1889. N#. 114. Donderdag 26 September. 76sle jaargang. GOESGHË De uitgave dexer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL GOES, 25 September 1889. Men verzoekt ons de aandacht van bet publiek te vestigen op achterstaande annonce, waarbij wordt bikend gemaakt, dat de bibliotheek van de Christelijke jongelingsvereeniging (lokaal Wijngaaidstraat) van Za terdag 28 Sept. af, wederom geopend zal zijn. Voor de betrpkking van kindermoeder in het weeshuis alhier, is btnoemd: mi juffrouw S. E Van der Hagen, geb. Hendrikse, vroeger in Goes, thans te Hoorn. De winterdienst-regeling op de spoorwegen, die 1 October a. s. in wei king treedt, is, wat betreft de lijn VlissingenRoosendaal, geheel gelijk aan de thans bestaande. Men schrijft ons In no. 1982 van De Gemeen te-Stem wordt de vraag gedaan of bet gebeele presentiegeld der leden van den gemeenteraad verdeeld moet worden onder de ledeD, wanneer de Burgemeester tevens lid is of wel of des Burgemeesters aandeel, ten bate der gemeente, niet wordt uitbetaald. De redactie antwoordt in laatst- gemelden zin, op grond, dat aan art. 58 der gemeente wet door art. 73 wordt gederogeerd, zooals ook beslist is bij K. B. van 5 Febr. 1854 St.blno. 9). Wij meenen, dat tot dusver steeds is gehandeld in eerstgemelden geest zonder dat daarop ooit aanmerking is gemaakt. Sinds eenigen tijd is door den minister van oorlog een aigemeene regeling vastgesteld, betreffende de op leiding van buigerhoefsmeden bij enkele korpsen en inrichtingen van het leger. Daarbij wordt onder meer bepaald dat aan jongelieden, boefsmid van beroep, ge legenheid gegeven wordt om zich zoowel practisch als theoretisch te bekwamen in bet hoefsmidsvakle aan de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort2e bij het detachement van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort3e bij het detachement van het 3e regi ment veld-artillerie te Breda en 4e bij de koninklijke militaire academie te Breda; en dat aan de rij- en hoefsmidschool alsmede bij elk der onder 2 en 3 ge noemde detachementen jaarlijks twee cursussen ge houden worden, welke elk door hoogstens twee leer lingen kunnen worden bijgewoond. Deze cursussen zullen aanvangen op 15 October, en aanvragen tot bijwoning kunnen ingezonden worden tot 1 October a. s. De kosten ter bijwoning zijn zeer gering, behoudens kosten van verblijf 0,20 per dag. Dikwijls wordt er op landbouw-vergaderingen ge wezen op bet wenschelijke om goede hoefsmeden te bezittenhet kan daarom nuttig zijn op bovenstaande regeling te wijzen. De secretaris van de «Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland", de heer I. G J. Kakebeeke te Goes, is gaarne bereid aan vereenigiDgen of personen, die dit verlangen, de noodige inlichtingen te verschaffen. De tot burgemeester van Nieuw- en St. Joos- land benoemde is Diet dhr. A. D e Waarde, zooals in ons vorig no. is vermeld, maar dhr. A. Van Waarde. Met ingang van 24 dezer is het hulpkantoor der posterijen te Boisele belast met de behandeling van aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde boven de 600. Ingevolge beschikking van den Minister van Waterstaat enz. dd. 7 dezer, worden de brievengaar ders, met ingang van 1 October a. s., ontheven van de uitgifte van postbewijzen doch belast met het ver- leenen van tusschenkomst voor het aanvragen van postbewijzen aan het hoofdkantoor, wanneer belang hebbenden zich daartoe aanmelden. Bij kon. besluit zijn benoemdtot burgem. van Koudekerke W. A. graaf Van Lyndentot burgem. van Dreischor P. Goemans Jz., secr. dier gemeente. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den Tweede Bathpolder A. Baas; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Eerste Bathpolder A. Baastot gezworen van het waterschap Loven en Willemskerke A. Franse Corneliszoontot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Stave- nisse M. Vac Luijktot lid van het bestuur der water keering van het calamitenze waterschap Scherpenisse M. Noordijke; tot lid van het bestuur der waterkee ring van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte P. De Brnijne; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walz- oorden P. A. Adriaansens; tot lid van het bestuur der waterkeeriag van het calamiteuze waterschap Bruinisse J. De Groen; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder A. A. Van der Maas. Maandag xóor 50 jaren, ook op een Maan dag zag de hoofdstad Amsterdam er al bijzonder feestelijk uitversieringen en vlaggen schier buis aan huis. 't Was een dag van belang. De erfprins van Oranje, de tegenwoordige Willem III, zou met zijn joDge gade, Sophie van Wurtemberg, zijn intree doen binnen Amsterdam. In den namiddag trok de vorstelijke stoet door de straten. De Kioonprins (weldra Koüing Willem II) en zijne echtgenoote Anna Paulowna begeleidden het jeugdig paar, terwijl ook de vijftier jarige prinses Sophie, de zuster van den erfprins, thans groot-herto gin van Saksen-Weiraar, mede was gekomen om ken nis te maken met Amsterdam. Het feest duurde de gansche week. Dinsdag was gewijd aan een open hof, dat door de jonggehuwden ten paleize werd gehoudenop Woensdag en Vrijdag was er galadiner op Donderdag een groot bal in de schitterende balzaal en op Zaterdag eene voorstelling in den Franscben schouwburg, terwijl er dag aan dag rijtoertjes door de versierde stad werden gemaakt of merkwaar d gheden werden bezichtigd. Hbl Onze Koningin zond duizend francs aan den Belgischen gezant bij ons hof voor de betrekkin gen der slachtoffers van de ramp te Antwerpen. De Provinciale Staten van Gelderland kozen gisteren tot lid der Eerste Kamer, vacatare-Scbimmel- penninck, den heer F. X. I. Van Nispen tot Pannerden te Zutfen met 32 stemmen op den heer Tydeman waren 26 st. uitgebracht. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed Maandag te Utrecht, in den ouderdom van ruim 70 jaar, de heer J. W o 1 b e r s, lid der Provinciale Staten voor Breukelen, eere-voorzitter van het Nederl. Werk lieden-verbond b Patrimonium". Voor vele jaren nam hij een werkzaam aandeel aan de vrijmaking der slaven in onze West-Indische be zittingen, later schreef hij een werk over Suriname, waarvoor hij werd vereerd met den Ned. Leeuw, ter wijl zijn voortdurende arbeid aan zijn Werkmansvriend Chr. Sociaal Weekbladblijk gaf van zijn toewijding aan de belangen van den werkman. Volgens den berichtgever der N. Gron. Cour. 2al de Kamer binnen enkele dagen in de afdeelingen gaan om de Staata- en Indische begrootingen te onderzoeken. Tegen de tweede Octoberweek denkt men dan op recès te gaan voor een maand, teneinde krachten te ver zamelen voor de begrootiDgscampagne. Inmiddels zal de Eei8te Kamer: dan in het begin van Octöber de onderwijswet kunnen afdoen. Gevolg van dezen loop van zaken zal zijn, dat pen sioen- en defensie-wetten, financieels voorstellen en alles wat de openingsrede zoo al toezegt, eerst ra Januari 1890 aan de orde zal kunnen komen. En men moet wel een vreemdeling in Jeruzalem zijn om Diet op de vingers te kurnen uitrekenen, dat van Februari tot April en van Mei tot Juli dat alles niet kan worden afgedaan. Na Juli nu zal de Tweede Kamer het volgend jaar wel niet meer vergaderen we hebben daarvan dit jaar genoeg gelust en er is ook tbans geen onderwijswet in het verschiet, die er door moetalles wat nog beloofd is, kan verschoven worden Dat zal dan ook wel voor verreweg 't meeste het geval zijn. Let op mijn profetie: we gaan een nog magerder wetgevend jaar tegemoet dan het af- geloopene. Volgens de joDgste berichten uit Atjeh ontvangen, zijn de luitenants Kist en Fliers niet ge wond geweest en is de toestand der gekwetsten zeer bevredigendsleehts een viertal is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overledeD. De vier vermiste militairen zijn niet levend in handen van den vijand gevalleD, doch, volgens te Kotta Radja ingekomen berichten, gesneuveld. In den eersten sector is men druk bezig met bosch kappen, hetwelk door militairen geschiedt, daar slechts weinig dwangarbeiders aanwezig zijD. De beri-beri heerscht vrij erg, doch niet in die mate als verleden jaar; ook komen gevallen van cholera voor. Per laatste Westboot werden 200 zieken en ge wonden geëvacueerd, waaronder de luitenant Piera von Schmidt ging reeds vroeger. Door een en ander is een groot incompleet aan officieren ontstaan. De kapitein van het 4e regiment infanterie H. P. Muller, sedert 1885 gedetacheerd in Oost-Indië, is op Atjeh aan da cholera overleden. Hij bereikte den leef tijd van 48 jaar. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werd het debat hervat over de Onderwijswet. De artikelen 3 en 4 werden goedgekeurd. Daarna verdedigde de heer Kerdijk het leerplicht- amendemmt. De grieven tegen den leerplicht trachtende te weerleggeD, gaf hij toe dat het volstrekte school verzuim in Nederland Diet zoo erg was, doch beweerde *iij dat tegen het betrekkelijk verzuim en den te korten duur van onderwijs de leerplicht moest zijn gericht. Da heer Lobman ontraadde namens de meerderheid der C. v. V. tot afstemming. Behalve de grief dat leerdwang werd bedoeld en deze onnoodig was, achtte hij het ongeraden dit soort motie zonder schriftelijke vooi bereiding in de wet te brengen. Er was bier ver band met den veldarbeid, een zaak die nog niet ge regeld kan worden, en met de voorgenomen enquête. Ook daarom had sprt-ker bezwaar. De Minister achtte de voorgestelde regeling bij deze wet ondoenlijk, omdat de zaak nog te weinig bekend was, evenals de verschillende oorzaken voor school- verzu m, zoodat een billijke leerplichtregeliDg thans onmogelijk was. De heer Gleichman bestreed den heer Lohman en de RegeeriDg en verdedigde 't amendement. De ver werping zou voor hem de wet niet aannemelijker maken. De heer Borgesius sloot zich bij die bestrijding aan. Nadat de heeren Hartogh en Lieftinck nader den Minister bestreden hadden en de rechterzijde hadden opgeroepen van haar beginsel voor leerplicht te doen blijken en de Minister had blijven volhouden, dat thans het amendement onaannemelijk was en slechts een politieken strijd zou uitlokkeD, is het amendement- Borgesius om het beginsel van leerplicht in de onder wijswet optenemen, verworpen met 43 tegen 38 stemmen. (Rechter- tegen linkerzijde.) Daarna kwamen aan de orde de overgangsbepalingen en wel beti ellende de fioanciëele uitkeering aan de ge meenten. Dit artikel is artikel IV van het wetsontwerp, waarbij bepaald wordt dat de nieuwe fioanciëele bepalingen eerst na verloop van zekere jaren in werking zullen tredeD. Door de heeren Van Delden c. s. was als amende ment voorgesteld nog vooreerst te blijven uitkeeren de bijdrage van art. 45, en dus niet enkel voor de onder wijzers, maar ook voor de gebouwen. Door den heer Schimmelpenninck van Nijenhuis was ais sub amendement voorgesteld te bepalen dat, zoodra over eenig dienstjaar de bepaling op eene gemeente niet behoeft toegepast te worden, zij ophoudt voor die gemeente voor den vervolge te gelden. Door den heer Michiels van Verduyoen was een amend, voorgesteld om de gemeenteD, van 4891 tot 1898, geheel of gedeeltelijk te verzekeren wat zij nu genieten, doch in dien zin dat zij niet te rekenen heb ben op bestendiging van het tegenwoordig artikel 45. Het amendement-Van Delden werd, nadat door de voorstellers het amendement-Schimmelpenninck was overgenomen, aangenomen met 55 tegen 26 stemmen. (De regeliüg komt dus hierop neer, dat de regel van het tegenwoordig art. 45, toegepast op de onderwijs- tractementen en dergelijke kosten, bestendigd wordt, zoolang de nieuwe regeling voor een gemeente minder voordeelig is.) De overige artikelen zijn daarna goedgekeurd. Eind stemming Donderdag. Mede werd aangenomen een door de regeering in gediende nadere motie van wijzigiüg, strekkende om achter art. 2 van het wetsontwerp tot wijziging der onderwijswet te plaatsen het navolgende art. 3. Tusschen de artikelen 32 en 33 der wet tot regeling van het lager onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 11 Juli 1884 (St.bl. no. 123), wordt ingelascht art. 326is, luidende: Wanneer in eene gemeenteschool jongelieden in het bezit der arkte, bedoeld in art. 56, onder et, op den voet van art. 8 als kweekelirgen zijn toegelaten, zijn deze bij schorsing, ontslag, ontstentenis of tijdelijke verhindering van eenen onderwijzer in die school, op aanwijzing van het hoofd, bevoegd eu verplicht tot de waarneming der opengevallen plaats, hangende het overleg in het eerste lid van art. 32 voorgeschreven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Oud- Beierland ds. W. Schock te Nieuwdorp. Bedankt voor het beroep naar Tolen door ds. G. J. Barger te Driebergenvoor Nisse door ds. J. Wrllemse te 's-Heerenhoek. Aan de R -K. kerk der parochie Hulst wordt eene grot gebouwd, aan O. L. Vrouw van Lourdes gewijd. (D.) Voor de commissie, belast met het afnemen der onderwijzersexamens in Transvaal (district Waterberg) is met gunstig gevolg hoofdonderwijzersexamen afge legd door den heer J. L. Moerdijk, vroeger te lerseke. Het bestuur der Kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden heeft eene circulaire verspreid, waarin zij de hulp van landgenooten inroept voor hare nuttige inrichting, die zonder spoedige hulp moet te gronde gaan. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft thans machtiging verleend tot toelating van de 5 meisjes op de hoogere burgerschool te Meppel, welke onlaDgs met gunstig gevolg het admissie-examen af- Eene buitengewone plechtigheid had Maandag middag te 3 uren plaats te Leiden in het universiteits gebouw. Had men in de laatste jaren reeds eeDige paters Jezuïeten plaats zien nemen op de universiteitsbanken en de verschillende examens, met inbegrip van het doctoraal, met glans zien afleggen, de heer C. W. I. Wilde was de eerste geestelijke, die in ons land pro moveerde en in toga met sjerp den doctorstitel kwam vragen. Met een benijdenswaardig talent wist de defendens zijne stellingen tegen de oponentes, de proffessoren Cornelissen en Van Leeuwen, te verdedigen. Den titel van doctor in de klassieke letteren ver wierf onze jeugdige doctor cum laudeterwijl in eene zeer vleiende toespraak, even vereerend voor den hoog leeraar als voor zijn leerling, prof. Van Leeuwen als promotor hem tot doctor promoveerde en hem geluk- wenschte met de buitengewoon schitterende wijze waarop de pater zijne stellingen had verdedigd. Ook de rector magnificus wenschte, na den promotor, in Diet minder vleiende woorden den jeugdigen doctor geluk. Zuid-Holl Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Jl. Vrijdag werden tengevolge van het grazen in jonge klavers 3 koeien van den landbouwer D. Schipper alhier bevangen door trommelzucht. Twee er van herstelden, doch de derde moest worden ge slacht. Het vleesch is na keuring rondgevent. Oavol- doende toezicht op het drijven der koeien was de oorzaak. Veehouders, welke het niet ontgaan kunnen om hunne koeien op de klavers te doen grazen, kunnen niet ge noeg gewaarschuwd worden te zorgen dat hunne koeien het eerste half uur gestadig op en neder gedreven wordeD, ten einde het gulzig eten, waardoor trommel zucht ontstaat, tegen te gaan. Ook is het van aanbelang daar trommelzucht binnen enkele oogenblikken den dood kan veroorzaken te zorgen altijl een snelwerkend hulpmiddel in huis te hebben, daar bij eenigen afstand het inroepen der hulp van deskundigen meestal te laat is. Kruiningen. Het vorige jaar werd algemeen geklaagd over de slechte ontwikkeling der suikerbieten en deze werd voor een niet gering gedeelte geweten aan het zaad, door de fabrikanten verstrekt. Een landbouwer in deze gemeente gebruikte dit jaar zaad van verleden jaar en verkreeg daardoor zeer groote bieten. Als proef werden er twee gewogen en deze hadden 6amen een gewicht van negentien en een halve kilo. Uit Wageningen meldt men: Wederom zijn dit jaar op de proefvelden der Rijkslandbouwschool belangrijke proeven genomen met onderscheidene aard appel-variëteiten. Onder de beste soorten behooren Odin en Juno, die niet lijden aan ziekten, veel op brengen en goed van smaak zijn. De soort Juno is ge poot volgens de methode Gulich (1 meter van elkaar). De opbrengst is dientengevolge kolossaal groot. Dit maal worden weder, voor zoover de voorraad strekt, monsters van de pootaardappels gratis uitgereikt; van de soorten Odin en Juno zijn, naar wij vernemen, grooter hoeveelheden beschikbaar. Te Steenbergen loopt een gerucht, dat op de grenzen dier gemeente in het naburige Dinteloord eene nieuwe beetwortelsuikerfabriek zal worden opgericht, steunende op ccöperatieven grondslag. De landbouwers, die zich zullen verbinden gedurende een bepaald aantal jaren zekere hoeveelheid beetwortelen te levereD, worden mede-oprichters en deelen als zoo danig in de winsten der fabriek, terwijl de prijs hunner beetwortelen wordt berekend naar den marktprijs der suiker op bet tijdstip der levering en in verhouding tot de innerlijke waarde hunner beetwortelen. Desnoodig kunnen ook beetwortelen van andere landbouwers worden gekocht of contracten tot levering worden gesloten, doch niet anders dan met het gehalte aan sniker tot grondslag der prijsbepaling. De kweek" is, gelijk men weet, een der lastigste onkruiden op landerijen en in den moestuin. Door hare lange wortelstokken is zij bijna niet uit te roeien, en zij vermeerdert zoowel door zaad als door uitloo- pers, zoodat ploegen en eggen ODgeveer niet helpt. Nu is gebleken dat zout alle grassen vergiftigt, en zijne werking overigens door het regenwater spoedig zooveel wordt verzwakt, dat het dan nog alleen als meststof voor het land dienst doet. Dus kan men 61 de kweek diep onder den grond brengen, bf haar met zout of zuur water behandelen. 100 deelen water op 1 deel zwavelzuur is voldoende om de lastige kweek te dooien, en ze dan nog als meststof te doen dienen. (N. R. Cf.)

Goessche Courant | 1889 | | pagina 1