1888. N°. 107. Zaterdag 8 September. 75ste jaargang. Burger Avondschool De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Dg prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De toelatings-examens voor de zullen plaatshebben op Maandag den 10 September a. s., des morgens te Degen uren. Goes, den 7 September 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 September 1888. Wij herinneren belanghebbenden aan de vee markt, die a. s. Dinsdag 11 September alhier zal worden gehouden. Het is te hopen, dat de oogst, die dit jaar wat later wordt binnengehaald en die mis schien ook a. sv Dinsdag nog niet geheel zal zijn af- geloopen, toch geen afbreuk zal doeu aan de veemarkt. In verband met de benoeming van den heer S o 1 tot lid der Algemeens rekenkamer van Indië, maakt men De Tijd opmerkzaam op art. 51 der Wet tot beheer en verantwoording van Nederl.-Indievan 7 Mei 1864 Staatsblno. 35). Daarin wordt o. a. be paald dat voor elke opengevallen plaats in dat college de gouverneur-generaal, door tusschenkomst van den minister van koloniën, een door den raad van Nederl.- Indië opgemaakt en met redenen omkleede aanbeveling van drie personen aan den Koning moet inzenden. Inderdaad staat deze bepaliDg in genoemd artikel te lezen en het is dus de vraag, of zij nageleefd en dientengevolge de benoeming van den heer Sol wettig is? De Standaard doet het heden voorkomen alsof de benoeming van den heer Sol reeds onder den vorigeD Minister Sprenger Van Eijk was voorbereid. Dit lijkt ons, de zaak van zich afschuiven. Ware de benoeming onder den heer Sprenger Van Eijk gebeurd, dan zou den natuurlijk dezen de bemerkingen gelden, welke op de benoeming geleverd zijn. Doch niet de heer Spr. Van E., maar de heer Keuchenius heeft blijk baar de benoeming aan den Koning voorgedragen en de heer K. is immers, volgens de eigen getuigenis zijner vrienden, te zelfstaudig en te veel een man van rechtdan dat men van hem zou kunnen onderstellen in dezen niet volgens eigen meening te hebben ge handeld Inderdaad, het wordt voor de vrienden en partij- genooten van den heer Keuchenius wel een moeielijke taak om hem als Minister de hand boven het hoofd te houden en handelingen in bescherming te nemeD, waarvan het de vraag is of zij aan een bezadigd staatsman doen denken doch dit geeft nog het recht niet de zaak op een ander te schuiven, te minder wanneer blijkbaar de heer Keuchenius de verantwoor delijkheid op zich genomen heeft en hem door de geestverwanten in dezen reeds zooveel lof is toege zwaaid. Of gaat die lof nu ook over op den heer Sprenger Van Eijk? De Standaard stelt, naar aanleiding van de aanstaande verkiezing in het district Bergum, de vraag of de liberalen, die beweren 's lands belang boven alles te stellen, dat belang niet beter zouden dienen door zich van stemmen te onthouden dan door eene mogelijke verkiezing van een liberaal afgevaardigde de meerderheid in de 2e Kamer nog kleiner te maken. Dit is inderdaad een nieuw denkbeeld, waarvan het echter te betreuren is, dat het nooit bij dr. Kuyper is opgekomen zoolaDg de liberale partij over eene kl-ine meerderheid in de Kamer had te beschikken. Intusschen rijst de vraag, of de liberalen ooit de meening kunnen toegedaan worden, dat zij de belan gen van het land het best behartigen door eene meer derheid te verschaffen aan hunne tegenpartij, waarvan zij juist nadeelen voor het land verwachten De Standaard ziet zeker zelf wel de dwaasheid zijner vraag in en gelooft er geen oogenblik aan, dat de liberalen er naar luisteren zullen, evenmin als ooit dr. Kuyper aan eene dergelijke vraag der liberalen het oor zou hebben geleend. Tot opzichter bij den Rijkswaterstaat standplaats Goes is benoemd dhr. N. Visser, thans in gelijke betrekking te Wtmeldinge. De daardoor openvallende plaats te Wemeldinga zal niet worden vervuld. De Minister van Marine brengt, als vervolg op het bericht van 28 Augustus jl., ter kennis van zee varenden, dat op de Ooster-Schelde de twee witte tonnen van het Schaar van Kolijnsplaat thans zijn opgenomen en vervangen door twee zwarte tonnen, die gelegd zijn in de navolgende merken: No. 1, in 70 d.M. water, en de peilingen: de stadhuistoren van Zieriksee in het huis op het havenhoofd de toren van Kapelle in den hoek van den Kat- schen dijk. No. 2, in 70 d.M. water, en de peilingen- de Oostelijkste molen van Zieriksee aan den Oost kant van de kleine kerk; de toren van Kattendijke eene scheepslengte van het Goessche Sas. Bijgelegd zijn drie witte tonnen, in de navolgende merken No. 1, in 60 d.M. water, en de peilingen: het dorpshuis van Kolijnsplaat in een groep boomen de toren van Kapelle eene spaakslengte in den hoek van den Katschen dijk. No. 2, in 60 d.M. water, en de peilingen de Zuidelijkste molen van Kolijasplaat in eene boe renschuur de toren van Kapelle eene scheepslengte in den hoek van den Katschen dijk en No. 3, in 60 d.M. water, en de peilingen eene boerenschuur in den Zuidkant van een bosch de toren van Kapelle aan den Zuidkant van een bosch. 's-Gravenpölder. Gedurende de maand Augustus werden op bet telephoonkantoor in deze ge meente behandeld 75 berichten, waarvan 35 ontvangen en 40 verz .nden. Dat deze inrichting levensvatbaarheid heeft, blijkt volkomen uit het aantal behandelde berichten, waarvan de meesten voor en uit deze gemeente waren. Volgens de ter inzage liggende rekening van het calam. waterschap Ellewoudsdijk-Bor- s e 1 e bedragen de ontvangsten over het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1887 tot 30 April 1888, de som van 66848,22 en de uitgaven 60129,15%. De ontvangsten bestaan uit een goedslot van vorige dienst jaren ad 1028,50% dijkgeschot en bijdragen 64781,23 en inkomsten vaa bezittingen ƒ1038,48. De uitgaven zijn verdeeld in kosten van beheer 5544 08 kosten van zeewering en oeververdediging/48095,93%; verschillende uitgaven 5775,64 en onvoorziene uit gaven 713,50. Gisteren werd bij het Nederlandsche loodswezen te Vlissingen met gunstig gevolg examen afgelegd voor den zeeloodsdienst in de zeegaten van de Ooster- en Westerschelde, door den loodskweekeling der 2e klasse J. Bal jé. Z. M. heeft dhr. J. A. Bolle te Zonnemaire benoemd tot burgemeester van die gemeente. Op de landbouwtentoonstelling te Bokstel is voor de beste en volledigste inzending zaaigranen de 1ste prijs, verguld zilveren medaille, toegekend aan de Centrale Tentoonstellingsvereeniging Landbouw belang te Zieriksee. Men meldt uit Bergum aan de N. R. Ctdat in dat kiesdistrict tot candidaat der centrale anti revolutionaire kiesvereeniging is gesteld de heer L. De Vries, te Minnertsga, die in het afgeloopen voor jaar de candidaat der anti-revolutionaire partij te Scho- terland is geweest. Aangezien op de vergadering der Centrale Kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Ber gum, blijkens den eergisteren medegedeelden uitslag der gehouden stemmingen over een candidaat voor het. lidmaatschap der Tweede Kamer, geene volstrekte meer derheid verkregen werd, is besloten de vereenigingen nogmaals te doen opkomen, ten einde eene nieuwe stemming te houden. Tegenover de onrustwekkende geruchten, welke omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Ko- niog worden in omloop gebracht, kunnen wij gelukkig ten stelligste verzekeren, dat het geërbiedigd Hoofd van den Staat geheel hersteld is en zich zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strekken dat Z. M. zich dezer dagen geruimen tijd onderhield over de belangen van handel en industrie. Dagbl Te 's-Hage is Woensdag overleden de heer m r. G. Belinfante, sedert achttien jaar medewerker aan de N. R. Ct. voor de zittingen der Staten-Gmeraal. Als redacteur van het Weekblad van hel Recht en schrijver van rechtsgeleerde verhandelingen laat hij in de wetenschappelijke wereld eenen eervollen naam ach ter. Maar onovertroffen is hij geweest als schrijver van de Overzichten, waarin zijn talent in al zijne vol heid geschitterd heeft, en waardoor bij de lezers van de N. Rott. Courant George Belinfante dan ook on vergetelijk zal zijn. Door inwoners van het eiland St. Martin, Nederl. gedeelte, is op 1 Juli jl. den dag waarop de v r ij- making der slaven iu West-Iodië voor 25jaar werd gevierd, een verzoek gericht tot Z. M. den Koning. Zij, de gewezen sla ven-eigenaren aldaar, vragen dat het den Koning op dezen vijf-en-twiutigsten verjaardag van de vrijstelling der slaven in de Nederlandsche West-Indische koloniën, goedgunstiglijk moge behagen den ongelukkigen toestand van rekwestranten in over weging te nemen, die, door onrechtmatig verstoken te zijn van de helft van hun recht tet schadevergoeding, zoo als voor de slaven aan de ingezetenen der overige koloniën is toegekend, geen deel kunnen nemen aan de feestelijkheden tot viering van deze gedenkwaardige gebeurtenis. De herhaaldelijk voorgekomen onzekerheid en moeielijkheden bij het keuren van vee door de gouvernements-keurmeesters heeft den Minister van Bin- nenlandsche Zaken aanleiding gegeven tot het opmaken van een ontwerp-instructie voor die keurmeesters, waarover onlangs het gevoelen van de commissarissen des Konings en de districts-veeartsen is gevraagd. Het hoofdbestuur van de Nederl. vereen i- ging tegen de prostitutie heeft het besluit genomen, dat een nationaal congres zal belegd worden door genoemde vereeniging, met medewerking van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Het congres zal gehouden worden te Amsterdam op 19 tot 22 Maart 1889. Da Raad der gemeente Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan de Uaiversiteit aldaar benoemd d r. R u g e, professor te Heidelberg. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Land bouw in Limburg heeft zich opnieuw gewend tot den Minister van Waterstaat enz. mat een adres, waarin krachtig wordt aangedrongen op het ondersteunen van den landbouw iu afwachting van de bescher mende wetten. Uitbreiding van het onderwijs op land bouwgebied, oprichting van vakscholen, proefstations enz. geeft volgens het hoofdbestuur niets. Geld moet er zijnwaarom het dan ook vraagt een subsidie tot verbetering vau den veestapel, vau het paardenras en tot ontwikkeling van den landbouw, en verzoekt, dat od de begrooting van 1889 een post van ƒ10,000 a ƒ15,000 gebracht worde, ter beschikking van adres sant, om onder controle der Regeering te worden aangewend tot opbeuring van den kwijnenden landbouw in die provincie. Daar liet zich laat aanzien, dat de b o o n e n dit jaar niet rijp zullen worden, meenen wij op een

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1