1888. N°. 149. Zaterdag 15 December. 75sle jaargang. Bij dit nommer behooi'l een bijvoegsel, groote zwarte Hond Politiek Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. cm K Ni. Dg prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. «lat morgen zal uorden verzonden. In bewaring is genomen een opgevangen zijnde reu, witte voorpooten, dito borst, liggende ooreu en laDgen zwarten pluimstaart, welke niet in de gemeente tehuis behoort. De rechthebbende kan deze ten bureele van politie terng bekomen tegen betaling der kosten van voeding. Indien dit niet voor Zondagavond a s ia geschied, zal de hond, ingevolge art. 7 der betrokken verorde ning, worden afgemaakt. Goes, den 14 December 1888. Burgemeester ea Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN (58 December). II. Het was te verwachten, dat waar dr. Schaepman zich bad opgeworpen ter verdediging van het ministerie, de leider der anti-revolutionaireD, de Goesche afge vaardigde jhr. Da Savornin Lohman, daarin niet zou achterblijven. Drie zaken vooral treff m bij de lezing van wat dhr. Lohman sprak. In da eerste plaats de rondborstige verklaring, dat de anti-liberalen die altijd door de anti-Tevolutionaire en de katholieke bladen worden voorgesteld als verreweg de meerderheid ta tellen in den lande zoo weinig bekwame staatslieden in hun midden tellen, dat kwam dit ministerie te vallen niet aanstonds een nieuw kabinet zou te vormen zijn. Wij achten dit geen blaam voor onze tegenpartij, maar het toch opmerkenswaard, dat d8 anti-liberale afge vaardigden, die altijd worden voorgestel! als zulke kundige mannen en die in ieder geval toch tot taak hebben de daden der regeering te beoordeelen, door een hunner leiders ten eenenmale onberekend worden geacht om zelf eene regeering te vormen. Dit is trouwens niet wat het meest treft in de rede van den heer Lohman. Meer opmerkenswaardig is zijne verklaring omtrent de wijze waarop bezuinigd moet worden. Men weet het, de liberalen waren viel te duur en daarom moesten zij er onder gebracht worden. Wanneer eerst maar eens de clericalen aan de regeering kwamen, dan zou er bezuinigd worden. En wat zeide nu de heer Lohman in de Kamer zitting van 6 December jl. »Wat is de quaestie bij bezuinigen Wanneer eene huishouling op te grooten voet is ingericht, is het bijkans onmogelijk om dien voet van leven te ver anderen. Wanneer men dan bezuinigen wil, dan zat men eenvoudig de uitgaven niet uit; men kan aan het bestaande gewoonlijk niet veel veranderen. Op den duur wordt de manier van leven steeds kost baarder. Als mjn dus op te grooten voet lejft moet men zorgen niet op nog grooter voet te gaan leven din komt men van zelf tot bezuiniging. Dat er inder daad bezuinigd is en d it wij niet op te grooten voet gaan leven, dat heeft de Minister van Financiën aan getoond, toen hij op pag. 3 der memorie van be antwoording deed opmerken, dat, niettegenstaande voor marine 16 ton mier is aangevraagl, toch deze begrooting ongeveer gelijk is aan de vorige". En een eind verder vervolgt da Goesche afgevaar- digie: »Men kan beweren, dat het land zich niet moet verdedigen en dan kan men ook de begrooting van marine met vele millioenen verminderen, maar als man een land wil verdedigen en de middelen daartoe, omdat zij niet toereikend zijn, aangevuld moeten worden, dan kan men niet zeggen dat de uitgaven te hoog worden opgevoerd". Het is inderdaad eane fraaie redeneering. De eenige bezuiniging, die men al zoo weat in te voeren, is het niet verhoogen van het budget. Voegt men hierbij nu de verklaring van den Minister van Fioanciën, dat hij voorshands niet tot eene herzienDig van het belastingstelsel denkt over te gaan, wat is die voor stelling van bezuiniging tijdens de verkiezingen dan anders geweest dan eene kissmanoeuvra om goedge- loovigen te winnen Op zijn zachtst genomen, stonden ook hier weder de beste stuurlui aan wal. »Men kan", zegt de heer Lohman, »aan het bestaan ie gewoonlijk niet veel veranderen". Maar men heeft dan toch altijd beloofd, dat men er ivel verandering in zou brengen. Het is intusschen waar, wat de heer Van Houten opmerkte, dat, wanneer dit ministerie ook op fnan- ciëel gebied, waar het wel iets doen kao, toch werke loos blijft, de hervormingsgezinden niet langer er aan zullen denken om in de rijen der anti-liberalen te strijden en dus te eer het stadium zal geboren wor den, waarin de liberale partij ministeriëele partij kan worden". Bovendien gaat de vergelijking met een huishouden hier niet op. In het algemeen erkennen wij, dat de invoering van bezuinigingen in een huishouden niet gemakkelijk gaat, maar is men eenmaal van de nood zakelijkheid ervan doordrongen, dan zal men niet be zuinigen op het eene artikel om de uitgaven voor een ander te kunnen verhoogen. Dat doet thans de re geering wel. Zij bezuinigt o a. op het onderwijs maar verhoogt de uitgaven voor marine met i.600000 gulden. Het wordt dus alleen de quaestie van meer dere belangstelling in den eenen tak van regeeringszorg boven die in een anderen. En evenzeer als de heer Lohman beweert, dat de begrooting van marine mag verhoogd worden als men het land wil verdedigen, mogen de liberalen en daaruit spreekt dan onge twijfeld zorg voor de geestelijke belangen des volks, waarop de heer Borgesius zinspeeldezeggen: »Men kan bewereD, dat het volk geen onderwijs behoeft en dan kan men ook de begrooting voor Binn. Zaken met vele millioenen verminderenmaar als men een volk wil ontwikkelen en de middelen daartoe, omdat zij niet toereikend zijn, aangevuld moeten worden, dan kan men niet zeggen, dat de uitgaven te hoog worden opgevoerd". De heer Lohman nam ook den heer Keuchenius in bescherming, begrijpende dat diens positie inderdaad gevaar loopt en wetendp, dat me* de tegenwoordige Kamermeerderheid een liberaal kabinet eene onmoge lijkheid is, betoogde hij de homogeneïteit van het ministerie en drong h:j er op aan, dat al de ministers bij den val van een hunner zouden aftreden. Wanneer men geen ander middel beeft om een minister in zijne positie te handhaven dan van zijne collega's te vragen, dat zij hem in ieder geval zullen steunen, dan voor waar moet die positie al heel zwak zijn. Doch al hel>ben de heeren Schaepman en Lohman de regeering ook in bescherming genomen, daardoor achtte deze zich natuurlijk niet ontheven van den plicht om de verschillende redevoeringen te beant woorden en de premier aanvaardde begrijpelijkerwijs het eerst die taak. Het was allerminst dankbaar al was het ook wèl verdiend dat dhr. Mackay bij die gelegenheid den heer Schaepman, om een van diens uitdrukkingen te gebruiken, »een klein d'ukje en kneepje" gaf, door te zpggen, dat hij niet als de afgevaardigde uit Wijk-bij-Duurstede dan libei alen zou verwijten, dat zij in 1878 met de indiening der schoolwet zoo lang hebben gedraald. »Het kan mijns inziens nooit eene verontschuldiging zijn voor eene regeering", aldus sprak de minister, »te wijzen op eene fout door eene vorige regeering begaanintegen deel, dit had haar moeten leeren om die fout te ont gaan". Daze opmerking aan het adres van dr. Schaep man was zeer logisch en het is j immer, dat de mi nister niet even logisch is gebleven in zijne red3. Hij sprak namelijk zijne verwondering uit, dat de aandrang op een nieuwe schoolwet van de linkerzijde kwam en vervolgde daarna: »Het zou hetzelfde zijn, alsof inder tijd, toen het ministerie-Kappeyne aan de regeering was, men van de rechterzijde erop had aangedrongen om toch een onderwijswet van dat ministerie te krij gen". Zou de minister werkelijk meenen, wat hij toen zeide en dus geheel en al voorbijzien, dat de rechter zijde beweert het werk van de liberalen te zullen ver beteren, terwijl het omgekeerde toch in 1878 niet het geval was Is het wonder, dat de liberalen thans ver langend zijn die verbetering eens te zien, nog wel eene verbetering, die alle partijen zal bevredigen, nu dr. Schaepman heeft beweerd, dat h9t openbiar onderwijs bij die wetswijziging niet zal lijden? Als werkelijk eene alle partijen bevredigende schoolregeling is te krijgen, waarom zouden dliberalen die dan versmaden (Wordt vervolgd.) GOES, 14 December 1888. Gisteravond had in het koffiehuis x> le Trios van Oranje" alhier de eerste lezing in dezen winter van wege de afdoeling Goes van den Nederl. Protestanten bond plaats, waarbij als spreker optrad ds. T. IC i e 1- s t r a doopsgezind predikant te Middelburg, die tot onderwerp gekozen hadLegenden. Dhr. A. R. Breetvelt opende als wiarnemend voor zitter de bijeenkomst en herdacht met een enkel woord den overleden voorzitter, dhr. Van Gorkom, waarna hij het woord gaf aan den heer Kielstra, die alvorens zijne lezing te beginnen mede een woord wijdde aan de nagedachtenis van dhr. Van Gorkom. Daarna zijn onderwerp opvattende begon spr. met erop te wijzen, dat iedere tijd zijn eigen karakter heeft en dat het kenmerk van den onzen zucht naar waarheid is. Dat is gelukkig en een gezegend verschijnsel; wie toch is gaarne de dupe van allerlei ijd de droomerijen Te veel hebben de menschen zich daaraan overgegeven. U echter wel alles winst? Voor ons gevoel niet. Aangenaam is ons daarom de prediking, dat wij wel hebben gewonnen en niet verloren. Spr. wenscht dat te betoogen van de legenden in het algemeen en van de bijbelsche in het bijzonder. Hij besprak daarop drie vragen lo. hoe de legenden overal en ten allen tijde worden geboren, 2o. hoe in het bijzonder vele bijbelsche legenden zijn ontstaan, 3 welke waarde of onwaarde ze hebbenom ten slotte er op te wijzen, dat de nieuwe wereld- en levens beschouwing eenerzijds de legende hoog zal waardeeren als het poëtisch kleed van den godsdienst en der zeden leer van het voorgeslacht, maar anderzijds bij de ver anderde beschouwing eer heeft gewonnen dan verloren. Aan historische feiten of zoogenaamde feiten hangt het Christendom en al wat goed en waarachtig is niet het steunt ten slotte en alleen op de uitspraken van eigen verstand en gemoed. Wij kunnen niet meer uit de zeer belangrijke rede van den heer Kielstra wcêrgeven dan dat korte en zeer onvolledige schema. Doorwrocht met tal van voor beelden aan de geschiedenis in het algemeen en de gewijde in het bijzonder ontleend, maakte spr. zijne bedoelingen duidelijk en het was dan ook zeer zeker naar het hart van velen, dat dhr. Breetvelt aan het eind der lezing een woord van hartelijken dank sprak voor de schoone rede van ds. Kielstra en den wensch uitte, dat hij nog meermalen voor deze afdeeling zou mogen en willen optieden. Woensdagavond had in de sociëteit V. O. V. alhier het jiarlijksche St.-Nicolaasfeest voor de leden van de vereeniging voor Volksvermaken plaats. De kosten om evenals verleden jiar ook een volksfeest te geven liepen te hoog om dat denkbeeld te verwe zenlijken. Wel had men nog getracht giften daarvoor intezamelen, maar dit had niet het vereischte resul taat opgeleverd. Evenals elk jaar was aan het feest natuurlijk een tombola verbonden en da kans om een prijsje te trekken was niet kwaad, want er waren 125 prijzen, terwijl 230 loten waren afgegeven. Behalve uit de tombola bestond het programma van den avond uit een café-chantant, terwijl de heer A. De Winter, de bekende Hollandsche komiek, zijne gewaardeerde medewerking verleende en ook het leeuwenleel van het programma voor zijne rekening had genomen. Hij deed zich andermaal kennen als een uitstt kende komiek en hij mocht dan ook herhaal delijk de luide toejuichingen van het publiek verwer ven. Da heer A. De Well toonde zich een uitstekend trapèse-equilibrist, terwijl mis3 Ella Maud Haigh, als Engelsche zangeres en de hoeren Daniels en Nelson met hunne koldiga voorstellingen veel tot de feest vreugde bijbrachten. Ook ditmaal heeft het bestuur zich weder uitnemend van zijne niet gemakkelijke taak gekweten en het verdient ongetwijfeld een woord van lof voor de wijze, waarop het telkenjare afwisseling weet te brengen in een feest, dat uit den aard der zaak zoo licht tot een tonigheid aanleiding geeft. Dinsdag 18 Dec. a. s. zal in de sociëteit »V. O. V." de tweede abonnements-voorstelling in dezen winter plaatshebben door het tooneelgezelschap van da nieuwe Rotterdamsche schouwburgmaatschappij-directieAlex. Faassen en Co. Bij die gelegenheid zal worden opge voerd»een bittere pil", blijspel in 4 bedrijven door Justus van Maurik Jr., voorafgegaan door »blinde Valeria", tooneelspel in 3 bedrijven van Eugène Scribe en Melesville. Benoemd tot bewaarder in de Strafgevangenis te Goes, P. G e e r s van Zieriksee. (Z. N.) Iorsoko. Ii de gisteravond gehouden Raadsver gadering verklaarde de Voorzitter, na lezing der Dotulen, de reden waarom de Riad weer zoo spoedig bij elkaar gproepen werd. Hij had het voorstel-Sauer betrefFinde den hoofde- lijken omslag overgenomen, omdat hem de cijfers wel aanstonden en in de veronderstelling dat daar mede in de behoefte (ƒ9200) zou kunnen worden voorzien. Maar het is gebleken, dat zij slechts ƒ7000 zoulen opbreDgen, zoodat alle aanslagen in het voorstel ge noemd met 30 pet. moeten worden verhoogd. Dit zal tengevolge hebben, dat de hoegste klassen zeer sterk zullen worden verzwaard. B jv. een inkom°n van 37514000 gld. zal met ongeveer 400 en een inkomen van 40015000 met ongeveer 526 gld. worden getrofT n. Dit zal tot veel reclames en onaan genaamheden aanleiding geven, en is ook werkelijk te kras. De Voorzitter wilde weten of de Raid, nu de misrekening gebleken is, bij zijn besluit wenscht te blijven. Er ontspon zich een vrij langlurig debat tusschan den Voorzitter en den heer Sauer. Da laatste vond de aanslagen ook na vermeerdering met 30 pet. niet onbillijk, hoewel die voor de beide hoogste klassen misschien wel iets lager konden zijn, wees er op dat zijn cijfers dan tot de 15a klasse toch nog beneden het voo'std Van Oeveren bleven en achtte een omslag van 3 voor de laagste klasse, hoe gering ook, toch nog te hoog. De Voorzitter merkte op, dat de laagste klassen ook veel genieten, waarvoor anderen moeten betalen. De heer Sauer bleef bij zijn voorstel. De heer Sinke verklaarde te begrijpen, dat de heer Sauer zijo stanJpunt zoo lang mogelijk trachtte te verdedigen, hoewel hij er blijkbaar zelf niet gerust op was, en vroeg stemming. Met 5 tegen 2 stemmen handhaafde de Riad zijn besluit, zoodat het voorstel Sauer blijft aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. St. Maartensdijk. Tot voorloopig candidaat voor lid der Prov. Staten is alhier door de afdeeling der kies vereeniging »A!gjmeen Belang", met 29 van de 30 uitgebrachte stemmen gekozen de heer N. Pol derman, burgemeester dezer gemeente. E9n briefje was in blanco. Da Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ge bruik gemaakt van het aanbod der Zutph. Ctom kooper en verkooper te willen noemen van het verdachte rund, dat aanleiding heeft gegeven tot het verbod van invoer van Geldersch vee in Duitschland. De Zutph. Ct. zegt, gisteren die namen aan Z. Exc. te hebben meegedeeld. Blijkens den staat der rijksmi ddelen heelt de schatkist gedurende ds maand November 10,457,535 ontvangen, of ongeveer 342,000 meer dan in dezelf de maand van 1887. De twee groepen van middelen die tot deze vermeerdering het meeste bijgedragen hebben, zijn de accijzen en indirecte belastingen Van de accijnzen is de gezamelijke opbrengst, dank zij voornamelijk eene verheffiag met 230,000 bij de suiker, ruim 2 ton grooter geweest, terwijl de indirecte belastingen ƒ350,216 meer afgeworpen hebben. Ver volgens komen de directe belastingen, wier opbrengst gestegen is met 89,500, de loodsgelden die ƒ11,000 en de telegrafen die 3500 vooruit gegaan zijnter wijl ook de waarborg en invoerrechten een'1, zij het ook kleine, vermeerdering aanwijzen. Voor de posterij, het middel welker opbrengst zoo langen tijd in stijgende richting zich bewogen heeft, valt ditmaal een, niet gemakkelijk verklaarbare, achteruitgang met niet min der dan ƒ102,769, of ruim 21 pet., aan te teekenen. Uit eene nadere beschouwing der uitkomsten van de afzonderlijke middelen blijkt dat de zegelrechten eene vermeerdering van 17,000, en de registratierechten eenen vooruitgang van ƒ117,000 vertoonen. De kypo- theekrechten hebben ƒ14 000 meer gegeven, en einde lijk heeft het successierecht ook ditmaal weder zeer ruim gevloeid, en ongeveer 2 ton meer opgeleverd dan verleden jaar. Behalve de suiker, wijst vaR de accijns middelen alleen het geslacht eme noemenswaardig hoogere opbrengst 20.373 of 5.8 aan, terwijl het gedistilleerd met ƒ26,000 gedial l is. Bij de loods gelden is de vermeerdering aanzieolijk. Voor da maanl staat zij met 9.6 pet., en voor de 11 maanden met 8.5 pet. gelijk. De loodsgelden hebben met eene op brengst van ƒ1,136,105 gedurende de 11 maanden, de raming voor het gehaele jaar reeds met ƒ86,000 overschredeneen sprekend getuigenis van het toe nemen der scheepvaartbeweging. De schatkist heft thans in het geheel 102,747,756 gf iad, d. i. bijna 2% millioen meer dan verleden jaar, en ruim 3% millioen meer daa de raming Toor de 11 maanden. (N. R. Ct.) Het Hbl. betuigt hulde aan hetgeen tot dusver reeds do ar de Zuiderzee-vereeniging is verricht tot onderzoek in het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee. De reeds verkregen en ver rassende uitkomsten, die men vroeger zelfi niet ver moed had, wijzen op een groot nationaal belang, waarvan men ook de wetenschappelijke waarde niet zal kunnen ontkennen. De pogingen van de wakkere ondernemers verdienen dus uit het oogpunt van het algemeen belang ondersteuning. Daarom bevreemdt het aan het Hbl. zeer, dat de minister van waterstaat niet geneigd is de gewenschte subsidie van rijkswege voor het onderzoek alsnog op de 8taatsbagrooting te brengen. De gevraagde bijdrage is, in vergelijking" met de geldelijke opofferingen, die particulieren zich getroost hebben, luttel te noemen, en het onderzoek is voor den Staat van zeer groet gewicht. Wordt er wellicht in de Kamer nog een peging gedaan om de waarlijk Diet bovenmatige bijdrage alsnog toe te kennen, daa vertrouwt het Hbldat de minister de belangstelling, die hij voor de zaak verklaart te bezitten, ook mat der daad zal tooneri. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Gisteren zijn aangenomen de ontwerpen tot wijzi ging der consulaire wat, provinciale belastingen en met 38 tegen 4 stemmen de overeenkomst omtrent het stoombootveer StavorenEnkhuizen.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1