1888. N°. 102. Dinsdag 28 Augustus. 75ste jaargang. Stoepen of opene plaatsen Waoneer moet ik mijn kind van de school doen? De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd dat, zonder j vergunning van Burgemeester en Wethouders, op ver beurte eener boete van hoogstens vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstellingen afgestaan 1 of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den marktmeester. Goes, den 25 Augustas 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, A. A. VAN DELLEN, 1. s. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELAARSSTRAATJE en DE STALSTRAAT alsmede over de VLANMAKKT gestremd zijn, met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje en de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren A. Van Schelven en D. Hildernisse. Voorts is het draven op de markten en in de belen dende straten, gedurende de kermis verboden. Goes, den 25 Augustus J888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. A. A. VAN DELLEN, 1. 3. li. Van zeer geachte zijde is mij heden gevraagd, of ik ook wist, waarom die kinderen zoo ontijdig de school verlaten, en of er naar mijn inzien ook een middel zou zijn ter bestrijding van die kwaal. Met enkele woorden wil ik hier antwoord geven op die vragen. De jongens gaan meestal op een ambacht, n. b. jongens van 40 en 11 jaar op een ambacht l En toch verbiedt de wet-Van Houten uitdrukkelijk het in dienst nemen van kinderen beneden de 42 jaren. Een paar malen heb ik den vader gedreigd de politie van het feit kennis te geven, en dan kwam de jongen wel naar school, maar men weet hoe moeilijk het is om met onwillige honden hazen te vangen. Als de politie af en toe een onderzoek instelde naar den leef tijd van sommige leerjongens", zij zou menig straf baar feit kunnen constateeren. Voor de meeste jon gens, die, zonder voldoende onderwijs genoten te heb ben, op een ambacht gaan, is het een profetie: twaalf ambachten, dertien ongelukken. Reeds meermalen, ook nog dit jaar, is 't mij voorgekomen, dat een jon gen die noodzakelijk op een ambacht moest, binnen een paar maanden terugkwam met de vraag «of hij weer op school mocht". Dit wordt altijd geweigerd; eerst bij de inschrijving van nieuwe leerlingen kunnen zij zich aanmelden. En wat heeft een baas aan zulk een «leerjongen Immers niets. Daarom zou het aanbeveling verdienen, dat geen enkele baas of patroon een jongen in dienst nam, die niet in het bezit was van eene verklaring van het hoofd eener school dat hij den geheelen cursus van het onderwijs had gevolgd. Daarmede zou aan die kinderen een dienst bewezen worden, en de ouders zouden terugkomen van het idee «dat zij het kwartje dat hun kind verdient best gebruiken kunnen". (Want met dat argument nemen zij hunne kinderen te vroeg van de school) Enkele meisjes, die te vroeg de school verlaten, zijn bestemd voor «de naaischool in het weeshuis". Ik ben zeker, dat do directie van het weeshuis daarvan geen kennis draagt. Naar mijne meening zouden ook de meisjes, die op deze school willen komen, in het bezit van bovenbedoelde verklaring moeten zijn. Andere meisjes gaan «dienen" als boodschap- of kindermeisje. Menige burgerjuffrouw stelt twee of drie harer lievelingen onder de hoede van een elfjarig kind, dat nog op de schoolbanken moest plaats nemen. Nog weer andere meisjes gaan van de school, «om dat moeder ze niet missen kan". Wat diensten zulk een elfjarige in huis presteeren zalOm zich daar van ta overtuigen, behoeft men slechts op te letten bij het aangaan der scholen. De elfjarige asschepoet- stera zijn trouw tot negen en twee uur present om met hunne vroegere schoolkameraadjes te spelen. Den overigen tijd zijn ze keukenmeid, terwijl moeder dikwijls een buurpraatje houdt. Gemakzucht en eigenbelang van vele ouders zijn meestal de oorzaken van het te vroeg verlaten der school door de kinderen. Moeder heeft het te druk, en dan dat «kwartje weekgeld". Mochten de ouders bedenken dat tegenover d£t kleine gemak en dat uiterst geringe voordeel, dat zij er van trekkeD, zulk een enorm verlies bij de kinderen staat 1 Een enkele maal wordt beweerd dat men het kind maar thuis houden zal «om het schoolgeld" weet u. Ik geloof, dat 20 cents per maand voor enkelen een bezwaar kan zijn, maar het is geen argument om zijn kind halverwege den leertijd van de school te nemen. Want B. en W. van Goes hebben steeds een open oor voor verzoeken van dien aard. De gelegenheid voor het bekomen van kosteloos onderwijs wordt aan nie mand geweigerd, indien hij daarvoor in de termen valt. Wat er nu aan te doen is? Reeds gaf ik een mid del aan, dat door iederen baas of patroon moest ter hand genomen worden. Maar veel, zoo niet alles zullen we winnen, als de zucht naar eigenbelang bij de ouders in goede richting wordt geleid, als dezen gaan inzien dat hun belang is dat hunner kinderenen dat dit laatste het best wordt bevorderd door goed onderwijs. Ik hoop met mijn schrijven daaraan te hebben mede gewerkt. A. VAN SCHELVEN. Goes, 26 Augustus. N.B. Ik ontving een anoniem briefje, waarin de schrijver mij vraagt, «of ik ziine vrouw die met drie kleine kinderen zit waaronder twee platte niet eens gun uit te gaan." De schrijver kan gerust zijn: hij moest eens weten welke genoegens ik allen moeders met groote gezinnen gun, maar ik ontzeg haar het recht om ten behoeve van haar plezier of genoegen hare 10 en 41 jarige dochtertjes te exploiteeren. GOES, 27 Augustus 1888. Omtrent het ziekteproces des Konings verneemt het Dagblad het volgende Z. M. is gedurende de afgeloopen week lijdende ge weest aan diarrhee. Deze is wel zeer spoedig genezen, maar heeft den Koning toch eenigszins verzwakt. Daarna heeft Z. M. op Vrijdag 47 jl. koude gevat en is aangetast door eene longontsteking in zeer lichten graad (gepaard met koorts en versnelden polsslag). Verleden Zondag waren de verschijnselen reeds veel gunstiger. Da Koning is tot en met Woensdag te bed gebleven. Donderdag ochtend vroeg is Z. M. opgestaan, hee t IIDs. gewone bezigheden weder verricht en alle Kabinetsstukken afgedaan, en weder met Hare Majesteit en bet Prinsesje gedineerd. De Koning hoest nog en slaapt daardoor onrustig, maar dit is een gevolg van de longontsteking. Over het geheel is de toestand des Konings vrij gunstig en zijn de doctoren Vinkhuyzen en Vlaanderen tevreden. Met het oog op Zr. Ms. groote gevoeligheid voor weers- en temperatuursveranderingen moet de Koning zich zeer in acht nemen, en zijn de doctoren steeds bevreesd voor eenige complicatiëD, daar die, wegens de chronische aandoening, waaraan Z. M. lijdende is, altijd kans hebben spoedig een gevaarlijk karakter aan te nemen. De toestand van Z. M. was gisteren vrij wel. Z. E. de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, mr. C. Pijnacker Hor dij k, heeft Zaterdagochtend met zijne familie de reis naar Buitenzorg aanvaard. Met den expres-trein van 8.46 vertrok Z. Exc. langs den Hollandschon Spoorweg via RotterdamParijs naar Marseille, alwaar de familie zal embarqueeren aan boord van de «Sumatra", die haar naar Insulinde zal overbrengen. Tal van belangstellenden deden den nieuwen Land voogd uitgeleide tot op het perron. Daaronder be vonden zich verscheidene autoriteiten, o. a. de Minis ters van Koloniën, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, den Commissaris des Konings in Z.-Holland, den heer H^-ydenrijck, lid van den Raad van State, den heer De Bruyn, lid der Eerste Kamer en mr. Bevers, lid der Tweede Kamer. Na een hartelijk afscheid van betrekkingen, auto riteiten vooral van den heer Keuchenius met wien hij zich vrij langen tijd onderhield en bekenden, nam Z. Exc. en zijn familie plaats in de voor hun bestemde coupé. Bij het afrijden van den trein wuifden alle aanwezigen den vertrekkenden een goede reis toe, 't geen met een afscheidsgroet beantwoord werd. Te 44.32 arriveerde de trein te Rozendaal. Toen de trein het station binnenstoomde werd door de harmonie «Vlijt en Volharding" het volkslied aan geheven aanstonds vertoonde zich Z. E. aan het ge opende portierraam en was blijkbaar verrast door dit huldebetoon. Den Landvoogd werd daarna bij monde van den vice-president der Harmonie eene voorspoedige reis toegewenscht en behouden aankomst in het schoone land, dat voortaan aan zijne hoede is toevertrouwd. Zichtbaar aangedaan dankte Z. E. in de hartelijkste bewoordingen voor de eer hem aangedaan, verklaarde dit blijk van belangstelling op den hoogsten prijs te stellen en verzocht ook den werkenden leden zijn op rechten dank over te brengen. Eene talrijke menigte was op de perrons aanwezig; de harmonie voerde nog enkele stukken uit tot het sein van vertrek werd gegeven en de trein onder luide hoera's der menigte wegstoomde. Uit 's-Hage meldt men aan het U. D., dat voor de betrekking van 's Konings Commissaris in Utrecht, in plaats van den heer 's Jacob, in aan merking komen de administrateur van het Kroondomein A. baron Schimmelpenoinck van der Oye van Nijenbeek en de oud-Minister van Justitie Du Tour van Bellinc- have. De eerste is tevens lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem. Aan het Hbl. meldt men, dat het zoo goed als zeker zou zijn, dat van de twee genoemde heeren de heer Schimmelpenninck aangewezen is.. Het eenige wat zijne benoeming, welke 's Konings wensch is, nog tegen houdt, zou zijn een geschikte opvolger voor de admi nistratie van het Kroondomein. Wolfertsdijk. Terecht werd in een der vorige num mers dezer courant vermeld, dat de 24e Augustus te Wolfertsdijk wel niet onopgemerkt zou voorbijgaan, daar de heer J. Van der Baan dan zijn 80n jaardag vierde. Al hadden zijn gemeentenaren dien dag kunnen vergeten, de brievenbesteller zou u toch mêegedeeld hebben, dat er iets bijzonders gebeurde, want zoowel met de morgen- als met de middagpost kwamen uit alle oorden van het land tal van kaartjes, briefkaarten en brieven naar de woning van den man, die door zijn grondige nasporingen en zijn belange- looze bereidwilligheid zoo menigeen aan zich verplicht. Maar ook de Wolfertsdijkers vergaten hun geachten medeburger niet. In den loop van den voormiddag ging een commissie, uit verschillende corporatiën samen gesteld, naar den jubilaris om hem geluk te wenschen met het zeldzaam voorrecht, hem geschonken, zulk een hoogen leeftijd te bereiken in het bezit van zooveel gewenschte lichamelijke en geestelijke eigenschappen. Tegelijk bracht zij hem een woord van warmen dank voor den rusteloozen ijver en de stipte nauwgezetheid, waarmede hij zijn verschillende betrekkingen in de gemeente vervult, en tevens voor de welwillendheid waarmee hij zijn uitgebreide kennis en zijn jarenlange ervaring aanwendt, om elke nuttige instelling tot steun, ieder ingezetene tot vraagbaak te zijn. Zij bood hem daarop, als bewijs van hoogachting, een keurig bewerkte voltaire aan, voorzien van de volgende, in zilver gegraveerde inscriptie den heer J. Van der BAAN aangeboden door leden van het Hervormd Kerkbestuur, het Algem. Armbestuur, de Vereenig. «Landb. en Veeteelt", de Sociëteit «Nut en Genoegen", te Wolfertsdijk 4808 24 Aug. 4888. Het vervolg van den dag bracht hem nog menige verrassing, terwijl tot laat in den avond het bezoek van belangstellenden en het brengen van bewijzen van deelneming aanhield. Gewis hopen zijne vele vrienden, dat de waardige grijsaard nog lang voor de zijnen en hen gespaard blijve, en dat hij, even helder van hoofd en opgeruimd van gemoed, zich nog in menig levensjaar verheugen moge. Krnluingen. Ia de Zaterdag U. gehouden ge meenteraadsvergadering werd goedgekeurd de rekening over '87, bedragende in ontvang/20065,71, in uitgaaf 49536,48%, alzoo een batig slot van 529 22%. Nog werd goedgekeurd de rekening van 't algemeen armbestuur, bedragende in ontvang 2237,48. in uitgaaf 2425,46%, alzoo een nadeelig slot van 88,28 Te Middelburg kwamen Zaterdagmiddag met den trein van 42 uren aan zes leden van The Holland Society uit New-York. Zij werden aan het station ontvangen door de heeren F. Ermerins, oudste wet houder, waarnemend burgemeester, I. W. De Raad, waarnemend gemeente-secretaris, en P. Smith, consu- lair-agent voor Walcheren van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In drie open landauers begaf men zich naar de sociëteit St. Joris op de Balans, waar hun een lunch werdaangeboden, waarbij o. a. nog tegenwoordig waren de loden van het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Door den waarnemenden burgemeester weid een toost ingesteld, waarin hij de gasten welkom heette. Hij werd beantwoord door den advocaat Hasebroeck. Vervolgens sprak de Amerikaansche consul en daarna de advocaat Van Norden. Na afloop werd een bezoek gebracht aan de «Oud heidskamer" ten raadhuize; voorts werden het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en andere merkwaardigheden der stad bezichtigd, waarna in open rijtuigen de tocht over Kouiekerke naar Vlissingen werd voortgezet. De rijtoer was door prachtig weder begunstigd. Te Vlissingen werden de heeren met de commissie op zeer gracieuse wijze ontvangen ten huize van den Ameri- kaanschen consul den heer Smith, die hen verschillende ververschingen aanbood en hen tevens een kijkje liet I nemen in zijne oudheidkundige verzameling, die aller bewondering wegdroeg. Om 7 uur ih bet hotel «Nieuwe Doelen" te Middelburg teruggekeerd, werd "ieder der dan tafel aanwezigen een op oraBjepapier gedrukt exemplaar der Middelb. Courant aangebodep, waarin het ver slag van dien dag breedvoerig was opgenomen. Nadat dit artikel twee kolommen druks door ge noemden codsuI in het Engelsch was vertolkt, schreven de Amerikaansche heeren dadelijk een brief van dank betuiging aan de redactie dier courant, voor de hun bewezen attentie. Aan het diner werd meDige toast gedronken en is ook het «Wien Neërlandsch bloed", door allen staande gezongen. Vier heeren twee waren reeds afgereisd woonden gisterochtend de godsdienstoefening bij in de Eigelsche kerk bij ds. Frater, die de beleefdheid had eenige Amerikaansche liederen te laten zingen. Hedenochtend zijn genoemde heeren naar Antwerpen vertrokken, alwaar zij insgelijks worden verwacht. Benoemd tot voorzitter van het bestuur van het waterschap de Valkenissegeul C. C. Welleman; tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. M. L. M. Fassaerttot gezworen van den Nieuwe Paasageulepolder L. J. DeSmet; tot gezworen van den Nieuwelandepolder J. Sinke; tot gezworenen van den polder de Breede Watering bewesten Ierseke P. Hirdes en J. Vermet Junior. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwkoop c. a. H. W. Houwink, thans te Aardenburg c. a.te Aardenburg c. a. L. De Vries, thans ontv. der directe belastingen, invoerr. en accijnzen te Eijsden (station) c. a. Wegens het overlijden van den heer O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Bargum, bepaald op Dinsdag 48 September, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 2 October. In de Bakkerijorgaan voor brood-, koek- en banketbakkers, komt een ontwerp-adres voor aan de Tweede Kamer, waarin zij dringend verzoeken dat door haar afwijzend zal worden beschikt op het adres van meelfabrikanten tot invoering van rechten op maalproducten. «Wij verzoeken allen collegiV', zegt het blad hierbij, «die zich met onze zienswijze kunnen vereenigen, ons hunnen steun te schenken, door onderteekening van dit rekest toe te zeggen. «Wij behoeven er niet op te wijzen, dat het voor ons eene leven6quaestie wordt, daar invoerrechten op meel ons, aan handen en voeten gebonden, aaa de meelfabrikanten overleveren". Z. M. de Koning heeft, bij besluit van 23 Au gustas, aan een Staatscommissie opgedragen om, zoowel uit een geneeskundig als uit een militair oogpunt, te onderzoeken welke nieuwe middelen kunnen worden te baat genomen om deberri-berri- ziekte te bestrijden en om haar nadeelige gevolgen voor het Indische leger zooveel mogelijk op te heffen of althans te lenigen. De commissie bestaat uit 43 leden. Lid en voor zitter is dr. Th. H. Mac. Gillavry, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Universiteit te Leiden. Lid en secretaris is de heer J. I. De Rochemont, gep. luit.- kol. van het Ned.-Ind. leger. Men schrijft aan het Dagbl. Het voorschrift van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat des Zondags geen af gifte of bestelling van dienstbrieven zal plaats hebben, wordt door de postambtenaren verschil lend toegepast; zoo worden bedoelde brieven, al is daarop het woord «spoed" niet vermeld, aau het eene kantoor bezorgd of afgegeven en aan het andere kantoor teruggehouden, geheel naar het inzicht van den be trokken postambtenaar opmerkelijk genoeg hebben de meesten te dien aanzien geen enkel voorschrift ont vangenvan daar waarschijnlijk die verschillende be handeling. Zonder twijfel echter is het de bedoeling, dat alle niet van het woord «spoed" voorziene dienst brieven des Zondags niet besteld of afgegeven mogen worden. De commissie, die zich te Amsterdam heeft ge vormd met het doel eene adres-beweging op touw te zetten, ten einde van het gemeentebestuur te verkrijgen, dat maatregelen worden genomen tegen de ergernis en den overlast, welke de burgerij heeft van de open bare onzedelijkheid, heeft aanvankelijk succes op hare pogingen, althans in zoover, dat misschien nog nooit een adres bij den gemeenteraad is ingediend met zoo veel handteekeningen voorzien, als dat, waarbij de be woners der verschillende wijken hunne instemming betuigen met de klachten van hen, die den overlast uit de eerste hand hebben, de bewoners van het centrum der stad. Het aantal adhaesie-betuigingen bedraagt ongeveer 4000, Uit Steeg wordt aan het Hbl. gemeld, dat da dichter II o f d ij k ernstig ziek is.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1