1890. N°. 8. Dinsdag 7 Januari. 77sle jaargang. vervoer van vrachten op de wegen, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,76* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren, De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ko- niuga iu deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te middernacht tmschen den 5 en ti Januari 1890. De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aangeplakt. Goes, den 6 Januari 1890 Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER GOES, 0 Januari 1890. Het adres aan de Tweede Kamer, adhaesie be tuigende aan het voorstel-Bahlmann tot het heffen van invoerrecht op granen, is, door p m. 300 landbouwers uit West. Zuid-Beveland onderteekend, aan de Kamer toegezonden. Driewegen. Naar wij vernemen bestaat bij de Zang- vereeniging »Nut en Genoegen" het voornemen bare gewone vergadering niet in het schoollokaal alhier, maar in de gemeente-herberg te Ovezand te houden, tot welker bijwoning de Weled. Zeergel. Heer L. Boogaert, die den 8sten dezer zijn tachtigsten jaardag herdenkt, benevens familie, zal worden uitgenoodigd. 't Zanggezelscbap heeft gemeend deze kleine atten tie te moeten bewijzen uit respect voor den eerbiedwaar- digen ouderdom van den Jubilaris en uit erkentelijk heid voor den materiëelen steun, door zijn zoon in den laatsten tijd aau de vereeniging betoond. Driewegen. Na een proefneming van 2 maanden werd in een vergadering van ingezetenen den 30 Dec. jl. besloten tot het oprichten van een kolenfonds onder den naam vanWerkmansvereeniging Eigen Hulp" te Driewegen. Het getal deelnemers bedraagt ruim 40. Voorzeker zou dit getal veel grooter zijn, wanneer niet pl.m. 50 ingezetenen zich reeds vroeger bij het kolenfonds te Ovezand hadden doen inschrijven. Dat niet eerder eeu dusdanige vereeniging hier ter plaatse tot stand werd gebracht, heeft zijn grond in da omstandigheid, dat men den ouden kolenhandelaar W. Nijsse 't verdriet van een dergelijke ingrijpende verandering wilde besparen. Al mogen het tijdstip en de omstandigheden der oprichting verre van gunstig genoemd worden, toch meenden 40 deelhebbers een eigen fonds boven een indeeling bij't naburige Ovezand te moeten verkiezen. De heeren J. De Dreu, P. Steü- voer, W. Nieuwenhuijse en J. Van Oosten werden als het bestuur der vereeniging gekozen. Kolijnspl&at. De heer L. N i e u w d o r p van hier, thans klerk bij den provincialen waterstaat te Ter- Neuzen, is tot opzichter van den waterstaat io Oost- Iadië benoemd. jp Vrijdag jl. werd te Baarland eene vergadering belegd van landbouwers en belangstellenden uit de ge msenten Iloedekenskerke, Baarland en Oadelande, met het doel eene vereeniging op te richten voor den aan koop van kunstmeststoffen. Het verloop dezer vergade ring te schetsen is onmogelijk, daar men tot geene eenstemmigheid kon komen. Van wia de oproeping tot deze bijeenkomst was uitgegaan werd niet bekend, hetgeen van dien invloed was, dat niemand zich in de gegeven omstan iigheden aan het hoofd wenschte te plaatsen. Zeker minder aangenaam voor hen, die uit belangstelling in de zaak waren opgekomen. De conclusie van de commissie, belast met het onderzoek der voorstellen van het waterschap Schouwen, in zake de oeverafschuiving bij het Westhavenhoofd, te Zieriksee was: aan het waterschap Schouwen te berichten, dat vooralsnog de gemeente niet erkennen kan, dat zij verplicht is 7» in de kosten te dragen, en zij zich dus onthoudt van nadere beoordeeling der voorgestelde werkendat zij het echter wenschelijk acbt aan het oordeel vau Gedeputeerde Staten de quaestie te onderwerp ra en bereid is de stappen, die daartoe door het waterschap Schouwen mochten worden gedaan, te ondersteunen. Deze conclusie is door den gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen. Hat was te verwachten dat, nu de influenza of griep als 't ware een reis over de wereld maakt, ook ons land niet gespaard zon blijven en naar we vernemen deden en doen zich ook hier ter stede en in den omtrek verscheidene gevallen voor. Gelukkig heeft zij tot dusver over het algemeen een goedaardig karakter. »Wie bij het opkomen der ziekte zegt het U. D. onmiddellijk te huis in een verwarmd vertrek blijft en de hulp van zijn gewonen geneesheer inroept, kan nagenoeg verzekerd wezeD, na verloop van 5 of hoogstens 8 dagen weder hersteld te zijn en zijne bezigheden te kunnen hervatten. Maatregelen, waardoor de ziekte kan worden voor komen of binnen engere grenzen beperkt, zijn tot heden (voor zoover wij hebben kunnen nagaan) niet bekend. Alleen kleede men zich warm, en hoede zich voor koude vatten, vooral door in de open lucht den mond zoovoel mogelijk gesloten te houden en door den neus adem te halen". Het Handelsbl. meldt, dat te Amsterdam een 40tal telegraafbeambten en ongeveer 20 telegrambestellers door da griep zijn aangetast. De Holl. IJzeren Spoorwegm. heeft bekend gemaakt, dat zij, ^tengevolge van het groot aantal zieken onder het spoorwegpersoneel te beginnen heden den dienst voor het aannemen van goederen enz. moet be perken uitsluitend tot de bestelkantoren. Aan het cen traalstation worden voorloopig geen bestelgoederen aangenomen". Op de scholen te Amsterdam is na de Kerstvacantie het getal afwezige leerlingen aanmerkelijk toegenomen. Aan een der bankinstellingen aldaar zijn van de 50 bedienden 17 ongesteld, op een zetterij moesten 22 werklieden wegblijven, in een groot manufacturenma- gazijn zijn 12 van de 23 bedienden bedlegerig. Met ingang van he len worden er ook wegens de vele ziektegevallen onder het personeel, drie bijkantoren van de rijkstelegraaf tijdelijk gesloten. Te 's-ffage wordt, met het oog op het groot aantal zieke militairen van het garnizoen, het barakkenkamp op het proefveld aan het Kanaal in orde gebracht voor 120 bedden. Te Rotterdam schat men het getal influenzalijders op minstens een paar duizend. Donderdagavond was een der grootste winkeliers aan de Hoogstraat te Rotterdam verplicht, zijn magazijnen te 7 uur te sluiten, daar het gansche personeel door influenza was aangetast; 18 ambtenaren van 't postkantoor en 62 politie-beambten zijn ziek. Ook in het garnizoen te Zwolle heeft de influenza haar intocht gehouden. 45 militairen zijn onder genees kundige behandeling genomen. Een lokaal in de kazerne IJzendoorn is in gereedheid gebracht om de zieken te verplegen. Te Utrecht heerscht de influenza thans ook onder het spoorwegpersoneel. Tal van bureau-ambtenaren, conducteurs, machinisten, stokers en arbeiders zijn aan die ziekte lijdende. Minder gunstige berichten komen uit het buitenland. Althans te Munchen, waar de influenza op Kerstmis eensklaps is uitgebroken, liggen 70,000 personen ziek, waaronder velen niet slechts zwaar ziek, maar zelfs levensgevaarlijk. De negentigjarige beroemde geleerde op kerkelijk gebied, prof. Dóllinger, ligt ook ziek. Te Gottingen is de bekende germanist prof. Wilhelm Müller overleden. De Duitsche Keizer heeft onlangs eeniga dagen aan de influenza geleden, die te Berlijn op onbeschrijfelijke wijze woedt, zoodat er nauwelijks een huisgezin te vinden is, alwaar niet minstens één persoon er door is aangetest. In den laatsten tijd heeft zij in hare gevolgen een vrij hevig karakter verkregen. De sterf gevallen aan ziekte der ademhalingsorganen tengevolge der influenza zijn, tegen anders gerekend, 35 a 40 pet. gestegen. Buitendien zijn er vele personen recht streeks aan de iDfluenza bezweken. Niet alleen te Berlijn, maar even sterk en zelfs hier en daar nog sterker openbaart zij zich in de provinciën. Blijkens de waar nemingen van geneeskundige zijde is er in sommige gevallen ook eens ontsteking van het gehoororgaan als gevolg der influenza geconstateerd. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft bij het schaatsenrijden op de vijvers van 't Loo, met H. M. de Koningin, eene lichte koude gevat en moet nu eeu paar dagen haar kamer houdeD. De heer mr. Verniers Van der Loeff, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, lijdt aan een ernstige ongesteldheid. Vrijdag zijn de wedstrijden op het ijs begonnen, door de Amsterdamsche Sportclub georga niseerd, die zooals men zich herinneren zal, in No vember twee onzer beste rijders, Pander en Venema, naar St. Moritz in Zwitserland gezonden heeft om zich te oefenen. In den mij Is-wedstrijd werd bij den beslissenden kamprit de gouden medaille behaald door den Neder lander Pander, die de baan aflegde in 1 min. 242/» sec., de zilveren medaille door A. Norseng (Helsing- fors) 1 min. 243/s sec., 1 bronzen medaille door Alex von Panschin (Petersburg) 1 m. 26 sec., de 2e bronzen medaille door E. Godager (Helsingfors) 1 ra. 27 sec. Zaterdag was de uitslag van den schaatsenrijders- wedstrijd op een baanlengte van een mijl. Eerste prijs, Pander in 3 min. 6 sec., tweede prijs Norseng in 3 min. 7 sec., derde prijs Jurrjens in 3 min. 15 sec., vierde prijs Houtman in 3 min. 20 sec. Slechts 6 mededingers kwamen op, namelijk Teb- butt, Ahrendt, Norseng, Pander, Houtman en Jurrjens. De tweemijlsbaan legde Norseng af in 6 min. 25 sec., Pander in 6 min. 332/s sec., Jurrjens in 6 min. 53 sec., Houtman in 7 min. 9 sec. Dr. Vitus Biuinsma, van Leeuwarden, sprak Donderdagavond in den Haag overonwillekeu rige bewegingen in verband met de spiri tistische verschijnselen. Sinds een lOtal jaren had Spr. zich met eenige vrienden beziggehouden om, langs den io spiritistische werken aangfgeven weg, de daarin genoemde verschijn selen te verkrijgen. Van wonderen nu had hij niet bemerkt noch ooit geestverschijningen gezien; wel was verkregen als re sultaat der proeven datgene, wat de spiritisten als de allereerste manifestatie aanmerken, n. 1. de tafeldans. Daarin had Spr. echter niets bovennatuurlijks ge zocht. Al spoedig kwam hij tot de conclusie, dat en kele eigenschappen van het menschelijk lichaam ter verklaring van die verschijnselen konden dienen. Die eigenschappen nu zijn de ^onwillekeurige bewe gingen", dat zijn die bewegingen, waarbij de wil van den mensch ten eenenmale of gedeeltelijk geen werking verricht en die ontstaan door den bloedsomloop, de ademhaling of de onstandvastige beweging der zich tegenwerkende spierkrachten. Door alleraardigste proeven werd aangetoond hoe niemand in staat is vingertoppen, hand, arm of hoofd volkomen bewegingloos te houden, ondanks zijn uit- drukkelijken wil. Bij den tafeldans nu, verkregen doordien een aantal personen de handen op een tafel plaatsen, oefenen de handen tweeërlei beweging uit, drukkracht en duw- of trekkracht, d. i. eene verticale en een horizontale kracht. Door kunstig uitgedachte toestellen toonde Spr. nu aan hoe men van een aantal personen met groote juistheid kon aangavon 1. de gemiddelde drukkracht, 2. de gemiddelde duw- of trekkracht door hunne handen op de tafel uitgeoefend. Hij was tot de conclusie gekomen, dat enkel 'door drukkracht de verschijnselen van den tafeldans niet dan in zeer enkele gevallen te verkrijgen waren, ter wijl daarentegen do duw- of trekkracht al zeer spoe dig voldoende bleek. Zoo was verklaard, dat wanneer niet toevallig de door eenige personen uitgeoefende krachten elkaar centraliseerden de tafeldans door de onwillekeurige bewegingen ontstond. De heer Bruck, redacteur der Psychologische bladen (op zijn verzoek tot debat toegelaten) betoogde al lereerst, dat de spiritistische verschijnselen feiten zijn, die niet of nog niet langs natuurwetenschappelijken weg konden worden verklaard, doch veegde er aan toe, dat de resultaten door dr. B. verkregen, gsen spiritistische verschijnselen waren, waarop dr. Bruisma, tot groote hilariteit van het publiek, constateerde, dat hetgeen door alle spiritistische werken als de eerste verschijnselen werd aangemerkt, thans door een spi ritist werd gewraakt, waaruit hij concludeerde, dat, nu een dier verschijnselen langs wetenschappelijker! weg was verklaard, de aardigheid er voor de spiri tisten af was. Wij vernemen, dat door den directeur der Staatsspoor weg-maatschappij met ingang van 1 Ja nuari 1890 een geheel nieuw premiestelsel is ingevoerd, ten behoeve vau sommige ambtenaren. Hierdoor worden echter alleen de inkomsten van de hoofd-ambtenaren en van eenige chafs-de-hureau ver meerderd. (A. v, p.) Uit Cannes wordt het overlijden gemeld van den heer jhr. J. W. E DeSturler, den eigenaar van het welbekende landgoed Tjiomas op Java. De heer De Sturler was kort geleden uit Indië gekomen tot herstel van gezondheid. Te rekenen van 1 Januari jl. is het brand reglement voor da Koninklijke Palrizen en de Landsgabouwen van 28 November 1839 ingetrokken. Nieuwe voorzieniag in deze aangelegenheid is ia over weging genomen. Iutusschen is elke admioistratie van bedoelde gebouwen vrijgelaten die maatregelen te nemen, welVe de locale toestanden en eischen der gebouwen noodig maken. Tevens wordt gemeld, dat de Minister van Water staat een commissie zal benoemen tot hat ontwerpen van algemeene beginselen betreffende het verleunen van hulp bij brand in de landsgebouwen in verband met de gemeentelijke brandweer. Naar man verneemt is de Luxemburgsche diplo maat graaf De V i 11 e r s benoemd tot zaakgelastigde van Luxemburg te Berlijn, en zal hij zich aldaar ves tigen. Voorloopig echter blijft hij ook secretaris van Z. M. den koning-groothertog voor de zaken van het groothertogdom. Blijkens te Dordrecht ontvangen bericht van Ternate, dd. 6 November, is Zr. Ms. stoomschip »Java", met 1000 man hulptroepen van den sultan van Tidor, van daar vertrokken naar Nieuw Guinea, ten einde de P a p o e a 's te bestrijden, diden oorlog ver klaard hebben aan ons gouvernement. DCt.) KerksüjffQ Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de hersteld Evang. Luth. gemeente te Harlingen door ds. D. Fregeres te Groede. Tot kerkvoogd te Heinkenszand is benoemd de heer J. Uijterschout, in plaats van dhr. G. Steijns. Wegens de bestaande predikantsvacature te Borsele is door het kerkbestuur der Herv. gemeente besloten den tuin bij de pastorie tijdelijk te verpachten. Zaterdag werden de daarvoor ingeleverde inschrijvings biljetten geopend, waarbij bleek dat de hoogste som bedroeg 20,25 waarvoor de huur weid gegund. Boekaankondiging. De 12e aflevering van den jaargang 1889 van het Tijdschrift ter beoefening van het administratief rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., Goes, F. Kleeuwens Zn., bevat: Art. 1195 van het Burg, Wetboek, door E. A. Daniëls. Rapport omtrent de oprichting eener bewaarschool, door W. J. Berghuis. Jaarwedden der Wethouders, door F. Niemantsverdriet. Beantwoording der door de Radactie gestelde vra gen. Onze leestafel. Bericht. Vragen ter beantwoording. Brieven uit Amerika. Vereenigde Staten, Dec. '89, Waarde Redacteur! Het was mijn plan niet verder over de arbeiders beweging in de Vereenigde Staten uit te weiden. Het bericht, onlangs in uw blad verschenen, dat voortaan weinig of geen vermelding zal worden gemaakt van werkstakingen, om reden van hare veelvuldigheid, is geen aanmoediging voor mij om langer bij dit onder werp stil te staan. Waar de belangrijkheid dier verschijnselen in Europa gering wordt geacht, moet het zelfbedrog zijn, wanneer ik mij verbeeld, dat een verslag van dezelfde verschijnselen in Amerika aan u en uw lezers aangenaam zou kunnen zijn. Evenwel, nu ik het eenmaal begonnen ben, moet u mij vergunnen mededeeling te doen van eene belang rijke gebeurtenis, die in de eerste helft van deze maand heeft plaats gegrepen. In mijn vorig schrijven heb ik mij voor de eenvoudigheid bepaald tot het noemen en beschrijven der Knights of Labor alleenmaarzooals bekend is, is dit niet de eenige machtige organisatie van arbeiders. Ik zal u niet vermoeien met namen te noemen. Genoeg zij het, dat drie der meest talrijke en invloedrijke »Unions" te St. Louis zijn samenge komen en een gecombineerde orde hebben gevormd. De naam isNational FarmersAlliance and Indus trial Union". Hoofdkwartier is Washington. Wat de beteekenis van deze nieuwe vereeniging is, zal u het duidelijkst zijn, wanneer ik hier een beknopte verta ling geef van wat de JSew-York Herald daarvan zegt: Hoewel de leiders van deze nieuwe organisatie van meening zijn, dat de feitelijke samensmelting van de Farmers' Alliance en de Knights of Labor geen directe aanleiding zal geven tot de vorming van een nieuwe politieke partij, valt er niet aan te twijfelen dat ia deze nieuwe orde een bepaalde politieke richling be staat. Er is voor haar geen andere manier om haar wenschen verwezenlijkt te zien, dan door een werk zaam aandeel te nemen in de politieken wanneer de hoofdmannen er in slagen hun leger onder discipline te houden en als één geheel te doen optreden, dan zullen de eerste jaren getuige zijn van eenige op zien- wekkende veranderingen in politieke partijen en hunne programma's. Voorloopig is de aandacht der orde gewijd aan het veroveren van zetels in de wetgevende lichamen. Wan neer «pen vereenigde veldtocht tot dat doel wordt geofjjihd, wat waarschijnlijk is, mag men veilig voor spellen, dat de grondbeginselen van de nieuwe organi satie in het volgend congres (1891) op den voorgrond zullen worden gebracht in ieder geval door een sterke minderheid en hoogst waarschijnlijk door een meerderheid. Intusschen hopen de meest opgewonden mannen van deze beweging niet reeds het volgend Congres te zullen beheerschén maar zij verwachten zooveel kracht te kunnen toonen, dat de groote vraagstukken der her vorming aan het publiek ter bespreking zullen worden opgedrongen. Is dit eenmaal bereikt, dan vertrouwen zij dat slechts een kort tijdsverloop noodig zal zijn om die hervormingen aangenomen te,zien. Voor het tegenwoordige is de verkiezingsstrijd dus de voornaamste zaak. Het is in het geheel niet onmoge lijk dat bij de volgende Presidents- of algemeene ver- De geachte schrijver veroorlove ons de opmer king, dat dit alleen zag op de kleine, plaatselijke, on geordende werkstakingen hier te lande, die op elkander gelijken als twee droppels water en die vaak reeds geëindigd zijn, vóór wij onzen lezers ets ervan kunnen mededeelen. (Red

Goessche Courant | 1890 | | pagina 1