1888. N°. 10G. Donderdag G September. 75sle jaargang. seémmbé GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAH te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. *4..' - COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking .'hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 5 September 1888. De beer Bos, opzichter bij den Rijkswaterstaat alhier, wordt met 1 October a. s. overgeplaatst naar Friesland. »Een zonderlinge benoeming" noemt de 7ijd de benoeming van dhr. Sol tot lid van de algem. rekenkamer, na voorafgegane intrekking van het beslait van 21 Aug. 1886, waarbij aan de heeren Sol en De Sturler Jr. het verblijf in de afdeeling Buitenzorg werd ontzegd. Omtrent de Tjiomas-zaak heeft de heer Keu- chenius van den beginne af zijn eigenaardige opvatting gehad. En in zooverre had hij gelijk, dat bij de ver banning der heeren Sol en De Sturler de wettelijke bepalingen niet in alle deelen trouw waren gevolgd. Maar van den anderen kant kan toch ook niet ontkend worden, dat voor do verwijdering der heeren Sol en De Sturler uit de afdeeling Buitenzorg, zoowel om staatkundige redenen als in het belang der ingezetenen van het land Tjiomas, gewichtige redenen werden aangevoerd. Ook vergete men niet, dat omtrent dit punt alle Indische autoriteiten op één na eenstemmig dachten, en dat de verwijdering door den landvoogd eerst werd toegepast nadat de spanning tusschen den landheer en de bevolking van Tjiomas haar toppunt had bereikt en zich geopenbaard had in een geweld dadig verzet. Hoe men overigens ook over de toestanden op het landgoed Tjiomas moge denken, een belooniog had de heer Sol zeker van de regeering niet verdiend. Nog niet lang geleden gaven wij, zegt de Tijd, als onze meening te kennen, dat aan de Tjiomas-zaak gevoegelijk een eind zou kunnen worden gemaakt, in dien zin, dat de nieuwe gouverneur-generaal, door een beschikking, die in de oogen der inlaodsche bevolking zou gelden als een daad van koninklijke genade, het besluit van 26 Augustus 1888 zou intrekken. Indien mr. Pijnacker Hordijk dan tevens zijn aandacht gewijd had aan de herziening van het reglement op de par ticuliere landerijen, zou er uit de geheele geschiedenis nog iets goads voortgesproten zijn. Nu vreezen wij, dat dit laatste om de boven vermelde redenen niet gebeuren zal, ten minste wij gelooven niet dat aandrang daartoe van den minister van koloniën zal uitgaan". Al kan de Tijd zich om al deze redenen niet inge nomen toonen met deze regeringsdaad van den minis ter, met nadruk wil het blad al dadelijk opkomen tegen het streven, om van de ontevredenheid van velen over deze benoeming een stormram te maken tegen dezen minister. »Ook tegenover den heer Keuchenius als minister wenschen wij het standpunt te handhaven, waarop wij ons geplaatst hebben in 1866 tegenover den heer Keuchenius als lid der Tweede Kamer en voorsteller der bekende motie. Het recht der uitvoe rende macht om op eigen verantwoordelijkheid ambte naren aan te stellen, in de befaamde zitting van 26 Sept. 1866 door den minister Heemskerk en vroeger herhaaldelijk door Thorbecke met zooveel nadruk ver dedigd, wenschen wij ook, nu het den heer Keuchenius geldt, volkomen onverkort te zien." De N. R. hetzelfde onderwerp besprekende, zegt 0. a. i>Voor den heer Van Rees, eenmaal in de handen van zijnen vijand gevallen, was het misschien het ergste niet, voor een koninklijk bevel te buigen en den man dien hij gestraft had, met eer gekroond te zien terug- keeren in het laDd dat hij straks voorgoed verlaten zou. De heer Van Rees is te oud geworden en heeft te veel van de wereld gezien, om de hem toegedachte krenkingen niet met zekere wijsgeeiige kalmte te ver dragen. Maar wat men den heer Van Rees toegedacht heeft, zal geleden worden door zijn opvolger en wie met en na hom het gezag in Indië zullen te vertegen woordigen hebben. Want aan dat gezag is een slag toegebracht als wellicht nooit te voren. De hoogste vertegenwoordiger van het gezag, tegen wien geheel Indië met diep ontzag pleegt op te zien, is in 's Ko- nings naam verloochendis, door de buitengewone verheffing in eer van een door hem gestrafte, voor Indië te schande gemaakt en de man, tegen wien hij de bevolking in bescherming heelt genomen, met eer gekroond Welk eenen indruk dat op de bevolking van Indië en op hare hoofden maken moet Een eind verder zegt het blad »Wij weten wel, wat ter verdediging van de re- geeriogsdaad zal aangevoerd worden. Het zal heeten, dat aan het staatsbelang nooit het recht mag worden opgeofferd. Het klinkt goed maar bedenk Ia de eerste plaats, dat bij monde van den heer Keuchenius niet het recht, maar enkel een rechts- begrip spreekt. Voor den heer Van Rees, gesteund door de eerste, zoo besturende als rechterlijke ambte naren, eischte het recht de bestraffing van voor de bevolking harde en wreede meesters. In de tweede plaats zouden wij willen vrageD, of, al heeft de heer Van Rees in den vorm gezondigd, de heeren van Tjiomas aan de bevolking een konink lijk gunstbewijs hebben verdiend 7 Ia de derde plaats bedenke men, dat dit zooge naamde rechtsherstel geschiedt ten koste van anderen, die in billijke rechten worden gekrenkt; ten koste van d i bevolking der landgoederen, die het gelag be taalt; ten koste van geheel Indië, dat in het onver zwakt handhaven van het gezag zijne veiligheid ziet. En eindelijk stelle men zich voor, wat de gevolgen zouden ziin, indien opvolgende regeeringen zich ge roepen gingen achten, wij zeggen niet om zooveel mogelijk te herstellen, wat onder de voorgangers on rechtvaardigs was geschied (naar hunne opvatting altoos), maar alle wezenlijke en gewaande verongelij kingen op de wijze als aan den heer Sol is geschied te vergoeden 1 »Met welke schijnschoone redenen", aldus eindigt het blad zeer terecht, >men baar ook trachte te be- kleedenin haar drievoudig karakter van onverdiend gunstbetoon, krenking van verkregen recbten, en kaak slag aan 's Konings vertegenwoordiger, is de gedane benoeming noch eene daad van recht, noch van wijs heid, en teekent zij eene staatkunde, die zich zelve misschien haar wezenlijk karakter niet bewust, maar voor de koloniën en het vaderland vol gevaar is". Wij ontvingen ter aankondiging de x>Prijscourant der boomkweekerijen »Gistelles" en »Eureka" van D. J. Van der Have, ICapelle bij Goes." Deze prijscourant, met teekeningen van enkele vruch ten versierd, geeft een duidelijk overzicht van wat in de gunstig bekende kweekerijen van dhr. V. d. Have te vinden is. In ons blad een overzicht van den rijken inhoud te geven gaat natuurlijk niet. Daarom ver melden wij als bijzonderheid alleen, dat wij in den catalogus vermeld vinden een nieuwen appel, »de schuttersreinette", aldus door dhr. Van der Have ge noemd naar dhr. E. E. Vleugels Schutter, geneesheer te Oosterland, die hem in de gelegenheid stelde met dezen uitstekenden appel, door dien heer gewonnen, kennis te maken, er eenige boomen van te kweeken en ze zoodoende thans in den handel te brengen. Naar wij met genoegen vernemen is door de kon. maatschappij »de Schelde" te Vlissingen het laagst ingeschreven voor den aanbouw van een stoom schip voor de gouvernements marine in Ned.-Iadië. Er waren drie firma's, die voor inschrijving waren uitgenoodigd, nl. de maatschappij »de Maas" te Rot terdam, die inschreef voor 235,700; de Ned. stoom bootmaatschappij »Fijenoord" te Rotterdam, die in schreef voor 227.000, en de kon. maatschappij »de Schelde", die inschreef voor 215.800. Voor velen, en niet 't minst voor de stad onzer inwoning, is dit voorzeker eene aangename tijding. Moesten wegens voortdurende slapte van werkzaam heden reeds vele werklieden worden ontslagen, hun aantal zou natuurlijk aanmerkelijk z>jn toegenomen, ware der fabriek dit werk niet te beurt gevallen. {VI. Cf.) De voortdurende aanvallen van de Noordzee op de polders aan de noordkust van ons eiland Noord- Beveland en de daardoor veroorzaakt wordenle groote sommen gelds ter verdediging, hebben aldus meldt men uit Wissekerke aan het Dagbl. sedert langen tijd bij de ingelanden van den Sophia-polder onder deze gemeente den wensch doen ontstaan tot het cilamiteus worden van dien kostbaren polder, waartoe dan ook de noodige stappen zijn gedaan en aan Gedeputeerde Staten der provincie calamiteus-verklaring is verzocht. De heer Gerritsen, burgemeester van Groede, heeft concessie aangevraagd tot het exploiteeren van een tram van de gemeente Sluis naar de Belgische grens, in aansluiting met twee tramlijnen, welke de Belgische buurt-spoorwegmaatscbappij zal aanleggen. (Z>.) - Volgens Recht voor allen is den heer F. Domela Nieuwenhuis, afgevaardigde ter Tweede Kamer, de vol gende motie gezonden »Üe afdeeling Middelburg" van de Zeeuwsche pro- pagandaklub voor algemeen kies- en stemrecht, kennis genomen hebbende van de interpellatie van den afge vaardigde voor Schoterland, F. Domela Nieuwenhuis, in de Tweede Kamer, in zake de verplichte winkel nering alsmede van zijne houding bij de behandeling van het bankoktrooi, dankt genoemden afgevaardigde voor zijn flink en waardig optreden in de Kamer, en wenscht hem voor de toekomst kracht en gezondheid toe, opdat hij op gelijke wijze blijve voortwerken in het beiaDg des volks." Maandag had te Bargen-op-Zoom onder prach tig zomerweder de ofllciëele opening plaats van de stoomtramlijn AntwerpenBargen-op-ZoomTolen. Nadat het gemeentebestuur aan de grenzen de Bel gische autoriteiten en genoodigden, onder welke 0. a. de minister van openbare werken De Bruyn, ontvan gen had, werd na aankomst receptie ten raadhuize gehouden, waarbij de stafmuziek van het 3e regiment infanterie de nationale volksliederen en eenige andere nummers uitvoerde. Daarna werd in de feestelijk versierde tram een tochtje naar Tolen gemaakt, alwaar ook aan de ge noodigden eene feestelijke ontvangst te beurt viel. Na de terugkomst had een feestmaaltijd in »Thalia" plaats van 80 couverts. Onder de gasten bevonden zich 0. a. de minister van waterstaat, de commissaris des Konings in Noord-Brabant en vele anderen. Er werdeu verscheidene toosten ingesteld, toepas selijk op de nieuwe verbindiDg tusschen Nederland en Belgie, op de vorsten van beide rijken, enz. In de stad wapperden honderden nationale en Bel gische vlaggen, als blijk van instemming der bewoners met het feest van den dag. Een concert in den tuin van »Thalia" besloot de feestelijkheid. (N. JR. Cf.) Bij de gisteren gehouden vergadering der Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Bergum is de stemming voor de candidatuur van het lidmaat schap der Tweede Kamer geweest als volgt Kielstra 76, Drijber 64, Fontein De Jong 17, J. II. Sickler 17 en Rangers 2 stemmen, zoodat vermoede lijk dhr. E. B. Kielstra de candidaat der libe ralen zal zijn, Volgens den Haagschen correspondent van de N. Gron. Ct. zon de bijeenroeping der vereenigde zitting van de beide Kamers niet plaatsheb ben voor de opening van het nieuwe zittingjaar, op 19 Sept. e. k. De toestand des Konings maakt gelukkig overijling in de behandeling der voogdij wet niet noodig.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1