1888. N°. 98. Zaterdag 18 Augustus. ste L DE PATE.YTEM FEEBLLETOA. <**2zcs=e**cie*'- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yr ij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. over het dienstjaar 1888/89, loopende van 1 Mei 1888 tot ultimo April 1889, alsmede ae suppletiebladen, en die over het le kwartaal kunnen ter Secretarie afge haald worden van Maandag den 20 Augustus tot en met Donderdag 30 Augustus daaraanvolgende, uitge nomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nren. Die afhaling moet in persoon geschieden, terwijl de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan later door den deurwaarder der directe belastingen aan de patentplichtigen worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents. Goes, den 17 Augustus 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 17 Augustus 1888. Het verslag van het turnfeest in ons vorig notnmer eischt nog eenige aanvulling, zoowel omdat wij in den stoet vergaten te vermelden het gymnas- tiekgezelschap »De Schelde" van Kruiningen en den naam van den carillonspeler, den heer Klein uit Middelburg ons in de pen bleef, als omdat een deel der feestelijkheden eerst na de uitgifte van ons blad jl. Woensdagavond eea aanvang namen. Zooals wij reeds meldden vereenigdcn zich te half zes een vijftigtal personen, waaronder vele turners aan een gemeenschappelijken maaltijd in het koffiehuis »de Prins van Oranje". Menig hartelijk woord werd daar nog gesproken en onder gezelligen kout was het weldra acht uur, het tijdstip, waarop Eendracht maakt Macht" van Kiuiningen en «Euphoni»" van Goes muziekuitvoeringen zouden geven op de Groote Markt en in de sociëteit V. O. V. Beide vereenigin- gen voerden hare welgekozen programma's voor een talrijk publiek uit, terwijl zij in de pauze hare plaat sen verruilden, zoodat toen »Euphonia" zich in V. O. V. en »E. m. M." zich op de Markt liet hooren. Na afloop van het concert was er in de sociëteit een zeer geanimeerd bal. Aan de beide muziekvereenigingen werd door dhr. Jonquière namens de Vereeuiging voor Volksvermaken een gelijke herinneringsmedaille uitgereikt als aan de gymnastiekverenigingen. Inmiddels was er ook in «de Prins van Oranje", waar mede gelegenheid tot dansen was, heel wat drukte en zoowel daar als overal elders vertoonden zich de kleurige uniformen der turners. Het weder hield zich behoudens enkele korte regen buien over dag zeer goed, zoodat ook op de straat eene groote menschenmassa van de tonen der muziek genoot. Hiermede eindigen wij ons verslag van het eerste turnfeest te Goes, een feest, dat in alle opzichten uit stekend geslaagd mag heeten en waarop het bestuur der Vereeniging van Volksvermaken met trots mag terugzien als een, dat in waarheid mag beschouwd worden als te hebben gediend tot veredeling van het volksvermaak. Door de vrijzinnige kiesvereeniging «Algemeen Belang" te Vlissingen is voor de Provinciale Slaten candidaat gesteld de heer C. L. Van Woelderen, directeur der Stoomvaart-maatschappij «Zeeland". Te Ellewoudsdijk werd Woensdag bij de West- havennol eene oeverafschuiving ontdekt over eene lengte van 50 a GO M. bij eene breedte van 20 a 25 M. In Maart 11. ontstond op genoemde plaats ook eene afschuivinz, die later weer aanzandde. Edelweiss. Novelle van Natalie Von Eschstruth. 4) Vervolg. Het was een prachtige herfstdag. De wilde ranken kwamen met hun overvloedige lovers, geel en rood gekleurd, in de schaduw der rotsen uit de rotsspleten te voorschijn en slingerden zich om de uitstekende punten der steenmassa's. De lauwe lucht droeg de zachte geuren der bloeiende geraniums van de berg vlakte naar boven, het zachte mos glinsterde in het zonlicht en daarboven gonsden de insecten in kleine kringen. De Alpen verhieven trotsch en reusachtig hunne kruinen in de onmetelijke ruimte als machtige zuilen, bestemd om het hemelgewelf te dragen. Aan den voet der bergen kabbelde het meer, schitterend in de laatste stralen der zon. Edelweiss zat op de rots vlakte en staarde in de eindelooze ruimte. Haar wit kleed glinsterde als vloei bare sneeuw en in hare kleine hauden hield zij een ruiker Alpenbloemen. Zij zat in het volle licht en hare lokken hingen los om hare slapei', terwijl de wind er zachtkeus doorheen speelde en haar bleek Ierseke. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteravond gehouden, was de heer Sauer afwezig. De Voorzitter deelde o. a, mede, dat van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring van het besluit tot afschaffing der kermis. De begrooting voor 1889 werd aangeboden in ontv. en uitg. tot een bedrag van 26130,18. Er werd een commissie benoemd om haar na te zien en rapport uit te brengen, bestaande uit de heeren Sauer, Van der Burght en Schipper. De commissie tot het nazien der rekening over 1887 bracht bij monde van den heer Sinke rapport uit. Zij concludeerde tot aanneming der eindcijfers (ontvangen f 68669,75, uitgaaf /"626o9,25, goed slot 6030,50) maar gaf in overweging: lo. de kaairech- ten in ontvaug te doen nemen onmiddellijk na lading of lossing, 2o. de abonnements-havengelden 2maal in plaats van éénmaal per jaar te doen innen, en 3o. vuor overeenkomsten waarbij eene notaiiëele acte moet gepasseerd worden naar goedkooper bijstand uit te zien. Het voorstel tot voorioopige vaststelling der reke ning werd aangenomen met algemeene stemmen. Daarna werd met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-vroedvrouw mej. de wed. Bernhard, geb. Strandberg, te Amsterdam. De Voorzitter deelde nu mede, dat de lantaren opsteker wegens dienstweigering door B. en W. is ontslagendat sollicitanten voor die betrekking zijn opgeroepen en dat 6 ingezetenen daarop gereflecteerd hebben. Na drie stemmiQgen met volmaakt denzelfden uitslag werd bij het lot benoemd A. Paauwe. Eene verordening, waarbij het rijden met rij- of voertuigen op het met klinkers bestrate gedeelte der Paardenmarkt op eene boete van 50 cent tot lOgld. wordt verboden, ward met algem. stemmen aangeno men. Kruiwagens of steekkarren zijn niet daaronder begrepen. De Voorzitter vroeg machtiging tot eene kleine wij ziging in het bestek tot verbetering der Paardenmai kt, daarin bestaande dat voor den ingang der schuur van Nieuwenhuize keien in plaats van klinkers zullen ge legd worden en wel omdat anders het binnenrijden in die schuur onmogelijk zou worden. Bij de daarop gevolgde discussie kwam men tot eene wijziging der verordening, in dien zin dat B. en W. ontheffing van het verbod tot het rijden op de klinkers kunnen veriaenen, welke, evenals da wijziging in het bestek met algemeene stemmen werd aangenomen. Daarna deelde de Voorz mede, dat het post- en telegraafkantoor door B. en W. is opgenomen en, uit gezonderd een klein defect aan het behangsel, in orde is bevonden. Zij stelden voor het gebouw te aanvaar den, wat met algemeene stemmen werd aangenomet. Als termijn van definitieve oplevering werd, met af wijking van het bestek, 1 Oct. aangenomen. Omtrent de boete bracht de Voorz. het volgende in het middenWel heeft de aannemer aan B. en W. veel last veroorzaakt, wel heeft het raadsbesluit tot strenge toepassing der boeten niet gebaat, doch des niettemin bleven B. en W. wraakneming ongepast vin den en speculatie op de nalatigheid van den aannemer in strijd met de waardigheid van den raad. Daarom stelden zij voor van het raadsbesluit betreffende de boeten af te wijken en alleen in rekening te brengen de werkelijk geleden geldelijke schade door de te late oplevering geleden, bestaande in: le verlies van huur; 2e salaris van den architect Hannink na Januari en 3a reiskosten van dezen. Op de vraag hoeveel dit beloopen zal, kwam de Voorz. na berekening tot eene gom van ongev. 300. gelaat kuste. Keizer Karei stond n isst haar tegen de rots geleund en was in eene lange beschouwing van dit heerlijk beeld verzonken. «Moeten wij scheiden?" vroeg hij eindelijk, diep ademhalend. Zij keek tot hem op en glimlachte. «Heden reeds", sprak zij zacht en haar blik verried de bedeVergeet mij niet." Evenals de gloed der ondergaande zon in het gindsche meer, zoo blonk de liefde in hare oogen en Keizer Karei drukte de hand tegen zijne borst, zeggende: «Maar met de hoop des wederziens, niet waar?" Zij schudde droevig het hoofd. «Nooit, dat is voor ons beiden het best!" Toen greep hij hare beide handen en sprak duizenden lieve, zoete woordjes en zij luisterde naar hem als ver telde bij eea sprookj*, nog nimmer door haar gehoord. «Gij zijt zoo goed!" sprak zij zacht, «zoo heeft nog nooit iemand tot mij gesproken. Gij hebt mij lief om mijzelf en zonder te weten wie ik ben. Ik ben u zoo dankbaar voor uw liefde, keizer Karei, al mag ik ook niet zeggen, dat ik haar beantwoord. Da uwe kan ik nimmer, nimmer worden." «Wie zijt gij", riep hij hartstochtelijk, «zijt gij een demon, die mij de handschoen heeft toegeworpen om mij in den hevigsten zielestrijd te doen ondergaan? Hier, deze kleine vondeling is van alles de schuld o, had ik haar afkomst toch nimmer nagespoord Hij trok dit zeggende de handschoen uit zijn borstzak Het juiste bedrag kon eerst na 1 Oct. worden opge geven. Het voorstel tot toepassing der boete in dezen zin werd niet algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd nog benoemd eene commissie tot het nazien der rekening over 1887 en der begrooting over 1889 van het Burg. Arm best. Gekozen werden de heeren Sauer, Schipper en Sinke. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Reeds tal van jaren zijn plannen tot droog making van de Zuiderzee door verschillende personen overwogen, maar tot nogtoe is het steeds bij overwegen gebleven. Voor den ingenieur De Quartet schijnt de eer weggelegd te zijn een geheel uitgewerkt plan aan de Nederlandsche natie aantebieden, dat slechts op goedkeuring der betrokken autoriteiten schijnt te wachten, om tot uitvoering te worden gebracht. De gelden voor de uitvoering van dit groote werk (de kosten zijn geraamd op ƒ90.776.400) zullen door eene premieleening moeten worden verkregen. De heer D. Q schrijft omtrent zijne nlannen in het U. D. «En thans, mannen van handel en scheepvaart! kom ik tot u allen met een voorstel 1. tot verbetering van liet kanaal van Amsterdam naar de Neoidzee bij IJmuiden; 2. tot droogmaking, inpoldering en bebouwing van het grootste gedeelte d er Zuiderzee, der Friecche Wad den en der Lauwerzee". Verder zegt de heer Q iartel«Een paal- en sternen- dijk, met spoorweg, tusschen Enkhuizen en Kampen, langs Urk en Schokland, heb ik berekend te zullen kosten dertig millioen Ne3. guldens. Hij heeft een lengte van 41.000 ellen. «Het scheepvaart-kanaal van Amsterdam door den Zuiderzee-polder naar Enkhuizen acht ik vooreerst on- noodig. «De IJsel wordt verlengd van het Keteldiep tot aan Enkhuizen, langs den afsluitdijk. «Het Vlie blijft vooreerst open als te di'*p zeegat. «Bij Schellingwoude wordt een spoorwegdijk gelegd, in plaats der sluizen aldaar, enz. enz." Van de Oranjesluizen zou in de richting Urk een open stroombaan moeten blijven ter breedte van mins tens 15 Meter, om bezeilbaar te zijn. De belangrijke vaart tusschen Amsterdam met den Ketel, het Zwolsche diep en de Lemmer zou geheel onbelemmerd over het binnenmeer kunnen plaats heb ben. Do schepen van Harlingen komende zouden alleen een schutsluis moeten passeeren om in dat binnenmeer te komen. De ingenieur De Quartel zegt ten slotte: «Sedert 1885 ben ik bezig met het opmaken der plannen en berekeningen, en zal nu weldra met eenige kapitalisten aan de Nederlandsche regeoring concessie vragen om dat grootsche en allernuttigste werk aan te vangen, onder toezicht van den minister en zijne ingenieurs Van Diesen, Wellan, Michaëlis, Fijnje en Leemans. «Het voornemen is, eene leening uit te schrijven met premiën, in Amsterdam en Londen. De aandeelen van 1000, 500 en 100 per aandeel, rentende 4 percent. «Alle werken sub 1 en 2 kunnen binnen tien jaren geheel voltooid worden opgeleverd. De algeheels kosten worden bepaald naar de eischen en voorwaarden, die onze regeering zal stellen en opleggen. «De stukken zijn nu ter visie bij de heeren Ged. Staten van Utrecht. «In Amsterdam zal ik eene openba e voordracht en drukte haar vol vertwijfeling aan zijne lippen. Haar verbaasde blik vroeg om opheldering. Toen vertelde hij alles, hoe hij de handschoen en daarna haarzelve vond en hoe verder alles gegaan was. Zij steunde het hoofd in de hand en glimlachte. «O, gij kinderlijke dwepersprak zij. De zon zonk dieper en dieper en overgoot de Alpen met gloeiend purperde lichtstralen werden door de gletschers teruggekaatst en de hoogste toppen begonnen te glinsteren en te gloeien. «Behoud de handschoen", zeide zij, «wellicht brengt het leven ons nog eens te zamen en waaneer gij de onbekende dan nog bemint, wanneer gij dan haar naam hebt gehoord en gij bemint haar nog, breng dan de handschoen teiug!" Hij liet het hoofd op de borst zinken. «Ik zal u terugvindenfluisterde hij. «Ia, gij zult mij zoeken, dat weet ik en gij zult mij blijven beminnen, keizer Karei, evenals ik u bemin!" riep zij hartstochtelijk en keek hem diep in de oogen. Zij was opgesprongen en terwijl zij met gloeien Ie wangen voor hom stond, vroeg zij«hebt gij ooit hooren zingen Hij keek haar verbaasd aan, hij herkende haar nauwelijks in deze zeldzame opgewondenheid. «O, zeker! zoowel goed als slecht," antwoordde hij aarzelend. «Luister dan nog eenmaal naar mij!" sprak zij zacht met bovenaardschen blik, «nog eenmaal tot houden ter voorlichting mijner projecten en ophelde ring geven door teekeningen en begrootingen. «Ik vertrouw te kunnen rekenen op de medewerking van allen, die het wèl meenen met ons vaderland. De zaak is rijp voor uitvoering". De kosten van het geheel worden volgens het plan van den heer Quartel geraamd op 90,776,400. Er worden ingedijkt, ingepolderd, drooggemaakt en ter cultuur geschikt gemaakt, om in twintig jaren te worden verkocht: 194,000 bunders lands, minstens waard bij partiöelen verkoop 900 den bunder, is ongeveer een honderd vijf en zeventig millioen Nederlandsche guldens. Blijvende aldus voor den Staat der Nederlanden, of eene goed georganiseerde vennootschap, eene winst van vier en tachtig millioen. Omtrent het «geheimzinnig stuk, Atjeh betref fende", dat zooais wij kort geleden meldden volgens De Locomotiebij onze Tweede Kamer is in gekomen, deelt dit Indisch blad thans nader het vol gende mee «De gepensioneerde kapitein Schulz (de opsteller en inzender van bedoelde memorie) die met een zeer eer vollen dienststaat het leger verliet, is een Duitscher, Gedurende zijn militaire loopbaan alhier schijnt zijn diepe verontwaardiging te zijn opgewekt door de wille keurige en onrechtvaardige bejegening, die sommige officieren en minderen van hooggeplaatste officieren, voornamelijk aan de bureaux te Batavia ondervinden, en waai ia zij in 's hemels naam maar berusten, om hunne carrière niet geheel te vernietigen. «In Europa teruggekeerd, heeft hij hiervan eene be langwekkende memorie opgesteld, eu naar wij om verschillende redenen meenen te mogen aannemen op aandringen van hooggeplaatste personen te Berlijn bij de Nederlandsche Tweede Kamer ingediend. «Bezwaren moeten daarbij o. a. zijn kenbaar ge maakt wij weten natuurlijk niet, of zij gegrond zijn tegen den overste C. Deijkerhoff, onlangs be noemd tot ridder van den Nad. Leeuw, en tegen den luit.-generaal Boumeester, o. a. naar aanleiding van diens eedsaflegging voor den krijgsraad in zake kapt. Willink Ketjen. «Eene bijzondere, wellicht zeer juiste, in ieder geval treffende, lezing wordt gegeven van het uiteinde des bekenden sergeant-majoors Ransonnotte. Er wordt ge zegd, dat deze jonge man, van een aanzienlijke Bel gische familie, hier eerst bekend stond als een oppas send, kundig en beschaafd militair; dat hij de eerzucht en hoop had, eens officier te worden; dat hij echter baloorig werd door de bejegening, ondervonden niet rechtstreeks van zijn toenmahgen kapitein (een braaf en weldenkend officier) maar van da Bataviasche bureaux; dat degradatie hem alle hoop op bevordering ontnam, hem onverschillig deed worden, van kwaad tot erger vervallen, tot hij eindelijk als deserteur te Atjeh werd opgehangen. Ook de beschuldiging van valsche eedsaflegging tegen verscheidene officieren komt in de Memorie voor. Afmaking van verdienstelijke officieren, wegens psrsoon- lijken wrok of andere redenen, wordt aan sommige chefs ten la3te gelegd. Het stuk bleek belangrijk genoeg, dat de Minister van Koloniën, in wiens handen het is gesteld, het de opzending naar Batavia waardig achtte, om door het legerbestuur een onderzoek te doen instellen naar de vermelde feiten. Dat onderzoek heeft thans op de meest geheimzinnige wijze plaats. Reeds sedert eenigen tijd vergaderen daaitoe dagelijks, in eene kamer ten huize afscheid!" Ea zij vouwde de handen op de borst en stond te midden van het gloeien der ijsmassa's als eene fee en zong. Het waren zachte, vreemde woorden met een wegslependen tooverklank, melodiën, zooals de ziel ze slechts bij diepe smart of hemelsch geluk kan uiten en de tonen zwollen en trilden en juichten en weenden en stierven weg als de langzaam uitdoo- vende Alpengloed. Het was een Italiaansch liefdeslied, waarvan de tonen weerkaatsten tusschen de bergen en langzaam wegstierven in de diepten, tot alles zich oploste in een teeder: «addio, addio!" Keizer Karei was tegen den rotswand op de knieën gezonken met de handen voor het gelaat; addio, addio, klonk het weder en altijd voort in zijn bin nenste. Da dagvorstin was reeds lang achter de kimmen weggezonken, toen hij eindelijk het hoofd weder op hief. Hij was alleen in het bleeke schemerlicht der opkomende maan. Keizer Karei was naar de hoogeschool teruggekeerd, maar zijne vrienden herkenden hem nauwelijks. Zijn zwaard roestte aan dm muur, z;jna schulden waren betaald en op de sociëteit werd hij niet meer gezien. «Kameraad, wat scheelt je toch?" vroeg ham zijn vroegere kamergenoot. «Zijt ga een kwadm berggeest tegengekomen of hebt ge da gletsclierfeeën in lia-a holen hooren zingen? Of wet is vrouw Venus uit

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1