1888. N°. 136. Donderdag 15 November. sle GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. D6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 14 November 1888. Ofschoon van een eigenlijk volksfeest ter her denking van Neerland's 75jarige onafhankelijkheid hier ter stede niets vernomen wordt, beijveren enkele vereenigingen zich toch ter eere van dit heugelijk feit het volk eenige uitspanning te bezorgen. Zoo geeft de vereenlging «Hercules" hedenavond eene uitvoering tegen matigen pi ijs en zoo zullen a. s. Zaterdag van half twee tot half drie door het harmoniegezelschap «Euphonia" op de bovenzaal van het «café Hartman" eenige muzieknummers worden uitgevoerd en zal des avonds blijkens achterstaande advertentie in de beneden zaal van genoemd café een volksconcert worden gegeven, terwijl de dd. schutterij des middags te kwart over 12 uur eene parade zal houden. Ook kunnen we tot ons genoegen mededeelen, dat ter eere van den feestdag door den heer J. Kooiman van 11'12 uur een orgelconcert zal worden gegeven in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Naar wij vernemen hield de werklieden vereniging «Eigen hulp" alhierjl. Zaterdag eene buitengewone vergadering, waarin o. a. met meer derheid van stemmen besloten werd in den loop van den winter eene gezellige bijeenkomst voor de leden met hunne huisgenooten te organiseeren door het geven van tooneelstukjes enz. Het bestuur meerde van de vroegere gewoonte om eenige heeren als sprekers voor de vereeniging te doen optreden dit jaar te moeten afwijken, omdat de lezingen vaak slecht bezopht worden. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren A. Schrijver en J. C. De Beste, terwijl in plaats van den beer F. Hildebrand, die mede aan de beurt van aftreding was, doch die niet meer voor eene herbe noeming wenscht* in aanmerking te komen, gekozen werd dhr. L F. Fagel Jr. Wat het besluit betreft om eene gezellige bijeen komst te organiseeren, dit juichen wij in het algemeen zeer toe, omdat dit zeer geschikt kan zijn om de goede verstandhouding onder da leden te bevorderen. Het is echter jammer dat deze bijeenkomst in de plaats zal treden van de lezingen, die andere jaren vanwege de vereeniging werden gehouden. Deze werden meestal wel slecht bezocht, maar langzamerhand zou het bezoek wel drukker geworden zijn, wanneer men in de keuze van den spreker en deze in de keuze zijner onderwerpen maar gdukkig is. Eene dergelijke lezing zou dan toch meer den vorm van eene gezellige bij eenkomst verkrijgen en meer bevorderlijk zijn aan bet snb 2 in art. 1 van het reglement omschreven dod. In hoeverre bovendien de nog jeugdige reservekas uitgaven voor gezellige bijeenkomsten wettigt, kunnen wij niet beoordeelen. Wij hopen, dat het bestuur cn de leden het ons niet ten kwade zullen duiden, dat wij deze opmerkiDg gen maakten. Wij stellen belang in de werklieden vereniging «Eigen Hulp" en het was alleen belang stelling, die ons het bovenstaande deed schrijven. - Wij herinneren onze lezers aan de uitvoering der gymnastiekvereniging «Hercules" op Vrijdag a. s. Deze vereenigiDg heeft zich op het gebied der gymnastiek reeds meermalen van goede zijde leeren kennen en ook voor de opvoering van tooneelstukjes kan zij op goede krachten bogen. Als iets nieuws staan ditmaal op het programma een paar tableaux- vivants vermeld, waarvan een ter herinnering aan Neerland's 75jarige onafhankelijkheid. Er wordt dus veel afwisseling geboden, terwijl de feestavond met een bal zal eindigen. Een talrijk pu bliek zij den leden van Hercules toegewenscht, ook als blijk van waardeerlDg voor het volksfeost van hedenavond. Waar de van zekere zijde zoo dikwerf aangevallen kermis alhier dit jaar zonder eenige ongeregeldheid voorbijging, daar was de zoogenaamde beste toon- dag gisteren alles behalve rustig. Verschillende groo- tere en kleinere vechtpartijen hebben gisteren plaats gehad. Zoo werd o. a. gistermiddag de hulp der politie iogeroepen door den koffiehuishouder V. d. D. op de Groote Markt tegen iemand uit Wilhelminadorp, die het anderen bezoekers van dat koffiehuis lastig maakten. Nadat een politieagent bedoelden persoon op straat had gebracht werd hem de taak te zwaar en viel hij met den arrestant op den grond. Doch een paar bur gers dhrn. Q. en M boden der politie huDne hulp en toen meerdere agenten waren toegeschoten was de arrestant spoedig binnengebracht. Wij achten het een gelukkig feit, dat, waar elders de politie bij haar optreden door de burgerij zoo dik werf bemoei dijkt wordt, ditmaal een paar ingezetenen baar steun verschaften. De zeester of zoogenaamde vijfhoek", bij de oestertelers wel bekend, schijnt ook in Amerika op de oesterbanken groote verwoestingen aan te richten. De New-Yorker Handels Ztg. zegt: «Dit dier vernielt tegenwoord:g de oesterbanken op de kusten van Con necticut en op andere deelen van de Long Island Sounds. Wanneer de zeester op een oesterbank komt, v-rlaat zij die niet, voordat de laatste oester verdelgd is. De eigenaars van verscheidene oesterbanken willen pogin gen aanwenden om zich van deze gevreesde plaag te bevrijden, waarbij hun hulp is toegezegd door de vis- scherij-commissie der Vereenigde Staten." Zou een dergelijke poging ook hier niet kunnen worden gedaan en daarbij de hulp worden gevraagd van het bestuur der visscberijan Onder het opschrift«Een behoudende partij", lezen wij in het D. «Wij hebben het altijd betreurd, dat de eenmaal zoo zelfstandige en invloedrijke behoudende partij hier te lande, al deelen wij hare beginselen niet, van liever lede hare zelfstandigheid en daarmede haar invloed heeft prijs gegeven, om eindelijk nagenoeg geheel op te gaan in of althans feitelijk onderworpen te worden aan de beide staatkundig-kerkelijke partijen, die op dit oogenblik het regeeringsgezag in handen hebben. In een land als het ome, waar de vrijheid van ge- weter, van Godsdienstige belijdenis en openbare Gods- diensloefening wel na langdurigen strijd, maar toch eer dan ergens elders werd verkregenwaar de inge zetenen behooren tot verschillende Godsdienstig kerke lijke gezindten en die gezindten zich telkens weder io nieuwe splitsenwaar de bevolking, door middel van de door en uit haar verkozen vertegenwoordiging, een vrij overwegenden, zoo niet beslissenden invloed op de regiering, de wetgeving en den verdoren gang van zak^n uitoefent, is het in de eerste plaats noodig, dat de Staat, zoo wel als de verschillende Godsdienstig kerkelijke gezindten ieder zich houden binnen de gren zen van hun eigen, hun bij de grondwet aangewezen, gebied. Dit is echter slechts mogelijk, indien op het gebied van den Staat uitsluitend zuiver staatkundige partijen werkzaam zijn, die, bij verschil van beginsel en inzicht, althans daarin overeenstemmen, dat z j do roeping van den Staat en die van de Godsdienstig-kerkelijke ge zindten van elkander weten te onderscheiden en ook gescheiden houdenpartijen, die beider rechten weten te verzekeren, te handhaven en te doen eerbiedigen: aan den Staat de zorg voor en de bevordering van de algemeens staatkundige, maatschappelijke, zedelijke en stoff-Iijke belangen der bevolking in haar geheel; aan de Godsdienstig-kerkelijke gezindten de zorg voor en de behartiging van de Godsdienstige belangen en de Godsdienstig kerkelijke plichten van de ingezetenen, die deel van haar uitmaken. Nog nooit heeft eenige partij den Godsdienst pogen te gebruiken als middel tot het bereiken van aardsche of wereldsche doeleinden, of de Godsdienstzin van het daarbij betrokken Volk heeft er onder gehden, is er d)or gedaald. En in onze dagen? Wie zal in ernst durven beweren, dat het optreden der kerkelijke partijen op staatkundig gebied den vromen zin van ons Vo'k heeft verhoogd, het aanzien en den invloed der kerk naar buiten heeft versterkt? Wie verwacht dat de zegepraal over den Staat door de anti-revolutionaire partij, wier leiders zoo geweldige beroering, zoo bittere tweedracht, zoo feilen haat brachten in de Nederlaodsch Hervormde kerk, ons land en ons Volk zal doortrekken van dien zuiver Go-lsiienstigen geest, wiarvan zij verklaren de eenige verkondigers en wegb reiders te zijn, en bijgevolg ons Volk zal opwekken tot een edeler en heiliger leven? Wie wijst ons in de geschriften en redevoeringen der woordvoerders, voor zoo ver deze door den druk gemeen goed zijn geworden, in plaats van woorden tot opruiing, verdachtmaking, verguizing en haat jegeus andersdenkenden, eene enkele zinsnede, getui gende van die hoogere, reine, zelfverloochenende liefde, die de harten buigt en de harten wint, die den menrch adelt en verheft boven het stof, eene enkele zinsnede slechts, die het ons tot in het diepste van ons hart doet gevoelen, dat wij staan tegenover mannen, die niet alleen staatkundige en stoffelijke oogmerken na jagen, maar wier oprecht en vurig streven het in de eerste plaats is het Godsdienstig en zedelijk peil van ons Volk te verhoogen? Het optreden eener zuivere behoudende partij zou den staatkundigen dampkring zuiveren en allengs te weeg brengen, dat de kerkelijke partijen zoo al niet verdwijnen van het gebied, waar zij niet behooren, dan toch niet langer een overheerschenden invloed daarop uitoefenen, dat in het land en in de Staten- Genrraal, naast andere kleinere partijgroepen, twee zuiver staatkundige hoofdpartijen op den voorgrond treden, do vrijzinnige en de behoudende, die afwisse lend, naar gelang van de wenschen des Volks, het regeeringsgezag in banden hebben. Zulk een toestand zouden wij een zeger achten voor ons land. Dat het geen droombeeld blijke 1" In zijn zeer uitvoerig antwoord op het verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer over de Indische Begrooting bespreekt de Minister van Kolo niën ook de vraag in het verslag gedaan wat er aan is van het gerucht, dat hij er ernstig over dacht ons leger uit Atjeh te doen terugtrekken. De Minister geeft daarop geen rechtstreeksch ant woord en verklaart alleen, dat hij niets mag mede deelen omtrent de middelen en wegen, die gekozen zullen worden om tot eene pacificatie te komen. De tegenspraak is dus op verre na zoo stellig niet als die van het «bevritnd" orgaaD, de Standaard, Met betrekking tot de beteugeling van het amfioen- schuiven zegt de Minister, dat er hervormingen van hem te wachten zijn. Hij weet nog niet op welke wijze, maar een einde wil hij maken aan de misbruiken van de opiumpacht. Hij heeft nog geene beslissing ge nomen tusschen de vervanging van de opiumpacht door eene regie, of wel het pachtstelsel te behouden, maar met éénjarige in plaats van dri'jarige pacht- contracten. Over de zending zegt de Minister, dat zijne bekende circulaire moet strekken om de ambtenaren te doen weten, «lat zij ter vermijding van botsingen met de talrijke belijders van andere godsdiensten de zendelingen niet zouden mogen dwarsboomen." Inderdaad, dat karakter zou men zoo spoedig aan de circulaire niet geven bf de botsingen hebben plaats buiten den werkkriüg der zendelingen en dan was de circulaire niet noodigbf zij ontstaan met de zende lingen en dan zullen zij toch waarlijk wel niet hiervan het gevolg zijn, dal men de zendelingen belemmerde aan hun geloofsijver den teugel te vieren. Ook over den heer Lobman had het verslag g-sproken, den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, die als zijne meening verkondde dat Joden eigenlijk maar in ons land geduld worden, en die nu benoemd wordt tot gouverneur van de West, waarmede hij zich nooit bemoeid heeft en waar zoovele Israëlieten eene invloed rijke plaats in de maatschappij bekleeden. De Minister antwoordt hierop doodleuk volstrekt niet in te zien, dat de antecedenten van den heer Lobman hem minder geschikt maakten voor de benoeming tot gouverneur van Suriname. (Arnh. Ct) De opbrengst van 'sRijks middelen over de maand October II. bedroeg 11.449 242.09, tegen 10.690.534.69 over dezelfde maand des vori- gen jaars. Gedurende de eerste tien maanden van 1888 werd ontvangen 92.290.241.11, tegen 90 148.944 over hetzelfde tijdvak van 1887. Z. M. de Koning heeft andermaal blijk gegeven van groote belangstelling in de Maatschappij van Weldadigheid. Boven en behalve de gel delijke subsidies onlangs toegestaan, is op last van Z. M. eene collectie vruchtboomen gezonden, welke geplaatst zijn op het terrein der Gerard Adriaan Van Swieten- Tuinbouwschool. De toezending van eene volledige collectie groentezaden is door Z M. in uitzicht gesteld, terwijl kortelings nog eene dorschmacbine en een wan molen voor tninbouwgebruik, afkomstig uit de fabriek van G. Stout te Tiel, door Z. M. ten geschenke zijn aangeboden en andere werktmgen in bruikleen zijn afgestaan. Men schrijft uit Vlissingen «Behalve de vele werkzaamheden, die op de Kon. Maatsch. de Schelde moeten worden uitgevoerd, de arbeiderswoningen die gebouwd zullen worden, staat er vermoedelijk nog heel wat meer werk te wachten. Door een architect in Den Haag is aan Burg. en Weth. het verzoek gericht om een aan de gemeente behoorend terrein, groot p. m. 8000 vk. meters, en gelegen naast het Grand Hotel des Biios op de duinen, te koopeD, ten einde daarop 5 villa's tc bouwen. Plannen en teekeningen werden aan Burg. en Weth. overgelegd. Mocht bedoelde architect kooper van den grond worden, dan is hij voornemens ten spoedigste met de werkzaamheden aantevangen, terwijl hem tevens toe zegging zou gedaan zijn, om voor de Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen, op het aan haar toebehoorend terrein aan de andere zijde van het Grand Hotel, 6 villa's te bouwen". Naar uit Amsterdam aan de Prov. Gron. Ct. geschreven wordt, is de heer Gerritsen mH een klein consortium eigenaar geworden van het Dagblad voor Nederland. Volgens de Sloompost zou voor telegram men, die geen spoed hebben en dus naar al of niet veel drukte aan de kantoren kunnen worden ver zonden, een verminderd tarief in 't leven woeden ge roepen. De ex gouvernaur-generaal van Neerlandsch-Indië, de heer O. Van Rees, arriveerde Maandag te 's-Gra- venhage. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer A. Timmerman, candidaat tot den H. Dienst te Wolferstdijk, is beroepen naar Cillaarshoek. Bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen is tot predikant beroepen de heer J. Ossewaarde, te Sluis. Beroepen te Rijsen ds, D. Wijting, te Kampen. Aan Z. H. den Paus is het volgt nde schrijven gericht De Nederlandecbe Roomsch-Katholieke volksbond, ten getale van meer dan 600 zijner leden vergaderd, om hjt feest te vieren van zijn beschermheilige, Wille- brordus, Apostel der Nederlanden, betuigt aan den oppersten stedehouder van Christus op aarde zijne innige gehechtheid en zijne onwankel bare trouw, erkent in eene ware en eigenlijke souvereiniteit voor den vader der geloovigen den noodzakelijken waarborg van de vrijheid, die hem onmisbaar is om zijne aposto lische zending ten heil der wereld te kunnen ver vullen, protesteert met alle kracht tegen de heiligscben- nende overweldiging, door welke de Paus sedert jiren in de uitoefening van zijn wereldlijk gezag wordt verkort, verklaart het in b3zifc nemen en het in bezit hou den van de kerkelijke staten door de Italiaansche revolutie in strijd met het recht der volken, het recht der kerk, bet recht van God, doet een beroep op den Eeuwigen Rechter hierboven en spreekt den vuriger» wensch uit met de bede dat het hoofd der kerk door de oppermachtige le'ding Gods hersteld wo-vie in de volle uitjefening van z joe rechten, welker handhaving de zekerste waarborg is voor de orde en het heil der menschel ij ke maatschappij. Door den minister van binnenlandsche zaken is eene beslissing genomen, dia niet in het belang van kleine gemeenten kan worden geacht. Vroeger nl. werd door het rijk 30 pet. vergoed van de uitgaven voor nieuwe schoolmeubelen, ook al werden die niet in eens aangeschaft. Thans echter is door den minister bepaald, dat alleen voor de eerste aanschaffing 30 pet. van de kosten zal worden vergoed, zoodat kleine gemeenten, wier financiëale draagkracht de aanschaffing over ver schillende jaren noodig maakt, voortaan een deel der vergoeding zullen moeten missen. Rechtszaken. Op Vrijdag 23 November 1888 des voormiddags te 10 uur zal voor de opmbara terechtzitting der arroudissements-rechtbank te Midielburg behandel! worden de zaak tegen P. Da Koeijer, oud 43 jaren, arbeider wonende te Iarseke, gedetineerd to Middelburg. Vanwege 't Openbaar Ministerie zullen 17 getuigen en deskundigen worden gedagvaard. Zooals reeds vroeger is vermeld is aan den bedrijver van den afschuwolijken moord ambtshalve als verde diger toegevoegd mr. M. Jacq. Da Witt Hamer. Door de arr.-rechtb. te Midielburg is gisteren o. a. veroordeeld wegens mishandeling: K. H, 13 j, te Kamperland, tot 3 d. gev. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn gisteren veroordeeld: I. B. K., te Heinkenszand, en P. F., te 's-Heer Areudskerke, wegens dronkenschap en wateren buiten de bakken ieder tot 1 b. s. 1 d. en ƒ0,50 b. s. 1 d. UIT DE OUDEITOOST" Plantenkrachten. Wat ik ditmaal ga zeggen, is wal niet uitsluitend op Zeeland van toepassing en bovendien zeker bij menigeen bekend-, doch het is, dunkt mij, van gmoeg gewicht om het ook in ruimer kring bekendheid te geven. Gij, die zelfs geen enkele maal den Sloadam durft overgaan, en gij anderen, die van het hier te verhalene alles weet, ik bid u, gebruik uw kostelijken tijd elders. Er bestaat een geheimzinnige, doch sterke hetrek- king tusschen den mensch en zeer vele planten, een betrekking, die voor het grootste dael wel haar grond vindt in het scheppingsverhaal der eerste menschen volgens de Noorsche godenleer, die ook in Zeeland honderden van jaren gehuldigd werd. Want het moge waar zijn, dat wij sinds elf- of twaalfhonderd jareu den geur van het christendom hebben ingeademd, een ontelbare menigte sporen van onze heidensche afkomst zijn in ons denken en doen over, zóóveel, dat ik er na dezen keer nog wel op zal moeten terugkomen. Uit den chaos vóór de geboorte der wereld ontstond Ymir, een kwaadaardige reus. Behalve deze was er ook een koe, die Ymir voedde; deze koe likte voort durend aan de ijsrotsen in haar omgeving en door dit likken ontstond Buri, die verschillende zonen kreeg. D»ze zonen doodden den reus en vormd-n uit z jn lichaam de aarde. Toen zij laugs het strand wand-ldcu,

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1