1890. N°. 6. Dinsdag 14 Januari. 77ste jaargang. Hoofdelijken Omslag GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1889, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 27 December 1889 werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit vau 10 Januari 1890 no 27 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maanden ter secre tarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 13 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 Januari 1890. In het jaar 4889 werden door de politie te Goes drie vreemdelingen over de grenzen des Rijks verwij derd en zes minderjarigen in de ouderlijke woning teruggevoerd. Er werden geconstateerd 22 feiten van mishandeling, 43 van diefstal, 4 van persoonlijke woordelijke be- leediging, 2 van vernieling van eens anders goed, 3 van bedrog, 4 van dierenmishandeling, 4 van visch- delict, 34 van openbare dronkenschap, 8 van het ver wekken van nachtgerucht, 44 van spelen om geld op straat, 4 van het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem gesteld gezag, 407 verschil lende andere politieovertredingen. De Arnh. Ct. geeft aan het slot van eene reeks artikelen, naar aanleiding van de beraadslagingen over de begrooting voor 4890 te kennen, dat zij overtuigd is, dat deze regeering opgetreden is met de beste voornemens. Uit de na de laatste algemeene verkie zingen gevormde meerderheid tot stand gekomen, ge voelde zij zich niet alleen door de bekwaamheid en de antecedenten van ettelijke harer leden in staat goede wetsontwerpen te maken en met beleid en talent te regeeren, maar door den steun dier meerderheid krach tig genoeg om hare voornemens op wetgevend en ad ministratief gebied tot uitvoering te brengen. Zoo zij dat niet gedaan heeft, moet da oorzaak daarvan niet gezocht worden bij de ministers, maar buiten hen, en wij zouden ons sterk moeten bedriegen, indien de leden der tegenwoordige regeering niet veel sterker teleur gesteld waren door hun eigen stilzitten, dan de natie die hen aan de regeering geroepen heeft, vertrouwende op de groote beloften en fraaie voorspiegelingen van hunne daden en krachten gegeven. Want dit stilzitten is gedwongen en niet willekeurig. Met de tegenwoordige meerderheid, die bloot nnmeriek is, maar gaen grondslag van beginsel of gemeenschap pelijke overtniging heeft, is geen krachtige regeering mogelijk. Wij, gewone stervelingen, die de vertooningen op het politiek tooneel slechts van de meer of minder gemakkelijke banken der toeschouwers en uit de verte aanschouwen, kunnen zelfs van tijd tot tijd bespeuren, dat de gemeenschappelijke triomfwagen van roomsch- katholieken en anti-revolutionairen zich lang niet regel matig voortbeweegt. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de acteurs, en zij die achter de schermen staan, van dien kreupelen gang nog heel wat meer weten te vertellen, dat zij zien en ondervinden dat oprechte samenwerking, behalve ten aanzien van zeer enkele onderwerpen, tusschen de heterogene bestanddeelen der meerderheid in de Tweede Kamer onmogelijk is, even onmogelijk als de bekende wandeling van den aarden met den ijzeren pot. Parlementaire invloeden worden door extra-parlementaire eischen te niet gedaan, en ten slotte blijkt het dat de verkiezingen van Maart 4888, die zoo geroemd werden omdat zij Nederland over het politieke doode punt hebben heengeholpen en eene parlementaire meerderheid geschapen, ons in een nog veel ergeren toestand hebben gebrachtwant nu staat de uit heterogene bestanddeelen kunstmatig gevormde meerderheid zelve op het doode punt. Het eene deel houdt het andere in bedwang, en de op dezelfde wijze samengestelde Regeeringmoet wel stilzitten. En hebben dan niet de geestverwanten der regeering ook bij de begrooting bijna zonder uitzondering voor de wetten en tegen door de regeering bestreden amen dementen gestemd? Voorzeker. Maar wanneer men met eenige aandacht leest wat geestverwanten der regeering bij enkele begrootingen gesproken hebben, dan moet men erkennen, dat de volgzaamheid veel te wenschen overlaat. Eene meerderheid, gelijk de Tweede Kamer er thans eene bezit, samengevoegd door het streven naar een gemeenschappelijken buit, maar zonder gemeenschap van beginsel, is te verge lijken met hst drijfzand aan sommige zeekustenhet biedt geen vasten grondslag aan den wandelaar aan, en wie er zich op waagt is verloren. Ziedaar de oor zaak van het verplicht stilzitten onzer regeering. Elke daad of onderneming van beginsel, gesteld zij kon daarover in eigen boezem tot overeenstemming komen, brengt haar even wis ten ondergang als het betreden van het drijfzand den onvoorzichtigen wandelaar. 's-Gravenhage. Mr. S. J. H i n g s traadsheer in den Hoogen Raad, is overleden. Ierseke. Vrijdagavond werd wederom eene meeting gehouden om verder de oprichting van een tweeden kolenbond te bespreken, en andermaal getuigde eene talrijke opkomst van groote belangstelling. Aan het verzoek om inlichtingen was door 7 bon den bereidwillig en zeer voldoende gevolg gegeven, en uit deze berichten mag de gevolgtrekking gemaakt worden, dat er inderdaad bonden zijn welke hunne leden goedkooper van kolen voorzien. Niemand dergenen, die zich voorloopig hadden aan gemeld, trok zich dan ook terug, integendeel hun getal steeg later tot 428. Om niet te veel vergaderingen noodzakelijk te maken, hadden een viertal heeren bij voorbaat een reglement in gereedheid gebracht, het natuurlijk aan de vergade ring overlatende, of zij het in behandeling wilde nemen. Niemand had daar iets tegen en met een paar wijzi gingen werd het goedgekeurd. Tot leden van het bestuur, 7 in getal, werden ge kozen de heeren: A. Zuidweg, voorz., Z. Bouwens, onder-voorz.. Vogel, secr.-penn., en M. De Korte, H. Snijder, M. Scheele en Jb. Willemse, commissarissen van toezicht. De 4e en 3e werden bij gesloten briefjes met groote meerderheid, de anderen bij acclamatie gekozen. De administratie zal kosteloos geschieden, behalve eene telken jaar op nieuw te regelen belooning voor den secr-penn. (het 4e jaar 40). De bond zal alleen aan de leden verkoopen en heeft den Daam gekregen van Voordeel". In eene Znid-Bevelandsche gemeente heeft 2ich deze week zoo schrijft men aan de Jf. Cteene eigenaardige quaestie voorgedaan op a c c ij n s - gebied. Iemand had aangifte gedaan bij den rijksontvanger voor het slachten van een stuk rundvee, ten gevolge waarvan de betrokken ambtenaren zich van hunne taak kweten om de verificatie te verrichten. Hangende het onderzoek komen zij tot het besluit om het stuk vee te benaderen, wijl het naar hun oordeel te ver beneden de waarde was aangegeven. Zij geven hiervan kennis aan belanghebbenden bij de zaak, met bericht, dat het bedrag der aangifte enz. bij hen kan worden ont vangen en nemen maatregelen voor het verplaatsen van het rund naar den stal van een onzijdig persoon. Nadat laatstgenoemde werkzaamheid in goede orde was afgeloopen en de ambtenaren zich hadden ver wijderd, neemt de aaDgever de vrijheid het rund van genoemden stal terug te brengen naar de plaats van slachting en zich derhalve niet te gedragen naar de mededeeling der ambtenaren. Deze, van de handeling verwittigd, hebben de justitie met het gebeurde in kennis gesteld. Ia de Vrijdag gehouden raadsvergadering te Zieriksee werd door den voorzitter mededeeling gedaau, dat Burg. en Weth., na overleg met de commissie van fabricage, voorstellen te besluiten tot behoud van het Sas. De kosten van herstel worden geraamd op pl. m. 7000. De behandeling van dit voorstel werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Omtrent de concessie-aanvrage voor eene drinkwater leiding aldaar deelde de voorzitter mede, dat Burg. en Weth. wenschen, het daarop betreffende voorstel nog deze maand in behandeling te brengen. 5 Van Soekaboemie deelt men aan het B. H. mede, dat de lnit.-kolonel J. A. V i n kdie met beri-beri van Atjeh is gekomen en te Sindanglaija wordt verpleegd, vermoedelijk met verlof naar Neder land zal moeten vertrekken ten einde van zijne lastige kwaal bevrijd te geraken. De heer E. A. graaf Van Bylandt, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, is op 60jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is in zake de de spoorweg-ontwerpen door den Raad van State reeds advies uitgebracht. De opbrengst van 's Rijks middelen over December 4889 bedroeg 9.067.772.45 tegen 9.253.404.42% in de laatste maand van 4888. Over het geheele jaar 4889 werd ontvangen 443.610.392,24%, tegen 112.000.880.42 in 4888. Aan leges-trekkende ambtenaren, die in het genot zijn eener vrije woning, is toegestaan, om voor het bedrag, dat hun als bezoldiging daarvoor wordt toe gerekend, in het weduwen- en weezenfonds te worden opgenomen. Z. M. de Koning werd bij de Zaterdag plaats gehad hebbende plechtige ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van H. M. Keizerin Augusta, Gemalin-weduwe van Keizer Wilhelm, vertegenwoordigd door jbr. mr. E. P. Van der Hoeven, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister bij het Duitsche Hot. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is in den nacht van 6 dezer de vijandelijke positie Kota Toeankoe, nabij Kota Pohama (Groot-Atjeh), zonder verlies bij ver rassing genomen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot regeling van het militair on d e r w ij s werd de voorgestelde opleiding aan éen inrichting bestreden en werd door vele leden aan bevolen, om verschillende militaire scholen op te richten voor de verschillende wapens met opheffing der academie. Anderen bestreden dit denkbeeld. Een derde categorie van leden wilden wel behoud der academie, maar opleiding gedurende het eerste jaar van alle cadetten, behalve die der genie, aan eene militaire school. De groote meerderheid was tegen de oprichting •ener cadettenschool. Door den heer Seyiïardt is in eene nota betoogd, dat aansluiting aan middelbaar en gymnasiaal onder wijs hoofdzaak moet zijn en de 2jarige wetenschappe lijke cursus aan de academie moet worden voorafge gaan door een practisch voorbereidingejaar aan een militaire school. Door het hoofdbestuur der Maatschappij ter bivorderiDg der veeartsenijkunde in Nederland (ia de liatst gehouden algemeene vergadering daartoe ge machtigd) zijn de hb. J. F. Laméris te 's-Hage, H. G. Reimers, te WageuingenJ. Poels, te Rotterdam J. H. Van Oijen, te Haarlem, en H. Van Staa, te Sneek, uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar de varkensziekte, vooral ook met het oog op de maatregelen, die bij de wet tegen deze ziekte zijü voorgeschreven. Bij het korps genietroepen te Utrecht bestaat de gelegenheid voor drie jongelieden van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van Vrijdag. HetX VIII e Nederlandsch Nationaal Zan gersfeest zal te Arnhem gehouden worden op 8, 9, 40 en 44 Augustus, in het dan geheel voltooide Musis Sacrum." De Arnhemsche Orkestvereeniging, onder directie van den heer Kwast, zal als begeleidend muziekkorps optreden. Omtrent de solisten schijnt nog niets te zijn bepaald. Een waarborgkapitaal van 6000 wordt bijeengebracht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Zondag 2 Maart a. s. hoopt ds. E. M* Van IJsendijk alhier zijn intrede te doen. Ds. H. Vermaas te Ierseke heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Biezelioge. In de plaats van den heer H. Stoutesdijk is tot diaken der Hervormde gemeente te Waarde benoemd de heer J. J. Mol. Ileinkenszand. Naar aanleiding der gevraagde in lichting door een lid der Ned. Hervormde kerk aan de kerkeraadsleden of het wettig is dat bloedver wanten den dienst van ouderlingen en diakenen uit oefenen in dezelfde kerk, is gebleken, door berichten eerst namens den kerkeraad, en later namens het clas sicaal bestuur, tot hetwelk het lid zich ook schriftelijk had gewend om informatiën, dat, ofschoon zoodanige samenstelling van kerkbesturen niet gewenscht is, zij nochtans geen overtreding bevat, omdat in het regle ment geen artikel voorkomt, waarbij zulks verboden wordt. Met verwijzing naar art. 64 van het kerkelijk reglement dat zegtdat de kosten voor het doen ver gaderen van classicaal-bestuursleden om kerkelijke ge schillen te doen uitspreken moeten gedragen worden door hem die in het ongelijk wordt gesteld. Nu het blijkt dat er geen overtreding bestaat wordt door het lid in de zaak berust, zoodat a. s. Zondag de ouder ling en diaken bevestigd worden. Rechtszaken. Den 24 Januari 4890 zal voor de Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegenM. Z. oud 24 jaar, arbeider te Nieuw- dorp ('s-Heer Arendskerke) ter zake dat bij op 22 November jl. des avonds omstreeks half zes uur en op 27 November jl. des avonds omstreeks zes uur, uit de schaapskooi staande op de hofstede van L. de Jonge te 's-Heerenhook, telkenmale een schaap aan genoemden de Jonge toebehoorende heeft weggenomen met het oogmerk om zich die schapen wederrechtelijk toe te eigenen. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Ministerie 8 getuigen gedagvaard. Aan den beklaagde is mr. F. Koksma ambtshalve als verdediger toegevoegd. De heer F. W. te Leeuwarden is schuldig ver klaard aan brandstichting in zijne meelfabriek en door het Gerechtshof veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 8 jaar. Buitenlandse!) Overzicht. Zaterdag is het stoffelijk overschot van de Duit- sclie Keizerin-weduwe Augusta in het Mausoleum te Potsdam naast dat van haren gemaal geplaatst. De hofprediker Kogel had te voren eene korte lijkrede gehouden. De Keizer giDg, nadat buiten de Branden burger-poort de stoet was ontbonden, alleen mede naar Potsdam, waar hij zeer aangedaan geruimen tijd bij de lijken zijner beide grootouders vertoefde. Omtrent den jeugdigen Koning van Spanje ontbre- kan officiëele berichten, maar officieus wordt gemeld, dat hij bereids overleden is. Men verwacht, indien dit bericht wordt bevestigd, in Spanje groote poli tieke verwikkelingen en door de regeering zijn over het geheele land militaire voorzorgsmaatregelen geno men. Men spreekt ook van een regentschapsraad, die naast de Koningin-regentes zou optreden. Aan de Standard wardt uit Lissabon gemeld, dat het antwoord van de Portugeesche Regeering op de jongste nota van lord Salisbury in hoofdzaak inhoudt, dat de Portugeesche Regeering toegeeft aan Engelands verlangen om alle verdere operatiën in Nyassaland en langs de Shire-rivier te doen ophouden en de aanwe zige troepen uit het betwiste grondgebied terug te roepen. Mochten de verdere rechtstreeksche onderhan delingen niet tot eene schikking voeren, dan zal Por tugal een beroep doen op de andere Mogendheden, aangezien Engeland van geen scheidsrechtelijke i ;- spraak weten wil. Te Londen zou men ingenomen zijn met het ant woord van Portugal op de laatste nota en t8 Lissabon zou men ook alles liever willen doen dan met Engeland vechten over het geschil. Dat bemerkt men o. a. zeer duidelijk aan de wijze, waarop het Portugeesche blad Diadat met de Regeering in betrekking staat, zich over de zaak uitlaat. Portugal, zegt dit blad, zal tot redelijke inschikkelijkheid, met opoffering zelfs van diDgen waarbij zijn eigenliefde betrokken is, bereid zijnhet zou niet met zijn waardigheid strooken, zich bloot te stellen aan beleedigingen van Engeland, waar voor het zichzelf geen genoegdoening zou kunnen ver schaffen en het zou vernaderend zijn daartoe op buiten- landsche hulp te rekenende eer der zwakken is het voorzichtig te zijn, maar geen haar breed zullen wij wijken, wanneer de grens bereikt is waar inschikke lijkheid zelfverzakingvoorzichtigheid lafhartigheid wezen zou. De verantwoordelijkheid voor een geweldadige bot sing moet geheel op Engeland rusten, indien dit het non possumus van onze onwrikbare nationale eer en van de gebiedende eischen onzer souvereiniteit in Afrika niet eerbiedigt. Regeeringen zijn zedelijk ver plicht om geen weg in te slaat), welke op duldelooze vernedering uitloopt, en hierop bouwen wij onze hoop, dat de verzoeningsgezindheid der Portugeesche regee ring niet zal worden nutteloos gemaakt door gebrek aan gematigdheid aan de zijde van Salisbury. Gemengde Berichten. In de algemeene vergadering der leden van (het musschengilde te Wolferfcsdijk, jl. Vrijdagavond ge houden, werd door het bestuur verslag uitgebracht en rekening gedaan over 4889. De ontvangsten waren 34,63% en de uitgaven 4 7,21, mitsdien was er een goed slot van 47,42%. Het ledental beliep 54, door welke 3772 musschen zijn iDgeleverd. Tot koning werd C. Zuijdweg benoemd, als hebbende 554 musschen inge bracht, en alzoo 404 boven zijae verplichting. Ten einde deo avond verder gezellig do )r te brengen, wer den bij afwisseing eenige luimige stokjes voorgedra gen, waartoe een paar leden en een gast, daartoe uit genoodigd, zich beschikbaar stelden. Zaterdag werd door den secretaris-penningmeester van het bestuur der weegbrug »Ieder 't zijne" te Borscle in de algemeene vergadering der aandeel houders rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer over 4889. Omstreeks September werd de brug voor het publiek eerst opengesteld, zoo dat hare werking zich slechts over vier maanden uit strekt. De ontvangen weegloonen bedroegen 470,49 en de uitgaven 60,75, weshalve een goed slot aan wezig was van 409,44. Van dit bedrag werd 94 bestemd voor dividend, waardoor 8 pet. winst van elk aandeel kon worden uitgekeerd.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1