1888. N°. 87. Dinsdag 24 Juli. 75sle jaargang. 1 EERETEEK ISN Verpachting bij inschrijving, GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Zij, die verlangen begiftigd te worden met bet ▼oor langdnrigen werkelijken dienst bij de SCHUTTE RIJ, worden uitgenoodigd. om. met overlegging van een itaat van dienat. waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zelven in werkelijken dienst zijn geweeBt en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, vóór of uiterlijk op den 15 Augustus eerstkomende, aantemelden ter secretarie van de gemeente. Goes, den 21 Juli 1888. Burgemeester eu Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN, op ZATERDAG den 4 AUGUSTUS a. s., des namiddags te 1 uur, ten raadhuize, van lo. de grasetting van de wegen langs den West singel en in den Poelen 2o. de grasetting van de wegen in den Goeschen polderheiden thans in pacht bij C- Schrijver. Zulks voor den tijd van 7 of 14 jaren en op de voorwaarden, die ter secretarie gedurende eiken werk- dag, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uren, ter lezing liggen Goes, aen 21 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 Juli 1888. Zaterdagmiddag hield Je heer C. Samans, in de zaal boven de beors, met de zangleerlingen der afd. toonkunst eene openbare les. De genoodigden, de ouders der leerlingen en de belangstellenden die op gekomen waren, werden uitstekend voldaan. De leer lingen, vooral die van de derde klasse, bleken goede vorderingen gemaakt te hebben. Verschillende van die leerlingen droegen zeer verdienstelijk een solozang voor. Voor 't overige zong die klasse tweestemmig, zoomede de tweede klasse, terwijl de eerstbeginnenden zeer lief eenstemming zongen. Het bestuurslid de heer G. J. Van den Bosch dankte, bij afwezigheid van den voorz. den heer W. J. Van Gorkum, uit naam van het be stuur der afd.' den heer Samans voor de goede leiding en het resultaat door beleid, geduld en inspanning ver kregen, terwijl hij den wensch uitte dat de directeur steeds met lust en ijver bezield, zijn moeilijke taak moge voortzetten. De heer C. Van der Linde, tot dusver werkzaam ter secretarie alhier, is benoemd tot amb tenaar ter secretarie van de gemeente Oostvoorne (bij Brielle) De firma wed. J. C. Massee Zoon te Goes behaalde op de Landbouwtentoonstelling te Arn hem den 2en prijs (zilv. med.) voor een guanospreider en een graanmolen, en den len prijs (verg. z. m.) voor karn werktuigen. De verslaggever van de N. R. Ct. van de land bouwtentoonstelling te Arnhem zegt in zijn laatsten brief o. a. >De inzendingen der bekende firma wed. J. C. Massee en Zoon, te Goes, ofschoon minder talrijk dan die van den heer Stout, waren verreweg het be langwekkendst. Zij bestonden in hoofdzaak uit zaai- werktuigen voor kunstmeststoffen, waaronder de voor bietentelende streken als het zuidwesten van Gelderland zoo belangrijke zes-rijige machine van Smyth tot het gelijktijdig uitzaaien van suikerbieten en kunstmest stoffen, -—uit een F a r m e r-graanmolen, een L e - f e 1 d t-karn en Deer e-ploegen. De evsneens gunstig bekende Groningscbe firma Boeke en Huidekoper expo seerde een paar kuDstmest-zaaimachines van S c h 1 r, waarmede ook kleverige meststoffen kannen uitgezaaid worden zonder dat verstopping volgt, daar de stroorol buiten den mest ligt en de te zaaien meststof geene schuiven of openingen behoeft te passeeren." Tot lid van het Burgerlijk- of Algemeen arm bestuur te Wolfertsdijk is den 21 dezer door den gemeenteraad benoemd de heer J. G o e t h e e r D ter vervanging van den heer D. W. Den Herder, die uit hoofde van zijn bejaarden leeftijd zijn ontslag heeft genomen. Het hulppostkantoor te Hansweert heeft vollen dagdienst gekregen. Tegen Dinsdag a. 8., 24 dezer, is door den concessionaris een inschrijving voor de oprichting van een aanleg- en wandelsteiger voor bet Grand Hötel te Vlissingen voor het ontbrekende be drag van 12,000, aangekondigd. Van den uitslag dezer inschrijving zal het afhangen, of de zaak tot «tand zal komen. Zooals bekend is hebben de Prov. Staten de aanvrage om subsidie, groot 12,000, ver worpen; daarvoor komt thans deze leening in plaats. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus a. s. aan A.Smit, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Vlissingen. »Een onzer lezers merkt op", zegt de Standaard »dat de heer ds. M. A. Perk, predikant bij de Waalsch-gereformeerde gemeente te Amsterdam, door de Synode van het Nederlandsch Hervormd kei kgenoot- schap benoemd tot haar voorzitter, tevens o. a. is eere-vcorzitter van de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak en secretaris van het Nederlandsch Tooneelverbond. We volstaan met de meedeeling. Waarom zou een begaafd man niet meer dan één betrekking kunnen vervullen Misschien wordt de uit drukking Deen veelzijdig talent", die we altijd eenigs- zins duister vonden, het best toegelicht als men wijst op iemand, die tegelijk secretaris van het Tooneel verbond en voorzitter van de Synode is." Indien deze toelichting inderdaad de ware is, dan is het voor ds. Perk te betreuren, dat hij eenigen tijd geleden zijn ontslag heeft genomen als secretaris van het Tooneelverbond. Daardoor is voor hem de kans om een veelzijdig talent te zijn in de oogen van dr. Kuyper aanmerkelijk gedaald. Kolonel Van Zuylen komt in het Handelsblad op tegen hen, die op de ontruiming van Atjeh a indringen en vindt een nieuw argument daartegen in hetgeen in Bantam is geschieder zijn meer broei nesten van ontevredenen, zegt hij, en het terugtrekken uit Atjeh zou een indruk maken, die door deze werd geëxploiteerd. Hij verheugt zich, dat wij een Minister van Koloniën hebben, die handelen wil, wat reeds veel gewonnen is tegen het onverantwoordelijk cynisme der laatste jaren, met gedweeheid door de Volksvertegenwoordiging aangezien. De adsistent-resident ter oostkust van Sumatra is op last van Z. M. den Koning opgezonden om persoonlijk den Minister te dienen van advies in zake de paci ficatie van Atjeh. Die pacificatie kan thans alleen ver kregen worden door onderwerping van den Sultan Toeankoe Daoed, die te Kemala kort bij de oostkust verblijf houdt. De opgeroepen ambtenaar was lang en dikwijls te Atjeh en kent vooral den toestand ter Oostkust door en door; hij kao dus waarschijnlijk iedere vraag, die voorkomt, ieder punt van twijfel dadelijk beantwoorden en oplossen. Wellicht ware het nog beter geweest wanneer de kolonel Van Toyn had kunnen geroepen worden, maar een militairen gouverneur van Atjeh vervangt men niet zoo gemakkelijk als een adsistent-resident. Men heeft den Minister aangevallen vooral in de Indische bladen, omdat hij geen vertrouwen stel- in de officiëele waarheid vanuit Buitenzorg. Waarlijk men moet wel vreemd zijn in de koloniale geschiedenis der laatste jaren, of die geschiedenis met opzet vooi bijzien, om zoo iets den Minister te verwijten. Kolonel Van Zuylen vertrouwt op eene spoedige goede oplossing van hit Atjeh-vraagstuk. De Minister van binnenlandsche zaken heeft op het feestmaal, hetwelk bij gelegenheid der landbouw- feesten te Arnhem is gehouden, een toost uitgebracht, waarvan de Arnli. Courant onder anderen het vol gende mededeelt »Dat er thans malaise heerscht op alle gebied en ook op dat van den landbouw, is oorzaak van de algemeene slapte, maar hoe daarin verbetering te brengen De voorspoed heeft zorgeloos gemaakt, en nu wil men in eens verbetering, de een van dit, de ander van dat middel. Zoo willen sommigen een middel vinden in de hooge graanrechten; maar de Minister, mededelende dat dit punt nog niet is uitgemaakt, erkende dan toch, dat men daarmede misschien van den wal in de sloot zon geraken, wat nog erger is. Er moet gewei kt, geploegd en bebouwd worden, dat is altoos zoo geweestook dat de wasdom van Boven moet komen. Maar er moet ook goed gewerkt worden en daartoe moet men het goed leeren doen. «In de vergadering van heden is Z.Exc. gebleken, dat de voorname zaken hier niet over bet hoofd wor den gezien. Het onderwijs is een groote factor, en dat onderwijs te verbeteien en uit te breiden is plicht. De Landbouwschool heeft nog niet veel practischo resultaten opgeleverd, wat misschien komt omdat men van bovenaf is begonnen. In de vergadering van heden vernam Z.Exc., dat men nu van beneden af wil be ginnen, welken weg hij, in verband met de gehoorde uiteenzetting der gewenschte reorganisatie van het landbouwonderwijs, het best achtte." De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Juli a. s., des avonds 8 uur in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er binnen kort bij het d e p a r t e m e n t van waterstaat enz. eene reorganisatie plaats hebben, waar door een deel van het tijdelijk personeel, dat thans nog bij de spoorwegafdeeling werkzaam is, buiten dienst, of op wachtgeld zal kunnen worden gesteld. Koningin Nathalie van Servië, reizende onder den naam van Gravin Tokowa, is Zaterdagavond per expres-trein van Parijs in de residentie aangekomen, vergezeld van Prinses Morussi en freule Bogdanowitsch. II. M. is aan het DHotel des Indes" afgestapt, doch zat ook eenigen tijd op het «Hotel d'Orange" te Seheve- ningen vertoeven. De spoorweg-coupé, waarin de Konin gin arriveerde, was overladen met bloemen. Nathalie is eene (zeer schcone vrouw, donker van uitzicht en lang van gestalte. Binnen een paar dagen wordt ook Prinses Ghika, de zuster der Koningin, verwacht. Uit Suriname wordt aan het N. v. d. D. nader bericht, dat het door den procureur-giraal jhr. mr. J. Van Doorn onverwacht aangevraagd ontslag een gevolg is van het Kon. beslnit, waarbij na het vertrek uit die kolonie van den Gouverneur mr. H. J. Smidt, de waarneming van die hooge betrekking, met voorbij gang van den procureur-generaal en den administra teur van Financiën, wordt opgedragen aan den gouver- nements-8ecretaris mr. Tonckens. Ook door den administrateur van financiën, baron Schimmelpenninck Van der Oye, zal, naar men mede deelt, om die reden ontslag worden aangevraagd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag werden voor de eerste maal de gods dienstoefeningen bij de oud-Gereformeerde gemeente te Borsele geleid door ds. Janssen, uit Middelburg. Hoewel de oud-Gereformeerde gemeenten alle vrij heid bezitten om den eeredienst naar goeddunken te regelen, laat de uitwendige toestand toch te wenschen over. Terwijl te 's-Gravenpolder de voorganger uit Ter-Neuzen zich voorloopig onttrekt aan de leiding der godsdienstoefeningen ontbreekt het te Iloedekens- kerke soms eveneens aan een geschikten voorganger. Beide verschijnsels vinden hun oorzaak in onderlinge geschillen. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Doesburg ds. II. J. Schoolland, te Kolijnsplaat. Bedankt voor het beroep naar Marken door ds. L. M. Van Noppen, te Zwartsluis. De Algem. Syn. der Ned. Herv. kerk heeft aan de gem. Waarde /1400 toegekend tot herstelling van kerkgebouw en consistoriekamer. Kolijnsplaat. Bij de herstemming van een lid van het college van notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier op Zaterdag 11. tusschen de heeren C. J. Huvers en H. De LoofT waren 95 kiezers opgekomen. Zeven stemmen waren van onwaarde, terwijl op elk der ge noemde heeren 44 stemmen waren uitgebracht. Door het lot werd de beer C. J. Huvers als gekozene aan gewezen. In voldoening aan de uitnoodiging, vervat in de Synodale circulaire van 2 Augustus 1887, no. 22, tot stijving van de Algemeene kas der Synode van de Nederl. Herv. kerk, is bereids door 214 kerkvoogdijen in ons vaderland ten oifer gebracht de som van 7407,90, daaronder begrepen een bedrag van 735, door 29 kerkvoogdijen in Zeeland voor dat doel ge schonken. Bij het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland, dat van 16 tot en met 20 dezer te Mid delburg werd afgenomen, zijn alle candidaten geslaagd, nl. de heeren II. C. R. A. Steenhoven en J. J. Warn- sinck van de H. B. S. te Goes; J. J. O. Gaijmans, H. Goemans, W. P. H. Van den Driessen Mareeuw en J. H. Der Weduwen, allen van de H. B. S. te Zieriksee; J. C. Crucq, P. J. Fret, A. G. C. H. Janssen, I. A. De Koning, J. D. Leunis, G. Smit Siebinga en H. W. Steenberg van de R. H. B. S. te Middelburg. Tot boofd der o. 1. school te St. Kruis is met 6 van de 7 stemmen benoemd de heer P. Risseeuw van Aardenburg. Voor de betrekking van hoofd van school A (in den Langendelft) te Middelburg hebben zich 30 solli citanten aangemeld. Voor het examen ter verkrijging van eene akte voor gymnastiek 1. o. hebben zich 68 mannelijke en 5 vrouwelijke candidaten aangemeld. Bij stemming voor een lid van het hoofdbestuur van het N. O. G., tusschen de heeren P. H. Van der Ley, te Haarlem, en H. V. Leopold, te Delft, is met 860 van de 1229 uitgebrachte geldige stemmen eerst genoemde gekozen. Boekaankondiging. De zevende aflevering van den vijfden jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur dhr. H. G. Hartman Jzsecretaris der gemeente Goes, uitgevers F. Kleeu- wens en Zoon, bevat: Schoolwetgeving in Nederland IV (slot) door H. J. G. Hartmanexamen voor can- didaat-secretarisonze leestafelbeantwoording der door de redactie gestelde vragen; vragen ter beantwoording. Buitenlandse!) Overzicht. Naarmate de Kamers in de verschillende rijken hare vacanties gaan nemen, wordt het buitenlandsche nieuws er natuurlijk niet belangrijker op. De reis van den Duitschen keizer is en blijft dan ook zoowat de hoofd schotel en aan beschouwingen ontbreekt het waarlijk niet. Verschillende vragen doen zich voor. In de eerste plaatswaartoe dient het bezoek aan den Czaar 1 Dat er omtrent het doel van de reis naar Rusland niets bekend is geworden, blijkt wel daaruit, dat zelfs een oogenblik waarde gehecht is aan het gerucht, dat Herbert Von Bismarck op voorstel der groote mogend heden naar Parijs zou gaan om aan te dringen op ontwapening en dat over dit denkbeeld de beide keizers van gedachten wilden wisselen. Een tweede vraag iswelken invloed zal deze samen komst hebben op het drievoudig verbond Het zijn vooral de Engelsche bladen, die daarop antwoord trachten te geven en daarbij vooropstellen, dat dit verbond te krachtig is enop te waardige wijze door den grootvader is tot stand gebracht om na zoo korten tijd door den kleinzoon te worden ontbonden. Zoo komen zij vanzelf op de weinige sympathie, die in Duitschland voor Engeland wordt betoond, om eindelijk hun stokpaardje te berijden door te beweren, dat alles fijn spel is van Rusland om zich te versterken tegen Engeland in Azië. Een derde vraag isWat zullen voor Frankrijk de gevolgen zijo van het bezoek des Duitschen Keizers? Men is, vooral in Frankrijk zelf, langzamerhand gewoon geraakt om Rusland als een bondgenoot te beschouwen en daarom vreest men, dat het Keizer Wilhelm zal gelukken Rusland van Frankrijk af te trekken. Iutusschen is het bezoek reeds afgeloopen en de be8ohouwingen over de gevolgen duren nog voort. Morgen vertrekt de Keizer naar Stockholm en van daar naar Kopenhagen. Boulanger neemt in beterschap toe en is druk bezig met brieven schrijven aan zijne kiezers te Ardêche. Wanneer hij zich nu daar weder laat kiezen, had hij ook wel in de Kamer kunnen blijven. Na een zeer geanimeerd debat, dat dagen lang ge duurd heeft, heeft de Italiaansclie Kamer een wet tot wijziging van de provinciale en gemeente-wetten met 269 tegen 97 stemmen aangenomen, waardoor meer dan twee millioen burgers het kiesrecht zullen ver werven. De Kamer is tot November gescheiden en Koning Humbert heeft Rome reeds verlaten. Gc.nengde Berichten. Hedenmorgen werd een koe van den landbouwer L. Boonman (hofstede het Rietveld) onder de gemeente Ovezand door den bliksem doodelijk getroffen. Te Elshout werd dezer dagen de dochter van een landbouwer door een der koeien, die zij moest melken, in de weide aangevallen. Het woedende dier stiet haar een der horens in den mond en scheurde de wang tot onder het oog. Het meisje viel in een sloot, nog altijd achtervolgd door het dier, dat met de voorpooten op haar toe sprong, juist toen twee menschen die in den omtrek werkende waren, kwamen toegesneld en het geluk hadden de ongelukkige van de verdere vervolging van een anders wissen dood te redden. Zij werd huiswaarts gebracht en verkeert in smart vollen toestand. Uit Ooststf Hing werf meldt men het volgende voorbeeld van liefde bij dieren. Aan een knaapje was opgedragen een jonge pasgeboren kat te verdrinken. Het kereltje gaat zijns wesgs. Een oude kat uit de buurt ziet den knaap. IJiings springt zij tegen den jongen op en ontneemt hem het jong. Het vreemde jong werd meegedragen, en thans zoogt en verzorgt de pleegmoeder ds kleine verwerpsling zooals het be hoort. De macht der gewoonte. Een aanspreker te Am sterdam had tot genoegen van de familie zijn treurigen plicht vervuld, waarvoor het naaste familielid van den overledene, na afloop der begrafenis, hem zijn dank betuigde. De aanspreker maakte van deze ge legenheid gébruik om zich voor het vervolg te recom- mandeeren. Ik beloof u, zei het familielid, wanneer er weer een sterfgeval in de familie is, wat niet te hopen is, zal ik u niet voorbijgaan." »Mag ik dan de volgende week maar eens komen hooren," was de naïeve vraag van den aanspreker. »Goed," zei de ander zonder er bij te denken. Vrijdag werd te 's-Bosch volk geworven om te hooien tegen een daggeld van 2, buiten den kost. Nu het werk zoo lang heeft stil moaten liggen, kom an er handen te kort om alles binnen ta krijgen.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1