1888. N°. 131. Zaterdag 3 November. 75ste jaargang. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentién voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Bookverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— bereke nd. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Kleur bekennen. Het onderzoek der begrootingen in de afdeelingen der Tweede Kamer is in vollen gang. Als gewoon lijk zijn bij Hoofdstuk I, Huis des Konings, dat op zich zelf nooit tot beschouwingen aanleiding geeft, weder algemaene beraadslagingen gevoerd. Bij de naleving van het verslag daarover trof ons op twee plaatsen, van vrijzinnige en van regeerings- gezinde zijde, de o^ marking, dat, zoo deze regiering niet ijverig werkzaam was in de richting, die bij de verkiezingen door de rechterzijde was aangegeven, de linkerzijde geen recht zou hebben zich daarover te beklagen. Oppervlakkig schijnt dat wel juist. Als de zaken gestuurd worden in eene andere richting dan die wij aanbevelenswaardig achten, dan schijnt het wel aan nemelijk, dat wij alsdan ons niet te beklagen hebbes wanneer in die verkeerde richting niet snel genoeg wordt voortgegaan. Zoo oordeelende, miskent men evenwel den aard der aangeheven klachten en haar eigenlijken grond. Men heeft bij de verkiezingen beweerd, dat de zaken verkeerd gingen, dat de regeeringen, die tot dusver aan het roer waren, en de meerderheid, die deze regeeringen steunde, 's lands zaken zód bestuurd had den, dat er noodwendig verandering moest komen, en daar werd de belofte bijgevoegd, dat, als de tegenpartij meerderheid werd, die verandering zou komen. Welnude rechterzijde is meerderheid geworden, heeft tijd gehad om het veld te verkennen, en nu heeft de linkerzijde niet alleen het recht, maar is zij verplicht om te vragen in welk opzicht hebben wij nu de zaken verkeerd behandeld; wat doet gij om ze te verbete ren Dat is elke staatkundige partij verplicht, niet zoozeer aan zich zelve, als wel aan het land. Wat toch is de zaak? Wij zijn niet voorstanders van zekere beginselen voor ons bijzonder genoegen, of in ons eigen belang, maar omdat wij de toepassing dier beginselen voor 's lands welzijn noodzakelijk achten. En evenzeer als wij dus moeten aantoonen, dat onze beginselen goed zijn, rust op ons de verplichting er het licht op te doen vallen, dat de als beter aangeprezen beginselen blijken niet beter te zijn. Er is nog een tweede reden, die ons dringt, de regeering te nopen haar beginselen openlijk in toepas sing te brengen. Wanneer zij dat openlijk d^et, dan kan iedereen weten, dat het gebeurt niet alleen, maar ook den boom leeren kennen aan de vruchten. Treedt de regeering niet openlijk op met linke maat regelen tot toepassing harer beginselen, dan zal zij zich bepalen tot kleine maatregelen zij zal, wat onder vroegere regeeringen tot stand gebracht is, met kleine duwtjes in den hoek dringen, met kleine prikjes doen doodbloeden of kwijnen. Dat is het verderfelijkste wat geschieden kan, niet in eenig partijbelang, maar in 's lands belang, want op die wijze wordt hetgeen bestaat dood gemarteld, of althans belet aan r.ijne bestemming te beantwoorden, en men krijgt er geen nieuwe zaken voor in de plaats, die, zoo ze al naar ons oordeel altijd minder voldoende moeten wezen, toch in het oog der rechterzijde dienen kunnen om het afgebrokene te vervangen. Daarom dringen wij de Regeering, en de haar steunende K imei meerderheid, om kleur te bekennen. Er kan aanleiding zijn voor eene andere opvatting. Er is gezegdhet is goed, dat er eene andere re geering opgetreden is, om aan den onhoudbaren staat kundigen toestand een einde te maken; er is ook gezegdwij, hoewel van een andere staatkundige richting zijnde, zijn bereid met deze regeering mede te werken tot alle maatregelen, welke tot bevordering van 's lands belang zouden kunnen strekken. Ook voor die meeniüg zijn goede gronden aan te voeren en ten deele is het de onze. Terwijl wij eener- zijds ni*t moede worden, om telkens weder in het licht te stellen Uwe beschuldigingen bleken ongegrond, uwe beloften worden niet vervuld, ook zijn wij van deu anderen kant gaarne bereid, het ministerie te beschouwen als een ministerie, dat, de staatkunde op den achtergrond latende, zooveel mogelijk andere belangen wil behartigen; maar ook dan viagen wij, met het voorloopig verslag, waar blijven uwe daden t> Geheel afgescheiden van den staatkundigen strijd wacht meniqe behoefte des volks op bevrediging zoo leest men in dat verslag. »Z)e begrootingswetten dragen echter weinig blijken van werkzaamheid in dezen geest.1' Dat is ook ons oordeel, en is het van den aanvang van het optreden der Regeering geweest. Waar zij met maatregelen komt, die 's lands belang bevor deren kunnen, moet zij gesteund worden, maar het geheele volk, niet alleen de geestverwanten der Re geering, heeft het recht, om te verlangen, dat er in ieder geval zoodanige maatregelen worden voorgesteld. Kleur bekennen is dus de eisch: kleur bekennen, vooreerst om de kiezers in staat te stellen met kennis van zaken te oordeelen over de richting, die aan het Staatsbestuur gegeven wordt en moet worden, kleur bekennen om te voorkomen dat in stilte het bestaande worde afgebroken zonder dat erietsnieows worde opgebouwd, kleur bekennen ook opdat er gehandeld worde tot voorziening in de belangen, wel ker behartiging zich reeds al te lang liet wachten. GOES, 2 November 1888. De Staatscourant bericht, dat volgens verklaring van '8 Konings geneesheeren de gezondheidstoestand van Z. M. in de laatste dagen niet is verbeterd. Hoogst- dezelve is op het oogenblik lijdende aan eene ontsteking der mond- en keelholte, waardoor de voeding aanmer kelijk belemmerd wordt. Te 's-Hage is gisteravond per telegraaf bericht ont vangen, dat dr. Vinkhuijzen vooreerst op hot Loo zal blijven. Op het paleis des Konings in den Haag lag gisteren omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit het volgend telegram van Het Loo te lezen «Toestand niet onmiddellijk zorgwekkend. »De geneesheer op Het Loo vindt ziekte zorgelijk, zonder oogenblikkelijk gevaar." De afd. Goes van den Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn hield gisteravond in de consistorie kamer der Herv. kerk eene bijeenkomst, die door on geveer 40 dames werd bijgewoond. Als voorgangster trad op mevrouw Klercq-Van Hoogendorp uit 's-Hage. De spreekster gaf de geschiedenis ten beste van een kind, dat viel, dat zich onschuldig te dicht bij de trap waagde op de komst van de moeder; tengevolge van deze roekeloosheid verloor het kind het leven. Hoevele jongedochters struikelen op het pad der onzedelijkheid, ging de spreekster voort, en daarvoor dient de vrouwenbond ten zeerste te waken. Mevr. Klercq werd met belangstelling door de aan wezigen verder gevolgd en aan de verschillende dames, die ook het woord voerden en inlichtingen vroegen, gaf zij de wenken om na te speuren en onderzoekingen te do^n. Door het reeds vroeger vertrek van mej wed. J. Deegens-Veerman was er geen bestuur, waarvoor na werden aangewezen de damesmevr. Pompe van Meerdervoort-Saaymans Vader, mevr. Van Mervennée en juffr. Vertregt-De Brnijne. De eerste was tegen woordig en nam de benoeming op zich. Verder werden nog twee dames ter assistentie aangewezen, nl, mevr. Huet en mevr. v. d. Bilt La Motthe, die zich daarvoor bereid verklaarden. Door de bemoeiingen van mevr. Huet is in de laatste dagen de afdeeling zeer in leden tal toegenomen. De vergaderingen zullen nu voortaan eens in de maand grhouden worden, waarvoor men het beurslokaal wil aanvragen. Hat Rijkslelegraafkantoor te Goes verzond ge durende de maand October 1090 telegrammen; ont ving er 966, terwijl werden cvei genomen en verder geseind 774. Alzoo totaal behandeld 2836 telegrammen. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 42, verzond 33, samen 75 telegrammen dat te 's-Graven- polder ontving 25, verzond 34, samen 59. Eergisteren bevatten bijna alle bladen omtrent den uitslag van de Kamerverkiezing te Lochem het zelfde bericht dat wij ontvingen. Alleen Het Vader land vermeldt het aantal geldige stemmen met 2912. De volstrekte meerderheid werd in dat geval 1457, zoo dat de antirevolutionaire candidaat slechts 3 stemmen boven de volstrekte meerderheid kwam. Zelden werd er hier te lande zoo druk gestemd als bij deze verkiezing, daar na aftrek van zieke, overleden en naar elders vertrokken personen ongeveer 97 pet. der kiezers zich van hun plicht kweten. Het St.bl.no. 157 bevat een Kon. besl. van 30 Oct. j|., ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Sept. 11. (St.bl. no. 150) tot regeling der voogd ij over H. K. H. Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minder jarigheid bij hare komst tot den Troon. Als de vier Nederlanders, leden van den Raad van Voogdij, geroepen om H. M. Adelheid Emma Wilhel mina Theresia, Koningin der Nederlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, als Moeder-Voogdes, ter zijde te staan worden daarbij aangewezenmr. W. baron Van Goltstein van Oldenaller, onze kamer heer in buitongewonen dienstmr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Óije, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. J. Rödl, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, onze kamerheer in buitengewonen dienst. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijksveldwacht is verplaatst met 7 Nov. a. s. de rijks veldwachter der 3e klasse J. Van Zanten, van Amsterdam naar Wemeldinge. Ierseke. Bij de verkiezing voor een lid van den raad in de vacature-Hartoog op 31 dezer hebben 255 van de 320 kiizers hunne stem uitgebracht, waarvan 2 in blanco. Van de overblijvende 253 stemmen werdi u 181 op den heer J. Sandee P z. en 63 op den heer M. Reingoudt uitgebracht. De laatste was da candidaat der anti-rev. kiesvereeniging »Ora et Labora", terwijl de eerste door de mear vrijzinnige elementen der ge- meente werd gesteund. Het verschil in stemmental bij deze eerste gemeenteraadsverkiezing onder de nieuwe grondwet is groot genoeg om de aandacht te trekken, hoewel het «aanzien des perBOons" in kleine gemeen ten met name ook in dit geval groot genoeg is, om het denkbeeld van eene zuivere partij-verkiezing buiten te sluiten. Naar men verneemt heeft de Rotterdamsche Lloyd bij de koninklijke fabriek «De Schelde" te Vlis- singen e°^e nieuwe mailboot besteld, geheel type- zBromo'^ voor haren dienst tusscben Rotterdam en Java. Ook n et de Koninklijke Maatschappij »de Schelde" te VÜssingen wordt, voor rekening van het departement van Koloniën, gecontracteerd voor den bouw van een stoomschip voor de Indische civiele marine. Omtrent de benoeming van den heer De Savornin Lobman, buiten de voordracht om, tot kantonrechter te Groningen, zegt het Handelsblad: Deze naam doet licht weder aan een partijbenoeming gelooven, maar de onpartijdigheid eischt te vermelden, dat de heer Lohman de oudste der plaatsvervangende kantonrechters te Groningen was en reeds tal van jaren als zoodanig werkzaam is geweest. Op de laatste vergadering van de Unie»Eene school met den bijbel" werd meegedeeld, dat jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude zija eere-voor- zitterschap had neergelegd, wat door het bestuur der Uoie betreurd, maar geëerbiedigd was. Zoover b-kend, werd dit bedanken in geen enkel blad nader toegelicht. «Wat mag toch wel daarvan de oorzaak zijn vraagt de Wageninger. «Ouderdom is voor dergelijke betrekkingen geen bezwaar. Is nu waarlijk de waardige Elout wat heeft de Standaard niet met hem gesold en tegenover de «afvallige vrien den" uitgespeeld zelf het Kuyperiaansch vaandel ontrouw geworden In enkele bladen werd meegedeeld, dat te 's-Hage het gerucht liep, als zou de Regeering weldra een voorstel doen, Atj»h te ontruimen en enkel een bezet ting te houden voor den vuurtoren op Poeloe-Bras. Volgens inlichtingen uit goede bron kunnen wij dit gerucht beslist tegenspreken. {St.) Woensdag in den voormiddag had te Pyrmont met indrukwekkende praal de voorloopige bijzetting plaats van het stoffel ij k overschot der Vorstin van Waldeck en Pyrmont. Daarbij waren aanwezig de erfprins en prinses Elisabeth, de hertogin van Albany, de troonopvolger van Wurtemburg, het prinselijk paar van Bentheim, de hertog van Nassau en andere vorstelijke personen, benevens afgevaardigden van den Duitschen Keizer en van de Koningen van Nederland en van Zwedenvoorts burgerlijke en mili taire overheden uit Kassei en Arolsen, en eene deputatie uit den Linddag. Zaterdag zal het lijk naar het familiegraf te Rhoden worden overgebracht. De suiker-campagne is te Bergen-op-Zoom in vollen gang. De drie groote fabrieken werken dag en nacht door en geven aan de stad de grootste handels drukte en levenhunne hooge schoorsteenen braken, als om strijd, zonder ophouden, zwarte rookwolken uit en benevelen de anders heldere lucht. Van alle zijden komen ontzaglijke hoeveelheden suikerwortelen de stad binnen, met zich brengeade wel veel slijk en zoodoende glibberige straten en onbegaanbare wegen, doch ook brood voor vele honderden menschen, uit de stad en omliggende plaatsen. Bijna geheel Zeeland levert suikerwortelen aan de fabrieken, welke hetzij per spoor of wel per schuit worden aangevoerd, terwijl die, uit de polders in de nabijheid der stad, per tram of per kar worden aan gebracht. Woensdagnamiddag had op de stedelijke begraaf plaats te Middelburg de onthulling plaats van het ge- denkteeken op het graf van den kunstschilder J. F. S c h t z. Behalve de commissie, bestaande uit de heeren A. W. Frater, voorzitter; J. A. Altorffer, secr.-penning- meesterde dames A. De Kanter en A. Ogteropde heeren J. J. L. Bourdrez en G. J. Den Hollander, en familieleden van den overledene, wien de gebrachte hulde gold, waren vele belangstellenden grafwaarts gegaan, om getuige te zijn van de plechtigheid en bij te dragen tot de hulde aan wijlen een braaf en ver dienstelijk medeburger gebracht. De voorzitter dtr commissie, de heer Frater, her dacht den ontslapen heer Schütz en schetste de aan leiding tot de oprichting van het eenvoudige monument, hetwelk hij aan de familie overdag. Het monument is eene eenvoudige gedenknaald en vervaardigd door den heer G. J. Den Hollander te Middelburg. Namens de familie werd door den heer II, J. Schütz hartelijk dankgezegd voor da eer aan den overledene bewezen. Het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond,' heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, houdende het verzoek om betere en wettelijke regeling van het politiewezen in Nederland. De Bond spreekt de verwachting uit, dat de leden der Tweede Kamer zijn gevoelen zal deelen, dat de reorganisatie van het politiewezen in Nederland veel te wenschen overlaat en het in het belang der inwoners van Ne derland, die recht hebben op bescherming van persoon en goederen, hoogst noodzakelijk is, dat eene wettelijke en daardoor betere regeling van het politiewezen ein delijk worde tot stand gebracht. Van zulk eene rege ling verwacht adressnt ook veibetering van de maat schappelijke positie der politie-ambtenaren en beambten. Het bestuur der Heidemaatschappij heeft besloten, in verschillende plaatsen sprekers te laten optreden in het belang dier maatschappij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland is tot de evangeliebediening toegelaten de heer A. Timmerman te Wolfertsdijk, die thans beroepen is bij de Ned. Herv. gemeente te Stavoren. Beroppen bij de Nederl. Herv. kerk te Scherpa- niese ds. A. Lagerweij, te Hoogeloon (N.-Br.). Biervliet. Sedert de instelling van ons kiescollege had de kerkelijke partij der orthodoxen de samenstel ling in hare handen. Zondag jl. moesten 4 leden zich aan eene herkiezing onderwerpen, en door nauwe aan eensluiting gelukte het aan da hier bestaande afdee ling van den Protestantenbond twee leden van den bond gekozea te zien. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee door ds. S. L. van Stein Gallenfels, te Hoerde. Het gouden priesterfesst van den heer F. A. II. Boermans, R.-K. bisschop te Roermond, zal op 23 December a. s. op luisterrijke wijze in het geheele diocees gevierd worden. Daartoe heeft zich te Roermond nu reeds eene com missie gevormd, die aan de woningen zich zal vervoegen tot het inzamelen van gelden. Gedurende de maand October werd op school B alhier bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op formu lieren van 1 cent 17, van 5 cent 4, samen/18. Benoemd tot rentmeester der schoolonderwij zers- weduwenbeur8 in Zeeland de heer M. de Mol te Mid delburg en zulks in plaats van den heer H. P. de Kanter, overleden. (Af. Ct.) Op de door B. en W. te 's-Gravenhage den Raad aangeboden voordracht ter benoeming van een onder wijzer le kl. aan de openbare school voor on vermo genden aan het Kortenbosch staat no. 2 dhr. A. J. P. De Beste, onderwijzer te Middelburg. Landbouw en Veeteelt. Waarde. Ook hier is men druk bezig met het uit doen van suikerpeen ze vallen echter schrikkelijk tegen. Peen van 6000 KG. per HA. zijn geen zeldzaamheid, wel die van 25000 KG. Over hst algemeen kan men de opbrengst op ruim rekenen van een ander jaar. Of de fabrikanten in hun vuistje zullen lachen over het beetnemen der landbouwers weet ik niet, maar wel dat alle landbouwers de slechte opbrengst voor namelijk toeschrijven aan het zaad. Het zal echter de vraag zijn of de boeren zich het volgend jaar even gemakkelijk bij den neus znllen laten nemen als dit jaar. Buitenlandsch Overzicht. Er dreigen onaangenaamheden tusschen de Yereenlgde Staten en Groot-Brlttaimlë en wel tengevolge van eene daad van den Engelschen gezant te Washington, die vermoedelijk zonder eenige kwade bedoeling is geschied, maar die in Amerika nog al hoog wordt opgenomen. Zooals men weet zal weldra in da Vereenigde Staten weder eene presidentskeuze moeten geschieden en een tegenstander van den tegenwoordigen president Cleve land heeft, zich voordoende als een genaturaliseerde Eagelschman, den Engelschen gezant er laten inloopen door dezen te vragen, wien hij stemmen moest. De gezant, Lord Sackville. antwoordde hem schrifte lijk, dat hij het best deed Cleveland weder te steunen, daar deze nog het minst tegen Engeland gekant was. Dit antwoord is door den gewaanden genaturaliseerden Engelschman openbaar gemaakt en nu heette het, dat de gezant van eene bevriende mogendheid invloed had uitgeoefend op de binnenlandsche aangelegenheden. Cleveland zelf heeft om allen schijn te vermijden

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1