1888. N°. 152. Zaterdag 22 December. 75s,e jaargang. (iOESCHE De uitgave dexer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. jtf Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad -iff. aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Burgemeester en Wethouders brengen bij deze een woord van DANK en WAARDEËR1NG aan de schutterij, de brandweer en de politie voor de uitnemende wijze, waarop ieder hunner zich van de zware en afmattende taak heeft gekweten om bij den brand der Stoommeelfabriek van de firma WED. J. H. C. KAKEBEEKE Gz. op 16 December jl gedurende twintig uren de orde te hand haven, de brandspuiten te bedienen en te helpen redden. tiet is ondergeteekenden een aangename taak open lijk te kunnen verklaren, dat elk zonder onder scheid gedaan heeft vrat hij kor; dat, in een woord, elk zijn plicht heeft vervuld. Goes, 19 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goe», J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 December 1888. Z. M. heeft mr. C. De Witt Hamer, arron- dissements-schoolopziener te Goes, met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot districts-schoolopziener en hem uit eerstgemelde betrekking gelijktijd g eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, afdeeiing Onderwijs, i* voor het jaar 1889 o. a. benoemd tot ads. bij de Rijks-Universiteit te Leiden in het ziekenhuis dhr. H. Van Bommel van Vloten. «De mededeeling in de N. R. Ct.y dat de redactie van de Klok gemengd zou zijn uit mannen van de antirev. partij en de volkspartij bleek ons, na onderzoek, niet juist te zijn. Het blad heeft met de antirevolutionaire partij, en onze partij met dit blad niets te maken", zegt de Standaard Vermoedelijk zal het das weder iet» zijn in den geest van de aamenwerking bij de verkiezing van Domela Nieuwenhuijs. Z. M. de Koning bevindt zich sedert verleden Maandag weder minder wel. Uit het feit dat dr. Vink- huysen, die Dinsdag zijn gewoon wekelijkscb bezoek aan Het Loo bracht, nog dienzelfden dag naar den Haag is teruggekeerd, mag worden afgeleid, dat 's Ko- nings ongesteldheid niet van ernstigen aard is. Intus- 8chen houdt Z. M. bijna onafgebroken het bed, omdat het nemen van rust ernstig is aanbevolen. (Bblad.) Oudelande.* Woensdagavond trad alhier in de ver- eeniging «Nut en Genoegen" op de heer Z D. Van der Bilt La Motthe uit Goes. Het nett» zaaltje van bet gemeentehuis was goed bezet. Spreker las een drietal schetsen voor uit: Een handvol typen gedurende den naderenden winter, door een^ of andere wijze van werkverschaffing tegemoet te komen, zoo noodig bij ondersteuning uit de kerk- en armenftnd- seD, ontmoette bij de besprekiüg zoo velerlei bezwareD, dat, jammer genoeg, zich geen uitzicht opende op eenen gewenechten uitslag, zoodat de voorsteller, zijns ondanks, zich gedrongen gevoelde tot het intrekken van zijn plan, hetwelk onmiskenbaar getuigde van zijne belangstelling in bet lot van den beboeftigen wei kman Uit Vlissingen schrijft men de volgende belang rijke tijding aan de M. Ct. «Door de Castle-Line, directeuren de heeren Donald Currie Co. te Londen, zal een directe stoomvaart dienst voor goederen en personen worden geopend tusschon Nederland en Zuid-Afrika, met uitgaDgshaven Vlissingen. De booten zullen varen tusschen Vlissingen en kaap de Goede Hoop, Natal en Delagoa-baai. De eerste boot, de «Warwick Castle" een stoomschip van 2957 reg. tons, vertrekt van Vlissingen den 24 Januari 1889, in directe aansluiting aan de van Londen komende mailbooten van de stoomvaartmaatschappij «Zeeland". Tevens zal ook eene geregelde aansluiting plaats vinden tusschen de mailbooten dier maatschappij en de om de 14 dagen van Londen naar Kaapkolonie, Zuid-Afrika, vertrekkende Ocean-mail-pakketbooten van bovengenoemde Castle-Line. Tusschen de maatschappij «Zeeland" en de heeren Donald Currie Co. zijn, in verbinding met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, reeds alle regelingen voor dit nieuwe verkeer getroffen." De Staatscourant bevat het Kon. besluit, hou dende goedkeuring eener met de Stoomvaartmaat schappij «Zeeland" gesloten overeenkomst tot het onderhouden van eenen postvaartdienst tusschen Vlis singen en Queenborougb. Gisteren slaagde te Leiden voor het eerste ge deelte arts-examen de heer D. Q u a k k e 1 a a r, ge boren te St. Maartensdijk, Aangaande den ontworpen stoomtramweg Schoondijke IJ zend ij ke Eecloo komt in de Gazette van Eecloo van 16 dezer een aïtikel van de redactie voor van den volgenden inhoud «Naar wij uit de beste bron vernemen zijn al de moeielijkbeden voor het leggen van den tram Eecloo Watervliet, eerste sectie, en IJzendijkeSchoondijke Breskens, tweede sectie, uit den weg geruimd. «Gelijk men weet, was de groote moeielijkheid van de zaak ontstaan uit de quaestie der exploitatie, of wel van den dienst der twee verschillige sectiën de eerste op Belgischen, de tweede op Hollandschen bodem. «De Nationale Maatschappij voor Buurtspoorwegen, welke de concessie van de Belgische sectie betrachtte, zal deze aan een Holl Volgens den Haagschen correspondent van de Zutf. Ct. zou de ten doode opgeschreven kweek school die zijn te Nijmegen. De te P a r ij 8 gevestigde Nederlandsche com missie voor de wereldtentoonstelling van 1889 heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de Nederlanders te Parijs door hunne tal rijke opkomst ter vergadering van 29 November hunne belangstelling hebben getoond in die tentoonstelling, en tevens het verlangen geuit, dat Nederland op die tentoonstel ling eene waardige plaats moge innemen. Uit de mededeelingeo, door den heer mr. W. Van der Vliet, voorzitter der hoofdcommissie te Amsterdam, te dier gelegenheid gedaan, bleek dat er gegronde hoop bestaat, dat aan dezen wensch zal kunnen worden vol daan, indien de commissie gesteund wordt door de particuliere krachten. Verschillende zeer belangrijke bijdragen, zoowel voor de algemeene tentoonstelling, als voor de afdeelingen schoone kunsten en koloniën, zijn reeds in Nederland en door de commissie te Parijs bijeengebracht. Zonder eenige subsidie der regeering ontbreekt nog slechts 15,000 ter bestrijding der kosten voor deze tentoon stelling de begrooting voor tentoonstellingen van ge lijken aard bedroeg steeds het cijfer van 200.000. Krachtens het besluit in genoemde vergadering ge nomen en overtuigd, dat ieder Nederlander verlangt Nederland's handel, nijverheid en schoone kunsten aan de tentoonstelling te zien deelnemen, richt de com missie een beleefd, doch dringend verzoek tot de Ne derlanders om medewerking. De commissie verklaart zich volgaarne bereid de verlangde inlichtingen te verstrekken, De circulaire is uit naam der commissie geteekend door de heeren R. Bischolïsheim, president, en dr. Thijssen, secretaris. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werden o. a. aangenomen de bekrachtiging der heffingen in de provincie Zeeland en van den verkoop van grond te Vlissingen. Bij de daarna voortgezette behandeling der begroo ting voor Waterstaat drong d» heer Walter aan op het spoedig maken van een loskade te Terneuzen, welke haven een belangrijk middelpunt van verkeer is ge worden. De opbreDgst der haven- en loodsgelden is buitengewoon toegenomen; het transitoverkeer is enorm, en waar nu sedert 18 jaren handel en scheepvaart zoo zeer ziju toegenomen, kan het als zeker worden aangenomen dat die toeneming blijvende is. Hij hoopt dat de Minister nog in 1889 aan den wersch van Terneuzen zal voldoen. De Minister zeide, dat het hem volstrekt niet ont breekt aan sympathie voor Terneuzen en hij zal gaarne In zake het fonds voor noodlijdende kerken en per sonen weid in 1887 ontvangen 49,043.26% en uit gegeven 48,553,31%, batig saldo 489,4b. Blijkens den staat van het fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen in de Ned. Harv. kerk bedroegen in 1887 de ontvangsten 11,745,65, de uitgaven 11,624,69%, batig slot 120,95%. De heer C. M. Van Visvliet te Middelburg is tot lid van het Alg. College van Toezicht op het be heer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hert. gemeenten in Nederland herbenoemd. NB.) Zondag zal te Amsterdam door R.-Katholieken weder eene openbare rergadeiing worden gehouden, om op te komen tegen het gebeurde in de Leo-meeting van Zondag voor acht dagen. De heer Brouwers is uitgenoodigd die bijeenkomst bij te wonen. Naar men zegt heeft de heer Woltjer, leeraar aan de zoogenaamde Vrije Universiteit te Amsterdam, bedankt om op de voordracht te worden geplaatst als hoogleeraar aan de Groninger academie. Hat rapport, in zake de vereeniging der Ned. Gereformeerden en Chr. Gereformeerden, dat 16 Januari a. s. door de deputaten der Ned. Ger. kerken in de synode te Utrecht ter tafel zal gebracht worden, be vat, behalve korte mededeelingen van den loop der onderhandeling, dj indiening van ontwerpen, die gelijk luidend door de wederzijdsche deputaten zijn aange nomen. Die ontwei pen zijn: een concept-akte van in eensmelting, een concept-overeenkomst voor de com binatie van twee kerkpraden, en een concept-missive aan Z. M. den Koning (de laatste ingeval van aan neming, door de Chr. Ger. kerken op te zenden.) Een in hoofdzaak gelijkluidend rapport zal door de deputaten der Chr. Ger. kerk aan de synode dier kerk worden opgezonden, met verzoek, om tegen Dinsdag 15 Januari ook deze synode weer saam te roepen. (Standaard.) STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over November 1888. Op de School A waren gedurende deze maand 160 kinderen. Onder dezen waren: 126 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 32 van 110 verzuimen, en 2 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.1 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.8 percent over dezelfde maand in 1887. Op de School B waren 294 kinderen, waaronder 270 zonder eenig verzuim, 23 die van 110 verzuimen hadden, en 1 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.6 percent, tegen 1.8 percent over dezelfde maand in 1887.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1