1890. N°. 9. Dinsdag 21 Januari. 77sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrlj dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Dö prijs der feewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 23 JANUARI 1890, des namiddags te 2 uren. Goes, den 20 Januari 1890. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Wijziging der Verordening voor de Openbare gezondheidscommissie. V. Benoeming van een geneeskundige der gemeente. VI. Voorstel van B. en W. omtrent eene te ver- leenen bijdrage in de kosten van het 430 Land- huishoudkundig congres. VII. Idem omtrent eene toelage aan de kweekeÜDge C. E. Linse. GOES, 20 Januari 1890. Baarland. In de vergadering van Woensdag jl. is in beginsel besloten op of bij de haven alhier een weegbrug te plaatsen. De commissie van onder zoek naar plaats, samenstelling enz. bestaat uit de heeren J. De Jager, J. Steketee en A. Bruggeman deze commissie wordt bijgestaan door den heer G. Moerdijk als deskundige. In eene vergadering, die nader zal worden uitgeschreven, zal de commissie den uitslag van haar onderzoek bekend maken. Voortaan zullen met de stoomschepen van de »Castle-line," welke van V 1 i s s i n g e n naar Zuid- Afrika vertrekken en waarmede des Donderdags om de 14 dagen een verzending plaats vindt naar Kaapland, den OraDje-Vrijstaat, de Transvaal, Natal, Bechnanaland, Delagoabaai en de havenplaatsen aan da Oostkust van Afrika, alleen verzonden worden de brieven en andere stukken, op welker adres de aan wijzing tot verzending langs den weg van Vlissingen voorkomt. Het port via Vlissingen bedraagt 25 ct. voor de gefrankeerde en 15 ct. per 15 gram voor de onge- frankeerde brieven, en 5 ct. per 50 gram voor de gedrukte stukken en monsters, met een minimumport van 71 2 ct. voor de monsters. Voor aargeteekende brieven is boven 't gewore port een vast recht van 10 ct. verschuldigd. De gemeenterad v*n Vlissingen heeft in koop aan het parochiaal R K. arm- en weesbestuur aldaar overgedragen 1000 M1. gemeentegrond om daarop een gesticht van liefdadigheid te bouwen. De commissie, door de Maatschappij van genees kunde benoemd om een onderzoek in te stellen naar den vaccinatietoestand in Neder land, in verband met mogelijke wijziging der epide- miewet, heeft haar eerste rapport uitgebracht. Door 29 van de 36 afdeeliogen der Maatschappij, ver tegenwoordigende 1076 geneeskundigen, is daartoe medewerking verleend. Da antwoorden bevatten een rijkdom van leerzame mededeelingen en practische wenken, waaruit onge twijfeld, ook in de toekomst, veel nut kan getrokken worden. Daaruit blijkt dat er tusschen de geneeskundigen bijna volkomen eenstemmigheid heerscht omtrent de toepassing der algemeen verplichte vaccinatieen dat een wetsvoorstel tot invoering van algemeene verplichte vaccinatie met ingenomenheid door hen zou begroet worden, ware het niet, dat zij vreesden, dat een ont werp in dien geest niet tot het beoogde doel zoude leiden, maar misschien afbreuk zou doen aan de thans voorgeschreven indirecte verplichting. Aanstelling van staats-vaccinateurs wer^nagenoeg algemeen ontraden, o. a. omdat de ouders meer ge neigd zijn de enting hunner kinderen toe te laten, wanneer deze geschiedt door den huisdokter dan door een veelal onbekenden ambtenaar, en omdat de plaatse- lijke geneesheer ook meer invloed tot bevordering der vaccinatie kan doen gelden. In de groote meerderheid der afdeelingen werden z. g. gemoedsbezwaren waargenomen, vooral bij per sonen van de streng confessioneels richting, bij de christelijk gereformeerden, bij orthodoxe predikanten en bij minder ontwikkeldenmeer op het platteland dan in de stedenniet bij Israëlieten, nóch bij katho lieken. Echter bestaan die bezwaren in sommige streken niet onder de christelijk afgescheidenen zoo in een gedeelte van Drente. Een geneeskundige verklaart, dat wel gemoedsbezwaren bestaan bij christelijk ge reformeerden maar bij dezen is de tegenzin meer een gehoorzamen aan een van boven gegeven wachtwoord, dan wel het gevolg van eigen overtuiging. Aan het slot der beantwoording van de verschil lende gestelde vragen gekomen, geeft de commissie een overzicht van de uitkomsten der enquête. Hare conclusiën komen in hoofdzaak op het volgende neer: lo. dat het zeer groote nut der koepokinenting door alle geneeskundigen, zonder eenige terughouding, wordt erkend, en dat het op den weg ligt van de genees kundigen, om deze kunstbewerking, in elk opzicht, zooveel mogelijk te bevorderen 2o. dat de vaccinatie in het le levensjaar een onafwijsbare eisch is, wil men pokken-epidemieën in Nederland voorkomen, daar thans de kinderen vaak veel te laat worden ingeënt, 3o. dat de aanstelling van staats vaccinateurs moet worden ont raden 4o. dat het aantal van hen die ernstige bezwaren van godsdienstigen aard tegen de vaccinatie hebben gering is, en dat, indien zij de ingeving van hun eigen gemoed volgden, zonder rekenschap te houden met den drang van buiten, hun bezwaren spoedig tot het ver ledens zouden behooren en evenmin gehoord worden als zulks vroeger het geval was5o. dat genoegzaam overal in hoofdzaak aan de wettelijke bepalingen be treffende de vaccinatie, wordt voldaan6o. dat de regeling van tijd en plaats van inenting nog te wenschen overlaat7o. dat het verzet tegen de uitenting van kinderen bij de ouders toeneemt naarmate de gelegen heid tot animale vaccinatie zich uitbreidt. Nadeelige gevolgen van de inenting en van het gebruik van ge humaniseerde stof worden niet vermeld8o. dat de animale vaccine in de meeste opzichten de voorkeur ver dient boven de gehumaniseerde 9o. dat de onmiddellijke enting van arm op arm of van het rund op arm de meeste kansen van welslagen oplevert; lOo. dat om trent de wijze van bewaring der vaccine (glaasjes of buisjes) nog geen voldoende eenstemmigheid is ver kregen, en bet zich niet laat aanzien dat daaromtrent spoedig bij de deskundigen zich eene overtuiging zal vestigen; llo. dat eene herenting vóór den aanvang der ontwikkelingsjaren en bij bet dreigen en heerschen van pokken-epidemieën is aangewezen, en dat wel des te eerder, naarmate eene grootere tijdruimte sedert de laatste enting verloopen is; 12o. dat de bezwaren tegen het model der verklaringen van vaccinatie niet zoo overwegend zijn, om thans op wijziging aan te dringen en 13o. dat prikjes boven inkervingen verre de voorkeur verdienen. (N. R. Ct.) Kort na het gunstige bericht omtrent den ge zondheidstoestand van het Kon. gezin, meldt nu Het Yad., dat Z. M. de Koning zich in de laatste dagen minder wel gevoelt. Wij vestigen de aandacht op de behoefte aan ingenieurs bij de Nederlandscbe Zuid-AfrikaaDsche Spoorwegmaatschappijnu met de uitvoering der spoorwegwerken in Zuid-Afrika met kracht is begonnen. Naar wij vernemen, zijn daarbij nog vele ingenieurs noodig, zoodat de directie er zelfs tot haar groote spijt over moet denken buitenlanders aan te nemen. Wij hopen van harte, dat dit niet noodig zal zijn. (De Ingenieur.) Te 's-Gravenhage is in de kracht des levens overleden dr. F. A. I n g e n h o u s ztweede genees heer aan 't Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen aldaar. In dezen moeilijken tijd druk werkzaam in het belang der influenza-lijders, werd de ijverige ge neesheer zelf het slachtoffer der ziekte. Te Amsterdam is de bekende rechtsgeleerde mr. S. K a 11 aan longontsteking overleden. Blijkens een telegram uit Atjeh is de luitenant ter zee 2e klasse jhr. W. F. Van Spengler door een schot van den wal belangrijk verwond. Een tele gram, Zaterdag bij de familie ontvangen, meldt, dat de toestand van den gewonde bevredigend is. Naar aanleiding van het ook door ons overge nomen schrijven van den Amsterdamschen correspon dent aan het U. D.. heeft de heer C. W. v. d. Hoogt aan dat blad meegedeeld, dat de heer Du To i t niet het land zal verlaten, vóór hij is geslaagd in de op- richtirg van een emigratiemaatschappij ter bevordering van de vestiging van Nederlandsche ge zinnen in Zuid-Afrika. Het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging »Recht en Orde" te Amsterdam heeft aan den Koning een gemotiveerd adres gezonden, waarin het Z. M. ver zoekt de indiening van een wetsvoorstel te willen bevorderen, er toe strekkende om voor de gemeente raadsverkiezingen een kiesstelsel in te voeren, waardoor iedere groep der burgerij in den gemeenteraad even redig, d. i. naar verhouding van haar sterkte, vertegen woordigd zij. De Nederlandsche Zendingsvereeniging heeft een prachtig cadeau gekregen. Het huis »Schooneberg", halfverwege Rotterdam en Delftshaven gelegen, vóór enkele jaren grootendeels nieuw gebouwd en eenigen tijd tot een zieken inrichting gediend hebbende, is met omliggenden tuin door den tegenwoordige» eigenaar onbezwaard aan de Vereeniging ten geschenke gegeven. Te Rubrort hebben de groothandelaars in steen kolen den verkoopprijs der kolen naar Neder land een gulden per kar verhoogd. Vele papier fabrikanten, die 79 stoommachines in werking hebbeD, zijn besloten tot verhooging van de prijzen van het papier waarop de meeste dagbladen gedrukt worden. Het Chr. Volksbl. maakt melding van het voor nemen om het Zuider Zendingsfeest dit jaar te houden op Woensdag 9 Juli te Oisterwijk aan den Hondsberg (Noord-Brabant). Het orgaan van het Leger des Heils, de Heils- soldaaty is zooals men weet vervangen door het blad Oorlogskreet. Uit het jongste nommer, waarin een gedrukte toon heerscht, blijkt, dat het leger hier te lande achteruitgaat, hetgeen aldus uitgedrukt wordt »We dalen, daalen, daaalenn 1 Wanneer dit dalen nog lang kan duren, dan zal merkte een zetter op de Oorlogskreet het arse naal van het Leger" (i. c. de letterkast) nog van nieuwe a's, n's en uitroepteekens dienen te voorzien om den toenemenden achteruitgang te doen kennen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Kats dhr. R. W. F. Kijftenbelt, cand. te Hoevelaken te Borsele ds. J. Willemse, te VHeerenhoek. Naar wij vernemen heeft de algemeene synodale commissie het verzoek van het classicaal bestuur van Dordrecht, om vernietiging van de beide laatste be slissingen van het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland, in zake de beroeping van dr. J. W. Lieftinck, te Sliedrtcht, niet ontvankelijk verklaard, omdat zij beide moeten beschouwd worden als eindbeslissingen, waarvan geene vernietiging kon gevraagd of gegeven worden. (D. Ct.) Tot tijdelijk hoofd dar school te Zuidzande is benoemd de heer Van Aartsen en tot tijdelijk onder wijzer de heer J. Verhage, beiden aldaar. Het salaris van het nieuw te benoemen hoofd is bepaald op 850. (M. Ct.) STATISTIEK Uomité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over December 1889. Op de School A waren gedurende deze maand 119 kinderen Onder dezen waren: 37 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 63 van 110 verzuimen, en 19 d meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.6 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.4 percent over dezelfde maand in 1888 Op de School B waren 264 kinderen, waaronder 250 zonder eenig verzuim, 11 die van 110 verzuimen hadden, en 3 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 percent, tegen 0.4 percent over dezelfde maand in 1888. Op de School C waren 206 kinderen, waaronder 172 zonder verzuim, 27 met 110 verzuimen, 7 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3 5 percent, tegen 4.5 percent over dezelfde maand in 1888. Op de School D waren 63 kinderen, waaronder 56 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2.2 percent, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1888. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Dec. 1889 bedroeg 2.4 percent, tegen 2 8 percent over 't zelfde tijdvak in 1888. Rechtszaken. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements- R°chtbark te Middelburg van Vrijdag 31 Januari 1890 zal worden behandeld de zaak tegen P. D., oud 18 jaar, zonder beroep, te Westkapelle, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van verduistering van gelden en gepleegde valschheden tijdens hij ais geagreëerd klerk in dienst was van den rijkeontvanger te Domburg. In deze zaak zullen vanwege het openbaar Ministerie 53 getuigen worden voorgehracht. Tegen het vonnis der rechtbank te Leeuwarden, waarbij F. O. W. wegens moedwillige brandstichting tot 4 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, zijn de veroordeelde en het O. M. beiden in hooger beroep gekomen. Mej. P. B., huishoudster te Nijmegen, die een valsch getuigschrift had overgelegd om eene dienst betrekking te verkrijgen, is deswege door de rechtbank te Arnhem, ingevolge art. 230 van het strafwetbor k, veroordeeld tot 14 dag*n gevaDger.iss'raf. Landbouw en Veeteelt. Het programma is verschenen voor de tentoon stelling van zaaigranen enz., te houden op Donderdag 20 Februari te Zieriksee, door de centrale tentoon- stellings-vereeniging »Landbouwbelang". In sommige streken van Friesland voeren de veehouders hun melkvee met tarwe-zemelen. Dit voedsel werkt zeer gunstig op het melkgeven, terwijl het vee de zemelen gaarne lust. Volgens veeattsen| komen in Friesland onder het rnndveo gevallen van influenza voor. Brieven uit Amsterdam. XLIX. Hoewel het nieuwe jaar reeds een halve maand oud is en bijna niemand meer zich verschrijft bij de ver melding van het nieuwste jaartal, toch heeft de in fluenza ons nog niet gein el verlaten. Op straat, in den schouwburg en bij vergaderingen is de invloed der mode-ziekte zooals men ze eerst noemde, toen men ze nog alleen kende uit buitenlandsche berichten nog altijd duidelijk merkbaar. Alleen in de apotheken is het ongekend druk, zoodat de arme bedienden geen handen genoeg hebben om aan al de bestellingen te kunnen voldoen; de doktoren zitten den geheelen dag tusschen de wielen, en vinden thuis komende in den laten avond reeksen van boodschappen, die hen den volgenden dag weer bij nieuwe patiënten bescheiden. Gelukkig echter is er thans vermindering waar te nemen; het personeel van post- en telegraafkantoor is langzam°rhand weer hersteld tot den dienst terug gekeerd, en de drukkerijen, die enkele dagen bijna geheel ontvolkt waren, zijn nu weer bijna voorzien van de gewone werkkrachten. Wat echter betere bewijzen zijn voor verbetering: de bakkers en slagers hebben weer hun gewone leve- rantiëo teruggekregen en in de stadsapotheek worden de recepten thans weer, al is het ook bij honderd tallen, geteld; gedurende de drukste dagen had men daarvoor zelfs geen tijd en werden ze gewogen om tot een ramiDg van het aantal te komen. In som mige andere streken waar de influenza zich ook deed geldeD, heeft men gevallen van longontsteking gehad als gevolg van langdurige aanvallen of verwaarloosing; hier ter stede heeft men daarvan niet gehoord. Wel was het sterftecijfer hooger dan gewoonlijk maar niet recht streeks tengevolge van de griep. Bewoners van de wijken in de nabijheid der groote kerkhoven beweerden dat er in de laatste weken veel meer lijkkoetssn voorbij kwamen dan andersaltemaal slachtoffers der influenza, maar de overheid, beweerden ze, hield het expres stil om de bevolking niet onge rust te maken. Zóo erg was het nu niet, maar man weet hoe de geruchten ontstaan die in tijden van nood voedsel geven aan de ongerustheid juist omdat ze kans hebben door velen geloofd te worden. Onder de sterfgevallen der laatste dagen behooren die van Joan Muller, een koopman, die in zijn tijd veel voor Amsterdam heeft gedaan en voor velen een vraagbaak was, en nu ook van den nog jeugdigen baron Da Salis, door het geheele land bekend als een bevorde raar van alle mogelijke soorten van sport, de onver moeide ontwerper van wieier-, roei-, zeil- en schaatsen- wedstrijden, harddraverijen, wedrennen en wedloopen. Op dat gebied was de heer De Salis ongeëvenaard en zal hij zeer bezwaarlijk kunnen worden vervangen. In het Paleis voor Volksvlijt is tegenwoordig eea tentoonstelling. In den tuin nl. is een houten gebouw opgericht waarop de Transvaalsche vierkleur is geplant. Dat bescheiden houten gebouw maakte deel uit van de groote tentoonstelling te Parijs en werd, door de loffelijke bemoeiingen van eenige Amsterdammers, ginds uit elkaar genomen en hier weder opgebouwd. Het bevat een zeer fraaie verzameling van alle voortbreng selen van Transvaal en geeft een zeer goed beeld van de hulpbronnen, de producten en de nijverheid van het land. Zoo ziet men er o. a. een fraaie collectie tabaks soorten, verschillende granen, houtsoorten, voorts een verzameling opgezette dieren, vogeleieren, insecten en kruipende dieren op sterk watereen volledig stel huisraad der inboorlingen. Eindelijk een volledige col lectie ertsen en andere mineralen, waaronder een klomp gouderts en een weinig gedegen goud Ten slotte, het meest practische van alles, ook een oveig oot aar tal photograpbiën, waardoor men het land zelf kan zien. Eenige jaren geleden was de belargste'lt^g voor Transvaal algemeen, men denke maar eens aan de geestdrift waarmee het drietal Peul Kruger, du Toit en generaal Smit werd ingehaald. Toen was de Trans vaal zeer populair, maar later werd de aandacht afge leid naar andere landen en bekoelde de geestdrift voor Zuid-Afrika. Daarom trok de krmst van den heer du Toit, die tlnns nog in Europa vertoeft, maar w i ig de aandacht, ook al ontving de ^superintendent voor het onderwijs in Transvaal" een menigte bezoeken van sollic tanten voor allerlei mogelijke en onmoge ijka baauljes. Deze tentoonstelling echter zal do ver-

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1