1888. N°. 145. Donderdag 6 December. 75slc jaargang. De PATENTEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH "VAN D1TMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Dê prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbta tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De beer COMMISSARIS des KONINGS in Zeeland heeft het voornemen op Woensdag den 12 December a. s. deze gemeente te bezoeken, en zal aan ieder, die hem over bet een of auder wenecbt te spreken, daartoe de gelegenheid aanbieden ten raadhuize, des namiddags half drie ure. De lijst tot aangifte voor deze audiëntie ligt ter SeQoe»rdon 3 December 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1888/89 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot en met den 13en December a s op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 5 December 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 5 December 1888. Door de commissie, die zich de laatste jaren belastte met het organiseeren van een feestje voor de kinieren van on- en minvermogenden bij gelegenheid van St. Nicolaas, is besloten dit jaar zulk een feestje niet te geven. Niet wetende wat de winter nog brengen zal, achtte men het beter ditmaal geen beroep te doen op den liefdadigheidszin onzer stadgenooten, van wie wellicht in het barre seizoen nog zooveel zal moeten gevraagd worden. Daar vorige jaren telkens nog een saldo was over gebleven, werden deze besteed tot den aankoop van eenige versnaperingen, die heden op de scholen aan de kinderen van on- en minvermogenden werden uit gereikt, waaraaD, voor zooveel de leerlingen van school D betreft, nog een of meer kleedingstukken zijn toe gevoegd. Ook op de bewaarschool op de Beestenmarkt had heden het gebruikelijke St. Nicolaasfeest plaats. Het lokaal was netjes versierd en er prijkte een fraaie mastboom, versierd met prijzen. Eene der helpsters had zich in den heilige van dezen dag gemetamorpho- seerd en de kleinen waren natuurlijk zeer verrukt met de goede gaveD, die zij ontvingen. Naar ons nader wordt medegedeeld heeft de lij- deres aan trichinose in deze gemeent», althans voor zoover men zich herinneren kan het varkens- vleesch niet rauw gebruikt. Wel is het mogelijk, dat het bij het koken of braden niet dien graad van gaar heid heeft verkregen, die noodig is om de trichinen te dooden. Het feit, dat de patienie toevallig niet tegelijk met de overige huisgenooten bet middagmaal heeft gebruikt, maar voor haar het vleesch afzonderlijk was bereid, verklaart tevens hoe het komt, dat zij alleen door de ziekte is aangetast. Wij willen er hier nog even op wijzen, dat velen in de meening verkeeren als zou onder het gebruiken van rauw vleesch alleen moeten verstaan worden bet eten van een vrij groote hoeveelheid. Dit is eene dwaling. Het kleinste stukje van een trichineus varken kan reeds een of meer trichinen bevatten eu het gebruik van een klein stukje, dat op een kapblok of aan den rand van een schotel is achtergebleven, kan derhalve evengoed trichinose veroorzaken als het eten van eene grootere boeveelheid. Middelburg. Naar men verneemt zijn de pogingen van het tiental dames, dat zich onlangs als voorloopig comité heeft gevormd tot oprichting alhier van een »Te Huis" voor dienstboden, door de onder steuning die het van de ingezetenen heeft mogen ont vangen, geslaagd, en zal deze inrichting in het begin van het volgend jaar in een daarvoor gehuurd huis in de Bogardstraat worden geopend. Op de internationale tentoonstelling der Ant- werpsche vereeniging Avicultura", te Antwerpen ge houden, werden door den heer Job v. d. Have te Nieu- werkerk (Duiveland) behaald 40 eerste, tweede en derde prijzenen bovendien een eereprijs voor eene gchoone inzending watervogels. Door den Minister van Oorlog is, te rekenen van 6 December e. k., machtiging verleend om, overeen komstig het bepaalde bij Kon. besluit van 49 Nov. 4844, no. 46, het cijfer in het daarbij bedoeld, vroeger aan hen uitgereikte, onderscheidingsteeken te doen verwisselen, als dat van XXX in XXXV: bij den prov. staf aan den luit.-kol. J. H. Folkers, prov. adj. in Zeeland dat van XXV in XXX, aan den maj. C. H. M. Ver niers v. d. Loeff, comm. d. div. marechaussées van N.-Br. en Zeeland dat van XX in XXV aan de kapts. der infie. J. N. Hardeman, A. S. De Ronde Bresser, A. Jonq iière en P. J. J. Vervenne; dat van XV in XX aan den kapitein der iDfie. G. Feenstra terwijl het onderscheidingsteeken voor XV jarigen dienst is toegekend aan der. 4en luitenant der infan terie F. E. H. Liebert. Het besluit van den gemeenteraad van Smilde met acht tegen drie stemmen genomen om de acht hulponderwijzers van de openb. scholen met 4 April a. s. eervol te ontslaan en tegen dien tijd een oproeping te doen voor een salaris van 450, leidt het Sociaal Weekblad tot de volgende opmerking: »Of ons dit verwondert? Allerminst. Evenmin als het ons verwonderen zal, zoo wij nu gaandeweg op een reeks van zulke berichten worden vergast, nadat de regeerirg, door haar weigering cm tegenover het Montfoortsche schandaal van haar bevoegdheid gebruik te maken, het hek van den dam heeft genomen. Even min trouwens ook als het ons verwonderen zal, indien de mannen van het »Christelijk bewustzijn" deze uiting van ergerlijk kwade trouw zullen trachten goed te praten." De Delftsche Opmerker gaat de verhouding na der partijen in de Tweede Kamer. Zij stelt de vraag, wie van de kerkelijke partijen het best door hare al liantie gediend is. In schijn de anti-revolutionaire. Deze wint zetel bij zetel en heeft in h» t Kabinet de over- groote meerderheid. De anti revolutionairen alïicheeren, de katholieken efficeeren zich. Nochtans men vrage den katholieken eens hoe zij denken over de schitte rende gaven van een Van der Borch, een Okmaenz., hoe het hun te moede is, wanneer zij naast de jonge mannen van karakter en bekwaamheid, waarmede hun ne gelederen werden versterkt, Bevers, Travaglino, de Ram, Borret, Hartede poovere figuren stellen, die de rijen der anti-revolutionairen komen vullen. Kunnen zij niet buiten de hulp der antirevolutionai ren Het tegendeel is waar: wanneer morgen het bond genootschap uiteenspat, behouden de katholieken, op een paar na, al hunne districten; de antirevolutionairen boeten er, op zeer enkele na, al hunne districten bij in, doch weten dat z'j niets te vreezen hebben van eene verdiukking door de liberalen. Maar Rome, zegt de D. O., kent zijn tijd en weet te wachten. Zij zien hoe de heeren Lobman en Kuijper van het protestantisme een ruiae maken en de kracht, die hiervan kon uitgaan, verbrokkeld en weggebroken wordt. »Verdeel en heersch" is Rome's leusvan het eerste wordt het thans door de protestanten zeiven ontheven. De Minister van Marine is nagenoeg hersteld, maar heeft zijne werkzaamheden aan het Departement nog niet kunnen hervatteD. Het Hbl. acht de nadere inlichtingen, die door den minister van financiën in zijne memorie van ant woord gegeven zijn omtrent zijne plannen tot verbeteiing van het belastingwezen, geheel onvoldoende en ziet daarin een volslagen miskenning van de recht matige wenschen der kleine, pas kiesgerechtigd gewor den burgerij. De eenige verandering, welke de minister in de rijks belastingen thans wil invoeren, is een verlaging van den zouiaccijns tegen verhooging van invoerrechten. Een verplaatsing dus van den druk van de eene b^noo- digdheid op de andere Op welke ingevoerde artikelen de last zal gelegd worden, daarvan verneemt men weder niets. Ziedaar alles wat de minister over de rijksbelastingen heeft mede te deelen. Immeis de wijziging van den suikeraccijns wordt afhankelijk gesteld van het tot stand komen der Londeneche comentie, wat den tijd heeft tot 4 September 4894. "Wat de zwaar belaste gemeenten betreft, die de troetelkinderen van den minister zullen worden, zij worden verwezen naar de verlichting die een andere onderwijswet haar zal verschaffen. Wij zijn zeer be nieuwd, merkt het Hbl. op, hoe die verlichting zal kunnen samergian met de subsidiën, die aan de bij zondere scholen uit de openbare kassen zijn voorge spiegeld Meer is zeker te verwachten van de ruimere be voegdheid, welke de minister wil toekennen om op centen op de belasting der ongebouwde eigendommen ta heff-n. Maar eerst moeten de herschattingen zijn afgeloopen en de grondbelasting voor het rijk nader worden geregeld, in 4889 nog hoopt de minister. Dan eerst komen de gemeentelijke belastingen aan de beurt. Zal men intusschen aan de bezwaren, die Amsterdam en andere gemeenten ondervinden, tege moetkomen De minister van binnenlandsche zaken heeft op die vraag naar het antwoord van zijn ambt genoot voor fiaanciëu verwezen dat wil zeggen: gij moet wachten En daarmede zijn de ninlichtingen" der regeering over hare belastingplannen ten einde. Is er iemand, die er door bevredigd is? Blijkens het December-nummer van het vMaand- blud tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen", van dr. Van Hamel Roof, wordt te Rotterdam soda verkocht, waarin zich glauber zout bevindt. Een onderzoek heeft aan 't licht ge bracht, dat monsters soda, bij vier verschillende win keliers gekocht, 34.50, 54.17, 5.44 en 13.35 pet. glauberzout bevatten. Als eenige commentaar bij deze analyses herinnert de heer Van Hamel Roos aan het feit, dat glauberzout hoegenaamd geene waarde heeft voor de huiselijke doeleinden, waarvoor koolzure soda gebruikt wordt, dat het integendeel een vernietigenden invloed op de katoenen en linnen stoffen uitoefent en eindelijk, dat het bij inwendig gebruik (men bezigt nu en dan immers soda om water «acht te maken) zeernadeelig voor de gezondheid is. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam Maandagavond te 8 uren in korte zitting bijeen, waarin mededeeling werd gedaan van de ontvangst der tot hiertoe door de Tweede Ka mer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begrootirg voor 4889, die naar de opnieuw saamge- stelde afdeelingen werden verzonden. De heer mr. O. W. Star Numan, griffier der Kamer, verzocht per adres verlof om de openbare betrekking van curator van de Lsidschc hoogeschool, waartoe hij benoemd is, te mogen aannemen, waarvoor hij op grond van zijne instructie de toestemming der Kamer noo dig heeft. Dit adres werd in handen gesteld van de heeren Van Akerlaken, Van Naamen van Emnes en Verheyan. De vergadering ging daarna uiteen. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is het debat voort gezet over de vier ontwerpen tot bekrachtiging der provinciale heffingen in Friesland, waarvan er drie werden aangenomen. Het vierde werd verworpen. Nog werd mededeeling gedaan van eene missive van den Minister van Marine, kennisgevende dat hij hoopt in staat te zijn zijne begrooting persoonlijk in de Kamer te verdedigen, mits de behandeling er van iets later kunne geschieden dan gewoonlijk. Ten einde aan dit verzoek te voldoen is besloten geworden de begrooting van Marine niet, zcoils ge woonlijk, te behandelen na het Hoofdstuk van Binnen landsche Zaken, maar onmiddellijk na de begrooting voor het Departement van Koloniën. De volgende week Donderdag zullen de afdeelingen verschillende kleinere ontwerpen onderzoeken, waar onder dat op den boterhandel. Kerkelijke Zakon en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenpolder door den caudidaat dhr. G, Mansvelt. NR. Ct Rilland-Bath. Zondag zijn te Bath gekosen tot leden van het kiescollege de hh. J. Minnaar en G Windhorst. Kruiningen. Gekozen tot notabel bij de Ned. Herv. kerk alhier de heer J. Verhage te Hansweerd, met 31 van de 38 uitgebrachte stemmen. Op de voordracht van B. en W., opgemaakt in overleg met den heer Arrondissemsnts-Schoolopziener en het hoofd der school ter benoeming eener onder wijzeres aan school E alhier zijn geplaatst de dames: A. J. Van Loghem te Amersfoort, A. Da Vlamingte Haarlem en J. H. Meijer te Oosterbeek. Gisteren werd door den heer A. De Heer, hoofd der openb. burgerschool in de Lange Torenstraat te Rotter dam, de dag herdacht, waarop hij vóór 40 jaren het ambt van hoofd eener school te Kloetinge aanvaarde. Bij het binnentreden der eenvoudig versierde school werd hij door de leerlingen met toepasselijke liederen be groef waarna de 4e onderwijzer hem op hartelijke wijze toesprak, terwijl de jubilaris diep geroerd voor de vele bewijzen van belangstelling, dankte. In den loop van den dag werden hem, behalve eenige ge schenken van ouders zijner leerlingen, nog blijken van belangstelling gegeven door den wethouder en een lid van de commissie van het openbaar onderwijs, door den schoolopriener in het arrondissement Rotterdam, door ambtgenooten, afgevaardigden van verschillende vereenigingen en genootschappen van onderwijzers enz., die allen m^t een handdruk en een hartelijk woord den jubilaris hunne gelukwenschen aanboden. Mej. W. Van Doosburg te Vlissingen vierde Maandag haar zilveren jubileum als hoofd van de Christ, bewaarschool. Een keurige schrijftafel werd haar aangeboden door de gezamenlijke bestuurderen der school en een belangrijk geschenk in geld door een groot getal leerlingen en ou i-leerlmgen. Landbouw en Veeteelt. In de maand December snoeit men de aalbesse en kruisbessestruikeD. Van morelleboorneD neemt men alleen de oude tak ken de vruchtdragende moet men niet snoeien noch toppen. Men snoeit stekken van aalbessen en kruisbessen, om ze in de lente te steken, en plant frambozen. Ook snijdt men stekken van bloeiende heesters, die men op deze wijze vermenigvuldigen kan, en dekt ze voor de vorst. Men houwt de takken van wilgen, populieren, abee- len, elzen, iepen en andere boomen af. Als men in het voorjaar boomen wil poten, zoo grave men nu daarvoor de gaten. Aan de planten, die zich in de oranjerie bevinden, moet men nu en dan een weinig versche lucht geven en van tijd tot tijd wat water, behalve aan de aloë's, de Indische vijg enz., die geen water moeten hebben vóór het laatst van Maart. Men zaait kers-, mostaard-, raap-, radijs- en knol zaad, alsook salade, in een matig warmen broeibak', men zet ook broeibakken voor vroege asperges. (Tuin-almanak van K. J. W. Ottolander.) Boekaankondiging. No. 42 van den loopenden jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht, hoofdredacteur dhr. H. G. Hartman Jz. te Goes, bevat: Verhouding tusschen ouders en kinderen volgens het B. W. door J. C. Stalenhoef; de betrekking van ge meente-ontvanger door P. De Vosde taak der gemeente besturen bij het ontstaan eener vacature van hoofd der openbare school door R. Rosema en G. De Vries; keuring van varkens vleesch op trichinenbeantwoor ding der door de redactie gestelde vragen nog eens art. 82 der Grondwetstaats-examen voor secretaris een gunstig oordeel over ons tijdschrift; vragen ter beantwoording. De Argentijnsche republiek. (Slot.) De arbeidsloonen zijn in de Argentijnsche republiek over het algemeen hoog, want het gebrek aan werklieden wordt gevoeld bij elke soort van on derneming, waardoor uitgestrekte landerijen braak blijven en rijke mijnen en talrijke industrieën niet kunnen worden geëxploiteerd. De eerste en grootste bron van rijkdom van het land bestaat in hat ontginnen van da uitgestrekte en vruchtbare landerijen, zoodat landbouwers-emigranten zeker zijn onmiddellijk werk en een grenzeloos arbeids veld te vinden. Op bepaalde tijden van het jaar zou men wel twee- of driemaal het getal arbeiders kunnen gebruiken, dat er aankomt. Wanneer da oogst voorbij is, kunnen de meesten nog arbeid vinden in de kolo niën of bij den aanleg van spoorlijnen in de provinciën. Ook de handwerkslieden vinden een ruim veld voor hun arbeid en zij verdienen dubbel of driemaal het loon, dat zij in Europa krijgen. Da uitgaven voor levensbehoeften zijn weinig hooger dan in de meeste Europeesche staten. Hit is bovendien in de Argen tijnsche republiek de gewoonte, dat de ambachtslieden en arbeiders gevoed en gehuisvest worden door den werkgever. Zoo zijn zij in staat een kapitaaltje bijeen te garen, landeigenaar te worden of zelf eene zaak te beginnen. Elke landbouwer, ambachtsman of arbeider vindt dadelijk werk en hij kan op den derden of vierden dag na aankomst reeds geplaatst worden. Hat grootste getal wordt van plaatsiög voorzien door middel van het officiëele werkbureau. Daar wordt een geregeld register gehouden van al de benoodigde werklieden, die worden aangevraagd voor de koloniën, particuliere en industriëele ondernemingen, spoorwegmaatschappijen enz. enz. Omtrent de verschillende loonen vinden wij het vol gende vermeldlandbouwers en boeren verdienen 38 tot 57 's maands, behalve voedsel en huisvesting. Gedurende den oogsttijd (vier of vijf maanden) worden die loonen verhoogd tot 420 a 444 per maand. Getrouwde lieden zonder kiaderen, als landbouwers of dienstboden, genieten 60 k/80 per maand, behalve kost en inwoning. Landbouwershuisgezinnen worden op zeer voordeelige voorwaarden als zetboeren aan genomen en deelen dan voor de helft in de landbouw- opbrengsten. Aan dezen worden dan land, gereed schappen en werktuigen gratis verstrekt. Voor hen, die verstand hebben van veeteelt, geldt de mededeeling, dat een boer soms een zeker getal schapen toevertrouwt aan de zorg van een emigrant en dat deze dan aan het eind van een j aar in eigen dom ontvangt ésn derde van het aantal, waarmede I de kudde is vermeerderd, en na drie jaren ém derde I van het nieuwe in dien tijl geboren vee. H j heeft

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1