1888. N°. 154. Zaterdag 29 December. Beriolit. Nieuwjaarswenschen, 1 8 8 it. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 «t. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het no. van a. s. Maandagavond zal op den gewonen tijd naar buiten de gemeente verzonden, doch binnen de gemeente op Dinsdagmorgen bezorgd worden. tot 8 regels groot, kunnen in dat no, als voorheen tegen 35 ets. worden ge plaatst. Na Maandagnamiddag 3 uren kunnen voor dat no. geene advertentiën meer worden aangenomen. De Administratie. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal de van 1 Januari 1889 gehouden worden op WOEVSMG DEX2JAN1JAR11889, Goes, den 18 December 1888. i Burgemeester en Wethouders van Gues, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. I. Nog enkele dagen en wij staan weder aan het einde van een jaarkring. Zij, die daarin meer zien dan enkel een middel om den tijd te meten, die werkelijk ieder jaar beschouwen als een afgesloten tijdperk des levens, overpeinzen dan gaarne, wat het afgeloopen jaar hun heeft ontnomen en gegeven, en zoo ook is het eene gewoonte geworden, dat de meeste dag- en weekbladen in de eerste dagen na Kerstmis het debet en credit opmaken niet voor elk individu afzonderlijk, maar voor rijk, provincie en gemeente. Waar ook wij die gewoonte tot de onze hebben gemaakt, daar wenschen wij te beginnen met de her innering aan het behoud van onzen Koning, wiens lichaamslijden, vooral in de laatste maanden des jaars, in verband met zijn hoogen leeftijd alom in den lande de vrees deed ontstaan, dat Nederland weldra zijn vorst zou moeten missen. Gelukkig is het gevaar daarvoor, althans voorloopig, weder geweken en al zijn ook de berichten van het Loo nog niet in allendeeïe gunstig, toch houden zij de hoop levendig, dat onze Koning het 40jarig jubilé van de aanvaar ding zijner regeering zal mogen beleveD, een jnbilé, dat ongetwijfeld door geheel Nederland dankbaar zal worden gevierd. Op politiek gebied zou men kunneo zeggen, dat tot nogtos de berg een muis heeft gebaard. Waoneer we ons herinneren hoe, nu een jaar geleden, door anti-revolutionairen en katholieken de nieuwe ver kiezingen voor de kamer van honderd werden voor bereid wat al verwachtingen door hen werden ge koesterd of althans aan de kiezers werden voorge spiegeld hoe alle krachten werden ingespannen om de liberalen ten onder te brengenhoa programma's van actie werden saamgesteld, en wij vergelijken dat alles met wat in den loop van het jaar 1888 door hen is verricht, dan, inderdaai, moet aan vole goed- geloovigen, die meendm van een nieuwe regeering de eene zegening na de andere te zullen ontvangen, het afgeloopen jaar menige illusie hebben ontnomen. Alles liet zich dan toch ook zoo schoon aanzien. De anti-revolutionairen vooral, zij organiseerden zich xoo flmk en zoo krachtig. De verkiezingen van 6 Maart, waren hun en hunnen politieken bondgenooten zoo gun stig. 't Is waar, de herstemmingen op 22 Maart d. a. v versterkten hen wel niet veel en toonden bovendien, dat vele anti-revolutionairen liever geholpen worden door de Katholieken, dan dezen hulp te verleenen, maar toch had men rechts door de combinatie van twee clericale partijen eene genoegzame meerderheid in de Kamer om aan den arbeid te gaan. En nu het jaar bijkans ten einde is, wat is er nu geschied? Nage noeg niets. Dit behoeft niet zooveel verwondering te bareD, want het is slechts een bewijs te meer voor wat onzerzijds steeds is beweerd, dat men op het beleid der liberalen gemakkelijker kan afdingen dan verbete ren wat door die partij is tot stand gebracht. Boven dien is van het tegenwoordige ministerie zaer zeker geene overijling te wachtendaarvoor zijn zijne leden te bezadigd. Maar wanneer men bedenkt, dat het anti-revolutionair program van actie in zijn tweede gedeelte aangeeft, dat in de tegenwoordige vierjarige zittingsperiode moeten worden behandeldhet kies recht, de regeling van de vaststelling van het budget, de verhouding van kerk en staat en de onierwijs- quaestie, en men bedenkt daarbij dat het eerste van de vier zittingsjaren reeds geheel voorbij is en van het tweede reeds vier maanden zonder dat éen dezer punten zelfs maar aan de orde is gesteld om niet te spreken van de punten, die in het andere deel van het program zijn aangegeven dan inderdaad moet menig kiezer, die zijn heil zocht in het steunen der anti-revolutionaire partij, diep teleurgesteld een terug blik werpen op het jaar 1888, dat is henengespoed zonder ook maar een enkele zijner illusiën te hebben vervuld. Nituurlijk kan ook de liberale partij slechts met een gemengd gevoel het scheidende jaar nastaren. In 1888 toch kwam zij, na lange jaren meerderheid te zijn geweest, in de minderheid en zij wordt daardoor in zekeren zin tot werkloosheid gedwongen. Toch heeft dit éene goede zijde, nl. dezedat zij daardoor in staat wordt gesteld zichzelf te herzien en te reorga- niseeren, opdat zij in innerlijke kracht winne. Had zij in de laatste jaren meer gelet op de teekenen des tijds, misschien ware zij niet zoo licht overwonnen geworden. Intusschen bezit zij, niet het minst onder hare jongere leden in de Kamer, degelijke mannen, die de hoop wettigen, dat, wordt zij eenmaal weder regeeringspartij, er meer kracht van haar zal uitgaan dan in de laatste jaren het geval was. Voorshands evenwel heeft zij slechts een wakend oog te houden op de handelingen harer tegenpartij en door hare getal sterkte blijft zij toch in staat al te ingrijpende maar regelen tegen te houden. Eéoe gebeurtenis evenwel werpt een donkere schaduw op het jaar 1888 en dat is het feit, dat de eerste socialist het Neierlandsche parlement is binnengetreden. Was dit het gevolg van eene kentering in de volks opinie, men zou het kunnen betreuren, maar uit een constitutioneel oogpunt zou men de zaak moeten eer biedigen. Maar waar allem het spel der antirevolutio nairen in Schoterland en Wolvega den weg baande voor een Domela Nieuwenhuijs om een zetel in de Tweede Kamer machtig te worden, daar erlangt dit feit eene bijzond jre beteekenis, die getuigt van politiek verval en juist bij de partij, die thans regeeringspartij is geworden. Veel moge den liberalen kunnen worden ten laste gelegd, zeer zeker niet een zoo immoreele daad, dat zij hare kracht zocht te versterken door den steun van een troep ontevredenen, die in hunne eischen en hunne beginselen lijnrecht tegenover hen stonden en die heil verwachten van de omverwerping van de bestaande tosstanden, ja zelfs van het koning schap. Dit is een teeken des tijds, dat door niemand mag worden uit het oog verloren, omdat het meer dan eenig ander het bewijs levert, dat het onze tegen partij meer te doen is om macht dan om het welzijn des lands. Wat in de toekomst de gevolgen zullen zijn van wat in 1888 op politiek gebied in Nederland voorviel, is moeielijk vooraf te zeggen. Zeer zeker zal echter de liberale partij voorloopig de gemakkelijkste taak hebbenzij kan eene afwachtende houdiDg aannemeü. De anti-liberalen daarentegen hebben thans blijken te geven van hunne regeerkunst en hunne regeerkracht. Zij hebben daarbij twee zaken wel in het oog te houden. In de eerste plaats hebben zij te overwegen dat hunner zijds weliswaar kundige mannen het roer van den staat in handen hebbeD, maar dat er rechtmatige twijfel bestaat of de leden van het tegenwoordige ministerie in alles eensdenkend zullen zijn en blijven. En dit is noodig niet alleen voor een krachtige re- geering, maar vooral ook, omdat de rechterzijde volgens de eigen verklaring van dhr. Lohman niet genoeg bekwame mannen in haar midden telt om aanstonds een nieuw ministerie te vormeD, wanneer het huidige kwam te vallen.'In de tweede plaats, dat zij bestaan uit twee partijen, die nu nog trouw elkander steunen, maar die, behalve haren gemeenschappelijken haat tegen de liberalen, weinig punten van overeenstemming heb ben, waardoor het moeielijk zal blijken te allen tijde de vereischte eenheid te bewaren. Nog is het jaar niet ten einde en reeds spreekt de Standaard het onverholen uit, dat, wanneer de ka tholieken bij de regeering aandringen op steun voor het opperhoofd hunner kerk bij het pogen naar herstel zijner wereldlijke macht, de anti-revolutionairen niet als in 1870 zich aan de zijde der katholieken mogen scharen. Wij willen in dit overzicht die zaak niet verder bespreken, maar, waar in deze dagen, nu de katholieken meer en meer dat herstel van 's Pausen wereldlijke macht beginnen te eischen, het hoofdorgaan der anti-revolutionairen zich aldus uit, daar wordt het bewijs geleverd, hoe weinig er noodig is om een onherstelbare breuk ia de anti-liberale partij te weeg te brengen. Wij stappen hiermede van het politi 'k terrein af, om in een volgend nommer nog een oogenblik stil te staan bij wat er op sociaal gebied in Nederland is voorgevallen sedert wij ons vorig jaaroverzicht schreven. GOES, 28 December 1888. Dooi mr. C. De Witt Hamer is, tengevolge van zijne benoeming tot districtschoolopziener, aan Z. M. den Koning eervol ontslag gevraagd uit zijne be trekkingen van auditeur militair bij de dd. schutterij alhier en bij het 3e bataljon rustende schutterij iu Zeeland. Wolfertsdijk. Woensdagnamiddag werd het school lokaal alhier voor een groot gedeelte gevuld door de talrijk opgekomen leden van het kolenfonis »Een- dracht", ten einde rekening en verslag te hooren doen van hetgeen door het bestuur voor het gemeenschap pelijk belang der leden was verricht. De toenemende bloei en de nuttige werking van het fonds bleken op nieuw, bij het vernemen, dat het getal leden was ge slegen tot 396, die allen op eene voordeeligo en hoogst geschikte wijze van de noodiga brandstoffen waren voorzien. N et minder dan 11370% II.L kachelkolen zijn in 7 ladingen aangebracht, waarvan de kosten hebben beloopen 5990.69, zoodat de H.L. vrij te huis op 53 cents te staan komt. Verdei zijn 3300 KG. Bchaalkolen geleverd, tegen 1.47 per 100K.G., mitsgaders 91 H.L. nootjes, ad 74 cents per H L. Van de laatste lading is nu nog een voldoende voor raad in 2 bergplaatsen voorhanden, ten gerieve van de leden, die in 't voorjaar nog behoefte mochten heb ben aan brandstof en veikrijgbaar ad 63 cent. Van hetgeen door de leden, hetzij in eens of bij gedeelten, en wat den arbeidersstand betreft, bij weke- hjksche contributiën gedurende de zomermaanden was gestort, kon nu weer een bedrag van circa 850 gld. terug betaald worden, naar gelang van ieders aan- deelen, wat in dezen wintertijd voor menig mingegoede natuurlijk welkom was. Wat intusschen de tevreden stemming niet weinig verhoogde, en de volijverige bemoeiingen, welke inzonderheid de heer Adr. Van da Linde tot de heilzame werking van het fonds steeds bereidvaardig aanwendt, meer en meer doet w»ardeeren, bleek ten slotte, toen deze 150 portiën varkensworst, reuzel en spek bij uitloting ten offer bracht, als blijk zijner erkentelijkheid voor de stof felijke hulde, hem bij het tienjarig bestaan vaG het fonds betoond, zoodat de beweldadigden, met de dank baarste gevoelens bezield, huiswaarts keerden. Iloedekenslterke* Zaterdag jl. bracht de heer Lears, inspecteur der telegrafie te Rozendaal, die belast was met den aanleg der telefoongeleiding van hier naar Goes, via 's Gravenpolder, een bezoek aan den predikant onzer gemeente, met uitnoodiging eene proef met dit nieuwe middel van verkeer te komen nemen op het bureau daarvan ter secretarie. Toen aan die uitnoodiging gevolg was gegeven, verlieten de heeren elkander met de afspraak, dat zij op een bepaald oogenblik, als de heer Leurs op zijn terugtocht te '8 Gravenpolder zou zijn aangekomen, van elkander per telefoon afscheid zouden nemen. Dat deze groet uit de verte nog iets meer beteekende, dan een gewoon saluut zou de 2e Kerstdag bewijzen. 't Kon nog niet met juistheid bepaald worden, wan neer de telefoondienst zou worden opengesteld, maar de predikant meende daarop niet te moeten wachten, om zijne officiëele hulde aan die groote macht der beschaving te moeten brengen. Nog kort geleden her innerde »Bavo" in de Goescheevenals een andere schrijver, jaren geleden, in de N. R. Couranteraan, dat Hoodekenskerke de aloude residentie was van Wodan of Odin, aan wien de plaats haar naam ont leent, en dat aan dien god met Thor en Freya de winterfeesten der Germanen, de Joelfeesten, gewijd waren, die bij de invoeriDg van het Christendom met het Kerstfeest werden vereenigd, om daarvan later geheel te verdwijnen. De Joelfeesten waren gewijd aan de toeneming van het licht en de kracht der zon in het rijk der Natuur, het Kerstfeest geld den Op gang van de »Zon der Gerechtigheid", den Koning van het Godsrijk op aarde. Zoo redeneerde de predikant en daarom stak hij op den 2ien Kerstdag twee vlaggen uit de pastorie, de ééne met het woord »L i c h t" de andere met het woord vKracht" op de witte baan. Aan den top van eiken vlaggestok hing een krans van koperd aad met een telefoon in het midden en onderling verbon den. Wat later verscheen boven de deur eene schil derij, voorstellende een altaar, waarop het vuur door een bliksemstraal uit een onweerswolk wordt ontsto ken. Op de voorzijde van het altaar stond: Aan den vooruitgang", gedekt door de koninklijke kroon als hulde aan de Regeering, en met hot onvertaalbare omschrift: Seit umschlungen Millionen, Diesen Kusz Oavertaalbaar Ja, zeker zonder schade te doen aan de woorden van den dichter. Maar toch waag ik eene bescheidene poging, mits ik het woord t>kus" vervangen mag door »groat", want de Hollander kust niet zoo gemakkelijk als de Duitscher, tenzij Dus Ik omarm u millioenenDezen groet aan 'f wereld rond. De zetter. der ganzen Welt (Schiller). Immers door de telefoon trad ons nederig Wodansdorpje, het tegenwoordige Hoedekenskerk°, in rechtstreeksche gemeenschap met de geheele beschaafde wereld. Bij het vallen van den avond werd opeens de ge schilderde bliksemstraal door een blinkenden metalen en het vuur des altaars door electrisch licht vervangen. »Nu begrijp ik er alles van", riep iemand uit het publiek: vooruitgang door licht en krachtl" 's-Gravenpolder. Aan den met 1 Januari op zijn verzoek eervol ontslagen veldwachter dezer gemeente A. Van der Have is een pensioen verleend van 130 's jaars. Tot gemeentebode is benoemd de met i Januari in functie tredende veldwachter A. De Kraker. Kapelle. Maandagavond hield de dorpsvereonigiog Vooruitgang zij ons streven" alhier eene vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. G. Hartman uit Goes. De spreker wenschte eenige algemeene denk beelden te ontwikkelen in verband met den land bouw, de hoofdbron van ons volksbestaan. Werken, denken en laereD, ziedaar de 3 factoren welke volgens hem onmisbaar zijn bij de vorming van ieder kind, ook van den toekomstigen landbouwer. Het mderwijs is het fondament, en het is daarom van het hoogste belang voor de ontwikkeling van het kind dat èa landbouwer èn onderwijzer samenwerken. Wel is waar is het voor den onderwijzer geen gemakkel/fke taak kinderen uit verschillende standen te onderwijzen, toch zal deze taak veel verlicht worden wanneer ieder in zijn stand den onderwijzer in zijn goede bedoelingen steunt. Dan zullen vanzelf ontwikkeling en weten schap bevorderd worden. Spreker toonde vervolgens nog aan het nut van vereenigingen als deze waar men eikaars belangen nagaaten hij spoorde de vereeniging aan om op den ingeslagen weg voort te gaan, dan zal de naam der vereeniging Vooruitgang zij ons streven" geen ijdeb klank wezen maar vruchten afwerpen voor de toekomst. Hierna werden door den begaafden spreker nog een 5tal zoo luimige als ernstige stukjes voorgedragen, welke niet weinig tot veraangenaming van den avond toebrachten. Aan het slot dankte de voorzitter den spreker voor zijn rede, en verzocht hem zich nog eens beschikbaar te willen stellen voor het houden eener lezing, waartoe de heer Hartman zich bereid verklaarde. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Gramsbergen H. M. Van Maaren, thans te Bath, en te Well (gemeente Bergen) J. Van Hee, surnumerair te Middelburg. Het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Bath is met ingang van 1 Februari 1889, gerangschikt in de eerste categorie der kleine ontvangkantoren, waar te nemen door een commies-ontvanger. Men verzoekt ons het volgende schrijven op te nemen. In Vlissingen is thans eane nieuwe Export- slachterij opgericht voor varkens en schapen, hetgeen onzen landbouwers vooral niet ontgaan mag, daar deze slachterij voor onze provincie eene nieuwe bron van welvaart opent. Het is toch gebleken, dat juist daar waar granen en aardappelen hoofdproducten van den bodem zijn, zooals b.v. in Gelderland, Drente, Friesland, Gronin gen en Noord-Brabant, de varkensteelt niet alleen is toegenomen en toeneemt, maar veel tot bloei en wel vaart van den landbouw aldaar bijdraagt. Zoo zou ook in onze provincie, waar dezelfde voortbrengselen ook hoofdproducten zijn, die varkensteelt met goed gevolg kunnen aangewend worden en ook veel tot opbeuring en bloei van den landbouw in onze provin cie bijdragen. Naar men ons verder meldt, zal binnenkort eene algemeene landbouw-vergadering te Middelburg gehou den worden met het doel die zaken nader toe te lichten. Het was gisteren vijftig jaar geleden dat de heer J. P. Van Visvliet secretaris werd van het college van regenten over de godshuizen te Middelburg, eene betrekking die hij twintig jaren lang vervulde, waarna hij lid werd van genoemd college, dat later verdoopt is met den naan van Bsstuur der godshuizen. Met buitengewonen ijver en toewijding hoeft hij zich steeds van die taak gekweten, en als gecommitteerde voor het gasthuis vonden de belangen van dat gesticht vooral in hem ean warm behartiger. (M. Ct.) Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der ge meente Ellemeet, A. Van der Weyde;tot burge meester der gemeente Eikerzee, J. Van den Bout. Zondag werd te 's-Hage de algemeene vergade ring van de verschillende afgevaardigden, leden der vereenigingen van het gewest Zuid-Holland en Zee land, onderdeel van het Nedorlandsch Gym nastiek verbond gehouden, waarop 24 verreii- gingen, waaronder 3 uit Zeeland, waren vertegenwoos-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1