunne instem ming te doen blijken door hunne namen daaronder te plaatsen. Het is eene zaak, die allen aangaat, omdat door de gemakkelijke verkeersmiddelen van den tegen- woordigen tijd iedereen elk oogenblik in de gelegenheid kan zijn om het kwaad, dat vooral in groote plaatsen welig tiert, van nabij te leeren kennen. Zij herinnerde zich, hoe op zekeren dag, dat de jonge miliciens in hunne garnizoensplaatsen werden ingedeeld, zij eenigen hunner, die zij aan hun dialect terstond als Zeeuwen herkende en op wier open gelaat het ©goed rond, goed Zeeuwsch" te lezen stond, elkander's aangelegen heden hoorde mededeelen en het was haar een smar telijk denkbeeld, dat deze jonge mannen aan het gevaar zouden zijo blootgesteld van de verleiding dier diep gezonken vrouwen, die op weinige passen van het station hen reeds staan op te wachten om hen mede te slepen in den poel des verderfs. Daarom is het petitionement ook wel degelijk de zaak van de bewoners der kleinere plaatsen, die stiller en eenvou diger leven dan die in de groote steden, maar wier zonen en dochteren toch ook blootgesteld kunnen worden aan de verleiding hier bedoeld. Zij eindigde met het verzoek aan alle aanwezigen, die het adres nog niet onderteekend hadden, om straks hunne namen daaronder te plaatsen. Na haar sprak ds. P. Huet een kort woord, vooral om te wijzen op het gelukkig verschijnsel, dat eene jonge dame van hooge geboorte den moed had over eene zaak als de prostitutie ia het openbaar te komen spreken. Hij gaf als zijne innige, heilige over tuiging te kennen, dat, wanneer de huizen van on tucht werden verboden, dit der zedelijkheid ten goede zou komen. Het is eene zaak van het geloof en zijo geloof stond in dezen pal. Hij achtte het een gruwel, dat in eene stad als Rotterdam een huis be staat als een paleis, een gebouw zooals Goes er geen bevat, zelfs niet met inbegrip van ©de" villa, waar de ontucht met toestemming van de overheid wordt gepleegd en dat dit gebouw staat in de onmiddellijke nabijheid der Schotsche Kerk. Dr. Kuyper spreekt van het bespelen der volksconscientie, welnu ook de beweging door den Vrouwenbond op touw gezet, wil de volksconscientie wakker schudden en haar luide doen spreken. Daartoe moet onze natie gewezen worden op de h illooze gevolgen van het kwaad in zijnen meest vuilen vorm eo hij bracht der spreekster van dezen avond zijn dank, dat zij daartoe den moed had getoond. Jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort sloot de bijeen komst door zich aan die dankbetuiging aan freule Van Hogendorp aan te sluiten. Hij herinnerde aan Neêr- land's leuzeEendracht maakt macht. Die eendracht heeft Nederland en Oranje eenmaal saamgebracht en toen deze beiden een korten tijd waren gescheiden, was het een Van Hogendorp, de beroemde Gijsbrecht Karei, die, na Napoleon's val, het eerst eene poging waagde ze te hereenigen. Die pogiDg is met goeden uitslag bekroond, hij hoopte, dat het aan de gezusters Van Hogendorp gegeven moge worden haar edel streven met gelijk succes te zien beloond. Gisteravond werd door het bestuur der bouw- vereenigiog ©Help u Zeiven" alhier het 23ste jaarverslag uitgebracht over het verloopen boekjaar 1889. Uit dat verslag bleek dat aan contributie ont vangen was 1419,90, terwijl aan gelden der leden weder werd uitbetaald 2614,031j2- Door 3 leden werd hun winst, ten bedrage van 1,99 verbeurd, omdat zij bij het opnemen hunner gelden nog geen 4 jaren lid waren. Voor onderhoud der gebouwen werd van de winst 140 en voor het reservefonds Vs der winst of 152,80 genomen, terwijl het dividend werd bepaald op 5 pet. Het ledental verminderde door vertrek naar elders, sterfgeval en andere redenen met 16 en bedroeg 31 Dec. 1889 110, welke leden op dien datum een kapitaal in de vereenigiog hadden van 14142,54'2 of f 584,19 minder dan 31 Dec. 1888. Het reservefonds bedroeg 31 Dec. 1889 1814,57. De schulden beliepen 31 D»c. 1889 600, met 1 Januari 1890 werd weder ƒ100 afgelost zoodat deze feitelijk maar 500 bedroegen. De ontvangsten bedroegen 4401,30 uitgaven 4313,91 Contanten in kas op 31 Dec. 1889 87,39 Blijkens Prov. blad van Zeeland zijn van de ter inly ving opgeroepen militieplichtigen, behoorende tot de provincie Zeeland en de lichting 1889 o. a. achter gebleven Johannes Franciscus Janssens, geboren te Goes 12 November 1869, van beroep polderwerker aldaar; Theunis De Jonge, geboren te Goes 21 December 1869, van beroep winkelbediende aldaar Johaunis De Rijder, geboren te Krabbendijke 8 October 1869, van beroep arbeider te Kruiningen Pieter Bruinzeel, geboren te Rilland 25 M«i 1869, van be roep molenaar te Rilland-BathAdriaan Kramer, geboren te Wissekerke 29 Januari 1869, van beroep veldarbeider aldaarCornelis Smallegange, geboren te Wolfertsdijk 18 Januari 1869, van beroep werk man Johannes Zaudee, geboren te 's-Gravenpolder 11 April 1869, van beroep schipper te Ierseke. Men schrijft uit Zieriksee aan de N. R. Ct. ©Is de nu op vele plaatsen ingevoerde Zondagsdienst der posterijen vooral tot stand gekomen met het oog op het belang der bij dien tak van dienst betrokken ambtenaren, of daarbij wel overal ook in aanmerking genomen is het belang van het publiek, valt te be twijfelen. Hier toch, waar wij, door de ligging van ons eiland, alreeds in zoovele opzichteD stiefmoederlijk bedeeld zijn, vergeleken met andere ook afgelegen ge deelten van ons land, is die Zondagsdienst ingericht op eene wijze, die zeker in alle opzichten in strijd is met het belang van het publiek. Tweemaal per etmaal ontvangen we hier de IIol- landsche post. De brieven enz. worden per wagen van Bergen-op-Zoom via Tolen vervoerd naar Stavenisse. Daar wordt alles overgeladen in eene roei- of zeilschuit en aldus getransporteerd naar Viane, om van daar weder per as naar hier te komen. Bij gebreke van eene haven of iets dat daarop gelijkt, te Viane, moeten bij laag water, en dat komt steeds in ieder etmaal een paar keer voor, de pakketten over slikken, ter breedte van p. m. een half uur, worden opgedragen of gesleept, met het gevolg, dat van de tien verzonden postpakketten er in den regel negen ia gehavenden toestand aankomen. Klagen daaromtrent helpt niet; de directie is naar het schijnt voor dergelijke behan deling niet aansprakelijk. Terwijl de eerste post aan komt 's nachts, komt de tweede post des namiddags te 1 ure. Nu woidt Zondags de nachtpost 's morgens besteld, doch de middagpost niet. Deze wordt op het kantoor bewaard tot de ochtendbestelling van Maandag. Dit zou nu op zich zelf zoo erg niet wezen, doch die bestelling heeft eerst plaats wanneer in den regel ons eerste en eenig middel van vervoer naar Holland vertrokken is. Geven de blieven met de Zondagmiddag post hier aangekomen dus aanleiding om zelf op reis te gaan, dan kunnen de betrokken personen eerst Dinsdag vertrekken om eerst in den namiddag van dien dag in Holland aan te komen. Toen de maatregel van de opheffing van de Zondag namiddag-bestelling was ingevoerd, werd aan hen die zich daartoe aan het postkantoor, dat van 12 open is, aanmeldden, hunne brieven en couranten afgegeven. Dat ging eenige weken goed, doch eensklaps werd die afgifte gestaakt, op grond dat, naar de ambtenaren aan het postkantoor mededeelden, door den minister die afgifte verboden werd. Waar vanwege het rijk zoo weinig of niets wordt gedaan om eenigszins tegemoet te komen aan de vele bezwaren aan onze eigenaardige ligging verbonden, daar ware het wel te wenschen, dat bij het belang voor de Zondagsrust der postambtenaren ook het be lang van het publiek wat meer in het oog werd ge houden en op eenigerlei wijze aan de hier geldende bezwaren werd tegemoet gekomen." De directeur der gemeente-gasfabriek te Utrecht, de heer A. O. S p r u ij theeft eervol ontslag ge vraagd. Z. M. de Koning en IJ. M. de Koningin hebben het beschermheerschap aanvaard van de tentoonstel ling ter voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, die in de maanden Juni, Juli en Au gustus in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal gehouden worden. Da toestand van den heer Van der Goes van Dirxland, lid der Eerste Kamer, hoewel iets verbeterd, blijft zorgwekkend. Koloniën. Het West-Indische weekblad Suriname verhaalt, dat de districts-commissaris van Boven-Para, vergezeld van een detachement infanterie, sterk 35 onderofficieren en minderen, onder bevel van den 1 en luit. Schut, naar de Boven Para op expeditie was gegaaD, omdat de Para-negers (geen afstammelingen van de wegloopers, maar van de in 1863 geëmancipeerde slaven) zich verzetten tegen de subsidiaire gevangenisstraf, die eenigen hunner moesten ondergaan, wegens het niet voldoen aan de bepalingen der personeele belasting. Op de gronden ©Onverwacht" stuitte het detachement op een tienmaal sterkere macht aan negers, die, ge wapend met geweren, sabels en kapmessen, zich tot ernstigen tegenstand voorbereidden. Het detachement is daarop teruggekeerd zonder dat er eene botsing heeft plaats gehad. Op de rivier zijn eenigen der veroor deelden gevangen genomen en medegevoerd. Men hoopt dat de regeeriog dezen slag in het aangezicht van ons zal uitwisschen en de weerspannigan, desnoods met geweld, tot hun plicht als leden eener geordende maat schappij zal terugbrengen. Eenige maanden geleden heeft de ie luit. Van Drimmelen, toen waarnemend districts-commandant te Groniogen, een dergelijk zaakje gehad met de Sara- macaner negers (hier worden ook geen boschnegers, doch z.g. geciviliseerde negers bedoeld). Deze kwamen m grooten getale naar Paramaribo en dreigden den procureur-generaal, dat zij de stad in brand zouden steken. Men liet hen schreeuwen en tieren en weer naar hunne gronden gaan. ©Ik onthoud mij natuurlijk van een oordeel over de affaire ©Onverwacht", daar ik niet weet welke opdracht de heer Schut gehad heeft, ook niet in hoeverre de districts-commissaris verantwoordelijk was, doch dat ons prestige tegenover de inlandsche bevolking in Suriname veel geleden heeft, behoeft voorzeker geen betoog. Iemand, die zelf districts commissaris in Suriname is geweest, vertelde mij, dat het niet goed gezien was om de personeele belasting toe te passen op de negers, aan wie gronden (kost- akkers) door de regeering waren afgestaan. De goede bedoeling was die luie, bandelooze menschen daardoor tot den arbeid te dwingen, doch ze zijn liever lui dan moede, en als de oogst mislukt, kunnen zij ook niets opbrengen. Toen men dat inzag, heeft men hun uit stel gegeven en toegevendheid betoond, waarvan men nu de wrange vruchten plukt" De West-Indiër van 4 D c. deelt nader mede, dat de Para-negers zich onderworpen hebben en zich vrij willig in troepjes bij de politie hebban aangemeld om gevangenisstraf te ondergaan wegens het niet betalen der personeele belasting. Blijkens de uit West-Indië aangekomen berichten heeft deze zaak tot een conflict geleid tusschen de Koloniale Staten en den Gouverneur. De Staten ver langden inlichtingen en achtten die zoo noodig, dat zij het desbetreffende besluit met algemeene stemmen hebben aangenomen; de Gouverneur weigerde die in lichtingen en nam de gelegenheid te baat eenige liefe lijkheden te zeggen aan het adres der Staten, met deze zaak in geen verband staande. De West-Indiër voegt hier nog aan toe, dat de Gouverneur den 23a Dec. vier leden der Staten, die tevens afzetbare ambte naren zijn (de heeren Cateau van Roosevelt, agent- generaal der immigratie, dr. A. Salomons, geneeskundig inspecteur, J. da Costa, ommegaand rechter, en mr. G. H. Barnet Lyon, advocaat-generaal), bij zich zou ontboden hebben en in verhoor hebben genomen ever de beraadslagingen der Staten. Hij zou daarbij hebben te verstaan gegeven, dat de stemming der Staten voor hen in hun ambtsbetrekking zeer onaangename gevolgen zou kunnen hebben. In de West-Indische bladen, waarin deze zaken medegedeeld staan, wordt nog een andere bestuurs handeling gemeld, die minder de algemeene goedkeuring heeft verworven. "Vier leden vau de commissie van regenten van het weldadigheidsgesticht 's Landsgrond Boniface hebben nl. om de volgende reden ontslag verzocht en verkregen: ongevraagd schreef de commissie den gouverneur dat een stuk land, aan Boniface toebehoorend, niet aan een ander behoort te worden uitgegeven. Op dit onge vraagde advies antwoordde haar namens den Gouver neur de gouvernements-secretaris, dat de Gouverneur het schrijven had ter zijde gelegd wegens den min gepasten toon van het ongevraagde advies. Vier van de vijf regenten hebben daarop hun ontslag genomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wierden (toez) ds. C. Plug, te Oostkapelle. Zaterdagmiddag zijn zooals men aan de M. Ct. uit Axel meldt door het onderwijzend personeel der rijksnormaallessen, alsmede door de leerliBgen dier inrichting, twee kransen gehecht aan den gedenksteen op het graf van wijlen den heer H. Van Wijngaarden, in leven directeur der g°melde lessen. De heer A. H. De Vries, waarnemend directeur, voerds hierbij het woord. Rechtszaken. Door de Rijkspolitie is deze dagen proces-verbaal opgemaakt tegen de dienstbode van een herbergier te 's-Heerenhoek wegens verkoop van sterkedrank aan een 13jarigen knaap. Door de Arrondissement-Rechtbank te Middelburg is gisteren veroordeeld wegens mishandeling: C. S., 21 j., te Kolijnsplaat, tot 8 b. s. 8 d. h. Bij uitspraak van het Kantongerecht te Middel burg Maandag gehouden in de kerkelijke zaken van Koudekerke tegen E. Wisse en A. Wielemaker Kz. werd de vordering van het eischend college ontzegd en dit verwezen in de kosten vaD het geding. Da vijf nog aanhangige zaken werden 14 dagen geremitteerd. In de zitting van den Hoogen Raad van Maandag is verworpen het cassatieberoep van den heer Willink Ketj-m, door het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens beleediging van den minister van Koloniën. Brieven uit Amerika. Vereenigde Staten, Januari 1890. Waarde Redacteur 1 Vergun mij, na al het terugzien, eigen aan den overgang van het oude in het nieuwe jaar, een blik te werpen in de toekomst. Wat zal er van de menscb- heid worden, wanneer de strijd om het bestaan voort gaat moeilijker en zwaarder te worden, zooals gedu rende de laatste jaren het geval is geweest? In de Vereenigde Staten, waar èn kapitaal èi arbeid zich respectievelijk door combinaties versterken en mono polies aan de eene zijde en werkstakingen aan de andere meer en meer den g regelden gang van zaken in beroering brengen, is die vraag aan de orde van den dag. De meeste menschen zijn hier overtuigd, dat het een of ander moet gebeuren om het verstoorde evenwicht te herstellen. Maar even krachtig als de vraag ©wat?v zich opdringt, even zwak is in den regel het antwoord. Men weet niet wat. Het vraagstuk is te veelomvattend, te moeielijk. Ieder, die wat nieuws aanbiedt tot verbetering, wordt echter niet langer als een idealist of een droomer beschouwd. Ia dien geest des tijds is voorzeker een der oorzaken gelegen van het enorme succes, dat de uitgave van het boek Looking backwardheeft bekroond. Ik wil u nader met dit boek bekend maken. Wanneer de kritiek in Amerika zegt, dat dit boek een dieper en me8r blijvenden indruk heeft gemaakt dan eenig arder boek dat in 1889 is verschenen, neetnek aan, dat et

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1