1890. N°. 4. Donderdag 9 Januari. ~ÜTf d e"öü d e d 0 0 s. yjste fe-W-SSC*! GOESCIII De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De werkeloosheid van den Gouverneur-Generaal. De Soer. Cf. (no. 263) houdt zich overtuigd, dat de Gouverneur-Generaal Pyoacker Hordijk zich eerst in zijn juiste waarde zal kunnen voordoen, waDneer niet laDger een Keuchenius zijn streven en willen verlamt. Het is toch niet geheel zonder reden geweest meent het blad dat de heer Hordyk altijd gegolden heeft voor een flink karakter, voor een Man. Waarom beeft men dan tot nu toe zoo weinig be wijzen gezien van hetgeen hij vermag? Het blad verklaart dit aldus: «Vooreerst zeker omdat hij, vreemdeling in Indië, niet dadelijk tot handelen gereed was, daar bij eerst moest doordringen tot de juiste kennis der diepst ge voelde behoeften. «Maar naar onze meening zeker ook, omdat de bewindsman van 't Plein als een automatische rem iederen voortgang tegenhoudt. Hiervan is men in Nederland nog in geenon deele voldoende op de hoogte en 't is dus noodig en ge biedend noodzakelijk geworden, dat de stemmen uit Indië den volke donderend in de ooren klinken en dat zich daarbij die uit Holland aansluiten, zoo on- dubbelzinn g met gejuich als bondgenooten hier begroet. Er zijn er die ook daar hun afkeer van het kolo niaal regeeringsbeleid niet meer verhelen. Een correcte houding. De afwijzende beschikking, door den Gouverneur- Generaal genomen op het verzoek vau het bestuur der «School met deu Bijbel" te Batavia om een maandelijksch subsidie van 250 wordt door den heer Brooshooft in de Loc. (no. 276) zeer toegejuicht. «Indien men een punt wilde zoeken" zegt de heer B. «waarop de Minister met het meeste succès in zijn zwak zon kunnen worden getast, zou men zeker geen beter kunnen vinden dan het weigeren van steun aan de naar wij meenen tot heden eenige inrichting van lager onderwijs in Indië, waar het onderricht eeu zeer bepaald gereformeerd kerkelijke kleur draagt. Toch staat de Gouv.-Generaal met zijn weigering zoo volkomen op het wettelijk standpunt, en zou hij zich, door anders te handelen, zóo beslist blootstellen aan vervolging krachtens art. 38 c. Rag. Reglement, dat, nog meer dan lof wegens zijn cor recte houding, verbazing over de onbescheidenheid der vragers hier op haar plaats is." De heer B. ontleedt het hier genoemde artikel, het welk volgens hem eena toelage aan deze school vol komen uitsluit. Hij meent dus te mogen aannemen, dat het bestuur der school tot deze mat de wet strijdige aanvrage is geleid door het feit, dat op de begrooting voor 1889, en ook weder op het ontwerp voor 1890, een post van 18,000 is uitgetrokken voor «subsidiën aan particuliere Europeesche scholen". «Het spreekt echter van zelf" zegt de schrijver «dat wanneer op de begrooting voor zeker doel gelden worden toe gestaan, een stilzwijgende voorwaarde bij de aanwen ding daarvan voorop staat, nl. dat zij niet zal strijden tegen eenige wet, Kon. basloit, ordonnantie of andere wettelijke verordening. In casu nu is, in art. 3 en 19 van Staatsblad 1868 no. 81, die wettelijke verbods bepaling zeer beslist aanwezig. «Het bestuur van «de school met den bijbel" waarin, naar men weet, een broeder van Minister Keuchenius den hoofdtoon aangeeft, schijnt dus ten slotte te hebben gedacht: «man kann's probiren; nutst es nicht, es schadet nicht." Een Gouv.-Generaal nu, die den Minister en zijn broeder, ook tegen de wet in, van dienst bad willen zijn, zou er wellicht wat op hebben gevonden om die wet te ontduiken. De correcte houding ten deze van den lieer Pyoacker Hordijk is dus in ieder geval te waardeeren en zal naar de heer B. meent zeker strekken om de openbare meening aangaande de vraag, of bij al dan niet aan den leiband loopt van den Minister, gerust te stellen. GOES, 8 Januari 1890. Op verzoek dealen wij mede, dat het gerucht als zou dr. J. L. Goemans alhier voornemens zijn onze stad metterwoon te verlaten, van allen grond is ontbloot. De bevolking van Goes was op 1 Januari 1889 3234 m., 3598 vr., 6832 totaal. Zij vermeerderde door: Geboorte met 117 m., 111 vr., 228 totaal. Vestiging205 288 493 322 390 721 En verminderde door: Overlijden met 77 m., 64 vr., 141 totaal. Vertrek 405 442 847 482 506 988 De geheele bevolking verminderde dus met 160 m., 107 vr., 267 totaal, en bedroeg op 31 Dec. 1889 3074 m., 3491 vr., 6565 totaal. Er werden 52 huwelijken gesloten. De St.'Ct. bevat de wet van 30 Dec, 1889 houdende bekrachtiging van de provinciale belastingen in Zeeland, waarbij 28 opcenten op de grondbelasting over 1890 en 18 opcenten op de belasting op het personeel over den dienst 1890/91 zullen worden ge heven. Er worden pogingen aangewend tot oprichting van een blijvend familie-museum van het Huis van Oranje-Nassaute 's-Gravenhage, welke instelling zou moeten bevatten de oorkonden, handschriften en andere belangrijke voorwerpen van wetenschap en kunst, betrekking hebbende op het regeerende vorstenhuis. Uit Groningen schrijft men aan het N. v. d. D. Door den wethouder van publieke werken, den heer N. Rost, te Groningen is eene combinatie aannemers, groot 34, ontdekt, die bij elke aanbesteding, zoowel de gemeente als particulieren, op een overeengekomen schatting stelden, welke som steeds bij die der in schrijving kwam. Dat dit nog al iets beteekent, blijkt uit het volgendebij aanbesteding van het onderhoud van 3 maal 10 scholen werd het laagst ingeschreven voor 4149, 3677 en 4147, terwijl na de ont dekking van het complot deze sommen daalden tot f 3646, 3583 en 3527 of 1723 minder, wat voor ieder der 34 «gezworenen" ruim 50 zou geweest zijn. Op deze wijze is het te verklaren, dat aannemers, die in jaren geen werk uitvoerden, leven als «heeren." Gistermiddag overleed te Zwolle de heer mr. W. baron de Vos vanSteenwijk,lidder Eerste Kamer voor Drente. Slechts een paar dagen was hij ziek. Eene heftige longontsteking nam den algemeen geachten man weg. De Geneeskundige Raad voor O verijsel en Drente heeft in de voornaamste bladen dier provinciën eene aansporing geplaatst tot inentingder koepokken in het eerste levensjaar, hetgeen blijkens de ondervinding, zegt de raad, op dien jeugdigen leeftijd geheel ongevaarlijk is. mits het kind gezond zij. Uit de statistieken betreffende de koepokinenting in ons land, en niet het minst in O verijsel en Drente, blijkt ieder jaar, dat het aantal der kinderen die in het eerste levensjaar gevaccineerd worden vergelijkenwijs veel te klein is. Het is ook geblekeD, dat, ofschoon er meer kinderen van 1 tot 2 jaar gevaccineerd worden dan in het eerste levensjaar, verreweg de meeste kinderen eerst op een leeftijd van 3 tot 6 jaren die kunstbe werking ondergaan. Er bestaat voldoende grond om aan te nemen, dat bij de kinderen welke zoo laat gevac cineerd worden dit eerst plaats heeft kort voor zij 6 jaren oud zijn, namelijk eerst dan wanneer de tijd begint te naderen, waarop het kind zal moeten school gaan. Het gevolg hiervan is, dat een zeer groot gedeelte der bevclkiDg, meer bepaald van kinderen beneden den leeftijd van 5 a 6 jaar, jarenlang onbeschut aan het krijgen van pokken blootgesteld blijft. Da raad vreest, dat tengevolge van dien toestand epidemieën van pokken op den duur niet kunnen uitblijven. Bij den dienst van den waterstoat en da bur gerlijke openbare werken in Nederl. Indië kunnen eenige adspirant-ingenieors worden geplaatst. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, be- hooren zich binnen eene maand na de dagteekening van deze bekendmaking, zijnde 3 Januari, bij gezegeld adres te wenden tot het departement van koloniën, onder overlegging vana het diploma van civiel- ingenienr, bedoeld bij art. 61 der wet van 2 Mei 1863; 6. een bewijs van goed maatschappelijk gedrag, afge geven na dagteekening dezer bekendmaking door bur gemeester en wethouders hunner woonplaats c. hunne geboorte-akted. een door den commissaris des konings in de betrokken provincie afgegeven certificaat van voldoening aan de wet op de nationale militie. In het adres moet worden vermeld of de candidaat gehuwd is en c. q het aantal zijner kinderen. Aan de uitzending is verbonden: a. overtocht voor gouvernementsrekening als passagier dar dste klasse, c. q. ook voor het wettig gezin; b. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 4500; c. eene voorloopige bezoldiging van ƒ150 's maands, ingaande met den dag van inscheping naar Nederl. Indië. De bezoldiging van een adspirant-ingenieur bedraagt 250 's maands. Met den meesten nadruk wordt aanbevolen, zoo lang de influenza heerscht, bij het ontstaan van aan doeningen der ademhalingsorganen, al schijnen deze aanvankelijk van nog zoo weinig beteekenis, zich niet met de gewone huismiddelen te helpen, onmid dellijk den raad en de hulp van zijn geneesheer in te roepen en in huis te blijven, totdat deze zijn meening heeft gezegd. Hierdoor zal in de meeste gevallen een ernstig ver loop worden voorkomen, daar de ondervinding heeft bewezen, dat het grootste gevaar voor de griep ont staat door den invloed van doordringende koude op reads g ijllienceerde ademhalingsorganen. De Londensche correspondent van de Haarl. Ct. vlecht in een belangwekkend schrijven over de vee markt van Londen het volgend schrijven in van een Hollander aldaar over de maatregelen tegen den handel uit ons land genomen. Laat mij u in weinige woorden vertellen waarom Hollandsch vee, dat sedert 1 September nog in Enge land mocht komen, zoo goed als verboden is. De heer Chaplin, minister van Landbouw, was onbillijk genoeg om te weigeren het verbod van invoer uit Sleeswijk Holstöin op te helfan. De invoer gaf werk aan hon derden arbeiders aan de markt te Deptford. Natuurlijk volgde er ontevredenheid van dien kant en werden er te Deptford en elders demonstratien gehoudenzelfs liepen de afgevaardigden voor die wijk, de heeren Boord en Darling, gevaar bij een volgende verkiezing niet te worden herkozen. Om dus alle belangen te verzoenen, moest er iets gevonden worden. Het Hollandsche vee moest de kastanjes uit het vuur halen en daar de regeering toch moeilijk den invoer uit Nederland gaheel kon verbieden zonder een schijn van reden, zonder tevens den invoer uit Denemarken te verbieden, was de eenige weg om de Hollandsche beesten weder naar Deptford te drijven, het instellen van zulke belemmerende maatregelen, dat zij, die hun vee wilden blijven zenden, wel ge dwongen waren het rechtstreeks naar Deptford te zenden, waar dus weder werk gemaakt werd voorde ontslagen en hongerlijdende werklieden, zooals de heer Chaplin hen voorstelde. In waarheid waren zij, die te Deptford in verband met den invoer uit Nederland werk vonden, reeds elders, te Thames Haven, Islington of Harwich, aan het werk. Zelfs hadden daar meer in plaats van minder personen werk. Zij die door het verbod van het Dnitsche vee buiten werk geraakten zullen dit wel blijven totdat het verbod opgeheven wordt. Da handel wijze van den heer Chaplin zal natuurlijk goedgekeurd worden door allen die er belang bij hebben dat de beesten weder naar Deptford gaan in plaats van naar een open en vrije markt. Da Engelsche maatschappij van landbouw zal ongetwijfeld den laatsten maatregel goedkeuren. Kamers van landbouw en de Smithfiield- Club zullen het voorbeeld volgen en zelfs nog krach tiger maatregelen aanbevelen en sir Edward Birkbeck en andere parlementaire wapenbroeders van den heer Chaplin tullen dan een krijgsdans kunnen uitvoeren rond het graf van den Hollandschen veehaodel. Naar het Sportblad verneemt, heeft een der Amsterdamsche gymnastiekverenigingen bet plan, in 1891, wanneer zij haar 5jarig bestaan hoopt te vieren, daaraan een groot nationaal gymna stiek- en wapenfeeBt te verbinden, waarvoor vele me dailles en prachtige prijzen worden beschikbaar gesteld. Waterlaarzen zouden van nut zijn geweest, maar de heeren liefhebbers trokken liever nog eens de schaatsen aan om het water te klieven, waaronder het ijs meer en meer wegstierf. De Sportclub hield Zondag den wedstrijd te Amsterdam over een 5 mijls afstauds, en met de zevenmijls laarzen gingen 8 mededingers aan den haal. Ook Ahrendt. Eo dat verwonderde menigeen die gehoord had dat iemand den vorigen dag met Ahrendt's schaatsen uit de kleedkamer was gaan sjaezenzoo 't heette «bij vergissing," maar meer misschien in den waan mot Ahrendt's schaatsen een arendsvlucht te bereiken, 't Is zeker goed om een paar schaatsen «over de hand" te hebben! Ea toch legde Ahrendt het af, evenals de anderen. Pander kwam zelfs niet uit. Norseng reed het laatst m d Jurrjens en won (in 46.482/s minuut tegen 48.333/s). Da medailles hebben dus haar bpstemming gevon den de beker niet. doordien Norseng en Pander gelijke waarde in prijzen hadden behaald. Gelukkig. Immers de beker blijft nu in het land en geeft ge legenheid voor den dronk, dat prijzen mogen worden toegekend voor overwinningen in edeler wedstrijden dan onze Sport al meer ea meer te aanschouwen geeft. (Dagbl De Pinang-Gazette van 29 Nov. bevat een hoofdartikel waarin de toestand op Atjeh besproken wordt en de redactie als hare meening te kennen geeft, dat de lange duur van den oorlog ge weten moet worden aan de moeilijkheid om de At- jehers in het binnenland te vervolgen, aan het slechts bij tusschenpoozen optreden van ons leger en de on volledige blokkade door da vloot. Het blad gelooft dat eene werkelijke blokkade der geheele kust een hoofdverei8chte is om de Atjshers tot onderwerping te dwingende gedeeltelijke blokkades leiden tot niets, daar door het opengebleven kustgebied al het noodige, ook voor het geblokkeerde gedeelte, wordt ingevoerd en binnengesmokkeld. Hoe allernadeeligst zulk eene totaio blokkade voor den handel te Penang ook moge zijn, ja zelfs den ondergang van verscheidene handelaars, die zaken doen met Atjjh, tengevolge zou hebben, i* het blad toch van meening dat zulk een doortastende maatregel te verkiezen is boven de tegenwoordige wijze van han delen, daar Penang er ten slotte wèl bij zou varen, en de handel zich daarna levendiger en onder betere omstandigheden zou kunnen ontwikkelen dan ooit te voren. Twee Engelsche schepen, de Orion" en de «Espoir", hebben eene belangrijke proef gedaan ten opzichte van het gebruik van wolken tot verzen ding van lichttelegrammen. De «Espoir" zeilde van Singapore naar Honkong, en de Orion" bleef in de haven achter. Toen het eerste schip on geveer twintig uur gaans verwijderd was (een afstand als van Den Hasg naar Arnhem), zond de «Orion" hem een telegram door sterk electrisch licht in den vorm van korter en langer schijnende straalbundels op de wolken to werpen. Het werd op de «Espoir" duidelijk waargenomen. De toepassing van deze vernuftige vinding kan van groot gewicht zijn. De lichten der vuurtorens zouden in bewolkte nachten verder zichtbaar kunnen zijn bij aanwezigheid vau een toestel om de wolken te ver lichten. Ook in oorlogstijd kan deze nieuwe telegraaf zonder draad groote diensten bewijzen, vooral bij be legeringen. Zij is wel het eenige gemeenschapsmiddel, dat de vijand onmogelijk kan belemmeren. Door kortere en langere verlichtingen kan men een alphabet samen stellen, gelijk aan dat van het Morse-telegraaftoestel. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Groote Lindt ds. C. Snel te St,- Laurens c. a. Rilland-Bath. Zondag zijn tot notalen gekozen bij de Ned. Herv. Kerk dhrn. A. Baas, H. Bakker, G. Windthorst en G. Nagelkerke. Tot diaken werd benoemd dhr. J. Kakebeeke, en tot ouderling dhr. Johs. Van Boven Jz. Laatstge noemde heeft bedankt. Door Kerkvoogden en Notabelen van de Herv. gemeente te Borsele is het predikants-traktement vast gesteld op 4100 'sjaars boven vrije woning en tuia en vrijstelling van kerkelijken omslag. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft 31 Dec. 11. zijn approbatie verleend op het beroep van dr. J. W. Lieftink bij de Herv. gem. te Sliedrecht. Door studenten van verschillende faculteiten werd dr. A. W. Bronsveld te Utrecht dezer dagen een massief eikenhouten tafel aangeboden, passende bij de boekenkast hem geschonken bij gelegenheid van zijn 25jarige evangeliebediening. Het aantal Ned. Geref. kerken bedraagt thans 257, waarvan in Zeeland 16. Het aantal predikanten bedraagt 97, waaronder een emeritus, welke opnieuw dienst doet, en de beide hoogleeraren der Vrije Universiteit dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers. In de vacante gemeenten zijn 72 oefenaars werkzaam. De heer J. I. Van Wuyckhuise te Middelburg legde Zaterdag te Amsterdam met goed gevolg examen af in het handteekeneu (L. O.) Het examen ter verkrijging van het diploma van de Maatschappij tot bevorderiDg der Toonkunst voor zangonderwijs op de lagere school, heeft wederom te Utrecht plaats gehad op 23, 24 December, 2, 3, 4 en 6 Januari jl., ten overstaan eener commissie, bestaande uit de heerenA. J. Nijland, districts-schoolopziener, voorzitter, P. A. J. Nepveu, hoofd eener openbare school, secretaris, R. Hol, M. W. Petri, allen uit Utrecht en Daniël De Lange, afgevaardigde van het hoofdbestuur der Maatschappij, uit Amsterdam. Vijftig candidaten hadden zich voor het examen aangemeld, van dezen werden vier door ongesteldheid verhinderd op te komen, terwijl twaalf moesten worden afgewezen. Onder de geslaagden, aan wie het dip'oma werd uitgereikt, behoort dhr. R. J. Geldof te Middelburg. Op uitnoodiging van den heer M. Mieras Jr. te Beesd traden 47 leden tot de vereenig'mg «Volksonder wijs" toe. Er werd besloten eene af deeling op te richten. Het bestuur is samengesteld uit de heeren C. D. v. Ledden Hulsebosch, burgemeester, M. Mieras J r. en J. II. Geijs, hoofden van scholen. Vroonon en dergelijke. In een mijner vorige opstelleD, toen ik over ambachts- heeren en hunne rechten handelde, kwam ter sprake de grondverdeeling van «steenschietens" en «hij der breedte". Ik zeide toen, dat bij de berekening van de gelden, die op 's graven steen moastsn geschoten of betaald worden, eenige gronden niet meetelden, name lijk de vroonen of vrijlanden. D.» bepaling «bij der breedte" geschiedde om de grootte van een gansch ambacht te kennen. Tnans wil ik nader uiteenzetten hoe die vroonen

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1