1888. N°. 123. Dinsdag 16 October. 75sle jaargang. Personeele Belasting, Uurwerken der Gemeente, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Ü6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL De belanghebbenden worden herinnerd aan de sup- pletoire aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belasting en zulks in de tweede heltt dezer maand kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald Goes, den 13 October 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ingeschrevenen voor de BRANDWEER worden herinnerd aan de zitting der commissie voor de beoordeeling van reclames op Donderdag den 18 October a. s., des middags te 12 uren. De redenen van vrijstelling moeten voor dien dag ter secretarie worden opgegeven Goei, den 13 October 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het OPWINDEN en ONDERHOUDEN, alsmede het eenmaal 'a jaare SCHOONMAKEN van de voor den tijd van zeven jaar, ingaande den 1 Januari 1889, zal aanbesteed worden op Zaterdag den 20 October a. s. des namiddags te een uur ten Raadhmize alhier. De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags 2 uren, ter secretarie der gemeente. Goes, den 15 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 15 October 1888. Wij ontvingen de treurige tijding, dat onze geachte stadgenoot, de heer W. J. Van G o r k o m, schoolopziener in het district Goes, gisteren op 61 ja rigen leeftijd te Heusden, ten huize van zijn zoon, na een laDgdurige ziekte is overleden. Wilhelm Johann Van Gorkom, 4 Februari 18*27 te Zutfen geboren, heeft zijn geheele leven aan het onderwijs gewijd. Aanvankelijk aan eene school in zijne geboorteplaats werkzaam, ging hij later naar Groningen, waar hij aan het hoofd kwam te staan van eene inrichting voor meer uitgebreid onderwijs. Na dezen werkkring gedurende een reeks van jaren met den meesten ijver en de grootste toewijding te hebben waargenomen, ging de heer Van Gorkom naar Transvaal, waar zijne ervaring op onderwijsgebied hem de betrekking van superintendent van onderwijs deed ten deel vallen, in welke betrekking hij dien tak van staatszorg, bij zijne komst nog zoo hoogst gebrekkig ingericht, schoeide op zoodanige leest, dat er orde en regelmaat kwam in den chaos, welke er voor dien bestond. De komst der Engelschen verdreef Van Gorkom uit Zuid-Afrika, daar zijn hart te warm klopte voor onze stamgenooten »de Boers," om zijne krachten en ca paciteiten voor het EDgelsche gouvernement veil te hebben en zoodoende keerde hij in zijn vaderland terug, alwaar hij zich in de residentie vestigde en een tijd lang medewerker was aan het Vaderlandwaarna hij schoolopziener werd in het arrondissement Ldden, welke betrekking hij bekleedde tot Z. M. de Koning hem benoemde tot schoolopziener in het district Goes. Van Gorkom leefde voor zijne betrekking en waar eene milde en onpartijdige toepassing der onderwijs wet hem het liefst was, daar stond de zorg voor het onderwijs bij hem toch bovenaan. Het personeel aan de scholen in zijn district verliest in hem een trouw beschermer zijner belangen, een warm vriend en een belangstellend raadsman. Maar niet alleen de onder wijzers, een ieder, die hem om raad of hulp kwam vragen, ging heen met de zekerheid, dat hij zijne be langen aan de handen van een vriend had toevertrouwd, want anderen te helpen was zijn grootste genoegen. Woekerende met zijn tijd vond Van Gorkom boven dien nog gelegenheid om naast zijn druk ambt ver schillende andere betrekkingen waartenemen. Niet alleen, dat hij meermalen deel uitmaakte van verschil lende examen-commissiën, maar ook in de plaats zijner inwoning wijdde hij zijne beste krachten aan tal van instellingen en maakte hij deel uit van verschillende besturen. Hij was lid van de commissie van toezicht op bet M. Opresident van de afdeeling Goes der Mij. tot bevordering der toonkunst, van het departe ment der Mij. tot Nut v. h. Algemeen, van de hier gevestigde afdeeling van den Protestantenbond en van de Vereeniging voor Weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. In al die commission zal de overledene zeer worden gemist, maar zeker niet het minst io de twee laatst genoemden. De afdeeling van den Protestantenbond, op zijn initiatief en door zijn overtuigend woord hoofdzake lijk in bet leven geroepen, verliest in hem een steun, dien zij noode zal kunnen ontberen. Maar uiterst wee moedig stemt het denkbeeld, dat hij juist moest heen gaan in de dagen, waarop de Vereeniging voor Weezen verpleging hare tentoonstelling en verloting houdt, eene zaak, die hij nog tijdens zijne ziekte met de hem resten le krachten heeft bevorderd zooveel hij kon. De veronderstelling is niet gewaagd, dat zijne groote werkzaamheid zijn krachtig gestel heeft gesloopt en dat zijne toewijding aan de publieke zaak zijn leven heeft verkort. Deze overweging zal er ongetwijfeld toe bijdragen om den persoon van Van Gorkom bij zijne vele vrienden en niet het minst bij de ingezetenen van Goes in dankbaar aandenken te doen blijven. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit nomraer van ons blad van de alhier gevormde sub-commissie voor de n ij v e r- heidstentoonstelling te Middelburg, het volgend jaar te houden. Zooals wij vroeger reeds mededeelden gaat deze ten toonstelling uit van de bekende vereeniging Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg, die reeds zoo veel iu het belang der volksklasse heeft verricht, en zal zij omvatten alle takken van nijverheid, benevens kunst toegepast op nijverheid. Waar in 1882 hier ter stede eene dergelijke ten toonstelling is gehouden, behoeven wij wel niet in bij zonderheden te treden omtrent eene dergelijke tentoon stelling. Wij gelooven te knnnen volstaan met de op merking, dat alles wat behoort tot het gebied van de nijveiheid, op de aanstaande tentoonstelling op zijne plaats zal zijn. In deze tijden, waarin maar al te veel gebrek aan werk is, wordt derhalve den werkman eene zeer ge- wenschte gelegenheid geboden om in zijn vrijen tijd het een of ander te vervaardigen, waaruit zijne be kwaamheid in zijn vak kan blijken. De kosten hieraan verbonden behoeven niet groot te zijn, daar alles gratis wordt tentoongesteld en vermoedelijk ook het vervoer naar Middelburg wel vrachtvrij of tegen verminderd tarief zal geschieden. De terugzending komt in ieder geval ten koste van de Middelburgsche tentoonstellings commissie. De voorwerpen kunnen desverlangd ten verkoop worden aangeboden, terwijl eene aan de tentoonstel ling te verbinden tombola ongetwijfeld ook tot aan koop van verscheidene voorwerpen zal leiden. De deelneming is opengesteld voor de geheele pro vincie Zeeland, doch van die deelneming ontvangt de commissie gaarne zoo spoedig mog lijk mededeeling. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de hier gevestigde subcommissie en ook tot den heer Nonhebei te Ierseke. Mogen Zuid- en Noord-Beveland op de aanstaande tentoonstelling eene goede figuur maken. Ieder, wiens werkkring op nijverheidsgebied tehuis behoort, tijge aan den arbeid om te toonen wat hij vermag, om iets te leveren van eigen vinding en om te bewijzen, dat ook in onze provincie in de verschillende takken van industrie het scheppend element krachtig voortleeft. Dat ook op het gebied der oesterindustrie iets goeds kan geleverd worden behoeft nauwelijks te worden gezegd. De Goesche tentoonstelling van 1882 heeft •ok daarvan reeds het bewijs geleverd. Uit het driemaandelijksch verslag, in de Vrijdag avond gehouden vergadering derwerkliedenver- eeniging «Eigen Hulp" alhier uitgebracht, bl.-ek o. a. dat gedurende het derde kwartaal dezes jaars was ontvangen 160,96, terwijl aan uitkeering wegens ziekte was uitgegeven 89. Het saldo op 30 Juni be droeg 501,11, zoodat op 30 September in kas was 573,07. De reservekas, waaruit ook nog ƒ18 extra- uitkeeriüg was verleend, bedroeg op dien datum 62,61. Hoewel enkele leden wegens vertrek naar elders als zoodanig hadden bedankt, was het ledental gedurende dat tijdsverloop toch nog vermeerderd en nu reeds geklommen tot 127. Als leden in de commissie van toezicht op hot be heer der gelden werden gekozen de heeren L. F. Fagel Jr. en D. De Wolf. Het laatste punt der agenda (voorstel tot het houden eener gezellige bijeenkomst) werd wegens het verge vorderd nur tot een volgende vergadering verdaagd. De Gymnastiek-vereeniging «Her cules" alhier heeft besloten om tot herdenking van NeèrJands 75jarige onafhankelijkheid bare opvoering te doen plaats hebben op Donderdag 15 Nov. e. k. in de sociëteit V. O. V. en daarbij eenigo toepasselijke tableaux ten beste te geven. Ook heeft zij het plan opgevat om, indien het eenigs- zins mogelijk is, eene opvoering voor het volk te geven, tegen een geringe of geen entrée toegankelijk, zoodat dan ook het volk in staat gesteld wordt dit heuglijk feit feestelijk te kunnen herdenken. TVemeldinge. Da steller der advertentie in het no. der Goesche Courant van jl. Dinsdag, die profeteerde «Wtmeldinge zou den 12en feest vieren", hoeft goed gezienWemeldinge heeft feest gevierdHet zeer groot aantal vlaggen, die zoowel uit bijna elke woning als van den toren en de gemeentegebouwen wapperden, de sierlijke eerepoort met het «Hulde den jubilaris" vóór de woning dts burgemeesters, toonden het den vreemdeling al in de vroegte, dat er eene bijzondere opgewektheid heorechte. Ruim 9 uur reeds begaven zich de kinderen der beide openbare scholen en der bewaarschool, samen ten getale van ruim 400, in op tocht, naar de woning van ons bemind hoofd der ge meente en brachten onder passende toespraak en gezang den jubilaris hunne hulde. Zij allen werden beloond met een hartelijk bedankje, eene mooie prent en volop melk met koekjes. Onnoodig te vermelden, dat hierdoor de feestelijke zin, niet slechts bij de kleinen maar ook bij de ouders, nog toenam. Deze steeg ten top, toen op het middag uur door den zoon en de schoonzoons namens hun vader 600 ig krentenbrood onder de behoeftigen werd uitgedeeld. Intusschen stond de gastvrije woning voor elk open, en, nadat de gemeenteraad en corps was voorgegaan, werd er ook ruim van gebruik gemaakt den ganschen dag. 't Was er altijd vol en ieder keerde wel voldaan ttrug, om zijne plaats onmiddellijk dooreen ander te zien innemen. 's Middags kwamen eenige jonge dames hare belofte van het feest van «Burgemeesters en Secretarissen" vervullen, maar hadden aan het beloofde bouquet nu nog een ander cadeau toegevoegd. Verschillende corporationde boogschutter ij, de gymnastiekclub, de jongelingsvereemging, het fanfaren- gezelschap, waarvan de burgemeester eerelid, bescherm heer of eere-voorzitter is, kwamen hem complimen teeren en allen werden getracteerd en ontvingen belooningen in geld. Brieven, telegrammen, ruim 30J kaartjes van heinde en verre, zelfs uit Londen; tal van keurige cadeaux, waaronder een «Voltaire" uit het meubelmagazijn van dhr. Thewes uit Goes en een prachtig servies in nieuw zilver uitmuntten, zij toonden dat men het eens was, met hetgeen de jongelingschap in zijn eerste couplet had gezongen: Ja, Burgemeester I gij verdient Dat men U eer bereidt, En rijk en arm, als aller vriend, U thans een lofzang wijdt Gij zijt het waard, dat jong en oud, Bij dankbaar feestgedruisch Zijn beden Gode toevertrouwt, Voor U en voor uw huisl 't Is inderdaad een recht genoeglijke dag geweest, een dag, die den band tusschen burgemeester en ge meente nauwer heeft toegehaald en die niet spoedig zoo min door de familie Dekker als door de Wemel- dingers za) worden vergeten. Heinkenszand. Ingetrokken is de verplaatsing op 1 Nov. van den heer J. Minderhout, commies 2e kl., van Heinkenszand naar Zieriksee. Ellewondsdijk. De verplaatsing van don heer L. Hülzenspies, commies der 2e klasse bij 's rijks directe belastingen alhier, naar Bruinisse, is ingetrok ken, en hem met 1 Nov. a. s. Zieriksee als standplaats aangewezen. Tot officier van de Eikenkroon is benoemd de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp, burgemeester van Kattendijke. De St.-ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap oestermaatschappij «De Depo nent" te Ierseke. Zij heeft ten doel het huren van visscherijperceelen, welke worden verpacht door het bestuur der visscherij op de Schelde en Zoeuwsche stroomen en zoodanige terreinen als noodig zullen ge oordeeld worden, benevens de exploitatie daarvan, onder andere door het beleggen met pannen of andere voor werpen, ten einde de kunstmatige oesterteelt uit te oefenen, alsmede den verkoop der producten. De vennootschap is aangegaan voor 30 jaren en heeft een kapitaal van 24.000. Het bestuur bestaat uit de heeren Jan Mieras, te Ierseke, voorzitter, D. E. Deuninck, te Heerde, secretaris penningmeester, en C. Mieras en S. De Koeijer te Ierseke, commissarissen. Nog bevat de St.-ct. de statuten der Domburgsche Zeebadinrichting, te Domburg, kapitaal ƒ40,000, ge heel geplaatst. Een der loodsschippers 2e klasse bij het loodswezen te Vlissingen is door den Minister van Marine uit zijn betrekking ontslagen, wegens het eigen dunkelijk verlaten van het aan zijn zorgen toevertrouwde loodsvaartuig, terwijl dat zeilende was nabij West- kapelle. Worden de voorgestelde ontwerpen tot wet ver heven dan zal over 1889 in de onderscheidene provin ciën, behalve Zeeland, Friesland en Groningen, «en gel ij k getal opcenten worden geheven als voor het loopende jaar is toegestaan. Io Zeeland, Friesland en Groningen zullen de uit- gaven worden gedekt bij vermindering van het getal opcenten op de grondbelasting respectievelijk met twee, drie en een, en van dat der opcenten op het personeel met vier, anderhalf en een. In haar antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent de overeenkomst met de Stoom- v a a r t m p ij. «Zeeland" deelt de Regeering mede, dat bij verwerping de bestaande overeenkomst blijft gelden tot 1 Jan. a. s., doch dat de verhooging der waarborgsom haar noodig voorkomt, omdat alleen door verzekering van het postvervoer de voor dat vervoer dringend noodige dagdienst kan behouden worden. In beperking van Zondagvervoer kan de Regeering niet toestemmen, omdat daardoor bij zulk een internatio nale postverbinding stoornis zou komen in 't vei keer; de Zondagdienst is overigens zoodanig geregeld, dat belemmering der kerkelijke verplichtingen een zeld zaamheid is. Het bijzonder toezicht op de naleving van het contract zal, zonder verhooging van bezoldi ging, worden opgedragen aan een hoofdambtenaar der posterijen of een ander rijksambtenaar. Terwijl blijkens de j a a r c ij f e rs in de laatste jaren het aantal personen, dat een hoogen leeftijd be reikt, in verhouding tot het totaal aantal gestorvenen grooter wordt, wordt de sterfte der kinderen beneden het jaar in het algemeen geringer. Vooral was deze gering in 1887, toen zij slechts 25.26 pet. van het aantal gestorvenen bedroeg, tegen 28.06 pet. in 1886, en lager was dan in een der twaalf laatste jaren. Opmerkelijk is echter weer in 1887 het groote ver schil dier kindersterfte in de verschillende provinciën, waar dit cijfer in 1887 schommelde tusschen pl. m. 33 pet. tot pl. m. 16.5 pet. Zij was namelijk in: Zuid- Holland 32.97 pet., Utrecht 28.28 pet., Noord-Holland 27 94 pet., Zeeland 26.87 pet., Noord Brabant 26.28 pet., Limburg 22 29 pet., Gelderland 19.91 pet., Fries land 19 36 pet., Overijsel 18.46 pet., Groningen 17.48 pet. en in Drente slechts 15.72 pet. Eene rijke bron van studie voor de heeren artsen in fabrieksteden, ondernemers van begrafenisbussen enz. (N. R. Ct.) Het theoretisch geneeskundig examen is Vrijdag met goed gevolg te Amsterdam afgelegd door den heer L. H. Dominicus Van den Bussche. Het Vaderland schrijft met het opschrift Een vermakelijke vergissing het volgende «Wij lezen in De Standaard «De radicale Voorposteen blad, dat te Deventer verschijnt, wijst op de taal, door een orgaan der zoo genaamd gematigd liberalen, Het Vaderlandgevoerd, naar aanleiding van het bestendigen door de tegenwoor dige R'geering van de Staatsloterij. Een Regeering, zoo zei dit blad, waarvan de heer Keuchenius deel uitmaakt, bestendigt dezen gruwel, gaat voort met arglist het arme volk te verlokken en te verleiden, verlaagt zich tot den pachter van het zedebederf der Nederlandsche natie. ««Wij hooren", zoo merkt de Voorpost naar waar heid op, «nog al eens klagen over den ruwen onbe- schoften toon" van Recht voor Allenhet orgaan der socialisten, en zeer zeker vaak terecht. Maar Recht voor Allen zou tot zijn verontschuldiging nog kunnen aanvoeren, dat het een arbeidersblad is en dat dus daarin de vorm eenigszins door de vingers moet worden gezien. Dit excuus heeft Bet Vaderland echter niet. Men ziet het alwederals de partijhartstocht is in den man, is de wijsheid ja, waar blijft die dan Het is aan het radicale blaadje geheel ontgaan dat die «ruwe onbeschofte" woorden ni9t zijn van ons, maar van den heer Keuchenius. En De Standaard die ze gedachteloos naschrijft, verheugd dat het met behulp van radicale bondgenooten tegen Het Vader land kan lostrekken, wist niet, dat ze het vonnis strijkt over haar vriend Keuchenius. Wij weten dus nu, dat volgens De Standaard Keuchenius zich door partijhartstocht op onvergefelijke wijze laat vervoerei tot het aanslaan van een ruwen en onbeschoften toon j' De IV. Rott. Ct., een eerste artikel wijdende aan de door den minister Keuchenius bijna drie weken na den uitersten termijn, door de wet gesteld, ingediende Indische begrooting, merkt daarbij o. a. op «De man, die als lid van de Kamer strijd voerde tegen gouvernementsbemoeienis met de vaccine, die opkwam tegen elke uitgaaf daarvoor, vraagt bij zijne begrooting geld aan ter vermeerdering van het getal vaccinateur». Maar bij ver stopt die aanvraag zoo goed, dat men zelfs bij het doorlezen van den uitgewerkten en toelichtenden staat er niets van ontdekt. Eerst door eene vergelijking van

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1