1888. N°. 146. Zaterdag 8 December. 75sle jaargang. De Nieuwjaars-Commissie GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiRwr. Dö prijs der gewone ad verten tiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekeDd. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De heer COMMISSARIS des KONINGS in Zeeland heeft het voornemen op Woensdag den 12 December a. s. deze gemeente te bezoeken, en zal aan ieder, die hem. over het een of ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid aanbieden ten raadhuize, des namiddags half drie ure. De lijst tot aangifte voor deze audiëntie ligt ter secretarie. Goei, den 3 December 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W HAMER. is weder in het leven geroepen, en de heer dr. J. KOOMAN Az heeft zich volgaarne bereid verklaard, ook nu de leiding op zich te nemen. Voorts bestaat de commissie voor 1 Januari 1889 uit de heeren M. STERK lid van het Burgerlijk Armbestuur, P. VERBURG t de Diaconie der Herv. Gem., E. F. KALMTHOUT het R. K Par. Armbestuur A. DEKKER Jz. lid van de Commissie voor de (Eco nomische S pijs uitdeel in g, en is de heer A. A VAN DELLEN, commies ter se cretarie, aan de commicsie toegevoegd om het schrijf werk te verrichten. Deze commissie zal op DONDERDAG DEN I3den DECEMBER a. s. hare gewone collecte houden Iedere aanbeveling tot het schenken van ruime bij dragen tal wel overbodig zijn, als men bedenkt dat de Nieuwjaarsbedeeling is ingesteld, om het wenschen aan de hnizen der gegoeden op den eersten dag des jaars te voorkomen, en tevens te zorgen dat er in de woi ingen der armen op dien dag geen gebrek heerscht- Goes, den 7 December 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 7 December 1888. Uit de Memorie van Antwoord betrpffonde de begrooting van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid blijkt dat het bericht in de dagbladen, dat de Minister van Koloniën aan eerstgenoemde kennis heeft moeten geven van het feit, dat gewichtige tele grammen, uit en naar Indië, deels van particulieren deels van officiëelen aard, door gedienstige geesten van de eerste of tweede hand in kennis zijn gebracht van onbescheiden perscorrespondenten, ongegrond is. Zonderling genoeg maakt de Standaarddie heden meer dan een kolom wijdt aan deze memorie van ant woord, van deze uitspraak van den Minister van Wa terstaat geen gewag. Men herinnert zich, dat genoemd blad de stilzwij gendheid van het personeel der telegraphie nog niet zoo heel lang geleden niet boven twijfel verheven achtte. Men schrijft ons: Naar men uit goede bron verneemt zijn van z?er geachte en volkomen betrouwbare zijde nog vóór het vertrek der emigranten uit lerseke, langs tele- grafischen weg informatiën bij den Ned. Consul te Buenos-Ayres ingewonnen, die zeer gunstig luidden. Waar deze inlichtingen misschien met andere in strijd mochten zijn, daar moet in het oog gehouden worden, dat volkomen eenstemmigheid in deze moeie- lijk te verwachten is. Daarvoor bestaan verschillende oorzaken, waarvan ieder bij eenig nadenken wel enkele zal kunnen vinden. Ongetwijfeld kunnen de consuls beter dan vele anderen op de hoogte zijn, terwijl hunne waardigheid en onpartijdigheid hunne vertrouwbaarheid waarbor gen. Doch nog meer lacht ons een ernstig, uitgebreid en alzijdig onderzoek in loco toe. Waar het welzijn van duizenden op het spel staat, zouden de nitgaven voor zulk een zending waarlijk van weinig beteekenis te achten zijn. Hoedekeii8kerke. Spoediger dan verwacht werd, kwam de toestemming der RegeeriDg op de aanvrage tot het aanleggen van een t e 1 e p h o o n, en reeds Dinsdag kwamen opzichter, aannemer en werklieden om aan het werk uitvoering te geven. Tegelijkertijd werd de winter-vischcam- p a g n e geopend, die aanvankelijk niet ongunstig blijkt te zijn. Voor beide ondernemingen zij in het belang van meer- en mingegoeden eene goede toekomst gewenscht. Het stoomschip Zaandam" der Nederl. Ameri- kaansche stoomvaart-maatschappij vertrok Woensdag middag te 42 uren van Amsterdam met eene volle lading, 4 passagiers eerste klasse en 445 passagiers derde klasse, meerendeels Nederlandsche emigran ten naar de Plata-Rivier. Ook voert het stoomschip prachtig Noord-Hollandsch vee mede, bestemd tot ver edeling van den Zuid-Amerikaanschen veestapel. Honderden familieleden deden de passagiers uitge leide, wat aandoenlijke tafereelen opleverde. Het stoomschip zal het eiland St. Vincent aandoen om steenkolen in te nomen. Het kan 2 januari de bestemming, Buenos-Ayres, bereiken. Met ingang van 7 dez^r wordt te Zuidzande ean Rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoondjenst, voor het publiek geoprad. De diensturen lijn geregeld als volgtop werkdagen, van 9 tot 44 uren voor- en van 4 tot 3 en 6 tot 7 uren namiddags; op Zon-en feestdagen, van 8% tot 9 en 41 tot 14% uur voormiddsgs. Er heeft zich uit officieren der zeemacht eene commissie gevormd, om op het graf van den bekenden Jacob Hobein een waardig gedenkteeken te plaat sen op het kerkhof te Vlissingen, alwaar hij dit jaar werd ter aarde besteld. De St.-Crt. van gisteren bevat een staat betref fende den oogst van 4888 voor zooveel onze provincie betreft. De toelichting bij de cijfers gevoegd bevat o. a. de volgende beschouwingen »De wintergewassen zijn, bijna zonder uitzondering, onder vrij goede omstandigheden uitgezaaid. De bodem kon goed bewerkt worden, vooreerst omdat er in Augustus en September weinig regen viel. De winter was in het algemeen niet nadeelig, maar het vroege droge vooi jaar, vergezeld van sterke winden en vorft, heeft vetl kwaad gedaan. De nog jonge wortels werden door den wir d te veel ontbloot en konden zoodoende aan de soms strenge vorst geen weerstand bioden, waardoor vele tarwe, gerst, rogge 6D ook koohaadplanten ten gronde zijn gegaan en tegen den groaitijd dun te velde stonden. De zomergewassendie wel laat doch overigens e >n goed bewerkten bodem t'offen, groeiden aanvankelijk flink en deden de hoop ontstaan, dat zij zouden ver goeder, waarin de wintergewassen ten achteren bleven, Wat de gerst aangaat, is dit dan ook gedeeltelijk het geval. Terwijl uit onderscheiden gemeenten van 40 tot 60 voor de opbrengst van wintergerst aan graan en stroo wordt vermeld, vindt men uit diezelfde streken 60 en 70 voor zomergerst opgegeven. De haver beloofde een best gewas te zullen worden; men rekende echter niet op den regen, die io buiten gewone hoeveelheden in Juni, Juli en Augustus neer- plaste, terwijl dit gewas ook tijdens het oogsten zeer veel geleden heeft. De boonen en erwten, die rijk hebben gebloeid, zijn zeer tegengevallen. De oorzaak daarvan zal zijn, dat de bevruchting onvolkomen was. Zij troffen bovendien een slechten oogsttijd, inzonderheid de paardenboonen, waarvan do oogst zelfs in het begin van November nog niet was afgeloopen, dus ongeveer een maand Jat^r dan gewoonlijk. De vroeggeoogste erwten zijn goed van qualiteit. Het kanariezaad heeft mede gedurende den oogst geleden en gesneden zijnde veel te lang te velde gestaan zoo ook de karwij, die bovendien zich slecht ontwikkeld heeft èn in den winter èa het voorjaar reeds den knak had gekregen. Het koolzaad gaf een slechte opbrengst, ook al een gevolg van den slechten stand na den winter, vele perc>elen waren bovendien reeds om geploegd. Het vlas, dat aanvankelijk veel beloofde, oadervond èa door droogte èa door de daarna schier onophoudelijk gevallen regen en koude zooveel tegenspoeden, dat de opbrengst aan lint en zaad beneden het middelmatige bleef. Daar de vlasteelt weder toeneemt, zal in het aanstaande voorjaar zonder twijfel véél vraag bestaan naar goed zaaizaad, omdat bet inlandsche zaad daar voor veelal or geschikt zal zijn. De graslanden hebben veel van droogte geieden, zoodat er hier en daar bepaald gebrek aan weide ont stond. De eerste grassnede voor hooi was niet ongunstig, doch het regenachtige weder heeft veel hooi zoodanig bedorven, dat het ais verloren beschouwd mag worden. Da naweiden waren ruim en de 2e hooisnede me le gunstig, doch ook dit hooi is niet overal goed gewonnen. Klaverhooi is er veel minder geoogst, daar de strenge vorst en de droogte in den winter en het voor jaar aan de roode klaver een niet te schatten nadeel hebben gedaan. Opmerking verdient het zeker, dat de lucerne over het geheel een goede uitkomst heeft gegeveD, Door de meeste besturen van gemeenten, waar nevens roode klaver ook lucerne verbouwd wordt, wordt het verschil in opbrengst van 30 tot 60 pet. geschat. De aardappelen, die tot in Juli nog een goed gewas beloofden, zijn uitermate slecht uitgevallen. Niet alleen is dit toe te schrijven aan den regen, die den grond als het ware dichtslempte, maar ook de bekende ziekte trad op de meeste perceelen in al haar hevigheid op. In niet minder dan 64 van de 408 gemeenten, van waar opgaven omtrent deze aardvrucht ontvangen werden, was de opbrengst bepaald slecht en voorname lijk een gevolg van de ziekte. Op de doorlatende en lichtere grondon was de ziekte minder erg en de op brengst dooreen ongeveer 30 pet. beter dan op de zware kleigronden, terwijl de smaak van den aardappel, van laatstgenoemde gronden geoogst, mede veel te wenschen overlaat. De suikerbieten waren van het begin af slecht, ook de her zaaiden mislukten dikwijls. B jïondere teelten, voor deze provincie van meerder of minder belang, zijn vooreerst de bruine en witte stamboonenwaarvan de opbrengst respectievelijk op 60 en 53 pet. geschat wordt. Bij de witte boontjes zijn velen vlekkig, waardoor hare waarde zeer is ver minderd. Uien, die op sommige plaatsen nog al verbouwd wordeD, geven vrij wel een middelmatig beschot (52 pet.); de meekrap geeft iets minder en wordt op 50 pet. geschat. De knol voedergewassen als hoofdvruchten zijn tegengevallen en gaven ni^t meer dan middelmatig, alleen de gele wortels gaven iets meer. Ook aan De lijd is van geloofwaardige zijde ve-zekerd, dat de geneeskundige inrichting te Wiesba den, waaraan d r. M e z g e r zich had verbonden, niet tot stand zal komen wegens te geringe deelneming. Op de leening, in handen van de firma Jas, Van Beren- steyn Co., was door verschillende particulieren voor 500,000 Mark ingeschreven, doch de inschrijvers werden reeds van hun verbintenis ontslagen, en ook bovenbe doelde firma heeft zich na overleg met haar lastgevers, van de zaak t-ruggetrokken. Volgens sommigen zou dr. Mezger bfsloteo hebben te Amsterdam te blijven; volgens anderen moet hij voornemens zijn zich in Den Haag te vestigen. Het laatste is het waarschijnlijkste, te meer omdat dr. Me/ger, naar aanleiding van de be kende gaspijp-qnaestie, reeds eenmaal gedreigd he>*ft, zijn woonplaats naar de residentie te zullen overbrengen. Volgens de heeren Zaaijer en den Minister van Koloniën zou do heer Van Baar in zijn parlementair advies het Nederlandsche volk een «armzalig volkje" hebben genoemd. Het stenografisch verslag van dat advies, in het Bijblad opgenomen, bevat echter de woorden niet, wel de antwoordon van genoemde heeren. De heer Van Baar schijnt zich dus zelf over zijne woorden geschaamd te hebbenmaar zijn berouw kwam te lait: ieder lezer van bet Bijblad weet nu toch, dat hij ze gesproken heeft en bovendien den moed miste, om ze voor zijne rekening te nemen. Maar welke waarde heeft het Bijbladals de leden er naderhand uitschrappen of inzetten, wat zij goed vinden? ArnhCt) Het Weekblad van het Recht wijst er op, dat wij weder eene staatscommissie rijker zijn, eene commissie van officieren der zee- en landmacht onder presidium van den advocaat-fiscaal mr. Verloren van Themaat, tot onderzoek van het ontwerp van een militair wetboek van strafrecht. Het gevolg daarvan is, dat omtrent de spoedige indiening der door prof. Van der Hoeven ontworpen wetsvoordrachten niet eenige belofte kan worden afgelegd. Dus alweder nieuwe ver traging in de voldoening aan wat men, vooral na de invoering van het nieuwe wetboek voor het gemeene strafrecht, mag noemen een dringenden eisch des tijds. Was die vertraging onvermijdelijk? Was, nadat de zaak was bewerkt buiten de departementen van algemeen bestuur om, door een deskundig commissaris, daarmede ten volle vertrouwd, nu ook nog eene commissie noodig? Kon, na ingewonnen advies van het hoog militair ge rechtshof, da revisie der ontwerpen uit een technisch militair oogpunt, zoo daaraan nog behoefte bestond, niet plaatshebben aan de militaire departementen, in overleg met den ontwerper? Is het dan nu eene uit gemaakte zaak, dat elk wetgevend werk van eenigen omvang, ook dan wanneer daarvoor, gelijk hier, reeds door een uitnemend deskundige een avant-proj ?ct is geleverd, moet worden uitbesteed aan eene staats commissie Ook van eene zoo gewenschte spoedige indiening van het reeds voor geruimen tijd door den druk open baar gemaakte, algemeen met ten volle gerechtvaardigde sympathie ontvangen ontwerp eener wet op bet faillis sement en de surséance van betaling moet men zich vooral geen illusies maken. De staatscommissie had wegens het groote tijdver lies, dat daarvan" bij andere ontwerpen »het gevolg was", er van afgezien om ook over dit ontwerp het advies van de Kamers van koophandel in te winnen. De Minister heeft dit echter, ook nadat van verschil lende zijden over dit ontwerp door uitnemend deskundi gen ongevraagde adviezen waren uitgebracht, nog noodig geacht. En hoe is het nu met het reeds voor meer dan twee jaren den Koning aangeboden ontwerp van wet op het handelspapier, waarover reeds door de commis sie zelve het advies van de voornaamste Kamers van koophandel en van de Nederlandsche Bank was inge wonnen Dit zou nu bij het departement van justitie wel eindelijk in zoodanigen staat kunnen zijn gebracht, dat het, om eene geliefkoosde parlementaire uitdruk king te bezigen, binnen een niet te lang tijdsverloop de Kamer zoude kunnen bereiken. Toch vernèemt men er nader niets van. Bij de jongste Kamerverkiezingen wörden de land bouwers door de clericale partijen gepiaid met het vooruitzicht op beschermende rechten. Nu de tijden voor de tabaksindustrie slecht zijn hebben de planters in Rhenen en omstreken zich tot den Minister van Financiën gewend met verzoek om verhoogiDg der invoerrechten op tabak. Io eene vergadering van plan ters deden de heeren, die den Minister het adres hadden overhandigd, verslag van de audiëntie en volgens de N. R. Ct. rapporteerden deze het volgende «De Minister was oprecht geweest en had te kennen gegeven, dat er van een verhoogd invoerrecht op de buitenlandsche tabakkeu geen sprake kan zijn, dewijl de belangen van de tabaksplanters, die door invoerrechten gebaat zouden worden, niet genoegzaam opwegen tegen de belangen van zoovele anderen, voor namelijk in de groote steden, die er geheel of gedeel telijk door te gronde gericht zouden worden." Zeer terecht noemt de correspondent der N. R. Ct. dit »eene mededeeling, waarop zeer nadrukkelijk ge wezen moet worden, omdat zij verder reikt dan tot den kleinen kring van tabaksplanters, en den geheelen Nederlandschen landbouw aangaat, die van het op treden der tegenwoordige meerderheid in de Tweede Kamer en van het daaruit voortgekomen ministerie invoering van beschermende rechten verwachtte en, naar het zich laat aanzien uit de mededeeling waarop wij het oog hebben, bedrogen zal uitkomen." In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag deelde de heer Dcmela Nieuwenhuijs mede, dat hij bij de wet op de middelen een motie zal voor stellen van deze strekking »De Kamer, overwegende dat de indirecte belastingen te zwaar op dat deel der burgerij drukken, dat het minst in staat is die lasten te dragen «overwegende dat Vs gedeelte van de rijksinkomsten wordt verkregen door indirecte belastingen «gelet op den algemeen heerscheoden wensch om de accijnzen op de eerste levensbehoeften te doen ver vangen «besluit tden Min. van Fin. uit te noodigm onmiddellijk over te gaan tot de voorbereiding eener algemeene herziening van het belastingstelsel, met dien verstande, dat de heffingen op de eerste behoeften des levens worden vervangen door directe belastingen, meer in evenredigheid tot de draagkracht des volks." In de Tijd levert de kapitein M. Da Ras een nieuwe proeve van leger-organisatie met behoud der plaatsvervanging. Om tot een praktische oplossing van het vraagstuk der levende strijdkrachten met de minst mogelijke lasten en kos ten te komen, zouden, z. i., de volgende eischea kun nen gesteld worden 4. Behoud van den vijfjarigen diensttijd, zooals die thans bestaat, met een minimum-oefeningstermijo van éen jaar; 2. Uitbreiding van het jaarlijksch contingent van 44,000 op 45,000 man; 3. Instelling van een tweejarige reserve, met eau afzonderlijke wet, regelende de kaders dier reserve; 4. Opheffing der schutterijen. De meerdere kosten van de door hem voorgestelde regeling worden door den heer De Ras begroot op 3 770,000, waarvan 3,040,000 als jaarlijksche uit gave zal terugkeeren. Ia een inleidend woord, dat aan dit artikel vooraf gaat, verklaart de Tijddat de Nederlandsche roomsch- katholieken den persoonlijken dienstplicht zullen blij ven bestrijden met alle hun ten dienste staande wettige middelen. Aan de katholieken in Nederland is een ma nifest gericht van den volgenden inhoud Twee feiten staan op dit oogenblik voor de geheele wereld, openbaar en onweersprekelijk. De Paus is in zijne stad Rome van zijne volle «ouvereine vrijheid ontdaan. De katholieke wereld spreekt luide eQ krachtig haar protest tegen dezen toestand uit. Deze feiten trekken aller aandacht en steeds met meerder kracht. Aan het laatste feit hebben de katholieke Neder landers op waardige wijze medegewerkt. Uit de hoofd stad des rijks en uit 's lands tweede koopstad hebben welsprekende stemmen weerklonken, stemmen, die overal een luide echo hebben gewekt. Het blijkt evenwel, dat de geestdrift en de trouw o ^zer katholieke landgenooten nog luider taal verwacht. Om alles wat tot hiertoe geschiedde waardig te be kronen, om het geheele katholieke Nederland in één woord zijn gevoelen to do*n uitspreken, te doen ge tuigen van zijn geloof, hebben de ondorgeteekenden gemeend hun geloofsgenooten te mosten uitnoodigen tot het houden eener algemeene vergadering. Die algemeene vorgadering zal gehouden warden te Utrecht, op Maandag 47 December, des namiddags ten half twee ure, in het gebouw «Tivoli". (Volgen de handteekeaingen.) Het bestuur der Vereenigiug voor C h r i s t e - lijk Natiouaal schoolonderwijs ra lakt

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1