1888. N°. 86. Zaterdag 21 Juli. 75sle jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75» Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 Juli 1888. Toen gisteren de 500 kinderen der openbare lagere scholeD, die in de termen vielen om aan bet zomerfeest, gegeven vanwege het comité tot weriüg van schoolverzuim, deel tent men opdeGioote Markt alhier geschaard stonden, waren wij inderdaad ernstig bevreesd voor den afloop van den tocht naar Vlissingen voor zoover het weder betrof. Maar ziet, nauwelijks was de extra-trein te Vlissingen aange komen, of de lucht verhelderde en door het schoonste weder werd verder het feest begunstigd. Veel nieuws is er van dit schoolfeest overigens niet te zeggen. Veel variatie is er niet in te brengen en het zou bovendien geheel overbodig zijn, daar de kin deren zich telkeDjare weder uitstekend amuseeren. Alleen kan nog gemeld worden, dat ditmaal het Goesche harmoniegezelschap de kinderen begeleide en te Vlissingen nog eenige nommers ten beste gaf. In de zitting van Woensdag is door de com missie eene akte als vroedvrouw uitgereikt aan mejuf frouw L. R ij k a a r dvan Goes. Men schrijft ons uit IersekeHet op de banken gevallen mosselzaad heeft niet alleen de zaai- perceelen getroffen, maar ook de pannen-perceelen en de perceelen waar oesterzaad gekweekt wordt. Zoo hoorde ik van een kweeker, die 1200 oesterziften uit gezet heeft, en deze zijn zoodanig met mosselzaad bezwangerd, dat zij alle aan wal gehaald en éen voor éen gezuiverd moeten worden. Een ander kweeker, die vele duizenden pannen gelegd heeft, kan al de daaraan gemaakte kosten als verloren rekenen, daar zijne pannen zoodanig met het spensel der jong'1 mos sels overdekt zijn, dat de aanslag van oesterbroed onmogelijk is. De mossels te verwijderen laat de tijd niet toe en zou zeker ook te kostbaar zijn. De laatste dagen waren wegens de zwakke ebben ongunstig voor de verwijdering van het mosselbroed. Met den aanslag op de pannen gaat het, gelijk om het ongunstige weder te verwachten was, tot heden slecht. Dinsdag overleed te Zierikzee, in den ouderdom van 63 jaren, de heer H. G. M u 1 o c k Houwer, een der meest geachte inwoners dier gemeente, die in onderscheidene betrekkingen blijk gaf van werkzaam heid en steeds bereid was zijn tijd in werkkracht ten algemeenen nutte aan te wenden. Sedert 1856 zijne medeburgers in den raad verte genwoordigende, werd hij in 1879, door zijne benoe ming tot wethouder, lid van het dagelijksch bestuur en had hij tot zijn dood daarin zitting. Bovendien was hij voorzitter der commission voor de gasfabriek en voor de gemeente-fabricage en amb tenaar van den burgerlijken standvoorts was de heer Houwer secretaris der afd. Zierikzee van de Zeeuwsche Landbouw-maatschappij en voorzitter der vrijmetse laars-loge »De star in het Oosten". Algemeen geacht en bemind als hij was, wordt de dood van den heer Mulock Houwer te Zierikzee alge meen betreurd, doch zal de herinnering aan wat hij was en wat hij deed nog lang daar in dankbaar aan denken blijven. (Af. Ct.) Te Nieuwerkerk zijn bij de verkiezing voor een raadslid 86 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming tusschen de heeren L. Koopman die 24, en Job Van der Have die 22 stemmen kreeg. Middelburg. In eene gisterenavond gehouden ver gadering van de alhier gevestigde afdeeling der »Ver- eeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid in Nederland" zijn behandeld de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering die den 6 en 7 Augustus te 's-Hage zal worden gehouden. Tot afgevaardigde is benoemd de heer J. H. Will en tot diens plaatsvervanger de heer A. A. Mes. Voorts zijn benoemd om deel uittemaken eener com missie van de vereeniging »Uit het VolkVoor het Volk", ter voorbereiding eener Zeeuwsche tentoon stelling van kunst en nijverheid alhier, in 1889 te houden, de heeren A. A. Mes en J. H. Will. Bij kon besluit is aan vrouwe J. G. W. Van de Poll, weduwe van den le luitenant der infanterie D. L. Jonquière laatstelijk gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, een pensioen toegelegd van 450 'sjaars. Naar men verneemt, heeft de heer jhr. mr. J. Van Doorn, procureur-generaal te Paramaribo, per laatste mail zijn ontslag aangevraagd, met verzoek, ingeval van inwilliging, hem het bericht te telegra- feeren. Tegen de verhooging der bsgrooting van water staat met kosten ten behoeve van het plaatselijk on derzoek, dat de landboa wcommissie in een aantal gemeenten in elke provincie wenscht in te st^ll^n, opperden in de afieeüogen dar Twee le Kamer verschillende leden bezwaar. Bestond aan zulk een onderzoek behoefte, dan behoorde tot een enquête de toevlucht te worden genomen. Van andere zijde werd den Minister in overweging gegeven, deze aanvraag bij de begrooting voor 1889 aanhangig te maken. Uit het feit dat thans eene belangrijke verhooging van kosten, over verscheidene jaren te verdeeleD, wordt in het vooruitzicht gesteld, leidde men af, dat de tegen woordige regeering een minder tijdelijk karakter aan de Jandbouwcommissie wil toekennen. Men wenschte hieromtrent nadtr te worden ingelicht. Het Volksbladorgaan van Volksonderwijs, geeft een stelsel in overweging, ter benoeming van hoofden van scholen, dat de algemeen veroordeelde verge lijkende examens zou kunoen vervangen. De benoeming van hoofd eener school moet, volgens het blad, slechts te beurt vallen aan die onderwijzers, die in de school eene flinke ervaring opgedaan en getoond hebben tact van onderwijzen te bezitten, zoodat ver betering van positie zooveel mogelijk slechts het loon mag wezen van verdienste als practisch onderwijzer. Als algemeene regel nu zou gesteld kunnen wordeD, dat tot hoofd eener school slechts benoembaar zijn de bezitters der hoofdacte van zekeren leeftijd, bv. tus schen 30 en 45 jaar, met eene werkzaamheid van minstens tien jaren in de schoolvoor eene zoodanige betrekking met een tractement van hoogerdan ƒ1200 zou bover dien vereischt worden eene minstens twee jarige, en voor eene betrekking met eene bezoldiging van 1500 en hooger eene minstens vijfjarige werk zaamheid als hoofd der school. Hiervan zou reeds het gevolg zijn, dat de sollicitanten zich meer zouden ver deeleD, maar bovenal, dat uitsluitend ervaren school mannen zich voor het ambt van hoofd zouden aan bieden. De bevoegde sollicitanten zouden daarop tot een vergelijkend examen moeten worden opgeroepen, hetwelk echter uitsluitend loopen moet over opvoeding en onderwijs, en bv. eene schriftelijke beantwoording eischt van slechts twee vragen, de ééoe over de eigen lijke paedagogie, de andere over methodiek, en waarbij den sollicitanten de tijd gegeven wordt, bv. voor elke vraag 2% 3 uur, om eene breed gemotiveerde ver dediging hunner meening te geven. De ervaring in de school opgedaan kan den flinken, practischen on derwijzer bij deze vergelijkende proef juist ten goede komen, terwijl ook de school er slechts voordeel van trekken kan, dat de vooruitstrevende onderwijzer ge noodzaakt wordt, zich op de studie van zijn hoofdvak, de paedagogische wetenschap, toe te leggen. Volgens de taxatie van dit schriftelijk werk worden alsdan de sollicitanten op eene ranglijst geplaatsten zij, die op deze lijst bovenaan staan, komen slechts voor be noeming tot hoofd in aanmerking. De voordracht der benoembaren zou niet uit weinig personen moeten bestaan, omdat de gemeentebesturen in de keuze hunner eigene ambtenaren niet zoo beperkt bihooren te zijn als thans het geval is. Het aantal personen, hetwelk door het schooltoezicht op de voordracht ge bracht wordt, zou bv. op 12 gesteli kunnen worden, echter met dien verstande, dat als hetgeh'eleaantal sollicitanten beneden 24 was, de helft minstens op de voordracht zou moeten geplaatst worden. Opdat de gemeenteraden volkomen vrij blijven, om bij het bepalen der keuze op alle bijzonderheden te letten, diende nog als verplichte voorwaarde gesteld te worden, dat op de voordracht de namen in alphabetische orde geplaatst behooren te worden. Dat ook tegen eene benoeming der hoofden volgens het hier aangegeven denkbeeld bezwaren ingebracht kunnen worden, geeft het Volksbl. grif toe. Dit stelsel beantwoordt echter aan den eisch, dat de daaraan verbonden voordeden werkelijk opwegen tegen ja ook overtreff n de voor- deelen, welke door de afschaffing der vergelijkende examens volgens het bestaande stelsel zouden worden prijs gegeven. Men schrijft uit Wolvega aan de Amst. De door den heer O k m a beloofde stukken in zijn geding zullen deze week verschijnen. Er is geene toe lichting bijgevoegd; de brochure bevat, behalve eenige brieven, waaronder het briefje van den heer Tromp, burgemeester van Wijmbritseradeel, waarop de heer Okma zich voor den Raad van State beriep, den woor delijken inhoud van het besluit van Ged. Staten van Friesland en van het kon. besluit, waarbij hij van zijn lidmaatschap van den Raad werd ontzet. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van de chefs der korpsen van het leger gebracht, dat hij uit het jaarverslag omtrent het algemeen depot van discipline heeft ontwaard, dat de bepaling aangaande het niet dan bij uitzondering voor de 2e maal detacheeren van militairen bij genoemd depót doel heeft getroffen. Het groot getal soldaten, dat wegens feitelijke insub ordinatie voor den krijgsraad is gebracht en gevon- nisd, trok 's Ministers aandacht. Een dergelijk verschijnsel doet dan ook de vraag rijzen, of de juiste weg tot hanlhaving van do krijgs tucht wel altijd wordt gevolgd, en of er ook thans nog niet sujetten bij het depót van discipline gedeta cheerd worden of blijven, welke bet beter ware spoe diger uit de gelederen te verwijderen. Onlangs richtte de heer Domela Nieuwenhuis in R. v. A. aan zijn lezers het verzoek om toezending van allo locale bladen, waarin zijn wetsontwerp werd beoordeeld. Men zou nu denken dat het lezen van die vele breedvoerige beoordeelingen den indiener tot de overtuiging zou hebben gebracht, dat zijn ontwerp onbruikbaar is. Een geheel andere gevolgtrekking maakt echter de heer D. N. Dat die beoordeeling een ver oordeeling zou zijn, zegt hij wel verwacht te hebben, doch dit ligt niet aan bet ontwerp, maar aan de pers; immers: x>Wiens brood men eet, diens woord men spreekt." De Standaard voegt hieraan zeer terecht toe »Men zou kunnen zeggendat beginsel past de re dacteur van R. v. A. goed toe, want als de man in dit geval anders schreef, ging zijn blad stellig op de llesch." Het Vad. schrijft: Het bravo-geroep van de verrukte jonge garde der clericalen, dat de galmende rede van dr. Schaep- m a n Vrijdag begeleidde, vindt natuurlijk weerklank in de Roomsch-Katholieke pers. Ook de Maasbode die hem onlangs a propos van het reglement van orde voor een revolutionair heeft uitgemaakt, is buitenge woon tevreden over den doctor. Maar practisch als altijd wil zij na de woorden daden zien. Zij schrijft al. »De heer Schaepman heeft rondweg verklaard (en de Minister Mackay heeft die verklaring bekrachtigd, door te zeggen dat de landsverdediging niet de hoofd zaak, maar slechts een der hoofdzaken is) dat de onderwijs quaestie no. 1 is, dan de sociale, dan de overige quaestiën. Alles zal dus blijven rusten, tot eerst de onderwijs quaestie opgelost is. •Met een voldoening, welke wij sedert lang niet gesmaakt hebben, roepen wij, van de verklaring des heeren Schaepman deugdelijk acte nemend, hem met de rechterzijde een hartelijk bravo toe en zien nu met verlangeu den dag te gemoet, waarop de Minister de door hem bevestigde verklaring van dr. S. door een nieuwe schoolwet zal bekrachtigen." Die weergasche Schaepman! waarom praat hij toch zoo hard en zoo veel", riep de heer Mackay uit, toen hij deze tirade laszija vrinden worden lastig." Zij, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, moeten zich daartoe vóór 15 Augustus e. k. schriftelijk bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden. Z j, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's bedoeld in art. 4 van het Koninklijk besluit vau 28 Juli 1865 (St.bl. no. 87) zooals het is gewij zigd bij dat van 30 Juni 1882 (St.bl. no. 78), be hooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Voor de onjuiste uitdrukking ged wongen win kelnering" geeft de Amsterdamsche Courant het woord koopdwang aan, dat zeker de bedoeling vrijgoed uit drukt, beter ook dan »g«dwongen clandisie", door de Spectator voorgesteld. Benoemd tot gemeente-geneesheer van Hoedekens- kerke, Baarland en 's-Gravenpolder de heer A. S p r u i- t e n b u r g arts. De benoemde zal zich vestigen te Hoedekenskerke. (Af. Ct.) OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op WOENSDAG den 18 JULI 1888, des avonds te 8% uren. Voorzitter de heer mr. J. G. de Witt Hamer, bur gemeester. Tegeuwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren dr. A. Isebree Moens, C. L. M. Lambrechtsen en G. Van der Hoek. I. De notulen der vergadering van den 8 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingan, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen a. dat het verslag van den toestand der gemeente over 1887 gedrukt, verkrijgbaar gesteld en daarvan aan ieder der leden een exemplaar uitgereikt is; b. dat door het Gasthuisbestuur de 1000 tot aan vulling der geldleening voor de verbouwing der gas fabriek gestort, en daarvoor door B. en W. eene schuldbekentenis afgegeven is; c. dat door mej. A. Steketee aan het Gasthuis is geschonken eene som van ƒ500, zijnde eene gift van wijlen haren broeder, den heer A. Steketee ddat bereids eenige reclames tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag zijn ingekomen, die tegelijk met de eventueel nog in te komen bezwaarschriften, na afloop van den termijn van reclame, in behande ling zullen gebracht worden e. dat door L. De Jonge een adres is ingediend om verlenging van pacht van de weide bij den molen •de Korenbloem" en dat dit adres ter voorbereiding van behandeling bij B. en W. in bewerking is; dat door B. en W. is benoemd tot klerk aan de Gasfabriek J. Risseeuw; g. dat eenig onbruikbaar lood en zink ad ƒ8,40 aan T. A. Van der Heil en eenige snoeiling ad 7,49 aan A. Okké is verkocht. III. De Voorzitter stelt nu opnieuw aan de orde de verantwoording der gezondheids-commissie van hare kosten over 1887, waarvan de behandeling ter vorige vergadering was uitgesteld, ten gevolge van het door jbr. Flugi van Asperrnont geopperde gevoelen, dat ten onrecht# een vijf cents plakzegel was in rekening gebracht. De heer dr. Callenfelsvoorzitter dier commissie, verlaat de vergaderzaal. De heer Ramondt vraagt, of de heer jhr. Flugi nog bij zijn gevoelen blijft? De heer jhr. Flugi Van Asperrnont antwoordt, dat bij niet alleen bij zijn gevoelen blijft, maar daarin door een ingesteld onderzoek nog versterkt is. De wet op het plakzegel is alleen in het leven geroepen, om vermindering van het quitantie-zegel te bepalen, terwijl, blijkens de Memorie van toelichting, alle vrij stellingen uit de wet van 1843 werden in stand ge houden. Da Voorzttter herinnert den leden, dat er ver schillende meeniogen omtrent dit punt zijn, en dat er zelfs verschil van uitlegging tusschen een vroegeren minister van fiaantien en twee inspecteurs van regis tratie heerscht. De minister was van oordeel, dat de algemeene regel van al. 1 uit art. 28 der wet van 1843 geldt en dat alzoo het zegelrecht niel ten laste van het rijk (en bij consequentie ook niet ten laste van de gemeente) komt, de inspecteurs zijn een tegenovergesteld gevoelen toegedaan. Spr. gelooft voor zich, dat de inspecteurs gelijk hebben; evenwel wil hij gaarne aannemen, dat een ambtenaar zich aan de zijde van den minister schaart; doch de raad kan beslissen. De heer jhr. Flugi Van Asperrnont voert nog aan, dat de inspecteurs hebben geschreven: »ls door het le lid van het tegenwoordig artikel (art. 2 der wet van 1882) gederogeerd aan art. 28 der wet van 1843? Met andere woordenmoet het 5 cents-zegel, zoo niet het tegendeel bedongen is, door het R jk betaald worden, indien het quitantie erlangt voor eene namens het Rijk betaalde schuld, en door de in gemeld artikel bedoelde openbare instellingen en besturen, indien zij van bijzondere personen quitantie bekomen De taak is twijfelachtig eu zoowel voor eene bevesti gende, als voor eene ontkennende beantwoording valt veel te zeggen. Wij zouden de gestelde vragen liefst bevestigend beantwoorden, ofschoon wij ons niet ont veinzen, dat eene beslissing door het bestuur in tegen- overgestelden zin niet onwaarschijnlijk is." Als ambtenaar komt spr. tot de conclusie, dat de gemeente de vijf cents voor het plakzegel van de qui tantie, door Bolland afgegeven, niet verschuldigd is. De Voorzitter doet het voorstel om de rekening, zooals zij is ingediend, goed te keuren, met bijvoeging, dat, wordt dit voorstel verworpen, dan geacht zal worden, dat de rekening is goedgekeurd met eene vermindering van het totaal van vijf cents. Het voorstel wordt in omvraag gebracht en aange nomen met 6 stemmen. Tegen de heeren Quist, De Jonge en jhr. Flugi Van Asperrnont. Da heer dr. Callenfels, ter vergadering wederge keerd, wordt met 'sraads besluit bekend gemaakt. IV. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der Verordening in het belang der open bare gezondheid, walke verordening bereids afgekon digd, aan de leden uitgereikt en aan de verschillende colleges, door de wet aangewezen, verzonden is b. Missive van hetzelfde college, houdende bericht der goedkeuring van het raadsbesluit tot af- -eu over schrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente over 1887; c. Eenige boekwerken, die voor de leden ten ge- bruike in de boekerij geplaatst zijn, zooals de versla gen van de Provincie, van de Exploitatie-m aatschappij, van de Scheepvaart, van de gemeenten Dordrecht, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch en Tilburg, allen over 1887; d. de begrooting van ontvangsten en uitga /en der gasfabriek voor 1889, die met de gemeente-begrooting zal behandeld worden e. da verslagen van het eind-examen der Burger avondschool en van het overgings-examen der Hoo- gere Burgerschool f. het proces-verbaal der kasepneming bij dm ge-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1