1888. N°. 143. Zaterdag 1 December. 75 ste J, Bij (lil (lommer behoort een bijvoegsel. BRANDWEER De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VrijdagaTond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De termijn voor afkoop van den dienst bij de voor 1889 is op Woensdag den 5 December aanstaande geëindigd en moet alsdan de quitantie van den ge meente ontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienst plichtigen. Goes, 30 November 1888. Burgemeester en Wethondeis van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 November 1888. Ook het conservatieve Dagblad van Z.-Holland en }s-Hage breekt den staf over den minister Keuche- nius. Het blad wijst er op, dat in eene beraadslaging als die der afgeloopen week menig woord valt, dat niet alleen met de belangen, maar ook met de waar digheid en de eer des lands onvereenigbaar is. Hiervan geeft juist die beraadslaging een even opmerkelijk als bedroevend voorbeeld. De Tweede Kamer telt onder hare leden een dier volksopi uiers van beroep, waarvan Dickens in ©Hard Times'' het beeld naar de natuur heeft geschetst. Het zijn lieden die, om de maatschappij met moord en doodslag te kunnen bedreigen, haar stelselmatig van roof en diefstal beschuldigen. Dat die woorden den afgevaardigde uit Schoterlaid, toen hij zich over onze koloniale politiek uitliet, in den mond bestorven waren, verwondert ons niet, en het heeft ook niets te betee- kenen, al zijn wij trouwens zeer beslist van oordeel, dat de voorzitter zijne lankmoedigheid wel wat ver dreef, waar hij de telkens herhaalde beleediging van den Nederlandschen naam lijdelijk bleef aanhooren. De overige leden onthielden zich wijselijk van alle repliek op die smaadredenen. Maar zij, die «foei riepen, toen de Minister gewaagde van de ©blinkende en klinkende" resultaten, door een afgevaardigde met zijne werkzaamheid in Indië verkregen, hadden, voor de eer onzes lands, grond behooren te vinden tot een ernstig protest, op het oogenblik dat de Minister ondubbelzinnig verklaarde in te stemmen met de be schuldigingen, tegen ons koloniaal stelsel ingebracht, en met het smalen over de beweerde 850 millioen. Alleen de heer Van Houten kwam daartegen op, met klem en naar waarheid. Daags daarna, laatstleden Vrijdag, kon de Minister de verzekering geven dat hij het recht van Nederland om uit zijne bezittingen ook directe voordeelen te trekken, niet onvoorwaardelijk wilde prijs geven, en niet zou zeggen, dat die 850 millioen getrokken zijn van roof en diefstal, maar toch, in bet wezen der zaak, ©deelde de Minister veel liever de meening van den geachten afgevaardigde uit Schoter- land, den heer Domela Nieuwenhui«." ©Deze meening is dezelfde", schrijft het D. v. Z.-H ©die door den heer Ottolander aanhoudend in de Stan daard verkondigd is. Een ieder heeft natuurlijk het recht haar te doelen. Multatuli, de hoer Ottolander, ook de heer Keuchsnius, mils niet de Minister van Koloniën. Mocht de tegenwoordige titularis van het departement ons op dit punt weerspreker, dan ver wijzen wij hem naar een autoriteit die hij niet zal wraken, naar het woord der Schrift©een ieder konink rijk, dat tegen zichzelf verdeeld is, wordt verwoest." En een rijk kan niet erger tegen zichzelf verdeeld zijn, dan wanneer het, ten aanhoore van vriend en vijand, van vreemdeling en onderdaan, als onrecht brandmerkt dat stelsel, 't welk het blijft handhaven en t epassen. Niemand spuwt in de bron, waaruit hij drinkt." Door jhr. mr. A. J. Van Citters te 's-Gra- venhage is dezer dagen mat goed gevolg het diploma tiek examen afgelegd. In de Dinsdagavond te Bruinisse gehouden open bare raadsvergadering is, onder meer, behandeld eene missive van den Minister van waterstaat, omtrent de stichting van een post- en telegraafkantoor. De Minis ter kan zich niet vereeoigen met het desaangaande laatst genomen raadsbesluit en wenscht dat de raad op dat besluit terugkome, wijl hij zich anders genoodzaakt zal zien, opheffing van het bestaande kantoor in over weging te nemen. Na eenige discussie is door den voorzitter andermaal de stichting van een nieuw kantoor voorgesteld, wat thans met vijf tegen éene stem werd aangenomen. (N. R. Ct.) Aan de Tweede Kamer is een ontwerp van wet aangeboden tot bekrachtiging eener pro vinciale heffing in Zeeland. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de tolheffing op de bij de provincie Zeeland in onderhoud zijnde wegen tot dusver geschiedde volgens de betrekkelijke koninklijke besluiten, die evenwel slechts tot 1 Sept. 1887 van kracht waren. Daarna is door de Staten van Zeeland de bedoelde tolheffing als belastingheffing geregeld. Het ontwerp strekt om van da regeling dier belasting- helling bekrachtiging te verkrijgen. Van de suikercampagne in West Noor d-B rabant kan worden gemeld, dat de werk zaamheden nog in bijna alle fabrieken in vollen gang zijn. Alleen de fabriek te Standdaai buiten heeft ze gestaakt. Het einde der werkzaamheden in de andere fabrie ken wordt tegemoet gezien in de eerste dagen van December. De verzendiug van pulp gaat, dank zij het zachtere weder, geregeld voortalleen is men bevreesd, dat de fabriekanten geen genoegzamen voorraad zullen heb ben om aan de gesloten contracten met de afnemers te voldoen. Te Amsterdam wordt sedert eenige maanden een theoretische en practische curcus gegeven voor jongelieden, die in de loting voor de nationale militie vallen en zich de kundigheden willen eigen maken, waardoor zij zich, ingevolge het koninklijk besluit van 16 December 1887 en de daaruit voortgevloeide mi- nisteriëele besluiten, het vervullen van den dienstplicht gemakkelijk kunnen maken. Eenige jongelieden, die aan dien curcus deelnemen, hebben thans het initia tief genomen tot de vorming van een bond, die maat regelen kan nemen om op verstandige wijze gebruik te maken van de door het genoemde K. B. verleende voorrechten, b. v. door gemeenschappelijke keus van wapen en garnizoensplaats, enz. Zij ro°p-in allen op, die thans in den leeftijd zijn, waarop zij kunnen deel nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel; allen dus, die geboren zijn in 1869, 1870 en 1871 en die over deze zaak dezelfde gevoelens hebben als zij, zich bij hen aan te sluiten. Da uitslag der herstemming voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten te Amsterdam is, dat de heer H. C. A. Henny, cindidaat der libe- berale partij, gekozen is nut 4100 stemmen. De heer L. Bonnike (uit.), candidaat der vereenigde ultramon- taansche, anti-revolutionaire en radicale partijen, ver kreeg 2865 st. Totaal der uitgebrachte geldige stemmen 6965 Aantal kiezers 18813. Met do stoomschepen van de Nederlandsch-Ame- rikaansche Stoomvaart-maatschappij welke, te beginnen met 5 December e. k., den 5n van elke maand om de beurt uit Amsterdam en uit Rotterdam naar Monte video en Buenos-Ayres zullen vertrekken, zullen b r i fi ve n en andere stukken naar de Argent ij nsche Republiek en Uruguay kunnen worden verzonden op dezelfde voorwaarden als voor de verzending naar die landen met andere gelegenheden zijn vastgesteld. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot voorkoming van be drog in den boterhandel. De voornaamste artt. luiden aldus: Art. 1. Ia den zin dezer wet is boter het vetarti- kel, waarin geen andere bestanddeelen van vet voor komen, dan die van melk afkomstig zijn en is surro gaat van boter het vetartikel, dat geen boter is, maar daarop gelijkt en dienen kan om haar te vervanger. Art. 2. Het is verboden een surrogaat van boter ten verkoop te hobben op een openbare marktplaats of in een openbare verkoopplaats, indien niet op de verpakking of bij gebreke daarvan op de waar zelve, het woord margarine in duidelijke letters voorkomt. Het is verboden een surrogaat van boter te leveren aan handelaren in boter of in surrogaten daarvaD, in dien niet op de bij de levering behoorende factuur of rekening en op de verpakking het woord margarine in duidelijke letters voorkomt. De afmeting van de letters en de wijze waarop die moeten worden aangebracht worden door onzen Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald en in de Staats-Courant aangekondigd. Art. 3 Het is verboden een surrogaat van boter ten verkoop voorhanden te hebben op openbare markt plaatsen, bij plaatselijke verordening voor den verkoop van boter bestemd. Art 5. De openbare verkoopplaatsen, waar boter, alsmede die waar surrogaten van boter of als zooda nig aangeduide waren ten verkoop voorhanden zijn, zijn van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 8 uren, behalve op Zondag, ook tegen den wil der gebruikers toegankelijk voor de ambtenaren, met het opsporen der feiten belast. Art. 6. De ambtenaren zijn bevoegd op openbare marktplaatson alsmede in de openbare verkoopplaatsen omschreven in artikel 5, monsters te nemen van alle waren, die als boter of op boter gelijkende aldaar ten j verkoop voorhanden zijn. Op andere openbare marktplaatsen dan die in arti kel 3 bedoeld en in openbare verkoopplaatsen, be staat die bevoegdheid niet, wanneer de op boter ge lijkende waren als surrogaten van boter zijn aargeduid op de in artikel 2 voorgeschreven wijze. Art. 8. Overtreding van eene der bepaliogen van de artikelen 2 en 3 dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste drie maanden. Niet strafbaar is hij, die in geval van overtreding van art. 2 eerste lid bewijst, dat de waar, waarmede de overtreding gepleegd is, aan hem als boter was geleverd. Art. 9. Bij veroordeeling wordt door den rechter openbaarmaking op kosten van den veroordeelde gelast van de rechterlijke uitspraak of van een uittreksel daarvaD. De Zwolsche Ct. schrijft Over de ©longziekte" waar Nederland, dank zij de circulaira van eenige Duitsche autoriteiten, plotseling weder mede bedeeld is, hebben wij het volgende vernomen. Een stuk ree, door een Duitscher in de omstreken van Zutfen, Brummen of Warnsveld gekocht vol gens da Zutf. Ct. vermoedelijk te Leesten of Almen zou, naar Laer bij Munster vervoerd, daar ziek iijn geworden en gestorven zijn aan ©longziekte." Tenge volge daarvan werden de maatregelen, voorgeschreven bij besmettelijke veeziekte, uitgevaardigd tegen de bovengenoemde plaatsen enz. Naar men ons uit Zutfen meldt, is noch aldaar, noch te Warnsveld, noch te Brummen iets vernomen van longziekte, terwijl het bewuste stuk vee gesteld dat de ziekte werkelijk door den Duitschen veearts met juistheid is aangegeven in ieder geval gezond aan de grens is gebracht, want een gezondheidsattest was noodig toen het van hier in Duitsch'and werd toegelaten. Hoe dit zij, het is te verwachten dat onze regeering alles in het werk zal stellen om in dezen de waarheid wereldkundig te maken. Voorshands vestigt men er onze aandacht op, dat slechts da Regierungsbezirken Munster en Osaabiück afgesloten zijn, en dus de invoer blijft toegelaten voor Eamd?n, Cianenburg en Kaldankirchen. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft zich tot do Tweede Kamer gewond met het ver zoek op do staatsbegrootiag voor 4889 eene som van 10,000 te brengen, als eerste termijn van een over drie jaren te verdeelon subsidie van 30,000 voor het door de Vereeniging in te stellen onderzoek. De aanvankelijke begrooting der kosten van dit onderzoek gaf een bedrag aan van 125,000 doch verschillende omstandigheden hebben het bistuur in staat gesteld, dit bedrag tot 100,000 te verminderen, zonder in het minst van het oorspronkelijk gestelde doel, het instellen van een volledig onderzoek, af te wijken. De middelen der Vereeniging wijzen tot het einde van 1891 een bedrag aan van ongeveer 75,000, zoodat der Vereeniging een bedrag van 30,000 ontbreekt, om het door haar bedoelde onderzoek te doen instel len. Wanneer die subsidie aan de Vereeniging van rijkswege toegewezen is de overige 75,000 zijn door provinciën, gemeenten, waterschappen en particu lieren bijeengebracht zijn derhalve de middelen verzekerd, om het voorgesteld onderzoek ten einde te kunnen brengen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De heer Schepel heeft verlof gekregen tot het doen eener interpellatie over het verbod van invoer van rundvee in Duitschland. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting gaf de heer Van B*ar zijn instemming te kennen met 's ministers gezindheid tot bevordering van het Christen dom in Indië. De minister beleed opnieuw zijn gevoelens hierom trent. Herziening van art. 122 Regeeringsreglement omtrent de veranderde verhouding der Indische Kerk en den Staat zou hij overwegen. Hij achtte onze be vordering van het Christendom gegrond op de heilige alliantie van 1815, wa »rtoe Koning Willem I toetrad. De heer Van der Kaaij protesteerde tegen dergelijko uitlatingen als ongepast van de regeeringstafel. De heer Schaepman vond ze ook miDder gewenscht met het oog op de positie der Katholieken in Nederland. De heer Lobman zag er meer een persoonlijke over tuiging in dan een leiddraad van het bestuur. De Minister verklaarde niemand in zijn belijdenis te hebben willen kwetsen. Het recht van bestaan der Ned. Herv. kerk heeft hij niet ontkend en bij bedoelde alleen, dat waarheden der heilige alliantie voor alle Christenen bindend zijn. Aan de Katholieken bracht hij hulde voor hun godsdienstzin. De Argentijnsche republiek. Vervolg.) De grootste bron van inkomsten voor het land is de veeteelt, voornamelijk bestaande in schapenfokkerij, hoornvea-teelt en paardenfokkerij. Men teelt er tachtig millioen schapen, elzoo meer dan iu eenig land ter wereld, achttien millioen stuks hoornvee en ruim vijf millioen paarden. De gemiddelde prijs van het vee per stuk, wanneer men een aantal dier en koopt waar onder van allerlei leeftijd, is voor hoornvee ongeveer 22, voor paarden 12, voor schapen 2,50. De prijzen van volwassen vee om te slachten of voor het werk zijn 2 a 3 maal hooger. De producten der diere» wol, huiden, ossen- en schapenvleesch, hoorns, beenderen en beenderasch worden in groote hoeveelheid uitgevoerd, vooral naar Frankrijk en België. In menig godeelte van het land kan de fokkerij gemiddeld eD bij gemiddelde weersgesteldheid eene zuivere jaarlijkscke winst leveien van 20 pet. van het kapitaal in vee gestoken en 30 pet. van hetgeen voor schapenteelt is verbruikt. In een land, waar de onmetelijke weigronden als 't ware van zelf tot de fokkerij uitnoodigan, is het niet te verwonderen, dat de landbouw daarbij achter staat. De betrekkelijk schaarsche bevolking vindt dan ook voor het oogenblik in het herdersleven zooveel vrijer en minder afhankelijk, zooveel minder moeitevol dan dat van den landbouwer niet alleen het loo- dige middel van bestaan, maar zij brengt het daarin zelfs tot een zekeren graad van rijkdom. Toch levert de landbouw reeds nu genoeg op om, na in de be hoefte der bevolking van 4 millioen zielen te hebben voorzien, nog een sier winstgevenden uitvoer van pro ducten naar Europa in het leven te roepen. In het jaar 1887 werd aan maïs, tarwe, meel en vlas uit gevoerd tot eene gezamenlijke waarde van ruim 52 millioen gulden. De groud is er dan ook bij uitstek vruchtbaar. Bij den landbouw gebruikt men groote, van de nieuwste verbeteringen voorziene werktuigende zaai tijd valt tusschen April en Juai, de oogsttijd tusschen November en Maart. Dit komt door de geographische ligging van het land, zooi at het daar zomer is als wij hier winter hebben, daar lente als wij in de herfst leven. De sprinkhanenplaag, die vroeger zulke verwoes tingen aanrichtte in de landbouwdistricten, is door het toenam wd aantal kolonisten zoo krachtig bestre den, dat die in de laatste jaren zeer sterk is afge nomen. Tarwe, maïs en vlas worden veel uitgevoerd. Haver, rogge, tabak, aardnoten, meelhoudende voedingsplanten en klaver worden ook verbouwd. Vruchten ?ij er over vloedig (druiven, vijgen, citroenen, siaaasappelen, per ziken, peeren en appelen). Voorts haeft men er veel groenten en planten, die voor veevoeder geschikt zijn. Men treft in Argentinië verschillende landbouw koloniën aan, die uit meer of minder belangrijke groepen van landbouwersgezinnen bestaan, meest van Europeeschen oorsprong. Hun doel is eene zekere uit gestrektheid land te bewerken. Dit land is verdeeld in stukken, die elk gezin of elk kolonist van den Staat of van eene kolomsatievereenigirig koopt op gemakke lijke conditiën, tegen geringen prijs, met afbetaling in termijnen, voorschot voor werktuigen, van dieren voor den landbouw, materiaal voor het bouwen van wo ningen, van voedsel en andere benoodigdheden tot de eerstvolgende oogsttijd zal zijn aangebroken. Elk stuk wordt afzonderlijk bebouwd door den eige naar en zijn gezin. Er bestaat tusschen de kolonisten- g 'zinnen ge jn anderen band, dan die van nabuurschap. De koloniën worden gesticht of onmiddellijk door het volk zelf of door de provinciale besturen 6f en wel voornamelijk door vereenigingeu of particulieren, aan wie groote uitgestrektheden lands op zeer voordeelige voorwaarden zijn afgestaan, onder verbintenis, die landen binnen een bepaald tijdsverloop te koloniseeren. In elke kolonie wordt door den president der repu bliek een commissaris aangesteld, die de hoogsta mili taire en burgerlijke macht vertegenwoordigt. Tot hpm hebben derhalve de kolonisten zich met hunne klachten of cischen te wenden. Wanneer eene kolonie 50 gezinnen of meer telt kiezen deze uit hun midden een rechter en vijf raads leden. Ieder joügelirg van 18 jaar wordt ingelijfd bij de plaatselijke macht, die onder bevel staat van den commissaris en die dient tot handhaving der orde in de koloniën en ter eventueele verdediging. De koloniën gelijken veel op elkaftr. Naarmate een zich uitbreilt wordt zij omringd door een omheining van staaldraad. Gewoonlijk vindt men in éene kolonie verschillende natiën vereenigd. Er zijn nu in de Argentijnsche republiek 247 goed georganiseerde vostigingfn: 22 van staatswege en 225 van particulieren oorsprong. Wij zullen in volgende artikelen nog een en ander mededeclen omtrenthandel en nijverheid, communi catiemiddelen, munten, gewichten en maten, o iderwijs, leger en vloot, om te eindigen met de arbeidsloonen en prijzen van verschillende artikelen voor eerste be hoeften. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1