Tea overvloede zeide de Minister van Koloniën tett allen tijde bereid te zijn, zijn politiek en financieel beleid te doen bespreken. De Kamer is uiteengegaan tot 43 Januari a. s. De Commissaris van Politie te Middelburg zal te rekenen van 1 Januari a. s. 2000 jaarwedde genieten. Reeds in ons vorig no meldden wij dat ds. J. J. L. Ten Kate Donderdag zacht en kalm is overleden. De Arnh. Ct. zegt van hem Hij was een edel mensch en op den pas gevierden gedenkdag bleek genoeg, hoe hoog hij stond aangeschreven bij allen, wien de Nederlandsche letterkunde lief is. Zeker was hij niet de oorspronkelijkste dichter, maar onder onze oude en nieuwe verzen zijn er geene zoo zangerig, zoo vloeiend, zoo welluidend als de zijne. Hij bezat eene zeldzame meesterschap over de taal. Weder is er een van de weinigen heengegaan, wier naam in onze letterkunde zal blijven leven. Kalm was zijn leven aan den hartstochtelijken strijd in de kerk nam Ten Kate geen deelwel behoorde hij, ook zijne gedichten getuigen het, tot de rechtzin nige richting, maar hij bleef steeds een verkondiger van het Evangelie en maakte geen misbruik van zijn ambt ter bevordering van politieke bedoelingen. Ook daarom zal Ten Kate's naam steeds met eerbied wor den genoemd. De Londensche correspondent der N. R. Ct. meldt, dat door de te New-York aangekomen trans atlantische stoombocten bericht gegeven wordt van verschrikkelijk stormweder, dat zij op den overtocht ondervonden hebben. Daaronder was ook het stoom schip Amsterdam, van de Ned. Am. Stoomv. Mij., waarvan de gezagvoerder rapporteert, dat hij sedert zijn vertrek uit IJmuiden aanhoudend slecht weder doorstond. In den nacht van den 44den De cember ging de storm over in een orkaan en werd, tengevolge der magnetische storing, het kompas on bruikbaar. Sint Elmusvuren werden over de geheele lengte van het schip, gezien. Tengevolge der overko mende stortzeeën werden de vuren uitgedoofd, zoodat de machine stilstond. Teneinde minder last te hebben van de zeeën, werden met goed gevolg vaten olie op de golven uitgestort, maar het slingeren der lading was oorzaak, dat verscheidene verf- en olievaten berstten, waardoor vele zijden en fluweelen goederen beschadigd werden. (Het stoomschip Amsterdam is den 7den dezer van IJmuiden vertrokken en den 23 te New-York aan gekomen.) In ons Gemeenteraadsverslag, zegt de Amst. Ct., komt een zonderlinge fout voor. In het ge deelte, handelende over de zaak-Ham, was door den corrector de naam van den dokter op de proef aan gegeven om vet te zetten. Ia plaats dat de zetter dr. Ham met vette letters zette, maakte hij van dr. Ham dr. Vet. Als 't Maandag geweest was, zou 't natuurlijk niet kunnen gebeurd, zijn en zou de zetter bij de gedachte aan vette Ham, waarschijnlijk tot nadenken zijn ge bracht. Intusschen protesteert de heer Vet zeer terecht, dat men Han. van hem gfmaakt heeft, terwijl het voor dr. Ham onder deze omstandigheden minder aangenaam moet zijn Vet genoemd te worden, te meer daar er nooit in het Binnengasthuis een adsistant Vet geweest is. Het blad doet gaarne amende honorable voor de fout van den zetter en geeft beiden heeren de verze kering, dat harerzijds niet de minste bedoeling voor gezeten heeft, om een aardigheid te tappen. Naar wij vernemen, is de eerste serie van 500 aandeelen, groot ƒ1000, in de Ned. Zuid-AfrikaaDsche Landbouwbank geheel volteekend. UD.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Gcijpskerke (Walcheren) ds. J. Willemse te 's-Heerenhoekte Veen (N.-B.) dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Jooslaud bij de N«d. Geref. gem. te Koudekerks (Walcheren) dhr. H. H. Kuyper, Theol. docts. aan de V. U. Aangenomen het beroep naar Maassluis door ds. G. P. Kruijff, te Domburg. De jongelingsvereeniging «Ken den Heere in al uwe wegen" alhier besloot omtrent het verzoek van «het Leger des Heils" om de oefeningen in haar lokaal te mogen houden dit voor éen avond toe te staan, onder voorwaarde dat een mannelijk persoon eene lezing over «het Leger des Heils" boude. Te 's-Heer Areadskerke zijn herkozen tot kerk voogd dhr. J. Minnaar, tot ouderling dhr. J. Vermet Jr. en tot diaken dhr. J. Smit. Heinkonszand. Door een lidmaat der Ned. Herv. kerk alhier is per brief aan de leden van den kerke- raad inlichting gevraagd of het wettig en geoorloofd is, dat zij nadat andere personen waren gekozen, die echter bedankt hebben familieleden dar reeds in functie zijnde leden van den kerkeraad als zoodanig hebben gekozen, zoodat de meerderheid van dat college thans bestaat uit vader, zoon en broeder uit éene familie en twee broeders uit eene andere familie. De vraag is nu of deze zon ierlioge combinatie volgens do reglementen geoorloofd is. [Schore. Alhier zijn tot notabelen herkozen de heerenP. Janse en Chr. Gierum en is als zoodanig gekozen J. Anthonisse ter vervanging van J. Klap, die bedankt had. Tot ouderling werd benoemd A. Deij, in plaats van M. Van Koeveringe, die bedankt had tot diaken werd herkozen Iz. Van Maldegem. Boekaankondiging. Weder is verschenen het jaarboekjeuitgegeven door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Deze almanak voor het jaar 1890 uitsluitend ten behoeve van de leden der Maat schappij en gedrukt bij de heeren J. C. en W. Altorffer te Middelburg is weder ruim voorzien van tal van op gaven voor den landbouwer en ook voor anderen van belang. Rechiszaken. De rechtbank te Leeuwarden heeft het onder zoek in de strafzaak tegen F. O. *W., lid van de firma J. W., beschuldigd van brandstichting in de stoommeelfabriek dier firma op 48 Augustus jl., waardoor die fabriek met den geheolen voorraad meel en granen is afgebrand, beëindigd. Als verdediger werd de beklaagde bijgestaan door rar. T. Van Hettinga Tromp, die, tegenover het re quisitoir van het O. M. tot veroordeeling van den beklaagde tot 8 jaren gevangenisstraf, tot vrijspraak concludeerde. Da uitspraak is bepaald op 14 Januari a. s. Landbouw en Veeteelt. HETVARKEN. Een volksmeening te bestrijden, als zij verkeerd is, is niet moeielijk, maar haar te wijzigeD, te ver beteren, daarvoor zijn jaren noodig, vaak is 't een onbegonnen werk, wanneer men niet van alle zijden op dezelfde zaak terugkomt. Men moet zich daarover niet verwonderen; men mag zich door den lijdelijken tegenstand, die vaak geboden wordt, niet laten ontmoedigen die meening en de daaruit voortvloeiende handelwijze, hoe verkeerd ze in ons oog ook zijn, zijn het gevolg van opvoeding, gewoonte en overtuiging, en daarvan neemt de mensch, elk keere hierbij in tot zichzelf, zoo maar geen klak keloos afscheid. Men scheidt zoo noode van datgene, waarmede men is opgegroeid. De ooievaar blijft de gelukaanbrenger, al veroorzaakt hij, bij weinig of geen nut, groote schadede uil, de verdelger van de muizeD, als zoodanig een der nut tigste vogels, blijft een bode des ongeluks, en 't varken, hoezeer het ook de zindelijkheid bemint, is vuil. Dat de mensch het varken dwingt om vuil te zijn wordt doorgaans vergeten. Nauwelijks heeft het de zuigelingsperiode achter den rug, of het krijgt zijne woning op een mestvaalt zoekt bet in den zomer verfrisschiDg in een bad, het kan die vinden in een lager gedeelte van den mestput, waar de aal is saamgeloopen, of in een modderbad bet vindt daar de koelte, die het zoekt, maar ook de oorzaken van allerlei ziektendie het gevolg kunnen zijn van 't sluiten van de poriën der huid door onreinheid. Wil een varken goed ontwikkelen en gezond blijven, dan dient het beschermd te worden tegen te groote hitte, zoowel als tegen te hevige koude de stallen dienen daarom opgetrokken te worden van steen, ge dekt met dikke rieten daken en voorzien van tocht gaten, waardoor de bedorven lucht zich verwijderen kan. Deze gaten moeten echter kunnen gesloten worden geen dier, dat meer van de koude lijdt, dan het varken die gemiddelde temperatuur dient in den winter 40° C. te zijn. De vloeren van een varkenshok moeten gemetseld worden van drie lagen steen, twee in de aalk of in bastaardtras, de bovenste in cement, zoodat er van loswroeten of losweeken geen sprake kan zijn. Het midden van het vierkante hok moet het hoogst liggen, zoodat het hok naar de vier zijden kan af wateren de vloeibare uitwerpsels loopen dan dadelijk naar den benedenkantzijn de vier zijden met eene helling naar éen punt toe gootvormig ingericht, dan kunnen de vloeibare meststofbn onmiddellijk uit het hok verwijderd worden. Eene helling van 2 a 3 c. M. per M. is voldoende. Ook de vaste uitwerpsels dienen, zoo niet iederen dag, dan toch om den anderen dag uit het hok ver wijderd te worden. Eene andere vraag doet zich hier voor. Waaruit moet het leger van 't varken bestaan Stroo verdient m. i. uit een oogpuat van zindelijk heid altijd afkeuring, omdat het gepaard gaat met een samenhouden van de vloeibare en vaste meststoffen en dus het varken doet opgroeien in een atmosfeer van verrotting. 't Varken schijnt zelf op zoo'n ligplaats niet gesteld te zijn, want zoo lang als maar immer mogelijk is, zal het te midden van al de vuilnis, waarin het ge doemd is te leven, eene schoone ligplaats houden, zijne behoeften verrichten in een afgelegen deel van 't hok en eerst, door den nood gedrongen, zijn salon bevuilen. Een ligplaats van zand of turfmul schijnt mij de ver- kieslijkste toe, vooral daar, waar men de varkens meer in 't groot aanfokt en ze dus met twee, drie en meer in een hok opsluit. Het aank weeken met twee of meer in een hok verdient m. i. alle aanbevelingde saamgekweekte varkens zijn opgewekter, eten beter en, daar zij bij elkander liggen, verwarmen zij elkander beter. Daar waar men de varkens afzonderlijk opsluit, mag in den winter het geven van stroo niet worden nage laten mits men daarbij zorgt, dat hot leger droog blijft. Beter geen leger dan een nat. Worden de varkens gezellig in een kooi gesloten, dan is het aanbevelenswaardig zulks van jongs af aan te doen. Sterft er een van zoo'n kooigezelschap, dan is het niet goed het ontbrekend nummer aau te vullen. De kennismaking en vriendschap bij varkens moet dagteekenen uit da jeugdlater komt er niet veel meer van. Een nieuw exemplaar onder drie of vier, die te zamen hunne opvoeding genoten, heeft het in den regel al te zwaar le verantwoorden. De plaats van 't varkenshok is ook niet geheel on verschillig. Kweekt men de varkens aan in 't groot, dan is het te verkiezen de hokken in een boet te vereenigen is het slechts eene bijzaak, dan kan men ze aanbrengen in den runderstal of waar dan ook, mits zij niet te koud liggen. Gawenscht is het, dat zij zoo zijn ingericht, dat men de dieren in den zomer in een weiland kan laten loopenis daarin dan nog een waterkom, waarin de dieren van tijd tot tijd kuunen baden, dan komt men de volmaaktheid zeer nabij. Maar, zegt misschien een der lezers, heel aardig om uwe varkens te strooien met turfmul en zand, maar wij hebben mest noodig, wij zouden gaarne mest maken te gelijkertijdzou uit dat oogpunt strooien met stroo en natliggan niet verkieslijk zijn Ons antwoord op deze tegenwerping kan kort zijn. Voor varke smest heeft men stroo en de uitwerpselen dier dieren. Heeft men, om den rijkdom aan humus te bevorderen, bepaald stroo noodig, welnu, vermeng dan den mest buiten de kooien met de hoeveelheden stroo, bladeren, afval van planten en onkruiden, die gij voor uw land oorbaar acht. Is de grond rijk genoeg aan humus, gebruik dan die excrementen opgelost als aal. Gij kunt het verlangde doel bereiken, zonder stroo in de kooien te brengen, terwijl de gezondheidstoestand der dieren door droge ligging aanzienlijk zal winnen. G. A. V. v. O. Overgenomen uit het jaarboekje uit gegeven door de Mij. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland.) Gemengde Berichten. Da mazelen zijn hier ter stede zoover geweken, dat nog slechts aan 5 woningen het bewuste briefje is aangeplakt. Zaterdag heeft de vrouw van een logementhouder alhier met een koopman in postpapier, die in het logement zijn intrek had genomen, de echtelijke woning verlaten met medeneming van eenig geld en hare beste kleederen, die ze vooraf bijeengepakt had. Ook een harer kinderen nam ze mede. De verlaten echt genoot reisde gisteren het paar achterna en spoorde het te Bergen-op-Zoom op, waar alle veeten werden vergeten, zoodat allen weder hier terugkeerden, waarna de koopman andermaal zijn intrek in hetzelfde loge ment nam. Kapelle. De alhier sedert verscheidene jaren bestaan hebbende zangvereeniging A. D. V. E. N. D. O. is bij gebrek aan genoegzame krachten ontbonden. Door de directie van het kolenfonds v Eendracht" te tVolfertsdijk werd jl. Donderdag het jaarverslag uitgebracht. In 7 scheepsladingen werden 40969 H.L. kachelkolen aangebracht, welke, hoe hoog ook de kolen in prijs gestegen zijn, voor slechts 63 cents per H.L., vrij aan huis, zijn kunnen afgeleverd worden. Behalve nog een tweetal partijen smeedkolen, zijn voor belang hebbenden nog 424 kilo nootjes, ad 83 cents be zorgd, benevens 2duizend kilo schaalkolen en evenveel kilo galjetten, respectievelijk tegen 4,56 en 4,43 per 400 kilo. Nadat aan ieder deelhebber zijn aandeel in de winst was uitgereikt, bleef nog een restant van 44,65%, waarvoor 405 portion, elk van een half kilo, spek, worst of reuzel, waren aangekocht en die bij uitlotiDg, aan even zooveel leden ten deel vielen. Bij de periodieke aftreding werd het bestuurslid Jan Op 't Hof eenstemmig herkozen, en, ter vervanging *an wijlen Jan Goetheer Pz., Cornelis Slabbekoorn als zoodanig gekozen. Schore. Vrijdag 11. werd alhier de jaarvergadering gehouden van het zoogenaamde musschengilde, waartoe 42 leden waren opgekomen. Uit het verslag bleek dat in '89 door de leden ongeveer een 2000tal musschen waren opgebracht, natuurlijk met inbegrip van eksters, duiven, kraaien en hunne eiers. De premie van 2,44 werd toegewezen aan Tb. Boddingius alhier, als heb bende deze boven zijn verplichte opbrengst, de meeste tausschen ingeleverd. Heinkenszand. Zaterdag jl. werd door de leden van het musschengilde alhier eene algemeens vergadering gehoudendoor 54 leden waren aangebracht van Fe bruari tot 25 Dec. 4976 musschen, waaronder ook begrepen zijn kraaien, eksters en duiven en hunne eieren. De eerste premie 3 voor het grootste getal ingeleverde musschen boven het verplichte aantal viel te beurt aan B. Van Damme voor 474, de tweede premie 2 aan C. Pieters voor 464 en de derde premie 4 aan J. Boonman Mz. voor 386 musschen. Wissekcrke. Een der ledeD van het hier bestaande musschengilde heeft in het afgeloopen seizoen niet minder dan zeshonderd musschen buitgemaakt. Breskcns. Zaterdag 11. had alhier een treurig ongeluk plaats. Een boerenknecht, L. genaamd, kwam met eene lading kolen van de kadebij 't aft ij Ion van een opril rolde de wagen sneller dan de paarden liepen deze, door den wagen voortgestuwd, renden eensklaps in vollen draf voort met hot noodlottig gevolg, dat L. door den schok van den wagen viel. Do wielen gingen hem over 't hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige, die vader was van een talrijk huis gezin, was onmiddellijk een lijk. De suikerfabriek der naamlooze vennootschap «Suikerfabriek BredaBergen-op-Zoom" en de suiker fabriek van de firma De Bosson, Houben, te Zeven bergen, hebben de champagne geëindigd. Is het zonde de tooverlantaarn te vertoonen Die gewichtige quaestie wordt in De Heraut behan deld. J. L. te M. vindt, dat, wanneer men de toover lantaarn gebruikt voor Bijbelsche of vaderlandsche geschiedenis, er geen kwaad in zit. Met de winter avonden kan men er toch nuttig, leerzaam en stich telijk mede bezig gehouden worden." Ook de heer Hoogenbeek vindt het zot er iets kwaads in te zien. De «tooverlantaarn" is dus voor- loopig gered. (Vad.) Ten bewijze, dat in weerwil der vele voorschriften, die in verband met de volkstelling reeds gegeven zijn, er toch menschen zijn die er niets van begrepen hebben, kan dienen, dat aan een oude vrouw in een gesticht te Zwolle, die gewoon was de Kerstdagen en Nieuw jaarsdag bij haar dochter door te brengen, door den directeur verlof geweigerd werd «omdat met de volks telling niemand mocht reizen." De meesterknecht G. Van Diggele was Zaterdag 70 jaren met de meeste trouw, ijver en eerlijkheid werkzaam geweest aan de azijnfabriek «De Ster" te Koudekerk. De grijsaard is thans 82 jaar oud. Van Diggeie werd vroeger reeds door het departement Hazerswoude—-Koudekerk der Maatschappij tot nut van 't algemeen met een zilveren medaille vereerd, wegens 40jarige werkzaamheid aan dezelfde fabriek. Thans, na 70 jaren trouwen dienst, heeft hij, op eigen verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verkregen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat aan de aldaar nog aanwezige Nederlandsche schipbreukelingen van de «Leerdam" een bedrag van 500 mark is uitge deeld, hetwelk de Vereinigte Bugsir-QeSellschaft nog te vorderen had voor het aan land brengen te Cux- haven, maar waarvan zij ten behoeve der ongeluk- kigen afstand heeft gedaan. Daardoor kreeg ieder vol wassene 4 en ieder kind 2 maik. Zij zijn thans aan boord van de «Uruguay". De te Hamburg aanwezige Nederlanders hebben openlijk in warme bewoordingen dank betuigd voor de hulp, die te Cuxhaven en Ham burg onmiddellijk en op de hartelijkste wijze aan de schipbreukelingen is verleend. Ook het Kerstfeest heeft voor de ongelukkigen, en inzonderheid voor de kin deren, veel aangenaams opgeleverd, daar er talrijke giften voor hen waren ingekomen. Te Nieuwediep is een der booten van het ge zonken stoomschip Leerdam aangedreven. Op de Ooatenrijksche stoomboot B Kemény geladen met graan, te VJissingen na de vermelde aan varing binnengekomen, is beslag gelegd door de reederij der gezonken Oermaniatot een bedrag van fï. 200.000, voor welk bedrag eerst cautie moet worden gesteld, eer de boot kan vertrekken. (Vad.) Te Delft doen zich in de laatste dagen ook vele gevallen van influenza voor. Er zijn slechts weinige gemeenten in ons land wier financiëele omstandigheden zoo gunstig zijn als die der gemeente S i 11 a r d. In de gemeentebas al daar liggen geruimen tijd 40,000 renteloos, die eerst thans, na eene aanschrijving van Gedeputeerde Staten, voor een gedeelte in Nederlandsche staatspa pieren zullen worden belegd. De bladen geven allerlei raad om ratten te ver delgen. Vergift, vallen, machines, zout op de staart, alles wordt aanbevolen. Een van de aangegeven vallen is het volgende. Men vuile een vat half vol met water en plaatse daarin eene verhevenheid, die even boven het nat uitsteekt. Vervolgens binde men een vel papier over het vat en geve daarin eene kruissnede. Eindelijk hange men daarboven eenig aas en geve den ratten de gelegenheid om op het vat te kunnen klimmen. Zoodra een hunner op het papier loopt, valt hij door de kruissnede in het water, vindt daarin de verheven heid en gaat er op zitten, zonder verder weg te kunnen, daar het papier zich boven hem gesloten heeft. Da volgende rat, die naar beneden valt, vindt geen droog plekje om op te zitten en tracht den eersten te ver jagen. Het piepen van die twee brengt al de ratten, die het hooren kunnen, naderbij om te zien wat er te doen is, en allen vinden hun graf in het water. Hieruit leert men de duivelsche slimheid van den mensch en »La Lutte pour la vie" onder de ratten. D.) Terwijl Zondagavond te Winterswijk een stoelen maker met zijne familie rustig en gezellig bijeenzat stortte plotseling het dak van hun bouwvallig huisje in, tengevolge waarvan ook eene zij- en de achtermuur bezweken. Gelukkig bleef de keuken, waarin de be woners vertoefden, gespaard en kon ook hun eenig bezit, eene koe, nit de puinhoopen in veiligheid worden gebracht. Te Aci Reale, eene zeehaven op Sicilië, en in de omliggende dorpen is Woensdagochtend eene aard beving gevoeld, waardoor verscheidene huizen zijn inge stort en eenige personen onder de puinhoopen bedolven zijn geraakt. In een school te Detroit, Michigan (Vereenigde Staten), was een kinderkoor bezig met het repeteeren van een Kerst-cantate, toen het neteldoeksche kleedje van een der meisjes vlam vatte, en in de daardoor ontstane verwarring geraakten de kleederen van nog twaalf anderen in brand. Twee der kinderen zijn reeds overleden en verscheidene anderen zullen ook wel be zwijken aan hunne wonden. Een eigenaardig spoorwegongeluk had Maandag avond op de Andover-lijn in Massachussets plaats. Een sneltrein liep op het eene, een goederentrein, welke laatste een wagen met balken medevoerde, op het andere spoor. Deze wagen was onbegrijpelijker wijze zoo slecht geladen, dat enkele balken buiten de voor den trein bestemde rnimte uitstaken, zoodat, toen de sneltrein er voorbij snorde, al de raampjes ingedrukt werden en het glas in duizend stukken door de rijtuigen vloog. Twintig personen werden daardoor ernstig aan gelaat of hals verwond en éen reiziger zelfs gedood. Johann Strauss wil in den wals een hervorming brengen. Hij is van oordeel dat het tegenwoordige geslacht niet sterk genoeg is voor den snellen Weener dans en dat een langzamer tempo noodig is. Daarom wil hij een Menuet-wals invoeren, een 34 maat, be staande uit drie deelen, die alle met een Andantino grazioso beginnen en later in een werkelijken wals overgaan. De dames kunnen dan in het langzame ge deelte met hun cavaliers desnoods al dansend praten en voor het snelle gedeelte andere cavaliers kiezen. Da algemeen geachte maire van Pontoise, Billoin, stierf dezer dagen. De lijkdienst in de kerk was reeds bepaald, toen, op het laatste oogenblik, de pastoor de kerk weigerde op grond dat Billoin vrijmetselaar was geweest. Er was geen tijd de familie en kennissen hiervan bericht te geven, zoodat er een groote op schudding ontstond in het stadje5000 menschen volgden het lijk naar de begraafplaats. Een Oostelijk tijdgenoot begint zijn inleidings artikel met de woorden «Hef Burgemeester van Kim- berley". Ergens in Kansas heeft men een vrouwelijke Burgemeester, maar Kimberley is de eerste ons bekende plek waar er een is die tot geen der beide seksen be hoort. (De Pers.) De ex-keizerin van Brazilië is Zaterdagnamiddag overleden. Donna Theresia Christina Maria, dochter van Frans I, koning der beide Siciliën, werd op 44 Maart 4822 geboren en huwde in 4843 met dom Pedro. De vorige week vierde de postzegel in Engeland zijn gouden jubilé. 26 Dec. 4839 werd het besluit tot invoering in Engeland geteekend. Te Tulle (Frankrijk) verliet dezer dagen een varken zijn hok, klom eene trap op en verslond het hoofdje van een kind van tien maanden, dat de moeder een oogenblik alleen in de wieg gelaten had.

Goessche Courant | 1889 | | pagina 2