1888. N°. 108. Dinsdag 11 September. 75ste jaargang. lood- en zinkwerkerij GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— bereke nd. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur is door A. TAMSE ingediend een verzoek tot oprichting van eene in het perceel Wijk E no. 104. Het verzoek en de teekening liggen ter virie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormid dag 9 tot des namiddags 2 uren. terwijl op Zaterdag den 22 September a s des namiddags te een uur ten Kaadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 8 September 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretarie, HARTMAN. GOES, 10 September 1888. Het Vaderland schrijft ouder het opschrift «Kleurlooze Middenstof" het volgende: Ia 't voorjaar tijdens de groote verkiezingscampagne sprak De Standaard van een kleurlooze middenstof, die zooveel mogelijk bewerkt en door voorspiegeling van stoffelijke welvaart voor de antirevolutie gewonnen moest worden. Na de verkiezingen hoorde men er niets meer van. Toen heette het, dat de groote meerderheid van het kiezerscorps beslist partij had getrokken voor de Chris telijke staatkunde en met het liberalisme ook de openbare school had veroordeeld. De kleurlooze mid denstof scheen voorgoed begraven. Maar ziet vroeger dan verwacht kon worden, komt ze weer opduiken. In haar hoofdartikel van gisteren vertelt De Standaard haar lezers, dat die «kleurlooze middenstof" uit mannen bestaande, die nH eens op een liberaal dan weer op een anti-liberaal stemmen, al naar mate zij meenen dat hun belang het meebreDgt, bij de verkiezingen toch eigenlijk den doorslag heeft gegeven, en dathet nieuwe Mini sterie juist met die kiezers zonder beginsel bijzonder rekening moet houden en aan hun wenschen en ver langens zooveel mogelijk tegemoet moet komen, want dat zij anders weer tot het liberale kamp zullen over gaan Ja, zelfs heeft het hoofdorgaan der antirevolutie de vermetelheid, om er met zoovele woorden voor uit te komen, dat het fameuze program van actie althans voor zoover het bevordering van stoffelijke belangen betreft alleen is uitgevonden om die «middenstof' aan de lijn te krijgen. Voor ons en voor de partij van Schaepman zoo ongeveer betoogt De Standaard behoeft gij, Ministerie, niet veel te doen, want wij hebben genoeg aan christelijke staatkunde, maar ter wille van die kleurlooze middenlui moet gij toonen dat het u ernst is met de uitvoering van het program van actie. Voor het eerst krijgt het Kabinet van die zijde een zachte waarschuwing, om toch niet door nietsdoen de gonst der kiezers te verliezen. Zelfs wordt gewezen op het gevaar van door de miasmen van de residentie besmet te worden. Zou dat misschien noodig zijn met het oog op de aanstaande verkiezing te Bergum Heeft De Standaard misschien bemerkt, dat in Friesland de «middenstof' reeds weer dreigt om te slaan In dat geval is echter het artikel heel onhandig geschreven. Er is zeker geen beter middel om de «middenlui" van de Kuyperiaansche politiek afkeerig te maken dan hen te doen gevoelen, dat zij alleen op sleeptouw zijn genomen om de antirevolutionaire zegekar voort te trekken. Naar aanleiding van het bericht der Standaard als zou het plan om den heer Sol tot lid der In dische Rekenkamer te benoemen, van den heer Sprenger van Eyk zijn uitgegaaD, verneemt de jV. R. Crt. dat dat denkbeeld onder het vorig bewind niet alleen niet «in uitingen is belichaamd" geweest, maar dat het ook niet in de gedachte is opgekomen. Het Standaard- gerucht is volgens de N. R. Crt. een verzinsel. In verband met deze benoeming schrijft de schrijver der Brieven uit de Hofstad aan de Midd. Ct. «Wie zich ook verwonderde over de benoeming, waardoor een vermeend onrecht heet hersteld te wor den maar een nieuw onrecht jegens zoovelen is ge pleegd, niet de heer Sol zelf. Deze heeft reed* ge- ruimen tijd geleden bij zijn vriend en beschermer Keu- chenius aangedrongen op eene benoeming tot een Io- disch staatsambt, in het bijzonder tot lid van de rekenkamer. Hij heeft, in strijd met de Indische tra ditie'?, om die hooge betrekking gesolliciteerd, zij het niet in den vorm bij request, dan toch mondeling bij den minister. Daarover heeft hij zelf zich reeds maan den geleden uitgelaten. Toen was het niet te gelooven, dat hij slagen zou, en toch is hij thans geslaagd. De bij de Indische comptabiliteitswet voorgeschreven aan beveling van drie personen, welke de raad van Indië moet opmaken en met redenen omkleeden, schijnt das eenvoudig te zija ter zijde gelegd, want dat thans op die wijze de heer Sol zou zijn aanbevolen door dien zelfden raad, in overeenstemming met wiens uitge drukt gevoelen hij betrekkelijk kort geleden in het belang der openbare rust en orde werd verbannen, is eenvoudig ondenkbaar". De Kamers der Staten - Generaal zijn in vereenigde zitting bijeengeroepen tegen uans\ Dins dag 11 Sept., te 2 uur, ter behandeling van het ontwerp-voogdijwet, waarover verslag en antwoord der regeering thans gereed zijn. Da Tweede K a m e r zal vóór den aanvang der vereenigde vergadering, te 1 ure bijeenkomen, in welke zitting vermoedelijk zal beëedigd worden mr. H. J. Smidt. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 dezer, des namiddags te 3 uren. Ofschoon Z. M. de Koning herstellende blijft, is de vooruitgang van zijne krachten slechts langzaam, zoodat, op raad van 's Konings lijfarts, die Z. M. geregeld blijft bezoeken, reeds nu bepaald is, dat de nieuwe zitting van de Staten-Generaal door Z. M. niet in persoon zal worden geopend. Tot opziener le klasse over de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen is benoemd de heer L. T a a tthans opziener 2e klasse. Eervol ontslag verleend, wegens woonplaatsver andering, aan J. J. Goetzee, als le luit. bij de dd. schutterij te Middelburg, en benoemd bij die schutterij tot le luit. U. J. W. VanNooten, thans 2e luit.tot 2e luit, D. J. Braakenburg, thans schutter. Ten einde aan vaartuigen des avonds het invaren van de haven te Hansweerd minder bezwaarlijk te maken, is er door den waterstaat op den Oosthaven- dam een witte ijzeren bal geplaatst, van grootere af meting dan de vroegere. Met het kustlicht op den Westhavendam is thans de verkenning alleszins doel matig en geriefelijk. NR. Ct.) Aan het verslag wegens den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid te Vlissingen over het jaar 1887, wordt het volgende ontleend Het jaar 1887 was over het algemeen minder gunstig dan het voorgaande. De belangrijke werkzaamheden aan de fabriek der koninkl. maatschappij «De Schelde" veroorzaakten ook nu weder eene toeneming der bevolking, waardoor ver meerdering van bedrijvigheid ontstond. De belangrijke uitbreiding van den dienst der maat schappij «Zeeland", alsook het vernieuwd vervoer van schapen naar Engeland, veroorzaakten vermeerderde bedrijvigheid op het gebied der scheepvaart. Een en ander oefende een gunstigen invloed uit op het algemeen vertier en kwam vooral den kleinhandel ten goede. Over het algemeen was de toestand vrij bevredi gend, en Kon het nieuwe jaar hoopvol worden tege- moetgegaan. De jury voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstn ij verheid te 's-Gra- venhage is voor groep 10 samengesteld als volgt: Van den Heuvel, voorzitter; Altorffer, Middelburg, secretaris; J. Stortenbeker, Den Haag. Uit VGravenhage wordt het overlijden gemeld van den gepensioneerden luitenant-generaal J. J. Van S w i e t e n Staatsraad in buitengewonen dienst. De schitterende diensten, door generaal Van S wieten in onze Iadische oorlogen bewezen, welke hem tot de hoogst militaire waardigheden deden opklimmen, en laatstelijk de vaderlandslievende toewijding waarmede hij, op gevorderden leeftijd en reeds gepensioneerd, het opperbevel over de tweede Atj*h-expeditie aan vaardde, zijn bekend. Generaal Van Swieten was, met Z. M. den Koning, de eenige gerechtigde tot het dragen van het groot kruis der Militaire Willemsorde. Naar meu verneemt, heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, gevolg gevende aan het door de regeering uitgesproken verlangen, aan den minister van waterstaat voorstellen gedaan omtrent een beperkten treindienst voor personenver voer op den Zondag. Indien die voorstellen door de regeering worden goedgekeurd, zal met den beperk ten Zondagsdienst eene proef worden genomen voor een tijd van drie maanden, aanvangende op den len December p. k. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft gemeend met het doen dezer voorstellen te moe ten wachten totdat d e regeering haren wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel, die op het vasteland tot dusverre geheel onbekend was, niet kan worden to3g°past zonder de belangen van het reizend publiek en wellicht ook die van den postdienst in enkele opzichten te schaden. Overigens was de maatschappij van oordeel, dat de beperkte Zondagsregeling zoodanig moest worden be paald, dat die inderdaad aan het personeel ten goede kwam. Op dat beginsel berusten dan ook de voor stellen aan de regeering, volgens welke aan meer dan jO percent van het treinpersoneel hetzij een geheel vrije Zondag, hetzij een dieDst van slechts enkele uren op dien dag wordt verzekerd. Naar hetgeen aan het Utrechtsch Dagblad wordt geschreven, was het Vrijdag 7 September 25 jaar ge leden dat op de statuten der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de koninklijke goedkeuring werd verleeDd. Er zou voegt de berichtgever o. a. er bij reden zijn, dit feit te herdenken, niet alleen in Utrecht, waar de zetel der maatschappij gevestigd is, maar in bijna alle oorden des lands, daar toch de Maatschappij bijna overal ver tegenwoordigd isen evenwel wordt men niets gewaar van eenige feestelijkheid. Nu is het juist wel niet noodig, dat dit in h6t openbaar geschiede, op dezen dagnog andere dagen zijn daarvoor even ge schikt, b. v. de 26 Sept., toen vóór 25 jaren de nota- riëele akte van oprichting der Maatschappij te Am sterdam werd gepasseerd. Op dien dag hield ook de raad van bestuur en 'toezicht zijne eerste vergadering te Amsterdam in vereeniging met de pas geconstitu eerde directie, bestaande uit de heeren dr. A. Vrolik, voorzitter, (vader van den tegenwoordigen directeur- generaal, den heer W. K. M. Vrolik), F. De Brouwer v. Hogendorp, onder-voorzitter, H. P. Van Heukelom, II. A. Van den Wall Bake, W. Testas, directeuren, en mr. H. P. G. Quack, secretaris. Den 1en October 1863 werd met de feitelijke exploitatie der Staatsspoorwegen begonnen, en wel door de feestelijke overname van de lijn BredaTilburg, die den 5en voor het publiek werd opengesteld. Den 27en October volgde de opening van de lijn HarlingenLeeuwarden, den 23en December Bergen-op-ZoomRozendaal, enz. Het Bataviaasch Nieuwsblad verklaart zich vóór de vermindering van het traktement van den Gouverneur-generaal. Honderdzestig duizend gulden acht het blad eene voldoende jaarwedde, om dat de landvoogd toch niet meer dan vijf duizend gulden 's maands verteert en geen anderhalve ton ver teren kan. Het Nieuwsblad wil de bezuiniging nog wat verder uitstrekken en o. a. den Raad van Indië opheffen, welk college bij het bestaan van de stoomvaart en de telegraphische gemeenschap geen reden van bestaan meer heeft en integendeel belemmerend werkt, daar het de toenadering tu6schen den Gouverneur-generaal en de directeuren in den weg staat. De algemeene vergadering der Broeder schap van Candida a t-notarissen in Ne derland zal plaats hebben op Maandag 17 September a. s. in het schouwburg-lokaal te NijmegeD. Het voor zitterschap wordt waargenomen door den heer II. W. J. Sannes te Hoorn. Op de uitgebreide agenda komt, onler meer, voor een voorstel tot het richten van een adres aan Z. Exc. den minister van justitie met ver zoek bij eventuëele wetswijziging der wet op het no taris ambt a. het vermaken der protocollen te doen ophoudenb. de plaatsvervanging bij vacature door een candidaat-notaris mogelijk te makenc. het aan tal candidaat-notarissen te beperken. Da maatschappij tot expl. vaa staatsspoorwegen heeft besloten de candidaat-notarissen, leden dier Broeder schap, te vervoeren heen en terug (retour 4 dagen) op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap tegen enkelen vrachtprijs. De heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, thans in Nederland teruggekeerd, moet zich naar het Zuilen begeven, wegens ernstige ongesteld heid van een zijner kin leren. D r Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. stelt voor, dat in blijvende herinnering aan 's Konings 40- jarig regeeringsjubilé, 't wolk Nederland in het vol gend jaar hoopt te vieren, een nationaal werk lieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel 't land, uit alle par tijen, reeds nu een commissie, om gelden milli- oenen in te zamelen, teneinde Z. M. op den feest dag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een Koning-Willem-pensioenfonds voor werklieden. De staats-commis8ie, benoemd tot het instellen van een onderzoek naar nieuwe middelen om de berri-berri in Oost-Iadië te bestrijden en voor zooveel mogelijk weg te nemen, hooft Z iter lag hare zittingen aangevangen in het gebouw van het depar tement van koloniën te 's-Gravenhage. Volgens een bericht aan de Times zou Prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswijk en zoon van wijlen prinses Marianne der Nederlanden, voornemens zijn binnen kort zijn oudsten zoon als student aan de hoogeschool te Leiden te doen in schrijven. Daar deze jonge prins (Frederik Hendrik) den 15 Juli van dit jaar eerst 14 jaar is geworden, zal er merkt het Hbl. op over zijn studenten-verblijf nog wel geen beslissing zijn genomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Donderdagavond half 7 uur zal ds. J. Groeneweg van Rotterdam door ds. Mackenschij van Brielle be vestigd worden tot pred. bij de Geref. Gem. alhier. Heinkenszand. Ter voorziening in de predikants vacature bij de Chr. Geref, Gemeente alhier is een tweetal opgemaakt bestaande uit de heeren A. Delfos, (oud-zendeling) te Leiden en M. H. K. Mol, te Dussen (prov. Noord-Braban*). Beroepen te Arnemuiden de heer J. C. V. Meischke, cand. te Hoogezand. Bedankt voor het beroep naar Houtrijk en Pola- neo door ds. G. P. KruijfT, te Domburg; voor het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Kamperland door ds. B. Veenstra, te Vlissingen. Gisterochtend werd ds. H. Van Selms in de Ned. Herv. kerk te Kralingen door ds. Th. N. Crousaz, die eene leerrede hield over Joh. XII vers 29, bevestigd tot predikant bij die gemeente. Des avonds hield ds. v. Selms zijn intreerede. Uit Freiburg wordt aan de Matin geseind, dat het Katholieken-congres met algemeene stemmen een motie heeft aangenomen, inhoudeode dat het herstel van het wereldlijk gezag van den Paus onvermijdelijk en noodzakelijk is. Het congres gispte het nieuwe Ita- liaansche strafwetboek. Op het Oad-Katholiek congres te Heidelberg waren de drie zusterkerken van Duitschland, Zwitserland en Nederland vertegenwoordigd. In een bijeenkomst, die door ongeveer 600 personen werd bijgewoond, sprak prof. Schulte over de noodige samenwerking tusschen deze drie, waarna pastoor Van Santen, uit Nederland, en Gilg, uit Olden, diezelfde noodzakelijkheid nader deden uitkomen. In de vergadering van afgevaardigden, waaraan er 169 deelnamen, werden besluiten genomen betreffende het vestigen eener vereeniging tot verheffing en bevordering der oud-katholieke pers, eene algemeene en gelijke organisatie der verspreiding van oud-katho lieke en m oud-katholieken geest geschreven werken, als middel tot bevordering der oud-katholieke beweging. Er werd een comité benoem J, om tegen het eerst volgend congres de hiertoe noodige ontwerpen gereed te maken. Voorts verklaarde de vergadering in 't al gemeen in te stemmen met het plan tot oprichting van informatiebureels in zake van bijstand, waarna aan de synodale commissie werd opgedragen de noodige stappen ter uitvoering te doen. Ten opzichte van een voorstel betrdfende het geven van godsdienstonderwijs werd besloten over te gaan tot de orde van den dag, omdat dit onderwerp behoort tot de bevoegdheid der bisschoppelijke autoriteiten. Omtrent het volgende con gres werd aan bisschop Reinkens opgedragen, zich met bisschop Herzog in Zwitserland en met den aartsbis schop en de bisschoppen der Oud-Katholieke Kerk in Nederland te verstaan en tevens in overleg te treden over een gemeenschappelijk congres van de Duitsche, Zwitsersche en Nederlandsche met de Oostenrijksche oud-katholieken, te houden in 1890. Voorloopig had men voor plaats dezer bijeenkomst het oog op Keulen. Bij beschikking van deo Min. van Binn. Zaken zijn benoemd in de comtnissien, ia het najaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrijgiog van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Augustus 1878, in Zeelaud: a. tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het district Middel burg; b. tot leden: de schoolopzieners in de arrondis sementen Middelburg, Goes, Tolen en Oostburgc. tot Hd-plaatsvervaugerde schoolopziener iu het arrondis sement Aksel. Te Wemeldinge is dit jaar voor d) school met den Bijbel gecollecteerd20,06te Kruinmgen met Hansweerd 110,40te Kortgene (Herv. kerk)/83,54. Kortgene. Zaterdag 8 September II. hield de on- derwijzers-vereeniging «Noord-Beveland" dit jaar hare derde vergadering. Ondanks het ongunstige weder waren er een twaalftal heeren opgekomen. Bij de opening der vergadering herdacht de voor zitter de verdiensten van het eerelid wijlen den heer M. Hooze, oud-president dezer vereeniging en rustend hoofdonderwijzer te Wissekerke, den geachten nestor van dit gezelschap. Zijne waardeerende woorden von den bij allen weerklank. Dm secretaris werd opge dragen aan mej. de weduwa Hooze de deelaeming der vereeniging in haar verlies te betuigen. De heer J. Vermeulen hield eene leziog overPieter Cornelisz. Hooft, en beschouwde hem achtereenvolgens als hoofd van den Muiderkring, als dichter en als historieschrijver. De heer P. Beun besprak de exaraineerwoade van den tegenwoordigen tijd en vroeg, of de hooge eischen^

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1