1889. N°. 152. Dinsdag 24 December. 76s,e jaargang. NATIONALE MILITIE SECRETARIE SCHOOLBEZOEK. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bijdeheeren NIJGH VAN DÏTMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceat. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uithoofde van het KERSTFEEST zal aanstaanden Woensdag geen no. van dit blad verschijnen. Nieuwjaarswenschen worden tegen den gewonen prijs van 35 ets. opgenomen in het no., dat Woensdag 1 Januari 1890 verschijnt. Inzending wordt ver zocht uiterlijk tot Dinsdagnamiddag 31 December des avonds te 6 uren. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Woes, op VRIJDAG den 27 DECEMBER 1889, des namiddags te 2% uren. Goes, den 23 December 1889. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Tweede suppletoir kohier van den H. O. voor 1880. V. Idem van de belasting op de honden. VI. Reclame tan Y. Wierda tegen zijnen aanslag in den H. O. VII. Verzoek van dr. J. Kooman Az. om eervol ont slag als gemeente-geneeskundige. VIII. Vernieuwing van Commissiën en besturen van gemeente-instellingen. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt, dat zicb io de maand Januari vau 1890 voor den dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1871 en zij, die na het intreden van bun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden le vsn een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten of wiens voogd bniten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat da inschrijving alhier plaats heeft: op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 21 December 1889. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De 8ecretaris, HARTMAN. Op WOENSDAG den 25 en DONDERDAG den 26 December a. s. zal de der gemeente alleen geopend zijn des voormiddags van elf tot twaali uren, voor aangiften in zake den Burgerlijken Stand. Goes, den 21 December 1889. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, HARTMAN. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning geneeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hnnne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-schoolgaanden zijn gebracht, of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten Goes, den 21 December 1889. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Diakenen der Hervormde Gemeente znllen op den tweeden Kerstdag, zijnde DONDERDAG den 26 dezer, na het eindigen der voormiddag godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamde KERST-COLLECTE houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 21 December 18S9. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 December 1889. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie zal gesloten worden op Dinsdag 31 December a. e. De sluiting der jacht op houtsnippen zal nader worden vastgesteld. Te Ellewondsdijk werd Vrijdag een proef genomen met den gedeeltelijk gelegden telegraafkabel van het Fort tot op een afstand van ongeveer 1000 Mwelke nitstekend heeft voldaan. Bij kon. be8l. van 19 December is benoemd: tot adjunct-controleur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Rozendaal P. C. v. d. Vliet, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te '«-Gravenpolder c. a. Wemeldinge. Vrijdagavond gaf de gymnastiekver- eeniging Willen is kunnen" alhier eene soirée, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond, o. a. ook door een drietal leden der vereenigiDg »Hercules" te Goes. Achtereenvolgens werden uitgevoerdmareeh- oefeningenoefeningen aan het zwevend rekorde oefeningen op de plaats en school- en keuroefeningen aan de liggende ladder, terwijl een tooneelstukje •De nieuwe heer van het dorp en een tableau-vivant Vrij geloot" den avond besloten. Orer het algemsen werd er goed gewerkt en vooral de oefeningen aan de werktuigen leverden het bewijs, dat de vereeniging over uitnemende krachten te be schikken heeft. Het blijspel bracht de lachspieren der opgekomenen niet weinig in bewegiDg, terwijl het tableau om zijne groepeering den ontwerper alle eer aandoet. Aan het einde der soiré-a bracht de voorzitter van Hercules," de heer W. Kosten, dank aan de znster- vereeniging »W. I. K." voor den genotvollen avond en uitte den wensch, dat ook deze soirée ertoe mocht bijdragen, dat de gymnastiek meer en meer eene volkszaak wordt. De voorzitter van »W. I. K de heer K. De Visser, dankte den heer Kosten voor zijne welwillende woor den en het publiek voor zijne trouwe opkomst. Directeuren der Ned. Maatschappij ter bevorde" Ting van nijverheid hebben mededeeliDg gedaan van een voorstel van het departement Groningen, om een adres aan de volksvertegenwoordiging en hooge regee ring te richten, houdende bezwaren tegen het heffen van invoerrechten op granen. Directeuren praeadviseeren dat voorstel aan te nemen, en noodigen de departementen nit over dit voorstel te stemmen, en van hun gevoelen te doen blijken vóór 15 Januari 1890. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie samengesteld, om hem voor te lichten ter zake van maatregelen in verband met de uitvoe ring van de nieuwe wet op het lager onderwijs. Die commissie zou reeds Zaterdag jl. bijeenkomen. Het hoofdbestuur van den »0 r a n j e b o n d" heeft een biljet verspreid, waarin alle Nederlanders die hno vaderland, doch ook zich zeiven en hunne medeburgers liefhebben", worden opgewekt, zich aan te sluiten bij dezen Bond, wiens eenig streven is om, wars van alle partijzucht, het ons door een vreemden overheerscher opgelegde slavenjuk af te werpen." Dat slavenjuk is, in de oogen der bestuurders van dezen Bond, de militieplicbtde Bond stelt zich daarom ten doel: lo. de geleidelijke afschaffiag der conscriptie door wettige middelen voor te bereiden 2o. de zedelijke en stoffelijke lotsverbetering van Neerlands zonen in gewapenden dienst. Het blijkt uit deze circulaire, dat te Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven afdeelingen van den Bond gevestigd zijn. De dichter J. J. L. ten Kate te Amsterdam viert heden lijn 70sten verjaardag. Eigen Haard be vat zijn welgelijkend portret met levensschets, benevens dit versje, in fascimile, pas door den grijzen dichter vervaardigd Hoe velen zijn weg, die ik teer heb bemind 'k Bin eenzaam maar toch niet alléén Want daaglijk8 vertroost mij een blijvende Vrind Geduld nog een weinig l Gij zijt toch Gods kind Ik leide u naar 't Vaderhuis heen!" De heer A. De Gruijter te BUrik, die bij den Minister van Waterstaat enz. eene klacht ingediend heeft, betreffende het beffen door de postadministratie te Vonloo van 5 ets. zegelrecht voor het innen van twee verschillende postquitanties ieder groot f 6,24 en ƒ4,18, heeft van den Minister eene afwij lende be schikking ontvangen. De Minister geeft te kennen, dat blijkens herhaalde beslissing van den Minister van Financiën, ook voor de kwijting betreffende door den postdienst ingevorderde gelden op quitantiën zegel recht verschuldigd is, indien het gezamenlijk bedrag der betaalde quitanties gelijk in het geval door adressant bedoeld f 10 te boven gaat, en voorts dat volgens art. 27 der wet van 3 Oct. 1841 Staatsbl no. 47) bij handelingen tusschen het rijk en particu lieren, zegelkosten altijd ten laste dier particulieren komen. De heer De G. kan zich met dit gevoelen van den Minister niet vereenigen, te minder omdat er in 1841 nog volstrekt niet aan de tegenwoordige zegelwet ge dacht werd. Hij is mitsdien voornemens verdere stap pen te doen om dit geschil te doen uitmaken. (N. It. Ct.) Volgens mededeeling van dr. Gill, in The Lancet mocht het gelukken bij breuk van een der voor armbeenderen (het spraakbeen), waar te ver geefs verschillende andere genezingsmethoden waren aaDgewend, genezing te verkrijgen door het inltggen van stukjes konijnenbeen tusschen de breukstukken. Deze beenstukken werden uit het dijbeen van een zes weken oud, gezond konijn geBomen, en tusschen de beide blootgelegde beeneinden ingelegd. De operatie had dit jaar in Maart plaats bij een 20jarigen man, die reeds sinds Februari 1888 aan de beenbreak lijdende was. Op het eind van April had reeds consolidatie plaats gegrepen. In Augustus was van stoornis in de beweging van den arm zoo goed als niets meer waar te nemen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Vrijdag werd, na aan neming van eenige formaliteitswetteD, de discussie voortgezet over de begrooting van Waterstaat. Vooral de dieptelegging der sluis te IImuiden maakte het onderwerp uit der beraadslaging en eene motie werd aangenomen, waartegen de Minister zich niet verzette, strekkende om te kennen te geven, dat de slagdrempel van die sluis behoort gelegd te worden op eene diepte van minstens 10 M. onder A. P. 23 leden verklaarden zich tegen de motie, ondanks het groote nationale belang, dat door verscheidene deskundigen, in de Kamer door den heer Gildemeester, was aangetoond. Den heer Lucasse zei de Minister onderzoek van den toestand der haven te Veere toe. De heeren Van Kerkwijk en Mutsaers drongen aan op verbetering der gemeenschapswegen tusschen Noord- Brabant en Zeeland. In de zitting van Zaterdag werd eerst de Staats- spoorwegbegrooting behandeld. Naar aanleiding der door den heer Van Kerkwijk ingebrachte klachten over verdaging in den aanleg van de spoorwegen Maassluis Schiedam en Zwaluwe's Bosch, deelde de Minister van Waterstaat mede, dat de aanbesteding voor eerst genoemde lijn spoedig zou plaats hebben en de lijn in 1891 in exploitatie kan komen en dat hij spoedig de antwoorden in zake de onteigeningswetten Zwaluwe- '8 Bosch zou inzenden. Waar eerst in 1880 met het werk was begonnen, kon men niet te veel klagen over vertraging in zake den aanleg der lijn Schiedam Maassluis. De post nieuwe wachtkamer in het Beursstation te Rotterdam werd aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. De spoorwegbegrooting is daarop goedgekeurd, evenals de conclusie inzake het adres om subsidie voor de stoomtram SchoondijkeBelgische grenzen. Bij de behandeling der waterstaats-begrooting ver klaarde de Minister dat het crediet voor landbouw- proefvelden beoogt om op een aantal velden die cul tures populair te maken, dio elders gebleken zijn goed te wezen. Het toezicht erover zal worden opgedragen aan de besturen der landbouw-maatschappijen. Met betrekking tot de posterijen verklaarde de Mi nister dat de verzending van couranten en tijdschriften door postkantoren mogelijk blijven en zelfs vergemak kelijkt worden zal. Alleen vervallen de emolumenten voor de ambtenaren. Door tractementsverhooging zullen alle onbillijkheden weggenomen worden. De ontslagen postbode te Warffum wordt schadeloos gesteld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door een vrouwelijk lid van het heilsleger is het lokaal der Chr. Jongel. Ver. Wijngaardstraat alh er aangevraagd tot het houden eener Godsdienstoefenirg. De Vereeniging heeft nog geen beslissing genomen op het verzoek. Bij de Chr, Geref. gemeente te Heinkenszand zijn herkozen tot ouderling dhr. C. De Schipper en tot diaken dhr. C. Karelse, terwijl gekozen is dhr. J. Van Damme in plaats van dhr. J. Dominicus. Ter aanvulling van de vacature van kerkelijk hoog leeraar bij de gemeente-universiteit te Amsterdam, voortdurende tengevolge van het bedanken van dr. A. W. Bronsveld, heeft de alg. synodale commissie de commissie van voordracht opgeroepen tegen Dinsdag 7 Januari. Overeenkomstig de bepalingen, zal de sy node vier weken later, den 4 Februari, bijeenkomen, om over te gaan tot de benoeming uit het door de commissie van voordracht opgemaakte drietal. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft het besluit van het classicaal bestuur van Dord recht, waarbij goedkeuring op de beroeping van dr. Lieftinck naar Sliedrecht was geweigerd, vernietigd, en aan zijn Moderamen opgedragen de gevraagde ap probatie te verleenen. 28 Dec. zal te Amsterdam eene vergadering gehouden worden van den »Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van hoofden aan de openbare scholen." De vraag zal beslist worden wat den Bond te doen staat, nu de nieuwe onderwijswet wordt in gevoerd. - Volgens de Revue pédagogique is het aantal gemeenten in België waar geene openbare school meer bestaat, in dit jaar weder met 5 vermeerderd en heeft na het cijfer van 249 bereikt, op eene bevolkiDg van 347,621 zielen. »Nog éene opheffing der éénige ge meenteschool, zegt de Revueen in 10 percent der Belgische gemeenten zal geen openbaar onderwijs meer zijngeen gewoon lagere school, geen bewaarschool, geen herhalingsschool. Voor dit resultaat zijo 5 jaren van clericaal bestuur voldoende geweest! Maar de beteekenis der cijfers is nog grooter, als men den toestand van het ouderwijs in enkele arrondissementen eens nauwkeurig bekijkt. Zoo b. v. telt het arrondisse ment Maeseyk 36 gemeenten, en van deze hebben er 24, d. i. twee derde gedeelten, geen openbaar onder wijs meer." Om te beseffen wat dit zegt, houde men in het oog, dat in België het bijzonder onderwijs onvoorwaardelijk vrij isgeen staatstoezicht, geen eischen van bekwaam heid of zedelijkheid, van leeftijd of nationaliteit voor den onderwijzer. En in één tiende deel der Belgische gemeenten verkeert het onderwijs der jeugd in zulk een staat van bandeloosheid! Rechtszaken. Middelburg. Eergisteren is io eene openbare zitting van den Schuttersraad der dienstdoende schutterij al hier het vonnis uitgesproken tegen den schatter P. W. P., die in de maand Augustus bij de schutterij ingelijfd niet voldaan heeft aan de oproeping van den kommandant, om zijne wapenen te komen afhalen. Volgens zijn beweren is hij in der tijd wel opge roepen om ingedeeld te worden, doch niet om zijne wapenen te komen afhalenvoor welk laatste feit hij voor den schuttersraad is gedagvaardook op meerdere andere gronden had hij de nietigheid der dagvaarding in uitvoerige memorie door tusschenkomst van een verdediger ingeroepen. Hij is echter veroor deeld tot betaliag eener geldboete van zes gulden vijftig cents en in de kosten. Naar men verneemt is de veroordeelde van dit vonnis bij Gedeputeerde Staten van Zeeland in appèl gekomen. Rampen ter zee. Klaagden velen in de vorige week over het onaan gename mistige weder, het had, althans te land, niet zulke direct nadeelige gevolgen als ter zee. De nood lottige aanvaring der twee schepen, reeds in ons vorig no. medegedeeld, werd helaas nog door andere gevolgd. Eakele berichten volgen hieromtrent. Eerst echter nog een en ander omtrent de Leerdam. Uit nadere bijzonderheden omtrent de aanvaring tusschen dit stoomschip der N. A. S. M., van Amster dam naar de Plata-rivier, en Gaw Quan Siavan Japan naar Hamburg, blijkt, dat zij plaats had in den nacht van Zondag op Maandag II., ten 2 ure 30 min. tijdens dikken mist. De Leerdam werd op de hoogte van de machinekamer aangevaren en de stoomschepen zateu tot 10 ure d*s voormiddags aan elkander vast. Tien minuten nadat zij van elkander vrij waren, zonk da Leerdam. Het Engelsche stoomschip heeft men niet zien zinken. Op het stoomschip Leerdam bevonden zich 550 personen, waaronder 482 passagiers. De schipbreukelingen werden des namiddags ten 4 ura aan boord genomen door het stoomschip Emmakapt. Basroger, uit de booten der verongelukte stoomschepen. In sommige booten bevonden zich bijna honderd per son -n. De passagiers van het Ned. stoomschip hebben nie'.s dan het leven gered en sedert Mjandagnamiddag op het dek moeten blijven, dewijl het schip vol laliog zat. Zij hadden het derhalve niat zeer g'makk.Ljk.

Goessche Courant | 1889 | | pagina 1