1888. N°. 121, Donderdag 11 October. 75ste jaargang. UIT DE OUDE DOOS. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. D6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 10 October 1888. Gisteren hield de afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, onder praesidium van den heer E. Van den Bosch, eene vergadering in bet koffie huis «De Prins van Oranje" alhier, waarin, na voor lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeen komst, aan de orde was een bespreking naar aan leiding van een rapport, betivff nde de vraag naar een algemeen Ned'riandsch «Landbou w-weekblad." De voorzitter dee'de mede, dat het Ned. Landbouw- comité éen centraal oigaan vaa den Nederlandschen landbouw wenschte opterichten en daarbij is het aller eerst de vraag, of de verschillende landbouwbladen geneigd zullen zijn zich in een eventueel nieuw blad op te lossen. In zulk een blad zouden ook verslagen der verschillende maatschappijen en de voornaamste afdeelingen moeten worden opgenomen en daarvan zouien dan de leden een exemplaar ontvangen. Aan gezien daarvoor echter 50 ets. per lid zou moeten worden betaald, zouden de kosten daarvan voor de afdeelingen en ook voor het hoofdbestuur te bezwarend worden. Da abonnementsprijs van het nieuwe blad zou zijn 4 per jaar, zoodat ook deze niet lager zal zijn dan van de meeste andere bladen. Het blijft dus de vraag, of een nieuw centraal blad reden van bestaan zal hebben. De heer J. Welleman zou wel steun willen verlee- nen in de meening, dat er in onze omgeving ni*t veel landbouwlectuur onder de oogen der landbouwers komt. Enkele aanwezigen geven echter te kennen, dat zij land bouwbladen lezen maar niettemin zou dhr. Welleman de oprichting van een centraal blad willen steunen, omdat hier geen gewestelijk blad op landbouwgebied verschijnt. Da voorzitter merkt op, dat de bestaande bladen niet juist gewestelijke bladen zijn. De beer Wellemai betoogt nader, dat naast de kleinere landbouwbladen een groot vakblad zeer op zijne plaats zou zijn. De beer J. J. Van Weel zegt, dat de afdeeling geen 50 ets. per lid kan betalen voor een courant. De con tributie bedraagt 2, waarvan de helft aan het hoofd bestuur wordt afgedragen. Van den resteerenden gulden weder de helft aftestaan voor een courant, zou de in komsten der afdeelingskas tot een minimam doen dalen Er wordt na eenige discussie besloten aan het hoofd bestuur te adviseeren, dat het aan het landbou w- comité voorstelle dat aan ieder lid, die dit wensch?, een abonnement a 0.50 's jaars zal worden ver strekt, welk bedrag door het lid zelf zal worden be taald. Vei volgens wordt overgegaan tot het opmaken van een voordracht van drie deskundigen als veeartsen, landbouwers of erkende paardenkenners, om deel uit te maken van eene permanente commissie van vijf leden, te benoemen door de vergadering van het hoofd bestuur. Het afdelingsbestuur heeft kortheidshalve eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren C. J. Labrijn, M. Harinck eo J. Okker, welke gekozen worden respectievelijk met 14, 16 en 12 van de 17 uitgebrachte stemmen, terwijl voorts de heerm Van Mervennéa 2, Van Iwaarden 1, De Bokx 1, J. J. Van Weel 1 en C. Mazure 2 stemmen bekwamen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren E. Van den Bosch, voorz. met 14. I. G. J. Kakobeeke, secr. metl5, J De Dreu met 9 en M. De Jager met 15 stemmen, terwijl op verschillende andere personen enkele stemmen waren uitgebracht. Daarna doet de Voorzitter mededeeliDg van een brief van den vice-voorzitter der afdeeling, den heer J. Ver met Sr., dat hij als zoodanig zijn ontslag neemt we gens ziekte. Na circa 40 jaren lid van het bestuur te zijn geweest, meent hij met recht eenige rust te mogen genieten. De Voorzitter zegt dit besluit zeer to betreuren, maar het te moeten eerbiedigen en herdenkt onder instemming der vergadering de vele diensten, door den heer Vermet aan de afdeeliDg bewezen. Nog stelt de Voorzitter voor, zooals gebruikelijk is, hem en den secretaris zonder stemming te benoemen tot afgevaardigden naar de vergadering van het hoofd bestuur. De heer J. J. Van Weel zegt, dat hij tegen de keuze in het minst geen bezwaar heeft, maar wel tegen deze wijze van benoeming, die langzamerhand gebruikelijk is geworden, maar die in strijd is met de statuten. Hij stelt daarom voor de benoeming van afgevaardigden te doen plaats hebben met gesloten briefjes, welk voorstel wordt aangenomen. Na tot fct'mmirg te zijn overgegaan blijken gekozen te zijn de heeren J. J. Van Weel en I. G. J. Kake- beeke, ieder met 10 stemmen. Op don heer E. Van den Bosch waren 8, op den heer Labrijn 2 stemmen en op den beer Minnaard 1 stern uitgebracht. De hear Van Weel zegt, zijne benoeming niet aan te nomen, f daar het den schijn zou hebben alsof hij den voor zitter heeft willen vervangen. Na eene tweede stemming wordt daarna de heer Van den Bosch gekozen met 7 stemmen, terwijl de heer Van Weel er G bekwam en drie briefjes van onwaarde waren. De heer Van den Bosch vei klaart zich bareid die benoeming aan te nemen. Daarna wordt de vergadering gesloten. 't Was een aangenaam gezicht gisteravond al de rijen zitplaatsen in de comediezaal der sociëteit V. O. V. te zi- n innemen, zoodat een goed gevulde zaal den »millioenen-oom" zat te verbeiden, die door het gezel schap van de heeren Alex. Faassen en Co. van Rotter dam zou worden opgevoerd. Maar zagen wij hier in langen tijd niet een zoo talrijk publiek, wij zagen evenmin in lang niet zulk een aardig stuk als »de millioenen-oom", een blijspel uit het Italiaansch vertaald door den heer Wansiok. Da opvoering liet dan ook inderdaad niets te wenschen over, daar alle actrices en acteurs hunne rollen uit stekend kenden, zoodat men van den soufil -ur niets bemerkte. Eene diepe gedachte ligt er natuurlijk niet aan het stuk ten grondslag, maar dit mag men van een blij spel van den nieuweren tijd ook niet verwachten. Het spel van alle medewerkenden was echter zoo in alle opzichten goed, dat men van het begin tot het einde de opvoering met de meeste belaogstelling volgde. Van de acteurs waren het vooral de heeren Alex. Faassen en Wagemans, die hunne rollen uitstekend vertolkten. Zelden zagen wij den heer Faassen zoo rolvast en zoo los in zijn spel, terwijl bovendien door de wijze, waarop hij zich had gegrimeerd, de anders vaak ontevreden trek van zijn gelaat geheel was ver borgen. Da heer Wagemans had als «mijnheer Grinta" weder een rol in den trant van «Lehman" te vervullen en het moet gezegd worden, dat hij zich in die soort tehuis gevoalt en behoorlijk de lachspieren van het publiek weot io beweging te brengen. Minder gelukkig scheen ons het spel der heeren Van Nieuwland en Smith. De eerste is ongetwijfeld een bekwaam acteur, die in blijspelen wel een der hoofdrollen verdient. Maar wanneer men het geluk heeft den heer Van Nieuwland wat dikwijls te zien optreden, dan treft het, dat hij blijkbaar slechts éen middel heeft om zijn comisch talent te doen uitkomen en dat is door de eigenaardige hijgende, wij zouden bijna zeggenhappende, wijze, waarop hij zijne rollen uitschreeuwten- wanneer men zoo herhaalde malen een acteur zich op dezelfde wijze hoort uiten, dan begint dit te vervelen. De rol van den heer Mandelli, die de heer Smith te vervullen had, was zeker niet van de aangenaamste, maar hetzij door zich wat meer verliefd te toonen, hetzij door wat meer prat te zijn op zijn rijkdom, had hij toch meer van zijn rol kunnen maken dan hij gisteren deed. De heer Smith bedenke, dat hij, sinds bij verleden jaar hier eenige monologeH voordroeg, te Goes een goeden naam heeft optehouden. De eenige belangrijke damesrol, die in het stuk voor komt, die van Giuseppina, gezegd Josephine, was bij mevr. Van Kor laar in goede handm, hoewri ook bij haar een weinig meer gevori in haar spel op sommige oogenbiikken niet zou geschaad hebben. M juffr. He ij- blom was het nijdigste katje, dat men zich denken kan en gaf zoo doende de rol van Lena op onverbeter lijke wijze. De overige damesrollen waren van te weinig belang om afzonderlijk te worden vermeld. Z j werden naar behooren vervuld. Wij gelooven, dat over deze eerste «abonnements- voorstell-ng" èn de spelers èn het publiek tevreden kunnen zijn. Dit belooft voor beidra veel goeds voor de beide volgende voorstellingen op 18 D'cember tn 19 Februari. Door de bemoeiingen van den burgemeester dezer gemeente, mr. J. G. De Witt IIam*r, heeft zich op verzoek van de commissie voor de Zeeuwsche tentoonstelling van n ij verheid en kunst toegepast op n ij verheid, het volgend j ïar te Middelburg te houden, alhier eene sub-commis sie gevoimd, bestaande uit de heeren J. J. Ochtman, voorz., J. J. Ramondt, Z. D. Van der Bilt La Motthe, C. E. Mas8ee en I. G. J. Kakebeeke, secretaris. Ierseke. In de maand Sept werden aan het tele graafkantoor alhier behandeld 509 telegrammen, waarvan 155 ontv. en 354 verzonden. In de rijkspostspaarbank worden gedaan 34 inlagen tot een bedrag van 693,65 en 10 terug betalingen bedragende 450,75. Er werden 5 boekjes uitgegeven. Hot theoretisch geneeskundig examen is gisteren te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer C. J. Warnsinck. De officier van gezondheid 2e klasse H, A. Janssen is aangewezen om tot 1 Januari a s. den geneeskundigen dienst bij het remonte-depo' te Miliigen waar te nemen. Ds. T. K i e 1 s t r a te Middelburg is benoemd tot buitengewoon lid van het Friesch genootschap van geschiel-, oudheid- en taalkunde. P. Adriaanse Jr., agent van politie met den personeelen titel van hoofdagent te Middelburg, is be noemd tot bode ter provinciale griffie van Zeeland, in plaats van W. Bevelander. Tot agent van politie 2a kl. is benoemd W. J o b s e van Meliskerke, gepensioneerd marechauséi te paard. (Af. Ct) Op verzoek van de Indische regeering wordt de uitzending voorbereid van dr. C. Snouck Hur- gronje, ten einde op Java de instellingen van den Islam te bestudeeren. Naar men verneemt, is de heer A. G. C. Van D u y 1op uitnooding van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van emigratie naar Zuid-Afrika, naar Transvaal vertrokken, ten einde met de regeering aldaar overeenkomsten te treffen in het belang van de Neder landers, die zich daar te lande wenschen te vestigen. De gedenksteen welke de gemeente Tilburg liet vervaardigen voor dm voorgevel van het huis, waarin prof. Donders werd geboern, is thans gereed en zal eerstdaags geplaatst worden. Het gedenkteeken is uit één stuk, aan de zijden gefrijnd en in bet midden zwart geslepen, waarin met vergulde letters is gebeiteld Op den 27 van Bloeimaand des jaars O. H. MDCCCXVIII werd Franciscus Cornelis Donders in deze woning geboren. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. ge schreven Zooals bekend is, behoort de Limburgsche bevolking tot de eersten, die op bescherming van den landbouw aandringen. Diezelfde bevol king heeft thans gelegenheid om het verkeerde van haren eisch in te zien. Wat toch is het geval? De aardappeloogst is hier bijna g9heel mislukt en niet half voldoende om in de behoefte te voorzien. Er worden nu groote hoeveelheden aardappelen uit Duitsch- land ingevoerd, zonder welke niet alleen gebrek aan dit product zoude zijn, maar ook de prijzen daarvan buitengewoon zouden stijgen. Waren thans de aard appelen met een inkomend recht belast, dan zouden enkele landbouwers wel hunne waar tegen hooge prij zen kunnen verkoopen, maar dan zou die verhooging in de eerste plaats den werkman drukken, voor wien de aardappel het voedsel bij uitnemendheid is. En wat van de aardappel gezegd wordt, geldt ook voor de granen, die hier ook weinig beschot hebben opgeleverd. Naar men verneemt is tot redacteur van de Bazuin beDoemd de heer d s. W. H. Gispen van Amsterdam. Door de heeren L G. Diepenheim en G. De Wijs, riiders der «Militaire Willemsorde", die de bekende ridderbijeenkomst hebben uitgelokt, is aan verschillende bladen een stuk gezonden, waarin zij herinneren aan de door den heer Hubm in de kamerzitting van 3 Oct. gesproken woorden«Wanneer ik het oog vestig op die irreguliere vergadering van ridders der «Militaire Willemsorde", bijeengeroepen om te doen wat de taak van bet kapittel der orde is, zoo het bestond, dan is het, geloof ik, beter hieromtrent hier het stilzwijgen te bewaren Naar aanleiding hiervan doen zij dat kamerlid de volgende vragen: «Waart gij wel gerechtigd om, terwijl de Kamer u alleen verlof had gegeven tot het richten van eene interpellatie aan den minister van koloniën betreffende de oneenigheden ontstaan in de staats-commissie om trent de beri-beriook te spreken over eene irregu liere vergaderingblijkens uwe woorden »mef een zeer laakbaar doel bijeengeroepenwaar u alle ge gevens betreffrade die bijeenkomst ontbraken, en die vergadering met de oneenighrid in die staatscommissie niets te maken had De beide heeren onderschrijven gaarne de door den heer Huber gesproken, in de Kamer toegejuichte, woor den «En ik ontken ten sterkste, dat in Nederland eenige stand, eenig beroep of eenige kaste zou bestaan, die zich boven de wet mag stellen", doch doen de vraag: «G-ddt voor u, als volksvertegenwoordiger, niet de onbeschreven wet, die voorschrijf?, dat men geen beschuldigiog, geen beleediging, geen ongunstig oordeel over een persoon of zaak raag uitspreken, tenzij men overtuigd is van de juistheid van de gesproken woor den?" De beantwoording dier vragen laten zij aan den heer Huber en aan het publiek over. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER, In de zitting van gisteren werd mededeeling gedaan van een bericht van den heer A. Schimmelpenninck Van der Oye van Nijenbeek, dat hij opgehouden heeft lid der Kamer te zijn. Ingekomen zijn verschillende reeds gedrukte ont werpen, zoomede de Indische begrooting, die verzonden werden naar de afdeelingen. Tot rapporteurs over hoofdstuk Marine zijn benoemd de heeren Van Wassenaer, Land, J Schimmelpenninck Van der Oye, Seret en Hintzen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. B-roepen te Arnemuiden de heer H. Bruijel, pred. te St. Jansga (Friesland); dit is het44e beroep in deze vacature. Beroepen bij de Herv. gem. te Zieriksee ds. L. Van Stein Callenfels, pred. te Heerde. Beroepen bij de Chr. Ger. kerk te Meliskerke C. Wijdoogen, te Oud Vosmeer. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Hei v. kerk te Tolen door J. G. Klomp, te 's-Graveland. Men meldt uit Tolen aan de St. dat de kerke- raad der Ned. Herv. kerk aldaar niet alleen den be roepsbrief weigert te teekenen, maar ook de moderne lidmaten, die in April 1886 te Bergen-op-Zoom zijn aangenomen, niet in het lidmatenboek wil inschrijven. Men schrijft ons uit ltilland-Bath In geen jaren zijn er in de school te Rilland zooveel absenten geweest als dit jaar. Was het aantal leerlingen in Augustus, zooals gewoonlijk zeer weinig, in Septem ber kwamen er niet bij. Vooral de middel- en hoogste klassen waren slecht bezet. In eerstgenoemde, die in den winter ruim 70 leerlingen telt, waren nu slechts een 15tal aanwezig. Zelfs zijn er dagen gekomen, dat in de mid delklasse, terwijl de meisjes handwerkonderwijs ont vingen, drie jongens en in de hoogste één jongen bleef zitten. October heeft zijn contigent geleverd. Maar het is klein. Nog zijn de klassen niet half bezet. Alleen de laagste klas begint zoetjesaan vol te raken. Tot November duurt dat lieve leventje voort. Dan komen van wijd en zijd de wintervogels aangevlogen om in twee, hoogstens drie maanden nog een schijntje kennis op te doen, dat weer even spoedig vervlogen is. Wij, Zeeuwen, in wat uithoek we ook wonen, kun nen ons, voorwaar, niet beklagen, dat we niet ruim schoots ons deel hebben gehad in de gebeurtenissen der wereldgeschieden'-s. Ik ga thans gewagen van een volk, even beroemd en berucht als de meergemelde Ra- meinenik bedoel de Franken en wel die afdeeling van dit volk, welke zich Saliërs noemde. D) nood had hen uit Duitschland, toen Germanië geheeteo, west waarts gedreven roovende en plunderend*, voorzoover er i ts meetenemen viel, waren ze ons lani doorgetrok ken, tot ze in Zeeland a inkwamen en zich daor door de Noordzee zagen gestuit. Onze eilanden genoten dus de twijfelachtige eer, dat de «heeren" er bleven uit blazen van hun overgroote vermoeienissen. Doch ook nadat de kracht in hun spieren en pezen, benevens in hun zenuwe^, was teruggekeerd, schenen ze nog niet naar \e huizen te verlangen. Ze wisten het al, dat dit beds'roo kost, al zal het bij hen nog wel niet veel meer z jn geweesten tegelijk waren zij van meening, dat hun vaderland da&r was, waar ze het goed hadden. Wat nu de verdere levensloop van deze Iuidj»s was, behoort hier niet vermeld te wordenze hebben later elders hun geluk gezocht en gevonden. Wel echter wensch ik te wijzen op eenige hunner wetten en voor schriften, die ze voor een groot gedeelte in Zieland uitbroedden en in practijk brachten. Hun voornaamste wet, die zooveel bloed en tranen heeft gekost als mis schien geen andere, en die luidde, dat geen vrouw ooit tot de regeering van den staat mocht worden geroepen, he ft hier nooit behoeven te werken, omdat er geen poging in dien geest is gedaan. Ik heb daarover dus niet uitte weiden. Wanneer een kind geboren was, dat zich niet of niet lang in het schijnsel van Gods lieve zon had mogen verheugen, was men verplicht te bewijzen, dat het schaap bij zijn geboorte al of niet geleefd had juist dus zooals thans. Maar de Salische wetten drukten dit heel eigenaardig uit, door te zeggen, dat aange toond moest worden, dat het kind de vier wanden en het dak al of niet had kunnen zien. Een bewijs, dat een Salisch huis uit ééu ver rek bestond en geen zolder bezat. Later varviel het zien van het dak, om dat toen de zolders in gebruik waren gekomen. Een andere bepaling stelde straf op het stelen van dak- plankjes. De gevlochten wanden van het huis droegen een dak van stroo of riet, waarover kleine, dunne plankjes werden gelegd, die aan elkaar gespijkerd waren, Het dak sprong vooruit en rustte op palen, terwijl een groote paal in het midden der sala steun aan het geheel gaf. Behalve deze sala waren aan de be zitting van een gewonen vrije verbonden: het spijker, d. i. de plaats, waar het koren bewaard werd vaikens- en schapenhokken, paarden- en koestallen, korenmijten, I hooischelven, bak- en badhuizen. Dit blijkt alles uit

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1