1888. N°. 105. Dinsdag 4 September. 75sle jaargang. VEEiHAKKT GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewono advertentiën is van t5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ceut. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herrinnerd, dat weder eene TG GOGS. tal gehouden worden op Dinsdag den 11 en den 25 September 1888. Goes, den 18 Augustus 1888. Burgemeeeter en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 September 1888. Tot archivaris der gemeente Goes is, in plaats van dr. R. A. Soetbrood Piccardt, die deze gemeente met terwoon heeft verlaten, door B. en W. benoemd mr. N. C. H. Van D a a 1 e n W e 11 e r s, griffier bij het kantongerecht alhier. Deze zal de betrekking aanvaar den na daartoe van Z. M. den Koning vergunning te hebben verkregen, welke vergunning noodig is, daar aan de betrekking van archivaris eene bezoldiging is verbonden. Tot directeur van de zangvereeniging »Ex cel- si or" is met ingang van 1 September jl., in plaats van dhr. P. De Jonge Jz., benoemd dhr. J. Kooiman, muziekonderwijzer alhier. De opening van de jacht op klein wild in de provincie Zeeland is door Gedep. Staten vast gesteld op Maandag 17 Sept. a. s. Tot gemeente-geneesheer te Nieuwerkerk a./d, ÏJsel is benoemd de heer J. Hocke Hoogen- boom, arts te Zonnemaire. Ierseke. Als men in aanmerking neemt, hoe het welslagen van feesten in het algemeen en vooral van feesten in de open lucht in hooge mats afhankelijk is vaD het weder, dan waren op den verjaardag der Prinses velen in ons land in de eerste plaats dankbaarheid verschuldigd aan de lieve zon, die na den middag zoo goed was een bij uitstek vriendelijk gezicht te toonen. Zonder dat ware de feestviering alhier waarschijnlijk geheel verijdeld, nu was de dag recht prettig. Vóór den middag bezocht het gemeentebestuur de scholen om het zingen van eenige toepasselijke liederen aan te hooren en den kinderen een gedachtenis aan dezen feestdag te geven in den vorm van een tamelijk fraai en goed portret van het Prinsesje. De burge meester deelde mede, dat hij getracht had de tolk der jeugd te zijn door de Prinses het volgende telegram te zenden »De schoolkinderen te Ierseke wenschen H. K. H. Prinses Wilhelmina hartelijk geluk met de viering van H. D. geboortedag. Uit ruim 500 kindermonden stijgen liederen op tot den Allerhoogste voor het welzijn onzer geliefde Prinses". Des avonds werd daarvoor namens haar door den kamerheer Taets Van AmeroDgen bedankt. Om 1 uur begon de optocht van de kinderen der openb. scholen (de bijzondere deed niet mee, misschien omdat het vacantia was), die, ruim versierd met strik ken en lint en van vele vlaggetjes en banieren voor- zieD, eenige straten doortrokken om zich vervolgens naar het feestterrein te begeven, waar omstreeks half 3 zich voor het eerst de muziek van Eendracht maakt Macht" van Kruiningen liet hooren. Het programma voor de matinee bevatte 16 nommers, 8 voor muziek en 8 voor zang, waarbij nog enkele extra-nommers en eenige liederen van de schoolkinderen gevoegd werden, zoodat er ruimschoots voor streeling van het gehoor gezorgd was. Het terrein bevatte een vrij talrijk pu bliek, maar niet minder de nabij gelegen dijk, van waar men een uitstekend uitzicht had op het feest en die nog het voordeel opleverde van geen entree te eischen. Na afloop van de matinee kwamen do uitvoerende gezelschappen en de feestcommissie in het hotel Ilart- hoorn bijeen, waar de burgemefster (voorzitter der commissie) een toost instelde op H. K. H. de Prinses en allen hartelijk bedankte, die medegewerkt hadden aan het welslagen van het feest, en waaronder vooral niet vergeten moet worden jhr. De Ram te Bergen-op- Zoom, die bereidvaardig en kosteloos zijne weide voor de matinee had beschikbaar gesteld. Hiermee was het eigenlijke feest afgeloopen. Daarna vermaakte ieder zich op zijne eigene wijze en heerschte er door de gansche gemeente eene opgewekte, prettige stemming. Vele vlaggen bewezen de belangstelling der ingezetenen in het feest. De verjaardag van Prinses Wilhelmina is schier overal op meer of minder luisterrijke wijze herdacht. Wij kunnen van deze feesten geen verslag geven, omdat daartoe de ruimte in ons b'ad t beperkt is. Wij bepalen ons daarom tot de mede deeling van de voornaamste geschenken, die het Prinsesje van hare Koninklijke ouders heeft ontvangen. Van Z. M. den Koning ontving de jarige Prinses het eerste gedeelte van een prachtig en zeer groot tafel servies, geheel van massief zilver vervaardigd in de Utrechtsche zilverfabriek van den hepr C. J. Begeer. Het is ontworpen in den stijl Louis XV. Wat er nog aan het servies ontbreekt is in bewer king, en zal, met goedvinden van Z. M., later worden afgeleverd, omdat tusschen den tijd der bestelling en den verjaardag geen genoegzame tijd was om het ge heel gereed te maken. H. M. de Koningin heeft H. K. H. met een eigen aardig verjaarsgeschenk verrast. Onze Vorstin gaf hare dochter eene schilderij in olieverf, voorstellende de indertijd door den Koning aan zijn kind cadeau gemaaktd poneys, grazende in de weide op het Loo Het schilderen van deze dieren naar de natuur was opgedragen aan den kunstschilder O. Eerelman, dio z;ch meesterlijk van deze opdracht moet hebben gekweten. Des avonds werd op Het Loo een kinderpartijtje gegeven. In antwoord op het telegram der kinderen van Hollandsche loodsen te Vlissingen is het volgende tele gram van Het Loo ontvangen Julie Ahrensmann. Vlissingen. Hare Koninklijke Hoogheid betuigt u allen H. D. dank. De kamerheer van dienst, Taets Van Amerongrn. Door het bestuur van het Koning-Willemshuis te Amsterdam werd, uit naam van de kinderen dezer Vereeniging, aan het jarige Prinsesje oen geschenk aan geboden. Daartoe hebben alle kinderen, ten getale van 1400, eene kleinigheid bijgedragen, en het bestuur heeft van die kiadergave een porseleinen bordje, kop en schoteltje laten maken. Op het bordje, dat met kleine vergeet-mij-nietjes is versierd, prijken o. a. het koninklijk wapen en eene getrouwe afbeelding van het Koning-Willemshuis. De Ovanjevaan schrijft: »In de bladen kan men lezen dat Z. M. de Koning zoo goed als hersteld is. »Wij hopen vurig, dat dit bericht juist is, en dat, wat wij uit Apeldoorn vernamen geheel ongegrond is. Eene meer zwaartillende opvatting zou daar veld winnen. Zelfs wordt gezrgi, dat de Koning ten eene- male onvervoerbaar zou zijn, en het Koninklijk gezin dus den geheelen winter op het Loo zal moeten ver toeven." De Staatscourant van 30 Augustus bevat een statistipk van de drankwet over bet tijdvak van 1 Jan. tot 31 Dec. 1887. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde prijzen beliep voor Zee land 28,236, op Drenthe na bet minst van alle provinciën. De heer J. J. Montijn, adsistent-ingenieur bij de afdeeling fiactie en materieel en chef over het atelier der Staatsspoorwegen te Vlissingen, wordt met 1 October a. s. overgeplaatst naar het hoofdbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht en 2al met genoem den datum io zijne functie aldaar worden opgevolgd door den adsistent-ingenieur J. G i s c h 1 e r thans te Zwolle. Als candidaten voor de Kamer in het district Bargum noemt men van liberale zijde de heerenmr. W. J. Van Weideren baron Rengers, lid der Eerste Kamer, te Leeuwarden J. H. Sickler, notaris te Augustinusga, en R. Drijber, burgemeester van Hardegarijpvan anti-revolutionaire zijde de hee ren ds. E. Douma te Drachten, H. Hoogeboom te Kollum, L. De Vries te Minnertsga en A. Kooistra te Garijpvan de zijde der d Volkspartij" dr. Vitus Brninsma en dr. Stellingwerf te Leeuwarden. De candidatuur van dr. Bruinsma zal h*den te Drachten verdedigd worden door dhr. F. Domela Nieuwenhuis. Niet zooals werd gemeld met het SS. »Soenda" maar met het SS. »Prinses Wilhelmina" keert de heer Van Rees uit Indië terug. De cSoenda" zal bij de aankomst der »Sumatra", waarmede de nieuwe Gouv.-Generaal vertrok, reeds 14 dagen op de terug reis zijn. Men meldt, dat de Regeering bij de Nederlandsche Spoorweg-Maatschappijen heeft aangedrongen op spoe dige invoering van een beperkten Zondagsdienst op de Spoorwegen. Men deelt aan het Dagbl. mede dat de heer P. J. De Quartel, ingenieur le klasse van 's Rijks waterstaat, aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie heeft aangevraagd voor de indijking, droog making en inpoldering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessie aanvrager raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 347 millioen. De Staatscourant bevat den tekst van de te Londen den 30sten Augustus 11. door de gevolmach tigde van Nederland, Duitschland,Oostenrijk-IIongarije, België. Spanje, G»oot-Brittannlë en Ierland, Italië en Rusland onderteekende internationale overeenkomst tot afschaffing der premiëu bij uitvoer van suiker. Het stoffelijk overschot van den heer W. J. H o f d ij k is Zaterdag op het kerkhof te Rosendaal bij Arnhem, in de nabijheid van De Genestet en Ter Haar, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Na talrijke proeven mat verschillende stelsels van geweren zal het Vitali-geweer bij onze infanterie worden ingevoerd. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat 50,000 onzer klein kaliber-geweren naar bovengenoemd repeteerstelsel zullen worden ge wijzigd. Sarah Bernhardt zal de eerste maal in de maand October te Amsterdam optreden. Ook elders in ons land is zij voornemens voorstellingen te geven. Koloniën. Aan eene particuliere correspondentie uit Batavia aan de N. R. Ct. dd. 30 Juli is bet volgende ontleend: »De cholera te Soerabaja is aan het afnemen, en deze ziekte schijnt daar eene mindere neiging om zich uit te breiden, te toonen dan anders. Te Batavia zouden zich twee govallen hebben voorgedaan op prauwen, welke in de benedenstad in de stiokende, half dioge rivier lagen en waar de bemanning den nacht doorbracht. Het is niet onmogelijk, dat hier aan een andere ziekte moet gedacht worden, veroorzaakt door de verpeste nachtelijke uitwasemingen. Te Palembang zijn ook enkele gevallen van buikziekte met doodelijken afloop voorgekomen, maar ook hier is het twijfelachtig of werkelijk cholera asiatica zich heeft voorgedaan. Het komt op alle plaatsen, waar de bevolking rivierwater drinkt, in tijden van groote droogte voor, dat zich buikziekten vertoonen. Maar men schijnt van alle kanten dit jaar het uitbreken der gevreesde ziekte te verwach ten ik hoop zeer ten onrechte. Te Atjeh is de beri beri nog steeds aan het afnemen en over het algemeen schijnen de zaken daar niet slecht te gaan. Wij houden althans aanraking met de voor naamste hoofden, ook met de meest vijandige, en dat zoude m. i. niet gebeuren, wanneer zij de zekerheid hadden, die men hun toeschrijft, den strijd te kunnen volhouden. Nog altijd wachten wij met de meeste be langstelling de politiek af, welke de heer Keuchenius in deze zaak zal willen gevolgd zienen nu de waar nemende adsistent-resident Van Assen in Nederland is. en daar weldra zijne inlichtingen zal hebben ver strekt, is het te verwachten, dat wij spoedig weten, wat er beslist is omtrent de handelwijze tegenover Noord-Sumatra. Atjehsche invloeden maken het ons intusschen in het noordelijke deel van het gouvernement van Sumatra's Westkust lastig genoeg. Da gouverneur van dit gewest is op berichten, waarvan men den juisten inhoud nog niet kent, met een gouvernements- stoomer om de Noord gegaan, vermoedelijk naarSingke), waartegen naar men zegt trouwens het is niet voor het eerst vau Atjehsche zijde plannen zouden worden gesmeed. Het is zeker, dat ook deze uitloopers der Atjeh-quaestie ons veel moeite geven. Ta Djambi is de scheepsmacht, uit twee oorlogsschepen bestaande, ingetrokken, omdat men den politieken toestand aldaar aanmerkelijk verbeterd acht. Het schijnt te verwach ten, dat deze zaak varder wel van zelf iu orde zal komen, en men had de schepen te zeer noodig om er die twee te laten liggen zonder bepaalde noodzakelijkheid. Da laatste berichten uit Bantam zijn, dat eene bende van 200 opstandelingen onder aanvoering van twee hadjie3, en vermoedelijk vergezeld door de twee hoofd aanvoerders, in het Tjaringinsche is gevangen, ofschoon men getracht heeft dat te beletten. Men vreesde dat zij door zouden gaan naar Java's Vierdepunt, dat de dwangarbeiders aldaar wellicht gemeene zaak zouden maken en dat zij dus een versterkt punt zouden in nemen. Er zouden eenige militairen derwaarts gezonden worden per stoomschip. Het is zeker, dat, wanneer dit bericht waar is, de wanhoop den oproermakers in het hart is geslagen; het doortrekken van de volke- looze streek in Z. W. Bantam, waar zij dagen lang moeten loopen in de wildernis, steeds bedreigd door de vele tijgers aldaar, is iets dat zij niet doen zouden wanneer hun nog éen uitweg overbleef." Omtrent de te Bantam plaats gehad hebbende onlusten wordt van andere zijde nog het volgende gemeld Dagelijks wordt voortgegaan met het uitzenden van patrouilles tot arresteering van deelnemers aan de on lusten, van welke er wederom verscheidene, zoormde eenige ontvluchte gevangenen, zijn opgevat. Op een bij het bestuur ontvangen bericht dat de moordenaars van den assistent-resident Gubbels zich in de missigit van de dessa Tjipinang ophielden, ver trok den 2^n dezer, des namiddags te één uur, een detachement militairen onder commando van een offi cier derwaarts, ten einde de booswichten te arresteeren. Deze waren des nachts in genoemde dessa gekomen om het dessahoofd te vermoorden, doch hun toeleg mislukte, doordien het hoofd afwezig was. De panghoeloe der dessa wist hen echter te bewegen te blijven wachten en gaf daarvan kennis aan het be stuur. Door de gezonden troepen werd de dessa omsingeld, zoomede de moskee, waarin zich de moordenaars Hadji Djahli en Kiai Madani bevonden. Bij het binnentreden ontving een cavalerist van een der booswichten, dien hij trachtte te grijpen, verscheidene lichte wonden, en daar de moordenaars zich bleven verzetten, was men genoodzaakt hen te dooden. Hunne lijken werden den zelfden dag te Tjilegon aangebracht, Men schrijft aan den Javabode uit Buitenzorg dat na een ernstig onderzoek in de zaak van den eer vol ontslagen kapitein Willink Ketjen een rapport is ingekomen, luidende»dat die officier hoogst onrecht vaardig is behandeld; dat hem wettig toekomt en minstens moet worden toegelegd het volle kapiteins pensioen, met rappel van het bereids aangehoudene" enz. Kerkelijke Zakon en Onderwijs. Ellewondsdijk. Beroepen bij de Nad. Herv. gemeente alhier ds. H. Was te St. Oadenrode (prov. N.-Brabant). Kats. Door de stemgerechtigde lidmaten der Her vormde kerk is in huane vergadering Vrijdag 11. naar hier beroepen ds. L. C. Ter Naden te Maasdam. Kruiningen. Beroepen naar Scherpenisse ds. B. Wielinga, predikant alhier. Waarde. Nadat gistermorgen onze nieuwe predikant D. M. Meerburg, bij afstand van den consulent ds. Wielinga van Kruiningen, door zijn broeder te Ketel en Spaland, P. S. Meerburg, was bevestigd naar aan leiding van Matth. 28: 19 en 20, terwijl de hand oplegging geschiedde door den bevestiger en den con sulent onder het zingen door de gemeente van Psalm 134, laatste vers, deed hij des namiddags naar aan leiding van 1 Cor. 1 vs. 23 zijne intrede ifl de gemeente. Eon groote schare, velen van elders, waren ondanks het ongunstige weder opgekomen, zoodat de kerk meer dan vol was. Den 25sten September wordt het een jaar, dat de vorige leeraar M. Rouwenhorst is vertrokken. Beroepen te Loonschendijk ds. J. P. Van Boven te Oost- en West-Souburg. De doleerenie predikant dr. C. C. Schot heeft de pastorie der Ned. Herv. gemeente te Harderwijk verlaten en woont nu in de onderwijzerswoning bij de school voor Chr. Nat. onderwijs aldaar. Ds. Littooy is o. a. aangewezen om de Christ. Geref. kerk te vertegenwoordigen op de synode der Belgische zendingskerk, te houden in 1889. De heer J. H. Klooster, oud-leerling der rijks kweekschool te Middelburg en sedert 1 Augustus jl. volontair aan de o. 1. school te EÜewoudsdijk, is met 5 van de 7 stemmen benoemd tot onderwijzer te Kortgene. Op de 41 lijst van de 10a jaarcollecte voor de scholen met den bijbel komt o. a. voor Ierseke met Iersekendam 77,26%. Voor de benoeming van bestuursleden van den ï>Bond tot verbetering van de wijze van benoeming van hoofien aan de openbare seholen" is door de heeren J. Versluijs en mr. J. A. Van Gilse bedankt, omdat zij zich niet kuonen vereenigen met de beslis sing, door de vergaderiog van 18 Augustus te Utrecht genomen, dat aan de benoeming van hoofden van scholen der 2e, 3a en 4a klasse geen vergelijkend onderzoek, in welken vorm ook, behoort vooraf te gaan. Rechtszaken. Bij ordonnantie van de arrondissements-recht bank te Breda, van 29 Aug. jl., is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en verwijzing naar de instructie, tegen zekeren W. H. M., 29 jaar, geboren te St. Filipsland, laatst wonende te Bergeo-op-Zoom, gedetineerd wegens verduistering en valschheid in ge- sch. ifte. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis waarbij S. de P. te Oostkapdle door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 4 maanden givangenisstraf, ter zake van mishandeling. De rechtbank te Amsterdam heeft den uitgever van het Nieuws v. d. Dag schuldig verklaard aan het verspreiden van laster tegen den kapelaan te Borne- bro*k en veroordeelde d*n heer Beijars tot ƒ250 boetn of tot 2 maandm givangenisstraf.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1