1888. N°. 92. Zaterdag 4 Augustus. 75ste jaargang. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ten opzichte van de nieuwe aandeelen der Neder 1. bank wordt aan de N. Rott. Ct. de op merking gemaakt, dat men niet alleen moet vragen «wat zullen de aandeelhouders winnen door 4000 aandeelen te krijgen a 125 pet.maar ookwat zullen zij verliezen door de waardevermindering, die de aandeelen noodwendig moeten ondergaan, wanneer hun getal van 16,000 op 20,000 wordt gebracht. De beurswaarde van een aandeel het gekapitaliseerde dividenden nu is het toch zonneklaar, dat het divi dend per aandeel kleiner wordt, hoe grooter het getal is der aandeelen. Want de Bank zal met het grootere kapitaal geen meerdere totale winsten kunnen behalen, daar zij reeds nu meer middelen heeft dan zij gebrui ken kan. De heer Haffmans en de Kamerleden, die zijn amen dement hebben ondersteund, hebben zich dus eenvoudig misrekendof wel, zij hebben in het geheel niet ge rekend, zich verlaten op eenen algemeenen indruk. Zij hebben voor eene bate aangezien wat een nadeel was, en een correctief gezocht voor iets, dat geen correctief vereischte. Het amendement-Ha(fmans ware voor de Bank zeer bezwarend geweest. De staat zou voor circa '/s aan deelhouder der Bank zijn geworden, zoodat voor de bestaande aandeelhouders slechts 4/fl zouden zijn over gebleven. Nu zegt men Ja, maar de aandeelen der Bank zijn nu toch gestegen. Zij zouden echter uit reactie tegen vroegere onmatige depreciatienog méér gestegen zijn, ware de kapitaalsvergrooting achterwege gebleven. Ook is het niet de vraag, wat de aandeelen nu waard zijn, maar wat zij na 1 April '89 waard zullen zijn, als er 4000 stuks zijn bijgekomen". Wat ons betreft hebben wij deze quaestie wel degelijk overwogen, en doen uitkomen, dat door de kapitaalsvergrooting, vooral wanneer de Bank reeds meer middelen heeft dan zij gebruiken kan, de kans op winst geringer wordt. Dit is echter een nadeel, dat alsdan zoowel de Staat als de aandeelhouders lijden zal, en waarom moeten dan juist de laatsten bevoordeeld worden Bovendien is het bij eene zoo soliede instelling als de Nederl. Bank, die 19 pet. oplevert, niet te verwachten, dat, ook al verminderde het dividend in evenredigheid tot de nieuwe aandee len met een vijfde, de aandeelen beneden 200 pet. zullen loopen. Want een boven alle bedenking solied fonds, dat dan nog 15 pet. geeft, is ongetwijfeld meer dan 200 pet. waard, en dus blijft de bewering van de heeren Halfmans c. s. van volle kracht. Na 1 April 1889 zal dit wel blijken en de groote stijging der oude aandeelen juist in de laatste week is een afdoend bewijs, dat de tegenwoordige koopers der oude aan deelen dit inzien, terwijl de aandeelhouders het recht op de nieuwe aandeelen zeker niet zoo begeeren zouden, wanneer daaraan geen voordeel verbonden was. Maar wat ons vooral opvalt in het schrijven in de N. Rott. Ct. is, dat de schrijver, wellicht zijns ondanks, een afdoende veroordeeling van de door de rechterzijde doorgedreven kapitaalsvergrooting heeft geleverd. «Dat meerdere geld kan niet gebruikt wordenhet vermin dert het dividendde oude aandeelen zonden nog meer gestegen zijn als er geen 4000 bijkwamenWelnu, als dat zoo is, dan hadden de liberale leden het bij het rechte eind, toen zij die vergrooting bestreden en daartegen stemden. Wat echter de laatste bewering des schrijvers be treft, de onjuistheid daarvan wordt door de feiten bewezen; want de oude aandeelen stegen juist nadat de beslissing over de nieuwe gevallen wasEn als men nagaat, dat de bezitters der oude aandeelen de nieuwe, in evenredigheid tot hun bezit, er tegen 125 pet. bij krijgen, dan blijkt uit die stijging der oude met 20 a 25 pet. juist het voordeel dat van de nieuwe verwacht wordt. GOES, 8 Augustus 1888. Wanneer twee vereenigingen in ons stadje ter eere van den verjaardag van een der leden van het Vorstelijk Huis tegelijk eene uitvoering geven, dan zal minstens éen daarvan nadeel ondervinden. En waar nu gisteravond «Euphonia" in de nieuwe muziektent van de vereeniging voor Volksvermaken met eenige muzieknommers optrad en het weer bij uitzondering zoo was, dat het in de buitenlucht aangenaam mocht heeten, daar was het niet te verwonderen, dat de zang- vereeniging «Excelsior" zoo weinig publiek trok. Wij zelf konden slechts een deel genieten van het programma, dat als eerste nommer vermeldde«De Eere Gods", hymne voor gem. koor van Wilh. Smits. Al zijn de krachten van Excelsior" in den laatsten tijd een weinig gedund, toch beïit de vereeniging nog flinke stemmen en wij gelooven, dat deze hymne niet boven het bereik der zangvereeniging gaat. Maar een juist oordeel te vellen over de uitvoering is ons on mogelijk, omdat reeds bij de eerste tonen bleek, dat het tooneel in de nieuwe zaal van het koffishuis «De Prins van Oranje", zooals trouwens maar zelden een tooneel, zich niet eigent voor zang. Het geluid gaat te veel de hoogte in van waar het niet wordt terug gekaatst, het blijft te veel tussqhen en achter de scher men hangen en van daar dat men in de zaal, althans in de achterste helft, een verward geluid van stemmen vernam, waaraan echter alle harmonie ontbrak. De solo's kwamen iets beter tot hun recht, maar sommige stemmen bleken wat zwak voor de groote ruimte van deze schoone zaal. Het best voldeden de beide vrouwenkoren: »Gebet van Hauptmann" en «Chor aus Blanche de Provence van Cherubini", terwijl het gemengd koor: «Loreley van Mendelssohn" goed werd uitgevoerd. Vooral de solo van mej. S. voldeed daarin bijzonder. Voor het overige willen wij ons van eene beo^rdeeling onthou den, omdat «Excelsior" in alle opzichten onder zeer ongunstige omstandigheden optrad. Wanneer bij een volgend concert het tooneel kan worden afgesloten en eene estrade daarvoor geplaatst voor de zangers, dan zal dit zeer zeker aan de uitvoering ten goede komen en de ruime zaal biedt dan toch nog gelegenheid ge noeg voor een talrijk publiek, dat wij èn der zangver eeniging en den heer Molhoek van harte toewenschen. Op de Groote Markt werd te half negen het licht in den muziektempel ontstoken en trad «Euphonia" met eenige welgekozen nommers op. Vooraf hadden de werkende leden en het bestuur met de bestuurs leden van Volksvermaken zich vereenigd in het «Café Hartman", waar de heer Jonquière als voorzitter van laatstgenoemde vereeniging een kort woord sprak, waarbij hij de hoop te kennen gaf, dat er eendrach tige samenwerking zou zijn tusschen beide vereeni gingen, die elkander zoo dikwijls de behulpzame hand bij feesten zullen kunnen verleenen. De heer V. d. Bilt La Motthe beantwoordde den heer Jonquière en verzekerde, dat van de zijde van «Euphonia", waar het mogelijk was, steeds zou gestreefd worden naar samenwerking met andere Goescha vereenigingen. Tijdens de muziekuitvoering bewoog zich een tal rijke menschenmassa over de markt en gelukkig kan geconstateerd worden dat er goede orde heerschte, zoodat er geen hinderlijk geschreeuw of gatier werd gehoord. De muziektempel ziet er zeer netjes uit en doet zoowel den ontwerpers als den aannemers alle eer aan. Het is eene flinke, ruime tent, waarop 40 personen gemakkelijk geplaatst kunnen worden en die onge twijfeld meermalen zal blijken in eene behoefte te voorzien, vooral wanneer in het vervolg het ineen zetten wat spoediger kan geschieden, zoodat de kosten niet te groot worden. Uit het programma, dat door het comité van de Vereeniging voor Volksvermaken is opgemaakt voor het aanstaande turnfeest blijkt, dat de turn- vereenigingen, die van elders komen, aan het station zullen worden afgehaald door het bestuur van Volks vermaken en de Goesche turnvereenigingen, begeleid door het Goesche harmonie-gezelschap «Euphonia" De eere wijn zal worden aangeboden op het «Slot Ostende", waarna een optocht door de stad zal worden gehouden. Te 2 uren begint de gymnastiek-uitvoerirg op de Groote Markt, waarna de uitreiking der medail les plaats heeft in het café Hartman. Des avonds zijn er muziekuitvoeringen op de Groote Markt en in de sociëteit V. O. V., waar ook een bal zal gegeven worden. Behalve «Euphonia" zal ook het fanfaren-gezelschap Eendracht maakt Macht" van Kruiningen zich bij dit feest doen hooren. Wanneer goed weder dit turnfeest zal begunstigen, dan zullen er ongetwijfeld ook van elders vele nieuws gierigen dien dag in Goes een kijkje komen nemen. Aan het feest zullen de volgende gymnastiek-ver- eenigiogen deelnemen: «Hercules", «Volharding" en »G. O. E. S.", alle te Goes; «De Schelde", te Krui ningen; «Olympia", te Dordrecht; «Sparta", te Breda en «L'Anversoise", te Antwerpen, terwijl misschien ook nog de «Gymnastische Vriendenkring" te Antwerpen zal medewerken. Bij K. B. zijn benoemd tot gezworen van het waterschap Oud-Vosmeer J. Van Astot dijkgraaf van den polder Rapenburg C. Janse; tot gezworen van Oud Noord Bevelandpolder M. De Regt Jz. en M. De Rjgt Stz.tot voorzitter van het bestuur der water keering van den calamiteusen Vlietepolder W. J. Vader. Bij den gemeenteraad van Zieriksee is ingeko men een adres van de heeren D. P. Mulock Houwer aldaar en C. H. Hummelinck te Vlaardingen. bijgestaan door den ingenieur N. Biezeveld Hz. te 's-Gravenhage, om concessie te verkrijgen tot den aanleg en de exploi tatie eener waterleiding in die gemeente. De aanvragers dezer concessie vragen o. a. dat de gemeente zich verbinde tot het verleenen van subsidie aan de concessionarissenvoor de eerste vijf jaren 3000 'sjaars, voor de tweede vijf jaren 2000 'sjaars »n voor de derde vijf jaren 1500 'sjasrs. Zoodra echter het particulier waterverbruik 500 kub. meter per dag bedraagt, houdt het verleenen van sub sidie op, of de gemeente Zieriksee garandeert aan de concessionarissen gedurende de eerste 10 jaren van de exploitatie een waterverbruik berekend op een bedrag van 1,25 'sjaars per inwoner, volgens het zielental op 1 Januari van het jaar waarvoor garantie verschul digd is. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning schijnt, over het geheel genomen, dan laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstige weder van laatstleden Vrijdag zich een kleine wandeling in de bekeode Oranjelaan van het koninklijk park kunnen veroorloven, maar daar entegen zou volgens de jongste berichten de toestand thans weder iets minder gunstig zijn. Door de synode der Ned. Herv. Kerk is gisteren het volgende telegram verzonden Aan Zijne Majesteit den Koning Het Loo. Met Uwe Majesteit, het Koninklijke huis en het Nederlandsche volk, welks lot in lief en leed saam- geweven is met dat van Oranje, begroet de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, te 's-Gra venhage vergaderd, den dag van heden als een heuge- lijken feestdag. Zij voldoet aan eene diep gevoelde behoefte door, met de verzekering van hare onwrikbare gehechtheid aan Uwer Majesteits persoon en stamhuis, Hoogstdenzelven hare eerbiedige gelukwenschen aan te bieden, en voegt daarbij de bede, dat het den Hemel- schen Vader moge behagen het zoo dierbare leven onzer geliefde Koningin, die zich zoo spoedig eene plaats in het hart Harer onderdanen heeft veroverd, nog eene reeks van jaren te sparen, ter bevordering van Uwer Majesteits huiselijk geluk, ten zegen voor het aanval lige Koningskind, op hetwelk, als de verpersoonlijking van ons zelfstandig volksbestaan, Neêrlaods hoop is gevestigd, en der natie, die tot Haar met dankbaarheid, vertrouwen en verknochtheid opziet, ten heil. De Algemeene Synode der Nederland sche Hervormde Kerk, M. A. Perk, President. L. Overman, Secretaris. Het nader telegram betreffende de onlusten in Bantam bij het departement van koloniën, onder dag- teekening van 31 Juli jl., van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië ontvangen, en waarvan wij in ons vorig no. in het kort melding maakten, luidt als volgt: Meerendeel der belhamels onlusten Bantam met be hulp bevolking successievelijk opgespoord. Eenigen wegens verzet, bij arrestatie gedood. Twee nog voort vluchtig, worden vervolgd. Negende bataljon keert terug. Da garnizoens-compagnie (te Serang) wordt met eene compagnie tijdelijk versterkt. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië (dd. 2 dezer)zijn ook de laatste twee belhamels der onlusten in Bantam onschadelijk gemaakt. Te Breda was het gisteren reünie van de oud strijders van 183 0. Aan het station werden de gasten door de feestcommissie ontvangen en heette de kolonel Dommers, als president, de feestvierenden welkom. Daarop trok men naar het stadhuis, alwaar het hoofd van het gemeentebestuur de oudstrijders welkom heette. Hij zeide o. a. dat, nu ruim eene halve eeuw over de tweespalt met onze zuidelijke broeders is heen gegaan, wij allen wrevel mogen ter zijde zetten en het jongere geslacht aan vaderland en vorst mogen toewijden. Daarna werd de eerewijn aangeboden, en toen trok men in orde naar het exercitieveld, waar ter gelegen heid van den verjaardag van onze geliefde Koningin parade werd gehouden, die gecommandeerd werd door den kolonel Doorman, van het 3e regiment artillerie. Uitstekend weer werkte mede om het feest te doen gelukken. De Minister van oorlog heeft zijne openlijke tevredenheid betuigd aan den ie-luit.-adjudant A. L. H e s t a van het 4e reg. vesting-artillerie, zoowel wegens de door hem uitgedachte en bij het leger in gevoerde gewijzigde methode voor afstandmeting op kustbatterijen, als voor zijnen aan den dag gelegden ijver om te voorzien in de aanvankelijk daartegen ge opperde bezwaren. Aan de Vereeniging onder de benaming van «de Weesinrichting van den hear J. Van 't Lindenhout" te Neerbosch, is door wijlen jkvr. M. J. Bichon Visch een legaat vermaakt groot 8000, vrij van het recht van successie. Het Ulr. Dbl. verneemt, dat de ingenieur le klasse van 's rijks waterstaat P. J. Da Q lartel vo Dr- nemens is, met eenige Engelsche en Amsterdamsche kapitalisten concessie aan te vragen aan de Nederl. regeering tot droogmaking en inpoldering van het grootste gedeelte van de Zuiderzee eD Friesche wadden. De Maasb. dringt er op aan, eene nieuwe po ging "te wagen om het gewicht voor de toepassing van het minimum-port van een halve cent voor cou ranten van 25 op 35 of 40 gram te brengen. De heer Mackay, thans minister van binnenl. zaken, verklaarde zich indertijd voor die verhooging eene poging, thans daartoe aangewend, zou dus misschien kans van slagen hebben. Door de Vereeniging »H e t Buitenland" wordt algemeen verspreid eene circulaire om tot toe treding tot het lidmaatschap, of althans tot gelde lijke ondersteuning op te wekken. Het doel der Ver eeniging is: de vestiging te bevorderen van Neder landers als kooplieden in het buitenland, inzonderheid in vreemde overzeesche gewesten, en de handelsver bindingen van Nederland in den vreemde uit te brei den, voornamelijk ter plaatsing aldaar van de voort brengselen der binnenlandsche nijverheid, alsmede ter ontwikkeling van den Nederlandschen handel met ver schillende landen. Dat doel verdient ongetwijfeld toe juiching en steun. Door het persoonlijk optreden van Duitsche handelshuizen in het buitenland weten deDuit- sche handel en nijverheid meer en meer zich eene plaats te veroveren naast die van Engeland. «Ook voor Neer- land's handel en nijverheid", wordt in de circulaire terecht verzekerd, «is naast die van Engeland en Duitsch- land overal in den vreemde plaats. Maar onze jonge lieden moeten zei ven weder onzen ouden handelsroem in de overzeesche gewesten gaan ophouden; dair de producten onzer nijverheid bekend maken, en tevens da noodige kennis opdoen om onze fabrikaaten in te lich ten, hoe dezen nog beter dan reeds nu in dan vreemde met goed succas tegen anderen in concurrentie kunnen treden, hunna producten naar dan smaak en de wen schen der afaemers afwerkende." Ia België, Frankrijk, Oostenrijk, zijn reeds in de laatste jaren \ereenigin- gen opgericht, met soortgelijk doel als «Het Buiten land" zich voorstelt. Zal niet de toekomst van hand al, nijverheid en scheepvaart ten onzent steeds moeilijker en duisterder worden, dan blijve ons land niet achter met de richting in te slaan, door «Het Buitenland" aangewezen. Wij vestigen daarom gaarna de aandacht op de bovenbedoelde circulaire. Circulaires worden op aanvraag toegezonden door dhr. G. M. Boissevain te Amsterdam. hl— Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In de zitting van gisteren van de synode der N. Herv. kerk was o. a. aan de orde de behandeling der voorwaarden, waarop minnen vaa «singuliere gaven" en zendelingen of zendelingleeraren tot de evangeliebediening in onze vaderlandsche kerk konden worden toegelaten, en die door de rapporteerenda commissie waren samengevat in een nieuw art. 12bis, reglement op het examen. Het beginsel werd aldus geformuleerd: «Da Algemeene Synode der Nederl. herv. kerk is bevoegd aan personen van buitengewone bekwaamheid ea van groote verdienste ten opzichte van de Ned. herv. kerk of aan zendelingen en zen- deling-leeraren den titel te verleenen van candidaat tot den H. dienst, met de bevoegdheid om te staan naar de evangeliebediening". De redactie werd met eenparigheid van stemmen vastgesteld. Omtrent de vereischten voor eerstbedoelde personen werden de volgende bepalingen aangenomen 4 o. Eene gemotiveerde voordracht van den kerke- raad aan het classicaal bestuur ter toelating tot de evangeliebediening van een persoon, die door bekwaam heid en ijver voor de Nederl. Herv. Kerk op buiten gewone wijze zich verdienstelijk heeft gemaakt, welke voordracht dit bestuur met zijn advies overbrengt bij het prov. kerkbestuur. 2o. Het bewijs dat de voor gedragen persoon lidmaat is van de Nederl. Herv. kerk. 3o. Eene met redenen omkleede verklaring van het prov. kerkbestuur van het ressort, dat het de voordracht des kerkeraads in het belang acht van de Nederl. Herv. kerk. Waar het een zendeling of zendeling-learaar betreft worden de volgende stukken vereischt lo. Bewijs dat zij lidmaten zijn der Nederl. Herv. kerk. 2o. Bewijs van eene Nederlandsche zendingsvereeni- ging, dat de bedoelde personen, na ontvangen onder richt, door haar als geordende zendalingen zijn uitge zonden. 3o. Bewijs dat deze minstens 5 jaren met ijver en trouw als zendelingen zijn werkzaam geweest. 4o. B 3wijs van een geneesheer dat hun gezondheids toestand een langer verblijf in de Oost-Indische gewesten onraaizaam maakt. 5o. Bewijs dat ook het Genootschap, hetwelk zij gediend hebben, de verklaring in sub no. 4 tot de zijne maakt.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1