I Nagekomen Advertentie. Heinkenszand. Zaterdagavond werd door de leden der «Werkmans-vereeniging" alhier eene algemeene vergadering gehouden ter voorziening in de ontstane vacature van een voorzitter, wegens overlijden van den heer J. Timmerman. Gekozen werd, bij loting, de heer C. Beenhakker, die met den heer P. De Wilde evenveel stemmen verwierf. De heer Beenhak ker nam de benoeming aan. Ook werd in dezelfde vergadering besloten, dat de bestuursleden voor den tijd van twee jaren zitting zullen hebben. Heinkenszand. Zondag jl. werden alhier door de Rijks politie bij een wagenmaker in beslag genomen eenige doornen knuppels, die door hem een paar dagen te voren waren gekocht van een paar knapeD, die de knuppels uit eene heg gehakt hadden ten nadeele van zekere wed. S. alhier. Het koopen van zoodanige knuppels schijnt door wagenmakers niet zelden te ge beuren, met het doel daarvan dorschvlegels te ver vaardigen. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Ten bewijze dat de toelating van de inlevering van ratten bij het musschengilde te Borsele eene goede bepaling mag genoemd worden diene, dat door een lid, kort na het besluit der algemeene vergadering, niet minder dan 35 stuks tegelijk bij den boekhouder werden bezorgd. Gelukkig voor dezen dat alleen de staarten mogen overgebracht worden. Sclierpenisse. Vrijdag 11. werd hier tusschen 7 en 8 uur des avonds een ongewoon natuurverschijnsel waar genomen bij een grauwe bedekte lucht en bij storm achtig weder zagen sommigen opeeDs een rood gekleurd vurig lichaam in de richting van het westen naar het oosten langs de lucht strijken, waaraan het in enkele oogeobiikkeu een lange baan aflegde. 's-Heer Arendskerke. Op de weegbrug alhier zijn in het afg-Moopen jaar gewogen 3 358.513 kilo's sui- kerpeen, 294 067 kilo's ajuin, 84.410 kilo's aardappels, 38.689 kilo's pulp, 32.835 kilo's stroo, 6.359 kilo's hooi, 3.743 kilo's mangels en 175 stuks vee. '•Heerenhoek. Door de handboogsociëteit bCon cordia" is op Donderdag den 9 dezer haar gewoon jaarlijksch feest gehouden, waarbij nagenoeg alle leden met hunne dames tegenwoordig wareD. Door eenige der leden werden een ge tooneelstukkec opgevoerd, namelijk: «Baas Prikkel", «De knecht van twee mees ters", »Tw60 ouie gekken in de klem", «Het uurtje voor de bruiloft", welke alle goed werden gpspeeld, en den leden een aaDgenamen avond verschaften. Eveneens werd op denzelfden dag feest gevierd door de handboogsociëteit «De vrije Schutters". In de ver gadering welke aan het feest voorafging is tot Hoofd man gekozen in plaats van M. Rijk Pz., die de socië teit heeft verlaten, dhr. P. Van Eijkeren de andere aftredende leden van het bestuur zijn herkozen. Ia de vergaderiog der handboogsrcieteit j.Concordia", gehouden den 12 Januari 11., zijn alle aftredende leden vao het bestuur herkozen namelijkdhrn. P. Van Stee Nz. tot president, Jan Westdorp tot vice-president, Jan Parée tot penningmeester, C. P. Serrarens tot secre taris en P. Pattée tot vaandrig. Vlissingen. Ia het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren, behoorende tot hare werkelijke bevolking289 m. en 274 vr. totaal 563, waaronder 5 paar tweelingen (5 m. en 5 vr.). Er overleden, b«hoorende tot de werkelijke bevol king, 167 m. en 164 vr., totaal 311, waaronder leven loos aangegeven 8 m. en 15 vr. Er werden 104 huwelijken gesloten, te weten tusschen jonge mannen en jonge dochters 91 jonge mannen en weduwen 1 weduwnaars en jonge dochters 7 weduw naars en weduwen 4gescheiden mannen en gescheiden vrouwen 1. 2 vonnissen van echtschoidiDg werden ingeschreven en 6 akten van erkenning opgemaakt. Bij gelegenheid van het aangaan van huwelijken werden erkend 42 m. en 3 vr. Te Bergen-op-Zoom heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Het verdachte dier is afge maakt, en een deel er van opgezonden naar de vee artsenijschool te Utrecht om inontingsproeven te nemen. Daar het be^st enkele honden heeft gebeten zijn ook deze afgemaakt. Door de politie te Maastricht is procesverbaal opgemaakt tegen drie kinderen, waarvan bet oudste een meisje van 11 jaren. Uit onderscheidene huizen hadden zij kleedingstukken ontvreemd, en een kind, dat naar de bewaarschool ging, de overjas van het lijf gestolen. Bedoelde kinderen maakten er ook een beroep van langs de huizen te bedelen. Lena dient bij de familie Z, waar zij erg vol doet. Men beeft gevraagd «een buitenmeid", en dat is zij, zoodat zij geheel aan de verwachting voldoet. Lena is nog nooit in den schouwburg geweest en daarom heeft zij nu vijf-en-dertig centen gekregen om Zondag jl, naar den kleinen schouwburg te gaan. Om tien uur is zij echter reeds thuis. «Wel" is aller vraag, scheelt je wat? Ben je in den schouwburg geweest?" Lena antwoordt: dat haar niets scheelt, maar ver volgt zij, «teen ik voor de deur stond, las ik op een groot stuk papier, gedrukt: «Voor pleizier op reis." Als ze dus terug zijn, zal ik eens naar den schouw burg gaan, want nu is alles op reis. {RN) De pachter Schoenmaker ta Acht vertrok met terwoon van de «Nispelhoel" naar een pachthoeve te Mierlo, eigendom van den graaf d'AIcantara (Limburg.) Een zekere J. Dirks, die zijn roerend goed en vee met andere landbouwers uit Mierlo, als naar gewoonte, zou overbrengen, heeft zich aan den rechtervoet ge wond, een der paarden had erop getrapt. Dirks, een stevig gebouwde boer, had zware laarzen aan en gaf zich de moeite niet ze uit te trekken, hoewel hij op den terugrit herhaalde malen klaagde over erge pijn aan de teenen. In den laten avond komt men thuis, waöt de duur van den rit was 3 uren. Het eerste wat Dirks doet, is naar den voet zien. Hij trekt de laars uit, vervolgens de bebloede kous, en in die kous zit de kleine teen. Geen wonder, dat de man een weinig bij het gaan met den rechtervoet trok, en niets ter reden was over dit lichaamsdeel, dat hem, volgens zijn zeggen, «geweldig jeukte"! Vrijdagavond is te Oud-Vosmeer, op een kwar tiergaans van het dorp, uit een waterleiding het lijk opgevischt van een verpleegde uit het N. H. armge- sfcicht. Hij leed aan toevallen en is, op weg naar eene naburige hoeve, zeer waarschijnlijk door zulk een toeval te water geraakt en verdronken. Wegens het heerschen der mazelen en influenza zijn te B.-o.-Zoom de openbare scholen en die der liefdezusters tijdelijk gesloten. Te Aardenburg overleed een kindje ten gevolge van de influenza. Terwijl de IV. R. Ct. de toegevendheid der lezers inroept, omdat door de ongesteldheid van het personeel de werkkrachten aanzienlijk zijn ingekrompen, zijn de Zaanlander en de Nieuwe ZaanlandschCourant wegens dezelfde reden, niet verschenen. Aan het Dbl. meldt men, dat te Rotterdam de ziekte aan het afnemen is. Verscheiden berichten dienaan gaande in locale bladen zijn overdreven. Ook te Amsterdam zoowel als op verschillende an dere plaatsen is het aantal ziektegevallen aan 't afnemen hoewel de moeielijkheden, die de ziekte bracht, na tuurlijk nog niet zijn weggenomen. Ook het platteland krijgt zijn deel en hier en daar komen sterfgevallen voor, doch bijna uitsluitend van personen, die aan borst of longen lijdende waren. Uit de berichteü, die uit tal van plaatsen over de ziekte inkomen, is geen nieuws te puttenoveral de zelfde oorzaak met dezelfde gevolgen. De stroom van bijzonderheden aangaande de gehouden volkstelling houdt nog steeds niet op. Zoo vermeldt het Wbl. v, Z. VI. dat, toen men te Eede de kaarten kwam ophalen in zeker geziü, de vrouw des buizes haar man was afwezig niets van de kaarten af wist. «Men kon wel een kortenwagen papieren in huis brengen", meende zij, «daarvan trok z'er eigen niet an." Do tellers stelden zich nu op de hoogte van 't aantal leden van het gezin, hunne namen, den dag hunner geboorte enz., maar dit beviel de vrouw al even weinig. Zij begon uit te varen, omdat men alles zoo nauwkeurig wilde weten en ze zou eens zien, of dat zoo maar toegiDg! Zij stond maar 6 maanden huishuur achter en kon niet gelooven, dat haar huisbaas nu al alles zou laten verkoopenze zou dan ook zelf naar hem toegaan. Maar je kon toch niet weten. Een mensch kan nooit te voorzichtig zijn Vóór dat de tellers nog klaar waren, bracht ze haar spek en worst bij de buren in veiligheiddat zou ten minste niet verkocht worden In de gemeente Voorst is met d«s volkstelling een boerenmeid aangetroffen, die haar naam, noch voor naam wist op te geven, veel minder dag en jaar, en zelfs de plaats der geboorte niet. Te Kampen is proces-verbaal van bekeuring opge maakt tegen den heer M., predikant d^r Luthersche gemeente aldaar, wegens weigering om de biljetten der volkstelling in te vullen. Een volkteller te Rotterdam, die Viijdag zijn laatste kaarten ophaalde, heeft aanteekening gehouden van de invulling van vraag 8tot welk kerkgenootschap be hoort gij Hij heeft daarop 22 verschillende ant woorden ontvangen. In de nabijheid van de terreinen, waarop te 'Heerenveen de internationale schaatsen wedstrijden zul len gehouden worden, fladderde Donderdag een witte vlinder lastig rond Een bewijs dat sommige personen alles voor goede munt aannemen. Te Gennep werd onlangs als middel tegen ziekten bij paarden een oud doorgerookt stompje goudsche pijp verhandeld voor 3,20. Een Vechelsch boerinnetje komt in een winkel en vraagt «es te blieft 'n neijaorskartje om weg te sturen." «Moet er geen enveloppe bij", vraagt de winkel dochter. «Een velop, we is de vur 'n ding, dè ken ik niet." Terwijl de juff ouw de enveloppe laat zien, zegt 't meisje «plekt hem nou maor dicht en stuurt het ding overmergen aan m'nen vrijer." «Maar", repliceert de dochter, dan dient er toch een adres op." «Nee mer zoo slim ben de gij nie, dè 'k ou zeg waar mijnen kloris woont, ge mocht ook is probeeren om onder m'n duiven te schieten. (Hein.. Ct.) Te Oldeboorn werd Woensdag jl. een 86jarig grijsaard naar het graf gebracht, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het geheel be vonden zich in den lijkstoet zestig kinderen en klein kinderen, ongerekend de schoonzoons en schoondochters. De oudste dezer breede kiaderschaar was 58, de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest, en had in het geheel 20 kinderen gehad. Influenza. Te Weenen zijn niet minder dan 450.000 personen aangetast, d. i. 40 pCt. van de geheele bevolking. Te Parijs neemt de ziekte af, maar in het noorden van Frankrijk wordt de epidemie heviger. Te Londen vermindert de ziekte nog volstrekt niet. Koningin Victoria leest geen brieven meer, die niet vooraf zijn ontsmet 1 Te Gecève is de sterfte nog aanzienlijk. De griep woedt in geheel Zwitserland. Te Lucern ligt de chef van den generaion staf van 't Zwittersehe leger op sterven. In alle kantons zijn de scholen gesloten. In het kanton Freiburg zijn alle administratieve bureau's gesloten, bij gebrek aan personeel. In Italië heerscht de influenza in alle steden. Te Turijn ligt de helft der bevolking aangetast. De schouwburgen zijn gesloten. Te Genua vermeerdert het aantal sterfgevallen schrikbarend. Te Parma, Bologne, Rome en Napels breidt de ziekte zich hoe langer hoe meer uit. Te Straatsburg is de influenza eeveneens binnenge trokken. Te Muhlhausen is het groote seminarium gesloten. Achttienhonderd werklieden van ééne maatschappij liggen daar ziek. Te Mannheim is de hertogelijke schouwburg gesloten. Te Athene zijn het de post- en telegraafbeambten, die aangetast zijn, Goederentreinen kunnen niet regelmatig mser loo- pen te Stuttgart, omdat het personeel ontbreekt. De scholen zijn te Pest gesloten. Te Nieuw-York constateren de geneesheereD afne ming der ziekte. Laatste en telegraphlsche berichten. Lissabon, 43 Jan. Het Engelsche ultimatum eischte terugtrekking der PortugeezenoverdeSbire en erkenning van het Engelsch protectoraat over Nyassaland. Het Ministerie verklaarde, voor de overmacht bukkend, toetegeven. De Staatsraad, onder presidium van den Koning, bekrachtigde dit. Terstond brak eene oproerige beweging uit, waarbij het wapenbord van het Engelsch gezantschap werd afgerukt en vertrapt. De republi- keinsche bladen eischen omverwerping van het laf hartig gouvernement. Het Ministerie heeft zijn ontslag genomen. Men ducht eene omwenteling. 332e Staatsloterij, 5e kt. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 13 Januari. Ie lijst. Nos. 8935 10892 17787 en 18170, ieder /1000. Nos. 14570 en 15266, ieder f 400. Nog. 2877 4631 8653 en 13878, ieder (100. Nos. 8613 15023 en 16762, ieder ƒ100. Opgaaf van uitgekomen nummers uit de collecte van dhr. A. E. Janssen te Goes No. 8653 200. Nos. 34 56 62 5796 8690 9515 9590 10096 en 10328 ieder 70. Nieten: nos. 4 16 37 60 89 91 2508 2517 2576 8694 9050 9508 9618 10098 10315 10324 en 10^35. Van dhr. J. Da Jonge Jz. te Kruiningen Noa. 514 1701 8358 8388 en 9300, ieder 70. Nieten: Nos. 578 1721 1752 1759 1797 2736 6210 6223 6260 8323 8335 8363 8380 8400 9214 17835 en 17851. Ingezonden Stukken. Goes, 13 Januari 1890. Geachte Redacteur! Volgens een in uw geëerd blad voorgekomen adver tentie zullen binnenkort de keuringen van hengsten en merries, vanwege de Zeeuwsche Landbouw-Maat- scbappij, weer plaats hebben en met het oog op den post door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op de begrootiDg uitgetrokken ter be vordering en aanmoediging der paardenfokkerij in Nederland is het wellicht niet van belang ontbloot, onze landbouwers aan te moedigen die keuringen te ondersteunen, opdat ook de Maatschappij van Land bouw op haar beurt bij den Minister kunne aankloppen om een gedeelte van dien post te verkrijgen, met de bewijzen in do hand, dat men ook in Zeeland zich meer en meer toelegt op 't fokken van een goed en degelijk landbouwpaard, en ome provincie dus even goed een gedeelte van de uitgetrokken som toekomt als een der andere provinciën. Toen een paar jaar geleden deze keuringen bij 't Hoofdbestuur der Maatschappij ter sprake kwamen, was men het dadelijk algemeen eens, dat hier in Zee land in vergelijking met andere provinciën zeer weinig voor de paardenfokkerij gedaan werd. Men bad in sommige provinciën provinciale hengstenkeuringen en andere, keuringen met uitlovingen van flinke prijzen voor hengsten en merriën door de provinciale Land- bouw-Maatschappijen, terwijl de verceniging «Het Nederlandsche Paardenstamboek" en dergelijke ver- eenigingon in de Noordelijke provinciën de pogingen der Landb.-Mijen aanvulden door de opname van de beste exemplaren in hare respectieve stamboeken. Hier had men van dat alles niets en bleef het bij het oude, en voorzeker was het een gelukkig idee van een der leden van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Lando.-Mij, toen hij voorstelde ook dergelijke keuringen hier te doen plaatshebben. De uitvoering hiervan werd mogelijk gemaakt door een subsidie, toegestaan door de Staten van ons gewest, en de commissie met de uit voering belast toog verleden jaar voor 't eerst aan 't werk. Het spreekt vanzelf, dat men niet dadelijk de goede werking van deze keuringen zal ondervinden, daar het verbeteren van een bestaand ras uit den aard der zaak slechts zeer langzaam kan gaan en het jaren zal duren vóór die verbeteringen algemeen merkbaar kunnen zijn. Door het uitloven van prijzen van 200 voor heng sten, minstens drie jaren oud, tracht men te ver krijgen dat goede hengsten, hier aanwezig, in dit gewest ter dekking blijven, daar aan de toekenning van den prijs de voorwaarde verbonden is dat het be kroonde dier de 6 eerstvolgende jaren in het district moet blijven en niet verkocht of op eene andere wijze voor de voortteling onbruikbaar worde gemaakt. Evenzoo zal men er eerder toe komen eenen goeden hengst van buiten af te koopen in de hoop dat men een prijs zal behalen en zoo een gedeelte der koopsom zal kunnen afschrijven. Met de toekenning van voorschot-premies voor jonge hengsten bad men ten doel de landbouwers er toe te brengen, goede hengstveulens aan te houden om te zien of er niet een goede hengst uit wil groeien, waarmede een verschotpremie en later wellicht een tweede of eerste prijs te behalen is. Ook voor mer ries zijn prijzen uitgetrokken, welke echter natuurlijk geringer zijn dan de andere, daar de invloed van eenen hengst op de verbetering van het paardenras, veel grooter is dan die van «ene merrie. Dikwijls hoort men landbouwers zpggen dat de uitgetrokken prijzen te klein zijn om 'tdoel te be reiken en schrijver dezes wil dat gaarne toegeven, doch juist daarom zou het zijns inziens van groot belang zijn eene subsidie van den Minister te zien te verkrijgen, om daardoor in staat te zijn hoogere prijzen uit te loven. Kan de maatschappij nu met de keuringslijsten in de hand den Minister bewijzen dat telen hier de paardenfokkerij ter harte nemen, dan heeft men meer kans een toestemmend antwoord ie verkrijgen. Dat niet allen voldaan van een kenriDg naar huis kunnen keeren spreekt van zelf, doch de moeite die men moet doen, het brengen van het paard naar de plaats van keuring, is te gering om in dezen tijd tan 't jaar een landbouwer te weerhouden een naar zijn oogen goed dier ter keuring aan te geven. Ten slotte wil ik nog aanstippen het feit dat reeds als een indirect gevolg van de keuringen in Zeeland opgericht is eene afdeeling van de ver. het Ned. Paardenstamboek, welke door opname der beste exem plaren van ons gewest in haar stamboek, de aandacht van vreemde kooplieden op onze paarden vestigt. I. K. Mijnheer de Redacteur In uw veelgelezen blad van 4 Januari jl. lees ik in de rubriek «ingezonden stukken," dat wat ik heb geschreven omtrent de uitdeeling van nieuwjaarsge schenken overbodig zou zijn. Is dit waarheid dan hebben volgens het schrijven van den «werkman" de heeren slecht gehandeld met de giften aan armen en behoeftigen uit te reiken. Ik heb met de heeren com missarissen gesproken en ik heb hun mijne meening medegedeeld gelijk ik ook in de courant heb geschre ven, en de heeren hebben hunne goede gezindheid en hunne belangstelling jegens de armen en behoeftigen getoond. Er zijn er teruggewezen, die volgens de heeren niet behoeftig zijnmisschien behoort «een werkman" er ook wel toe. Verder blijkt het, dat het den werkman onbekend is of ik lid van zulk een gezelschap ben. Neen, dat ben ik niet, maar wel van een kolenfonds en van een musschengilde, die tot nut van den landbouwer en vau den werkman strekken, en is het nuttig voor den landbouwer dan is het ook nuttig voor de geheele gemeente. Zoo wil ik ook gaarne lid worden van een vlasinrichting en van eene werkmansvereeniging. Ook is het den «werkman'' onbekend of ik het mijne aan de door mij bedoelde zaken bijdraag. Voor zooveel de Nieuwjaarsbedeeling betreft zal het den «werkman" en ook der geheele gemeente bekend zijn dat ik dit doe. Ten derde vraagt de «werkman" nog eens in lichting of de kosten door den landbouwer of de werkmansvereeniging moeten betaald worden. Ieder lezer behalve de «werkman" zal mijn stuk wel begre pen hebben, maar ik wil het hem nog wel eens dui delijker trachten te maken, door als mijn wensch te kennen te geven, dat er eene commissie in het leven mocht worden geroepen met de taak om, gesteund door de burgerij, de kosten van het spitten te vergoeden. Maar ik zou op mijn beurt willen vragen hoe het komt dat de «werkman" alleen vraagt wie de kosten betalen moetde landbouwer of de werkmansvereeni ging, en hij niet een zelfde vraag doet ten opzichte van bet oprichten van muziekgezelschappen, volgens mijn schrijven eveneens tot stand gebracht door den steun der burgerij. Ten vierde durft de «werkman" beweren, dat hij van 's Maandagsmorgens tot Zater dagsavonds bij mij gewerkt heeft voor 1,20 in de week. Hij schrijft«ook in den winter kan men vogels met kaf vaDgen", maar als men kaf strooit en er is hoe genaamd niets in te vinden, dan komen de vogels niet meer terug en evenmin een werkman, die 's Maandags- morgens begint en tot 's avonds werkt tegen een ver dienste van 20 cent. Ieder weldenkend mensch zal wel begrijpen dat de «werkman" evenals de vogels dan zou wegblijven. Ik durf dan ook gerust te schrijven dat ik wel 20 menschen kan opnoemen, die voor mij hebben gewerkt in den winter voor een gulden per dag het is zelfs nog maar vier weken geleden, dat de werk man P. Brand voor mij heeft gewerkt voor zes gulden in de week. Maar ieder mensch weet dat er groot verschil tusschen werklieden bestaat: men heeft er die liever tot last van den landbouwer, van arm- en gemeentebesturen zijn, die liever loopen bedelen dan werken, en voor dezulken is zeker mijn schrijven niet aangenaam, maar mijn schrijven is wel ten nutte van den braven werkman maar niet ten behoeve van de luiaards. Hoogachtend, Uw dw. dn., Chr. HOORNICK. 's-Heerenhoek, 6 Jannari 1890. Hiermede sluiten wij onze kolommen voor deze Red. Aan Bavo 1 Te Waarde is een stuk land, vroonland geheeten. (Het is tiendvrij.) Tevens is er een weg, Vroonweg geheeten. Te Krabbendijke is ook een Vroone, deze grond is door de diakonie der Hervormde gemeente aan 6 ver schillende personen als bouwgrond uitgegeven op erf pacht. Een ingezetene van Waarde. Burgerlijke Stand Goes van 10 tot 13 Januari 1889. Geboren: 10, Pieter Cornelis, z. v. Andries Tou- tenhoofd en Pieternella HoudenaardeCornelia Johannes, z. v. Jan Frederik Wolfers en Maatje Hoo- gesteger. Overleden: 10, Krijn Labeur, 75 j, gehuwd met Aletta Jacoba Den BoerGerrit Jan Van der Poll, 39 j., weduwnaar van Antoinetta Marianna De Bink. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Bij de verpachting van bouw- en weiland, jl. Vrijdag alhier ten verzoeke van den heer M. Remijnse door den notaris Pilaar gehouden, brachten de ver schillende perceelen van ƒ17 tot 64 per gemet op, zoodat gemiddeld voor 25 per gemet werd verpacht. Ondergeteekende, Geneesheer, betuigt zijnen dank aan het Gemeente- en Arm bestuur en de ingezetenen van Ovezand, alsmede aan allen, buiten deze gemeente, voor de vele belangstelling op ziju 80sten jaardag betoond. En ook in 't bijzonder aan de zangver- eeniging te Driewegen. Ovezand, 8 Januari 1890. L. BOOGAERT.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2