1888. N°. 91. Donderdag 2 Augustus. 75ste jaargang. Verpachting bij inschrijving, PATENTRECHT Een cadeau van drie millioeu. Politiek overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. op ZATERDAG den 4 AUGUSTUS a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize, van 4o. de grasetting van de wegen langs den West- singel en in den Poelen 2o. de grasetting van de wegen in den Goeschen polderbeiden thans in pacht bij C. Schrijver. Zulks voor den tijd van 7 of 14 jaren en op de voorwaarden, die ter secretarie gedurende eiken werk dag, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uren, ter lezing liggen. Goes, den 21 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het primitief kohier 2e ged. van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18881889, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 1 Augustus 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. II. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Had de heer Bool zich bij het amendement over de kapitaalsvergrooting niet van zijne geestverwanten af gescheiden, dan zou dat amendement aangenomen en dientengevolge de behandeling van het tweede door ons gereleveerde punt achterwege gebleven zijn. Dat dit wenschelijk ware geweest blijkt uit het verder be loop dezer zaak, waaruit tevens aan het licht komt, waarom da liberalen en antiliberalen zoo bijna geheel tegenover elkander stonden. De kapitaalsvergrooting was dus aangenomen en daarin moesten de tegenstanders berusten. Niets lo gischer echter dan dat deze nu trachten zouden, die vergrooting althans ten voordeele van den Staat te doen komen. Art. 14 van het wetsontwerp luidt: «de nieuwe aandeelen, het bedrag vertegenwoor digende waarmede het maatschappelijk kapitaal der Bank krachtens art. 2 dezer wet wordt vergroot, worden tegen storting van hun nominaal bedrag en eene uitkeering bovendien van 25 ten honderd over dat nominale bedrag aan den Staat, ter beschikking gesteld van de aandeelhouders der Dankin ver houding tot hunne aandeelen" enz. In het vorig gedeelte van dit overzicht hebben wij gereleveerd, dat die aandeelen eene waarde hebben van ruim 200 (Zij waren Maandag reeds tot 235 gestegenDe aandeelhouders betalen dus voor de 4 millioen nominaal vijf millioen, maar zij kunnen ze, geleidelijk te werk gaande, realiseeren voor ruim acht millioen. ERGO GENIETEN DE AANDEELHOUDERS EEN CADEAU VAN DRIE MILLIOEN Opmerkelijk, dat, evenals bij de kapitaalsvergrooting, ook thans weder een amendement tegen het regeerings- voorstel uitging van een lid der rechterzijde, ditmaal van den heer Haffmans, en dat nu, meer gedécideerd nog dan bij het vorige amendement, de voorsteller den steun zijner partij geheel miste. Waren de heeren Clercx en Haffmans beurtelings nu ook »wilden" bij hunne partij Het komt ons voor, dat beiden gedreven werden door het beginsel van voordeel voor den Staatdoch dat dit uit politieke overweging door hunne verbonden tegenstanders en ten slotte ook door dhr. Clercx zei ten, werd ter zijde gesteld. De heer Haffmans stelde dan voor om het art. 14 te lezen als volgt: «De stortingen, noodig om het maatschappelijk kapitaal der Neder). Bank te brengen op het bedrag, bepaald bij art. 2 dezer wet,geschieden door den Staat. Deze ontvangt daarvoor vier duizend aandeelen, volkomen gelijk aan die der overige deel hebbers. De aldus verkregen aandeelen worden in het openbaar vervreemd. De winst op die vervreem ding wordt in de schatkist gestort." De strekking van dit amendement was zoo duidelijk mogelijk. Bij eene opbrengst van acht millioen zou de Staat dus niet éen maar vier millioen als voordeel uit de kapitaalsvergrooting genieten. De heer Haffmar.s toonde hierbij aan, dat ook met vroegere bapitaals- tergrootingen deze weg gevolgd was en dat de Staat daarbij «een heel aardig zaakje" had godaan. Na dien tijd hadden de aandeelhouders 19 pet. van hun geld getrokken en er was dus geene reden om nu vrijge viger jegens hen te zijn dan vroeger. Dit deed, naar spreker zeide, denken aan een populair gezegde om trent den duivel. De Minister bestreed het amendement met kracht en deed herhaaldelijk u.tkomen, dat de directie der Bank het recht op de aandeelen en een groot gedeelte van de andera bepalingen als voorwaarden had gesteld. De toewijzing der aandeelen aan den Staat zou voor de aandeelhouders neerkomen op vermindering van hun winstaandeel. (Schreeuwend onrecht bij eene winst van 19 pet.Telkens werden het belang der aandeel houders en het verlangen van de bankdirectie den leden der Kamer als zoovele dreigementen tegen een zelfstandig oordeel in het belang der schatkist voor gehouden. Was het wonder, dat eindelijk de maat vol werd geacht, «n dat de heer Verniers Van der Loeff met rechtmatige verontwaardiging optrad en o. a. zeide «Mijnheer de VoorzitterHet komt mij voor, dat er nu toch eindelijk eene grens dient te komen aan het geduld der Kamer. De Kamer heeft zich nu schier op alle punten laten leiden tot het uitbrengen van vota onder de pressie, bij monde van de R-igeering uitgeoefend, dat het aannemen van de voorstellen, die aan haar oordeel werden onderworpen, niet aange naam zoude zijn aan de heeren aandeelhouders van de Nederlandsche Da?ik. Wij hebben uit die consideratiën gezien, dat de duur van de Bank voor een langen termijn en met een schier onbegrensden termijn er achter als verlenging is vastgesteld. Wij hebben gezien, dat mee om zulke consideratiën niet is mogen onveranderd behouden worden het kapitaal, waarmee de soliditeit der Bank altijd en onder alle omstandigheden boven alle bedenkingen verheven was geweest. En wij hebben evenzoo verder gezien, dat geen verandering, hoe gering ook, gebracht mocht worden in de verdeeling van de winst, zooals die overeengekomen was tusschen de aandeelhouders en de Regeering. En nu zouden de aandeelhouders zoo ver durven gaan van te eischen, dat de Kamer ook nog dit voorstel, als hun niet welgevallig, niet zou mogen aannemenMijnheer de Voorzitter Hier waar het geldt alleen wie het nieuwe kapitaal zal mogen fourneeren, hebben wij nu te doen met een vraag, die voor de soliditeit en de deugdelijke inrichtrng van de Bank volslagen onverschillig is, maar die zuiver en alleen een strijd raakt tusschen het geldelijk belang van de aandeelhouders en dat van de groote gemeenschapden Staat. Ik vertrouw, dat de beslissing niet ten nadeele van dit laatste zal uitvallen." Onmiddellijk na deze met gloed en overtuiging uit gesproken rede, stoof de heer De Savornin Lohman op, om de Regeering en met haar de aandeelhoud ;rs in bescherming te nemen, doch de zeer buitengewone omstandigheid deed zich hierbij voor, dat de president der Kamer, de heer Beelaerts van Blokland, plotseling tegen den zin der leden, die stemming verlangden de vergadering sloot. Van een dergelijk optreden van een president der Kamer is ons geen antecedent bekend. Vreesde die voorzitter de stemming onder den indruk van het overtuigend woord des heeren Van der Loeff? Er is reden dit te vermoeden. Hoe dit zij, de vergadering werd verdaagd en den volgenden dag allereerst den heer Lohman de gelegen heid gegeven om het voor de «ongelukkige" aandeel houders op te nemen, misschien nog meer om den minister, die door toezeggingen in dit opzicht gebonden scheen, de hand boven het hoofd te houden. Wij willen in het midden laten of de rede van den heer Van der Loeff al of niet aanleiding gaf tot het binnentreden der politiek. De heer Clercx, voorstander van het amendement, vond er aanleiding in om van meening te veranderen. Hij vond den toon van den heer Van der Loeff even weinig gemotiveerd als in dezen de aanzienlijke winsten van eenige door de fortuin begunstigde aandeelhoudersen nu dacht hij aan voetangels en klemmen Alzoo om politieke redenen gestemd tegen eigen overtuigingWant deze afgevaardigde had in de zit ting van 23 jl. te kennen gegeven, dat art. 14 beter zou geluid hebben wanneer er stond «Vier duizend nieuwe aandeelen, het bedrag ver tegenwoordigende waarmede het maatschappelijk ka pitaal der Bank krachtens art. 2 dezer wet wordt vergroot, worden in het openbaar ter beurze ver kocht. Wat daardoor meer wordt opgebracht dan vier millioen gulden tot vergrooting van het maat schappelijk kapitaal en viermaal honderd duizend gulden tot aanvulling van het reservefonds der Bank, wordt door den Staat genoten En hij liet er op volgen«dat de Staat der Neder landen, in plaats van 1 millioen dan oneindig meer zou ontvangen. Dan zou de Staat het leeuwenaandeel verkrijgen waarmede nu de aandeelhouders, die bij dit contract eigenlijk als derden moesten beschouwd wor den, gaan strijken. Ik meen dat die gave, bij de weder geboorte van de Nederlandsche Bank, aan den Staat der Nederlanden had moeten ten deel vallen, en niet aan de aandeelhouders van een onder alle opzichten zoo vooispoedig zedelijk lichaam". Wij verdiepen ons niet in de bedoeling van den heer Van der Loefl, maar wij doen de nuchtere vraag, of, zoo al politieke bedoelingen in het spel waren wat niet van liberale zijde gebleken is dan nog niet het voordeel van den Staat de hoogste politieke bedoeling van den heer Van der Loeft' was, en of het niet de plicht van al de leden der Kamer is, dat voordeel in de eerste plaats als hunne politiek te be schouwen De heer Boolthans weder aan de zijde der libe ralen, merkte op, dat wij in dezen te doen hebben met eene vennootschap, die haar bestaan ontleent aan een monopolie, haar door den Staat verzekerd. Hier be hoefde men dus geen rekening te houden met rechten van aandeelhouders en men was vrij te bepalen wat het publiek belang vordert. De heer Hartogh zette den heer Lohman terecht met aanhalingen over dit onderwerp uit de Standaard, waarin te lezen staat (11 Juni) dat het aandeel, 't welk de Staat in de winst geniet, te klein is, vooral zoo uitbreiding van kapitaal het uitzicht op de winst nog verschuift. Toch meende de Standaarddat alles nog terecht kon komen indien de Kamer zich thans maar kras en duidelijk oitsprak en aan het Kabinet dien noodzakelijken steun verleende tegen de Bankdie aan den Minister van fiaanciën zijn vrijheid van handelen kon en zou hergeven Ook de heer Verniers Van der Loeff liet nogmaals zijne stem hooren: «Indien over eenige maanden," zoo zeide spr., «want de overzijde schijnt van dit onder werp eene partijzaak te maken, de leden der overzijde, als de noteering der nieuwe aandeelen geformeerd zal wezen, het votum nog eens zullen nazien, dat zij nu op 26 Juli 1888 gaan uitbiengeD, dan zal het en, indien de heeren het soms verzuimden, dan zullen wij het aan hen in herinnering brengen dan zal het niet in schijn maar in werkelijkheid en in cijfers uitgedrukt kunnen blijken hoe groot de schade is, die aan de schatkist door hunne houding nu zoo aan stonds bij deze stemming zal berokkend worden." Niets mocht echter batenmet 49 tegen 40 stem men werd het amendement-Halfmans verworpen en daarmede uitgemaakt, dat de overwinning door den Minister den heeren van de rechterzijde drie millioen waard was ten nadeele van ys lands schatkistI Slechts de heer Gleichman vereenigde zich met 48 antirevol. en katholiekenterwijl alleen de heer Haffmans aan de zijde der liberalen bleef. Inderdaad, de uitslag kan niet anders dan een po litieke partijmanoeuvre genoemd worden en blijkbaar doorzagen de liberalen dit spel reeds bij de behande ling van de kapitaalsvergrooting. Daarom hadden zij zich reeds bij dat punt aaneengesloten, omdat daarbij niet aan eene politieke nederlaag van den Minister kon gedacht worden en dus het nadeel voor het land op de meest onschuldige wijze zou zijn afgeweerd. En zoo blijft dan nu alleen het naakte feit over, dat de zoogenaamde anti-liberalen, op 6 Maart tot de ver tegenwoordiging geroepen onder de leuze van zuinig heid en bevoordeeling der schatkist, uit partijbelang drie millioen voor de schatkist lieten verloren gaan Straks bij de begrootingen zal beknibbeld worden op enkele kleine subsidiën of zullen deze geheel worden ingetrokken en bet zal alom in den lande uitgeroepen worden, dat wij nu eens eene Kamer hebben, die zui nigheid betracht en die den liberalen em gevoelige les geeft Maar onverbiddelijk zullen die WEGGESCHONKEN DRIE MILLIOEN tegen de nieuwe meerderheid in de Kamer blijven getuigen. Wellicht wordt er dit voordeel door verkregen, dat h^t feit den kiezers de oogen doet opengaan en dat zij begrijpen misleid te zijn en nog dagelijks misleid te worden, wanneer hun werd en wordt voorgespiegeld, dat eene niet-liberale kamermeerderheid het vaderland en de schatkist ten zegen zou zijn GOES, 1 Augustus 1888. Morgen zal bij gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Koningin het harmonie- geieischap «Euphonia", des avonds te half negen, op de Groote Markt alhier, eenige muzieknommers uit voeren. De vereeniging van Volksvermaken heeft wel willend aangeboden voor die gelegenheid bare nieuwe muziektent te doen plaatsen en te verlichten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor en brievengaarder te Krimpen aan de Lek J. Zoeter, thans telegrafist 2e klasse te Goes. De twintig volontairs-korporaal van het laatste studiejaar aan de militaire school te Haarlem zijn allen geslaagd voor het examen van sergeant. Tot hen behooren o. a. de korporaals Van der Moer en Van Asperen. Het hoofdbestuur en het comité van den Bond voor den «Nationalen-Arbeid" (protectionisten) zijn thans definitief samengesteld. De heer M. S a 1 b e r g alhier is o. a. lid van het comité. De achtste jaarvergadering van het Neder- landsch Werklieden-Verbond «Patri monium" is bepaald op Dinsdag 28 Augustus a. s. Vooraf gaat op Maandag 27 Augustus een vergadering van het bestuur en commissie van advies van het Ver bond, en de aanwezige afgevaardigden der afdeelingen. Onder de voorstellen der afdeelingen is er eene van de afdeeling Goes: «Patrimonium" wende zich tot de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, om geen extra treinen meer op Zondag, maar op werkdagen te organiseeren. Door den Rijksveearts Risch is te Tolen een geval van besmettel ij ke vlekziekte in he- vigen graad onder de varkens geconstateerd. Kolijnsplaat. In de Dinsdag gehouden raadszitting is aan de vereeniging «Help u zelf" op haar verzoek 32 M3. plaatsruimte aan de kade voor vijf jaar a 10 gulden per jaar afgestaan tot oprichting eener fair- bank aldaar. In de zitting van Maandag is door de commissie te Rotterdam eene akte als vroedvrouw uitgereikt aan mej. C. Schippers, geb. te Kortgene. Uit Wis8enkerke werd deze week weder een request verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inhoudende klacht omtrent het overvloedige wild (hazen.) Meer dan op andere plaatsen schijnt het wild daar onder die gemeente vertegenwoordigd te zijn. Moge de derde poging die men aanwendt een gunstig gevolg hebben, want 't vooi uitzicht op den oogst daar is ook ver van bemoedigend. Noord-Bevelander De Staatscourant van heden bevat o. a. wijzis gingen in de Statuten der naamlooze vennootschap Middel b. maatschappij van Stoomvaar* te Middelburg. In een plechtige Raadszitting te Vlissingen nam de heer A r i e Smit Maandag met een toespraak afscheid van de leden, autoriteiten en ingezetenen dier gemeente, terwijl de oudste wethouder, de heer Th. Van Uye Pieterse, namens den Raad op de nartelijkste wijze die toespraak beantwoordende, een woord van afscheid en waardeering sprak, daarbij in herinnering brengende het vele goede, dat door den heer Arie Smit gedurende zijn Ojarig burgemeesterschap werd tot stand gebracht. Onder de laatste toespraak waren alle leden van hun zetels opgestaan. Omtrent het te Curasao op den ln en 2n Juli gevierde vijfentwintigjarig jubileum der slaven- emancipatie, het feest Willem III, meldt de Curagaosche Courant onder anderen het volgende Alle standen onzer maatschappij hebben aan de feest viering deelgenomen. Een geest van verbroedering en liefde beheerschte en overheerschte het feest. De ge hechtheid van het Curafiosche volk aan den Oranje vorst, die het Moederland regeert, was het hoofdken merk van dat feest. Immers onder de regeering van Willem III was het dat de gewichtige en heugelijke gebeurtenis, welker herdenking het feest ten doel had, plaats had gevonden. Emancipatie en Willem III zijn onafscheidelijke klanken in de ooren van de Curaciosche bevolking. Heeft Curasao steeds onder het Nederlandsch be stuur de welvaart genomen, waarvan rust en orde de eerste grondslagen zijn, onder de Regeering van Willem III zijn aan deze Kolonie drie weldaden bewezen, waaraan zij behoefte had, waarnaar zij haakteEman cipatie, regeeringsreglement, nieuwe wetgeving. Geen wonder dan ook dat deze drie feiten ver meld stonden aan het voetstuk van het transparant «De vrijheid de wereld voorlichtende." Geen wonder dan ook dat deze trits Curacao met dankbaarheid en liefde bezielt voor den derden Willem. Geen wonder dan ook dat Curaofao getoond geeft naar waarde te schatten de drie vrijheden, hare bevolking toegekend onder de liefderijke regeering van onzen beminden Vorst. In de Israëlitische bedehuizen werd op Zaterdag, en in de Proteitantsche kerk op Zondag, 's Hemels zegen afgesmeekt op den KoniDg en zijn Huis, op Nederland en zijne bestuurders, op Curasao en zijn Landvoogd, en in toespraak en gebed het heuglijk feit herdacht van de emancipatie der slaven. In de Katholieke hoofdkerk is in den ochtend een Te Deum gezongen door mgr. Joosten. Bij deze plech tigheid waren tegenwoordig de Gouverneur en zijne familie, benevens de civiele, rechterlijke en militaire autoriteiten. Na afloop van het Te Deum begaven zich de Gou verneur en verdere genoodigden naar de feestzaal van het Comité van «Hulde uit dankbaarheid". Heildron ken op den Koning en den Gouverneur, op Nederland en Curasao werden ingesteld.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1