1888. N°. 100. Donderdag 23 Augustus. 75sle jaargang. tot het afsluiten GOESCHE De .uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 17 Augustus 1888 no. 3714/70 2e afdeeling, is aan bet Bestuur van liet waterschap .de Breede Watering bewesten Ierseke"'v e rg u n n i n g verleend, voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee van het gedeelte van den LANGEWEG tusschen den PIJKES- WEG in de gemeente Kloetingè en den'S-HEER ABTSKERKSCHEN ZANDWEG in de gemeente 's-H eer Abtskerke, op 27 en 28 Augustus a. 8. Goes, 23 Augustus 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, A. A. VAN DELLEN, 1. s GOES, 22 Augustus 1888. In de heden in het koffiehuis »De Prins van Oranje" alhier, onder praesidium van den dijkgraaf des polders, mr. B. V. Van der Bilt, gehouden verga dering van ingelanden van den polder «De Breede Watering bewesten Iersek e", werd mede gedeeld, dat de notulen der vergadering van 30 April 1888 door de daarvoor benoemde commissie zijn goed gekeurd, alsmede dat de goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland is verkregen op de in die vergadering ge nomen besluiten tot verkoop van grond onder Krab- bendijke en Wemeldinge. Voorts werd overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie, welk rapport bij monde van den heer J. A. A. Fransen Van de Putte werd uit gebracht, de rekening over 1887,8 vastgesteld in ont vang op 115683.15%, in uitgaaf op 94436.42 en derhalve met een goed slot vaa 21246.73%. Uitgeloot werden 4 obligatiën a 500 der leening van 96,000; 28 obligatiën a ƒ1000 der leening van 200.0003 obligatiën a 500 der leening van ƒ25.000; 1 obligatie a ƒ1000 der leening van ƒ60.000, zoodat is uitgeloot tot een gezamenlijk bedrag van 32.500. Ten slotte werd nog opgemaakt eene voordracht van 3 personen, ter voorziening in de vacature van gezworen, ontstaan door het overlijden van den heer J. Q. C. Peman Kakebeeke Az., die had moeten af treden 1 Augustus 1888. Op deze voordracht werden ge plaatst: dhr. A. M. Peman Kakebeeke te Kloetinge als le candidaat met 69 stemmen (bij eerste stemming) dhr. J. Welleman te Kloetinge ate 2e candidaat met 74 stemmen (bij tweede stemming)dhr. M. De Bokx te Goes als 33 candidaat met 66 stemmen. De vergadering is daarna gesloten. Naar ons van «Het Loo" gemeld wordt, is de to.estand van Z. M. den Koning in 't alge meen iets beter. De aandoening der luchtpijp is echter nog niet geheel overwonnen. Z. M. blijft nog door veel hoesten gekweld, terwijl Hij ook nog niet gansch vrij van koorts is. D De heer C. L. Van Woelderen, directeur der koninkl. stoomvaart-maatschappij «Zeeland", thans in het buitenland vertoevende, heeft de candidatuur voor de Prov. Staten, hem aangeboden door de libe rale kiesvereenigingen te Middelburg, Veere, Oost- en West-Souburg en Vlissingen, aangenomen. lerseke. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. gem. alhier is gisteren met algemeene stemmen benoemd tot organist de heer J. A. C. N o n h e b e 1 op een bezoldiging van 150. Mej. de wed. Bern hard heeft hare benoeming tot gemeente-vroedvrouw aangenomen en zal den ln September in functie treden. Wolfertsdijk. Een geacht ingezetene dezer gemeente, de heer J. Van der Baan, hoopt Vrijdag 24 Augustus a. s. zijn 80sten geboortedag te vieren. Met grond mag men vertrouwen dat deze dag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Den 16n September a. 8. zal het 25 jaren geleden zijn dat I. De Bak k er, gemeente-veld wachter alhier, als zoodanig is aangesteld. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt zal de laad- en losplaats voor de schepen op het W o 1 f e r t s- dijksche veer aanmerkelijk worden vergroot, het welk eeu groot gerief zal zijn voor den handel, voor namelijk in het najaar. 's-Ueerenhoek. Tot sub-ontvanger der accijnzen alhier is benoemd de heer L. W i r t z. De heer O, B o s g r alid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Bargum, is overleden. Op de vraag naar nadere berichten omtrent den toestand in Solo en Sragen (het laatste genoemd naar aanleiding van een door particuliere dagbladen medegedeeld telegram), is door den Gouv.-Generaal van Nederl.-Indië bij telegram van 20 dezer aan den Min. van Koloniën geantwoord«Toestand Sragen en Solo rustig. Na arrestatie van ettelijke verdachten niets gebeurd." Het Bataviaasch Nieuwsblad schrijft: «De on langs hier aangekomen Hollandsche mail bracht o. m. aan de inteekenaren op den Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Nederlanden een supplement op den jaargang 1888, bevattende de lijst der nieuwe Minis ters en van de leden der Staten-Generaal. Dit supple ment van slechts enkele bladzijden werd te Emmerich aan het postkantoor afgegeven, en, versierd met Duit- sche postzegels, met een Hollandsclien mailstoomer via Marseille hier aangebracht. Kan het dwazer? Wanneer het booge port op Nederlandsch-Indié in Nederland gehandhaafd blijft, dan zullen we het waar schijnlijk spoedig zien gebeuren, dat de correspondentie tusschen den Nederlandschen Minister van Koloniën in Den Haag en den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië te Buitenzorg, ook ter doorzending aan een postkantoor in Duitsehland wordt afgegeven". Een particulier telegram te 's-IIage verspreid, gewaagt van staatkundige woelingen in Kedirie, van arrestatiën, patrouilleeren van Soerabaysche troepen en ontsteltenis onder de bevolking. Hoewel tot dusver hiervan nog geen officiëele be vestiging is ontvangen, vermoedt men dat het par ticuliere bericht slaat op de gebeurtenissen, waarvan het regeeiiogstelegram van jl. Zaterdag spreekt, ook in Kedirie. Het bericht van het Vaderlandals zou een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen reeds bij den raad van state aanhangig zijn, is, volgens de Avondpost, minstens voorbarig. Wel schijnt een ontwerp in bewerking te wezen, gelijk reeds vroeger gemeld werd, bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der enquête-commissie, maar dit is nog niet bij den raad van state ingekomen. De uitgaven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 18874888 hebben bedragen 29889,75%, waarvan voor kosten van huishoudelijk bestuur 8934, kosten der algemeene vergadering bijna 5100, aan verschillende zaken, tot den werkkring der Maatschappij behoorende, werd besteed 15357. De ontvangsten hebben bedragen 35000, waarvan bijna 26000 aan contributiën, zoodat het batig saldo ruim ƒ5000 bedroeg. Voor 18881889 zijn de inkomsten begroot op ƒ35000, de uitgaven op 46177, zoodat uit het vaste fonds der Maatschappij ruim ƒ11000 zou moeten ge suppleerd worden, indien alle uitgaven op de begrooting vermeld, gedaan werden. Die uitgaven zullen evenals in vroegere jaren evenwel vrij wat minder zijn, en zeker zullen de ruim ƒ30.000, uitgetrokken ten behoeve van de zaken tot den werkkriog der Maatschappij behoo rende, niet besteed worden. Het vaste fonds, belegd in Ned. effecten, is nog ruim 175.000, aan renten 7600 opbrengende. Met 1 Oct. zullen hier te lande gesloten briefkaarten worden ingevoerd, waarvan het model overeenkomt met de vooral door dames ge bruikte «mots A la poste". Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot w ij z i g i n g der consulaire wet, strekkende om voortaan de registers van den burgerlijken stand, opgemaékt door consulaire ambtenaren, te doen waar merken door den minister van buitenlandsche zaken. Voorts om de dubbelen dier registers te doen bewaren ter griffie van de rechtbank te 's-Gravenhage, en aan uittreksels daaruit bewijskracht te verzekeren. Zondag had te Zeist de algemeene vergadering plaats der als rechtspersoon erkende vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechts colleges in Nederland. De vergadering werd geopend door den heer G. C. Stoeller, deurwaarder te Rotter dam, die eenige beschouwingen gaf over het deur waardersambt in het algemeen en het nut der ver eeniging in het bijzonder, waartoe niet weinig bijdroeg het Maandblad, dat onder redactie van den heer C. A. Kouion te Middelburg, vanwege de vereeniging wordt uitgegeven en buiten de leden een groot aantal abon- né's telt. De secretaris, de heer C. B. Van Baaren te Schoon hoven, bracht daarna het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging thans 440 leden telt, en de toe stand der kas een niet onbelangrijk batig saldo aan wees. Als plaats, waar de volgende algemeene verga dering zal gehouden worden, is 's-IIertogenbosch ge kozen. Utrecht zal door de leden der «Holland Society" niet worden bezocht. De meesten zijn leeds per ss. «Amsterdam" naar New-York teruggekeerd, en eene ernstige ongesteldheid van de echtgenoote van een hunner, den heer Geo. W. Siclen, die nu onverwijld is teruggekeerd, heeft ook in het reisplan der overigea verandering gebracht. Het bezoek aan Middelburg zal nu ook achterwege blijven. Het is, naar aan den Haagschen kroniekschrijver van de A'. Gron. Ct. verzekerd wordt, nog geheel onzeker, of reeds op de volgende begrooting de kosten voor de rijkskweekscholente 's-Hertogenbosch en Haarlem zullen verdwijnen. Veeleer laat het zich aanzien, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen besnoeiingen op hoofdstuk V zal aanbrengen, maar dat aan de meerderheid der Tweede Kamer zal overlaten. Staatsblad no. 142 bevat een Kon. besluit van den 14n Augustus jl., houdende verbod van in- en doorvoer van buitenslands van varkens, van versch en gezouten varkensvleesch en van ongesmolten vet, klauwen, mest en verderen afval van varkens. Bij de onlangs gevierde herdenking van het wa penfeit van Simonoseki, waarbij de état-major en be manning van de «Medusa" zich hebben onderscheiden, is alleen aan de officieren gedacht en werd de nog in leven zijnde bemanning geheel vergeten. Een aantal schepelingen van de «Medusa" stelden daarop pogingen in het werk om zelf een feestje van gelijke strekking te organiseeren voor hen, die even goed als de officieren lijf en leven hadden gewaagd bij dien gevaarvollen tocht. Door middel van «De Echo" werden de overgebleven leden der bemanning opgeroepen, en een vijftigtal, uit alle oorden des laids, gaf aan de roepstem gehoor. Maar op een paar uit zonderingen na, ontbrak allerwege het noodige geld om reis- en verblijfkosten te betalen. Van een feest kon dus niets komen. Toen werd besloten, bij den Minister aan te klop pen om te verzoeken, de 25 jaar geleden door den commandant der «Medusa" gedane, maar nog steeds niet nagekomen belofte, om de bemanning van dien bodem, voor haar gedrag bij Simonoseki, te beloonen, in te lossen, doch de Minister heeft geantwoord, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar was. Men leest in het Soc. Weekblad In Recht voor Allen van laatstleden Maandag be klagen zich zeven metselaars, die werkzaam zijn ge weest bij den bouw van de nieuwe drukkerij der so ciaal-democraten te 's-Gravenhage, over «een zaak, die wel zoo laag mogelijk is". Over de behan deling namelijk, welke zij vanwege het bestuur dier drukkerij hebben ondervonden. Hun beweren is, dat men geweigerd had hun het verdiende loon uit te be talen; dat zij daarop «dadelijk het werk hadden ge staakt, omdat zij niet wilden werken zonder loon"; en dat, toen zij tot het bestuur zich hadden gewend, «burger C. Groll met zóóveel g. v. d. tegen hen op kwam zetten, dat zij tegen elkander zeidennu heb ben wij genoeg van die lui, die strijden voor het volk". Een gansch andere lezing van het gebeurde echter geeft de redactie. Volgens haar was het werk door de personen in quaestie aangenomen voor eeu overeen gekomen prijs, terwijl hun wekelijks op afkorting een zeker bedrag werd uitbetaald. Doch «nu werkten zij traag, net zoolang tot de aannemingssom bijna op was, maar het werk nog laug niet klaar, zoodat het voor de rest der som ook lang niet klaar gemaakt kan worden". Vandaar weigering van verdere vooruitbe taling, staking van den arbeid door de werklieden, en hun ontslag door het bestuur. Wij weten natuurlijk niet, of deze lezing de juiste is. Maar is zij het, dan vergist zich de redactie, waar zij meent, dat «bij de geheele pers, vooraan Kerdijk, deze lui een open oor zullen vinden". Integendeel, dan zeggen wij te hunnen aanzien, dat loontje is gekomen om zijn boontje, en dat het sociaal-democratische be stuur gehandeld heeft, zooals elk verstandig arbeid- gever zou gehandeld hebben in zijn plaats. Intusschen zeggen wij ook nog iets anders. Of liever, wij vragen tweeërlei. Vooreerst: hoe de redactie van Recht voor Allen iemand een grief kan maken van «traag werken Immers, in de samenleving der toekomst moet en. zal, luidens de nadrukkelijk door haar verkondigde leer, de trage evengoed als de ijverige ontvangen naar zijn behoeften En bovendien wat die redactie wel zou hebben aan- geteekend, zoo die metselaars hun verhaal hadden ge daan betreffend den bouwheer X of Y? Vermoedelijk, dat zij weder eens een treffend voorbeeld waren van de hemeltergende tirannie, waarmede Nederlandsche «loonslaven" door hun bloeddorstige uitzuigers mis handeld worden Als de heeren Domela Nieuwenhuis en Croll eeas wilden nadenken over deze door hen opgedane onder vinding, en als zij haar in hun geheugen hielden, zouden zij voortaan allicht wat minder algemeen zijn in het veroordeelden van hun werkgevende medeburgers. Men schrijft uit Londen aan liet Nieuws van den Dag Nu van sommige zijden door belanghebbenden ge wezen wordt op de wenschelijkheid, dat de Staat schadeloosstelling verleene voor vee dat aan miltvuur is overleden, iets wat tot dusverre niet geschiedt, kan het wellicht nuttig zijn er aan te herinneren, dat een dergelijke aandrang op de Britsche Regeeriug is uitgeoefend, doch dat deze steeds geweigerd heeft schadevergoeding te verleenen in het geval van miltvuur, omdat de ziekte zoo snel in haar werk gaat, dat geene voorzorgsmaatregelen mogelijk zijn, de dood van het besmette beest gewoon lijk volgt en geenerlei geneesmiddelen baten, zoodat er geen vrees behoeft te bestaan dat veehouders, als in het geval van longziekte, ziek vee in het leven zouden houden om hunne eigene belangen te bevor deren. Door het geven van schadevergoeding zoude het algemeen belang dus geenszins gebaat worden, maar alleen aan enkele particulieren eenige vergoeding voor geleden verlies worden verleend. Men vergete voorts niet, dat de wettelijke voor schriften betreffende het miltvuur ten doel hebben den eigenaar voor verdere onheilen zoowel onder zijn vee als onder zijn personeel te behoeden en dat hij dus de voornaamste belanghebbende is bij de voorgeschre ven voorzorgsmaatregelen. Op dergelijke gronden is het geven van vergoeding in dit geval in Engeland altijd bestreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De tekst van ds. Laan, bij de bevestiging van ds. Van Griethuijsen op jl. Zondag in ons vorig no. vermeld, was niet Hebr. 43: 7, zooals een drukfout ons deed zeggen, maar Hebr. 13: 17. Beroepen te St. Philipsland dr. H. J. Westrik, te Schiedam. Te Wissenkerke is een huis aangekocht dat, naar men algemeen zegt, zal moeten dienen tot kerk gebouw voor doleerenden. (A. B.) Aan de eenige jaren geleden nieuw gebouwde Christelijk Gereformeerde kerk te Wolfertsdijk zal een nieuwe consistoriekamer worden gebouwd. Tot dat einde is reeds een woonhuis met erf aangekocht. Zondag 11. werd het nieuwe gebouw der Ned. Gereformeerde kerk te Zaamslag ingewijd door ds. Wolf, pred. te Axel, met een rede naar Psalm 132:13. Ia de zitting van Dinsdag 21 Augustus der al gemeene synode der Nederl. Herv. kerk bracht de heer Zeeman, namens de commissie ad hoerapport uit over het voorstel van dr. v. Heel over de rechten van Afdeelingen in de gemeenten van drie of meer predikanten, ter verkrijging van eene evenredige ver tegenwoordiging in den kerkeraad. Met goedvinden van den voorsteller had de commissie het reglement eenigs- zins vereenvoudigd. Drie harer leden waren voor de aanneming, twee daarentegen ontraden die. Heden zal eerst over het beginsel worden beslist, en daarna zullen, indien het beginsel aangenomen wordt, de af zonderlijke artikelen in discussie komen. In de nog steeds feestelijk getooide R. K. kerk te Middelburg werd gisteren de daarin geplaatste kruis weg, in tegenwoordigheid van verschillende geestelijken, plechtig gewijd. De deken uit Goes, de Zeereerw. heer J. A. Ever- steijn, hield eene toespraak, waarin hij eene verklaring van den kruisweg gaf. Verder wenschte hij den Zeer eerw. heer Bernsen en de geloovigen geluk met het dezer dagen door den heer pastoor gevierde feest. Hij wenschte beiden ook geluk met den schoonen kruis weg die aan de kerk geschonken is, niet slechts omdat dit een nieuw sieraad is, maar vooral ook om Jat het getuigt van de liefde en hoogachting, die de parochia nen den Eerw. pastoor toedragen. Nadat de jubilaris de II. Mis had opgedragen, waarbij hij door zijn broeder werd geadsisteerd, had de wijding van de statiën plaats. MCt.) Te Utrecht zijn voor de akte Fransch (I. o.) o. a. geslaagd de dames C. C. Van Dishoeck, van Bergen-op-ZoomJ. J. Domimcus Van den Bussche, van Amsterdam P. W. H. Gasille en J. H. Gasille, van Vlissingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid vooi het mid delbaar onderwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Eogelsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen, dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft, ook in de maand October en zoo noodig ia de maand Sep tember zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 10 September e. k. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden. Nadere bijzonderheden in de St.-Ct. no. 198. Landbouw en Veeteelt. Een ervaren paardenfokker heeft voor de fok kerij de volgende 10 geboden vastgesteld 1. Gebruik niet den naastbijzijnden of goedkoopsten, maar steeds den b sten dekhengst

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1