1888. N°. 115. Donderdag 27 September. 75sle jaargang. FEEILLETOX. De Handelsreiziger. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Dö prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,bereke nd. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 September 1888. Gelijk uit achterstaande annonce blijkt, stelt het Tooneelgezelschap onder dir. van de heeren Alex. Faassen Co. zich voor in den loop van dezen winter hier drie abonnementsvoorstellingen te geven. De voorwaarden zijn omschreven in eene lijst, wdke voor dit doel gecirculeerd heeft en worden nader toe gelicht in de advertentie. Zijn wij wèl onderricht, dan zijn de voorstellingen voorloopig bepaald op Dinsdag 9 October, Dinsdag 1 8 December en Dinsdag 19 Febr. a. s. en zullen nieuwe stukken worden opgevoerd, waarvan in verschillende bladen zeer gunstige beoordeelingen, ook wat het spel betreft, voorkomen. Bereids zijn ±160 abonnementskaarten genomen, wat natuurlijk voor 3 voorstellingen te weinig is om de kosten goed te maken. Het zal dan ook van het aantal bezoekers bij de eerste voorstelling afhangen, of de volgende al of niet doorgaan. Wederkeerig ver wachten wij dat vele geabonneerden het nemen van meerdere kaarten zullen doen afhangen van de voor stelling, die 9 Oct. zal plaats hebben. Het belang van het tooneelgezelschap en dat van de tooneelliefhebbers ontmoet dus elkander bij de voor stelling, die nu geannonceerd wordt. Het eerste geve eene voorstelling, die het publiek voldoetde laatsten zorgen voor eene trouwe opkomst, terwijl zij, die nog geen abonnement genomen hebben, de zaak steunen en zich zeiven door de lage entrée bevoordeelen kun nen, wanneer zij alsnog zij het voorloopig voor 3 kaarten zich als abonné aanmelden. Men kan het op deze wijze mogelijk maken, dat wij in het verder gedeelte van den aanstaanden winter niet geheel verstoken blijven van een aangename ont spanning. Want, voor zoover ons bekend is, zijn hier geene andere gezelschappen of opvoeringen te ver wachten. Het bestuur der Vereeniging voor Weezen* verpleging voor Zuid- en Noord-Beve land verzoekt dengenen die prijzen voor de verloting hebben toegezegd, deze wel vóór 1 Oct. a. s. te willen inzenden bij den Secretaris Z. D. v. d. Bilt La Motthe. Men maakt ons opmerkzaam op eene fout, voor komende op de maandelijksche lijst van booten, spoor wegen enz wat betreft het afvaartuur van de Spoorboot tusschen Middelburg-Zieriksee. Deze boot vertrekt mor gen (Donderdag) niet te 4.30 van Middelburg, maar te vier uur. 's-Heer Abtskcrke. Tot genoegen van de bewoners van de kom der gemeente en met dank aan de be- Uit het Duitsch. 3) Het klinkt bijna ongelooflijk, maar toch was bet waarjuffrouw Obarth wilde eene groote partij geven. Er waren tal van dames in juffrouw Blohm's lees bibliotheek boeken komen halen om langs dien weg nadere inlichtingen omtrent dit feest te komen in winnen. Thinka en Bolla waren natuurlijk gaan wan delen, maar hare moeder wist er alles van. Er zou een souper van warme en koude gerechten gegeven worden en het dessert zou bestaan uit een ijstaart en aardbeien. «Zou bij die gelegenheid de verloving worden bekend gemaakt?' Juffrouw Blobm wist dat niet met zeker heid te zeggen, maar het was wel te denken. «Zou er ook gedanst worden?" »Ja" en «Thinka en Bolla waren uitgegaan om handschoenen te koopen. Zij zouden nieuwe witte kleedjes aandoen met gehaakt garneersel. Dat stond zeer netjes, precies als kant; het was hetzelfde patroon, dat de vrouw van den landraad aan haar doodskleed had gehad. Vervolgens gingen de dames naar den winkel ven juffrouw Obarth om wol te koopen, maar Ferdinande was onzichtbaar. De deur van de woonkamer bleef gesloten en de dochter van de logementhoudster be diende de klanten. Het was avond. De winkel was gesloten, de gordijnen waren neergelaten en de groene gordijnen voor de winkelkasten dichtgetrokken. De winkel zou tot eet kamer worden ingericht. De tafel was met een helder wit laken overdekt en in plaats van de blank gepoetste koperen gewichten en de bekers met de bontgekleurde balletjes, stonden nu twee luchters en een groote bloe- menvaa8 en daaromheen schotels met koude gerechten, netjes met peterselie en druivenbladeren versierd. De gaskroon was van haar rood omhulsel ontdaan en de dochter der logementhoudster met een witte schort aan was bezig de lichten aan te steken, terwijl hare moeder, die kookvrouw van beroep was, in de keuken bezig was met braden en koken. Ferdinande wierp een laatsten onderzoekenden blik op de tafel trokken autoriteiten kunnen wij melding maken van eene lang gewenschte vei betering in onze gemeente. Hadden we tot nu toe per dag maar éene postbe stelling, van heden af zullen wij tweemaal per dag brieven, enz. ontvangen, wat voor onze wel niet zoo overdrukke, maar toch even belangiijke cor respondentie van veel gewicht is. Ovezand. Zaterdagavond hield «de "Werkman s- vereeniging te Ovezand" hare gewone jaarlijksche vergadering, die echter, wegeDS drukke werkzaamheden op het veld, zeer schaars bezocht was. Out vielen der vereeniging, wegens verschillende om standigheden, enkele harer leden, anderen een twaalf tal kwamen hunDe plaats innemen, zoodat er 160 van brandstof (steenkolen) voorzien moesten worden. Er bleken in het geheel aangeschaft te zijn 245 kar steenkolen. De leden ontvingen 4231 HL. en in voorraad bleef nog 693% HL. Er werd dus uitgemeten 4924% HL. of ruim 20 HL. per kar. Door de vrach tenaars zijn 3863 HL. behalve hun eigen kolen vervoerd, wat, tegen 10 ct. per HL, geen onaardig voordeel oplevert. Vooral wegens hoogere scheepsvrachten zijn de kolen thans iets duurder dan het vorige jaar. Vrij op den wagen kosten de kolen 50 cent, thuis gebracht en bezorgd 60 cent per 1IL. Te Borsele zijn tot zetters voor de directe belastingen benoemd de heeren A. Van Overbeeke en J. Bruinooge; te Ierseko de heeren Chr. Oostdijk en D. SiDke. Bij kon. besluit is aan den directeur van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg, R. L. Jansen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Naar men verneemt heeft j h r. T h. S i x be dankt voor zijne benoeming tot wethouder van Zierikzee, op grond dat hij, de betrekking van ingenieur bij den provincialen waterstaat bekleedende, de noodige ver gunning tot het aannemen der betrskkiDg van wet houder van Ged. Staten niet heeft verkregen. Men leest in het N. v d. D.Deelden wij de vorige week mede, dat 's Konings gezond heidstoestand van dien aard was, dat er hoe genaamd geen reden tot ongerustheid meer bestond, thans mag men zeggeü, dat Z. M. ten volle hersteld is. Vóór eenige weken nog waren de sporen der ziekte op 's Konings gelaat te zien, door min of meer inge vallen wangen, doch het krachtig gestel van Z. M. en en zette hier en daar nog een schotel recht. Op eens hoorde zij stappen achter zich. Zij keek om. Vóór haar stond Freydorn. «Welkom." sik kom misschien wel wat vroeg, maar ik hoopte, dat ik u bij het een of ander nog een handje zou kunnen helpen." 9Dank u zeer ik geloof, dat ik met alles klaar ben". «Hoe netjes en feestelijk ziet het er hier uit en gij zelf in de eerste plaats". Zij zag er ook werkelijk zeer goed uit in haar kleed van lichtgrijze zijde met een groote, donkerroods bloem in het zwarte haar en haar lief, verstandig gelaat, stralende van geluk en tevredenheid. «Wat een bloemen en wat eene verlichting". «Dat is alles ter eere van u, mijnheer Freydorn". «Gij zijt al te vriendelijk, juffrouwMaar, eerlijk gezegd, had ik veel liever bier rustig met u alleen willen zitten praten dan met al die vreemde menschen samentekomen. Ik heb u nog zooveel te zeggen en morgen moet ik weder vertrekken Zij stond voor hem en draaide zenuwachtig aan den ring| aan hare vingers. Hij vatte hare beide handen en sprak «Ferdinande, ik heb iets op het hart dat ik u wilde toevertrouwen". In de kamer hoorde men luid lachen en praten. Ferdinande trok haastig hare handen uit de zijne. »St", zeide zij, daar komt iemand. Laten wij de gasten gaan begroeten". Zij traden de kamer binnen en deden de deur achter zich dicht. Thinka en Bolla kwamen hen juichend tegemoet. Zij hadden hare nieuwe witte kleedjes aan met het gehaakte garneersel en de zelfgemaakte bloemen. Achter hare dochters kwam de dikke juffrouw Blohm aan waggelen. «Vindt u het hier niet hemelsch, mama?" «Prachtig 1" steunde de oude vrouw in een leuning stoel neervallend, «juist als bij een jong getrouwd paar". Thinka en Bolla grinniktenFerdinande schikte de muziek op de piano terecht. «Mogen wij niet eens even in de eetzaal gluren O, mama, kijk eens naar de tafj." Juffrouw Blohm stond met moeite op. «Ja, het is het voortdurende werkzame leven hebben spoedig den ouden gezonden tint weder te voorschijn gebracht. 's Konings lijfarts is deze week slechts eenmaal op het Loo geweest en zal in den loop d -r volgende week ook nog slechts eens komen. Z. M. behandelt, behalve de regeeringszaken, weder met de bekende nauwge zetheid al zijne particuliere aangelegenheden en stelt vooral zeer veel belang in de opvoeding van het Prinsesje. Deze neemt dagelijks in bloei toe, niet alleen dat zij uitstekend te paard rijdt, maar men ziet ook nu en dan H. M. de Koningin door Apeldoorn toeren, vergezeld van het Prinsosje, die de teugels dan flink in de handen houdt en de paarden met zekerheid be stuurt. Het stoomschip «Sumatra", waarmede de be noemde Gouverneur-Generaal mr. C. Pijnacker H o r d ij k naar Nederlandsch-Indië is vertrokken, is Maandag te Padang aacgekomen. De Minister van Marine zal het werfperso- n e e 1 voorloopig niet verder inkrimpen, doch geen nieuw vast personeel aanstellen. Bij kon. besl. van 31 Mei jl. is bepaald dat ontslagen vaste werklieden, die meer dan 20 jaren dienst hebben, in het genot der hun toegekende voordeelen blijven, als zij binnen twee jaren als tijdelijk worden aangesteld. Dit ten gevolge van de interpellatie Heldt. De Minister van Marine moet naar het N. v. d. D. uit den Haag verneemt te kennen gegeven hebben, dat hij vast besloten is zijne porte feuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materieel geweigerd werden. Het geheele Ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevor- derd, bij de marinebegrooting de kabinetsquaestie te stellen. Zijne Majesteit de Koning heeft aan de Neder- landsche Heide-maatschappij een subsidie ver- Lend, welke door Hoogstdenzelven voor ééns zal word«-n geschonken, en wel in de eerste dagen van September 1889, daar alsdan de kweekelingen der boschbouw- school te Frederiksoord, na gunstig volbracht eind examen, door de Nederlandsche Heide-maatschappij in dienst zullen kunnen worden genomen. Da bekende letterkundige en dichter de heer A. J. D e B u 11 is, na een ernstige ziekte, op 65jarigen leeftijd overleden. Er was een tijd, dat zijn naam groote populariteit genootin de dagen, nu een dertig of veertig jaar geleden, dat de rederijkerskamers een nieuw tijdperk prachtig en wat zal het zijn als de warme spijzen opgodragen zijn De kookvrouw zeide, dat er kip in «volavent" en varkensvleesch met zuurkool komt." Bolla boog zich naar Ferdinande en fluisterde haar in het oor: »0, Ferdinande, ik ben zoo gelukkig." «Wat is er dan gebeurd «Ik heb mij door htm laten kappen." «Door Hansen?" «Ja, en hij trok mij zoo liefdevol aan mijn haar. Ik gevoel het nog." «Maar Bolla, gij zult toch geen huwelijk beneden uw stand doen?" «Ik denk toch, dat het er van komen zal." Ferdinande sloot vlug de deur naar de «eetiaal", want er kwamen nieuwe gasten. Het was een zeer talrijk en een zeer net gezelschap. In de eeiste plaats waren er de leeraar Nommesen en zijne vrouw. Hij was een uitstekend spreker en zij was de nicht van een staatsraad. Zij zog er zeer voor naam en zeer elegant uit in haar kleed van bruine zijde met violette asters in het haar en vuile licht gele handschoenen aan. Verder trof men er den koop man Borgen aan met zijne vrouw en zijne zuster. Hij was een dikke joviale kerel. Zijne vrouw had de roos in het gedicht. Zijne zuster had niets bijzonders en woonde bij haar broeder in. Dan was er nog de vrien delijke mijnheer Hendriksen uit den manufactuurwin kel van mijnheer Werner. Hendriksen van Werner, zooals hij gewoonlijk genoemd werd, was een van de «lions" der stad. Hij had ren fraaie tenorstem en was bestuurslid van de zangvereeniging van jonge koop lieden. Thinka Blohm koesterde eene hopelooze liefde voor hem, want men beweerde, dat hij trachtte een rijk huwelijk te doen om zelf eene zaak te kunnen opzetten. Verder zag men er «tante Karoline" zooals zij algemeen genoemd werd. Zij was van goede familie en leefde hoofdzakelijk van het bezoeken van andere menschen. Zij was eene groote statige dame met een zwarte kantenmuts en eene groote hoeveelheid over tollige zwarte kant, die overal op haar japon was aangebracht. Ook was mevrouw Balie, de vrouw van den koopvaardij-kapitein, aanwezig. Haar man was op zee, maar ze had de drie oudste kinderen medegebracht. De z ven anderon had ze thuis ge laten. Mevrouw Balie nam ma3r z-er terloops aan van bloei beleefden. Toen werd zijn «Ledige stoel" door het gansche land rondgedragen; «Bach in Dres den," «Eduard III voor Calais" werden tallooze malen toegejuicht. Ook zijn «Beeld der Toekomst" behocrt tot de gedichten, die destijds grooten opgang maakten. Naar wij vernemen, zou de Pruisische regeering willen overgaan tot den aankoop van het Duitsche gedeelte der lijn BokstelWesel. (17. Z>.) De nieuwbenoemde hoogleeraar in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, dr. C. H. H. Spronck aanvaardde Maandag zijn ambt in het groot auditorium met eene rede over «de onsterfelijkheid in de levende natuur." Sarah Bernhardt zal van Aug.Dec. 1889 te Parijs optreden in het Eden-theater, met Damala. Zij krijgen 2000 frs. per avond vast en de helft van de netto-winst. Sarah zal den 5n, 7n, 9n en 44n Oct. te Amster dam, den 11 n te Rotterdam, den 12n te Utrecht, den 13n te Arnhem optreden; te's Hage den 8n, lOn en 15n. Van ons land gaat zij over Brussel naarWeenen, Praag, Pesth, Bucharest, Konstantinopel en Kaïro. De Voorzitter der lie Kamer, dhr. Beelaerts Van Blokland, beleeft genoegen van de Katho lieke bondgenooten. Nadat De lijd en hei Centrum hem wel op dreigenden, doch beleefden toon over zijne bekende rede de les hebben gelezen, komt nu de Maas bode beweren, dat de heer Beelaerts Van Blokland bij 't uitspreken van de rede, waarmede hij het voor zitterschap van de Tweede Kamer aanvaardde welke rede groote ergernis heeft opgewekt in de organen der R.-Katholieke pers «het slachtoffer geworden is van eene noodlottige vergissing. De Transvalers, wier vertrouwen de heer Beelaerts in hooge mate bezit, zegt de Maasbodezouden op de gedachte gekomen zijn een standbeeld op% te richten voor Willem III. Over den vorm van hun monument het niet eens kunnende worden, hebben zij zich om advies gewend tot den heer Beelaerts, die haar heeft beantwoord in een schrijven van 18 Sept., den verjaardag van 18 September 1688. «Na dit gedaan te hebben, schreef de heer Beelaerts zijn openingsrede voor den 20, en leerde beide stukken uit het hoofd. Maar nu werd hij in de Kamer het offer eener jammerlijke vergissing. Zjne openingsrede houdende, verwarde hij beide stukken met elkander, gaf kop en staart uit de openingsrede en nam het middelstuk uit den brief aan de Transvalers. Dit ver klaart ook da malle vergissing met de datums. het gesprek deel. Zij liet voortdurend hare oogen gaan over Nils Ferdinand, Klara Charlotte en Wil- helmina Petrea, die eene bijzondere neiging vertoon den om Ferdinandes snuisterijen omtegooien en vet vlekken op de albums aan te brengen. Bovendien waren er nog eenige zeer jonge meisjes aanwezig, die stokstijf bleven zitten en meenden, dat zij in hare belijdenis pakjes er erg netjes uitzagen, en eindelijk een jong telegrafist, die tevens officier bij de schutterij was en voor deze plechtige gelegenheid zijn uniform had aan getrokken. Freydorn was altijd zeer beleefd en vriendelijk, maar toch een weinig verlegen en stil. Al die onderzoekende blikken, die telkens op hem gericht werden, wanneer hij aan iemand werd voorgesteld, maakten hem ver legen, evenals de tamelijk duidelijke toespelingen, die men maakte. De dochter der logementhoudster presenteerde de thee en de gasten verdeelden zich in groepjes. Thinka Blohm coquetteerde met den telegrafist, die met zijn sabelkoppel speelde. De oude juffrouw Blohm dronk haar kopje thee en luisterde aandachtig naar een lange verklaring van den taalleeraar Nommesen, die haar trachtte duidelijk te maken, dat het niet «volevent" maar »vol-au-vent" was, waarna hij haar nog een en ander opmerkte omtrent hare uitspraak van de titels der Fransche en Engelsche romans in hare leesbibliotheek. Hendriksen van Werner had zich zoodanig geplaatst, dat hij zichzelf in den spiegel kon bewonderen en Bolla zat in gedachten verzonken aan heur haar te trekken en verbeeldde zich dan, dat de kapper Hansen het deed. Zij werd onzacht uit hare droomen gewekt door mijnheer Borgen, die haar in den arm kneep, zoodat zij van schrik bijna haar kopje liet vallen. Ferdinande liep opgeruimd en lachend tusschen hare gasten en zorgde, dat ieder zich vermaakte. Het gesprek wilde intusschen toch niet recht vlotten en zeer levendig ging het er dan ook niet toe. Gelukkig opende eindelijk de dochter der logementhoudster de deur, dia naar den winkel voerde, zpodat de welvoor ziene disch zichtbaar werd, die een algemeen »hé" van bewondering aan de gasten ontlokte. De taalleeraar Nommesen bood Ferdinanda den arm, Freydorn geleidde de nicht van den staatsraad en da overige gasten volgdm twee aan twee. Slot volgt.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1