1890. N". 7. Donderdag 16 Januari. GOESCHE De u tgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH "VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet moor dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 15 Januari 1890. Aangezien ons gebleken is, dat verscheidene belanghebbenden, vooral van elders, het kanton gerecht nog meenen te vinden op het stadhuis alhier, meenen wij het publiek eenen dienst te doen met de mededeeling, dat bet kantongerecht sinds 1 Januari jl. gehouden wordt in lokalen van de cel lulaire of strafgevangenis. Terecht werd geklaagd, dat vao deze verandering niet openbaar kennis is ge geven. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, zal het toooeelgezelscbap van de Nieuwe Rotterdamscheschouw- burgmaatschappij, onder directie van Alex. Faassen en Co, in de groote zaal van «de Prins van Oranje", alhier op 30 Januari a.s. eene tooneelvoor- stelling geven, bij welke gelegenheid zal worden opgevoerd het blijspel van L'Arronge «de familie Lonei". Met dit stuk opende bovengenoemd gezelschap dezen winter da reeks zijner voorstallingen en de Rotter- damsche bladen prijzen als om 6trijd bet stuk en de leden van het gezelschap, die tot de opvoering mede werken. Onder dezen vinden we enkelen vermeld, die eerst onlaDgs tot de Nieuwe Rotterdamsche Schouw burgmaatschappij zijn toegetreden, zooals dhr. Moor, te Goes genoeg bekend om zijn uitnemend spel (hij trad hier o. a. op in »'t Is maar een smid" van Van Zuijlen), dhrn. Van den Heuvel en Erfmann, waarvan vooral de eerste, hoewel jong artist, bij het Rotter- damsch publiek warmen bijval inoogstte, en mejuffrouw Schepers, die reeds langer aan het tooneel is verbonden. Van de leden, die reeds vroeger tot dit gezelschap behoorden, noemen wij in de eerste plaats den direc teur, den heer Alex. Faassenvoorts de heeren Van Nieuwland eu Wagemans en eindelijk de dames Bruijn, Van der LugtMeltzer en Heijblom, waaruit blijkt, dat over bet algemeen de rollen in goede handen zijn. Het stuk wordt een der beste producten genoemd van L'Arronge, schrijver o. a. van «De dochters van Hasemann", «Dokter Klaus", «Liefdadige Dames" e. a. Wij meenen èi op grond van het bovenstaande èn omdat tooneel voorstellingen hier boe langer boe zeld zamer worden te mogen verwachten, dat de opvoering van »De familie Lonei" een talrijk publiek zal trekken. Bij K. B. is benoemd bij de dd. schutterij te Zieriksee tot 2e luit. a la suite A. H. W. Van der V e g tthans schutter. Middelburg. Uit het door dames bestuurderessen van het «Tehuis voor dienstboden" alhier uitgebracht eerste jaarverslag blijkt, dat die instelling in eene wezenlijke behoefte heeft voorzien. Zij werd ia het afgeloopeo jaar het eerste der opricht'iDg toch door niet minder dan 200 verschillende meisjes bezocht; bet grootste bezoek was in Februari 425 en het kleinste in Juni 129. Van de gelegenheid tot logies werd slechts door enkelen gebruik gemaakt; het tarief hiervoor bedraagt voor de le kl. 50 cent, voor de 2e klasse 25 cent. De giften voor eenmaal bedroegen 503 30de uitgaven, met inbegrip van die voor een orgel, 408,99 bet bedrag der jaarlijksche contributie beliep 329,50, waarvan hnisbunr, salaris der directrice en van den concierge, benevens vuur, licht enz. zijn betaald. Aan een in de N. R. Ct. voorkomende statis tiek van oesters ov^s1888 ontleenen wij bet volgende Uit Zeeland zijn verzonden 2,581,844 K.G., tegen in 1887 2,487,239 KG.; in 1886 2.063,378 K.G. in 1885 2,434,096 K.G.in 1884 2,142,449 K.G. in 1883 1,597,868 K.G.in 1882 1,107,299 K.G. in 1881 1,547,331 K.G.in 1880 1,172 215 K.G. in 1879 787.390 KG.; in 1878 569.447 KG.; in 1877 766,277 K.G.in 1876 2,895,979 K.G. Stelt men het gewicht van 1200 oesters op ge middeld 85 K.G., dan omvat het vervoer van 1888 36.145,816 oesters tegen in 1887 35,354,400; in 1886 28.887,492; in 1885 34,077,344; in 1884 30,246,339; in 188322,558,136; in 1882 15,632,450; in 1881 21,844,672; in 1880 16,548,918; in 1879 11,116 095; in 1878 7,193,200; in 1877 9,679 200; in 1876 36,580,000. Tegen den middenprijs van/40 per 1000, vertegen woordigt deze uitvoer uit Zeeland in 1888 eene waarde van ongeveer 1,500,000. Men boude bij deze cijfers in het oog, dat niet al het uitgevoerde langs de spoorwegen wordt verzonden, De geheele hoeveelheid oesters, ia 1888 afgeleverd, wordt geiaamd op 40,000,000 stuks. Met een woord van dank aan de verschillende commissiën, welke in iedere gemeente van de eilanden Schouwan-Duiveland werkzaam waren om het werk der land bouwknechts te controleeren, werden Donderdag te Z eriksee door den voorzitter, den heer B. G. Van der Have, van de afd. Zieriksee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland de prijzen aan de ploegers uitgereikt, met de mededeeling, dat aan diegenen welke het vorig jaar een eersten prijs behaalden en daarvoor nu weder in aanmerking zouden komen, in plaats van een diploma eene tabaksdoos als vernieuwde ondeischeiding zou worden geschonken, en i dat het diploma, het vorig jaar behaald bij den secre taris, den heer M. C. Kulock Houwer, kan worden aangeboden om deze onderscheiding daarop te doen aanteekenen. Na de uitreiking wenschte de voorzitter den prijswinners geluk met hunne behaalde onderschei dingen, drukte den wensch uit dat deze als prikkel zouden dienen ora hen aan te sporen op den goeden weg voort te gaan, te meer daar het bestuur der af- deeliag op dit oogenblik geen zekerheid kan geven dat de wedstrijd de eerste 2 jaar herhaald zal worden. Voor de behandeling van brieven met eene aan gegeven waarde boven 600 zijn o. a. aangewezen de hulpkantoren der posterijen te Borsele, Kamperland, Koudekerke, Stoppeldijk, Westkapelle en Zuiddorpe. De Kamer van koophandel te Middelburg heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden om aao te dringen op verwerping van het wets- voorstel-Bahlmann. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten- Generaal hebben gisteren het onderzoek aangevangen van de staafsbegrooting voor 1890. Het voornemen is om na afloop daarvan en na afdoening van hetgeen voor de openbare vergadering ter behandeling is aan gewezen, de Kamer te doen uiteengaan tot Maandag 27 Januari, als wanneer de staatsbegrooting aan de orde zal gesteld worden. Met belangstelling wordt het advies tegemoet gezien van Minister Mackay op een adres door den gemeenteraad van Hasselt tot den Koning gericht. Bij de vaststelling van verplichte schoolgeld- heffing gold als motief, dat de kosten van onder wijs te drukkend voor de gemeenten waren, terwijl de tegenpartij beweerde, dat in de verplichte schoolgeld- heffing de hefboom der tegenstanders van de neutrale school bestond om deze te ontvolken. De raad der gemeente Hasselt vraagt nu Z. M. den Koning vrij stelling van verplichte schoolgeldheffing, op grond van de beslist gunstige financiën der gemeente. Uit Londen wordt aan het handelsblad, geseind, dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waar schijnlijk de intrekking is te verwachten van de be perkende maatregelen omtrent den invoer van vee uit ons land, en zulks als gevolg van de tusschen- komst van den Nederlaodschen gezant en de bevredi gende maatregelen der Nederlandsche regeering, Omtrent den overleden heer mr. S. J, H i n g s t, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, zegt de N. R. Cl. Alvorens in het hoogste rechtscollege op 31 Maart 1883 de plaats van wijion mr. Jolles in te nemen, had de overledene reeds meer dan 20 jaar de loopbaan van rechterlijk ambtenaar vervuld, het laatst als rechter in de rechtbank te Amsterdam. Reeds in zijne studiejaren gaf de heer Hingst blijk van buitengewone begaafdheden. Als student werd een door hem vervaardigd Latijnsch geschrift met good bekroond. Tal van geschriften en tijdschriftartikelen getuigen van zijne grondige geleerdheid en zijn scherpen juridischen blik. Het stoffelijk overschot zal naar Amsterdam, de ge boorteplaats van den overledene, worden overgebracht ten einde in het familiegraf te worden bijgezet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. - Bedankt voor het beroep naar Den Haag door ds. P. J. W. Klaarhamer te Middelhurgvoor dat naar Veen door ds. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Jooslandvoor het beroep bij de Ned. Geref. kerk te Tolen door A. Middelkoop, te Nijkerk op de Veluwe. Tot onderwijzeres te Molenaarsgraaf is benoemd mej. Baggerman, te Middelburg. Kolljnsplaat. Hoezeer men in plattelandsgemeenten als deze met schoolverzuim te kampen heeft, kan weder uit de volgende cijfers blijken. Op de openbare lagere school alhier werden in 't verloopen jaar van de 165518 gehouden schooltijden niet minder dan 43832 verzuimd of bijna 26 */2 percent. Gespecificeerd waren deze absentiën4915 door ziekte, 140 wegens godsdienst plichten, 205 door weer en wind, 25114 wegens veld en 10435 wegens anderen arbeid en 3023 om andeie dan de genoemde redenen. Hoe afwisselend de feitelijke bevolking dezer school was, blijkt uit da volgende maxima der werkelijk aanwezige leerlingen in de verschillende maanden van 1889: in Januari 362, Februari 357, Maart 344, April 310, Mei 272, Juni 260, Juli 273, Augustus 233, September 234, October 242, November 295 en December 314. Het herhaürgsonderwijs werd in den verloopen winter door 12 leerlingen gevolgd, dezen winter door 10. De Bond tot verbetering van de wijze der be naming van hoofden aan openbare scholen heeft tot den minister van binnenlandsche zaken een adres ge richt, omtrent do toepassing van art. 28 alinea 7, der gewijzigde wet tot regeling van het lager onderwijs, Inidende: «Al wat verder het in dit artikel bedoeld onderzoek betreft, wordt door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld". Is door de nu aangenomen wet het vergelijkend examen als regel bij het benoemen van hoofden van openbare lagere scholen afgeschaft en daarmee de hoofd grieve van den Bond opgeheven, zeer vee), zegt het adres, zal afhangen van de wijze, waarop het verge lijkend onderzoek, dat aan de voordracht tot benoe ming moet voorafgegaan, wordt ingericht. Nu het woord examen niet zonder bedoeling in de wet vervangen is door onderzoek en daarmpe te kennen is gegeven, dat vóóral bij de bedoelde benoeming, de practische ge schiktheid van den sollicitant en de resultaten van zijn werk op de school op den voorgrond gesteld zullen worden, koestert de Bond den wensch, dat ook in dit opzicht in den te wachten algemeenen maatregel van bestuur, de heilzame werking der afschaffing van het vergelijken! examen nader bevestigd zal worden. Met het oog hierop herinnert het bestuur van den Boad aan zijn eerste adres, inzonderheid aan deze twee punten lo. dat de voordracht, bij de wet bedoeld, worde gedaan door eene commissie, bestaande uit den dis- tricts-schoolopziener en twee deskundigen, door den gemeenteraad gekozen uit een dubbeltal, voor ieder der deskundigen, door B. en W. aanbevolen, en 2o. dat het opmaken van deze voordracht voor een hoofd der school worde gegrond op een nauwkeurig onderzoek naar de praktische resultaten van de paeda- gogische bekwaamheid der sollicitanten, inzonderheid blijkbaar uit de vruchten van hun onderwijs en den geest in hunne scholen. Rechtszaken. De zaak teg6n J. W. W. (moord te Hulst), welke a. 8. Vrijdag voor de arroudissements-rechtbank te Middelburg zou worden behandeld, is voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Landbouw en Veeteelt. Ia het groothertogdom Baden hebben de vee artsen eene nieuwe ziekte van het rundvee geconstateerd «Schnitzelkrankheit", geheeten m. a. w. natte- of diffusiepulpeziekte, zich in hoofdzaak voordoende als eene ontsteking van het buikvlies, met gebrek aan eetlust, versnelde ademhaling en polsslag, koortsige rillingen, verhoogde lichaamstemperatuur (40.5 tot 41.83 C eu zeer vertraagde bewegingen van de maag, die af en toe zelfs 10 minuten lang geheel ophouden. De dood volgt na 8 of 10 dagen; niet zelden ook zoo spoedig, dat er geen tijd overblijft om het beest te nood slachten. Men was vooreerst in hot onzekere en vermoedde vooral de aanleidende oorzaak dezer onge steldheid niet. Later is gebleken, dat zij in verband stond met het voederen van diffasiepulpe in groote hoeveelheid, waaneer die pulpe geënsileerd of inge kuild was. De hevigheid der ziekte regelt zich naar de consumtie van dat voeder, en zij werd niet waar genomen waar men óf slechts versche pulpe voederde óf alvorens ze in te kuilen de pulpe gestoomd bad. (iV. R. Ct.) Bui'enlaralsch Qvarzlclsl Omtrent het conflict tusschon Portugal en Engeland vinden wij nog het volgende vermeld: Ia Eageland's ultimatum, waarin de terugroeping van Portugal's troepen en autoriteiten en alle expedi- tiën aan de Shire en aan gene zijde der samenvloeiing met de Zuid-Zambesi werd geëischt, werd aan Por tugal 24 uren tijd gegeven om te antwoorden. Zoodra die termijn verstreken was, zonder dat er een antwoord was gevolgd, zou de Engel6cbe gezant op het advies- vaartuig «Enchantress" vertrekken, dat met dit doel te Vigo gestationeerd was. H^t schijnt dat Engeland eene aanzienlijke zeemacht bijeengetrokken had, om tegen Portugal te riemon- streeren te Quilimane, In de Delagoabaai, te St.-Vincent en Kaap Verd. Dat Portugal is gezwicht vo^r het macht g r Engeland, heeft te Lissabon eene sterke ontroering en ernstige ontevredenheid verwekt. Terwijl de Riad van Stale bijeen was om te beroad- Blagen over het antwoord op Engeland's ultimatum was een hoop volks bijeen voor het gebouw van de Engelsche aardrijkskundige veresniging. De Raad van State heeft de beraadslaging te 1 ure geëindigd. Een groep studenten, die saamgeschoold was, werd zonder opschudding uiteengedreven. Zeker aantal manifesteerende personen verbrijzelde de vensterruiten in de huizen der Ministers, roepende «Weg met de Ministers 1" Het hotel van het Engelsche gezantschap en vit het consulaat worden door de politie bewaakt. De vensterruiten van het Engelsche consulaat zijn stuk geslagen en het wapenbord op den grond geworpen. Eenige perzonen zijn gevangengenomen. De Minister Barros Gomez heeft natuurlijk terstond den Engelschen gezant zijn leedwezen betuigd; maar inmiddels heeft het Ministerie zijn ontslag genomen, waarna de Koning den heer Sarpa Pimentel met de vorming van een nieuw Kabinet belast heeft. Serpa Pjmentel is de leider der liberaal conserva tieven in den Raad van State. Hij moet in den Raad geadviseerd hebben wel toe te stemmen in het terug trekken der troepen uit Shireland, maar aan de andere eischen slechts toe te geven onder voorwaarde, dat Engeland zou toestemmen in de onmiddellijke benoeming van een scheidsgerecht. Het nieuwe Ministerie bestaat uit: Sarpa Pimentel^ president, minister van binnenlandsche zaken en van oorlog ad interimjustitie Lebovazfinanciën Cartello Brancos; marine Arroys; buitenlandsche zaken Riberro openbare werken Frederico Aronco. Intosschen blijft te Lissabon nog steeds groote agitatie beerschen. In particuliere telegrammen van daar wordt gemeld, dat de Engelsche ambassade, het Engelsch consulaat en de Eogelscbe Bank door politie worden bewaakt. Te Oporto heeft de gouverneur eene open bare vergadering van studenten verboden, die gisteren moest worden gehouden. Troepen volks loopen door de stad, roependeWeg met EngelandLeve de on afhankelijkheid van Portugal en de onschendbaarheid vau het grondgebied 1 Eene hagelbui van steenen werd naar het huis vau deu Eagelscheu consul geworpen, dat door de politie bewaakt werd. Het vo'k werd uiteengedreven. De berichten omtrent het overlijden van den jeug digen Koning van Spanje zijn gelukkig niet bevestigd. Integendeel, er is eena wending ten goede in de ziekte gekomen en de patient neemt merkbaar in beterschap toe. De zwakte en neerslagtigheid zijn geweken en er doen zich teekeoen voor van toenemende kracht. De Koning gaf herhaaldelijk zijn verlangen naar voedsel te kennende geneesheeren voldoen hieraan op voor zichtige wijze. Nadat de Koningin-regentes haar verlangen had te kennen gegeven om den heer Sagasta te spreken, ver scheen deze bij haar en sprak haar woorden toe van troost en bemoediging. Hij zeide, dat het geheele land het herstel van den Koning wenschte. Intusschen blijft da toestand nog zorgelijk, daar er bij een zwak kind weinig bijkomende omstandigheden noodig zijn, om den zieke te doen instorten. Niet alleen de politieke gavolgen van den mogelijken dood van Alfonso XIII boezemen belangstelling in met deelneming wordt ook gedacht aan zijne moeder, de Koningin-regentes Christina. Slechts 6 jaren duurde haar huwelijk en toen haar gemaal was overleden, stond zij, de vreemdelinge, alleen in een vreemd land, terwijl op hare schouders de last der Regeering werd gelegd, die nergens zwaarder dan ia Spanje drukt. Zij is niet te kort geschoten in haar taak en het is te hopen, dat er in Spanje niet velen worden gevonden, die tegen eene Koningin complotteeren, die aan het ziekbed van haren eenigen zoon is gekluisterd. De Carlisten denken daar echter anders over. Don Carlos heeft reeds een onderhoud met zijn broeder Alfonso gehad, om over den toestand te beraadslagen. De h69r Floquet is gekozen tot voorzitter der Franscho Kamer van afgevaardigden. De berichten uit de Belgische mijndistrieten luiden gunstiger. De eigenaren der kolenmijnen hebben Zondag op nieuw vergaderd, waarbij de heer Sabatier, lid der Kamer vau Vertegenwoordigers, als tus6chenpersoon optrad. Na langdurige beraadslaging warden de voor waarden der werkstakers (vermindering van den werk tijd met één uur en trapsgewijze verhoogiog van loon) aangenomen. Da werkstaking is dus geëindigd. Heden zon de arbeid hervat worden. In de Patriote heeft een economist het volgende denkbeeld den mijnwerkers aan de hand gedaiu: «Gedurende meer dan twintig dagen staat hrt work sti*. De eenige uitslag dien g j b^kom1, is dat gij 1,600,000 fr. dagloon verloren h^bt. G.j hebt dus bewezen dat gij twintig dog'n kunt leven zonder wc ken. Maar wilt gij een me »r practi-jchm uits'ag bekom m, zonder den handel, uw- n werkgezellen, kortom in het algemeen iemand nadeel te doen en tevens uw doel te b reiken, brengt dan twintig dagen uw c^zamon- lijk werkloon bijeen en koopt voor de 1 600 000 Ir, die gij verzameld hebt, 3000 acties; dan zult gij ia de vergaderingen der actionarissen uw woord te zeggeu hebben en tevens dividenden opstrijken.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1