1888. N°. 138. Dinsdag 20 November. stoomwerktuig G0ESC1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contaDt betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Vergunning is verleend aan JOHS. REMIJN te Goes tot het oprichten van een in het perceel wijk B no 219/ staande in de Mattheus Smallegangesbuurt te Goes. Goes, 17 November 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 November 1888. Ntèrland's Onafhankelijkheid werd Zaterdag hier herdacht door het doen wapperen van vele vlagg n, zoowel vaD dea stadhuistoren als uit tal van particu liere woningen, terwijl de jeugd, rijk versierd met de vaderlandsche en oranje-kleuren, in troepjes door de straten toog, terwijl ook menig andere de borst met die kleuren had getooid. Te 11 uren gaf dhr. J. Kooiman, organist bij de Ned. Herv. gemeente, in de Groote kerk een orgel concert, dat door een talrijk publiek werd bijge woond. De heer Kooiman deed zich daarbij weder als een kundig organist kennen en vooral het adagio van Beethoven en het andante uit de sonate palhétique werden uitstekend ten gehoore gebracht. Bij het verlaten van het kerkgebouw werd eene collecte gehouden ten behoeve van diaconie-armen en van de vereeniging Dorcas", die 26,55 opbracht. Te half éen wérd inspectie gehouden door den majoor-commandant der dd. schutter ij over zijne compagnie, waarna eene wandeling door de stad werd gemaakt en te half twee gaf »Euphonia" eene matinéa op de bovenzaal van het «café Hartman", wat op de Groote Markt heel wat publiek lokte. 's Avonds gaf hetzelfde muziekgezelschap eene soirée voor het volk tegen zeer geringe entré", waarbij velen tegenwoordig waren, zoodat de benedenzaal van het «café Hartman" geheel bezet was. De stukken, waar onder natuurlijk de volksliederen, werden goed uitge voerd en er heerschte eene opgewekte stemming. Alleen maakte het een eenigszins zonderlingen indruk op een feestavond ter herdenking van Neêrland's vrij making van het Fransche juk, ook te hooren de uit Frankrijk tot ons gekomen Boulanger-marscb, bijge naamd «De Maliebaan." Maar reeds vóór da vrijheidsdag was aangebroken had de gymnastiekvereeniging «Hercules" een feest gegeven, dat bij de talrijk opgekomenen zeker een alleraangenaamsten indruk heeft achtergelaten. De gym nastische oefen-ngen leverden andermaal het bewijs, dat Hercules bij zijne led«n goede krachten" bezit en ook het blijspel «Joost Uilenspiegel" ward vrijgoad gespeeld. Maar het meeste succes verwierven èn door de nieuwheid èo door hun toepasselijkheid de beide tableaux-vivants. Jammer, dat tijdens het eerste tableau de verlichting niet «schitterde". Het tweede tableau, voorstellende de helden van 1813: Willem I, Hogen- dorp, V-n der Duin en Van Limburg Stirum, staande om de Nederlandsche Maagd, wekte een storm van toejuichingen op en het gausche publiek zong staande het «Wien Neêrlandsch bloed". Aan het eind der voorstelling richtte de bescherm heer, dhr. Z D. v. d. Bilt La Motthe, een waardeeiend woord aan «Hercules" en alle vereenigingen in den land*1, die medewerkten om de liefde voor Nederland en OiaDje door opluistering der feesten bij ons volk levendig te houden. Em zeer geanimeerd bal besloot den feestavond. Naar men ons mededeelt werd door de vereeniging «Hercules' aan mejuffrouw K., die in het laatste tableau de Nederlandsche Maagd had voorgesteld, een keurig bewe.kte zilveren armband aangeboden. Dezer dagen, aldus meldt men ons, kwam bii een bakker hier ter stede iemand, die hem een middel aanprees om het deeg te doen rijzen, of minder goed meel smakelijker te maken, dat veel goedkooper is dan wat de bakkers tegenwoordig gebruikeD. De bakker kocht wat van dat nieuwe middel en liet het door twee apothekers alhier onderzoeken, die b' iden, geheel onafhankelijk van elkander, tot de ont dekking kwamen, dat bet bijna geheel uit ammoniak- aluiü, vermengd met een weinig curcuma, bestond, dat schadelijk voor de gezondheid is. Ook dr. Couvée te Middelburg onderzocht bedoelde stof, door den leverancier «cerais-poeder" genoemd, en zijn onderzoek leverde hetzelfde resultaat. Wij vermelden dit ter waarschuwing voor andere bakkers. Den naam vao den leverancier zullen wij niet noemen, doch heeren bakkers kunnen dien aan het bureau onzer redactie vernemen. Wij voegen hier een woord van lof bij aan den bakker, die niet alleen met eigen voordeel maar ook met de gezondheid van zijne klar ten rekening hield Naar wij vernemen heeft ook onze gezondheids commissie bereids een onderzoek ingesteld. De Stct. (no. 273) bevat dd statuten der ver eeniging Sociëteit Eensgezindheid, te Goes' (Gewijzigde statuten.) WeiHeldinge. Zaterdagavond vergaderden vele in gezetenen dezer gemeente, op uitnoodigiDg van onzen geachten burgemeester, teneinde middelen te beramen om den werkloozen werk te verschaffen, als het barre seizoen zal zijn aangebroken. Het denkbeeld van werk verschaffing vond veel bijval, doch men verklaarde zich tegen het geven van geld, omdat de ervaring leert, dat vele armen niet in staat zijn het gekregene geld nuttig te besteden. Voorts werd in deze vergadering onze 75jarige on afhankelijkheid herdacht en besloten deze waardig te vieren. Ook werd deze gelegenheid te baat genomen om de aanwezigen in kennis te stellen met de verrichte werkzaamheden der commissie, die verleden winter zich met armenbedeeling onledig had gehouden. De heer D. Lindenberg, secretaris der commissie, bracht daaromtrent rapport uit en hem werd dank gezegd voor zijne bemoeiingen. Een ander lid der commissie leverde eene bijdrage, waarin hij met korte woorden allen stemde om dezen gedenkwaardigen dag dankbaar te herdenken. Hij wees er op welken geduchten vijand Nederland voor 75 jaren te bevechten had, maar hij deed tevens uitkomen dat wij geroepen worden nog een anderen vijand te bestrijden en wel die der armoede. Vele middelen werden door hem aangegeven, maar werkverschaffing werd bet sterkst aanbevolen. De heer P. Lindenberg behaalde succes met zijn goed uitge werkt stuk, dat vao deakkracht getuigde en met applaus begroet werd. Nog hadden er eenige besprekingen plaats over de bedelarij door menschen uit andere gemeenten. Het wenschelijke werd betoogd om het bedelen tegen te gaan, en om aan de deuren niets meer te geven, ter wijl de burgemeester de politie in last zou geven het onbeschaamde geloop vao vreemdelingen tegen te gaan, dat een ware last is voor de ingezetenen. Kolijnsplaat. Vrijdagavond 11. hield de heer E. B o 1 s i u 8 van Oosterwijk, districts-inspecteur der Nederl.-Amerik. stoomvaartmaatschappij, in de herberg «Het wapen van Zeeland" alhier eene lezing over de Argentijnsche republiek, de emigratie daarheen en de bijzonder voordeelige aanbiedingen aan min- en onver- moger de landverhuizers. De inhoud der lezing was vrij wol hetzelfde wat reeds vroeger in dit blad daar omtrent medegedeeld werd. Er heeft zich tot nog toe éen gezin, man, vrouw en éen kind, voor emigratie naar Argentina aangegeven. Er hebben zich echter uit verschillende deelen van ons land reeds zooveel landverhuizers (meest met een voor schot van 84 gulden per volwassen persoon) aange geven om per esrste gelegenheid te vertrekken, dat er vorscheidenen eerst met de volgende boot kunnen emigreeren. Aan M. Hogerheide, eervol oDtslagen sluisknecht aan het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert, is een pensioen verleend van 131 's jaars aan M. J. W. A. De Vos, eervol ontslagen brug wachter aan het kanaal door Zuid-Beveland te We- meldirge, is met toepassing der artt. 5, 8, 13, 22, 33 en 38 der wet betreffende de burgerlijke pensioe nen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873, een pensioen van ƒ218 'sjaars; en aan M. Kramer, eervol ontslagen sluismeester bij het kanaal van Wal cheren te Veere, een pensioen van ƒ304 's jaars. Het aan het Zeeuwsch Genootschap der weten schappen toebehoorende, kunstig bewerkte plane tarium, te Middelburg, vervaardigd door den horlogemaker Joseph Van den Eeckhout, volgens het plan van wijlen den beer J. A. Van de Perre, en hetwelk door diens echtgenjote in 1791 aan het Zeeuwsch Genootschap werd vermaakt, is, naar wij vernemen, in handen van deskundigen om gerepareerd te worden. Bedoeld planetarium was sedert een aantal jaren defect, waardoor het uur- en raderwerk stilstond. (iV. R. Ct.) Het goed keuringsmerk voor den ij k gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en gewichten de ietter Z in gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van gasmeters de Koninklijke Kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempelirg heeft plaats gehad, is voor dat te Middelburg het cijfer 12. Aan de N. R. Ct. meldt men uit Vlissiügen: Ingevolge een door de Maatschappij «De Schelle" tot haar gericht verzoek, heeft de Kamer van koop handel en fabrieken alhier in hare zitting van Vrijdag avond besloten, bij dan minister aan te dringen op spoedige dispensatie-verleenirg van het verbod tot doorvoer van uit Duitschland afkom stig levend vee, en wel met het oog op het voor onze haven in het bijzonder hoogst belangrijke transiet vervoer van voor Engeland bestemde Duitscha schapen. Zooals men weef, moest dit vervoor, dit twee jaren geleden cvjr Vlissingen ^wtrd geleid en zich in dien korten tijd reeds aanmerkelijk had ontwikkeld, ruim zes maanden geleien, bij het in werking treden van eene Eogelsche verbodsbepaling, waarbij de Nedei- lendscbe havens besmet werden verklaard, eensklaps worden gestaakt. Engeland heeft sedert het verbod tot invoer op geheven, maar in Nederland zijn de bepalingen, die den doorvoer beletteD, nog steeds van krachtnaar men vermeent te weten, omdat tegen de opheffing is geadviseerd, met het oog op eene niet onmogelijke, maar minder waarschijnlijke vergunning van Engeland tot invoer van levend Nederlandsch vee. Zoodanige vergunning wordt echter geacht voor den Nederland- schen handel veelt er schadelijke dan voordeelige ge volgen tc zullen hebben, terwijl de opheffing van het verbod tot doorvoer van Duitsch vee wordt beschouwd als voor den handel van het hoogste belang te zijn. Wordt de ophtffing niet spoedig verkregen, zoo zal hot aanzienlijke transietvervoer van Duitse e schapen niet slechts voor Vlissingen maar natuurlijk voor ge heel Nedeiland verloren gaaD, daar alsdan de ver zendei s in Duitschland, hoezeer ook aan de route door Nederland, in het bijzonder over Vlissingen, de voor keur gevende, zulkn gedwongen zijn, voor het vervoer der schapen contracten te sluiten met bnitenlandsche ondernemingen en hun vee over niet-Nederlandsche havens te dirigeeren. Men schrijft uit Apeldoorn aan het U. D. Het is thans vast bepaald, dat Z. M. de Konirg met gezin dezen winter op het paleis Het Loo zal blijven vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft gelukkig zeer b evredigend. De heer dr. E. H. Van Leeuwen, vroeger predikant te Vlaardingen, thans hoogleeraar te Utrecht, heeft aan de kiezers in het kiesdistrict Schiedam het volgende schrijven gericht vAan mijne vriendenkiezers in het district Schiedam. Mannen broeders! een enkel woord zij mij ook nu vergund, terwijl gij wederom u geroepen ziet tot een strijd bij de stembus, dien het gansche land met belangstelling volgt, omdat ieder gevoelt, wat er af hangt van de uitkomst. Het komt er meer en meer op aan, dat de brutale overmoed der ellendigste coalitie niet nog brutaler worde. R^eds is het zoover gekomen, dat een ultvamontaansche Maasbode en een walgMijk Utrechtsch krantje, dat zich de üratijevaan noemt, openlijk durven samenstemmen in den eisch, dat men mij en anderen, die den moed hunn»r overtuiging toonen, em slot op den momd legge. Wel zeker! De heeren hebbrn het maar voor het zegg n. Zij moeten het ons maar doen weten, hoe zij 't het liefst zouden inrichten, om allé in het woord te hebben! Dat komt er van, als ons volk danst naar de pijpen van de heeren Kuyper en Schaepman! Inderdaad, de zaak wordt ernstig Ik vraag u, mannen! Wat wilt gij? De tyrannie, of de Vrijheid? Ik weet, dat gij de Vrijheid wilt. Welnu, gij hebt te kiezen tusschen die twee. De heer W. Six vertegen woordigt, nu in de omstandigheden en toestanden van het oogenblik, de Vrijheid in het vrije Nederland de heer Van der B >rch, gelijk ieder die zich verlaagt tot een marionet in de handen van Schaepman en Kuyper, vertegenwoordigt de tyrannie. Ziedaar mijne heilige overtuigingeene overtuiging, die men bestrij den moge, maar die niemand mij beletten zal, openlijk voor God en menschen uit te spreken. Mann*n broeders! ik bid u, zorgt er voor, zooveel in u is, dat ons Vaderland niet «aan den verkeer den kant" ki-me te staan, als het er op aankomt. En het komt er op aan. Wie niet blind is, ziet het. Ik bid ukiest den heer jhr. mr. W. Six, dat wil zeggen, vóór de vrijheid en tegen de tyrannie!" De Standaarddit schrijven van prof. Van Leeuwen overnemende, voegt daaraan niets anders toe dan dit: «Commentaar hierbij is overbodig. En zulke mannen geven zich bij het volk dan nog voor de echte viienden van Groen van Prinsterer uit. Z '0 struikelt de waarheid op de straten." Zou het dr. Kuyper wellicht moeielijk vallen com mentaar erop te leveren? Dat voorts mannen als Van Leeuwen c. s. zich uitgeven voor de echte vrienden van Groen van Prinsterer is niot zoo vreemd, zoolaDg «vriend van Groen" nog iets anders beteekent, dan «vriend van Kuyper." De Minister van buitenlandsche zaken moet on langs aan een der gemeentebesturen hebben te kennen gegeven, dat buitenlandsche passen enkel mogen worden afgegeven aan Nederlanders, en dat aan vreemdelingen, al zijn deze ook ingezetenen des rijks, eerst dan passen mogen worden afgegeven, als 's Mi nisters machtiging daartoe zal zijn erlangd. (Hbl.) Naar men verneemt zal de nieuwb-noemde gou- ve:neur-gen<»raal van Suriname, dhr. jhr. mr. M. A. Ue Savornin Lobman, met de boot van den Kon. W.-I. maildienst, die 12 December uit Amster dam vertrekt, de reis naar de kolonie aanvaarden. De Memorie van Antwoord op de a 1- gemeene beschouwingen over de Staats- begrooting is verschenen. Omtrent de algemeene politiek zegt zij zeer weinig. Het belangrijkste hier van is, dat de splitsing der meervoudige districten zoo spoedig mogelijk en afzonderlijk zal worden ter hand genomen dat de RegeeriDg, zoodra zij van de nood zakelijkheid overtuigd is, voor regeling der administra tieve rechtspraak een Staatscommissie zal benoemen; dat hot rapport der commissie voor de defensie in be werking is. De Minister van Financiën verdedigt uitvoerig zijn ünanciëel standpunt. Daaruit blijkt, dat hij 't aller eerst regeling van 't belastinggebied der gemeenten wil ter hand nemen, ook in verband met de te wachten wijiigiDg der onderwijswet. De pensioenwetten zullen de Kamer zeer spoedig bereiken. Aan den Minister van Oorlog is een adres gezonden door de heeren M. Van der Toorn, F. Var- kevisser en II. A. Van de Rovaart, reeders en koop lieden te Scheveniagen, in eene vergadering der Ver eeniging ter bevordering der Nederlandsche Zeevisecherij, afdeeling Scheveningen, in commissie benoemd om pogingen in het werk te stellen, teneinde de pro ducten onzer v isscherij ook te brengen in het leger. Daartoe roepen zij den steun in van den Minister. Wegens het groote belang, dit ons land heeft bij het welvaren der visscherij, meenen zij dat de proef zou te nemen zijn, in hoever haring ook als voeding voor het leger dienstbaar zou kunnen worden gemaakt. Omtrent den toestand van den Minister van marine verneemt men, dat de Minister, die aan een zoogenaamd negenoog lijdt, eene operatie heeft onder gaan en deze goed heeft doorgestaan, maar dat in- tusschen de toestand zeer ernstig blijft. Volgens een later bericht was de toestand iets gun stiger. Na eene tweede operatie bleef de patient tot nu toe vrij vau koorts. Bij het afaemeu van het verband aan het achter hoofd, Zaterdagochtend, is gebleken dat het kwaad zich da laatste 36 uur niet had uitgebreid. De toe stand blijft in zooverre gunstiger. Heden meldt de N. R. Ct. dat de plaatselijke toe stand gunstig, maar de algemeene toestaad zwak is, doch zonder koorts. Het bestuur van den Algemeenen Boad van Ka tholieke kiesverenigingen in Nederland is voornemen*, een algemeene vergadering te houden te Utrecht, ten einde epn adres te richten aanZ. H. den Paus, ter zake zijner wereldlijke macht. Tot die vergadering zal het uitnoodigen alle belang stellende Katholieke Nederlanders, al- of niet leden van Katholieke vereenigingen. Om het algemeen karakter van deze bijeenkomst duidelijk te doen uitkomen, heeft het bestuur verschil lende Nedeil. Katholieken van naam uitgenoodigd tot het vormen van een comité. Blijkens particulier telegram heeft het Nod. stiomschip «Bantam", van Java herwaarts, met schade te Port Mahon binnen, de lading weder ingenomen en Vrijdag de reis voortgezet. Nu in Eageland de troonsbestijging van den Hol- landscheu Willem en Mary wordt herdacht, is het niet onbelangrijk, zegt het Hbl.} te herinneren aan het feit, dat het huidige kredietwezen voor een groot deel tijdens de regeoring van Koning Willem is ont staan. Een paar jaar na zijn troonsbestijging stichtte men onder zijn medewerking de «Bank of England", die sedert het middelpunt is geworden van de geld- zoekende menschheid. Indien men dus voor de mannen van zaken een herinneringspenning wilde slaan, zou m°n op de eene zijde den naam «Bank of England" kunnen plaa'sen. En op de anlere zijde? Het symbool voor de keer zijde is aangewezen, nl.«Nationale Schuld". Want de kleine schuldenlast van 664,000 p. st., die Jacobus achterliet, groeide onder Willem's bestier tot 12 mil- lioen p. st. aan en bleef sedert dien tijd wassen, totdat hij in 1815 het ontzaglijke cijfer van 900 millioea p. st. bereikte. Koloniën. Men meldt uit Batavia, 12 October: Op Atjeh woedt de beri-beri feller dan ooit die ziekte spot met alle ontsmettingsmiddelen. Bij hon derden worden de zisben geëvacueerd zonder kans op volledig herstel, want al doodt, de beri beri betrekkelijk zelden, geheel en al verlaat zij den lijder nooit, zij het ook dat zij h»m eerst na jaren aen haar bestaan herinnert.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1