1888. N°. 134. Zaterdag 10 November. 75sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NÏJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. D6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— bereke nd. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 9 November 1888. In de Woensdagavond gehouden algemeene ver gadering van de vereeniging »de Ambachts school' alhier, die behalve door acht bestuursleden, door slechts vijf gewone leden werd bijgewoond, werd in de eerste plaats de rekenirg over het dienstjaar 1887/8 vastgesteld in ontvang op 3293.26 (waar onder aan verdiend wrklom 600.60), in uitgaaf op 2754.90% en alzoo met een goed slot van 538.35%. De begrooting voor 1888/9 werd vast gesteld in ontvaDg en uitgaaf op 3238.35% met een post voor onvoorziene uitgaven ad 241.24%. Hierbij deelde de voorzitter, de heer J. J. Oehtman, made, dat de eerste leening door de vereeniging aan gegaan, groot/ 4000, was afgelost. Vervolgens bracht de voorzitter namens het bestuur het volgende jaarverslag uit VERSLAG van den toestand der Ambachts school te Goas en van de Vereeniging van dien naam over het jaar 1887 1888. Bij vernieuwing kwijt het Bestuur zich van de taak het opgelegd bij art. 11 van de Statuten en heeft de eer u aantebieden het navolgend verslag over den toe stand der school en der Vereeniging. In het afgeloopen jaar onderging de school wederom geene uitbreiding en bleef het onderwijs zich beperken tot bet timmeren, het smeden en het teekenen voor beide categorieën. Het aantal leerlingen vojr de afdeeling timmerschool bedroeg bij het einde van den vorigen cursus 19; in den loop van dit schooljaar werden na gehouden toe latingsexamen op de Burger-Avondschool bij het begin van den cursus en in de maand April toegelaten 7 leerlingen, terwijl een zestal na volbrachten cursus de school verliet, zoodat het aantal leerlingen bedjoeg 20, verdeeld als volgt in de le klasse 4 2e 8 v 3e >8 totaal 20 leerlingen. Aan de jongelieden L. C. Van der Linde, W. J. Van der Linde, G. M. Nagelkerke, S. J. De Jonge, J. M. Haringman en I. IIHoog^steger is op voor dracht der onderwijzers en op de gewone wijze uit gereikt het certificaat van met vrucht het onderwijs te hebben gevolgd. In de afdeeling smederij bedroeg het aantal leer lingen aan het einde van den vorigen cursus 9toe gelaten werd 1 leerling2 verlieten de school, zoc- dat het getal leerlingen daar thans bedraagt 8. Het bestuur bezocht op verschillende tijdstippen de school en kan ook nu wederom verklaren bij die be zoeken de overtuiging te hebben gekregen, dat de onderwijzers zich met toewijding van hun taak kwijten en dat de resultaten van het onderwijs alleszins be vredigend zijn. Ook gaven over het algemeen het ge drag en de vlijt der leerlingen redenen tot tevreden heid en was het bestnnr geen enkele maal in de noodzakelijkheid buitengewone straffm opteleggen. In den afgeloopen cursus had èn timmerschool èn smederij vrij geregeld werk, hoewel ook meermalen aan onze inrichting de druk werd gevoeld van de algemeene malaise, die in alle ambachten heerschte. Op de hoedanigheid van het afgeleverde werk is volkomen van toepassing, wat daaromtrent door ons in het vorig verslag is gerapporteerd. In het afgeloopen schooljaar is het Bestuur weder voortgegaan met het laten bezoeken door de leerlingen van uitgebreide Nijverheidsinrichtingen en werd daar voor uitgekozen de Maatschappij »de Schelde" te Vlis- singen dank zij de welwillende toestemming daartoe en niet minder dank zij de deskundige voorlichting, brachten de leerlingen daar, blijkens de door hen in geleverde opstellen, een leerrijken dag door. De financiëele toestand onzer vereenigiDg is in het afgeloopen jaar bevredigend gebleven. Behalve de con tributie der leden, die helaas weder met circa i 5 verminderde, bleef de vereeniging in het genot der gewone subsidies van Provincie, Gemeente en Armbe stuur, en werd op den post van verdiend arbeidsloon door de leerlingen nog f 600 ontvangen. Hoewel dit bedrag 60 lager is dan er in het vorig dienst jaar werd ontvangen, vindt het Bestuur, in de omstan digheid dat er over het algemeen weinig werkzaam heden waren, reden tot dankbaarheid en wordt het daardoor in de meening versterkt dat het door de Ambachtsschool afgeleverde werk nog steeds door degelijkheid uitmunt en een goeden naam heeft. Met de mindere ontvangsten hielden gelijken tred de mindere uitgaven en is het daardoor aan het be stuur mogelijk geweest zooals U zooaven uit de voor gedragen rekening is gebleken, deze nog te sluiten met een goed slot, dat ca. ƒ100 meer dan het vorig jaar bedraagt. In het bestuur kwam in bet afgeloopen vereeni- gingsjaar geen verandering. De aftredende leden A. De Beste en J. W. Van de Weert Az. werden beiden door uwe vergadering herbenoemd, en bleven respectief als voorzitter en secretaris fungeeren de leden J- J. Oehtman en D. Hildernisse. Ter voorziening in de vacaturen ten gevolge van de periodieke aftreding van twee leden van het bestuur weiden de beide aftredende leden de heeren W. J. Van de Weert en H. J. Van Noppen resp. met algemeene (13) en met 11 stemmen herkozen. De laatste, ter vergadering tegenwoordig, verklaarde zich bereid weder als bestuurslid op te treden. Op de vraag van den voorzitter of nog een der leden iets in het midden te brengen had, verzocht dhr. J. Snoep inlichting of werkelijk de hand gehouden wordt aan de bepaling, dat aan de ambachtsschool geen werk wordt aangenomen dan door bemiddeling van werk bazen, bij voorkeur leden der vereeniging. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend. De heer Snoep dankte voor de verkregen inlichtingen, waarna de vergadering, niets meer te behandelen zijnde, door den voorzitter werd gesloten. Wij herinneren belanghebbenden aan de eerste najaars-veemarkt, die alhier op Dinsdag 13 November a. s. zal gehouden worden. Door G. Verburg aan het Groene Weitje alhier is een varken geslacht, waarin door den heer G. Krol Van der Hoek bij onderzoek in groote hoeveelheid trichinen zijn ontdekt. Het vleesch is door de po litie in beslag genomen. Ter geruststelling kunnen wij hier bijvoegen, dat niemand van het vleesch, noch in gekookten noch in rauwen toestand, heeft gegeten, zoodat van dit varken niemand door trichinen kan zijn aangetast. De inspecteur van het geneesk. Staatstoezicht, dr. Carsten, stelde heden persoonlijk een onderzoek in, terwijl de met het veeartsenijkundig Staatstoezicht belaste heer Swart uit Dordrecht mede hier verwacht wordt. Wij gelooven niet, dat er in Nederland éen kun stenaar is die den heer W. Van Zuylen evenaart als declamator-acteur. Althans gisteravond heeft hij op de door hem in het koffiehuis »de Prins van Oranje" alhier gegeven soiree zijn roem als zoodanig uitstekend gehandhaafd. Toch gelooven wij niet, dat het publiek zóo voldaan huiswaarts keerde als de vorige maal, maar de oorzaak daarvan lag minder in het talent van dhr. Van Zuylen dan wei in de keuze zijner stokken, die ditmaal niet zoo gelukkig was als toen hij in Mei hier is opgetreden. De vrouwdie niet komt gaf dhr. V. Z. gelegenheid om te woe keren met zijn talent als acteur, terwijl daarentegen Besluiteloosheid en De mandie hem meer als declamator deden kennen. Het tweede is zeer zeker bij velen het best in den smaak gevallen, en wanneer het wat wordt omgewerkt, wat om meer dan éene reden hier en daar wel noodig is, zal dhr. V. Z. met deze voordracht zeer zeker overal succes behalen. De mandie werkte aanstekelijk op sommige personen onder het publiek en dit kwam niet alleen doordien de voordracht wat gerekt was, maar vooral door het meesterlijk voorbeeld, dat dhr. V. Z. gaf. Het doet denken aan Een lastig geval maar het is lang zoo geestig niet. Na de pauze gaf dhr. V. Z. Het paard, dat verre beneden het middelmatige bleef, daarna (op verzoek) Een eerste liefdedat andermaal het publiek in ver rukking bracht, en eindelijk Brug omhoogvan prof. Stokvis, een klein versj', maar zoo schoon door zijn eenvoud en zoo meesterlijk voorgedragen, dat wij van harte hopeD, dat dhr. V. Z. zijn repertoire in dat genre zal uitbreiden. Het levert hem bovendien de gelegenheid om te woekeren met zijne groote gave om verzen goed te zeggen. Wilden wij het succes van dhr. V. Z. gisteravond behaald alleen toetsen aan dat na zijn eerste optreden, dan zouden wij moeten erkennen dat in dezen lest niet best wasmaar wanneer we geen verband zoeken tus- schen de beide door hem hier gegeven soirées, dan mag getuigd worden, dat hij ook gisteravond zijn publiek wist te boeien en te amuseeren en vooral, dat hij zich andermaal heeft doen kennen als de eerste declamator-acteur van ons vaderland. Door de Goesche zangvereeniging zal Woensdag 21 Nov. a. s. in de concertzaal V. O. V. alhier het eerste concert in dit seizoen gegeven worden. Welwil lende medewerking is toegezegd door den heer A. De Jong, muziekonderwijzer te Middelburg (viool). Het programma zal o. a. bevatten »Auferstehung" gemengd koor comp. van den heer C. Samans, directeur der vereeniging. Kapelle. In de vergadering van het burgerlijk arm bestuur, gisternamiddag alhier gehouden werd opnieuw een voordracht opgemaakt als lid van dat bestuur, in plaats van J. De Jager Gz. naar elders vertrokken. Werden in een vorige vergadering op die voordracht geplaatst J. Blok en A. Bruinooge, door minderjarig heid van laatstgenoemde werd een andere voordracht noodzakelijk, en zijn atsnu daat op geplaatst J. Blok en G. Zuid weg. Naar wij vernemen heeft eene oeverafschui- v i n g plaats gehad aan den polder de Breede Watering bewesten lerseke ter lengte van 60 bij een breedte van 15 Meter. Deze afschuiving heeft plaats gehad voor de inlaagkade te Wemeldinge in de onmiddel lijke nabijheid van den oesterput der maatschappij »Kapelle." Tot de onderofficieren van den cursus te 's-Her- togenbosch, die dezer dagen met gunstig gevolg het examen voor luitenant aflegden, behoort ook de heer Corn. De Vos, geboren te Kloetinge. lerseke. In eene gisteravond gehouden vergadering van kiezers is onder den naam van Burgerplicht" eene vr ij zinnige kiesvereeniging opge richt, die ook aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer zal medewerken. Tot bestuurs leden zijn gekozen de heeren E. Müller, voorz.A. Zuid weg, onder-voorz.T. Cupéry, le secr. en D. H. Poelman, penningmeester. Een 2e secretaris zal later gekozen worden. Er hebben zich 1 7 leden aangesloten. Wie binnen 14 dagen zich bij het bestuur aanmeldt, wordt nog zonder ballotage als lid aangenomen. lerseke. Dinsdagavond hield de heer B o 1 s i u s inspecteur der Ned.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij, alhier de aangekondigde lezing ter aanmoediging van de emigratie naar de Argent ij nsche Republiek (Zuid-Amerika). Hij gaf eene zeer ge detailleerde beschrijving van dat land, waarin hij achtereenvolgens ligging, grootte, staatsinrichting, kli maat, onderwijs, bronnen van bestaan enz. enz. be handelde, veel te veel om, hoe belangrijk ook, hier weergegeven te worden. En hoewel hij naast het voor, het tegen niet verzweeg, zoo was toch het geheel wel in staat de begeerte naar dat land aan te wakkeren. Zoo is het klimaat nog milder dan dat van Italië, en over het geheel gezonder dan dat van Europa. Er is nog plaats voor 270 millioen zielen en hetgebiekaan arbeidskrachten is zoo groot, dat ambachtslieden er 3maal zooveel kunnen verdienen als hier. Het vee, en vooral schapen, is er zeer menigvuldig en dus goed koop. Dat dit met het land ook zoo is, is licht te begrijpen bij de hoofdstad, waar zeker wel de hoogste prijzen besteed worden, kost het 72 tot 80 gld. het gemet. Hieruit en uit de groote vruchtbaarheid van den bodem volgt, dat vele voedingsproducten goedkoop zijn, maar kleeding en woningen zijn er duurder, vooral de laatste. Arbeiders kunnen er dadelijk werk krijgen aan de ontginning van landerijen. Vrouwen arbeid, zooals van allerlei dienstboden en naaisters, wordt er betrekkelijk nog beter betaald dan het werk van mannen. Geneeshaeren, veeartsen en apothekers kunnen er een goed bestaan vindenjournalisten en advocaten doen verstandiger thuis te blijven. (Dat laatste, nl. dat men er geen behoefte aan advocaten gevoelt, is zeker geen kleine aanbeveling Het gouvernement verschaft vrijen overtocht, maar de kosten ad f 84 voor iederen volwassen persoon moeten binnen 2% jaar in 5 termijnen worden terug betaald. Ook wordt gezorgd voor eene goede ontvangst en onderhoud, zoo noodig gedurende 5 dagen, maar men kan op plaatsing binnen 3 dagen rekenen. Al aanstonds hebben zich 5 gezinnen, 30 personen uitmakende, laten inschrijven, doch dit is sedert tot bijna 50 personen aangegroeid. Bij kon. besluit zijn benoemd tot plaatsvervan gend dijkgraaf van den polder Zuidvliet D. Remijnse; tot raad in het bestuur van het waterschap Walche ren mr. N. C. Lambrechten van Ritthemtot voor zitter van het bestuur van het waterschap Schouwen mr. A. J. A. Fokkertot gezworen van den polder Zuid-Kraaijert M. B. Slabbekoorntot gezworen van het waterschap Cadzand D. A. Risseeuw. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 4 Februari 1889 en volgende dagen te Rotterdam een examen zal plaats hebben a voor 80 plaatsen als commies der 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 'sjaars, voor welke betrekking in aanmerking kunnen komen zij, die een gezond en sterk lichaams gestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 j*ar oud zijn en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde, terwijl de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onder officieren, die minstens 12 jaren militairen dienst heb- j ben, op 34 jaar, en voor gepasporteerde onder-officieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 October 1888 no. 7 (Verz. no. 111). De verzoekschriften om toelatiDg tot voorschreven examen moeten vóór 1 Januari 1889 bij het departe ment van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der dir. bel., invoerr. en acc., bij wie ook nadere inlich tingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Naar »uit goede bron" aan de lijd wordt ver zekerd, zou het rapport der staatscommissie betrek kelijk de defensie zoo goed als gereed zijn. In den boezem der commissie heeft het gevoelen der voorstanders van den persoonlijken dienstplicht gezegevierdslechts dri stemmen zouden zich bij de laatste beslissende stem ming daartegen hebben verklaard. Oost-Indië Door den directeur van binnenlandsch bestuur is bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura geplaatst in de res. Bagelen, de ben. asp.- contr. D. H. Van der Hoek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar het U. D. verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken geen termen gevonden, om het besluit van den Raad der gemeente Montfoort van den 3 Juli 11., waarbij aan twee onderwijzers en de onder wijzeres in de nuttige handwerken, op grond van art. 29 C der onderwijswet (ongevraagd), eervol ontslag is verleend, wegens strijd met het algemeen belang, aan Z. M. den Koning ter vernietiging voor te dragen. Vanwege »De Unie" zullen in Nov. en Dec. als sprekers o. a. optreden, de heerends. W. H. Gispen te lerseke, ds. P. Biesterveld te Goes. Bij de akte-examens middelb. onderw. (Geschiede nis) is toegelaten de heer P. Kopppjan uit Vlissingen. Uit Heerenveen wordt aan de 27. R. Ct. gemeld, dat de leerlingen der rijks hoogere burgerschool aldaar de dupes zijn van eene zonderlinge bepaling in de wet op de besmettelijke ziekten. Ten huize van een der leeraren is het roodvonk uitgebroken. De leeraar zon gaarne tijdelijk eene andere woning betrekken om dan na desinfectie zijn lessen te hervatten. Dan nu treedt de wet belemmerend tusschen beide. Deze toch bepaalt in art. 14 en 15, dat een leeraar of onderwijzer, wanneer eene besmettelijke ziekte in zijne woning is uitgebroken, eerst een bepaalden tijd nadat die woning ontsmet is op de school terug mag komeD. Van het toch zeer denkbare geval, dat hij het be smette huis verlaat, wordt volstrekt niet gesproken. In deze omstandigheden heeft de directeur der rijks hoogere burgerschool zich gewend tot den adjunct inspecteur van hot geneeskundig staatstoezicht in Fries land met de vraag, of hij den bedoelden leeraar zou mogen toelaten eenen bepaalden tijd - hetzij acht of veertien dagen nadat hij de besmette woning heeft verlaten. Het antwoord luidt beslist ontkennend. De inspecteur wil van geene milde uitlegging der wet weten. Rechtszaken. De Haagsche rechtbank behandelde gisteren de duelzaak van Baron van H. en den schutterijkapitein D. De eisch was: 3 dagen gevangenisstraf voor eerst genoemde en 7 voor laatstgenoemde, omdat deze de verontschuldigingen van den Baron niet had willen aannemen maar het duel had uitgelokt. Nader bleek dat hij dit gedaan had wijl anders zijn medeofficieren der schutterij hem zouden ontweken hebben. De uit spraak is op 15 November bepaald. Da Rechtbank te Rotterdam sprak den heer S., uitgever van het Rolt. JNbl., beschuldigd van in dat blad een voor den heer P. te Medan (Sumatra) be- leedigend bericht te hebben opgenomen, vrij. In de heden gehouden zitting der arr.-rechtbank te Middelburg is J. B., 22 j., te Ossenisse, wegens zware mishandeling waarop de dood is gevolgd, ver oordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Vrijdag 9 November 1888. Tegenwoordig 36 leden, de Commissaris des Konirgs, Voorzitter, en de Griffier. Afwezig de heeren Fransen Van de Putte, Kakebeeke, Bolier, Van der Have, Van Deinse en Brevet. Ingekomen is een adres van de commissie voor de tentoonstelling van Nijverheid, in 1889 te Middelburg te houden, om subsidie. Dit adres met een voorstel van Gedep. Staten is gedrukt, en zal na afloop der overige stukken worden behandeld. Vervolgens komen in behandeling: lo. Gewijzigd voorstel van Gad, Staten, betreffende de heffing van steigerrechten; zonder beraadslaging I aangenomen met algemeene stemmen.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1