1888. N°. 139. Donderdag 22 November. 75sle jaargang. -CWSCiKKi»- G0ESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Dè prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct» Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 21 November 1888. Da JV. R. Ctons bericht over het cerais- poeder (zie ons vorig no.) overnemende, voegt daar aan toe: Jammer genoeg, noemt de G. Ct. niet den naam van den leverancier." Nu ons gebleken is, dat dr. Couvée te Middelburg den naam in het jongste nummer van het Pharm. Weekbl. bekend maak', willen wij wel mededeelen, dat de leverancier, volgens zijn adreskaart, zich noemt »J. Kosman, Coolvest 41, Rotterdam, eenig agent voor Nederland in cerais-poeder." Volgens de Af. Ct. is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid aan den heer mr. F. H. G b e 1 te 's Hage concessie verleend voor een stoomtramweg van Iersekendam naar Hansweerd in aans'uiting met een paarden tram w e g van den rijksweg naar de buiten haven te Wemeldinge. Het blijkt dis thans, dat onze m3dedetlingen om trent de verwezenlijking van deze tramplannen niet uit de lucht waren gegrepen. Ltusschen ligt er nog een groote afstand tusschen het verleenen van eene concessie voor den aanleg van een tram en het rijden van de tram zelve. Kapelle. Da liberale kiesvereeniging b "Vrijheid en orde" alhier heeft een behartigenswaardig voorbeeld gegeven aan andere liberale kiesverenigingen door het uitnoodigen van een spreker, die den leden zou willen inlichten omtrent eenig onderwerp, waarvan zeker niet allen voldoende op de hoogte waren. Deze spreker was de heer R-ehorst, leeraar in de geschiedenis aan de R. H. B. S. te Bergen-op-Zoom, die tot onderwerp zijner rede had gekozen den toe stand in Frankrijk in de laatste eeuw vóór de groote omwenteling. De heer Reehorst, die zich deed kermen als een aangenaam en onderhoudend verteller, splitste zijne rede in twee deeleD. In het eerste stond bij uitvoerig stil bij de verkwistingen, waaraan het Fransche hof en de adal zich schuldig maakten en die ongelooflijke sommen gelds verslonden. In bet tweede gedeelte kwam hij neder op den ontzaglijken druk, dien deze verspil lingen op het volk legden, dat de daarvoor benoodigde gelden moest opbrengen, ten koste van eigen onder houd. Nadat de heer Reehorst zijne rede geëindigd had, dankte de heer Fopma, voorzitter der kiesvereeniging, den spreker voor zijn bereidwilligheid om hier opte- treden en riep hij hem een x>tot wtè'ziens" toe, waa-- mede de aanwezigen ongetwijfeld instemden. "Wanneer de kiesvereenigiDgen zulk een weg inslaan om het volk te ontwikkelen en zijn gezichtski iog uittebreiden, dan zal langzamerhand vanzelf belang stelling ontstaan voor onderwerpen, die buiten den dagelijkschen gang van zaken van de meeste personen liggen en belangstelling is in de eerste plaats noodig, vooral voor de publieke zaak. Het is daarom te hopen, dat andere veraenigingen het voorbeeld onzer liberale kiesvereeniging zullen volgen Tolen. Maandagavond werd in de Departeraentsver- gadering van het Nut alhier eene volksvoordracht ge houden door den heer W. N. W o 11 e r i n k te Wes tervoort, Het onderwerp dat door hem behandeld werd was: Over de noodzakelijkheid van herhalingsonder- wijs. Op boeimde wijze wist de spreker het nut hiervan te schetsen. De feiten uit het werkelijk leven gegrepen van d-e wel en die geen herbalingsonderwijs ge noten hadden werden zoo duidelijk voorgesteld, dat het te betreuren is, dat juist diegenen, voor \mn het Departement de volksvoordracht geeft, niet ter plaatse aanwezig waren. Het zou bepaald ten gevolge hebben, dat van het herhalingsonderwijs dat hier zoo uitstekend gegeven wordt, meer gebruik zou gemaakt worden. Men deelt uit Parijs aan het Dagbl. het vol- g-nde mede: b Aan den heer J. F. W. Conrad, inspecteur van den Waterstaat te 's-Gravenbage, die als lid der inter nationale ^Commission des travaux" voor het Suez- kanaal de jaarvergadering onder presidium van Ferdi nand De L°sseps heeft bijgewoond, viel aan het einde der werkzaamheden eene bijzondere onderscheiding te beurt. Den Hollandschen ingenieur werd, juist op den- verjaa-dag der opaning van het Suez-kanaal (17 No vember 1860), een waterstaatswerk waaraan de naam Conrad met roem verbonden is, eene eerepenning aan geboden. Op een cartouche, omvlochten met eikenloof, leest men»J. F. W. Conrad, Commission des tra vaux", boven dien lauwertak den datum der opening van het kanaal, en als randschrift den naam der Maat schappij. Op de keerzij Ie twee vrouwen in het ruim geplooide romeinsche peplum, eene staande en eene zittende figuur. De eerste reikt een vaas met spaar penningen aan de zittende vrouw, die, met de lichtende fakkel in de hand, als de bewaarster van den vrede is voorgeste l. Als randschrift rondom deze allegorie leest men: «l'épargne francaise p épare la paix du monde"'. Da medaille is voortreffelijk gesneden en geciseleerd door een der eerste Fransche graveurs". Zondagavond kwam te Vlissingen met den ge wonen sneltrein uit Duitschland aan H. M. keizerin F rede rik van Duitschland. Nadat de passagiers voor de mailboot aan booid waren, begaf de prins van Wales, die des morgens met het kon. EDg. stoomjacht »Victoria and Albert" was aangekomen, vergezeld van zijn zoon George, zich naar den trdin om H. M van daar naar het jacht te geleiden. De begroeting tusechen de beido vorstelijke personen was zeer hartelijk. Aan den arm van haar broeder begaf zich H. M. door de pontonhal. waar haar door het dochtertje van den heer W. Goebel, Duitsch consul, een bouquet werd aangebodeD, naar het tot vertrek gereed liggend ko ninklijke vaartuig. H. M. nam, onder betuiging van dank aan de lieve kleine geefster, het bouquet aller minzaamst san. Zij was vergezeld van hare drie doch ters, de prinsessen Victoria, Sophia en Margaretha. Kort voor de aankomst van de keizerin was, namens vele inwoners van Zeeland, een fraai bouquet aan bdord van het jacht gebracht. Dit bouquet was voorzien van een zijden lint, watrop aan de beide punten de volgende woorden warea geborduurd: An lhre Majestüt Kaiserin Frie- drich von vielen Einwohnern der Holldndischen Provim Zeeland. Z. K. H. de prins van Wales betoonde zich zeer ingekomen met dit bewijs van hulde j'gens zijne zuster, de keizeriD, en vooral ook met de eenvoudige en stille wijze, waarop haar die hulde is bewezen De prins van Wales biacht Zondag ook een bezoek aan Middelburg, en was daarbij vergezeld door zijn zoon George. Ii het gebouw van het Zeeuwsch genootschap werd hij door den heer J. A. Frederiks rondgeleid en werden hem alle mogelijke inlichtingen verschaft. Met veel belangstelling bezichtigde hij een en ander; vooral de Nehelennias, de schilderijen en miniaturen trokken bijzonder zijne aandacht. Door den burgemeester van Veere was voor die gelegenheid de bekende beker naar het gebouw van het Zeeuwsch genootschap overgebracht, die door den prins werd bezichtigd, waarna hij- zijne hand tee kening plaatste in da vreemdelingenboeken van het Zeeuwsch genootschap en van Veere. Hij teekende eenvoudig Albert Edward en zijn zoon George. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de ver gaderzaal van de provinciale stateD, waar het portret van Willem II zijne bijzondere aandacht trok. (M. Ct.) Bij Kon. besluit is, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loff.-lijk getuigschrift toegekend aan J. EvertseD, matroos bij het Nederlandsche loodswezen te Vlis singen, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de haven dier gemeente, in den avond van 31 October 1888. Men weet, dat het door allen, die goede mmieren in den politieken strijd op prijs stellen, den heer Van der Borch staeds ernstig kwalijk is genomen, dat hij bij de verkiezirgen van Miart een strooibiljet heeft onderteekend, gericht tegen den heer Van Rappard, waaria op hoogst deloyale wijze van een particulier gesprek onder vrienden werd misbruik gemaakt. Thans komt De Standaard ter elfder ure vóór de Schiedamsche verkiezing met de verrassende raededee- ling, dat de hear Van der Borch aan dat strooibiljet part nog deel heeft gehad, dat het tijdens ziju afwe zigheid wegens ziekte is opgesteld, en dat hij gepoogd heeft de verzending te beletten, waartoe echter zijn last te laat kwam. De heer Van der Borch heeft, wordt boweerd, de verdenking op zich laten rusten, liever dan zijn vrienden in den steek te laten. Het is ons te eenen male onbegrijpelijk waarom. Het strooibiljet toch heeft natuurlijk zijn partij meer kwaarl dan goed gedaan. En zoo hij al meende bij de verkiezing van Maart te moeten zwijgen, waarom niet dadelijk daarna gesproken? Het is vreemd, meer dan vreemd. Vad Blijkens eene mededeeling der Regeering op de Algemeene Beschouwingen der Afdeelingen betreffende de Staatsbegrooting zullen de ontwerpen nopens de pensioenen der burgerlijke ambtena ren en die hunner weduwen en kinderen, zoomede de regeling der heffing van leges, spoedig de Kamer bereikeD. Als zij van de nrodzakelijkheid overtuigd zal zijn, zal de Regeering ook een staatscommissie benoemen tot het ontwerpen van eene regeling der administra tieve rechtsspraak. De defensiecommissie is zoo ver m. t haar arbeid gevorderd, dat het rapport aan don Koning thans in bewerking is. Een voorstel tot af schaffing van de gerechtelijke eeden, dat volstrekt niet voortvloeit uit de Grondwetsveranderingen omtrent de verplichting tot het afleggen van ambtseeden, is van deze RegecriDg niet te wachten. De toestand van den Minister van Ma rine is vooruitgaande. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeenkomstig het bij Kon. besluit van 18 Januari 1886 no. 1 Staatsblad no. 10) vastgestelde reglement voor die examens, aan vangende den II den D. comber, te 9% uur, zitting houden te Rotterdam (gebouw der Loge, Eendrachts straat no. 14). De verdere bepalingen betreffende het examen wor den in de St.-Ct. van gisteren in herinnering gebracht. - Door den heer Van Houten is in de Tweede Kamer eene motie voorgesteld in zake de koffiecul tuur. Zij luidt: De Kamer, overwegende dat het koffiemonopolie aan de ontwikkeling der vrije koffiecultuur van de inland- sche bevolking in den weg staat; dat de tot dusver gebruikelijke wijze van betaling der bij de gouverne- ments-kofliecultuur gepraesteerde diensten noch alge meen aan de bevolking een ook zelfs bij benadering voldoende belooning verzekert, noch haar een voldoenden prikkel geeft, om de best mogelijke opbrengst, zoo in hoeveelheid als hoedanigheid, te erlangendat deze nadeelen en gebreken van het bestaande koffiestelsel door verhcoging der betaling per pikol niet worden weggenomendat, om aan de eischen van het regee- ringsreglement, van de billijkheid en van goede begin selen van landcultuur te voldom, hetzij de voor de gouvernements-cultuur gepraesteerde diensten naar haar marktwaarde behooren te worden betaald of wal de koffiegrondm tegen een behoudens remissie bij mis gewas vaste betaling in geld of levering van koffie aan het gouvernement, als landrente of pacht, aan de bij hun cultuur betrokken bevolking, of met haar toe stemming, waar deze noodig geacht wordt, aan inland- sche of Europeesche ondernemers behooren te worden in gebruik gegeven; noodigt de regeering uit geleidelijk er naar te streven le dat de koffiemonopolie worde opgeheven, en 2e dat, met wijziging dtr thans gebruikelijke rege ling der exploitatie van de koffisgrondan, die gronden, naar gelang der omstandigheden op eene der boven omschreven wijzen voor den staat productief worden gemaakt. De afloop der gisteren te Amsterdam gehouden koffievoiling was voor bijna alle soorten boven taxatie. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd hit debat voort gezet over de Indische begrooting. De heer Domela Nieuwenhuis bracht hulde aan den moed van den Minister om het onrecht aan den heer Sol geplepgd te herstellen en aan diens streven om tot een ver gelijk met Alj-h te geraken. Toch zou hij tegen de begrooting stemmei, die het bestaande koloniaal »stel- sel van roof en onrecht" bestendigde. De heer Mees beriep zieh op de verklaringen van den gewezen voor zitter der beri-beri-commissie om aan te tooren, dat de minister die commissie had opgeofferd aan haar secretaris. Da heer Geertsema drong er op aan hot dragen van Arabisch kostuum aan de hadjis op Java te verbieden en besprak eenige praktische belangen. De heer Zaayer wees op de reactie, in de hygiënische toestanden in Indië van dezen minister te duchteD. De heer Van Asch van Wijck betuigde zijn sympathie met het streven van den Minister om het zendel,ngs- werk te bevorderen. De heer Van der Oye was voor opiumregie. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Bij de Chr. Gereform. Gemeente al hier is een drietal opgemaakt, waarop zijn geplaatst dhrn.G. Dalhuijzen (cand.) en ds. A. den Hartog, beiden te Geesteren en ds. M. Rooseboom te Aalden (Drente). Bedankt voor het beroep naar de Erang.-Luther- sche gem. te Amersfoort door ds. D. Fregeres, pred. te Groede. Bedankt voor het beroep naar de Oud-Ger. gem. te Rijssen door ds. D. Wijting, te Kampen. Beroepen bij de doleerende kerk te Koudekerke ds. J. Teves, te Wetsinge-Sauwert. ElIewomMijk. Tot kerkvoogi der Ned. Ilerv. Ge meente is herkozen de heer F. C. Rijnberg, die reeds jaren achtereen president is van het college van kerk voogden en notabelen. In de zesde zitting der Alg. Synodale commissie der Ned. herv. kerk werd op een verzoek om inlich ting van een provinciaal kerkbestuur, ten aazien van de vraag of de benoeming van een lid des bestuurs, die met den ls'en Januari 1889 als zoodanig moest aftreden, tot lid van de commissie van voordracht ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren, wettig en over eenkomstig art. 5 van het regl. op het hooger onder wijs was, besloten te antwoorden in bevestigenden zin, daar het optreden van een lid der commissie van voordracht op den 15den December en dus vóór zijne aftreding als lid des bestuurs plaats had. Na verkregen aanleiding besloot de vergadering eenstemmig aan de Synode eene wijziging voor te stellen van het Regle ment op het Examen, waarbij de aangifte voor een colloquium doctum door een buitenlanrlsch predikant bij den secretaris der Synode verplichtend wordt gesteld. De inlichtingen, verstrekt door het prov. kerkbestuur van Zeeland, over de gebleken onregelmatigheden van de kerkvisitatie dezes jaars in de gemeenten Middel burg, Kleverskerke en Veere, werden overgebracht bij de Syoode, die ze gevraagd had. Naar wij vernemen heeft ds. J. Drost, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Leiden, wegens voortdurende ongesteldheid zijn emeritaat aangevraagd. (N. R. Ct.) Door eenige manslidmaten der Ned. Herv. kerk te Oostburg is een verzoek tot den kerkeraad gericht om over te gam tot de reformatie dar kerk. In eene Maandag gehouden vergadering van di recteuren, leden en begunstigers van de Middelburgsche afdeeling van het Nederl. Bijbelgenootschap werden, na opneming en goedkeuring van dj rekening en ver antwoording over het afgeloopen boekjaar van den the saurier der afdeeling jhr. Van Doorn van Koudekerke de naar den rooster aftredende directeuren D. J. Dron- kars, ds. J. L. Bleeker en ds. J. F. L. Abresch als zoodanig herkozen en lieten zij zich die herkieeiag welgevallen, terwijl in de plaats van den naar elders vertrokkken directeur en bibliothecaris dr. J. Riem ens voor die betrekking gekozen werd dr L. Heldring. De beslissing omtrent eene vernieuwde vestiging van een Bijbel-depót der afdeeling werd aangehouden tot eene volgende bijeenkomst van directeuren, waarin eene commissie uit hun midden die vergadering zal die en van consideratie en advies omtrent de wijze en de voorwaarden van zulk een vernieuwde vestiging. (Af. Ct.) Tot leden van het hoofdbestuur van het Ned. onderwijzers-genootschap zijn door de afdeelingen be noemd de heeien: G. Kappenburg Pz. en A. Heinsius, beiden hoofden van openbare scholen te Amsterdam de eerste, in de plaats van wijlen den heer J. Van der HoeveD, en de tweede, in de plaats van den heer J. H. Swildens, die niet herkiesbaar was. Landbouw en Veeteelt. De in den laatsten tijd te Leeuwarden bij her haling en in het openbaar gedane proefnemingen met de nieuwe vlasbraak- en zwingel-machines hebben zeer bevred'gende uitkomsten opgeleverd. Zij geschiedden met partijtjes vlas in het stroo, van elk waarvan 2 KG was geschoond. Er weid verkregen van woud vlas 4^, van 2 soorten kleivlas 4 en 3%, van ordinair zwak kleivlas 3, en V3n zeer ovdin. dito 2 KG. Bij hand bewerking werd eerder minder dan meer verkregen. Het machinaal bewerkt vlas brengt echter 25 cent per bundel (3.2 KG.) meer op dan 't handbewerkt. De machinale be werking komt intusschen in Friesland nog slechts uiterst langzaam in gebruik. De oorzaak moet worden gezocht in de arbeidsbesparing, ten gevolge waarvan 's winters min Ier handen werk zullen erlangeD, in de uitgaaf, welke de aankoop der machines vordert en, in weer wil van van het feit, dat het machinaal bewerkte vlas meer geld opbrengt, de vrees, dat dit toch niet het geval zal zijn. Toch zal, afgescheiden ook van het feit, dat de handbewerking de gezondheid der arbeiders ondermijnt, daarmede ten slotte wel gebroken moeten worden, daar men van de vakmannen dagelijks kan hooren, dat het handbewerkte Friesche vlas in het buitenland reeds zoo in discrediet is geraakt, dat de meeste spinners het niet meer willen verwerken. (N. R. Ct.) Brieven uit Amsterdam. XXIII. Met alle respect gesproken, die wethouder van Pu blieke Werken is een oolijkertZooals iedereen weet is het een zeer gegrond verwijt tegen hem dat hij niettegenstaande vroegere afsnraken, de groote quaestie van de tramlijnen voortdurend op de lange baan schuift en dm geheelen raad plus de heeren Sanders en Bos, de ontwerpers, met e6n klui'je in het riet stuurt. Eindelijk, daar prijkt een nieuwe voorlraclit op de agenda, ter bahandeling van de tramquaestie. Dat wa$

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1