In 1889 zijn bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg aangebracht 134 civiele zaken en door haar gewezen 122 civiele vonnissen (waaronder 29 faillissementen, 3 verklaringen van in staat van kenne lijk onvermogen, 8 echtscheidingen en 7 scheidingen van tafel en bed) en 802 strafvonnissen met 1001 beklaagden, waarvan 153 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 48 voorloopig in hech tenis, waaronder 9 bedelaars en landloopers en 4 Belgische smokkelaars. Onder de strafzaken kwamen voor 165 wegens die/stal en 241 wegens mishandeling. —■—■iiii— i Brieven uit Amsterdam. XLVIII. Hartelijk en veel geluk gewenscht met het nieuwe jaar, dat reeds zal zijn ingetreden wanneer deze regelen de drukkerij der Goesche Courant hebben bereikt. Ik schrijf thans nog in het oude jaar en zie het met een gevoel van weemoed afsterven, want het was nog zoo kwaad niet voor Amsterdam, en ik weet niet wat het nieuwe ons zal brengen. Maar het eindigt niet erg bemoedigend, dat is zeker. Immers, vooreerst al cie woeliDgen en samenscho lingen onder de arbeidende klasse, een gevolg van allerlei ellende, uitzuïgerij en knevelarij, thans eerst tot uiting gekomen, nu de overtuiging zich heeft ge vestigd dat de werklieden bij vereeniging een kracht vormen. De vergaderingen van vakvereenigingen zijn in den laatsten tijd aan de orde van den dag, juister gezegd van den Zondag, want dan alleen kunnen dergelijke meetings plaats vinden. En dan hoort men watWat al klachten en grieven Dikwijls overdreven, het is waar, maar nog veel meer gesmoord en half onderdrukt uit vrees voor den machthebbende, den werkgever, die den minimumlijder «gedaan" zal geven. Zoo zijn o. a. nog altijd de bakkersgezellen voortdurend des Zondags aan het vergaderen tot in den treuren. Door eenige onverstandigen opgezweept, hebben ze zich laten verleiden tot het opmaken van een verlanglijst, zóo overladen, zÓ3 overdreven, dat ze zelf wel moesten begrijpen dat er niets van komen kon. Bovendien werd die reeks van eischen voor alle gezellen geldend ver klaard, alsof er geen rekening moest gehouden worden met het groote verschil in omstandigheden dat zich voordoet. Welnu, de patroons hebben zich van de be weging niets aangetrokken, zelfs niet toen de gezellen al harder en harder over werkstaking begonnen te praten. En nu is de geheele opschudding eigenlijk al dood, want van eenigen feitelijken tegenstand zal niets komen. Wel zal er nog heel wat gepraat en misschien ook geschreven worden, maar van werkstaking, waar voor velen in de stad zich reeds zoo beducht maakten («denk ereis an, juffrouw, beelemaal nies gein brood meirl") is totaal geen sprake verder. En toch heeft de beweging doel getroffn, ook al merkt bet groote publiek het niet. De patroons, de mee8ter-bakkeis meen ik, die zich schuldig gevoelden tegenover hunne gezellen, omdat ze hen een ooge- hoorden werktijd oplegden voor een bedelsarsloon, hebben met het oog op verdere moeielijkheden, of omdat hun menschelijk gevoel ontwaakte (wat altijd zachter klinkt) de vcor waai den voor hun personeel verbeterd. Daardoor laat bet zich verklaren dat, boe- wel de leiders steeds luider tot tegenstand aanspoor den, het bezoek der vergaderingen voortdurend ver minderde. Dat was eenvoudig een bewijs voor het feit dat telkens weer eenige gezellen, die zich aan vankelijk hadden aangesloten, zich door verhoogd loon en minder werkuren bevredigd gevoelden en aldus door afwezigheid schitterden. Op die manier is dan de kracht der beweging ge heel gebroken, geheel tegen den zin der drijvers, die zich heel wat anders hadden voorgesteld en nog altijd aan hun verlanglijst vasthouden. Zij weDschen thaos een scheidsgerecht dat de belangen van beide partij' n, zoowel van de meester-bakkers als van hunne gezellen, zullen in het oog houden. Het zal niet veel geven, meent men op goede gronden, maar ten slot e heeft deze zaak toch Laar goede zijde, want zij die het meest te klagen hadden, hebben inderdaad lotsver betering gekregen, en dat is al veel gewonnen. Niet zij toch die het hardst schreeuwen verdienen gewoonlijk de meeste deernis, maar die hardschreeu- wers hebben in dit geval toch het goede resultaat verkregen dat hunne misdeelde kameraden er op vooruitgegaan zijn en daarin zal wel elk weldenkende zich verheugen. Die ongelukkige zaak-Ham is nu eindelijk bijna uit de wereld, zoodat er kans is dat we in het nieuwe jaar er Diet meer van zullen hooren. 't Werd dan ook wel een beetje erg vervelend, al dat krantengeschrijf en dat gepraat in de Raadzittingen over dien armen jongen dokter uit het gasthuis, die een der slachters van den grooten brand in de Kalverslraat, naar men zeide, zoo erg slecht had behandeld. Langzamerhand bleek dat die slechte behandeling volstrekt met slecht was geweest, maar in de eerste ontroerirg had ieder geloof geslagen aan de overdreven voorstelling van een ooggetuige, die nog meer op zijn geweten kreeg omdat hij door zijn verhaal het geloofsverschil in het debat had gebracht. Jawel", zei men toen, wanneer dat meisje geen jodin was geweest, dan zou ze wel beter zijn behandeld". Kortom, er werd een geloofsqnaestie van gemaakt, en dan woidt het altijd nog eeu bee'je erger. Maar i,u is de zaak-Ham dan toch eiodelijk uit, en bet is maar te hopen dat de betrokkene er in zijn loopbaan de g volgen niet van zal ondervinden, want dat zou zeer onverdiend zijn. De meer bedoelde brand heelt een fraai ge deelte der Kalverstraat zeer ontsierd. Het Hotel en Café Suisse staat nog wel gedeeltelijk, maar zal niet zoo spoedig verrijzen. Het was voor twee ton geassu reerd, doch voor den eigenaar zou het beter zijn ge weest dat het geheel en al ware afgebrand, want nu wordt hem die som lang niet geheel uiibetaald, hoe wel er met het resteer^nde van den bouw niets meer kan gedaan worden. Men weet dan ook nog niet wat er gebeuren zal met den grooten bouwval, al is men ook overtuigd dat er wel nieuwe gevels zullen ver rijzen, fraaier dan de vorige, zooals regel is in de Kalverstraat, die voortdurend schitterender en ook gezelliger wordt- Het oude jaar verlaat ons niet erg opwekkend, zooals ik reeds zeide. Overal om ons heen hooren wij van ziektegevallen, en hoewel er nu op allerlei manieren de draak wordt gestoken met de iüfluenza, de beroemde modeziekte waarover we zooveel lezen uit het buiten land, zoo is ze toch voor de aangetaste personen lang niet prettig, ook al heeft men de overtuiging dat er geen levensgevaar mee is gemoeid. Behalve de uiteen- loopende verschijnselen, die de influenza meebrengt, koorts, keelpijn, lichte uitslag, enz. gaat ze gepaard met een allervervelendst gevoel van lusteloosheid, waartegen de lijder te vergeefs poogt te worstelen maar waarbij hij steeds het onderspit delft. We zullen nu maar hopen dat het nieuwe jaar zoo spoedig mogelijk de inlluenza- bacteriën zal dooden en ons van de ziekte zal bevrijden, die hier ter stede reeds hondeiden slachtoffers heeft gemaakt. Te midden daarvan heeft het sterfgeval van dominee Ten Kate in wijden kriDg ontroering veroorzaakt; stellig ook in Zeeland, waar hij eenmaal als predikant was gevestigd. Wanneer zijne ziekte daartoe geen be letsel was geweest, zou den dichter op zijn zeventigsten jaardag zeker een indrnkwekkend feest zijn bereid. Thans kon hij in zijn ziekekamer alleen een gedeelte van de hulde ontvangen, die het Nederlandscbe volk zijn zanger zoo gaarne had gebracht. Die hulde kon thans slechts strekken om zijn laatste levensdagen te verhelderen, want twee etmalen later was hij voor goed heengegaan. De dichter Ten Kate was een der weini gen, die nog overbleven van de oude garde. Zijn naam zal blijven leven door zijne werken, die nog altijd door een groot deel van ons volk met graagte worden gelezen. We zijn thans druk aan het volkstellen, wat overal onderwerp voor gesprekken opleveit. Eene opmerking, die wel overal in den lande zal gemaakt worden, ligt ook hier ter stede voor de hand. De volkstelling zal nl. door de strenge regeling wel vrij goed, maar toch altijd ten naastebij zijn, en zal krioelen van fouten. Het is immers overal op te merken hoe dwaas die kaarten worden ingevuld, een gevolg van onkunde of onhandigheid. Hoe dat allemaal moet terecht komen, en hoe die ambtenaren er uit wijs zullen worden is een raadsel, maar ik verzeker u dat ik niet graag in hun geval zou verkeeren. En hiermede wensch ik den lezers van de Goesche Courant nogmaals veel voorspoed in 1890 en beveel ik mij aan in hunne toegeeflijkheid ook voor den vervolge. J. Van Anstruwe. Bi'üenlandsch Overzicht. Een algemeen overzicht van de meest belangrijke gebeurtenissen op het wereldgebi *d levert ditmaal weinig bijzonders op. Er is| toch inderdaad sedert den aanvang van 1889 weinig geschied, dat op de politieke verhoudingen der verschillende Staten van grooten invloed is geweest en misschien schetste de Koning van Italië den stand van zaksn wel het meest naar waarheid, toen hij zei le, dat alle mogendheden in Europa den vrede wenschen en dat die vrede beter nog dan vóór een jaar verzekerd was, dank vooral aan het drievoudig verbond, waarvan zijn land een integreerend deel uitmaakt. Oogetwijf. ld is de ge zindheid van Rusland verbeterd en de vredelievende nieuwjaarsrede van den president der Fransche re publiek doet mede het beste hopen cok voor de kalmte vau dat rijk. Dat metterdaad voor Frankrijk beter dagen zullen aaobrekeD, ook wat de binnenland«che politiek be treft, is waarschijnlijk, nu het Boulangiemn door de krachtige houding der tegenwoordige regeering voor een goed deel van zijn roem heeft verloren en de held der partij als balling op een eiland zit, het eenige punt van overeenkomst, dat hij heeft met den grooten Napoleon. Behalve dit feit in Frankrijk leveren ook de binnen- landsche gebeurtenissen in de verschillende landen van Europa weinig stof voor beschouwinger, die aan het einde van een jaarkring van eenig belang kunnen worden geacht. Overal woeliDgen van meer of minder beteekenis, maar over het algemeen van een kalmen aard, die meer hoop geeft op hervormingen langs geleidelijken weg dan aanleidiüg om groote schokken te verwachten- In Zuid-Amerika alleen had eene omwenteling plaats, die aan den Keizer zijn troon kostte en het aantal republieken met eene vermeerderde. Maar ook zelfs daar bij die warmbloedige maonen van het Zuiden kwam die verwisseling van regeeringsvorm zonder eenig ernstig voorval. Moge die kalmte overal het begin zijn van een langdurig tijdperk van rust en van bloei in alle landpn. Gemengde Berichten. De Nieuwjaarsdag heeft zich helass! in onze onmiddellijke omgeving gekenmerkt door eene af schuwelijke daad, nl. eene poging tot moord. Zekere L v. S., dienstbode bij de wed. Timmerman aan den 's-IIeer Hendrikskioderendijk, begaf ïich dim dag tegen het vallen van den avond naar de stad, toen zij eenige passen van de woning barer meesterrs aangesproken werd door den spoorwegarbeider C. S een vroegeren minnaar van haar, dien zij cp 2en Kerst dag bedankt had. Hij vroeg haar mede te ga »n, doch zij bleef bij haar besluit, waarop hij haar op eens aan greep en baar met een mes aan hoofd en hals ernstig verwoodde, terwijl eene snede over de borst gelukkig niet door al de kleederen heendrong. Op het hulpge schrei van het meisje kwamen de zoon van de weduwe T. alsmede M. Rouw en C. Louisse aansnellen. De laatste viel onmiddellijk op den moordenaar aan en ontwrong hem het mes, waarbij hij zich de hand ver wondde. De moordenaar wist echter te ontsnappen en vluchtte in «de Poel", van waar hij zich naar de ouderlijke woning op «ter Lucht" onder Wissekerke begaf, waar hij druipnat aankwam, naar men zegt, doordien hij aanvankelijk voornemens was zich te ver drinken. Kort daarna werd hij door de politie van de tafel zijner ouders weggehaald en geboeid naar hier gebracht, waarna hij gisteren uaar Middelburg is ge transporteerd. Hij schijnt een bekende vech'ersbaas te zijn. Het verwonde meisje werd bewusteloos naar huis gebracht, doch dr. Van Bommel van Vloten, die in allerijl geroepen was, achtte hare overbrenging naar het Gasthui? noodzakelijk. Na daar verbonden te zijn is zij op verlangen harer meesteres naar dier woning teruggebracht. Haar toestand schijnt tamelijk gunstig en de wonden zijn niet levensgevaarlijk. De reden, waarom het meisje haar mionaar had afgewezen, moet daarin gelegen zijn, dat zij bericht had ontvangen van den terugkeer van een vroegeren vrijer, die naar Amerika was vertrokken. Algemeen wordt hulde gebracht aan den moed en de hulpvaardigheid der jongelieden, die het meisje hebben ontzetinzonderheid Louisse heeft zich daarbij dapper geweerd en gemaakt, dat door den woesteling zijn mes te ontwringen, verdere onheilen zijn voor komen. Bij gelegenheid van zijn 40jarigen diensttijd ontving de Sasknecht A. Dronkers van Burg. en Weth. dezer gemeente eene zilveren tabaksdoos. Gedurende 1889 zijn het Sas van Goes ingevaren 808 schepen met een inhoud van 51103 tonnen en uitgevaren 815 schepen met een inhoud van 51903 t/nnen. De vaart was gestremd van 1 tot 5 Juli wegens herstel der havenboordeo. In 1888 was da scheepvaartbeweging: ingevaren 998 schepen met 69369 tonnen inhouduitgevaren 1010 schepen met 65726 tonnen inhoud. Gistermiddag keerde de vrachtrijder P. M. van Goes naar Wolfertsdijk terug, toen zijn paard ter hoogte van het zoogenaamde «Molentje" op hol sloeg. Vóór de hofstede van M. De Bocx werd het beest tot staan gebracht door toegesnelde personen, doch dit kon niet verhinderen dat het voertuig tegen een tele graafpaal terecht kwam. De voerman was al spoedig van den wagen gevallen en een eindweegs medegesleurd, zoodat, hoewel aan vankelijk zijne kwetsuren niet erg schenen, na zijne tehuiskomst toch geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voertuig en vrachtgoederen hadden natuurlijk veel geledeü. De laatsten werden met een wagen van M. De Bocx door een van diens knechts naar Wolfertsdijk getransporteerd. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond ge durende de maand December 1889 553 telegrammen, ontving er 536, terwijl werden overgenomen en verder geseind 998 totaal behandeld 2087 stuks. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 29, verzond 21,samen 50; dat te 's Gravenpolder ontving 22, verzond 33, samen 55; dat te Hcelekenskerke ontving 20, verzond 20. samen 40 dat te Heinkenszand ontving 19, verzond 21, samen 40 en dat te 's-Heer Arends- kerke ontving 19, verzond 24, samen 43 telegrammen. I rseke. De influenza of griep heerscht hier in hevige mate. Men kan het aautal lijders gerust op een paar honderd rekenen. Niet allen vragen geneeskundige hulp. Ierseke. De nieuwjaarscollecte heeft hier opgebracht 286,461j2 benevens 40 pond brood en spek. lerseke. Aan het Rijkstelegraafkantoor alhier zijn in Dec II. behandeld 1916 telegrammen, waarvan 304 verzonden en 1612 ontvargen. Gedurende het jaar 1889 overleden te Borsele met ruim 1000 inwoners slechts 2 vol waf sen personen. 's-IJeerenhoek. Door de Nieuwjaars-commissie alhier is op oudejaarsavond eene bedeeling gehouden aan de armen en behoeftigen dezer gemeente, bestaande in best brood, spek, rijst en geld. Er is nu niet bedeeld aan personen, wier kiDderen cilinderhorloge's, gouden knooper of gouden sloten dragen, of die varkens op den mestvaalt of in de kuip hebben, maar aan werkelijk arme en behoeftige menschen. Eenige beoefenaars van de wereldtaal Volapük hier te lande hebben zich vereenigd met het doel te trachten e» ne algemeene Nederlandsche wereldtaalver- er niging np te richten. De uitnoodiging om tot die vereeniging toe te treden, die in ruimen kring ver spreid zal worden en de ontwerp-statuten kunnen wij met het oog op de ruimte iu ons blad niet opnemen, zooals ons verzocht werd. Wij bepalen ons daarom tot de mededeeling, dat het lidmaatschap 0,50 be draagt, en dat als secretaris van het voorloopig bestuur is opgetreden de heer J. A. Adriaanse te 's-Heerenhoek, die ongetwijfeld bereid is alle inlichtingen te geven. Maandagavond halfzes is op het Paleis het Loo een begin van brand ontstaan. De schoorsteen van de verdiepiog, gelegen vlak boven de vertrekken, welke door Z. M. den Koning bewoond werden, is in brand geraakt, zoodat de vlammen er zichtbaar uitsloegen. De schoorsteen is dag en nacht werkzaam en dient om het badwater op temperatuur te houden. Door spoedig en krachtig optreden der aanwezigen was de brand spoedig met water en extincteurs gebluscht. De Koning en de Koningin hielden zich zeer kalm, zoodat het diner op den gewonen tijd kon doorgaan. Gedurende het jaar 1889 zijn te Hansweerd geschut: 51 zeeschepen, inhoudende 30,590 kM., 3193 stoomschepen, inh. 368,874 kM., 3293 Rijnschepen, inh. 1,073,166 kM., 25,627 andere schepen, inh. 1,291,208 kw., te zamen 32,164 schepen, inhoudende 2,763,838 kM. (N. R. Ct.) Door een landbouwer te Zaldam is in zijn land een gebroken potje, inhoudende 17 groote gouden Spaansche matt-d, gevonden. Te Elden waagde Maandag een knaap, een haas achtervolgende, zich op het broze ijs. Hij zakte er door en werd levenloos opgehaald. Ook te Haisen is een knaap door het ijs gezakt en verdronken. De moeder, eene weduwe, is bij het ver nemen van het ongeluk zóó geschrokken, dat zij in bedenkelijken toestand verkeert. Het koninklijk paleis te Laeken (België) is op Nieuwjaarsdag door brand geheel vernield. Alle kost bare verzamelingen zijn verloren, maar de vertrekken des Konings zijn bewaard gebleven. Prinses Clémentine heeft zich met moeite kunnen redden, maar men vreest dat de vroegere gouvernante der Prinses mile. Dran- court, in de vlammen is omgekomen. De ongelukkige, voo? wie juist dien dag de tijd van eervolle pensio- neering inging (zij was 50 jaar oud), en die den 6en naar hare familie in Frankrijk terugkeeren zou, is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van den schrik. Bij het eerste alarm was zij op dezelfde verdieping en dicht bij het vertrek waarin prinses Clementine piano speeldein de verbijstering riep zij, dat zij hare laarsjes ging aantrekken, en nog voor men er zich rekenschap van kon geven, was zij naar boven geloopen. Toen do prinses buiten kwam en haar miste, smeekte zij den luitenant Lecat de gouvernante te redden. Deze stormde het paleis in, de trappen op, maar rook en vlammen beletten hem verder dan de tweede verdie ping te komen, en dwoDgen hem terug te keeren. Gisterochtend was het lijk der ongelukkige nog niet gevonden. Het opruimen van het puin was trouwens, wegens het telkens nog instorten van gedeelten der binnenmuren, hoogst gevaarlijk. De brand brak uit te 2% uur. De Koning en de Koningio bevonden zich ten paleize te Brussel, waar de gewone nieuwjaars-receptie plaats had van alle hooge burgerlijke en militaire overheidspersonen. Bij de ontvangst van het bericht werd de receptie terstond gestaakt. De brand wordt toegeschreven aan den ge- brekkigen toestand van het verwarmingstoestel in de officiers-wachtkamer in het rechter-paviljoen van het paleis. Uit Brussel en de meeste voorsteden waren de bluschm:dielen ter plaatse, en onafgebroken wierpen zij hunne waterstralen in den vuurgloed. Het paleis is nagenoeg geheel uitgebrand, maar de particuliere papieren des Konings en het koninklijk archief zijn gered. Daarentegen zijn zoo goed als alle kostbare schilderijen, welke zich in dit meestentijds door de koninklijke familie bewoond paleis bevonden, door het vunr vernieldook is de geheele garderobe en al het linnengoed der Koningin verbrand, zoodat dien avond in het allernoodigste toilet van Hare Majesteit voorzien moest worden. Prinses Clémentine heeft ook vqle harer bezittingen door den brand verloren. De Koning en de Koningin zijn eenigen tijd op de plaats van het onheil geweest, maar keerden spoedig diep verslagen naar het paleis te Brussel terug. Onder de vele schatten, die verloren zijn, worden genoemd kostbare gobelins, een Van Dyck en een Hobbema, /en aantal familie-papieren en herinneringen, zooals de portretten der eerste koniogin van België en hare kinderen, een portret van wijlen 's Konings zoon, den hertog van Brabant, prachtige basreliëfsenz. enz. Uit 's Konings particuliere vertrekken en uit de kelders zijn vele zaken van waarde gered, maar de vertrekken zelve zijn, met het overige deel van het paleis, ook grootendeels vernield. Da geruchten omtrent onwelzijn van den Czaar zijn volslagen ongegrond. Hem deert niets. Te Rome is overleden P.etro Marcollini, de bedelaar, wien Paus Pius vergunning had gegeven in de Pieterskerk te bedeleD. Paus Leo had hem die vergunning gelaten en Marcollini overleed, zijn erfge namen 50,000 frs. nalatende. Het bestuur van den post- en telegraafdienst te Parijs heeft bekend gemaakt, dat een vijfde der brievenbestellers afwezig is als aangetast door de influenza. Zooveel mogelijk is nu in dat gemis voor zien door hulp-brievenbestellers, maar hun getal is bij lange niet toereikend, vooral in dezen tijd van het jaar, nu het aantal bestellingen vervijfvoudigd is. Volgens eene mededeeling aan de fyadicale kamer der banketbakkei s voert Frankrijk jaailijks twee-en- een half millioen bonbons uit. De voornaamste afnemers zijn Engeland, Sparje, Rusland, Turkije en Amerika. De rinsche bonbons gaan bij voorkeur naar Engeland, de sappige naar Sparje. Vier-vijfde van de bonbons wordt naar Turkije en Egypte gezonden, en opgeknabbeld door de dames van de harems. Eene hevige ontploffing is dezer dagen te Ant werpen nogmaals veroorzaakt door de beruchte patronen van Corvilain. Twee jongens van 11 en 5 jaar waren in hunne woning bezig eenige daarvan te led'geil, toen de losbarsting plaats vond. De knaapjes werden uit het venster op straat geslingerd, vanwaar zij met verbrand gezicht en handen naar een hospitaal wer den gebracht. De meubels werden vernield, een mid denmuur omgeworpen en een begin van brand ont stond, welke door politie-agenten werd gebluscht. Er zijn nog ongeveer 40 kilogram patronen in de woning gevonden en men heeft proces-verbaal opgemaakt. Twee schrijvers, die dertig jaar lang met elkander samen werkten om het Parijsche schouwburg-repertoire van kluchtspelen enz. te voorzien, Chivot en Duru, zijn schier tegelijkertijd aan dezelfde ziekte de influenza te Parijs overleden. De eerste was 59 de tweede 58 jaar oud. Tegenwoordigheid van geest. Een jong meisje, Betly Emoes, wandelde langs den spoorwig voorbij Birmingham (Alabama). Zij zag, dat een rail was weggenomen en hoorde een trein aankomen. Zij be greep, dat een ramp onvermijdelijk was, indien de trein niet stopte, scheurde de roodflanellen jurk, die zij droeg aan stukken en zwaaide met de flarden. De machinist begreep, dat er onraad was en de trein kon gelukkig tijdig stoppen. Toen de reizigers ver namen wat er gebeurd was, hielden zij een collecte, waarvan zij de opbrengst aan het jonge meisje aanboden. De paus heeft met Kerstmis 30,000 f.\ doen uit- deelen aan arme gezinnen te Rome en aan de weduwen en weezen van voormalige ambtenaren van het Yati- kaan. Voorts gaf de Paus 14,000 frs. tot verdeeling onder de armen door geestelijken en liefdezusters. Laatste en telegraphfsche berichten. Londen, 3 Jan. Da Daily News verneemt dat de Keizer van Rusland na laDge aarzeling besloten heeft Griekenland te steuneD, wanneer het actief optreedt ten behoeve van Creta. Ingezonden Stukken. 's-Heerenhoek, December 1889. Mijnheer de Redacteur In uw veelgelezen blad van 28 dezer lees ik ondar de rubriek «ingezonden stukken" van den heer Chr.

Goessche Courant | 1890 | | pagina 2