bovendien ontbrak het aan proviand voor zooveel per sonen, doch de gezagvoerder van de Emma voorzag daarin gelukk'g door van de lading te gebruiken. De bemanning van het Engelsche stoomschip bestond mee- rendeels uit Hindoes, van welke twee, die als stokers dienst deden, volgeüs zeggen, zouden verdronken zijn. De Leerdam had o. a. aan boord eenig Noord- Hollandsch slamboekvee en eenige paarden, bestemd voor Buenos-Ayres, fraaie exemplaren, die natuurlijk den dood in de golven hebben gevonden. Tot de lading behoorden ongeveer 800 ton spoorwegrails en ongeveer 4000 ton stukgoed. Uit Ferwerderadeel bevonden zich op het stoomschip ook ongeveer 50 personen, die, om lotsverbetering te zoeken, op reis waren naar de Argentijnsche republiek. De bemanningen en passagiers zijn per extra-trein van Cuxhaven, alwaar ze Woensdagavond zijn geland, naar Hamburg vertrokken. Zaterdagavond vertrok de bemanning met het stoom schip Stoomvaart van daar naar Rotterdam. De meeste kajuitspassagiers zijn Vrijdag naar Neder land vertrokken, met het voornemen de reis per Schie dam op 15 Januari weder te aanvaarden. De landverhuizers gaan vermoedelijk verder per stoomschip Dresden van Bremen, of per stoomschip Uruguay van Hamburg. Nauwelijks is men van den schrik over het lot van de Leerdam eenigszins bekomen of nieuwe rampen worden gemeld: De Prins Willem 1 van den Ken. West-Indischen maildienst is op de terugreis van Pa ramaribo, na te Havre bijna de geheele ladiog gelost te hebben, in het Kanaal op weg naar Amsterdam, door een nog onbekend zeilschip aangevaren en ten ge volge daarvan gezonken. De geheele bemanning, sterk 36 man en 5 passagiers (twee militairen, die te Pa ramaribo aan boord kwamen en 3 personen, die te Havre embarkeerden) werd gered en deels te Boulogne en deels te Treport aan wal gebracht. Te Havre had de Prins Willem 1 nagenoeg hare lading (cacao en suiker) gelost. Het stoomschip, gezagvoerder H. N. Prins, had een inhoud van 4230 ton, was gebouwd op de fabriek- Van der Made, en kwam in 4883 in de vaart. Het is verzekerd voor 3 ton, waarvan 25,000 voor eigen risico, het verdere deels in Engeland, deels te Am sterdam. Onder de voor Amsterdam bestemde lading was een voorraad goederen bestemd voor een bazaar te 's-Hage tan voordeele der Hernhutters. De Ned. Ameiikaansche Stoomvaart-maatschappij heeft aan den Kon. West-Ind. Maildienst aangeboden, de schipbreukelingen, te Boulogne aangebracht, her waarts te vervoeren nut het stoomschip Schiedam, dat te Boulogne ligt en Zondag naar Rotterdam ver trekken zou. De aan boord van de gezonken Prins Willem 1 aanwezige postzer.dingen van Paramaiibo aan het post kantoor Amsterdam zijn gered kunnen worden, en rijn, hoewel doornat, via Havre in Nederland aan gekomen. Zaterdagnacht heeft nabij de reede van Vlissingen eene aanvaring plaats gehad tusschen het Oostenrijksche s.s. Kemmeny van Fiume naar Antwerpen en het Duitsche s.s. Germania van Antwerpen naar Hamburg bestemd. De Germania is gezonken, de Kemmeny is zwaar lek te Vlissingen in het dok gebracht. De equipage van de Germania heeft zich met eigen boot gered. B idi stoomschepen werden geloodst door Belgische binnenloodsen. Daar de Germania in het vaarwater gevaarlijk voor de scheepvaart gezonken ligt, is tot aanduiding daar ter plaatse een loodskotter gelegd, voerende bij dag eene witte vlag en bij nacht twee horizontale witte lichten. Bezuiden Egmond is Vrijdag het Engelsche stoom schip Earl of Durham, met steenkolen voor Amster dam, gestrand. Het volk werd met de reddingboot gered. Sleepbooten verleenen assistentie, hoewel er weinig kans is het schip af te brengen. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat een groote Engelsche stoomboot, de Newhammet 5200 balen katoei van Savannah naar Bremen bestemd, Donderdag nacht, tengevolge van den dikken mist, in de Texelsche gronden op de Pannekoek gestrand is. Het schip is spoedig na de stranding zwaar lek gestooten, waar door de kans op vlotbrengen zeör gering is geworden het is door de equipage verlaten, die behouden te Nieuwediep w°rd aangebracht. Men is reeds begonnen de lading katoen te lossen. Volgens nader bericht zinkt het stoomschip Newham in het zand weg en sloegen de zeeën reeds over het dek. Gemengde Berichten. Kruiningeu. Ia de verloopen week zijn vele kin deren in deze gemeente ongesteld geworden zoo miste éen onderwijzer niet minder dan 48 zijner leerlingen. Da ziekte openbaart zich gewoonlijk door vrij hevige koorts, gepaard met hoofd- en keelpijn. De mazelen, die tot hed n slechts in éan gezin heerschten, komt-n thans in een drietal gezinnen voor. Den 20 December was het de dag der sluiting van het inleveren van musschen enz. door de leden van het musschengiida te Borsele Van 1 Januiri tot genoeml tijdstip werden door de 33 leden ingelriviri 1035 musschen, 4628 musch- eiars en 211 m)llen benevens eenige kraaien, eksters en duiven. De toestand van Lucia Van Loon te B.-o.-Zoom was Vrijdag vrij gunstig. De hoop op haar herstel is volgeDS bet N. db Advbl. niet uitgesloten. Vrijdagavond is brand ontstaan in de deken- fabriek der firma J C. Zaalberg en Zoon te Leiden. De stoomspinnerij is geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk en vele werklieden zullen dezen winter zonder werk geraken. Uit Luikgestel bij Eindhoven wordt van een gruwelijker) moord melding gemaakt. De maréchaussée te Bergeik werd Woensdagmorgen in kennis gesteld door De K., dat zijn meisje A. C. Van dei B-rg, ui 27 jaar, sedert Zondag 45 Dec. spoorloos was verdwenen en verzocht een onderzoek in te stellen. De K. deelde tevens mede, dat haar oom hem had gezegd, dat hij zijn nicht met twee onbe kenden had medegegeven naar Antwerpen, om aldaar in een klooster te dienen. Nadat de maréchaus^ée op vermoeden den oom W. S. en diens vrouw geruimen tijd in verhoor hal ge nomen, bekende S. zijDe nicht geworgd en in de schuur onder het stroo verstopt te hebben. Aanleiding tot deze verschrikkelijke daad schijnt te zijn geweest, dat het meisje zich binnen korten tijd in het huwelijk zoude begeven, waartegen haar oom was, om reien hij dan het geld, dat hij als voogl van haar in bewaring had, moest uitkeeren. De moordenaar is naar 's-Hertogenbosch overgebracht en in het huis van arrest opgenomen. De Avondpost verneemt, dat door de Nederland- sche Rijnspoorwegmij. nieuwe locomotieven van kolossale afmeting zijn aangeschaft, die dezer dagen werden in ge bruik genomen en die van zulk een kracht zijn, dat men met den aanstaanden zomerdienst bijvoorbeeld het traject Den HaagEmmerik per sneltrein in een half uur minder hoopt af te leggen dan tegenwoordig. De afstand AmsterdamUtrecht zal met deze machines binnen het half uur worden afgelegd. De 4 e luit. baron T. L. Quarles de Quarles, dienstdoende bij den staf der genie te IJmuiden, Dins dagavond in de duisternis de sluizen aan het Noord zeekanaal te IJmuiden willende overgaaD, is, waar schijnlijk tengevolge van eene struikeling, naar beneden gestort en zoodanig tusschen de vloedsluizen bekneld geraakt, dat een zijner beenen hoog in de dij verbrijzeld werd. Zijn toestand is naar omstandigheden bevredigend en er bestaat hoop dat hij zal herstellen, ofschoon het vooralsnog niet is te zeggen, of hij alsdan het gewone gebruik van zijn been zal terug erlangen. De heer S. Boorsma, hoofdonderwijzer te Renkum, die als ouderling der Ned. Geref. kerk ook belast is met onderwijs aan catechisanten, heeft van dezen als blijk van waardeering een varken van ongeveer 280 k g. ontvangen, dat door hem met dank aanvaard is. Het laatste nummer van de Natuur meldt dat kakkerlakken den geur van naphtaline niet kunnen verdragen. Wil men dus dit ongedierte uit kisten, koffers en kasten verwijderd houden, dan behoeft men slechts een stukje naphtaline er in te leggen. In het hospitaal te Amsterdam worden dagelijks militairen opgenomen, lijdende aan een hevige verkoud heid vergezeld van verschijnselen der griep. Van de 275 bedden in het hospitaal zijn nog slechts een twintigtal op dit oogenblik onbezet. Zelden was het aantal verpleegden zóó grootdaaronder zijn 50 lijders aan zware verkoudheid. Het garnizoen is sterk ruim 2000 man met inbegrip van het personeel der marine en de jongens van het opleidingsschip. Niet minder dan 40 militairen werden Zaterdag in het hospitaal opgenomen. Het is nu uitgemaakt, dat de in kazerne heerschende ongesteldheid werkelijk de griep is. In het marine-hospitaal te Ilellevoetsluis werden Vrijdag 42 bootmanslee'lingun van het instructieschip »Nautilus", lijdende aan griep, verpleegd, terwijl ruim 20 in de ziekenboeg aan boord zijn opg<nomen. Inde artillerie-kazerne aldaar heerscht eveneens de gibp en minstens een derde d-el der schoolgaande kinderen bedoekt om die ziekte de school niet. De koortsen, die er meer en meer ook onder de burgers heerschen, zijn blijkens de ervaring wel be smettelijk, doch vallen niet in de termen van de wet op de besmettelijke ziekten. Ia den nacht van Dinsdag en Woensdag 47 op 48 dezer zijn de gebroeders Dhaene, landbouwers te Zuijenkerke nabij Blankenberg, in hunne woning ver moord. Zij werden in hunne woning gevonden, liggende met afgesneden hals, terwijl blijkbaar diefstal het doel is geweest van deze misdaad. In den namiddag van 18 dezer is onder de gemeente Knocke gezien een nogal groot persoon met zwarten baard, gekleed in jas, met bruinen hoed op en dragende een pakje onder den arm, gaande in de richting naar Nederland. De officier van Justitie te Middelburg ver zoekt inlichting omtrent dien persoon. De Duitsche schouwburg te Perth is Vrijdagmidd g te halfvier in brand geraakt eu ia een uur tijds geheel vernield. Er kon niets gered worden. De brandweer kon er ondanks de grootste inspanning niet in slagen het overslaan der vlammen naar enkele in de onmid dellijke nabijheid staande huizen te beletten Persoon lijke ongelukken zijn er niet te betreuren, een brand weerman werd alleen licht gekwetst. Da postbode had Woensdag in een huis in Hatton-garden te Londen een aangeteek^nden brief te bezorgen. Hij moest op d tweede verdieping zijn toodra hij echter daar gekomen was en aan de deur tikte, werd h'.j door twee of dr ie personen aangegrepen, die hem sloegen tot hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer tot bezinning kwam, was hij alleen in eene kamer waarvan de deur gesloten was, en de zak met aangeteekende brieven, die hij bij zich had gehad, was verdwenen. Hij wist de deur open te breken en ijlde naar de politie. Maar de dieven hadden intus- schen eenige uren op hem vooruit. Hoe groot de waarde der gestolen brieven is, kan natuurlijk nog Diet opgegeven worden men vermoedt, dat er o. a. in n der pakketten juweelen waren, ter waarde van 7000 a 8000 p. st. Het postbestuur zegt, dat de gestolen waarde een som van 20,000 p. st. vertegenwoordigt. De grijze Harriet Beecher-Stowe is, zegt men, krankzinnig geworden. Men vond haar dezer dsgen in een der straten van Hartford (Connecticut), psalmen zingend voor een bende straatjongens. Sedert dien wordt zij bewaakt. De Fransche sterrekundigen hebben een zeer merkwaardige waarneming gedaan van 4 October tot 41 December dus 68 dagen achtereen werd geen enkele vlek op de schijf der zon gezien. Eerst op den 42en dezer maand werd nabij den westelijken rand weder een kleine vlek waargenomen, doch deze is sedert weder verdwenen en de dagvorstin is opnieuw zonder vlek. Dit is een zeer zeldzaam verschijnsel. Laatste en telegraphlsche berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Rij de be- grooting voor Suriname verklaarde de Minister over het p'an en de statuten tot oprichting eener Maat schappij van landbouw en handel in Suriname den Gouverneur te hebben gehoord en diens antwoord te zullen overwegen. Verscheidene amendementen tot vermindering zijn aangenomen. Hedenavond voortzetting. Amsterdam. De 70ste verjaardag van ds. Ten Kate is, door ongesteldheid, slechts in beperkten kring ge vierd. De Koning benoemde hem tot Commandeur van de Eikenkroonde KoniDgin zond Haar portret en dat van de Prinses, terwijl in het album bij het Apollobeeld de Koning en de Koningin hadden ge- teekend. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de op Zaterdag jl. in het Raadhuis alhier gehouden aanbesteding van gemeentewerken en leyeran- tiën voor 4890, waren minste inschrijvers en zijn gegund4o. het timmerwerk en de levering van touwwerk aan W. J. Van de Weert 8c Zonen voor 8 pet.2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouw- werk aan M. Buitendijk voor 5 pet.3o. het lei- dekkers-, food-, zink- en pompmakerswerk aan Th. A. v. d. Heil voor 40 pet.4o. het smids-, kachel en slotenmakerswerk bij loting aan J. W. v. d. Weert voor 42 pet.5o. het schilderbehang- en glazen- n.akerswerk aan C. Den Hollander voor 7 pet., alles beneden tarief; 6o. het stofj'eerderswerk aan M. D. Ramondt tegen tarief; 7o. het aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk aan A. Foudraine voor 4 pet. boven tarief8o. de levering van grint en grintzand aan A. Van der Klooster voor 4 pet. boven tarief; 9o. de leveriDg van borstel- en mandenwerk aan J. Kooman bij loting voor 40 pet. beneden tarief. Borsele. Vrijdag werd door het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk Borsele alhier aanbesteed het maken van werken tot verbetering der havennollen te Borsele, bestaande in het opruimen der bestaande versleten steenkisten met bijkomende werken, waaronder 475 M\ Vilvoordsche steenglooiing, een en ander geraamd op f 4400. Daarvoor was ingeschreven doorJ. Jansen te Ter- Neuzen voor 4470; A. J. De Muijnck te Borsele voor 4371,74 M. v. d. Hoek te Ter-Neuzen voor 4356; J. De Vriend te Nieuwdorp voor 4339; M. D. Da Putter to Ter-Neuzen voor 4307A. Foudraine te Goos voor 4278; P. Dronkers te Kapelle voor 4250; J C. d. E. v. d. Brink te Krab- bendijke voor 4248; P. A. v. d. Velde te Tir- Neuzen voor 4212; P. J. Visser Pt. te Hansweerd voor ƒ4198 en C. De Wilde Az. te Kattend ijke voor 4473. Oader nadere go dkeuring is het werk aan laatst- gemelde g'gund. Door de afleiding Noord-Beveland der »Maat- schappij ven Landbouw" is aanbesteed de levering van 461800 kilogrammen superphosphaat. Ingeschreven werd door de heeron J. Kostense te Kruiningen voor 4 47, Mulock Houwer te Zieriksee voor 4,23, Salomonson te Rotterdam voor 4,14 en A. Van Damme te Wissekerke voor 3,73%. Aan den minstfn inschrijver werd de levering gegund. Correspondentie. Aan een bewoner van de Kreukelmarkt. Aangezien wij niet weten waarop uw stuk doelt kunnen wij n e tot plaatsing daarvan overgaaD, al vorens eene mondelinge toelichting daaromtrent van U te hebben ontvangen. Aan Chr. Eoornick te s-Heerenhoek Voor uw stuk was heden geen plaats. Verkoopingen en Verpachtingen. Datnm. Plaati. Voorwerpen. Information. 27 Dec., Nieuwdorp, woonhuis, schuur, De Ronde Brosser. 27 Ierseke, huizen, Prins. 28 f Borsele, boomeu, Pilaar. 28 - Krabbendijke, meubilaire goederen, Mulock Houwer. 30 's Heerenhoek, woonhuis, schuur, P. Overman. 1890. 7 Jan., Goes, pakhuis, woonhuizen en erf, Mulock Houwer. 8 Wolfeitsdijk, broodbakkery, Mulock Houwer. 8 Wemeldiuge, vrachtrijdersinspan. Gallis Merens. 9 i 's-Heer Arendskerke, boomen, Mulock Houwer. 15 Goes, vendutie, Ilollmann. Wemeldioge, hofstede en verp land, Pilaar. 26/27 Febr., Borsele, inspan, V. d Kloes. 26 Febr., Kamperland, inspan, Roelof. 27 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 27 Wolfertsdyk, inspan, Pel le. 28 Zuid-Kraaijert, inspan. Pilaar. 28 Kruiningen, iuspan, Prins. 3 Maart, Kapelle, inspan, Mulock Houwer. 5 Kattendijke, inspan, Pelle. 5 lleinkenszand, iuspan, De Ronde Bresser. 6 's-Heerenhoek, inspan, De Ronde Bresser. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 27 Dec. Middelburg, ouderhond kanaal door Zuid- Beveland in 1890, 1891 en 1892, Rijksingenieurs. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. voorm. Nam. voorm. Nam. 24 December. 4.10 4 35 10.40 11.5 25 51 5.26 11.31 11.56 26 5.51 6 17 0.21 27 6.42 7.9 0.47 1.12 28 v 7.36 83 1.39 2.6 29 8.31 8 59 2.33 3.1 30 i 9.30 10.2 3.29 4.— Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente alhier wen- schen even als vorige jaren op Donderdag 26 December a. r., zijnde den 2dem Kerstdag, na afloop der Gods dienstoefeningen, eene buitengewone KERST- of SLEE-COLLECTE aan de huizen der inge zetenen te houden. Zooals bekend, wordt de opbrengst daarvan besteed om aan hunne armen eenigszins te gemoet te komen door uitdeeling van katoen, dekens, rokken, schorten enz. De bekende liefdadigheid hunner stadgenooten doet hen de hoop koesteren daartoe weder door hunne gaven te worden in staat gesteld, waarvoor zij zich beleefdelijk houden aanbevolen. Ook gedragen kleeding stukken zullen dankbaar worden aanvaard. Goes, den 23 December 4889. Namens Diakenen voornoemd, M. D. DEKKER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand Goes van 20 tot 23 Dec. 4889. Overleden: 47, te Renen: Lijntje Susanna, 2 m., d. v. Cornells Van de Klooster en Lauwerina Kriekaard 20, Hubregt Vos, 78 j., weduwnaar van Jannetje Huberta Verwest; 22, Maria Adriana, 5 j., d. v. Pieter Koets en Aaltje Van der Gus23, Neeltje Van Waarde, 86 j., weduwe van Adriaan Sandee. Marktberichten. ROTTERDAM, 23 Dec. 1889. Voor Vlas op het land was de stemming ver deeld. In beste en geringe soorten is een en ander verkocht. Ter markt waren 40564 steen blauw en 3770 steen wit van veelal inferieure qialiteit, die langzaam gedeeltelijk tot ilauw vorige prijzen werd vei kocht. De kooplust was echter verre vau algemeen. Aardappelen: Zeenwsche 1,75 a /2, Flak- keesche f 2 a 2,50. Granen: Buitenlandsche onver anderd M e e 1 vast. TARWEf 5,25 a f 7,40 WINTERGERST- 4,50 - 5,60 ZOMERGERST- 3,50 - 4 75 ROGGE- 4 25 i - 5,60 HAVER- 2,— - 4,— PAARDENBOONEN 5,25 - 5,80 DUIVENBOONEN- 6,50 - 7,25 BRUINE BOONEN- 7,25 - 9,25 WITTE BOONEN- 7,50 e - 9.25 BLAUWE ERWTEN 7,— - 8,25 MESTINGERWTEN 5,50 - 6,25 KANARIEZAAD- 5,75 - 7,25 ^drverterrtieri. Heden overleed zacht en kalm in haren Heer en Heiland, na een kortstondig lijden, onze geliefde moeder en grootmoeder TANNETJE ZWEMER, wed. J. Karelse, in den ouderdom van ruim 84 jaar. Mede namens de verdere familie: C. KARELSE. C. KARELSE—Schipper. A. WILLEBOER W. WILLEBOER—Karelse. J. DE RIDDER. D. A. DE RIDDERKarelse. Goes, 20 December 4889. Eenige en algemeenc kennisgeving. Heden overleed te Zierikzeein den ouderdom van 59 jaren, onze geliefde moe der en bebuwdmoeder, mejufl' ouw LEVINA FRANKEN, geb. Van Meurs. L. FRANKEN. N. S. FRANKENDe Bruijne. Goes, 23 December 4889. Eenige V Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen oprechten dank aan allen die bewijzen van belangstelling hebben ge geven bij het overlijden van hunnen gelief den veder, behuwd- en grootvader JAKOB TIMMERMAN, en in het bijzonder aan den Weled. heer mr. J. C. R. Van der Bilt en den Weleerw. heer ds. Giltaij, die aan het graf een woord van troost en herinne ring hebben gesproken. Mede namens de kleinkinderen MARC. TIMMERMAN. C. TIMMERMAN. JAb. TIMMERMAN. MARs. VAN 't HOF—Timmerman. MARs. BEAUFORT—Timmerman. lleinkenszand, 23 Dec. 4889. De schuldeischers in het fail lissement van Marinus Bartelse, koopman, wonende te Goesworden opge roepen om de REKENING en VERANT WOORDING in dat faillissement aan te hooren, die door den Curator zal worden afgelegd in het Gerechtsgebouw te Middel burg, op Zaterdag 28 December 1889, des morgens te kwart vóór elf uren. De Curator, D. VAN DER VLIET. Het gebruikelijke bedelen om kerstkoren, oudej aar-zingen en nieuwjaarwenschen wordt ook in deze ge meente VERBODEN. Wij bevelen onzen mede-ingezetenen, als in 't algemeen belang, aan, hunne kerst- of nieuwjaarsgift uit te reiken aan de Com missie voor de Nieuwjaarsbedeeling. Hoedekenskerke, 48 December 4889. De Burgemeester van Hoedekenskerke, J. WELLEMAN.

Goessche Courant | 1889 | | pagina 2