1888. N°. 150. Dinsdag 18 December. 75ste jaargang. AANBESTEDING Uk- en Herijk der Maten en Gewichten, SECRETARIE Schoolbezoek GOESCHi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Ü6 prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. op ZATERDAG den 22 DECEMBER 1888, des na middags te 1 uur iD bet Raadhuis van gemeentewerken en leverantïëu voor 1889* te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk; 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakers- werk 4o. het smids-, kachel- en slotenmakerswerk 5o. het schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6o. het stoffeerderswerk 7o. het aard-, kram-, rijs- en glooiingwerk 8o. de levering van grint en grintzand 9o. de levering van borstel- en mandenwerk alles volgens tarief. De levering van het in de artt 19 en 25 van het tarief omschrerene wordt niet afzonderlijke aanbe steed, maar aan verschillende aannemers opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a 0.50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den 8 December 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De jaarletter voor den gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zijn de letter Z in den gewonen drukvorm, schuin geste'd; bij den ijk der gasmeters de KONINKLIJKE KROON; terwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heelt plaats gevonden, voor Middelburg waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer IS. Goes, den 15 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN Op DINSDAG den 25 en WOENSDAG den 26 De cember a 8. zal de der gemeente alleen geopend zijn dea voormiddags van elf tot twaalf uren, voor aangiften in zake den Bargerlijken Stand Goes, den 15 December 1888- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, kunnen vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd) ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing leggen Btaat v»« niet-Bchoolgaanden zijn gebracht, Behalve de heer Mackay nam van de regeerings- tafrl alleen de Minister van Financiën, de heer Godin De Beaufort, aaa de algemeen® beschouwingen deel. Ook zijn beleid toch was door verschillende sprekers m het debat gebracht. Men had dezen minister, ook van liberale zijde, met vertrouwen zien optreden, om dat hij, begaafd met goede talenten ook op financiëel gebied en bovendien nog jong en krachtig, mocht verondersteld worden berekend te zijn voor de moeie- lijke en omvangrijke taak van de herziening van ons belastingstelsel. Hij kon daarbij rekenen op den steun van tal van leden uit beide zijden der kamer, over tuigd als deze zijD, dat nadere rigeling van ons financiewezen een dringende eisch des tijds is. De verruiming van het belastinggebied der gemeenteD, de belasting op het roerend vei mogen en niet het minst da afschalhog der accijnzen op de eerste levensbe hoeften. ziedaar, om niet meerdere te noem*n, een drietal zaken, waaraan de minister van financiën zijn beste krachten kon wijden, om zich bij welslagen een blijvende plaats te maken onder Norland's mannen van naam. En wat gaf nu de heer Godin De Baaufort voor de naaste toekomst ts verwachten Niets. Eene nadere regeling vau de gemeente-financiën moest wachten op- de nieuwe schoolwet; de verlaging van accijnzen uitgesteld tot eene herziening der tariefwet geving is tot stand gekomen; do belasting van het kapitaal in portefeuille geweigerd. Inderdaad eene bittere teleurstelling voor hen, die, in de hoop van eene betere regeling van ons finan ciewezen, der rechterzijde op 6 Maart jl. hun steun verleenden. Het program van actie schreef al r ia wijzi gingen voor en nu wil de Minister van financiën er niet aan. Wij moeten hierbij opmerken, dat de heer Godin De Beaufort tegen de belasting van bet kapitaal in portefeuille de bekende bezwaren opperde, dat er groot verschil van gevoelen bestaat of er al dan niet een privilegie bestaat voor de bezitters van onroerend goed en dat er geen behoorlijk middel van conti 61e is te vinden. Had men echter niet mogen verwachten, nu het program van actie deze belasting voorschreef, dat men aan de rechterzijde middelen had gevonden om die bezwaren op te heffen? Waarom anders iets voor gespiegeld, dat niet te verwezenlijken was? Zoolang die bezwaren Diet zijn opgeheven, is er van dezen Minister zulk eene belasting niet te verwachten en daar hij ze niet oplossen kan, komt zij van hem nooit. Toch durft de Standaard nog zeggen, dat de Minister haar niet afwees, maar dat z\j slechts voorloopig nog niet komt. 't Is kras! »Leuk" zou dr. Kuyper zeggen, is ook de methode, die de Minister van Financiën in practijk schijnt te willen brengen om lang op het kussen te blijven. Hij gaf nl. niet onduidelijk te kennen, dat hij de bedoelde belasting op het roerend vermogen niet wilde voorstellen, omdat omtrent het eerste bezwaar daar tegen de Kamerleden bij vroeger nog niet van meening zijn veranderd. Met andere woorden, omdat hij geen kans zag een voorstel in dien geest er door te krijgen. Wij hebben derhalve van dezen Minister alleen te ver wachten voorstellen, die in den smaak vallen van de meerderheid der Kamer. Dat is inderdaad de zekerste manier om op het kussen te blijven. Hiermede eindigen wij oos overzicht. Wij hebben met voordacht het onverkwikkelijk debat van dhr. Domela Nieuwenhuijs weggelaten, omdat het ons niet lust om vat en voor meerdere inlichtingen kao men zich wen den tot het bestuur der vereeniging. Te Borsele worden pogingen aangewend tot op richting van eene Vereeniging tot wering vau schadelijk gevogelte. Bij toeneming leert de ondervinding den landbouwers, dat vooral het musschen- geslacht vermenigvuldigt en groote schade aan veld gewassen veroorzaakt. Ter bespreking der zaak is bei eids eene vergadering van belangstellenden belegd op aanstaanden Vrijdag. Wolfcrtsdijk. In de raadsvergadering van Vrijdag jl. is aan C. Castel, onbezoldigd rijksveld wachter alhier en aan D. Buurman, rijksveldwachter te 's-Ileer Arendskerke, eene gratificatie verleend aan den lsten van 10 en aan den 2den van 5. Door het Burg. Armbestuur werd wijziging hunner begrooting dienst 1889 verzocht, omdat o. m. het hun weuschelijk voorkomt, dat door hen ean opzichter zal worden benoemd en bezoldigd, die toezicht zal houden dat de conditiën, zooals die zijn vermeld in het pacht- contract bij de laatstgehouden verpachting hunner gronden, door de pachters behoorlijk worden nageleefd. Er werd besloten hiervoor een nieuwen post in de begrooting hunner instelling te brengen, waarvoor een som werd gevonden door een anderen post van uitgaaf, wegens overlijden van een krankzinnige die ten laste van gemeld armbestuur werd verpleegd, te verminderen. Vervolgens werd mededeeling gadaaD, dat bij een opnieuw verleende concessie tot heffing van haven- en liggeld voor het gebruik van de haven en kade van den Oosterlandpolder, het liggeld aanmerkelijk is ver minderd. Was het vroeger de 1ste week 0,10, do 2de 0,20 en de 3de week 0,30 per M2, alzoo in 3 weken 0,60, thans bedraagt het slechts 0,10 per M* per week. Nog werd gelezen een brief van den heer Lenshoek waarbij het gemeentehuip, hetwelk de gemeente in huur bezit en welke huur December 1889 eindigt, te koop of te huur wordt aangeboden. Nadat, op verzoek van den Raad, in eene vorige vergadering reeds eene aanbieding van genoemden heer was ingekomen, doch die den raad te hoog voorkwam, is de koopsom nu met 500 verminderd en gebracht op 4000 met inbegrip van den grond, terwijl voor huur, zonder gebruik van den grond, waarvoor thans 200 's jaars wordt betaald, nu 250 wordt ge vraagd. Omdat beide aanbiedingen te hoog worden geacht, werd besloten de onderhandelingen hieromtrent af te breken, Ten slotte deelde de Voorzitter, de heer A. Fontein, mede dat h*m op zijn verzoek verlof is verleend om zich gedurende een maand, van af 22 December a. s, tot 20 Januari d. a. v., buiten de gemeente op te houden. Kolijnsplaat. In de raadszitting, Vrijdagavond 1.1. gehouden, werd tot lid van hat burgerlijk armbestuur uit het aangeboden tweetal, bestaande uit de heeren G. Bouman en J. Caljouw, eerstgenoemde herkozen. Een voorstel van Burg. en Weth. om eene zoodanige uitbreiding aan den maatstaf van den Hoofdelijken Omslag te geven, dat ook de voet, waarop men leeft, in aanmerking dient genomen te worden, werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Daardoor zal bij art. 3 der verordening van den Hoofd. Omsjag gevoegd worden ling Tholen der Maatschappij van landbouw en voor zitter van het waterschap Stavenisse. In de Standaard is een schrijven opgenomen van den heer Job Schellevis. waarin deze naar aanleiding van de beweging door de Standaard en andere bladen op touw gezet over eene verkiezings circulaire, geteakend S., die in het district Schiedam bij de laatste verkiezing is verspreid geworden, zegt: d Waarom dit geraas over het woord, dat een een voudig man gemeend hefft te moeten spreken Ocb, nergens anders om dan ten einde met schijnbare ver ontwaardiging te kunnen uitroepen: vZoo strijden de liberalen." Grooter leugen dan deze kan noch de ■Standaard of eenige andere redactie van blade* geven. »Neen, zoo strijden de liberalen niet; zoo strijd ik naarmate de gaven, die de Heere God mij schenkt. o Eenvoudig, en naar de wereld niet tot de schare der geleerden behoorende, schaam ik mij het Evan gelie van Christus niet, want het is mij eene kracht Gods tot zaligheid. Door de goedheid des Hearen heb ik dit voorrecht, dat men mij persoonlijk zeer goed kenten daar het eene waarheid is, dat wij elkander kennen door de spraak, en door deze openbaar werden ook te Ouderkerk, zeide de heer mr. Th. Heemskerk in eene vergadering van p. m. 300 kiezers: »S. is wel geloovig, doch anti-revolutionair is hij niet." Dat een die gelooft in den Christus Gods, revolutionair zou zijD, is volstrekt onmogelijk, doch niet medegaan met hen, die zich anti-revolutionair noemen, en door daden toonen zulks niet te zijn, is eene vanzelfsheid als Gal. 51 het levenswoord der ziel is. »Dat de Ned. herv. kerk mij door Gods genade lief en dierbaar is, dit weten alle inwoners van Schiedam en ook te Vlaardingen. Daarom strijd ik met de zwakke krachten, die God mij gegeven heeft, zooveel ik kan, tegen allen, die zoo gaarne de doodsklok willen luiden over die kerk. Han invloed en macht acht ik verderfelijk en gevaarlijk voor die kerk. Daarom was de heer Six een man naar mijn hartniet in de eerste plaats, omdat hij anti-clericaal, maar omdat hij een synodaal orthodox man is. »Geen woord neem ik dan ook terug van hetgeen ik in bedoelde circulaire geschreven heb, terwijl ik iedereen het recht betwist aan een ander dan aan mij er het vaderschap van toe te kennen, noch deze circulaire op rekening van eenige kies vereeniging te schrijven, noch haar te gebruiken als een middel om dea liberalen ean smet te trachten aan te wrijven. »'tWas alleen mijn werk." Bij hot Ministerie van Koloniën is in ernstige overweging genomen eon nieuw vontwerp tot regeling der koloniale wervin g", hetwelk eenige maan den geled-n door den gepensioneerden officier der in fanterie J. Van Deun aan den Minister is ingezonden. Verschillende bevoegde personen hebben dit ontwerp gunstig beoordeeld en zijn van meening, dat, indien het wordt aangenomen, voor goed een einde zal kun nen worden gemaakt aan de handelingen van ronse laars enz., die toch in den regel een verderflijken in vloed op de aangeworvenen uitoefenen. Ook zal men in het buitenland dan vermoedelijk een beteren dunk krijgen van de werving voor Nederlandsch-koloniale troepen. (Varf.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1