1888. N°. 111. Dinsdag 18 September. 75ste jaargang. Pp? VEEMARKT De Eilloting De Aanbesteding van Steenkolen, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiMvr. 1)6 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene pSIG. te goes. zal gehouden worden op Dinsdag den 25 Septem ber 1888. Goes, den 15 September 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van zes obligation der geldleening 1886, elk ad Dui zend gulden en aflosbaar op 1 Januari 1889, zal plaats hebben in het openbaar ten Raadhuize op Zaterdag den 22 September aanstaande, des namiddags te een uur. Goes, dea 15 September 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. benoodigd voor de gemeente, gedurende den aanstaanden winter, zal op Zaterdag den 22 September 1888 des namiddags te éen uur, ten raadhuize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen ven heden af tot dea dag der besteding, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Ruhrkolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 15 September 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Suatie van „de Breede Watering be westen lerseke" en het hulpstoomgemaal. Het is een vreemd verschijnsel maar helaas een feit, dat hoeveel er ook geschreven is over het nadeel van overtollig polderwater, en hoe dikwerf daarop in ver gaderingen van Ingelanden en elders is gewezen, grond bezitters en landbouwers voor het meerendeel daarvan niet te overtuigen zijn, in weerwil in het naburige Schouwen en Duiveland ten dezen opzichte zulke voor treffelijke uitkomsten zijn verkregen. De treurige zomer van 1888 heeft weder bij ver nieuwing doen zien, welke schade er speciaal in vele polders van Zuid-Beveland en bijna in alle polders van Tolen is geleden. Eene gelukkige uitzondering daarop maakt het be langrijke Waterschap de Breede Watering bewesten lerseke en ik meen het oogenblik niet ongepast met erkentelijkheid thans de aandacht daarop te vestigen. Vóór 1830 had de geheele polder slichts 3 zee sluizen ter barer beschikking, waardoor niet alleen zijn overtollig water, maar bovendien dat van de door dien polder sueerende omliggende polders moest wor den afgevoerd. Door het aanslibben der Schengeschor- ren verlandde de afvoer van het water door de zee sluis aan Terlucht geheel, en het rampspoedige jaar 1829, dat zich door buitengewonen regenval ken merkte, deed den nood tot op het hoogste klimmen en dwong het polderbestuur op middelen ter verbe tering bedacht te zijn. De toenmalige ijverige dijkgraaf sloeg de handen aan het werk en reeds in 1830 kwam het kanaal tot stand dat ten doel had het water uit het midden van den zoogenaamden »Poel" aftevoeren naar de zee sluis nabij Kattendijke, Dit kanaal slaagde slechts ten deele, deels door de uitgestrekte lengte, deels doordien het gronden vac verschillende hoogten en laagten te doorsnijden had. Zulks had tengevolge dat men in 1843 besloot een navenliggand kanaal aanteleggen van de zoogenaamde Wacht onder Kloetinge tot aan de zeesluis onder Wemeldinge. Doch ook hiermede bleek voldoende waterafvoer niet verzekerd. Sedert 1843 had de polder het hoofd te bieden aan belangrijke uitgaven tot behoud van den oostelijken oever, waardoor de aandacht van de dringende behoefte aan verbetering der suatie werd afgeleid, terwijl de polder aenige jaren daarna eene belangrijke verandering onder ging doordien de aanleg van het Zuid-Bevelandsch kanaal den polder in 2 deelen splitste. Vooral het oostelijk gedeelte, begrensd ten westen door het kanaal en door de Ooster-Schelde, bleek spoedig door die afscheiding veel door overtollig water te lijden, vooral in de jaren rond 1879. die zich door buitengewonen regenval ken merkten. Het polderbestuur nam de verbetering van dat deel des polders krachtig ter hand door den bodem van de zeesluis te lerseke, eerst voor eenige jaren geheel vernieuwd, aanmerkelijk te verlagen. Dit stoute werk gelukte naar wenschde boezem werd verdi°pt en ver groot, de toevoerkanahn en kunstwerken werden op eene ruime schaal verbeterd, de bestaande waterleidingen met die kanalen in verbaad gebracht eu thans kan men zich verheugeu in de voortreffelijke uitkomster, daar dit vroegere moeras in eene vruchtbare landouw is herschapen. Die gunstige uitkomsten deden de directie ook bedacht zijn op verbeterden waterafvoer van het omvangrijke westelijk gedeelte des polders. Daaraan waren echter zeer groote moeielijkheden verbonden, zoowel om wille der groote uitgestrektheid als ter zake van de ongelijke hoogte der gronden. Op voorstel der directie werd het onderzoek naar de meest geschikte middelen om den waterafvoer te verbeteren aan een bevoegd deskundige opgedragen, die in een uitvoerig rapport in April 1882 deswegens een verslag uitbracht en verschillende mid delen tot verbetering aangaf Op voorstel der directie werd in Juli '82 eene com missie in het leven geroepen, bestaande uit 3 leden van het polderbestuur en 4 ingelanden, om dat rapport te onderzoeken en de vergadering van ingelanden te adviseeren nopens de aan te wenden middelen tot suatieverbeterirg. In Januari '83 bracht deze commissie rapport uit, tengevolge waarvan in de vergadering van ingelanden van den 31 Januari 1883 haar voorstel tot het stichten van een hulpstoomgemaal nabij de zeesluis van Kattendijke werd aangenomen met 113 tegen 67 stemmen. Daarbij stond echter de directie niet stilzij was ook bedacht om in die deelen des polders, welke door het stoomgemaal slechts ten deele zouden worden ge baat, den waterafvoer te verbeteren. Ook die pogingen slaagden en met genoegen kan er op worden gewezen dat onder meerder de suatie van den zoogenaamden Eversdijkschen hoek en de lage gronden in Teekenburg op oordeelkundige wijze werd afgeleid naar de in de nabijheid van Hansweerd gelegen door de Staatsspoor wegen gestichte zeesluis op de Westerschefde, wier capaciteit de behoefte had leeren kennen aan meer deren toevoer van water. Sedert het in werking treden van het stoomgemaal en van de genoemde verbeteringen, hadden wij ach tereenvolgens zeer droge jaren, tengevolge waarvan het ondoenlijk was een juist oordeel over de werking der verbeteringen te vestigen. Het voorjaar en de zomer van '88 brachten, helaas, daarin eene verandering. Door de vele aanhoudende regens, die eerst den uitgedroogden bodem verzadig den, begon niet voor bet laatst van Juli het polder water merkbaar te wassen en het nam tegen het midden van Aug. eene dreigende houding aan, die te bedenkelijker werd, dewijl door de ongunstige harde winden en niet afgaande watergetijden de zeesluizen werkeloos waren. Gelukkig trad toen het stoomgemaal in zijn vol vermogen op met dat gunstige gevolg, dat toen de zeesluizen begonnen te werken, het grootste deel van het overtollige polderwater reeds was opge ruimd en de geheele polder binnen weinige dagen van water was bevrijdI Het nut van het hulpstoom gemaal is daarmede voldoende bewezen en het polder bestuur mag met voldoening de vruchten smaken van de goede uitkomsten, terwijl het ingelanden past die zorg te waardeeren en daarvoor dankbaar te zijn. Dit is echter niet genoegalsnu rust op ingelanden zoowel in hun eigen belang als in dat van hunne neven- en achterliggende mede-grondeigenaren en baan- ders de dure plicht alles aantewenden door bedel ven als anderszins, ter verzekering van den geregelden waterafvoer van de gronden tusschen waterleidingen liggende, terwijl het de plicht is der gezworenen toe- tezien, en zonder aanzien des persoons krachtig op- tetreden tegen die eigenaren en gebruikers van gronden, welke daarin blijken nalatig te zijn. Eerst daardoor toch kunnen allen de vruchten plukken van de in 't leven geroepene omvangrijke verbeterde suatiemid- delen. Goes, 15 Sept. 1888. EEN INGELAND. GOES, 17 September 1888. Het bestuur der vereeniging voor weezenverple- ging op Zuid- en Noord-Beveland verzoekt ons te melden, dat er eene wijziging is gekomen in de datums der tentoonstelling en verloting. Aangezien de zaal der sociëteit V. O. V. tegen 9 Oct. bereids was aangevraagd door den heer Alex. Faassen tot het geven van eene tooneelvoorstelling, zal nu de tentoonstelling plaats hebben van 1524 en de verloting op 26 Oct. a. s. Door mr. E. P. Lenshoek te 's-Heer Arends- kerke is tegen 15 October a. s. eervol ontslag gevraagd als ontvanger-griffier van den polder Oost-Nieuwland en andere polders. Wemeldinge. Het denkbeeld van dr. Geill om den zwaren zandweg tusschen Kapelle en hier te b e - grinten, door sommigen glimlachend gelezen, door anderen schouderophalend gehoord, maar door onzen wakkeren burgemeester flink aangepakt, heeft alle kans spoedig te worden verwezenlijkt. Naar wij uit goede bron vernemen, is door de be sturen der 3 betrokken gemeenten, Kattendijke, Ka pelle en Wemeldinge, besloten om, den burgemeester en zeker geacht oud lid van Gedeputeerden in dezen steunende, alle pogingen in 't werk te stellen, om die ge wensch te verbetering tot stand te brengen. Waar men zich zoo vereent om het goede te verkrijgen, be staat er z fleer kans tot slagen. Dien besturen worde voorloopig reeds de dank der gemeentenaren gebracht. lerseke. Vrijdagavond hield de gemeenteraad alhier eene vergadering, waarin de heer A. Hartog afwezig was. Van het hoofd der chr. school was ingekomen een dankbetuiging voor de door het gemeentebestuur ge schonken portretjes van H. K. H. prinses Wilhelmina, en van het bestuur van »Eben Haëzer" eene kennis geving (met dankbetuiging) dat de vereeniging geen behoefte meer heeft aan een lokaal voor het houden van zondagsschool in school 1, wijl haar eigen gebouw voltooid is. Gelezen werd het rapport der commissie belast met het nazien der rekening 1887 en der begrooting 1889 van het Burg. Armbest. Op de eerste werd een lange reeks van aanmerkingen gemaakt, welke van dien aard waren, dat zij de comm. aanleidiDg gaven tot het voor stel de rekening niet goed te keuren voor dat aan hun aanmerkingen was te gemoet gekomen. Ook voor de begrooting kon zij slechts goedkeuring vragen, na dat daarin eene verandering was aangebracht. De raad besloot overeenkomstig het voorstel der commissie. Nu werd gelezen hit rapport der commissie belast met het nazieü der gemeente-begrooting 1889. Daarin kwamen de volgende voorstellen voor le. aan de door B. en W. voorgestelde vermeerde ring der gemeente-opctnten op de pers. bel. van 35 tot 75 (waarvan de opbrengst op 2212,22 was be rekend) geen gevolg te geven, maar daarentegen in plaats van ƒ2000, zooals door B. en W. werd voor gesteld, 3200 te leenen 2e. den post: uitgaven voor de haven, van 500 tot 300 te verlagen 3e. in plaats van 2000 voor den aanleg van stra ten daarvoor slechts 1700 te bestemmen, en voor het onderhoud van straten, pleinen enz. slechts ƒ100 in plaats van 800 4e. aan de wanverhouding tusschen de jaarwedden der (hulp)onderwijzers eenigszins tegemoet te komen door aan den onderwijzer Lacroix, van wien bovendien gunstige rapporten inkomen, ƒ50 verhooging van sa laris toe te leggen. De Voorz. stelde voor deze 4 punten te hunner plaatse bij de behandeling der begrooting ter sprake te brengen. De verschillende posten, te beginnen met de uit gaven, werden nu opgelezen. Bij den post: uitgaven en verechotten der gem.- secretarie ICO stelde de Voorz. voor dezen met 25 te verhoogen. Daarover staakten de stemmen. Het voorstel der commissie om het onderhoud der haven van 500 tot 300 te verminderen, werd, niettegenstaande de gem.-opzichter het ontraden had, met 4 tegen 2 stommen aangenomen. Eveneens werd aangenomen de vermindering van 800 tot 100 voor onderhoud straten enz., en wel met algemeene stemmen. Bij den post vernieuwing van straten 2000, die oorspronkelijk zelfs op 2300 bpgroot was, zeideoen lid der commissie, dat door haar 1700 werd voor gesteld om den ongunstigen toestand der gemeente- financiën. De Viorz. vroeg of w 1 rekening gehouden was met de adviezen van den opzichter en of de comm. dan een plan van bestrating had, waarop geantwoord werd, dat het laatste niet van de commissie gevraagd was, en dat, waar het vorige jaar slechts 1000 was uit getrokken, nu 1700 vooreerst voldoende was. Het voorstel der comm. werd met algemeene stemmen aangenomen. De verhooging van het salaris van den onderwijzer Lacroix van 400 tot 450 gld. werd zonder debat met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Bij den post onderhoud van schoolgebouwen merkte de voorzitter op, dat daarbij door B. en W. geschrapt was 120 voor het verven dier gebouwen. Hij betreurde dat en stelde voor daarop terug te komen. Dit werd met algemeene stemmen verworpen. Ook de post 40 voor schoolbibliotheken was door B. en W. geschrapt. De voorzitter bepleitte het nut dier inrichtingen en stelde voor dien post te behouden, te meer daar er een ruime post van onvoorziene uitgaven is, n.l. 680,98%. De heer Sinke was het met den voorzitter eens en de heer Van Oeveren wilde althans iets doen, bijv. 20. De voorzitter trad bemiddelend op en stelde voor 30 Aangenomen met 1 stem tegen. Voor het behoud van 75 voor belooningen en eereblijken brak de voorzitter mede een lans. Hij meende dat daarvan partij kon getrokken worden ter bestrijding van willekeurig schoolverzuim en stelde na eenige discussie 50 voor, wat echter verworpen werd met algemeene stemmen. Aflossing schulden bedraagt 4300. De voorzitter vond dat te veel, waarom hij reeds meermalen het sluiten van nieuwe leeningen op langer termijn had bepleit. Bij de behandeling der inkomsten zeide da Voorz. dat hij, om da begrooting te doen kloppen, in de vergadering van B. en W. voorgesteld had den hoofd, omslag te verhoogen, een der wethouders wilde het schoolgeld verzwaren, ten slotte was men gekomen tot de vermeerdering der gem. opcenten op het personeel, hoewel hij er in principe tegen was. Die 40 nieuwe opcenten wilde de commissie schrappen. Dit voorstel der commissie werd zonder debat met 5 tegen 1 stem aangenomen. Daarna zeide de Voorz. dat hij niet alleen den hoofd, omslag wilde verhoogen, maar ook den tegen- woordigen maatstaf veranderen. Hij vond dien onbillijk. De hoogste klassen kunnen meer betalen. Hij voor zich wil met genoegen 50 meer bijdragen, niet door plaatsing in een hoogere klasse, want hij had zijn inkomen naar waarheid aangegeven, maar door den maatstaf der heffing te wijzigen. In andere gemeenten zouden onze hoogste klassen zeker hooger aangeslagen zijn. Hij betreurde, dat van een inkomen van 4 tot 6 gld. 's weeks omslag geheven werd. De laagste klassen zou hij geheel willen vrijstellen, en van de inkomens tot 1000 een onbelastbaar gedeelte van 300 willen aftrekken. De heer Sauer was het met den Voorz. eens omtrent de klassificatie en de vrijstelling der laagste klassen. Hij was evenwel tegen de verhooging van den hoofd, omslag en wilde het volgend jaar de klassificatie ver anderen. De heer Sinke wilde een tusschen weg bewandelen en bijv. 10 opcenten op het personeel meor heffen en tevens den hoofd, omslag iets verhoogen. De voorzitter was tegen verhooging van personeel© belasting, omdat iemand met een groot gezin van zelf al een grooter woning moet betrekken. De hoofd, omslag is zuiverder. Wel pruttelt men daar meer tegen dan tegen het personeel, maar als men de klagers ondervraagt, dan blijkt, dat zij gewoonlijk ontevreden zijn, omdat een ander niet meer betaalt. Verder meent hij, dat wij door de sterke aflossing over een paar jaar door de moeilijkheden heen zijn en dus de belas ting dan weer verminderd kan worden. Wat de ver hooging der leening betreft, hij was daartegen, wijl hij meende dat Ged. Staten ze niet zouden goedkeuren omdat er 1500 bij is voor gewoon onderhoud. De heeren Sauer en Van Oevereu vreesden daar niet voor, als men den toestand maar zuiver blootlei, terwijl de eerste opmerkte, dat vroeger eene leening voor gewoon onderhoud ook al eens goedgekeurd is. De Voorzitter beaamde dit laatste en zou dit ook aanhalen, hoewel hij overigens tegen het voorstel der commissie was. Na nog een tamelijk lange bespreking werd besloten den hoofd. omsl. niet te verhoogen en de goedkeuring der leening overeenkomstig het voorstel der commissie aan te vragen, beiden met 5 tegen 1 st. De Voorz. deelde nog mede, dat men het oude toren uurwerk en een brandspuit wenscht te verkoopen. Ten slotte was de begrooting vastgesteld tot een bedrag van 24860,78 in uitgaaf en ontvang. Bij de rondvraag deelde de heer Schipper mee, dat hij een landbouwer had hooren klagen over de ver breking van 4 of 5 afsluitingen van weiden. De Voorz. antwoordde, dat een der veldwachters des Zondags altijd in de Moer is, maar dat tegen dergelijke feiten al moeilijk te wakeu is, wijl zij meestal 's nachts worden bedreven. Overigens is het een politiezaak, die hier eigenlijk niet te pas komt. Daarna werd de openb. verg. gesloten en bleef de raad in geheime zitting bijeen ter vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofd. omsl. en ter behan deling van eenige reclames tegen die belasting. Poortvliet. Aan den Steelandpolder onder deze gemeente heeft een onderzoek naar den onder- zeeschen oever plaats gehad door helmduiking. De resultaten van dat onderzoek waren vrij gunstig. Op vele plaatsen moeten een regelmatige vaste steenkorst en puin gevonden zijn. Dat dit onderzoek tot goed behoud van den dijk van groote waarde is, kan men begrijpen, als men in aanmerking neemt, dat het wel bekend is, dat vroeger op den steilen oever steen is gestort, maar niet of tengevolge daarvan eene goede bedekking was verkregen. Op de niet met steen be- dekte vakken zal nu weldra eene nieuwe steenbestorting I plaats hebben. J Door de arrondips^ments-rechtbark »e Breda is, ter vervulling van de opergivallen betrekking van kantonrechter te Bergen-op-Zoom, op-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1