1888. N°. 118. Donderdag 4 October. 75ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Ü6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 8 October 1888. Bij kon. besl. is de heer mr. W. Tonckens J. L z., met den dag waarop hij het bestuur za! over geven aan dtn benoemden gouverneur van Suriname, eervol van de waarneming dier betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is, gelijk wij reeds in ons vorig no. meldden, de heer jhr. mr. M A. De Savomin Lobman, adv.-gen. bij den Hoogen Raad der Nederlanden, be noem! tot gouverneur der kolonie Suriname. Ter vervanging van den heer A. baron Schim- melpenninck Van der Oye van Nijenbeek is tot admi nistrateur van het kroondomein in Den Haag benoemd jhr. Sandberg tot Essenburg, te Apeldoorn. Daar volgens art. 96 G.W. het lidmaatschap der Tweede Kamer niet vereenigbaar is met de be trekking van Commissaris des Koniögs ia eene pro vincie, zal te L o c h e m eene verkiezing moeten plaats hebben ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer A. baron Schimmel- penninck van der Oye tot Commissaris in de provincie Utrecht. De St.-Ct. bracht eergisteravond blijde tijdingen voor de ministeriëele partij. Althans voor de anti revolutionairen, de Katholieken hebben voorloopig het toekijken. Beide belangrijke benoemingen, die van Commissaris des Konings in Utrecht en van Gouverneur van Suri name, waren reeds lang van te voren aangekondigd. Verrassingen zijn het dus eigenlijk niet. Nu, men kan den antirevolutionairen zulk een buitenkansje wel eens gunnen, al is het bevreemdend, dat juist de post van Gouverneur van Suriname is toegedacht aan den heer De Savomin Lohman, wiens antisemitische uitingen veel kwaad bloed hebben gezet en bij de groote Semi tische bevolkiDg van Suriname zeker geen aanbeveling voor hem zullen zijn. Te zonderlinger is deze benoe ming, daar er opzettelijk mede gewacht is, totdat d9 afgetreden Gouverneur mr. Smidt den Minister van advies heeft kunnen dienen. Het zou ons z»er ver wonderen, als hij den heer Lohman had aanbevolen. Vad Bij kon. besluit is jhr. mr. A. J. Van Citters benoemd tot gezantschapsattaché. De heer mr. W. Win tg ens, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, leg ie den 29. n Sep tember, vijftig jaar geleden, voor dat hooge rechts college den eed af Het Weekblad van het Recht herdenkt zeer waardeerend dit vijftigjarige huwelijk van mr. W. Wintgens met de Haagsche balie. Moge hij zoo zegt het blad nog lang blijven behooren tot die veteranen, die de roem en de trots zijn van onze militia togata. Heden (Maandag) schrijft het Weekblad van het Recht herdenkt Nederland het v ij f t i g- jarig bestaan der vier wetboeken en daarmede één geheel uitmakende wetten, die met den klokslag van middernacht tusschen 30 September en 1 October 1838 in werking traden." Het Weekblad van het Recht is, op enkele maanden na, even oud als de wetgeving vao 1838; die wetgeving riep het in het leven. Na een overzicht te hebben gegeven van de grooten- deels mislukte pogingen, in die halve eeuw aangewend om tot eene grondige herziening te geraken van de wetboeken van Burgerlijke Rechtsvordering en van Strafvordering, van het Burgerlijk Wetboek en van het Wetboek van Koophandel, besluit het Weekblad zijne beschouwing met deze woorden «Wij konden geen lofzang aanheffen op de wetboeken, waarmede de eerste October 1838 ons begiftigde, niet instemmen in de dithyramben, waarmede zij door velen in het leven werden begroet. «Toch blijft het, met het oog op onze nationaliteit, op ons zelfstandig volksbestaan, een merkwaardig feit, waaraan de dankbare herinnering na verloop van vijftig jaren nog wel eens mag worden opgewekt of verleven digd, dat op dien eersten October 1838 vier van de vijf Fransche codes, die ons waren opgedrongen door onze smadelijke inlijving in het Fransche Keizerrijk, vijf en twintig jaren nadat wij onze plaats weder hadden ingenomen onder de onafhankelijke staten, eindelijk en ten laatste werden vervangen door in onze eigen taal geschreven, door Nederlandsche wetboeken. «Gelukkig, dat die 25 -f- nog 48, zegge drie en zeventig, jaren voldoende zijn gebleken om ons zonder al te groote overijling vóór dezen gedenkdag ook te verlossen van den Code Pénalzoodat wij thans voor goed hebben a'gerekend met alle Fransche wetboeken, daarom niet met alle Fransche wetten, welke wij te danken hadden aan de vrijgevigheid van Napoleon I." Ia de buitengewone algemeene vergadering van aandee'houders der Nederlandsche Bank, Maandag te Amsterdam gehouden, werd het voorstel goedgekeurd tot verlenging der Vennootschap tot 31 Maart 1904, overeenkomstig de door de Staten-Gene- raal aangenomen wet. We waren in de gelegenheid een kijkje te nemen in de fabriek van electrische gloeilampen der heeren Boudewijnse te Middelburg. Hoewel niet groot in omvang is alles er keurig ingericht. Prachtige stoommachines en dynamo's, benevens alles wat met glasblazerij in verband staat, rechtvaardigen den roep, die van deze jeugdige fabriek uitgaat. En het gaat haar wel. Aanvankelijk met twee glasblazers begonnen, telt ze er nu zevende machinerieën worden voort durend uitgebreid en nieuwe systemen ingevoerd. Be stellingen van binnen- en buitenland stroomen steeds toe. Geslaagd in het notarieel staats-examen, voor het eerste gedeelte, de heer D. v. d. Velde teTolen. Naar aanleiding van een schrijven van de inspec teurs van het staatstoezicht op krankzinnigen over de verpleging van Israëlitische krankzinni gen, kwamen Zondag jl. te Amsterdam een 30tal notabele Israëlieten uit alle deelea des lands bijeen, om te spreken over een plan tot oprichting van een centraal Israëlitisch krankzinnigengesticht. De verga dering werd gepresideerd door den heer S. W. Jo°ephus Jitta. Na breedvoerige beraadslagingen werd in begin sel tot zoodanige oprichting besloten. Er is een uit voerend comité van zeven leden, uit Amsterdam, Rot terdam en 's Gravenhage, benoemd. Verscheidene personen, die verhinderd waren op te komen, gaven schriftelijk blijk van hunne instemmiog met het geopperde plan. Een Renter-telegram van den 29en Sept. uit Chicago, opgenomen in de Engelsche bladen, beschrijft dtn toestand aldaar als volgt: »Op de tarwe-markt heerschte er heden we der groote opgewondenheid, voor een deel tengevolge van het herstol der vrachtprijzen voor het vervoer naar plaatseD oostelijk van Chicago. Da stemming was koortsachtiger heerschte een gevoel van zenuwach tigheid en van bezorgdheid. De omzetten waren leven dig. De duidelijk blijkende gezindheid om de specu latie in S'ptember-tarwe ten einde toe door te zetten, maakte de speculanten bezorgd voor hetgeen er kon gebeuren ten aanzi-n van leveringen op latere termij nen, en er was een algemeen streven om zich te dekken eu de operatiën voor October af te sluiten. O.-Indië. De benoemde aspirant-controleur D. II. Van der Iloek is geplaatst in de Lampongfeche districten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting zijn de geloofsbrie ven van het nieuwbenoemd lid, den heer Da Vries, commissoriaal gemaakt en is tot zijne toelating besloten. Da heer Huber heeft verlof bekomen om op e:n nader te bepalen dag den Minister van koloniën te interpelleren over hetgeen der regeering officieel bekmd is van oneenigheien in de staatscommissie voor de bori-beri, die haar oplossing tengevolge zouden kunnen hebben; welke officiëele stappen de regeering in deze heeft gedaan en welke de gevolgen daarvan zullen wezen. Het debat over het voorstel tot wijziging van het reglement van o-de is voortgezet. Met 54 tegen 30 stemmen is aangenomen het artikel Lohman-Schaep- man betreffende eene tweede lezing met dien verstande, dat de Kamer recht heeft om te besluiten die tweede lezing niet te laten doorgaan en dat bij de 2de lezing alleen wijzigingen mogen worden voorgesteld, verband houdende mot de aangenomen wijzigingen of de ver worpen artikelen. Tot de eindstemming genaderd, verzocht de heer Schaepman ook namens zijn medevoorsteller, de eind stemming over dit reglement uit te stellen tot een nader te bepalen dag, ten einde het nog eens na te zien en nadere voorstellen te doen tot verbetering van redactie. Zij verzochten tevens, daarin te worden bij gestaan door de commissie van rapporteurs, «met wie zij reeds zoo aangenaam kennis maakten" en den voor zitter. Het reglement kan dan 1 November in werking treden. Aldus werd besloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen (niet te '8-Heer Arendskerke zooals abusievelijk weid gemeld) ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten te Meerkerk. Bedankt voor het beroep naar Bath-Rilland door ds. J. W. F. Roth Sr. te Wageningen. (TV. R. Ct.) Ia de maand September werd op school B te Goas ingebracht op de rijkspostspaarbank op formu lieren van 1 cent 28, van 5 cent 5, samen 33. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van den gepensioneerden officier van het Indisch leger Willink-KetjeD, tegen een arrest van het gerechts hof te 's-Gravenhage, waarbij bevestigd werd een vonnis der rechtbank, houdende zijne veroordeeling tot 25 boete, wegens smaad tegeu den vorigen minister van koloniën. De twee tamboers uit het garnizoen Middelburg, die eenigen tijd geleden zich van hun korps verwij derden en in België ve> toefden, zijn door den krijgs raad te 's H3ge veroordeeld tot eene militaire detentie van zes maan den. Boekaankondiging. Bij den uitgever J. Romelingh te Groningen is verschenen: «De nieuwe stichtelijke liederen", door J. Hazou Czn., op vier stemmen gebracht door den schrijfschoolhouder en zangmeester B. Smit. Nieuwe compositie. Ie deel. 12e druk. Op v: ij goed papier gedrukt vindt men in dezen bundel een 54tal liederen verzameld, die naar het ons voorkomt zeer geschikt zijn om door christelijke j' ngelingsvereenigingen, voor zoover zij ook het ko raalgezang beoefenen, en door mannenzangvereenigingen ten plattelande gebruikt te worden. Mochten deze lie deren hun nog onbekend zijn, dan kunnen wij eene kennismaking ermee wel aanbevelen. De naam van Hazeu heeft, naar wij meeneD, op dit gebied reeds lang een goeden klank, wat trouwens de noodzake lijkheid van een 12den druk ook wel bewijst. Elk lied bevat slechts éea couplet, en elke stem komt afzon derlijk voor, met de tekst eronder, op dezelfde wijze als de Psalmen ook vierstemmig gezet zijn. Bij een weinig kennis van het notenschrift zijn de liederen gemakkelijk te zingen. De inhoud is van dien aard, dat ze wellicht zelfs zonden kunnen dienen, om naast de Psalmen en Gezangen bij de Godsdienstoefeningen gebruikt te worden, en al zoo het gewone kerkgezang aan te vullen of te verbeteren. De prijs is 1.25 per deel. Buitenlandse!» Overzicht. In Dnitschlaud wordt de aandacht uitsluitend gewijd aan de strafrechtelijke vervolging wegens de openbaar making van het dagboek van Keizer Frederik. De geheiraiaad Geffken werd door zijne vrouw afgehaald van Helgoland, waar hij onder bescherming der Engel sche vlag veilig was. Hij keerde uit eigen beweging naar Hamburg terug, heeft reeds een verhoor van eenige uren ondergaan en bevindt zich sedert in hechtenis. Geffken was een academievriend van Ke zer Frederik aan de universiteit te Bonn, Op aanbeveling van den toenmaligan kroonprins werd hij als hoogleeraar te Straatsburg beroepen. Ook deed de kroonprins zijn best om Geffken in 1876 bij de diplomatie van het Duitsche rijk in dienst te doen treden, doch dit stuitte af op Bismarck's krachtigen tegenstand, dewijl Geffken als diplorrft't in dienst der Hanzesteden in het jaar 1864 de inlijving van SleeswijkHolstein door Pruis n tegengewerkt had en in 1866 te Londen Bismarck en de Luxemburgsche quaestie moeielijkheden berokkend heeft. Tot voortzetting der strafvervolging zijn reeds de op de zaak betrekking hebbend» stukken aan den Ober-Reichsanwalt te Leipzig gezonden. Deze is be voegd eenen Landes Staatsamvall met het verdere voorloopige onderzoek te belasten, en er wordt over wogen of het noodig is Geffken tot dit einde naar Berlijn over te voeren. Terwijl iedereen vraagt, wat dr. Geffoken toch wel zou hebben bewogen om het dagboek van keizer Fre derik uit te geven, wordt van ofïicieuse zijde beweerd, dat hij het heeft gedaan uit persoonlijke vijandschap tegen prins Bismarck, dien hij wilde treffen, door uit het dagboek aan te toonen, dat de Kroonprins ten opzichte der vestiging van het nieuwe Duitsche rijk zich vrij wat verdienstelijker heeft gemaakt dan Bis marck. Zoowel wat die bewering als wat al het overige betreft, blijft het evenwel vooralsnog eene duistere zaak, waarover misschien eerst het proces licht zal verspreiden. Intusschen gaan ook in de liberale pers stemmen op tegen het eigendunkelijk gebruik maken van na gelaten handschriften eens konings van Pruisen, door den eersten den besten particulier, die toevallig een afschrift daarvan bezit. Desniettemin schijnt tot dus ver de openbare meening Bismarck nog g^en gelijk te geven ten opzichte van de noodzakelijkheid dezer strafvervolging. Door den president van Frankrijk is.een decreet geteekend betreffende de vestiging van vreemdelingen. De motieven, welke hiertoe geleid hebben, zijn het reeds aanzienlijke aantal vreemdelingen, dat steeds toeneemt. Deze toestand maakte de aan lacht der Re geering gaande en op voorbeeld van andere natiën, denkt zij dat het niet ondienstig zoude zijn de admi nistratie in staat te stellen de voorwaarden op te maken, volgens welke vreemdelingen in Frankrijk zou den worden toegelaten. Het decreet heeft betrekking op in Frankrijk ge vestigde of daarheen komende vreemdelingen. Het decreet is toepasselijk enkel op de vreemdelingen, welke zich voorgoed in Frankrijk vestigen, niet op hen, dia er doortrekken of er tijdelijk toeven. De tekst luidtIeder vreemdeling, die zich in Frank- rijk wenscht te vestigen, zal binnen 14 dagen na zijne vestiging eene verklaring aangaande zijn naam en na tionaliteit moeten afleggen, benevens aaDgaande den datum zijner geboo:te, zijn beroep en zijne middelen van bestaan. Iugeval van verandering van domicilie is eene nieuwe verklaring noodig. De verklaring moet vergezeld gaan van bewijsstukken. Gemengde Berichten. Jl. 1 October herdacht Pieter Steutel zijne 41 jarige ambtsvervulling als klokluider te Goes. Ook was hij gedurende ongeveer 38 jaar lantaarnopsteker. In da meestoof alhier, waar kurkschors gemalen wordt voor de zwemvesten fabrikatie, had gisteren tegen den middag een ernstig ongeluk plaats. Een jon geling van 19 jaren, zekere C. R., wierp schors in den bak van den molen, (ongeveer gelijk aan een peen- of mangel wortelmolen,) en wilde een stukje dat be zijden tusschen het kamrad viel met de hand verwij deren, niettegenstaande hij daarvoor een stokje had en meermalen op het gevaarlijke zijner handeling ge wezen was. Gisteren nu geraakten zijne vingers tusschen het kamrad, en vóór men op het hulpgeschrei de ma chine stil had, zat zijn linkerarm er tusschen, die zoo verminkt werd, dat de ongelukkige per brancard naar 't Gasthuis moest vervoerd worden. Nog denzelfden middag oordeelden de geneesheeren het noodig dea arm tusschen elleboog en schouder te amputeeren. Een paartje in een stad van Zeeland is omstreeks drie maanden getrouwd. Drie maanden van ongekende zaligheid, want de tweede huwelijksweek donderde het eventjes; een weekje later was de bui al meer aai> gpgroeidweer wat daarna klonk er gekletter, alsof een hand op een wang neerkwam en zoo ging het voort, crescendo, crescendo, tot een hevig furioso. Wel nu, daar steekt niets in de man heeft immers «on bepaalde vergunning." Een dag of wat geleden meende hij ook vergunning te hebben om bij zijn schoonouders te gaan klagen, ja waarover De schoonmoeder, die hem had zien aankomen, ontving hem aan de deur meteen ouderwetsche blaaspijp. Doch vanwege zijn vergunning greep hij haar dit instrument uit de hand, waarna zij in huis terug vloog en weeromkwam met een tang. Nu oordeelde onze held het geraden, den aftocht te blazen. Hij spoedde zich naar het politie bureau om zijn schoonmama aan te klagen wegens den voorgenomen aanslag op zijn dierbaar leven. Het kwam ons nog niet ter oore, of deze daarvoor achter slot en grendel is gezet. Gedurende het badseizoen, dat op Maandag ge sloten is, werden te Vlissingen totaal 3946 baden ge nomen of 2632 mindet dan in 1887. Op de gemoentebegrooting van Breda voor 1889 is voor 'teerst een belasting op de tooneelvoorstellin gen uitgetrokken. «Brave Hendrik." In een bij de firma Brill te Leiden verschenen ca talogus van boeken in en over Oo^tersche talen staat het volgende boekje vermeld«N. Anslijn, de Brave H- ndrik, een leesboekje voor jonge kinderen, in het Bateksch vertaald door W. Iskander." Men vraagt zich af hoe 't mogelijk is, dat, trots zulke lectuur, de Bataks zoo drommels lastig zijn (R. iV.) Zaterdagavond, toen de wed. B. te Zwijndrecht zich ter ruste begeven had, werd er op hare deur geklopt. Denkend© dat het haar nabijwonende zoon was, deed zij open, waarop er iemand, gekleed in lange jas met een flambard op en een rooden halsdoek om, binnendrong en haar noodzaakte hare sleutels af te staan. De dief verwijderde zich spoedig op haar hulp geschrei, eene som van pl. m. 250 medenemende. De politie is er nog niet in geslaagd, den dader op te sporen. Aan W. Holla, 1ste machinist aan het stoom gemaal de Lijnden van den Haarlemmirmeerpolder, is door het bestuur van dat waterschap uitg're kt een met fraaie lijst omgeven gecalligrapheerd getuigschrift, met eene gratificatie van 50 voor veertigjarigen trouwen dienst. De campagne 1888/89 aan de beatwortelsuiker- fabrieken te Leur en «de Bossen", te Z^vcnberg^ neemt mot 8 October eenen aanving.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1