1888. N°. 129. Dinsdag 30 October. 75s" jaargang. stoomwerktuig* Plaatsvervanger bij de brandweer, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75* Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Bookverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL Bij het gemeentebestuur is door J REMIJN Nz. in gediend een verzoek tot oprichting van een in het perceel Wijk B no 219/. Het verzoek en de teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormid dag 9 tot des namiddags 2 uren. terwijl op Zaterdag den 10 November a des namiddags te een uur ten Raadhuke gelegenheid zal wordeu gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 27 October 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Wie genegen is om voor 1889 als tegen genot van de daaraan verbonden belooning, op te treden, wordt verzocht zich aan te melden ter Secretarie van de gemeente, vóór of op Zaterdag den 3 November a s. Als plaatsvervanger! worden aangenomen alle per ionen, onverschillig van welken leeftijddie door Burge meester en Wethouders daartoe geschikt worden ge acht, en geenc plichten ten aanzien van Nationale Militie, Schutterij of Brandweer te vervullen hebben. ^Goes, den 29 October 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W HAMER. D« SecroUrii, HARTMAN. GOES, 29 October 1888. In het bijblad der Goesche Courantdat Zater dag verzonden is, zijn bij de vermelding der nummers, waarop in de loterij der vereeniging voor weezen ver pleging de hoofdprijzen zijn gevallen, een paar fouten in geslopen. Verzuimd werd daaibij te vermelden no. 3415, terwijl in plaats van no. 4652 moet gelezen worden no. 4642. Het bericht in het hoofdblad en de opgaven in de groote lijst zijn juist. De Standaard schrijft in haar rubriek «Buiten- land" x>Eerstdaags zal men het hartverheffend schouwspel zien, dat ter bestrijding van een gemeenschappelijken vijand twee mededingers, die elkaar overigens geen voet gronds toegeven, saam gaan werken. «De onderhandelingen toch over een gemeenschap- pslijk optreden van Engeland en Duitschland tegen de Arabier» n in Oost-Afrika zijn in vollen gang en goed op weg om verwezenlijkt te worden. Een Duitsch eskader van 4 korvetten op reis naar Australië heeft reeds bevel ontvangen om terug te keeren en naar Zanzibar op te stoomen." De Standaard keurt dus, waar zij het samengaan van twee mededingers, die elkaar overigens geen voet gronds toegeven, enkel en alleen ter bestrijding van een gemeenschappelijken vijand ironisch een hartver heffend schouwspel noemt, in de buitenlandsche politiek dit samengaan blijkbaar af. Dat zij van zulk samengaan echter niet afkeerig is waar het de bionenlandsche poli tiek geldt, daarvan kan hare houding sedert jaar en dag in zake het bondgenootschap tusschen antirevolutio nairen en katholieken tegen de liberalen ten bewijze strekken. Intusschen verdient het opmerking, dat zij dergelijke politieke knoeierij, waaraan zij zichzelf stellig schuldig weet, in den grond afkeurt. Eon nieuw bewijs, op hoe zedelijken grondslag het verbond der anti liberalen rast. Volgens het Handelsblad is sinds een paar d »gen de toestand van Z. M. den Koning weder minder gunstig, en ziet Z M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag rust te nemen. H. M. on:e Koningin zooals wij in ons vorig no. berichtten heeft een zwaar verlies ge lsden, door den onverwachten dood harer Moeder, II. D. H. de Vorstin van Waldeck Pyrmont. Helena Wilhelmina Henrietta Pauline Marianna. was de dochter van wijlen Hertog Willem van Nassau. Zij werd den 12n Augustus 1831 geboren en bereikte alzoo den leeftijd van 57 jaren. Den 26n Sept. 1853 huwds zij m ft den regeerenden Vorst van Waldeck Pyrmont. Haar echtverbond werd met vijf kinderen gezegend, vhr dochters en een zoon. De Vorstin had reeds sedert jaren een zwakke ge zondheid. In de laatste dagen openbaarde zich een long ontsteking bij de hooge lijderes, die blijkens een Zater dag ontvangen bericht dien dag een einde aan baar leven maakte. De ontslapea Vorstin muntte door uit nemende gaven van hoofd en hart uitzij was bovenal •en voorbeeldige moeder. Het Nederlandsche volk neemt ongetwijfeld van harte deel in den rouw, waarin H. M. onze Koningin door dit overlijden wordt gedompeld. Tot gem.-geneesheer te Nisse is benoemd de heer G. C. Schilham geneesheer te Heinkenszand, diejl. Zaterdag tijd-lijk in dezelfde betrekking te 's-He«r Abtskei ke is benoemd. Op de voordracht voor gemeente-veld- wachter te 's Gravenpolder staan 1. Pioter Kribbe, onbez. rijksveldwachter, te 's Gravenpolder2. A. De Kraker, gepasporteerd maréchaussé thans bewaker in de strafgevangenis te Goes 3. Pieter Geers, gepaspor teerd korporaal bij da genie, zonder beroep te Zieriksee, en 4. A. Van de Plasse, oubez. rijksveldwachter en jacht opziener te 's-Heer Arendskerke. Kolijusplaat. Zondag 11. herdacht de heer B. B i r- k e n f e 1 d in goede gezondheid den dag, waarop hij zestig jaar geleden zich hier als geneesheer vestigde. Ierseke. Vrijdag was voor onzen gemeenteveldwachter Koster een aangename dag. Om hem een blijvend aandenken aan zijn 25-jarige ambtsvervulling te ver eeren, waren eenige gelden bijeengebracht en de ge schenken, daarvoor gekocht, werden hem dien avond overhandigd. Daartoe werden de jubilaris en zijne vrouw per rijtuig van hunne woniDg afgehaald en in de bovenzaal van het hotel Harthoorn ingeleid, alwaar de heer Bouwens hem met eene toespraak een gouden remontoir-horloge en een vergulde pendule aanbood. Deze plechtigheid werd door velen der gevers met blijkbare belangstelling bijgewoond en door den jubi laris met groote vreugde en dankbaarheid hoog ge waardeerd. De geschonken gingen vergezeld van een naam-album der gevers, door den heer O. De Klein fraai bewerkt. Vrijdag werd door den dijkraad van het cala- miteuze waterschap Ellewoudsdijk-Borsele besloten tot verdediging van vijf dammen te Ellewouds- dijk met Lessinesche steenglooiing en rijsbeslag. Deze dammen, indertijd gelegd in de geul beoosten de haven om het opslikken daarvan te bevorderen, zullen derhalve een gewenschte verbetering ondergaan. Daar het be stuur werd gemachtigd het werk onderhands aan te besteden kan de uitvoering spoedig plaats hebben. De inkomsten der Joopende begrooting werden ver hoogd met het bedrag van het goed slot van den vorigen dienst ter som van f 6720,56%. De heer M. Schalkwijk, burgemeester van Elkersee en Ellemeet, is overleden. Al was hij nog slechts betrekk* lijk korten tijd aan haar hoofd geplaatst, hij had bewezen dat hij het goed voor had met de gemeente en hij toonde dat waar en wanneer hij kon. Vrijdag werd hij ten grave gedragen. De plechtige stilte op den doodenakker en de tranen, die velen niet konden bedwingen, getuigden van het algemeene leei over dit verlies. (N. R. Ct.) Men schrijft aan de H. R. Ct. uit Hansweerd: Het vervoer van suikerpeen naar de Holland- sche en Belgische fabrieken is in vollen gangde peen is over het algemeen klein van stuk, en alhoewel di rect aan scheepsruimte geen behoefte of gebrek is, zijn de vrachten iets hooger. Het transport van grint van Nijmegen naar Schoote gaf ook dit jaar aan tal van schippers volop werk, honderden passeerden naar België en wanneer men den verbazenden handel van daar met Holland en Duitschland nagaat, dan schijnt het voor de schippers nog zoo kwaad niet. Op 1 Nov. a. s. wordt de 2e luit. J. M. C. Vermande van Middelburg te Terneuzen gede tacheerd. Het voornemen moat bestaan om militairen voortaan niet meer dan éénmaal naar de klasse van discipline te zenden. Zij, die zich daarna slecht blijven gedragen, zullen met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd worden. Z. M. heeft aan P. Louwerse, onderw. aan eene openb. lag. school te s-Gravenhage (vroeger t« Goes) pensioen verleend van/566; aan A. J. Krenk of Frenks, onderw. eener openb. lag. school te Vlissiogen,/600. Bij het af ieeling&onderzoek in de Tweede Kamer van hoofdstuk V (Binnen). Zaken) der staatsbegrooting werd bij da afd. Lager onderwijs uitvoerig van ge dachten gewisseld over de maatregelen der Regeering, voorgesteld ten opzichte der opleiding van onderwij zend personeel. Het standpunt der Regeering in dezen werd min juist geoordeeld door de bestrijders van da voorstellen tot opheffing der beurzen bij de Rijkskweek scholen, vermindering der normalen en eventuëele op heffing van een kweekschool. Het aantal onderwijzers zou blijken in 1890 niet te groot te zijn. Men vroeg welke kweekschool voor opheffing in aanmeiking zou komen, sommigen hadden liever dan dit en het af schaffen der beurzen vereenvoudiging van de inrichting der kweekscholen gewenscht en het trekken van de leerscholen aan de gemeenten. Andere leden vonden dat de onderwijzers, aan de kweekscholen opgeleid, veelal minder geschikt waren voor plattelandsgemeenten dan de leerlingen der normaallessen. De afschaffing der toelagen bij de Rijkskweekscholen voor nieuw toe te laten kweekelingen vond bij velen bestrijding. Zij achtten het verkeerd de inrichtingen, welke het beste gedeelte van het onderwijzend perso neel opleveren, en kweekscholen, aan te tastenen de normaallessen, wier resultaten voorzeker minder gut 8tig zijn, instaud te laten. Door dezen maatregel zullen de kweekscholen alleen bezocht worden door leerlingen uit de gemeenten waar ze gevestigd zijn, wat den bloei der inrichtingen niet zal bevorderen. Andere leden juichten den voorgestelden maatregel ten zeeiste toe. Het werd eindelijk tijd terug te komen op de kostbare en weinig doelmatige inrichting der kweekscholen. Een middenweg weid nog aangegeven door hen, die in overweging geven niet tot geheele, maar gedeeltelijke of geleidelijke opheffing der beurzen over te gaan. De uittrekking van het subsidie ten behoeve der kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en Arnhem werd uitvoerig besproken. Vele leden meenden dat de staat zelf verplicht zou worden dergelijke scholen op te richten en audei en wezen er op, dat de Regee ring toch nog drie gemeentelijke inrichtingen van dezen aard subsidieert. Als het bovendien in de bedoeling lag wettelijke regelen te ODtwerpen voor de subsidiëeriog, ware het beter geweest althans tot 1 Nov. 1890 met het sub sidie vooitteguan. Bij het verslag der af.ieelins.en over de begroo ting van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting (Binnen- landsche Zaken) heeft de heer Vermeulen eene nota overgelegd betreffende eene reorganisatie van het o n d e r w ij s. Die nota is wel met voor kennis, maar niet met medewerking van x>bevriende" medeleden ontworpen. Hij is daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat eene dergelijke reorganisatie, wil zij afdoende zijn, de drie groote onderdeelen van het onderwijs tegelijkertijd moet omvatten, en dat, bij eene partiëele wijziging, althans de hoofdlijnen moeten vastgesteld worden, vol gens welke de regeling van het onderwijs in zijn ge heel behoort plaats te hebben. Wat het lager onderwijs betreft zegt de nota: Bij de regeling van het lager onderwijs sta op den voorgrond lo. dat de overheid behoort te zorgen voor gelegen heid om voldoend lager onderwijs te genieten in alle gemeenten dts Rijks, zonder dat iemand gedwongen worde, zijne kinderen te zenden naar eene school waar eene andeie godsdienstige meening geleerd of gehuldigd wordt dan de zijne is; 2o. dat die zorg zich echter zooveel mogelijk heeft te bepalen tot het houden van toezicht en het sub- sidiëeren van onderwijsverstrekt aan kinderen van on- en minvermogenden; 3o. dat onderwijs direct door het Rijk of de ge meente alleen behoort verstrekt te worden, voor zoo verre het bijzonder onderwijs te kort schiet 4o. dat het onderwijs van overheidswege zoodanig moet verstrekt worden, dat de godsdienstige overtui ging van geene ouders van schoolgaande kinderen ge krenkt worde; 5o. dat van vermogende ouders mag gevorderd wor den, dat de kosten van het lager onderwijs hunner kinderen door hen zal vergoed woiden; 6o. dat de voorkeur door min- of onvermogende ouders, gegeven aan eene bijzondere school, hetzij deze een confessioneel karakter drage of niet, geen reden mag zijn voor Rijk of gemeente om fmanciëele tege moetkoming voor het onderwijs hunner kinderen te weigeren. Met het oog op deze verschillende punten schijnt wenschelijk wat aangaat: de onderwijzers: De bepaling, dat niemand, hetzij bijzonder, hetzij openbaar lager onderwijs mag geveD, zonder in het Inzit te zijn eener akte, vei kregen na mot goed gevolg afgelegd examen, blijve gehandhaafd. Deze akten mogen zijn vierderlei de eerste, die van adspirant-onderwijzerworde uitgereikt door den schoolopziener aan kweekelingen, die op de tegenw^ordigo wijze minstens een jaar in de school werkzaam geweest, en daarvan een gunstig getuigFchrift van het hoofd der school ontvangen heb- beD. Dit diploma geve recht tot het behulpzaam zijn in de school en het geven van onderwijs onder toe zicht en verantwooidelijkheid van een hooger gedi plomeerden onderwijzer. De eischen voor de tweede akten staan ongeveer gelijk met die voor het tegenwoordige (hulp)onder- wijzersexamendie voor de derde met de eischen van het tegenwoordige hoofdonderwijzersexamen, minus de wiskunde en de Nederlandsche letterkundedie voor de vierde omvatten de geheele lageie wiskunde, de beginselen der Nederlandsche letterkunde en voorts de beginselen van éen der levende talen. Voor het verkrijgen van elk der drie laatstgenoemde akten worde een minimum-leeftijd vastgesteld. Het Rijkstoezicht worde uitgeoefend door inspecteurs en schoolopzieners. De tegenwoordig bestaande hiërar chische graden worden dus van drie op twee terug gebracht. Als beginsel worde aangenomen, dat du or alle wei hebbenden de volle kosten van het lager onderwijs, door hunne kinderen genoten, worden vergoed. Het Rijk en de gemeente komen alleen onvermogenden en minvermogenden bij het bekostigen van het ele mentair onderwijs te hulp, onverschillig of door hen aan de openbare dan wel aan de bijzondere school de voorkeur worde gegeven. Remissiën echter worden aan hen, die niet tot de on- of minvermogenden kunnen gerekend worden, toe gestaan, indien meor dan éen hunner kinderen gelijk tijdig dezelfde lagere school bezoeken. Als onvermogend worden beschouwd ouders, die niet bij machte zijn, eenig schoolgeld voor hunne kinderen te betalen. Als minvermogend zij, die niet in staat zijn, ook zelfs voor éen kind, de helft van het normale school geld op te breng«n. Het bedrag van het normale schoolgeld wordt be rekend door de som der uitgaven, gedurende het vorig schooljaar gedaan voor onderhoud van gebouwen, on- derwijzerstraktementeu en leermiddelen, te deelen door het gemiddeld getal der schoolgaande kinderen. Z. M. de Koning heeft het beschermheer schap aanvaard der Commissie voor net monu ment, ter herinnering aan de landing van prins Willem III in 1688, en, zooals we reeds meldden, tot de onkosten eene som van 100 bijgedragen. Z. M. heeft bepaald dat de gratificatie voor uit rusting verbonden aan de zendiög uit Nederland voor ben die bestemd zijn om tot adspirant-ingenieur bij den Waterstaat en de Burgerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië te worden benoemd, 1500 on voor hen die bestemd zijn om te worden benoemd tot architect bij genoemden diensttak, 700 bedraagt. Het wetsontwerp tot tegengaan van over- matigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den Raad van State terugontvangen en zal binnen enkele dagen de Kamer bereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men verwachten, dat de Regeering ten spoedigste, overeenkomstig haar belofte in de openingsrede, maatregelen zal nemen tot voort zetting der afgebroken enquête. Het is blijkbaar haar bedoeling een Staatscommissie in te stellen en deze bij een wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan een parlementaire commissie toekomen. Vad.) Naar de N. B. Cf. uit zeer goede bron verneemt, zullen de deurwaarders der directe belastingen in het vervolg aan een vergel ij kend examen worden onderworpen. Kennis van de vreemde talen is geen vereischte, maar zal tot aanbeveling strekken. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het huis waar wijlen mevrouw Bosboom-Toussaint en een aan dat waar wijlen de heer Hofüjk het levenslicht aan schouwde. Vanwege de gemeente Tilburg is Vrijdag de ge denksteen aangebracht in den gevel van het huis, waarin professor Donders het levenslicht aanschouwde. De redacteur van de Bakkerscourant geeft het denkbeeld aan om inrichtingen te vestigen, waarin zij, die geen voedsel hebben, kosteloos brood met een een- voudigen drank kunnen bekomen. Als de behoefte gestild is, moeten zij, die van de inrichting gebruik maakten, zich weder verwijderen. De kosten van dit voedsel en de verwarming der lokalen zullen, naar de raming van den ontwerper, wel niet zoo groot zijn, of zij kunnen gemakkelijk door liefdegiften bijeenge bracht worden. Koloniën. Men schrijft van 19 Sept. aan het Bat. Hand. Hoewel wij reeds berichten uit Europa ontvingen loo- pende tot 17 Augustus, aangebracht door vreemde mailbooten, werden wij gisteren verrast door toezending van postpakketten en dagbladen, hier aangebracht door den Hollandschen maildienst en wel per stoomschip «Prinses Amalia". Het geeft een zonderlingen indruk, indien geadresseerden met die nationale mailgelegenheid brieven en dagbladen ontvangen van eene viel oudere dagteekening dan die, welke hen reeds bereikten door eene internationale gelegenheid, en eene dergelijke uit komst moet dunkt ons, de Hollandsche lui wel afschrik ken om voortaan op hunne brieven te zetten «per eerstvertrekkende mail", want is die eerstvertrek - kende" eene Hollandsche boot, dan krijgt eene zoodanige gelegenheid wel iets van eene nachtschuit. Een particuliere correspondentie uit Atjeh van het Pad. Handelsbl. bevat belangrijke berichten. Sedert eenigen tijd zou de zich noemende Sultan van Atjeh, Mahomed Daoed Sjah, zich in groot Atjeh ophouden, waar hij te Anak Galoeng de gast is van Toengkoe di Tiroe. De hoeloehalangs van buiten de linie maakten daar bij hem hunne op we ebt ng de

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1