1888. N°. 99. Dinsdag 21 Augustus. 75s1" jaargang. VEEMARKT De Toelatings-exarnens De Rekening en Verantwoording mmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herrinnerd, dat weder eene TE GOES. zal gehouden worden op Dinsdag den 11 en den 25 September 1888. Goes, dan 18 Augustus 1888. Burgemeeeter en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor de HOOGERE BURGERSCHOOL zullen dit jaar plaats hebben op Maandag 27 en Dinsdag 28 Augustus de volgende dag zal bestemd worden voor de HER EXAMENS, terwijl de lessen zullen aanvangen op Donderdag den 30 Augustus, telkens des voormiddags te 9 uren. Goes, den 18 Augustus 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente, over het dienstjaar 1887 is aan den gemeenteraad inge diend en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der ge meentewet. Goes, den 13 Augustus 1888. Bnrgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 Augustus 1888. Voor den oogst gaat het ia de laatste dagen naar wensch. Vele erwten zijn reeds opgemend en zij vallen nog al mede, ook wat het rotten betreft. De wintergerst en de rogge staan gereed om weggehaald te worden en op sommige plaatsan is reeds een aan vang gemaakt met tarwe snijden. Het stroo van de tarwe is door den velen regan geknakt en zeer bros ge worden, zoodat hieraan nog al aanmerkelijk verloren zal worden. De eerste pruimen en peren worden van hier reeds naar de markt te Rotterdam verzonden. Van de eerste zijn er tamelijk veel, en van de laatste zeer veel vooral hebben we dit jaar veel jutteperen te wachten. Van de appelen zal de opbrengst baneden het middel matige blijven. Naar een gerucht wil zal in het hoofdkiesdis trict Middelburg bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de [Prov. Staten (vacature Smit) van antir. zijde candidaat worden gesteld mr. P. Van Voorst Vader, rechter in de arr. rechtbank te Middelburg. Men meldt van het Loo aan de IV. R. Ct.} dat Z. M. de KoDing, waarschijnlijk door gevatte koude, ongesteld is en reeds sedert een paar dagen het bed niet verlaten heeft. Dr. Vinkhuyzen is op het Loo aangekomen. Naar het U. D. verneemt, beeft de Commissaris des Konings in die provincie eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking, wegens redenen van gezondheid. Zaterdagmorgen vroeg zijn H H. KK. H II. de prins en de prinses Von Wied met hun kind en gevolg van Domburg vertrokken. Met den mailtrein, die te 7.16 van Vlissingen vertrok, werd de reis naar Keulen voortgezet. Dr. M»zger en de burgemeester van Domburg deden den hoogen bezoekers uitgeleide. Naar men ons uit Domburg meldt, bezochten HH. KK. HH. Vrijdagnamiddag, niettegenstaande het on gunstige weder, den Westkappelschen dijk eu de bui tenplaatsen O verduin, Zeeduin en Westhove, begeleid door de heeren burgemeesters van Domburg en Oost- kapelle, die daarvoor hunne equipages hadden beschik baar gesteld. Eene wandeling, die de hooge gasten s morgens over het strand en door het dorp maakten, kon hun de overtuiging schenken, dat hunne komst niet onopgemerkt gebleven was. Van vele woningen wapperde de driekleur en in de straten heerschte meer dan gewone drukte. (M. Ct.) Da mail uit Oost-Iudië van 16 Juli bevestigt in alle opzichten de in de vorige maand telegrafisch ontvangen tijdingen omtrent de onlusten in Bantam. De destijds genoemde personen zijn vermoord en hunne lijken op ontzettende wijze verminkt. Mevrouw Dumas en haar kind, een zuigeling, zijn, hoewel mede deerlijk verminkt, behouden gebleven. Voor zoover men te Serang wist zijn alle Europee- sche inwoners van Tjilegon vermoord, behalve de aspi rant controleur Van Rinsum. De heer Gubbels, die op tournéa was, is waarschijnlijk op h6t eerste bericht naar Tjilegon teruggekeerd en heeft daar den dood gevonden. De boormeester Grondhout was eerst eenige dagen te voren van Serang naar Tjilegon overgeplaatst, en den 7 Maart jl. gehuwd met mejuffrouw Weijer- man uit Pasoeroean. Er moet ook bericht zijn geko men dat de heer Sikman, ontvanger te Karang Antoe, met vrouw en kinderen is vermoord: waarschijnlijk vertoefden zij daa tijdelijk te Tjilegon. De regent moet bij de eerste ontmoeting met de muitelingen door een steen zijn gewond. Aan een uit Serang ontvangen brief wordt nog ont leend, dat het aantal Europeesche dames en kinderen, hetwelk te Tjilegon werd vermoord, in het geheel tien bedraagt. De lijken der familie Grondhout zijn gevon den zuidelijk van de Gardoe Koesambie Boejoed, vijf paal van Tjilegon, verborgen in de alang-alang. De mantrie voor de vaccine ontmoette Grondhout en vrouw Maandagochtend in de dessa Tjiwadoek en sloot zich bij hen aan, waarna men gezamenlijk naar Mantjak ging. In den middag omstreeks twaalf uur moeten de heer Grondhout en echtgenoote toen bij Bagendoeng vermoord zijn. De zoutverkooppakhuismeester Bachet, die te Tjile gon werd vermoord, zou zich dapper hebben verdedigd en tien aanvallers hebben neergeschoten. Met machtiging der regeering heeft de resident van Bantatn eenen prijs van 500 uitgeloo d voor ieder, die aanwijzingen kan doen omtrent de opstandelingen. Naar gemeld wordt is de aanleidiDg tot den opstand van fanatieken aard en zou men te Tjilegon te vroeg begonnen zijnhet plan was alle Europeanen in de residentie te vermoorden de samenzwering had ver takkingen op nagenoeg alle plaatsen. Hoewel de land rente sedert '85 belangrijk is verminkerd, meent men dat de inlander nog evenveel betaalt als 4 jaar ge leden. Zilver geld is er te weinig onder de inlanders: op duiten woidt veel verlies geleden bij inwisseling, de rijst is zeer laag in prijsde inlander was al lang ontevreden: da sluwe hadjis hebben hiervan geprofiteerd. Het B. H. zegt overtuigd te zijn, dat de oorzaak der onlusten is gelegen in de opdrijving en invordering der landrente. In dien zin antwoordden eenige Ban- tammers, te Batavia aanwezig, afzonderlijk in 't bijzijn van Europeesche getuigen door de redactie ondervraagd. Twee der zes ondervraagden waren sawah-bezitters; éen moest voor zijn sawahs ƒ15 opbrengen, de ander nog iets meer. Beider karbouwen waren bij het heer- schen der veepest afgemaakt, zoodat zij zelf hun grond moesten omspitten. "Voorheen brachten zij hun land rente op in het geld, dat zij met het verkoopen hunner padie maakten, maar met de tegenwoordige lage rijst prijzen is dit niet meer mogelijk. Daarom verzochten zij in padie te mogen betalen. Dit wordt echter ge regeld geweigerd en wie zijn landrente niet betaalt, ziet niet alleen zijn schamele have en goed verkoopen, maar wordt zelfs gestraft met slagen en arrest. Natuurlijk zijn deze berichten omtrent de oorzaak der onlusten nog slechts onder reserve aan te nemen en zal men wel doen, met het uitspreken van een oordeel te wachten tot de tijdingen omtrent een nauw gezet onderzoek hier zijn aangekomen. Terecht schrijft dan ook de Javabodedat ueerst een nauwkeurig onderzoek aan het licht zal kunnen brengen of men te doen heeft met eene uitbarsting van woede over een bepaald feit, ds veroordeeling namelijk van een ondergeschikt Inlandsch hoofd, die zijn wraakzucht op deze wijze koelde, zoodat men aan een groote amobpartij zou moeten denken, dan wel of de oorzaak dieper schuilt en in algemeene onte vredenheid van de bevolking moet worden gezocht. Dit laatste echter is niet waarschijnlijk: reeds nu toch is gebleken, dat niet de bevolking in massa is opge staan, maar dat de oproermakers bestonden uit een troep lieden uit verschillende dessa's biieeDgekomeD, terwijl bij eene eenigszins algemeene gisting het be stuur zonder twijfel zou hebben geweten dat er iets broeide". Het zelfde blad meent ook dat het eenigszins voor de hand liggende vermoeden als zou de Zendings circulaire van minister Keuchenius hier van in vloed zijn geweest, allen grond mist en dat deze quaestie er niets mede te maken heeft. Ook deze meening behoort voorloopig slechts onder resei ve aangenomen te worden. Zeker is het, dat een groot aantal hadjis (Mekkagangers) als oproerlingen zijn gevat en men weet dat juist deze fanatieke ma- bomedanen de gezworen vijanden van het christen dom zijn. Uit een regeeringstelegram blijkt, dat, op aan wijzing uit Solo, aldaar, zoomede in de residentiën Kediri, Pasoeroean en Madioen ettelijke geestdrij- v e r s met hunne aanhangers zijn opgepakt, als verdacht van onrust te stoken. Het bestuur is overal waakzaam. Rustverstoring is onwaarschijnlijk. Hebben wij den laatsten tijd veel van steeds rijzende kolenprijzen vernomen, zoo meenen wij het wel eens de moeite waardig, de aandacht te vestigen op hetgeen de Kölnische Zeilung schrijft onder het opschrift: »Kolenbeweging in de haven te Ruhrort". De kolonOÉtnvoer bedroeg in de maand Juli 1888 279,325 ton (1000 kg.) tegen 209,695 ton op den zelfden tijd in het vorige jaar, alzoo 69,630 ton meer dan in Juli 1887. De kolen afvoer bedroeg in de maand Juli 1888 247,022 ton, tegen 188,637 ton op denzelfden tijd in het vorige, of 58,385 ton meer dan in Juli 1887. Van bovenstaande verzendingen gingen dit jaar o. a. naar Holland 122,808 ton of 22,372 ton meer dan in Juli 1887. De gezamenlijke aanvoer van 1 Januari tot en met einde Juli bedroeg in dit jaar 1,357,173 ton of 204,443 ton meer dan in het vorig jaar 1887 de afvoer in hetzelfde tijdsverloop \an dit jaar 1,280,749 ton of 193,351 ton meer dan tusschen 1 Januari 1887 tot ultimo Juli 1887 werd verladen. In karren van 1700 kg. berekend alzoo ruim 113 000 karren meer. Hat bovenstaande in aanmerking genomen doet ge- looven, dat de rijzing der kolenprijzen geen gevolg slechts is van bijkomende omstandigheden, doch op goede gronden gebaseerd, deze niet ligt zullen terug gaan. Neemt met den herfst de kolenafvoer sterk toe, zoo is het te verwachten dat alsdan niet zoo spoedig aan de vraag voldaan zal kunnen worden, en daar door menig consument er zich over beklagen zal, dat de belading zijner schepen langer duurt dan hem lief is. Hooge scheepsvrachten met hooge prijzen noodzaken nu reeds den kleinhandel om vooral dezen winter voor goede waar, ook goede prijzen te verlaDgen. {Bord. Ct.) De Minister van Waterstaat heeft thans bepaald, dat met 1 Sept. a. s. de afdeeling »s p o o r w e g e n" bij zijn departement wordt opgeheven en dat de daaraan verbonden werkzaamheden zullen worden over gebracht naar de afdeelingen waterstaat, handel en nijverheid en comptabiliteit. De opheffing der bureaux op de lijnen zal ook spoedig volgen. Tot heden laat de wet, waarop reeds vroeger in de Kamer is aangedrongen, die in het lot der oudere ambtenaren in billijkheid dient te voorzien, zich nog steeds wachten. Mocht zij uitblijven, dan is dit zeker een zaak die de Kamer in haar volgende bijeenkomst zich zal dienen aan te trekken. De toekomst der ont slagen ambtenaren dient in ieder geval verzekerd te worden. Vad Naar het Vaderland verneemt, is bij den raad van state in onderzoek eau wetsontwerp tot regeling van kinder- en vrouwenarbeid, welk ont werp in hoofdzaak is gebouwd op de conclusiën, waarmede de meerderheid van de commissie voor de arbeids-enquète haar rapport heeft besloten. Volgens bericht in de Italiaansche couranten heeft de regeering van Rome op den 7en Augustus II. eene overeenkomst aangegaan met de stoomvaart maatschappij »N e d e r1 a n d", waarbij bepaald is, dat door deze voortaan Genua in plaats van Mar seille op de uit- en thuisreis tusschen Nederland en Java zal worden aangedaan. Eenige moeilijkheden, die zich hadden opgedaan ten gevolge van den inhoud der conventie van de Itali aansche regeering met de Italiaansche stoomvaart maatschappij »Rubattino", warden uit den weg ge ruimd, vooral ten gevolge van den invloed der hoogste autoriteiten van Genua. Men is in Italië bijzonder ingenomen met daze directe verbiuding met Nederfandsch-Iadië en met de« Neder- landsclie havens. Naar wij vernemen, had de Nederlandsche regeering reeds toegestemd in de wijziging *an het postcontract mot de stoomvaartmaatschappij ^Nederland", die hier van het gevolg zal zijn. Door den korteren afstand GenuaPort-Said en het gelijke tijdsverloop voor de o verlandreis tusschen Amsterdam Marseille en Amster damGenua wordt het traject iets verkort. Voor het verkeer van de passagiers en de goederen over Genua worden met spoorwegmaatschappijen en anderen regelingen getroffen, die spoedig zullen worden bekend gemaakt. H.blad Iu aansluiting aan hetgeen door de Belgische staatsspoorwegen is bepaald, verleenen ook de Ne derlandsche spoorwegen vrachtroductie aan de deelnemers aan het 8ste jaariijksche bondsfeest der Belgische gymnasten, dat van 8 tot en met 11 Sep tember te Ostende gehouden wordt. Men schrijft uit Limburg aan de N. R Ct.: In De Tijd en andere bladen werd onlangs gewag gemaakt van een voorval aan het grenskantoor te Eijsden, waarbij de rijksontvanger allaar van den bis schop van Luik inkomende rechten zou hebben gevor derd van de kerkelijke utensiliën, dia deze kerkvoogd medevoerde. Wij zijn thans in staat gesteld de juiste toedracht van het gebeurde mede te deeleu, welke op het volgende nederkomt. De bisschop was op reis naar eene gemeente in zijne diocese om aldaar eene kerk in te wijden, en voerde te dien einde mede den bisschopsstaf en mijter, zilveren ampoules en kom. Aan bet grenskantoor te Eijsden gekomen, werd de bisschop ontvangen door den graaf De Geloes aldaar, bij wien hij dien dag zou dineeren en met wien hij onmiddellijk wegreed. Door een der volgelingen van den bisschop werd nu aan de douanen getoond eene kist, waarin zich de bisschopsstaf en mijter bevonden er. die onmiddellijk werd doorgelaten. Na deze kist werd nog eene andere getoond met de zilveren ampoules en het bassin. De ontvanger ver meende deze voorwerpen niet anders ts mogen laten volgen dan tegen eeDe borgstelling, die bij den uitvoer weder zou teruggegeven worden. De bisschop, hier mede in kennis gesteld, schreef een beleefd briefje aan den ontvanger, waarin hij hem te kennen gaf, dat deze voorwerpen overal vrij mochten worden ingevoerd. De ontvanger bleef nochtans bij zijn gevoeleD, wat hij in een even beleefd schrijven aan dsn bisschop mede deelde. Deze laatste, die niet in strijd met de wetten des lands wenschte te handelen, liet door den graaf De Geloes de verlangde borgstelling geven, waarmede die zaak geëindigd was. Dit is de juiste toedracht van het gebeurde. Er zijn derhalve geene inkomende rechten gevorderd, noch heeft, wat ook werd beweerd, eene onheusche bejege ning plaats gehad. De bisschop heeft zich dan ook geenszins over het voorgevallene beklaagd, wel echter de graaf De Geloes, die er den minister van justitie (tot wien zich de Limburgers thans met hunne klach ten wenden) mede in kennis stelde, welke de klacht naar zijnen ambtgenoot van financiën verzond. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar aanleiding van Hebr. 13:7 werd gister morgen ds. W. A. Van Griethuijseo, van Haren, door ds Chr. L. Laan van Rotterdam bij welwillenden afstand van den consulent ds. P. Iluet, ingeleid als en bevestigd tot predikant bij de Ned. Harv. gemeente alhier. Na de bevestiging zong de gemeente, die zeer talrijk was opgekomen, den nieuwen leeraar Gezang 913 toe. Des namiddags te 5 uren hield deze, eveneens voor voor een groote schare (waartoe ook behoorden de ringpredikanten d.d. Giltay, van 's-Heer Areüdskerke, Ilage van Wolfertsdijk en Van der Hoeven van Wil- helminadorp) zijne intrede mat da woorden uit II Corinthe 5: 19, het laatste gedeelte: en (God) heeft het woord der verzoening in ons gelegd." Spr. vond daarin aanleiding om aati te toonen, hoe de evangelie dienaar dat woord kan, mag en moet brengen aan de gemeente. Aan het einde der godsdienstoefening sprak ds. P. Huet zijn ambtsbroeder en de gemeente nog kortelijk toe, en uitte het vertrouwen, dat deze in haar nieuwen leeraar zal gevonden hebben wat zij wenscht, en dit er tusschen de predikanten onderling eene goede verstandhouding zal heerschen. Met de zegenbede, vervat in Ps. 134 3, die door de gemeente ds Van Griethuijsen staande werd toegezongen, werd de godsdienstoefening besloten. Ds. Bouvin, pred. bij de Ned. Ilerv. gemeente te Alkmaar, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Goes bedankt. Aangenomen het beroep naar de Oud-Gerefor meerde gemeente alhier door den heer C. Groeneweg, predikant te Rotterdam. Ia de gisteren gehouden avondgodsdienstoefening heeft ds. J. R emens, beroepen leeraar bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, afscheid genomen van die gemeente te Middelburg hij had tot tekst gekozen 2 Thess. 2, vs. 16 en 17. Aan het einde der gods dienstoefening werd hem het laatste vers van Psalm 121 door de gemeente toegezongen. Te Arnemuiden is eene doleerende kerk gesticht. De Iïirv. gemeente is reeds sedert 1874 zonder eigen predikant. Aangenomen het beroep naar de Christ. Garef. gemeente te Da Leek (Groningen) door dan heer W. Breukelaar, candidaat te AalteD, die voor verscheiden andere b8ioepeD, o. a. voor dat naar Heinkenszand, heeft bedankt. Aangenomen het beroep naar Zundert door ds. G. J. Brutel de la Rivièrte te Zuiderwoude. Aangenomen het beroep als oefanaar naar de Ned. Garef. gemeente te Koudakerke door den heer K. Werner van Middelburg. Badankt voor het beroep naar Brouwershaven door ds. J. A. F. Van der Meer van Kufhlor te Moordrecht. Benoemd tot predikant bij da P/ot. gemeente te Bandjermassing, Z. en O. aflieling van Borneo, de hier J. II. C. Israël, laatst predikaat te Sas van G'Ot. {T.N.Ct.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1