1888. N°. 125. Zaterdag 20 October. 75ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Dg prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Programma's en uitvoering. Men zal zich herinnoren, dat \ó:>r de vei kiezingen van anti-revolutionaire zijde op den voorgrond werden gesteld lo. afschaffing van het opiumstelsel 2o. afschaffing van de gouvernoments koffiecultuur in Indië. Schande werd geroepen over de liberalen, die de gruwelen van opium en koffie hadden laten voortbe staan. De opbrengst van het opium was vloekgeld de koffiecultuur was onbillijk, onrechtvaardig, onwettig, schadelijk enz.1 In ons blad zijn destijds beide zaken uitvoerig be sproken en tot zekere hoogte wederlegd en is zoowel op verbetering van het eerste als op behoud en betere regeling van het laatste aangedrongen. Wij zullen er dan ook niet andermaal over in be schouwingen treden. Ons doel is slechts te wijzen op de schromelijke inconsequentie tusschen woorden en daden. Er is thans een volbloed antirevolutionair minister van koloniën, een Standaard-man, de heer Keuchenius, aan bet roer. En wat ziet men nu gebeuren? Blijkens de begrooting voor Ned.-Indië zal in het volgende jaar de verpachting van bet opium-monopolie weder voor drie jaren plaats hebben. liet blijkt niet dat daarbij een ander stelsel zal gevolgd worden. Eu in plaats van de gedwongen koffiecultuur af te- schaffen, benoemt de minister eene commissie om haar te verbeteren en uittebreiden Natuurlijk vindt datgene wat de minister voor de koffiecultuur doen wil zoowel als de verhooging van het plantloon voor de koffie bij ons instemming. Wij achten dit den juisten weg. Maar hoe i3 een en ander te rijmen met het pro gramma der antirevol. partij van vóór de verkiezingen Wij laten de beantwoording dezer vraag over aan de antirevol. kiezers. in de kaart gezien. Nadat achtereenvolgens de heeren Fubius en Huber hunne houding bij de behandeling van het bekende voorstel Lohman Schaapman hebben verdedigd, komt thans het derde lid, dat zich bij de stemming van de rechterzijde losmaakte, de heer BahlmanD, om zich daarover te verantwoorden. Hij doet dit in een uitge breid artikel in de Maasbode, te uitgebreid om in zijn geheel door ons te worden opgenomen, maar waaraan wij toch het een en ander willen ontleenen, omdat er ten duidelijkste uit blijkt hoe hecht het verbond is tusschen katholieken en antirevolutionairen en hoe weinig vertronwen speciaal de heer Lohman bij de katholieken bezit. Na erop gewezen te hebben, dat velen na de ver daging der behandeling van het voorstel Lohman- Schaepman in Juli hoopten, dat het nimmer in behan deling zou komen, zegt dhr. Bahlman Maar wie zoo dacht, had buiten da vasthoudend heid, om geene andere expressie te bezigen, van den heer Lokman gerekend. Bij allen eerbied voor 's mans groote gaven en oprechte inborst, moet ik helaas be kennen dat gebrek aan plooibaarheid nu eenmaal een hoofdtrek schijnt te zijn in het karakter van die staatslieden, wier bakermat in de provincie Groningen gestaan heeft." Een eind verder schrijft dhr. B. Het is een feit, moeilijk voor tegenspraak vat baardat de partij der anti-revolutionairendank zij den steun der Katholieken bij de stembus, veel sterker in de Tweede Kamer vertegenwoordigd is dan in evenredigheid mag geacht worden met hare getalsterkte in den lande. Terwijl de Katholieke partij 26 vertegenwoordigers telt, beschikt de anti revolutionaire over 28 Kamerleden. Willen de heeren Lohman c. s. consequent zijn met hun beginsel van proportioneele vertegenwoordiging, laten zij dan in de eerste plaats zorg dragen, dat de Katholieke partij over ten minste 36 zetels in de Tweede Kamer beschikt. Is soms bij de samenstelling van het nieuwe ministerie het beginsel der proportioneele vertegen woordiging gehuldigd Immers neen. Ook de pre sident van de Tweede Kamer, wiens keuze wij voor het overige met blijdschap hebben begroet, behoort tot de anti-revolutionaire partij." Toen dan ook dhr. B. bleek, dat het oude regle ment van orde den Katholieken meer kans gaf op eene meerderheid in de commissie van rapporteurs dan het voorstel L.-S., was hij niet gezind dat voor stel te stennen en dit vooral niet toen dhr. Lohman er openlijk tegen dhr. Van Houten in de Kamer op we s, dat de Katholieken en antirevolutionairen ieder hun eigen program hebben, m. a. w. de mogelijkheid zeer goed erkende, dat bij de benoemingen in de sec tiën de antirevolutionairen ten slotte de Katholieken in den steek laten. »Toen de heer Lohman", aldus schrijft dhr. B., öde onvoorzichtigheid had zich deze woorden te laten ontvallen, kwam mijn Katholiek hart boven. Hoe nu, vroeg ik mij zei ven af, is het niet genoeg, dat wij, Ka;hoiieken, bij de laatste vei kiezingen met alle macht de anti-revolutionairen bij de stembus hebben geholpen tot een getal Kamerleden, volstrekt niet in evenredigheid met hunne getalsterkte in den lande, terwijl meu ons bij de herstemmingen op vele plaatsen in den steek liet, getuige Breukelen, Schie dam, Beverwijk, Den Haag, om van Rotterdam maar niet te spreken Is de evenredigheid betracht bij de samenstelling van bet Kabinet der rechterzijde vis d vis de Roomsch-Katholieken Is de president der Kamer m*t onze medewerking niet een anti-revolu tionair Zijn de benoemingen in den laatsten tijd buiten de Kamers, vooral die van eenig aanbelang, niet ten gunste van anti-revolutionaire partijgenooten; moet nu ook nog bij de benoeming van rapporteurs in de Kamer het leeuwendeel te beurt vallen aan de anti-revolutionaire leden van de Tweede Kamer De heer B. bespreekt vervolgens de houding van dr. Schaepman, die thans juist audersom redeneert en han delt dan in 1884 en eindigt dan aldus: »Het is van genoegzame bekendheid, dat juist de meegaandheid van dr. Schaepman met de pretenties van de anti-revolutionaire partij voor mij zeer dik wijls is geweest eene oorzaak van verwondering, maar niet van bewondering. Het voorstel van den heer Lohman met de toelichting er bij van propor tioneele vertegenwoordiging schijnt mij te zijn een comble van anti-revolutionaire inhaligheid. Misschien is de beer Lohman als menscb te naïef, als partij man te blind om in te zien, dat zijn voorstel vis d vis de Katholieken te ver gingmen zou het haast moeten gelooven, want waarom gaf hij dan bij de interruptie van den heer Van Houten zoo ruimschoots gelegenheid om in zijne kaart te laten zien? Niet tot verdediging van mijne houding vis d vis mijne katholieke vrienden in Rotterdam en Z.- Holland schrijf ik deze rechtvaardiging. Maar met het oog op de vele Katholieke courantenlezers, die kennis maken met de reeks van giftige beoor deelingen in Standaard, GraafschapperBood schapper, Oranjevaan, die alle eenstemmig zijn in de veroordeeling der drie z. g. verraders, en die aan het goede publiek trachten diets te maken, als zouden wij hier te doen hebben met een échec van de rechterzijde, hetwelk feitelijk niet anders is dan een échec des heeren Lohman, heb ik mij genoopt gezien, bovenstaande mededeelingen te doen." Wij gelooven, dat wij hieraan niet veel behoeven toetevoegen Het feit, dat het den anti-revolutionairen, die altijd zoo hoog opgeven van hun recht voor allen, nergens anders om to doen is dan om da macht in handen te hebben, wordt hier zoo duidelijk door dhr. B. aangeduid, dat alle verdere beschouwing overbodig is. Alleen dit. Emerzijds de Katholieken, die willen dat de anti-revolutionairen hen aan wat zetels zullen helpen in de Kamer, aan wat betrekkingen en staats ambten in de maatschappij en aan een behoorlijk deel in de commissie van rapporteurs, anderzijds de anti revolutionairen, die trachten de Katholieken te bedot ten en onder herinnering, dat zij ieder hun eigen program bezitten, rondweg zeggenhebben is hebben en krijgen is da kunst; die twee fracties zullen nu samen Nederland regeeren en het redden van den af grond, waarheen het door de liberalen werd gesleept. Wat dunkt den kiezers van de krachtige regeering, die uit dit op zulke edele beginselen gegrondvest ver bond, zal voortspruiten GOES, 19 October 1888. Zooals onze lezers uit het telegrafisch bericht in ons vorig nommer bobben gezien is te Amsterdam bij de verkiezing van drie raadsleden door de samen werking van anti-revolutionairen, Katholieken en radi calen, weder een radicaal lid van den gemeenteraad in de hoofdstad. Eigenlijk is dit niet juist, want het radicale lid de heer Becker, was ook door een der liberale kiesvereenigingen candidaat gesteld en hij heeft vermoedelijk daaraan zijn zetel te danken. Maar hoe dit zij, anti-revolutionairen en Katholieken hebben weder trouw geholpen om den heer Becker te verkiezen, terwijl zij zeiven met hunne candidaten achter het net vischten. In korten tijd zijn dus twee zetels den radicalen in handen gespeeld door de kerkelijke par tijen. Hoe dikwijls zal dit nu nog moeten geschieden eer Standaard en Tijd weder van tactiek gaan ver anderen of eer hunne volgelingen begrijpen, dat zij heel iets anders doen dan hunne eigen partijen dienen Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari a. s., aan dr. IJ. K e y z e r, te Middelburg, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Baarland. De vereeniging Nut en Genoegen heeft in hare bijeenkomst van Woensdag jl. besloten in den loop van den winter iemand van elders uit te nood gen om in haar midden eene lezing te houden. Deze bijeenkomst zal Ug«*n entiée ook voor niet-ledon toe gankelijk zijn, terwijl de zuivere opbrengst zal strekken ten voordeele dar weezenverpleging voor Zuid- en Noord- Beveland. Benoemd tot postbode te St. Annaland de heer J. Boogaard D z. te Scherpanisse. De gemeenteraad van Hoedek«nskerke besloot in zijne vergadering van Woensdag bij den Minister van waterstaat aanvrage te doen tot aansluiting van den telephoon van 's-Gravenpolder naar Goes. (Af. Cf lerseke. In de vergadering van den Gemeente raad van gisteravond was ingekomen het ontslag van den heer Hartoog als raadslid. De Voorzitter deelde meda dat de verkiezing tor voorziening in die vacature zal plaatshebben op 31 Oct. a. s. Over een voorstel tot verhooging van den post: uitgaven voor de secretarie van 100 tot 125 (begr. 1889), waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, staakten andermaal de stemmen. Daardoor is dit voorstel verworpen. Ingekomon was het ontslag van den heer J. Schip per Jz. als lid van 't Alg. Armbestuur alsmede een aanbeveling ter voorziening in die vacature bestaande uit de heeren J. Sinke Jz. en J. Sandee Pz. Eerstge noemde werd met algemeene stemmen gekozen. Ingekomen was eene nota van den heer Hannink ad 563,25 wegens het bouwen van den toren, zijode dit bedrag 5 pet. van de totale bouwkosten ad 11263. Naar aanleiding van een vraag van den heer Sauer deelde de Voorz. mede, dat hij den heer Hannink nadere toelichting gevraagd had omtrent die nota, en bij een mondeling onderhoud met dien architect aanmerking gemaakt had op de uitdrukking in de nota voorkomende, als zou do belooning ad 5 pet. bepaald zijn bij mondelinge overeenkomst met hem Voorzitter. De heer Hannink had het onjuiste van die uitdrukking toegegeven, doch dit was van geen invloed geweest op het bedragwant de heer Hannink had oorspronkelijk, toen hij nog geen gemeente-architect was, 250 in rekening gebracht voor het maken der teekeniDg en het bouwen van den torenna zijne aanstelling kwam hem 2% pet. van de kosten toe, dus dat maakt samen ook 5 pet. uit. Er werd met algemeene stemmen besloten de nota van den heet Han nink uit te betalen. Daarna vroeg de Voorzitter machtiging om/34.70 uit den post van onvoorziene uitgaven te betalen wegens voeding enz. der buitengewone politie gedurende de afgeschafte kermisdagen. Nadat de Voorzitter op een vraag van den heer Sauer geantwoord had, dat die politie op zijn (des Voorzitters) verzoek was verschenen, meende do heer Sauer te kunnen vaststellen, dat de afschaffing der kermis de gemeente op een financiëel nadeel van 134,70 kwam te staan (waarbij/100 voor derving van staangelden). Dit nam niet weg dat de 34,70 moesten betaald worden, tenzij de tegenstandei s der kermis ze mochten willen voldoen. De beer Sinke antwoorddo, dat dan degenen die de opschudding gemaakt hadden die kosten nog beter konden betalen, want de tegenstanders hadden dia ongeregeldheden niet gemaakt. Hij voor zich schudde dus de verantwoordelijkheid van zijn schouders. Het verzoek van den Voorzitter werd ten slotte met al- gemeeBe stemmen ingewilligd. Bij de rondvraag stelde de heer Sauer voor aan den veldwachter Koster uit de gemeentekas eeno gra tificatie van 25 toe te staan als vereering bij zijn 25jarige ambtsvervulling, te meer daar Koster de ge wone jaarlijksche gratificatie voor de kermis had moeten missen. De Voorzitter zeide, dat hij voornemens was geweest een dergelijk voorstel te doen. Koster had hem ver klaard bij de afschaffing der kermis een schade van ongeveer 30 te lijden, zoodat de viering van zijn 25jarig feest (dat juist op kermis viel) onder zeer onaangename omstandigheden had plaatsgehad. Maar de Voorzitter wilde liever de gratificatie door de raads leden uit hun privé gegeven zien. De heer Sauer zeids nog, dat de gemeente gaarne de aanneming van zijn voorstel zou vernemen. Na nog eenige discussie werd het voorstel met 5 stemmen aangenomen (1 lid bleef buiten stemming). Men schrijft uit lerseke aaö de N. B. Ct. Met de verzendingen van oesters naar het buitenland gaat het vrij goedvoor dezen tijd van het jaar zijn de expeditiën naar Duitschland op som mige dagen zelfs belangrijk. Wij hebben toch reeds dagen gehad dat er eene 50 a 60 duizend verzonden zijn. De oesters zijn reeds goed en beloven dit seizoen zeer goed te worden, beter dan de drie laatste voorgaande jarenjammer dat de hoe veelheid lo soort klein zal zijn, want bij de visscherij li jkt, dat de afgeloopen zomer met al zijn koud en guur wcêr zeer belemmerend op den groei heeft gewerkt, en dit is nu dubbel jammer nu de qualiteit veel be looft. De prijzen blijven 45 voor le 30 voor 2e soort oesters. Met het binnenhalen der broedpannen is men druk bezig en nu blijkt het dat de aanslag van broed al zeer gering was; op vele pannen zat letterlijk niets en die waarop 4 a 5 broedjes gevonden worden zijn uitzondering. Kleine oestertjes zijn dan ook duur en bijna niet te koop. De Koninklijke Pakketvaart-maatschappij heeft den bouw van drie voor haren dienst benoodigde stoom schepen opgedragen aan de koainklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, en van vier andere aan do koninklijke fabriek De Schelde, te Vlissingen. Op het graf van den te Middelburg overleden kunstschilder J. F. S c h ii t z is een gedenkteeken go- plaatst, dat 31 October zal onthuld worden. D Door de antirev. kiesvereenigingen in het district Lochem is tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld Jhr. C. M. Brantsen van Wielbergen, lid der Prov. Staten van Gelderland en burgemeester van Angerlo. Tengevolge van de aanneming vau het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zal de heer mr. J. G. Patijn het lidmaatschap van de Tweede Kamer, hem in het voorjaar door het kiesdistrict Schiedam opgedragen, reed3 nu moeten neêrleggen. Gelijk men weet, heeft de thans gellende grondwet, in tegenstelling met die van 1848, het lidmaatschap van de Staten Generaal uitdrukkelijk onvereenigbaar verklaard met het ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De Tweede Kamer, die gisteren tot nadere bij eenroeping uiteenging, zal waarschijnlijk Dinsdag 13 November wederom tezamen komen. Inmiddels zal de Eerste Kamer, ter behandeling van de in het jongste zittingtijdperk der Tweede Kamer aangenomen ontwerpen, worden bijeengeroepen. De heer Domela Nieuwenhuis heeft zijn antwoord ingezonden op het rapport der commissie over zijn voor stel betreffende ged woogea winkelnering. Het antwoord is meer eene algemeene beschouwing op hetgeen ds Regeering en de Volksvertegenwoordi ging nalieten te doen of verkeerd deden ten aanzien der arbeidende klasse. Het antwoord gaat vergezeld van een gewijzigd voor stel, waarin de bepalingen, waarop vooral aanmerkingen zijn gemaakt, gewijzigd of weggelaten zijn; onder an deren mist men het artikel, waarbij de schuld van werkliedeu gebracht werd ten laste v.iu dan Staat. De besturen van de kiesvereenigingen «Burger- plicht", «Grondwet" en «Amstels Burgerij" te Amster dam zullen dan 6 November e. k. eene vergadering houden, ten einde een voorstel tot fusie der drie vi-r- eenigingen te behandelen, om dit voorstel daarna aan het oordeel der leden van de afzonderlijke vereenigingen te onderwerpen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werden aangenomen alle aan de orde ge stelde wetsontwerpen, tot naturalisatie, onteigening te Haarlem, bekrachtiging van den grond verkoop ta Enschedé en Sas van Gent, de provinciale heffingen in Groningen en Zuid-Holland, en de toepassing van vrijheidsbeneming. Bij de suppletoire begrooting der nationale schuld verklaarde de minister van financiën, dat waarschijn lijk voor den aanvang van 1889 een regeling zou ge troffen worden om geconsigneerde gelden rentegevend te maken. Ook werd aangenomen het nieuw contract met de maatschappij «Zeeland", nadat de heeren T. Mackay en Kerdijk hun leedwezen hadden betuigd over de ouvoldoende verzekering der Zondagsrust van het personeel, waarop de Minister van Waterstaat ver klaarde, de toezeggingen van de directie der maat schappij te dezen aanzien te vertrouwen. De Kamer is op reces gegaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijn de acht aftredenden herkozen, nl. de heeren T. Van Veen, P. Van der Does, J. W. Van de Weert Wz., C. Laban, L. De Baste, P. De Ronde, W. Timmerman en D. Kuyp«r. Aangenomen het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Middelburg door ds. A. B. Ter Ilaar Romeny te Dedemsvaart,

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1