1888. If. 88. Donderdag 26 Juli. 75ste jaargang. Belasting op de Honden De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het eerste suppletoir kohier der over 1888, zooals dit door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 18 Juli jl. werd vastgesteld is op heden aan den Ontvanger uitgereikt ter invordering en kunnen reclames tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den Raad worden ingediend binnen eene maand na heden. Goes, den 24 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 Juli 1888. Men schrijft uit Goes aan de Vliss. Ct. «Het «Leger des Heils" schijnt voornemens ook Goes te belegeren. Zekere vrouw E., die onlangs een hunner vergade ringen heeft bijgewoond, ontving dezer dagen bezoek van een hunner afgezanten om de zaak te bespreken. Men wildat de wandelkerk (een niet voor gods dienst gebruikt gedeelte der Ned. Herv. kerk) als heils-tempel door hen zal worden ingericht." De heer A. Spruitenburg heeft zijoe be noeming tot gemeente-geneesheer van Hoedekenskerke, Baarland en 's-Gravenpolder aangenomen en hoopt 15 Aug. e. k. in functie te treden. (M. Cf De concessionaris van den tramdienst tusschen Vlissingen en Middelburg heeft aan den gemeenteraad van Vlissingen een verzoekschrift ingediend waarin hij vraagt om hem ontheffing te verleenen van de ver plichting, bij de concessie hem opgelegd, om des ge vraagd de verbinding tusschen de twee spoorwegsta tions aldaar tot stand te brengen. Hij biedt als ver goeding voor de inwilliging van zijn verzoek aan om 12000 bij te dragen voor de «Pier" en voor het geval dat die niet tot stand mocht komen, 4000 te storten in de gemeentekas. Het laat zich verwachten dat de Vlissingsche raads leden gretig gebruik zullen maken van dit aanbod om aldus de begeerde »Pier" te krijgen. (Af. Ct.) Wegens gerezen bezwaren kan de tweede of zomervergadering van het ïNed. Jongelings verbond" dit jaar niet doorgaan. (St.) Een opmerkelijk verzuimTe vergeefs zagen wij uit, in de mededeelingen, die lijd en Standaard gaven van het Arnhemsche congres der Gelderseh- Overijselsche Landbouwmpij., naar de woorden, door den Minister Mackay over graanrechten gesproken, zegt het Vaderland. Te Arnhem heeft de voorloopige commissie voor de Nederlandache Heimaatschappij eene vergadering gehouden, waarin een raad van commis sarissen is benuemd. Uit alle provinciën, alleen de onze uitgezonderd, hebben een of meer heeren zitting in die commissie. Voor Zeeland werd niemand aangewezen, daar de belangstelling in de Maatschappij gebleken is in die provincie zooal niet geheel te ontbreken, dan toch uiterst gering te zijn. De vraag wat als leverantie aan de ge meente moet worden beschouwd, is niet altijd ge makkelijk op te lossen. Te Venloo bestaat een muziek gezelschap, waarvan de directeur wethouder is en dat uit de gemeentekas een toelage ontvangt. Een inge zetene van genoemde plaats vroeg nu aan de Gemeente- Stemof hier de artt. 2426 of 91 der Gemeentewet van toepassing zijn. Het blad antwoordt, dat hier geen quaestia is van «leveriog" of «aanneming", en dat de wethouder ook gerust mag medestemmen, omdat het muziekgezelschap niet zijne zaak is. Naar de Portef. meldt, zal bij de uitgevers- maatscb. «Elsevier" nog in den loop van dit jaar eene nieuwe uitgave van de werken van Multatuli verschijnen. Deze naar tijdsorde gerangschikte uitgave zal voorafgegaan worden door studiën over de werken van dien meester, door mr. C. Vosmaer, en bezorgd worden door Multatuh's weduwe. De laatste mail uit Inclië bracht het bericht, dat de twee in het Djambische gestationeerde oorlogssche pen xOnrust" en «Oenarang" de wateren van Djambi zullen verlaten, nu de rust in het rijk van Djambi hersteld is met het teekenen van het contract door den Sultan en diens terugkeer op de hoofdplaats. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet debat over de Bankwet verklaarde de Minister, dat de bank berei was om in weekstaten op te nemsn de eventueel 3 obligo's met het oog op de te verkrijgen bevoegdheid tot het aan leggen van een bnitenlandsche portefeuille. Overigens werd verworpen met 84 tegen 4 stemmen een amen- dement-Nieuwtnhuis om onder de operatiën der bank op te nemen het ontvangen van gelden in deposito. Voorts met 77 tegen 11 stemmen een amendement- Clercx om de bevoegdheid tot het aanleggen van een buitenlandsche portefeuille te doen vervallen en eveneens verworpen met 84 tegen 5 stemmen een amend.-A. Van Dedem om den staat de bevoegdheid te geven de bank te verplichten muntmetaal tegen muntprijs te koopen. Een amendement-Clercx om het verbod voor d9 bank tot het schieten van geld op hypotheek en ander verband op schepen op te helfen werd verworpen met 68 tegen 16 stemmen. Bij art. 5, bevoegdheid der bank om behalve het reservefonds ook van het waarborgkapitaal in effecten te beleggen, stelde de heer Schimmelpenninck voor die bevoegdheid te beperken tot het reservefonds en de heer Gleichman om slechts behalve het reserve fonds 1/5 van het kapitaal in elfecten te doen beleg gen. Beide sprekers betoogden dat realiseeren van elfec ten in tijden van crisis onmogelijk is en dus de waar borg van het kapitaal vervalt. Het araendemeDt-Schim- melperninck werd verworpen met 60 tegen 29 stem men. Het amendement-Gleichman werd aangenomen met 61 tegen 30 stemmen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het bero°p naar Scherpenisse door den heer C. W. A. Nonhebei, cand. te Apeldoorn. Benoemd tot diaken bij de Herv. gemeente te Bath de heer J. Kakebeeke, in plaats van J. Kaai- steker, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Aan de gemeente Koewacht is eene subsidie van f 2750 verleend, ter gemoetkoming in de kosten van het onderwijs. In de Maandag gehoulen zitting van den Raad der gemeente Kortgene is aan dhr. A. Van Rooijen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. s. Een voorstel om in zijne plaats eene onderwijzer met hoofdakte op eene jaarwedde van ƒ600 te benoemen, waarvoor een request om adhaesie van 57 ingezetenen was ingekomen, werd met 4 tegen 3 stemmen ver worpen, zoodat weder eene oproeping voor een gewoou onderwijzer, jaarwedde 450, zal plaatshebben. Zaterdag II. werd in do gewone maandelijfeeche vergadering van de afdeeling Rotterdam van het Nel. Ood. Gen., door den heer M. Valk, de proeve van een leerplan voor de zedelijke opvoeding van den heer F. Gediking tot een onderwerp van beschouwing gemaakt. Een zeer geanimeerd debat, dat na de pauze op de inleiding volgde, legde getuigenis af van de groote belangstelling der afdeeling in dit op, de aanstaande algemeene vergadering door den heer F. Gediking te behandelen onderwerp. Landbouw en Veeteelt. In het Westerkwartier van Groningen legt men zich hier en daar op de vlasserij toe. De zaak wordt meestal door eene commissie beheerd, die het land huurt en den arbeid laat verrichten door arbeiders, waarna het vlas in den winter bewerkt wordt. Men voorziet daardoor in de behoefte aan werk, en er wordt dikwijls, bijaldien niet genoeg verbouwd is nogal ruw vlas bijgekocht. Dit levert in de laatste jaren goede uitkomsten. Te Zuidhom bestaat zoodanige onderne- miog, welke is gevormd door een kapitaaltje van 500, bijeengebracht door aandeelen van 5. Behalve de werkverschaffing in den winter doet de commissie met de behaalde voordeden soms andere werken ten alge- meenen nutte. Onze veeuitvoer naar België is van grooter be- teekenis dan die naar Engeland ooit voor ons geweest is. In 1883 exporteerde ons land 66 pet. van den geheelen uitvoer naar België in 1884 steeg dit cijfer tot 90 pet., in 1885 en 1886 bedroeg het 88 pet. van den geheelen uitvoer. Terwijl in diezelfde jaren onze uitvoer naar Engeland respect, bedroeg 7 pet., 9 pet., 8 pet., 2% pet. Van 1869/77 bedroeg onze uitvoer naar Groot-Brittannië gemiddeld 36 pet. Rechtszaken. Beklaagd van kindermoord stond gisteren voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg terecht de 27jarige dienstmeid J. A. C. P., geboren te Koewacht, wonende te Terneuzen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij op 1 Juni jl. omstreeks den middag, liggende in eene sloot aan den openbaren weg te Terneuzen, het kind van het vrou welijke geslacht, dat zij had ter wereld gebracht, uit vrees voor de ontdekking horer bevalling, onmiddellijk bij de geboorte, nadat zij het had hooren schreeuwen, opzettelijk van het leven heeft beroofd door het eene prop gras met aarde en bladeren in den mond te stoppen, tengevolge waarvan het door verstikking is gestorven. Na voorlezing van verschillende stukken, o. a. de r.zte van verwijzing en het rapport der geneesheeren, die da beklaagde en het lijkje hebben onderzocht, werd overgegaan tot het hooren der verschillende getuigen, waaruit en uit de bekentenis der beklaagde de waar heid van het ten laste gelegde bleek. De off. van justitie, mr. J. A. Van Hoek, zeide dat het openbaar ministerie, even als iedereen, mede lijden koestert met de ongelukkige. Eu wanneer het onderzoek naar het vaderschap niet was verboden, zou misschien een heel ander licht vallen op misdrijven als deze, zouden in menig dergelijk drama heel andere personen ten tooneele worden gevoerd. Iatusschen wordt deze beklaagde een misdrijf ten laste gelegd dat niet ongt straft mag gelaten wordenzij heeft het leven ontnomen aan een wezen. Daartoe was zij niet be voegd en het haar ten laste gelegde is uit de verkla ringen der verschillende getuigen en ook uit hare er kentenis ten volle gebleken. Na dit in het breede te hebben aangetoond, wees de ambtenaar er op dat bekl. hare daad pleegde uit schaamte en uit angst voor ontdekking van hetgeen zij had misdaan en vorderde hare veroordeeling wegens kinderdoodslag tot 1 jaar gevangenisstraf, met bepaling dat de in voorloopige hechtenis door bekl. ondergaan in mindering der straf zal gelden. De heer mr. D. Van der Vliet, die bekl, ambtshalve als verdediger was toegevoegd, ving zijn pleidooi aan met er op te wijzen, hoe de gehuwde vrouw, omringd door alle mogelijke zorgen, hare bevalling afwacht en zich na de bevalling in moedervreugde vermeit en in de eerste tonen van haar kind hemelsche muziek hoort en hoe deze bekl. die sedert 2jarigen leeftijd moeder loos, hare jeugd met hard werken doorbrengend en weinig onderricht genietend, eerst korten tijd voor hare bevalling het verpletterend bericht krijgend dat zij zwanger was, in de eerste kreten van haar kind niets dan schande en oneer hoorde. De verdediger toonde verder aan dat bekldie zich naar hare ouders te Koewacht wilde begeven, onder weg door hare bevalling werd overvallen. In eene droge sloot liggende, de kreten die de on lijdelijke pijnen haar dwongen te uiten onderdrukkende, om de voorbijgangers niet op de hoogte te doen komen van hetgeen haar overkomen was, liet het kind zijn stem hooren en om nu de schande te voorkomen heeft zij die stem tot zwijgen gebracht. Pleiter schilderde op aangrijpende wijze den toestand der vrouw, hare aanhouding en haar vervoer per hondenkar naar Ter-Neuzen, om te doen uitkomen wat de arme, die thans op het bankje der beschul digden zit, heeft geleden. Door don verdediger werd verder opgemerkt dat bekl. zwak van hoofd was ten bewijze waarvan hij wees op hare daad. Zij moest toch de zekerheid heb ben, dat, wanneer zij baar kind doo 1de, dit niet ver borgen kon blijven. Dr. Van Nes was met bare zwan gerschap bekend en verschillende personen hadden haar in de sloot zien liggen. Pleiter zou daarom wenschen dat de rechtbank een onderzoek liet instellen in hoeverre bekl. toerekenbaar kan worden geacht. Mocht de rechtbank dit Diet wenschen, dan hoopte de verdediger dat zij bij hare uitspraak vele verzach tende omstandigheden zal willen in aanmerking nemen. Hij concludeerde tot vrijspraak vau zijn cliënt, subsi diair tot oplegging eener korte gevangenisstraf'. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdagmorgen. (Ai. Ct.) Men herinnert zich ongetwijfeld, dat in Mei jl. in het Boterstraatje te 's-Hage door den biei huishouder Van der Linden, aldaar woonachtig, een te vondeling gelegd meisje, 10 a 14 dagen oud, opgenomen en door hem en zijn vrouw liefderijk verpleegd werd. Het werd gedoopt Cornelia Boterstraatje. Dezer dagen overleed het, tot droefheid van de menschlievende pleegouders. De moeder van de vondelinge stond gisteren voor de rechtbank te 's-Hage terecht. Zij bekende volledig het wicht, van hetwelk zij in het ziekenhuis te Leiden bevallen was, op genoemie plaats te dier stede to hebben nedergelegd, daar zij haar bevalling voor haar ouders geheim wilde houden. Zij kende Van der Linden en zijn vrouw niet. Toen zij het te vondeling had ge legd, bleef zij een poosje wachten, om te zien wat er met het kind zou gebeuren en verwijderde zich, toen men het had opgenomen, waarna zij naar haar ouders vertrok, zonder van haar bevalling te reppen. De president bracht bekl. onder het oog hoe slecht zij gehandeld had door het kind op de straatsteenen te leggen, zonder te weten bij wie het terecht zou komen. Op substituut-officier van just., mr. Oct, maakte bekl. den indruk dat zij zich nog niet voldoende re kenschap heeft gegeven van het misdadige har er han deling. Later zou zij wel inzien hoezeer zij het moe derlijke gevoel vergeten heeft. Het kind heeft 't echter gelukkig getroffen. En hier achtte subst.-olf. de plaats om een woord van waardeering te uiten voor de menschlievendheid van het echtpaar Van der Linden, die het kind, tot haar dood, met de meeste toewijding verpleegd hebben en die der moeder een les hebben gegeven in liefde tot een hulpeloos wicht. Subst.-olf. vorderde, op grond van art. 256 Wetb. van Strafrecht, 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. verzocht verzachting van straf. Uitspraak over 8 dagen. BuSteniaadsch Overzicht. Het voornaamste nieuws uit Frankrijk is de groote nederlaag door Boulanger en met hem het Boulangisme bij de jongste verkiezingen geleden. Te Ardèche be haalde zijn tegenstander, de heer Beaussier 36,531 stemmen, Boulanger slechts ruim 19 duizend. Te Dordogne leed hij eene bepaald vernietigende neder laag, want daar kon hij nauwelijks 5 duizend stem men verkrijgen, terwijl zijn tegenstander er 46 duizend verkreeg. Voegt men hier nu bij, dat Dordogne hens vroeger als afgevaardigde verkoos, dan blijkt het zonne klaar dat het Boulangisme zijn besten tijd gehad heeft. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat Boulanger zijne aanspraken op de dictatuur nu wel kan opgeven, wat voor ds inwendige rust in Frankrijk niet onge- wenscht kan zijn. Intusschen durven wij den uitslag der vorkiezing niet geheel toeschrijven aan het gezond verstand der Franschen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de uitslag voor een deel te wijten is aan het feit dat de krijgsman Boulanger door een zestig jarig advo caat is overwonnen. Na een hartelijk afscheid van de Czarin is keizer Wilhelm gistervoormiddag 10 uren met den Czaar naar Kroonstad vertrokken. Het Journal de St. Pé- tersbourg zegt dat de verlenging van het verblijf van keizer Wilhelm tot heden getuigenis aflegt van de hartelijke verhouding, die er bestaat tusschen de kei zerlijke familie en haren doorluchten gast, waaruit van beide zijden de wensch ontsproten is om het uur van scheiden nog eenigen tijd uit te stellen. Uit alles blijken de van weerszijden gekoesterde vriendschappe lijke gevoelens, welke niets dan gunstige gevolgen voor de betrekkingen tusschen de beide staten en de na burige volken hebben kunnen. Da Berlijosche correspondent der N. R. C. deelt mede, dat in officieuse brieven, gelijktijdig daar en te Weenen openbaar gemaakt, wordt verzekerd, dat het denkbeeld van onafhankelijkheid der Balkanstaten bij den Czaar ingang heeft gevonden, en dat hij ten op zichte van Bulgarije bereid is tot concessiën, maar er op staat dat Prins Ferdinand van Coburg Bulgarije zal verlaten, waaromtrent de Czaar bij Duitschland groote tegemoetkoming vindt. Keizer Wilhelm zou namelijk aan den Prins van Coburg den categorischea eisch stellen, den overweldigden troon te verlaten. Het zou dan wel gemakkelijk vallen, een candidaat voor den troon te vinden, waarmede alle Mogendheden kon den instemmen. De correspondent zegt niet, op welke wijze deze officieuse brieven ziju openbaar gemaakt, noch van welke zijde ze komenmaar hij waarschuwt toch, deze berichten met de noodige voorzichtigheid op te nemen. Wel schijnt het niet twijfelachtig, dat er werkelijk sprake is van een Russisch parool, maar het zou dan toch nog de vraag zijn, of en in hoever Rus land daarvoor op Duitschland's instemming zou kun nen rekenen. Gemengde Berichten. Van een in aanbouw zijnd huis in deze gemeente viel giste-morgen te half zeven de timmerman C. L. van de stelling, doordien de planken door den regen glibberig waren. Het mag als een wonder beschouwd worden, dat de man er zoo goed afkwam. De stelling is acht Meter hoog en hij bekwam slechts lichte kneuzingen zelfs was hij in staat alleen huiswaarts te gaan. Kruitiingeii» Hst schip «Christina" schipper B. Bor ger, komende van Ruhrort en geladen mat 1260 HL. steenkolen, bestemd voor de «Broederlijke Gelijkheids- vereenigiog" (ouden kolenbond) alhier, is bij Dordrecht aangevaren en gezonken. De lading was verzekerd. Batli. Het Nederl. schoenerschip «Vooruit", kapt. Van Heukeleo, ledig van België komende en bestemd naar Noorwegen om hout, is gistermorgen in 't nauw van Bath bij da 2e dukdalf op, de slikken omhoog geraakt, doch des namiddags met den vloed weder af gekomen en op da reed8 alhier g3ankerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in het plantsoen nabij de Walsteog te Utrecht eeae vecht partij plaats tusschen een buit3noiai en een paar burgers, waarbij aan eerstgenoem ie e3n stuk vauh^t linkeroor werd afgesneden De verwonde werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en aldaar verbonden, terwijl de dader zich uit de voeten wist te maken.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1