1888. N°. 127. Donderdag 25 October. 75ste jaargang. G0E8CHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent- Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 26 OCTOBER 1888, des namiddags te 1 uur. Goes, den 24 October 1888. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Reclames tegen den aanslag in den Hoofde- lijken Om-;lag. V. Voorstel van B. en W. omtrent het onder wijzend personeel en zijne bezoldiging. VI. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1887. VII. Begrooting van idem voor 1889. VIII. Aanvrage van idem om wijziging der begroo- tiDg voor 1888. IX. Verordening op de verdeeling der gemeente in wijken enz. X. Idem op de openbare vermakelijkheden. XI. Verzoek van A. Jacobs om afstand van grond in erfpacht. XII. Idem van S. Van der Peijl, XIII. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1889, met begrooting der gas fabriek en van de kosten der Schutterij. GOES, 24 October 1888. Gisteravond gaf het harmoniegezelschap »E u - phonia" zijn tweede concert voor de kunstlievende leden in de sociëteit V. O. V., waarbij een welgekozen programma vrij verdienstelijk werd tengehoore gebracht, hoewel toch de groote zaal dier sociëteit nog te klein bleek voor de krachten van dit korps. In de pauze was er nog gratis gelegenheid de ten toonstelling voor de weezenverpleging te zien, bij welke gelegenheid nog tal van loten werden geplaatst. Nadat vóór de pauze dhr. V. d. Bilt La Motthe in korte woorden allen, die hadden medegewerkt om de tentoon stelling te doen slagen, had bedankt voor hun steun, was aan het einde van het concert dhr. C E. Massee de tolk van het publiek, toen hij het bestuur der ver- eeniging voor weezenverpleging en allen, die hunne hulp bij de tentoonstelling hebben verleend, dankte voor hun steun, waarop een kort wederwoord van dhr. La Motthe volgde. Een niet zeer geanimeerd dansje besloot dezen avond. Hiermede behoort de tentoonstelling ten bate der vereeniging voor weezenverpleging weder tot de geschiedenis. Zeker weinigen hadden, toen het plan ervan werd ontworpen, dnrven voorspellen, dat de zaak etn zoo groot succes zou hebben. Het aantal bezoekers bedraagt in het geheel 447, het aantal tot op heden verkochte loten pl. m. 6100, terwijl nog steeds prijzen inkomen. De verloting zal, zooals bekend is, a. s. Vrijdag plaats hebben. Het bestuur der weezenverpleging heeft eer van zijn werk en waar ook wij gaarne dank brengen aan de bestuursleden voor hun arbeid en hunne toewijding aan deze liefdadige vereeniging, daar zal men ons wel veroorloven bijzondere erkentelijkheid daarvoor uit te spreken jegens den helaas overleden voorzitter der ver eeniging, dhr. W. J. Van Gorkom, en den secretaris penningmeester, dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe. Waar wij den eerste slechts dankbaar kunnen her denken, daar brengen wij gaarne openlijk hulde aan de onvermoeide werkzaamheid, waarmede de heer La Motthe gedurende verscheidene maanden een groot deel van zijn tijd aan het slagen van de tentoonstelling heeft gewijd. Hat administratief gedeelte is bij zoo iets niet de lichtste taak en wij waren herhaalde malen in de gelegenheid te zien van welke uitgebreidheid deze was. Moge dhr. La Motthe in het welslagen der tentoon stelling eene belooning vinden voor zijne toewijding aan de vereeniging voor weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. In De Gemeente-Stem van Maandag jl. leest men het volgende ingezonden stuk. Benoeming leeraren M. O. In den Raad der gemeente Goes werd onlangs, toen de benoeming van een leeraar aan de hoogere burgerschool aan de orde was, door een der leden de vraag gedaan, of voortaan bij dergelijke benoe mingen niet zou kunnen gevorderd worden, dat de sollicitanten een dooreen geneesheer afgegeven attest overleggen, ten bewijze dat zij eene goede gezond heid genoten. De voorzitter zeide overweging der vraag toe. Indien de bedoeling van het raadslid is geweest, dat alleen zij, die het door hem bedoelde attest overleggen, voor eene benoeming in aanmerking zullen komeD, moet de gedane vraag, naar het mij voorkomt, ontkennend beantwoord worden. Art. 27 der wet op het middelbaar onderwijs zegt dat, om tot leeraar aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus benoemd te kunnen worden, worden gevorderdeen getuigschrift van goed zedelijk gedrag, afgegeven door het dagelijksch bestuur der gemeente of ge meenten, W£ar men gedurende de twee laatste jaren heeft gewoond, en het bezit van eene der in de wet genoemde akten van bekwaamheid. Deze beide stuk ken geven den bezitter bevoegdheid om te worden benoemd en het zou eene ongeoorloofde uitbreiding der wet zijn, wanneer de Raad het bezit van een derde stuk als voorwaarde van benoembaarheid eischte. Ik vermoed dat de vraag van het raadslid haren oorsprong vond in de vrees, dat het eerst kort ge leden door den Raad van Goes in het leven geroepen pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, tot welk fonds ieder nieuw gemeente ambtenaar moet toetreden, spoedig na de benoeming voor de noodzakelijkheid van uitkeering zou worden gesteld. Is dit vermoeden juist, dan kan de onge twijfeld goede bedoeling van het raadslid worden bereikt door bij het reglement voor het londs of de niet-gezonden van deelneming geheel uit te sluiten, óf wel hen slechts tegen betaling van hoogere bij dragen toe te laten, óf wel andere bepalingen te maken waardoor het gevaar, dat door de toetreding van met-gezonde personen zou worden veroorzaakt, kan worden gekeerd. Tot bet doen van eischen in strijd met de wet mag echter de zorg voor zoodanig fonds allerminst aanleiding geven. M. H. J. G. H. Ook ons kwam het al dadelijk voor, dat genoemd artikel der wet op het M. O. een bezwaar kon zijn tegen de toepassing van het denkbeeld van het raadslid in quae8tie. Evenwel kennen wij geene bepaling, die een gemeenteraad beletten zou om behalve de bij de wet vereischte, nog een of meer andere informa- tiën omtrent een te benoemen leeraar in te winnen. Dit geschiedt trouwens altijd. Er wordt onderzocht naar de persoonlijke geschiktheid van den leeraar, die in aanmerking komt, en wij zien niet in, dat dit on derzoek zich ook niet tot den gezondheidstoestand van den persoon zou kunnen uitstrokken. Het verband met het pensioenfonds heeft zeer waar schijnlijk bij het bedoelde raadslid niet voorgezeten. Zijne vraag gold meer, gedurige mutatie te voorkomen. Bovendien voorziet het reglement van dat fonds in het gevaar door dhr. H. genoemd. Art. 14 toch bepaalt, dat bet recht op eenige bijdrage (uit dit fonds) voor eene weduwe eerst dan ontstaat, wanneer haar echt genoot minstens vijf jaren heeft gecontribueerd. Van de punteD, die op de agenda voor de a. s. najaarsvergadering van de Prov. Staten van Zeeland voorkomen, zijn er voor onze lezers slechts drie van belang. In de eerste plaats, dat betreffende het verzoek van den Sophiapolder om calamiteu8verklaring, op welk verzoek Ged. St. voor stellen afwijzend te beschikken op de gronden, die reeds in hoofdzaak zijn gereleveerd op de vergadering te Wissekerke, waarvan wij een uitvoerig verslag gaven. Betreffende de heffing van steiger rechten stellen Ged. St. voor in het vervolg te bepalen, dat moet betaald worden voor elk vaartuig, zonder passagiers, aan de provinciale steigers aanleggende, ook zonder te laden of te lossen, voor het eerste half uur 10 en voor elk volgend half uur 5 cent. In de derde plaats stellen Ged. Staten voor in te willigen de aanvraag van de gemeentebesturen van Wemeldinge, Kattendijke en Kapelle, om een rente loos voorschot, tot een bedrag van f 3000, ten be hoeve van begrinting van den Wemeldingschen zand weg. Da verstrekking van dat voorschot zal volgens het voorstel geschieden onder de voorwaarden, vervat in het provinciaal blad no. 117 van 1882, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2, dat de eerste jaarlijksche teruggaaf plaats hebbe vóór 31 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waarin het renteloos voorschot is verstrekt. Ierseke. In eene gisteren gehouden vergadering vau kiezers (niet een kiesvergadering) is met 15 van de 18 stemmen tot candidaat bij de aanstaande ge meenteraadsverkiezing geproclameerd de heer J. S a n- dee Pz. Te Middelburg is een S c b o r e r-f o n d s op gericht. Volgens de statuten zal het fonds uitsluitend bestemd zijn tot liefdadige doeleinden, en zullen de intresten jaarlijks worden gebruikt tot het ondersteunen van reeds bestaande ol later op te richten instellingen van welda lighcid, in het eiland Walcheren gevestigd, of van behoeftige personen of gezinnen, aldaar woon achtig. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de JV. it. Ct. Op last des Konings zijn opgaven verstrekt van de in iedere gemeente dezer provincie aanwezige bosch- en heidegronden en zijn daarvan uitvoerige kaarten opgemaakt. Tevens gaf Z. M. het verlangen te kennen, te worden ingelicht omtrent den stand van het fabriekwezen in eenige gemeenteD, van de vruchtencultuur in de Lang straat, en van de verveeningen en ontginningen door de Maatschappij Helenaveen. Deze Maatschappij mocht in het bijzonder 's Konirgs belangstelling ondervinden. Omtrent haren werkkring heeft Z. M. zich uitvoerige rapporten laten voorleggen, en tevens herhaalde malen een onderzoek doen instellen door den intendant van het domein Soestdijk. Z. M. betuigde Zijne hooge tevredenheid over de wijze van werken dezer Maatschappij, die in de laatste jaren hare ontginningen en hare cultures, v. n. 1. die van groenten en ooft, meer bij ronder aan het particulier initiatief der bewoners van Helenaveen overliet. De Koning aanvaardde het beschermheerschap over de Maatschappij, en als een gevolg daarvan wenschte Z. M. de bewoners van Helenaveen in hun landbouwbe drijf krachtig te steunen. Hiertoe stelde hij belangrijke bijdragen ter beschikking van de Maatschappij, io. tot afdoening van alle schuld, die de Nederlandsche vaste arbeiders der Maatschappij aan deze mochten hebben (de Maatschappij stelt nl. hare vaste arbeiders door voorschotten in de gelegenheid esn eigen land bouwbedrijf te beginnen) en 2o. tot vorming van fond sen, a. ter ontwikkeling en verbetering van den vee stapel der bewoners van Helenaveen en b. ter bevor dering van de groenten-, ooft- en boschcultuur. Bovendien zijn door Z. M. zoo ten behoeve der be woners, als tot vorming van proeftuinen, ten geschenke gegeven eenige honderdtallen uitstekende vruchtboomen en eene zeer groote hoeveelheid groenten-zaden. Het krachtig optreden des Konings heeft ten doel de ontwikkeling en bevordering van die cultures, die Z. M. het voordeeligst voor de arbeidende bevolking acht. Het bestuur der Maatschappij Helenaveen heeft de koninklijke gunsten dankbaar aanvaard. Zondag, na afloop der godsdienstoefening, werd van 's Konings gunstige beschikkingen aan de bewoners van Helenaveen mededeeling geiaan, waarna een telegram van dankbetuiging aan Z. M. werd gezonden. De Minister van Oorlog heeft een Koninlijk be sluit uitgelokt, waarbij bepaald is dat eenige bur gerlijke rijksbetrekkingen voortaan uitslui tend voor militairen zijn bestemd, tenzij er onder hen geen geschikte sollicitanten gevonden worden, in welk geval andere personen, doch bij voor keur gewezen onderofficieren, in deze betrekkingen kunnen worden geplaatst. Hiertoe behoorenkamer bewaarder, bode, vaste-knecht en portier bij het depar tement van oorlog, boekhouder, schrijver, opzichter voor algemeenen dienst, magazijnsknecht, bediende en portier bij de artillerie-inrichtingen te Delft, adsistent- magazijnmeester, boekhouder en opzichter der model kamer bij 's rijks centrale magazijnen van militaire kieeding en uitrusting te Amsterdam, Delft en Woerden. Bij Kon. besluit is de uitbetaling van vervolgingskosten aan de deurwaarders der directe belastingen nader geregeld. O. a. is bepaald, dat hun maandelijks zeven ten honderd wordt uitbe taald van het vermoedelijke bedrag der kosten wegens het uitbrengen van waarschuwingen en aanmaningen en het beteekenen van dwangbevelen, welke het loo- pende jaar voor elk hunner zal opleveren, de vergoe ding van reiskosten daaronder niet begrepen. Het meer dere wordt na afloop van het jaar verrekend. Het besluit treedt in werking 1 Januari 1889, doch betreft niet de belooning wegens werkzaamheden, vóór dat tijdstip verricht. Voorts zijn bij resolutie van den minister van finan ciën nadere bepalingen vastgesteld nopens de benoe ming en belooning der genoemde deurwaarders. Behou dens de daarbij gestelde eischen van bekwaamheid en geschiktheid, waarvan bij een jaarlijks te houden exa men moet blijken, zijn in de onderstaande volgorde tot gemelde betrekking benoembaara. klerken van provinciale inspecteurs en van controleurs pn ontvan gers der directe belastingen, invoerrechten accijnzen bklerken van ontvangers der registratie en domeinen, van notarissen, advocaten of procureurs of werkzaam op de griffie van een der rechterlijke colleges binnen het rijk. Een bijeenroeping der Eerste Kamer is, naar de Ilaarl. Ct. nader verneemt, niet te verwachten alvo rens in de Tweede Kamer de behandeling der Indische begrooting zal zijn ten einde gebracht. Postbladen, die door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, mits zij niet reeds vroeger gediend hebben, kunnen tegen bijbeta ling van de formulierkosten ad cent tegen nieuwe worden ingeruild. Hat is niet overbodig hierbij te herinneren, dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en gezegelde om slagen. Da van regeeringswege ontworpen voorstellen betreffende de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en die van hunne weduwen en weezen zijn van den Riad van State terug ontvangen, en gereed om aan de Staten-Generaal te worden aan geboden. Naar men verneemt, worden er stappen gedaan» welke ten doel hebben de afgebroken enquête omtrent den toestand van arbeiders in fabrie ken en werkplaatsen voort te zetten. Als een bewijs dat landbouwonderwijs onder onzen boerenstand wel gewild is, zoo slechts gelegen heid daartoe gegeven wordt, diene, dat de Landwirth- schaftliche Schule te Hildesheim in den vorigen winter- cursus van de veertien niet Duitsche leerlingen der tien uit Nederland afkomstig kon aan wijzen. In het geheel bezochten 240 leerlingen deze school, meest behoorende tot de prov. Hannover. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Schaars- bergen ds. G. W. A. De Veer te Middelburg. Zondagmiddag deed Ds. P. J. van Melle zijn intrede in de Ned. Herv. gemeente te Nijkerk e/d Ve- luwe met een leerrede over Jes. 5719 (midd. ged.), nadat hij des morgens bevestigd was door Ds J. J. Gobius du Sart met een leerrede over 1 Thess. 3:1113. (St.) Zondagmorgen werd te Aagtekerke bevestigd ds. C. W. A. Nonhebei door zijn oom ds. J. C. K. Nonhebei J.Aindie tot tekst gekozen had Efeze 6 11, eerste gedeelte, 's Namiddags hield de be vestigde zijne intreerede naar aanleiding van Hand. 10 vers 36. Aan den heer J. Van Damme is, ingevolge zijn verzoek om ontslag als lid van het College van Kerk voogden bij de Herv. gemeente te Wolfertsdijk, zulks op de meest eervolle wijze verleend, met dankbetui ging voor de diensten, door hem in die betrekking gedurende ongeveer twintig jaren aan de gemeente bewezen. Voor de periodieke aftreding van Notabelen bij de Herv. gemeente te Wolfertsdijk is bij de primitieve stemming de heer J. Kallemein herkozen, terwijl bij de herstemming de heer Fr. De Back gekozen is ter vervanging van C. Jacob. Kats. De heer W. P. Markusse, volontair aan de openbare lagere school alhier, is door Burgem. en Weth. van St. Filipsland benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school in de kom dier gemeente tegen 1 Nov. a. s. naar eene jaarwedde van 450. Rechtszaken. Eenige maanden geleden werd voor den Kanton rechter te 's-Hage eene zaak behandeld, welke voor vele houders van eene ^Vergunning" belangrijk zal schijnen. Het O. M. namelijk had eene vervolging in gesteld tegen een kastelein, beklaagd van het niet duidelijk leesbaar hebben opgehangen van een afschrift zijner Vergunning, hieruit blijkende dat de handteeke- ning van den Secretaris der stad alsmede nog eenige met de pen geschreven woorden onder den invloed der atmosfeer verbleekt, ja zelfs geheel verdwenen waren. Dit scheen in strijd met de termen der Drankwet (van 28 Juni 4881). In een breed gemotiveerd vonnis werd de beklaagde kastelein vrijgesproken. Immers de Kantonrechter was van oordeel dat uit de geschiedenis zoowel als uit ratio der wet bleek dat deze niet eischte dat elk woord der Vergunning duidelijk leesbaar moest wezen, maar dat het afschrift als geheel ten allen tijde duidelijk zichtbaar moest opgehangen zijn, dat is, dat niet 't minst de plaats, waar het afschrift wordt opgehangen, in aanmerking kwam. Van dit vonnis kwam het O. M. in cassatie. Eenige dagen geleden werd in deze zaak door den Hoogen Raad een arrest gewezen, volgens 't welk het beroep in cassatse verworpen, en het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter werd bevestigd, en wel op analoge gronden als door dezen laatste waren aangevoerd. Brieven uit Amsterdam. XXI. Lange beschouwingen over de laatste gemeenteraads verkiezing, die we thans gelukkig alweer achter den rug hebben, kom90 mij overbodig voor. Zij had trou wens ook niet zulk een groot belang als de voor laatste toen alle zeilen werden bijgezet ditmaal maakte men er zich een beetje af met de overweging

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1