1888. N°. 153. Dinsdag 25 December. 75ste jaargang. NATIONALE MILITIE SECRETARIE Den Agent van Politie Nieuwjaars-bedeeling. op Dinsdag 1 Januari 1889 GOESCHE De uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ot« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uithoofde van het KERSTFEEST zal a. s. Woensdagavond geen no. van ons blad verschijnen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 28 DECEMBER 1888, des namiddags te 2 uren. Goes, den 24 December 1888. Da Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Tweede suppletoir kohier van den H. O. voor 1888. V. Kennisgeving van den heer jhr. A. N. F. Flugi Van Alpermont, dat hij ontslag neemt a's lid van den raad en verkiezing van de leden voor het stembureau ter zijner vervaDging. VI. Benoeming van leden van onderscheidene com- missiën en besturen, tengavolge van periodieke aftreding. Zoo mogelijk ook VII. Aanvrage van den Commissaris van politie, om verhooging zijn«r jaarwedde, met voorstel van B. en W. VIII. Voorstel van B. en W. tot aanvulling der premiën voor het personeel der brandweer en schutterij voor de houding bij den brand in de Stoommeelfabriek. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1889 voor den dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1870 en zij, die na het intreden van nun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden le van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 3e van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoont heeft dat de inschrijving alhier plaats heeft: op eiken werkdag tnsschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd dat niet worden ingeschreven .- lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd rijk verblijfhoudende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene; 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeescbe bezittingen of koloniën woont Goes, den 22 December 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op DINSDAG 1 Januari 1889 zal de der gemeente alleen geopend zijn des voormiddsgs van elf tot twaalf uren, voor aangiiten in zake den Burgerlijken Stand Goes, den 22 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Diakenen der Hervormde Gemeente zullen op den tweeden Kerstdag, zijnde WOENSDAG den 26 dezer, ■a het eindigen der voormiddag godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamde SLEE-COLLECTE houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 22 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. FRANS FRANKEN is eervol ontslag verleend uit die betrekking, en is in zijne plaats benoemd TEUNIS VAN DER STEEN, gemeente-veld wachter te Hilversum, zulks met ingang van 1 Januari a. s. Goes, den 22 December 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Nieuwjaars-Commissie, daartoe in staat gesteld door de bijdragen der ingezetenen, zal des middags te uren in het Weeshuis eene uitdeeling doen van eetwaren aan de armen dezer gemeente De meergegoeden worden uUgenoodigd op dien dag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reiken, daar dit eene minder goede armenverzorging is en de armen worden gewaarschuwd, dat tegen het bedelen op dien dag door de politie met de meeste gestreng heid zal worden gewaakt. Goes, den 22 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 24 December 1888. Zaterdagavond woonden Burg. en Weth. dezer gemeente de inspectie bij, door den generalen brand meester en het kader der brandweer gehouden over de bluschmiddelen der gemeente, na de harde proef waaraan deze bij den brand der meelfabriek waren blootgesteld geweest. De bluschmiddelen, waaraan schade was veroorzaakt, zijn bereids tot herstel opgezonden het overige zag er weder zoo net en keurig uit als wij dit onder het tegenwoordig bestuur der brandweer gewoon rijn. De burgemeester nam deze gelegenheid waar om, afgescheiden van den reeds bij publicatie in het al gemeen gebrachten dank, nog een bijzonder woord van dank to richten tot den generalen brandmeester en het kader der brandweer en voegde daaraan de mede- deeling toe, dat door de firma Kakebeeke en door eenige assurantie-maatschappijen «ene som beschikbaar is ge steld, als blijk van erkentelijkheid voor de verleende hulp en voor de beveiliging van aangrenzende gebouwen. Aan den Raad zal, zoo noodig, het voorstel gedaan worden, deze som aan te tullen, zoodanig dat aan de 400 spuitgasten en aan de schutterij een gel delijk bewijs van waardeering kan worden uitgereikt voor de buitengewone diensten, waartoe zij den be- wusten nacht en den daaropvolgenden dag geroepen werden. Zooals wij nog in een groot deel der oplaag van onze courant van Vrijdag konden mededeolen is de heer II. M. Wierts van Coehoorn, postdirec teur alhier, met ingang van 15 Januari a. s. in gelijke betrekking benoemd te 's-Hertcgenbosch. Door den gemeenteraad van Borsele is tot lid van het burgerlijk armbestuur herbenoemd de heer J. Rottier Lz. Te Borsele had Vrijdag de aangekondigde bijeen komst plaats van belangstellenden in het weren van schadelijk gevogelte. 29 ingezetenen hadden aan de oproeping gehoor gegeven, terwijl twee land bouwers uit eene Daburige gemeente tegenwoordig wa ren. Door eerstgemelden, waaronder een tweetal die tevens gemachtigd worden voor anderen toetetreden, werd eenparig besloten eene Vereeniging opterichten, nadat voorlezing was gedaan van een ontworpen regle ment, dat bij tweede lezing werd vastgesteld. Intus- schen was een bestuur benoemd bestaande uit een hoofdman, drie commissarissen en een boekhouder, geadsisteerd door een bode. De contributie bedraagt 0,50 per jaar voor ieder lid. Elk landbouwend lid meet'sjaars zooveel dozijnen musschen opbrengen als hij werkpaarden houdt en ieder ander lid 30 musschen in 't geheel per jaar, een en ander op verbeurte van f 0,03 voor elke ontbre kende mussch. Na afloop der vergadering is nog een landbouwer toegetreden, zoodat de vereeniging 32 leden telt. Wemeldinge. De nutsvereeniging »Goed Rond, goed Zeeuwsch" hield Vrijdagavond eene vergadering met dames, waarin als spreker optrad de heer H. G. Haitman JzM secretaris van Goes, eerelid der veree niging. Ia eene flinke improvisatie beschouwde de spreker de wapenspreuk van Zeeland »Luctor et Emer- go" in hare toepassing in onze geschiedenis, in ons leve in onze maatschappelijke toestanden en eindigde met eene schoone door hem vervaardigde cantate, die deze spreuk tot onderwerp heeft. Na de pauze wer den nog eanige bijdragen geleverd, o. a. door den president, den heer H. C Siuer met een gedicht van Gerard J. Spoor: »De moeder bij het verlies van haar kind," P. Lindenberg met Jan Van Beers'»Bij de wiege van een kind," A. J. Zuiddijk en P. Linden- berg met eene tweespraak: »De grijsaard en de jon geling," de spreker van den avond met »Eene episode uit de inneming van den Briel," door dr. W. R. Veder en J. C. M. Hartman, met een paar komische improvisation»Da dood mijn?r vrouw," en i»De laconieke leugenaar." Bij het begin der vergadering werd aan A J. Zuid- dijk het diploma i. Is eerelid uitgereikt en werd op voorstel van den eere-voorzitter, den heer P. Dekker Jz., burgemeester dezer gemeente, de heer H. C. Sauer, president der vereeniging, tot eerelid benoemd, welke voor dit ongedacht bewijs van belangstelling in ge voelvolle woorden bedankte. 's-Hcer Arendskerke. Op eene oproeping van enkelen kwamen Zaterdag 11. een 20tal landbouwers en burgers samen ten einde eene vereeniging op te richten ter wering van het overtollig schadelijk gevo gelte, met name musschen, duiven en kraaien. Er kwam een concept-reglement ter tafel, dat met eenige wijzigingen werd aangenomen en door alle aanwezigen onderteekend. Daarna werd een bestuur gekozen en hiermee had de zaak haar beslag om met 1 Januari een aanvang te nemen. Door de liberale kiesvereeniging ^Algemeen Belang" van het eiland Tolen en St.-Philipsland is tot candidaat gesteld voor lid van de Provinciale Staten in Zepland de heer N. Polderman, bur gemeester te St.-Maartensdijk, en naar men zegt van anti-revolutionaire zijde de heer A. J. Hollestelle. rijksopzichter bij den waterstaat te Tol in. Herbenoemd met ingang van 6 Januari a. s. tot burgemeester van Zieriksee rar. J. P. N. E r m e r i n s. Zaterdag is te Mildelburg het nieuwe gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der weten schappen in de Wagenaarstraat aldaar, dat onlangs door een geacht ingezetene aan dat Genootschap ten geschenke is aangeboden, in tegenwoordigheid van directeuren en leden, met eene gepaste toespraak van den voorzitter, ds. Sibmacher Zijnen, plechtig geopend. Het gebouw ziet er zoowel in- als uitwendig keurig netjes uit; ook de inrichting der verschillende kabi netten laat niets te wenschen over. In eene druk bezochte vergadering te Utrecht is onder algemeene instemming een voorstel aange nomen om op 13 Mei 's Konines 40jarige regeering luisterrijk te vieren. Terwijl de wen- schelijkheid werd uitgesproken van het ontstaan eener algemeene Nederlandsche Commissie, die eene vader- landsche stichting in het leven roepe, waarvoor een tehuis voor leerlingen der landbouwschool te Wage- ningen in overweging gegeven werd, is tevens besloten de bestaande centrale Commissie, onder eere-voorzitter- schap van dan Burgemeester, weder te belasten met eene plaatselijke feestviering. Da heer C. J. Begeer, directeur der Utrechtsche zilverfabriek, leverde Vrijdag het tweede gideelte af van het fraaie zilveron tafelservies, dat Z. M. de Koning als geschenk voor H. K. H. Prinses Wilhelmina eenigan tijd geleden bestelde. Hat eerste gedeelte was de Prinses als verjaargeschenk aangebo den, het tweede is haar Kerstgeschenk. Het servies is bewerkt in den stijl Louis XV en bewijst hoezeer deze fabriek ook op groote schaal kunstvaardig werk levert. Het nevendoel door Z. M. met deze vorstelijke bestelling het nu afgeleverde gedeelte alleen was in tien kisten verpakt beoogd, om de Nederlandsche industrie te bevorderen, is dan ook volkomen bereikt. HH MM de Koning en da Koningin betuigden den heer Begeer, die de kostbare bestelling zelf ten paleize op het Loo afleverde, heihïaldelijk hun groote ingenomen heid met de uitstekende uitvoeriDg, Volgens den Haagschen corresp. der M. Ct. wiidt de Koning zicb, voor zoover zijne gezondheid het toe laat, voortdurend aan de sociale nooden des volks door samensprekingen met hen, die er van op de hoogte zijn, en door de kennisneming van verschillende daarop betrekking hebbende geschriften. Vooral de toestand der landbouwende bevolking wekt 's konings belang stelling en Z. M. moet daartoe inzonderheid aangetrokken zijn door de veelvuldigheid van de gevallen, dat land bouwers hun woonplaats verlaten om in een ander werelddeel hun geluk te beproeven. Het doet den ko ning oprecht leed, dat zijn grondgebied niet meer ge rekend wordt de gelegenheid te bieden om al zijne onderdanen een voldoend bestaan te verzekeren, en hij wenscht daarin verbetering te brengen. In afwachting daarvan schijnt hij er bijzonder op bedacht te zijn te doen waarschuwen tegen eene overhaaste landverhui zing, vooral naar Argentina, waarin hij een bron van teleurstelling en armoede ziet voor hen, die daartoe I hun toevlucht nemen. Teneinde de aangifte van inzendingen van rund vee, wolvee, varkens en pluimgedierte" op de Wereld tentoonstelling te Parijs van 1122 Juli 1889 zoo veel mogelijk te bevorderen, heeft de Minister van Landbouw iu Frankrijk bepaald, dat de tijd van aan gifte van inzending van genoemde dieren, die gesteld was vóór 1 Januari e. k., wordt verlengd tot 1 April 1889. Uit Friesland wordt geschreven aan de N. R. Ct Het eerste nommer van Be Klokweekblad der volks partij in de districten Wolvega en Schoterland, is ver schenen. De hoofdmannen zijn de heeren G. L. v. d. Zwaag, te Gorredijk J. v. d. Wijk, te Oldelamer, en L. S. Ten Cate. te Bovenknijpe. Eerstgenoemde is een volbloed socialist, die in Do- raela Nieuwenhuis zijn afgod ziet. Ofschoon slager van beroep, trekt hij de provincie door, om overal als spreker op te treden, waar de socialisten eene spreek plaats kunnen bezetten, hetgeen op de meeste plaatsen niet mogelijk is, tenzij zij komen onder een valschen naam »spreker voor de volkspartij". Met den naam volkspartij" tooien de socialisten zich in Friesland thans, sedert de ondervinding hen geleerd heeft, dat de naam socialist in onze provincie in discrediet is geraakt. De tweede, de bekende onderwijzer, die bij de stem ming van Maart met Okma ging onderhandelen, noemt zich radicaal en ook al »man van de volkspartij". Men herinnert zich nog, hoe destijds die zoogenaamde mannen van de volkspartij den anti-revolutionairen heer Okma aan het lidmaatschap der Tweede Kamer hielpen, en in ruil daarvoor de Kuyperianen zich aan sloten bij de socialisten om Domela Nieuwenhuis een kamerzetel te bezorgen. Zóó zijn Wolvega en Schoter land vertegenwoordigd geworden in de Kamer. De derde heet anti-revolutionair op politiek gebied. Als iemand weet wat dat eigenlijk is, dan kent hij misschien ook zoo ten naaste bij de politieke geloofs belijdenis van den heer Ten Cate. Door dit allegaartje" nu zal de nieuwe Klok ge luid worden. De Regeering heeft met een nota geantwoord op het verslag, betreffende de Zaterdag aangenomen conventie met Frankrijk. Zij verklaart daarin o. a., dat de scheidsrechtelijke uitspraak geen aanlei ding zal geven tot een nadere overeenkomst, maar de rechtstitel za! zijn voor degene der beide Mogendheden, aan wie het gebied wordt toegewezen. Varder deelt de Regeering mede, dat zij reeds met klem bij het Fransche Gouvernement is opgekomen tegen de be wering, dat Frankrijk rechten tegen ons zou kunnen ontleenen uit het tractaat van 1817 m9t Portugal. Naar men verneemt heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren aan den Min. van binn. zaken een adres ingediend, waarbij wordt verzocht aan het verlangen d;r Neder landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst tot het voortdurend muilkorven der hon den niet te voldoen. Bij de behandeling der begrooting van Marine bracht dhr. Domela Nieuwenhuis het ontslag van den loods Hoepen te Vlissingen ter sprake die, volgens hem, wegens het aankleven van soc.-democr. beginselen zou ontslagen zijn. Het antwoord van den minister luidde, dat het ontslag uitsluitend had plaats gehad op grond van het niet voor de eerste maal door dezen loods gepleegde vergrijp van het verlaten van zijn schip, zonder zelfs het bevel daarvan aan den oudsten matroos te hebben overgegeven. De verklaring van den heer Domela Nieuwenhuis, onlangs in da Kamer gegevenwij sociaal-democraten toonen niet door onze daden, dat wij het zijn, die verlangen, dat m e t g e w e I d zal worden opgetreden", heeft velen, die eenigszins op de hoogte zijn van de leer van Recht voor Allenverbaasd. Het Sociaal Weekblad merkt op, dat in de Handelingen een klein woordje is ingelascht, maar een woordje dat weegt. Er staat nl. »dat nu met geweld zal worden opge treden". De leider heeft zijne partij gerustgesteld. In de Volksstem van 19 Nov. wordt het vol gende gemeld Het bekende Kaflferhoofd Magata is ernstig ziek. Het wordt niet verwacht, dat hij lang meer zal leven. Zijn opvolger is reeds door hem aan den stam bekend gemaakt. Het is Bloemhoff, dieeenigen tijd geleden naar Holland is gegaan om te Delft ten huize vau ds. L. Van der Valk zijne opvoeding te genieten. •Magata is een der weinige kapiteins, op wien de Regeering zich kon verlaten. Slechts in den oorlog tegen Eageland in 1881 scheen er eenige twijfel te hebben bestaan aan zijne getrouwheid, die evenwel spoedig werd uit den weg geruimd. Sidert dien tijd heeft Magata zich altijd een der getrouwste ondardaaen dezer Republiek betoond.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1