1888. N°. 90. Dinsdag 31 Juli. 75ste jaargang. Verjaardag der Koningin, Het uitvoerig en beredeneerd Verslag Politiek overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR té Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL In den avond van Donderdag den 2n Augustus a. s. Da half acht ure zal het. ter gelegenheid van den feoorlooid zijn Voetzoekers en ander klein uurwerk aftesteken, uitsluitend op de Groote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kaai; doch blijft het verboden dit elders te doen, zoomede het schieten met Vuurpijlen, Kanonnetjes, Pistolen en ander geweer, op straffe bij de verordening op liet brandwezen bedreigd. Goes, den 28 Juli 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE OVER 1887. is gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl exemplaren daar van tegen betaling van vijf en zeventig cents verkrijg baar zijn. Goes, den 28 Juli 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 23—27 Juli 1888. De verlenging en wijziging van het aan de Ne- derlandsche bank verleende octrooi was het gewichtig werk, dat onze lie Kamer in de jongst verloop *n week bezig hield. Zoo oppervlakkig zou men zeggen, dat dit geen onderwerp is, waarbij politieke overwegingen kunnen gelden. Immers betrof het hier eene zaak, bijna louter van financiëelen aard. Het nut der Bank voor Nederland vaststaande, kon de verlmging van het octrooi niet twijfelachtig zijn en was het alleen de vraag om de bij die verlenging voorgestelde wij zigingen te toetsen aan het belang van de bijzondere aandeelhouders aau de eene, en aan dat van den al- gemeeneu aandeelhouder, den Staat, aan de andere zijde. Wie echter verwacht heeft, dat men Int voor stel alleen aan die belangen zou toetsen, zal bedrogen ui gekomen zijn. Ook bij de behandeling van dit on derwerp kwam de politiek onbeschaamd binnentreden en dientengevolge zija besluiten genomen, waarvan het de vraag is of daarbij het belang des lands ge noegzaam behartigd is. In verband hiermede moeten wij de behandeling relevaeren van de twee hoofdzaken van het wetsontwerp lo. de vergrooting van het bankkapitaal 2o. wie die vergrooting aanbrengen zal. Door de regeering was voorgesteld het bankkapitaal van 16 op 20 millio3n te brengen. Door het katholiek lid den heer Clercx werd een amendement ingediend om het kapitaal op 16 miilioen te houden. Vooraf eene opmerking van eenigszins ondergeschik ten aard, maar die eene wijze vao handelen geldt, welke o. i. öf aan politieke overweging moet wor den toegeschreven, of als verkwisting van den nato- nalen tijd moet beschouwd worden. Om een amende ment in beraadslaging te doen komen moet het vol doende ondersteund" worden. Dien steun vond het amendement in quaestie o. a. bij de heeren Scbaep- man en Kolkman. Men zou nu zoo meenen, dat een dergelijke steun komt van hen, die met het amende ment zijn ingenomen. Misde beide genoemde heeren stemden, zonder van hunne stem rekenschap te geven, ten slotte tegen! Waartoe dan bij den aanvang steun verleend? Is het alleen uit beleefdheid jegens den voorsteller, om hem gelegenheid te geven, zijne denk beelden te ontwikkelen, dan achten wij dat eene be denkelijke tijds verspilling. Is het om te zien hoe de partijgenooten er over denken, dan getuigt het niet voor de zelfstandigheid en het onbevangen oordeel van hen, die den steun verleenen. Wij voegen er al aan stonds bij, dat iets dergelijks ook bij de andere par tijen voorkomt en dat zelfs de heer Domela Nieuwen- huis steun vindt voor amendementen, waarmede men hem bij de stemmingalleen laat staan Terugkeerende tot het amendement-Clercx, bl ek uit het debat, dat de directie der Bank voor hare solidi teit geene kapitaalsvergrooting noodig heeft en ze niet eens wenschte, maar dat haar die vergrooting zoowel door de tegenwoordige als door de vorige Regeering als 't ware was opgedrongen. Zelfs bleek, dat de Bank wel eens met dat vergroote kapitaal verlegen zou kun nen zitteD, want in een der artikels wordt bepaald, dat de helft van haar maatschappelijk kapitaal in ef fecten kan belegd worden. Da Minister voerde tegen het amendement aan, dat de vergrootiDg van het kapitaal der Bank op zich zelve wenschelijk is; dat de Staat door uitgifte der aan- deelen tegen 125 een millioen ontvangt en dat de obligos der Bank zijn vermeerderd. De «fooi" van een millioen, zooals de hen- Haff- mans het uitdrukte, bleek echter op lang na niet gelijk te staan met het «vorstelijk geschenk", dat de aan deelhouders zouden genieten in het recht op de nieuwe aandeelen. Zij zouden die nu koopen tegen 125 per cent, maar aangezien de aandeelen eene marktwaarde van ruim. 200 pet. hebben, zou verreweg het voordeel der kapitaal vergrooting aan de aandeelhouders komen. Hierbij komt nog een andere overweging. Van de door de Bank gemaakte winst komt den Staat slechts dan een gedeelte ten goede, wanneer een zeker per centage voor de aandeelhouders verzekerd is. Nu springt het in het oog, dat de kans op een gedeelte van die winst voor den Staat geringer wordt, naarmate de rente voor het maatschappelijk kapitaal grooter is, en vooral is dit het geval, wanneer voor dit (vergroote) kapitaal geen direct emploi zou zijn. Het is dus zeer twijfelachtig of het directe voordeel van een millioen in de toekomst niet een nadeel zal blijken te zijn. De minister zelf erkende: lo. dat er geen gelegenheid is om het geheele nieuwe kapitaal te allen tijde pro ductief te makenen 2o. dat de Staat een klein na deel zou lijden; volgens hem van 12000, volgens de heeren Famcombe Sanders en Veegens van 78000 's jaars. De Minister beweerde zelfs, dat de kapitaalsvergroo ting, dx>r iets geringer dividend, ook voor de aandeel houders eenig nadeel kon opleveren, tengevolge waarvan de heer Clercx zeer terecht opmerkte, dan niet in te zien, waarom men de voorgestelde vergrooting niet zou doen vervallen. Een en ander kon echter niet verhoeden, dat, toen het amendement in stemming kwam, de politiek hare intrede in de Kamer deed en het amendement ver worpen werd met 41 tegen 40 stemmen. Wat mag wel de reden zijü, dat bij een zoo uiterst praktisch voorstel de linker- en de rechterzijde bijna lijnrecht tegenover elkaar stonden? Veertig verbonden tegenstanders der l.baralen stemden er tegenplus 1 liberaal, de heer Bool, die dientengevolge in het ver dere debat voor zich den titel van «wilde" uitlokte. Was het bij de rechterzijde een toeleg om dei Minister de hand boven het hoofd te houden en bij de linker zijde het streven den Minister een échec te bezorgen 7 Als men nagaat, dat de directie der Bank zelve de vergrooting niet noodig achtte en de Minister groot^n- deels een ontwerp der vorige R'geering verdedigde, dan kon in dezen noch de overwinning, noch de neder laag van zoo groote beteekenis zijn! De beteekenis van deze stemming kwam aan het licht bij de behandeling van de vraag, wie de kapitaals vermeerdering aanbrengen zou. Hierover een woord in ons volgend nommer. HOES, 30 Juli 1888. Zooals we reeds meldden viert mr. J. Heems kerk A z. heden zijn 70*ten jaardag. De Standaard^ die mr. Heemskerk gedurende zijn premierschap van het vorig* ministerie herhaaldelijk minachtend den zetbaas der liberalen" noemde en menig hard woord zich omtrent hem ontvallen lie*, schijnt dit thans eenigszins goed te willen maken. Ten minste het blad slaat nu een geheel anderen toon aan en schrijft ter gelegenheid van dezen voor den heer Heemskerk zoo heuglijken dag: Als alle bouwstoffen voor onze jongste parlementaire geschiedenis, die nog in tal van dagblad-, vlug- en tijdschriftartikelen verspreid liggen, zullen zijn bijeengebracht, zal het duidelijk blijken, dat het laatste belangrijke stuk dier geschiedenis onafscheidelijk ver bonden is aan den naam van dezen begaafden staats man." Dan volgt een beknopt overzicht van zijn «welbestede 70 jaren", aan het slot waarvan de Std. schrijft: «Het laatste ministerie-Heemskerk bracht ons de jongste grondwetsherziening. De daardoor gewijzigde uitspraak der stembus op 20 Maart jl. maakte het heengaan noodzakelijk van het ministerie-Heemskerk, dat ver vangen werd door het tegenwoordige-Mackay. Dit ministerie van tegenovergestelde politieke richting heeft echter getoond, de groote bekwaamheden van mr. Heemskerk te waardeeren, door hem te benoemen in het hooge collegia van dan Raad van State. Nog had de grijze staatsman lichaam3- en geesteskracht genoeg beschikbaar om deze hooge betrekking te aanvaarden. Naar wij hopen, zal dit collegia nog langan tijd van zijn gewaardeerde adviezen profiteered" Het zal zeker eiken onbevooroordeelde genoegen doen, zelfs de Standaard den lof te hoorei bezingen van den man aan wien Nederland zooveel verplichtingen heeft. Alleen zou de vraag kunnen rijzen, of die lof uit dezelfde p*n gwloaid is, die vroeger zooveel af keurenswaardigs wist te vermelden van den Minister van Staat I* dit zoo. dan schijnt de veronderstelling niet te gewaagd, dat, ware de heer Heemskerk nog Min. van Binnenl. Zaken, de Std. minder hoog van »deien begaafden staatsman" en zijn «welbestede 70 jaren" zou opgegeven hebben. Wij vestigen de aandacht op de annonce der Zingvereeniging Excelsiorwaarbij zij haar concert op aanst. Donderdag aankondigt. De omstandigheid, dat het concert valt op Koningin"s jaardag, dat de heer Molhoek het zijne zal doen om de zaal en ook den tuin eene bijzondere aantrekkelijkheid te geven, en bovendien dat de voornaamste optevoaren stukken zullen zijn: «Loreley" van Mendelssohn en «de eere Gods", ilymme van Wilh. Smits, doet ons met ver trouwen opwekken tot eene drukke opkomst, die onge twijfeld eene wel verdiende hulde en tevens aanmoe diging zou zijn voor het ijverige zanggezelschap. Het Reddingsleger zal zich waarschijn lijk binnen eenige dagen te Goes doen hooren. Er is aanvraag gedaan om de kerk der Chr. Evang. gemeente, staande in de Cornelis Eversdijkstraat. Het kerkbestuur had er geen bezwaar tegen, en bij monde van ds. Loggers werd in de godsdienstoefening gistermorgen verder bekend gemaakt, dat de keik Dimmer op Zon dag of Maandag zou afgestaan worden; maar wel op de overige dagan. Leden der kerk, die daartegen bezwaar hadden, konden daarvan mededeeling doen. Voor het eindexamen van de Rijks-landbouwschool, afdeeling B, is o. a. geslaagd en heeft alzoo het di ploma vao landbouwkundige, volgens art. 57 der wet op het middelbaar onderwijs, verworven de lieer I. G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp. 's-Gravenpolder. Alhier zal op 14 Augustus a. s. eene verkiezing plaats hebben voor een 1 id van den gemeenteraad. Ia eene vergadering van belanghebbende oester kweekers, op 26 dezer te Bergen-op-Zoom gehouden, is besloten de statuten van de Coöperatieve Vereeniging voor den o e s t e r h a n d e 1, gevestigd te Ierseke, zoodanig te wijzigen, dat al de oesters der leden door of namens de vereeniging ver zonden worden. De meerderheid d*r oesterkweekers heeft zich daarbij aangesloten, zoodat de vereeniging voor het aanstaande seizoen over verreweg het grootste gedeelte van dm oestervoorraad op de Schelde zal beschikken. Ierseke. Ia de verga lering van den Gemeen teraad van Zaterdagavond waren alle leden aan wezig. Ingekomen was een schrijven van den Commis saris des Konings, waarin verzocht wordt dubbeltallen te benoimen voor twee leden voor het college van zetters. Voorgedragen werden de heeren Chr. Oostdijk (aftr. lid), Ms. Van Oosten, Ds. Sinke en Joos Sandee Jr. Aan den Raad werd nu overgelegd de rekening en verantwoording over 1887. Het goed slot bedraagt f 6030,50 lidoch de kosten van de verbouwing van het post- en telegraafkantoor moeten nog betaald worden. Daze kosten zijn ƒ6100. De Raad besloot eene commissie te benoemen tot het nazien der re kening, tot leden waarvan werden benoemd de heeren J. Sinke, C. A. E. S iuer en J. C. Van der Burght. Ingekomen was eene aanvrage ora eervol ontslag als gemeente-vroedvrouw tegen 11 Augustus van mej. C. M. Da Broekert. Op voorstel van den Voorzitter werd met algemeen* stemmen besloten haar het ge vraagde ontslag te geven. De Voorzitter stelde voor zoo spoedig mogelijk eene oproeping te doen op hetzelfde salaris van de ontsla gene, nl. ƒ300. De heer Lemson vond 300 te veelwanneer men bedenkt, dat er minstens 200 verlossingen per jaar zijn a 5, dan bedraagt dit toch 1000, of laten we de helft maar n'man. Met het oog hierop stelt hij voor ƒ200. De heer Sauer was het met den vorigen spreker niet eens. Hij weet zeker, dat er van de 10 verlos singen hoogstens 6 betaald wordenbovendien moet de vroedvrouw altijd, hetzij dag of nacht, gereel zij o. De Voorzitter zeide, dat de geneesheer hem menig maal gezegd heeft, dat hij het in deze gemeente on mogelijk afkan een goede verloskundige is dus zeer gewenscht, hij zou zelfs de voorkeur geven aan iemand, die al eenige jaren gevestigd was. De heer Van Oeveren vond het zeer gewaagd om dit traktement te beknibbelen. Het voorstel van den Vo* )rzilter om 300 te hou den, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Ingekomen was een schrijven van den herbergier B. Verheij Pols nvt verzoek om de kermis te behouden. Ook was ingekomen van Ged. Staten het request dat 73 ingezetenen dezer gemeente aan dit college hadden gezonden, met verzoek goedkeuring aan het raadsbe sluit tot afschaffing der karmis te onthouden. Da lver Sauer zeiie, dat uit dit request blijkt, dat er dus zeker 73 ingezetenen voor het behoud der kermis zijn. Wanneer er nu 333 kiezers moesten uitspraak doen, dan zou de Raad zeer zeker uit geheel andere elementen bestaan. Daarbij komt nog dat we in 1890 de algemeens volkstelling hebb6n; de gemeenteraad zal dan uit 11 led -n bestaan, waarvan het meerendeel voor de kermis zal zijn. Hij gaf daarom den leden, die gemoedsbezwaren tegen de kermis hebben, in ernstige overweging, om op hun besluit terug te komenhet is hun plicht om hier hunne principes prijs te geven. Da heer Schipper zeide, dat hij door Gods genade een aantal jaren in zijn wandel getoond heeft tegen de kermis te zijn. Het geldt hier geen personen, maar de eere Gods. De heer Sinke meende, dat er eene onwaarheid in het request schuilt. Er is sprake van dezelfde kerke lijke partij en niets is minder waar dan dat. De vier voorstanders van de afschaffing behooren tot verschil lende partijen. De Voorzitter vroeg den heer Hartoog of hij vroeger ook wel eens een voorstel gedaan heeft om de kermis af te schaliën, waarop deze ontkennend antwoordde. Wel heeft hij als lid van den kerkeraad een request mede onderteekenddat hij vroeger geen voorstel ge daan heeft, is schaamte voor hem. De heer Lemson verklaarde niet in te zien dat de gemeenteraad de vorige maal gedwaald heeftalleen in zeer enkele gevallen mag de gemeeeteraad een be sluit herroepen. Het prestige zou daardoor verloren gaan en in plaats van te regeeren, zou de Raad ge regeerd worden. Ilet request met 73 handteekeningen met verzoek de kermis te behouden, bewijst nietshet is best mogelijk, wanneer de tegenstanders der kermis een request hadden laten circuleeren, dat het zou voor zien geweest zijn van 2 maal 73 handteekeningen. De heer Van Oeveren zeide, dat de Raad niet be staat uit regeerders, maar uit bestuurders. Alleen de wet regeertalle lichamen zijn uitvoerders dier wet. De Voorzitter zou het dit jaar nog eens willen beproeven met de kermis; hij gelooft dat die toonee- len van dronkenschap zoo erg niet zijn. Hierbij komt, dat de fatsoenlijke menscben, die kermis willen hou den, bet meest getroffen worden. De anderen bedrinken zich toch, al is het geen kermis. Er werd nu gelezen een request van J. A. C. Non- hebe), waarin verzocht wordt dat de Raad op zijn besluit van de vorige vergadering terugkome. Daarna ging men tot stemming over en werd met 4 tegen 3 stemmen besloten om het besluit van de vorig* ver gadering te handhaven en dus de kermis af te schaf fen. De vergadering g'mg daarna in eene geheime zitting over. Van de 64 adspiranten, die aan het toelatings examen aan de Kweekschool voor machinisten te Am sterdam deelnamen, zijn o. a. geslaagdA. C. Boo- gaert te Driewegen; C. L. N. Coppieters te Middel burg; J. C. De Jonge te Kruiniogen. Door de R. K Kiesvereeniging te Hontenisse is voor de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door bet ontslag nemen van den heer A. A. baron Collot d' Escurv, tot candidaat geproclameerd de heer P. F. F r u ij t i e r, lid van den Raad dier gemeente, oud-landbouwer. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Axel heeft verklaard die candidatuur te zullen steuaen. Naar het Vad. verae*mt zou er eenige kans bestaan dat het ontwerp-Voogdijwet nog ge durende deze zitting der Staten-Generaal, in de ver- eenigde vergadering der beide Kamers, in openbare behandeling zou komen. Door den heer A. Smit, aftredend burgemeester van Vlissingen, is ook zijn ontslag ingezonden als lid der Provinciale Staten van Zeeland. Op 1 Januari jl. bestonden in Zeeland 1320 inrichtingen, waar krachtens vergunning sterkedrank in het klein wordt verkocht. Het betaalde vergunnings recht bedroeg 28,236. (D.) Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Bruinisse In weerwil van de vele werkzaamheden, die reeds werden uitgevoerd om het op de plantoesters gevallen mosselzaad ter plaatse dood te maken, schijnt alles vruchteloos, zonder genoemde oesters op te visschen en schoon te maken. Men is dan ook druk in de weer, bij afwisseling zelfs met stoom-sleepbooten, om de oesters van de besmette perceelen in de putten over te brengen en af te schuren. Het ergste is maar, dat zij naar dezelfde gronden, die in zoo weinig tijds verloop niet schoon te maken zijn, teruggebracht moeten worden om ze de gewenschte ontwikkeling te doen erlangen, zooiat men gevaar loopt, dat eenmaal ver plaatste oesters andermaal besmet worden, gelijk nu reeds het geval is met de vroeger verplaatste Fransche oesters, die, naar men zegt, ten tweeden male met mosselzaad bezat zijn. Da schade, door een en ander veroorzaakt, is natuurlijk groot. De aanvankelijk ver kregen groei wordt benadeeld en de beste ontwikkelings periode gaat voorbij. Naar aanleidiag der iaterpellatie van den heer Levyisohn Norman in de zitting der Tweede Kamer van jl. "Vrijdag met betrekking tot de plannen der Rigeering ten opzichte van de gsconcentreerde stelling inAtjeh, schrijft de verslaggever der N. Rolt Ct: »De Minister verklaarde zoo partiment mogelijk, dat, welke tegenkanting het (het geconcentreerde

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1